گسترش   |  اجتماعی  |  

ابتلا به کرونا در کشور رکورد زد

طبق بررسی های آماری احتمال پاسخ مثبت تستهای کرونایی در روزهای اخیر با ثبت 40 درصد به بالاترین حد خود در ایران رسیده است. این میزان افزایش شیوع در کشور از کانال افزایش بستری ها نرخ بهبود در ایران را تنزل داده است.

ابتلا به کرونا در کشور رکورد زد

بیماری کرونا در تابستان 1400 از قرمزترین موج خود رونمایی کرد. وضعیت خطرناک ویروس کووید-19 در کشور موجب صعود متغیرهای نگران کننده به بالاترین حد خود در تقویم این بیماری در ایران رسید و سطح آمارهای این بیماری در کشور را جابجا کرد.

 بررسی داده های وزارت بهداشت و درمان نشان می دهد دراین روزها روند ابتلا موجب صعود بستری ها در ایران شده که این امر نرخ بهبودی بیماران در کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

رکورد میانگین ابتلای سه روزه در ایران

شمار مبتلایان به بیماری کرونا در کشور در روز 6مرداد ماه برابر با 33 هزار و 817 نفر به ثبت رسید. به طور کلی در سه روز اخیر آمار مبتلایان به این بیماری بالاتر از 30 هزار نفر بوده و میانگین سه روزه از این متغیر نشان میدهد به طور متوسط از چهارم تا ششم مرداد ماه 33 هزار و 500 نفر به این بیماری مبتلا شده اند.

این بیشترین میزان از میانگین سه روزه مبتلایان کرونایی در کشور بوده و نشان از قرمز ترین روزهای کرونایی ایران داشته است.

اما آنچه در این خصوص بیشتر از همه خطر ابتلا را پررنگ تر کرده نرخ پاسخ مثبت در تستهای کرونایی است. طبق آمارهای وزارت بهداشت و درمان در هفت روز اخیر به طور میانگین 67 هزار نفر به مرکز های آزمایشگاهی تست کرونا مراجعه کرده اند که از این میان تقریبا 27 هزار نفر پاسخ مثبت در یافت کرده اند.

نسبت ابتلای میانگین هفت روزه به میانگین تستهای هفت روزه کرونایی کشور یک احتمال مهم را نشان میدهد. حاصل این تقسیم به نوعی بیان میکند احتمال آنکه فردی مشکوک به کرونا با پاسخ تست مثبت مواجه شود چقدر است؟

این احتمال اکنون با سقوط تعداد تستهای کرونایی درایران معادل با 40.14 درصد ارزیابی می شود. روند این متغیر نشان میدهد احتمال دریافت پاسخ مثبت دراین روزها دراوج خود قرار داشته و همچنان مسیری صعودی را دنبال می کند.

این مهم که به شکل دیگری روند شدت شیوع کرونایی کشور را نشان میدهد موجب تلاطم در متغیرهای خطرناک دیگر شده است.

بستری کرونایی کشور در اوج

با زیاد تر شدن مبتلایان در هر دوره میزان بستری در بیمارستانها نیز افزایش پیدا کرده است اما این موج تفاوتی مهم با دوره های قبل دارد. در پنجمین خیز کرونا در ایران میانگین هفت روزه بستری های کرونایی به 3 هزار و 18 نفر رسیده که از بیشترین میزان ثبت شده در هفته اول اردیبشت ماه تنها 360 نفر فاصله دارد.

روند آمار میانگین بستری ها نشان می دهد مسیر بستری ها همچنان صعودی بوده و روندی افسار گسیخته دارد.

بررسی آمارهای کرونایی از همزمانی دو رکورد مهم خبر می دهد:

پایین آمدن نرخ بهبودی از بیماری کرونا در ایران

به طور کلی برای ارزیابی دقیقتر بهتر است از میانگین هفت روزه شاخص های سرایت ویروس کووید بهره برد.

در همین خصوص داده های جمع آوری شده از رفتار کرونا درکشور نشان میدهد به طور میانگین 17 هزارو 745 نفر در هفت روز گذشته از این بیماری بهبود پیدا کرده اند.

نرخ بهبودی در این تعریف معادل با نسبت میانگین بهبودی ها در این مدت به میانگین ابتلا است. این رقم در شش مرداد برابر با 65.9 درصد برآورد شده است.

رونداین نرخ نشان میدهد در روزهای میانی خرداد ماه این متغیر صعود چشمگیری داشته و به اوج خود رسیده است. در ابتدای فروردین این رقم در سطح 90 درصد قرار داشت. بعد از آن با شدت یافتن موج چهارم این متغیر کاهشی شده و پس از فرو کش کردن این موج دوباره نرخ بهبودی ها بالارفته است.

اما اکنون در روزهای اخیر این نرخ به کمترین میزان خود در سال 1400 رسیده و مسیر آن همچنان نزولی است.

تحلیل آمارهای اعلام شده در بالا بیان می کند وضعیت بیماری در این روزها خطرناک تر از قبل شده است. این موج از قدرت بستری کنندگی و از خطر بیشتری نسبت به قبل برخوردار بوده و میانگین بستری در کشور را به مراتب بالایی ارتقا داده است.

ورود حجم بالای بستری های کرونا در این روزها موجب شده تا به کادر درمانی که خستگی 17 ماهه را به دوش می کشد فشار بی سابقه ای وارد شود این امر با توجه به استهلاک تجهیزات درمان در خصوص مقابله با این بیماری موجب شده تا نرخ بهبودی در کشور سقوط کند.

این روند نزولی در حالی رخ داده که در سمت دیگر آمارها شمار فوتی ها در مسیر افزایش قرار گرفته است.

برای بررسی این شاخص نیز از میانگین هفت روزه استفاده می شود. طبق داده های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و درمان در هفت روز اخیر به طور متوسط روزی 277 نفر جان خود را بر سر ابتلا به کرونا از دست داده اند. میانگین هفت روزه رشد متغیر سیاه کرونایی در کشور نشان میدهد به طور متوسط رشد مرگ ومیر در روز های اخیر معادل با 4.35 درصد بوده است. این متغیر در موج چهارم که در بدترین حالت خود ابتلایی تنها معادل با 75 درصد موقعیت فعلی داشته تا رشد 8 درصد مرگ ومیر را تجربه کرده است. دراین صورت اگه همان رفتار در موج پنجم نیز به ثبت برسد ممکن است سرعت مرگ ومیر درکشور مسیری صعودی را دنبال کند.

نسبت این رقم به میانگین بهبودی ها در این مدت نشان میدهد نرخ بهبودی های این بیماری به 65 درصد رسیده است.

 

منبع: اقتصاد نیوز

وزارت بهداشت درمان ایران   اخبار برگزیده
  

خارجی‌ها دیدند واکسن داخلی سر زبان‌ها افتاده گفتند واکسن بدهیم تا خودکفا نشوندمجلس هیچ‌وقت مخالف واردات واکسن نبوده است. البته ما الان هم می‌گوییم که واکسن از انگلیس و آمریکا وارد نمی‌کنیم چون به انگلیس و آمریکا اعتماد نداریم. درواقع همان اعتمادی که به فرانسه کردیم برای ما کافی است. فرانسه کلی خون آلوده وارد کشور ما کرد و موجب شد بسیاری از جوانان ما دچار ایدز شوند.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی زمستان مجلس شورای اسلامی 

  

تغییر موضع و دوگانگی رفتاری در اصولگرایان از نگاه عباس عبدیعباس عبدی در یادداشتی نوشت: دوگانگی‌های رفتاری در سیاست و رقابت‌های سیاسی در همه جا معمول است، ولی نه تا این حدی که در ایران می‌بینیم. به ویژه در مسائل مهم مثل برجام و واکسن که با جان و زندگی مردم در ارتباط است نباید تا این حد غیرمسوولانه رفتار کرد.
نامه نیوز روزنامه اصولگرایان دولت 

  

چرا رئیسی در انتخابات، خود را «مستقل» اعلام کرد؟اگر صفحه شطرنج سیاست ایرانی را مورد کنکاش و واکاوی قرار دهیم، با روایت‌ها و گزاره‌هایی متفاوت روبرو می‌شویم که نه‌تنها از استیلای این یا آن جناح معروف و شاخص سیاسی حکایت نمی‌کند، بلکه بر این باور است که دوره اقتدار این دو جناح سنتی سرآمده.
فردا اصولگرایان شطرنج شاخص 

  

افزایش قیمت ارز موقتی خواهد بود/ درخواست ما از دولت اجرای برنامه کوتاه‌مدت برای بهبود وضعیت معیشت مردم استنماینده مجلس یازدهم در با اشاره به اقدامات مجلس سیزدهم تصریح کرد که با همراهی دولت وضعیت اقتصادی و معیشت مردم رو به بهبود خواهد رفت و افزایش قیمت ارز قطعاً موقتی خواهد بود.
ایلنا افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

احتمال شکست مرز حساس قیمت سکه/ زنگ خطر برای ریزش در بازارامروز بازار جهانی طلا تعطیل است و در صورتی که قیمت دلار نتواند به بالای سطح 27 هزار و 500 تومان برگردد، قیمت سکه امامی به کانال 11 میلیون و 700 هزار تومان ریزش خواهد کرد.
اقتصادنیوز قیمت بازار جهانی طلا دلار 

  

بازگشت رنگ آبی به نقشه کرونایی | اخبار خوش درباره تمامی استان‌های کشوربا روند نزولی شدن مراجعان سرپایی و بستری به مراکز درمانی و بنا بر اعلام اپلیکیشن ماسک، تمامی استان‌های کشور از قله خیز پنجم کرونا عبور کردند.
۵۵ آنلاین رنگ استان آذربایجان غربی واکسیناسیون 

  

اسمش طرح صیانت است اما هدفش رانت و درآمدهای نجومی برای خواص!از سویی دیگر حمایت‌های میلیاردی در انتظار اپلیکیشن‌های پیام‌رسان ملی است که رانت خوبی برای حمایت از این طرح است. البته که درآمدهای نجومی برای دورزدن این محدودیت‌ها را نیز نباید فراموش کرد؛ مانند درآمد حاصل از فروش فیلترشکن‌ها که در سال‌های اعمال فیلترینگ قابل چشم‌پوشی نیست.
مستقل‌آنلاین روزنامه اصولگرایان قانون 

  

کسانی که در قدرت نیستند هم دیدگاه‌هایشان را برای پیشرفت کشور ارائه دهند/ اصلاح‌طلبان باید پل ارتباطی با حاکمیت ایجاد کنندیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: حاکمیت نسبت به اصلاح‌طلبان بی‌اعتماد شده است و این اعتماد باید بازسازی شود بنابراین اصلاح‌طلبان باید بتوانند پل ارتباطی با حاکمیت ایجاد کرده و این اعتماد را بازسازی کنند.
ایلنا ترامپ شورای نگهبان اصلاح طلبان 

  

پیام‌های ارسال محموله سوخت ایران به لبنانجام جم/ ارسال محموله سوخت ایران به لبنان، چه تاثیری بر مناسبات قدرت در منطقه غرب آسیا خواهد گذاشت و در چه بستر و فرامتنی قابل تحلیل و بررسی است؟
مثلث ایران بهاره رهنما لبنان 

  

کیهان برای مشروعیت دادن به طالبان به امام خمینی متوسل شد!کیهان نوشت: در طول دو دهه گذشته، طالبان برای جلب نظر ایران به فراخوان حضرت امام خمینی مبنی بر حرکت مسلمان‌ها به سمت تشکیل حکومت‌های مستقل از قدرت‌های سلطه‌طلب خارجی و نیز مقابله با مفسدین داخلی استناد کرده است.
مستقل‌آنلاین روزنامه کیهان طالبان امام خمینی 

  

تجمع هواداران استقلال مقابل وزارت ورزش| حمایت هواداران از مجیدیشماری از هواداران تیم فوتبال استقلال از صبح امروز مقابل وزارت ورزش و جوانان به حمایت از فرهاد مجیدی تجمع کردند.
خانه فوتبال باشگاه استقلال استقلال وزارت ورزش و جوانان 

  

دستور لغو اجرای سند 2030 صادر شددبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: هفت مصوبه مهم این شورا که مدت‌ها بر زمین مانده بود،از سوی رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد...
مستقل‌آنلاین شورای عالی انقلاب فرهنگی زمین رئیس جمهور 

  

مدیرکل آژانس آمد و رفت، ما از توافق صورت گرفته بی‌اطلاعیم/ اسلامی فردا به نمایندگان ملت توضیح دهدنماینده قم در مجلس در تذکر شفاهی خواستار دعوت و توضیح رئیس سازمان انرژی اتمی درخصوص توافق صورت گرفته با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شد.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی مجلس شورای اسلامی قانون 

  

اعتراف خبرنگار عربستانی بعد از بازی: استقلال غول آسیاستخبرنگار عربستانی در تحلیل بازی الهلال و استقلال، گفت: الهلال به خاطر بازی در زمین بی طرف شانس زیادی آورد.
خانه فوتبال خبرنگار بازی استقلال 

  

طرح نمایندگان برای تحقیق و تفحص مدیریت مقابله با کرونا در دولت روحانیفارس/ 40 نفر از نمایندگان در طرح خود برای تحقیق و تفحص از ستاد ملی مقابله با کرونا، مدعی شدند که دلایل سوء مدیریت کرونایی دولت روحانی، علت تغییر در پروتکل درمانی و داروها، تخصیص ارز واردات دارو و علت تاخیر در واکسیناسیون باید بررسی شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت دولت دوازدهم 

  اخبار داغ
  

صف تقاضا برای دینار عراق/منطقه امن برای قیمت دلارمعامله‌گران علت نوسان را در دو عامل می‌دانند، نخست تکذیب اخبار شب گذشته و دومی تحولات مربوط به رئیس کل بانک مرکزی.
اقتصادنیوز عراق قیمت دلار 

  

احتمال پرش دوباره ویروس کرونا از حیوان به انسانویروس کووید19 احتمالا یک بار از حیواناتی مثل خفاش و پانگولین به انسان جهش پیدا کرده است. احتمالا دارد این اتفاق یک بار دیگر در ماه های اخیر رخ داده باشد.
برنا ویروس حیوان ماه 

  

کدام استان‌ها با بیشترین چالش بیماری کرونا در کشور مواجه هستند؟رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: در روزهای اخیر شاهد کاهش تدریجی موارد ابتلا، بستری و فوت ناشی از بیماری کووید 19 در کشور هستیم.
برنا وزارت بهداشت 

  

سیاست کرونایی جدید شرکت اپلاپل در حال اجرای سیاست کرونایی جدیدی برای آزمایش کارکنان آمریکایی دفاتر و مراکز فروش خود است.
گسترش اپل فناوری ویروس 

  

بستری‌ها و فوتی‌های کرونایی در استان بوشهر روند کاهشی داردرئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از کاهش تعداد بستری‌های کرونایی در استان بوشهر به 235 بیمار خبر داد و گفت: طی شبانه روز گذشته دو مورد فوتی کرونایی در استان داشته‌ایم.
۵۵ آنلاین ویروس استان بوشهر بیمارستان 

  

آیا واقعا تزریق دز سوم واکسن کرونای سینوفارم در افزایش آنتی بادی در بدن خیلی موثر است؟تحقیقی جدید نشان می دهد یک هفته پس از دریافت دز سوم واکسن کووید19 سینوفارم سطح آنتی بادی بدن انسان نسبت به 5 ماه پس از دریافت دز دوم، افزایش می یابد.
برنا بدن انسان ماه 

  

تجربه زندگی در مریخ به شرط دریافت واکسن کروناناسا مشغول آماده سازی برای ارسال فضانوردان به مریخ است. شرکت کنندگان باید شبیه سازی پرواز بلند مدت فضانوردان را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند و واکسن کووید 19 نیز تزریق کرده باشند.
برنا مریخ ناسا شبیه سازی 

  

بورس در گرداب رکود/ سایه سنگین دلار بر سر بورسشاخص بورس روز یکشنبه تحت تاثیر قیمت دلار با کاهش همراه شد.
اقتصادنیوز گرداب دلار شاخص 

  

این واکسن کرونا جای فایزر را در ایران گرفت!عضو کمیته علمی کووید19 کشور گفت: اخیرا محموله‌ای از سینوفارم ساخت امارات که همان حیات وکس است به کشور وارد شده است.
برنا ایران 

  

پیش بینی بورس فردا 29 شهریور 1400/هیجان منفی در بورساقتصادنیوز: با بازگشایی کامودیتی ها، بخشی از تک سهم ها منتظر فرصت برای بهبود روند معاملات هستند. اگرچه فشار سمت عرضه همچنان با هیجان به نفع فروشندگان است.
اقتصادنیوز 

  

مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص واکسیناسیون دانش آموزان و افراد زیر 18 سال در آذربایجان شرقی، گفت: فعلا نوبت دهی متولین مهرماه82 تا مهرماه 83 در سامانه انجام می‌گیرد و منتظر هستیم تا بخشنامه نوع واکسن تزریقی از سوی وزارت خانه تا روزهای آتی ابلاغ شود تا واکسیناسیون این گروه را در استان آغاز کنیم‌.
نامه نیوز جزیره کیش مهاجرت تبریز 

  

راهکاری برای کاهش تخلفات بورسیبه گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، اجرای عرضه اولیه به روش ترکیبی، باعث کاهش اغواگری در بازار سرمایه می‌شود.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه سهام 

  

کاهش قیمت خودرو با اجرای طرح واردات آنرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو:با اجرایی شدن طرح واردات خودرو، حباب بازار شکسته و قیمت خودرو کاهشی می شود و خریداران می تواند خودروی مورد نظر خود را با قیمت مناسب خریداری کنند.
فردا قیمت واردات خودرو خودرو 

  

کاهش قیمت خودرو با اجرای طرح واردات آن/ ویدئوبا اجرایی شدن طرح واردات خودرو، حباب بازار شکسته و قیمت خودرو کاهشی می شود و خریداران می تواند خودرو
خبرفوری قیمت واردات خودرو خودرو 

  

آیا واقعا احتمال آغاز پیک ششم کرونا از شرق کشور وجود دارد؟رئیس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونای خراسان رضوی با بیان اینکه ما باید مراقب پیک ششم باشیم، گفت: احتمال دارد اواخر مهر ماه پیک ششم کرونا مجدد در شرق ایران آغاز شود.
برنا ماه ایران