ایلنا   |  سیاسی  |  

برای اجرای اصل 49 قانون اساسی نیازی به دستورالعمل یا بخشنامه نیست/ جامعه نیازمند اراده برای اجرای درست قوانین است/ رسانه‌ها باید در مطرح کردن تخلفات مسئولان آزادی داشته باشند

یک وکیل دادگستری گفت: به نظر می‌رسد در خصوص اجرای موارد مندرج در اصل 49 به قانون یا دستورالعمل یا بخشنامه نیاز نداریم بلکه جامعه به اراده‌ای برای اجرای قوانین نیازمند است که این موضوع محقق نمی‌شود مگر آنکه همه قوا هدفمند در این راستا گام بردارند .

برای اجرای اصل 49 قانون اساسی نیازی به دستورالعمل یا بخشنامه نیست/ جامعه نیازمند اراده برای اجرای درست قوانین است/ رسانه‌ها باید در مطرح کردن تخلفات مسئولان آزادی داشته باشند

یک وکیل دادگستری گفت: به نظر می‌رسد در خصوص اجرای موارد مندرج در اصل 49 به قانون یا دستورالعمل یا بخشنامه نیاز نداریم بلکه جامعه به اراده‌ای برای اجرای قوانین نیازمند است که این موضوع محقق نمی‌شود مگر آنکه همه قوا هدفمند در این راستا گام بردارند .

محسن شاهین در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص دستورالعمل اجرایی رییس قوه قضاییه مبنی بر اجرای اصل 49 قانون اساسی و بازپس‌گیری اموال نامشروع مسئولان، اظهار کرد: موضوع مقابله با فساد مسئولان و بازپس‌گیری اموال نامشروع آنها هر از گاهی بعد از کشف فساد یکی از مدیران ارشد مطرح و به نوعی مطالبه‌گری می‌شود که در اصل 49 قانون اساسی به آن پرداخته شده است. برابر اصل 49 قانون اساسی دولت موظف است ثروت‌های ناشی از ربا، غصب‌، رشوه‌، اختلاس‌، سرقت‌، قمار، سوء استفاده از موقوفات‌، سوء استفاده از مقاطعه‌کاری‌ها و معاملات دولتی‌، فروش زمین‌های ‌موات و مباحات اصلی‌، دایرکردن اماکن فساد و سایر موارد غیرمشروع را گرفته و به صاحب حق رد کند و در صورت ‌معلوم ‌نبودن به بیت‌المال بدهد. 

این وکیل دادگستری با اشاره به قانون نحوه اجرای اصل 49 قانون اساسی، گفت: در قانون اساسی، اصول اساسی و بنیادی تبیین شده و در راستای اجرای بسیاری از اصول مانند اصل 49 نیازمند قوانین عادی برای تحقق آنها هستیم بر همین اساس برای نیل به این هدف نسبت به اصل 49، مقررات قانونی متعدد در مقام تحقق بخشیدن به اصل مذکور به‌ تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که مهمترین آنها قانون نحوه اجرای اصل 49 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1363 و  قانون الحاق موادی به قانون  مذکور مصوب‬ سال 1398 است.

وی افزود: شروع اعمال مفاد این اصل با تشکیل دادگاه‌های معروف به اصل 49 آغاز شد اما حیطه فعالیت این دادگاه‌ها منصرف از مسئولان جمهوری اسلامی بود. در سال 98 با توجه به شرایط کشف فساد‌های کلان برخی از مسئولان که به مدد فضای مجازی، افکار عمومی از میزان و نحوه داراشدن آنها مطلع شده بودند و نوعی مطالبه‌گری از ارکان نظام برای مقابله با آن در جامعه به وجود آمده بود،  قانون الحاق موادی به قانون مذکور با محوریت بررسی اموال مسئولان و توقیف اموال ناشی از فساد به تصویب رسید.

این حقوقدان در تشریح وظایف قانونی قوه قضاییه نیز بیان کرد: مطابق قانون اساسی و قوانین عادی، قوه قضاییه متولی رسیدگی قضایی در کشور است و دادستان به عنوان مدعی‌العموم در راستای وظیفه ذاتی خود در رأس این هرم برای مقابله و تعقیب جرایم علی‌الخصوص جرائم عمومی است.

وی اظهار کرد: در اصل 49 قانون اساسی دو مرتبه از واژه دولت استفاده شده و دولت را موظف به رسیدگی کرده است اما این بدان معنا نیست که قوه مجریه صرفاً و مستقلاً امکان بررسی داشته باشد، چرا که برابر اصول همین قانون اساسی اصل قانونی بودن جرائم، رسیدگی، اصل و برائت مورد تصویب قرار گرفته و رسیدگی حقوقی از وظایف ذاتی مرجع قضایی است نه مجریه. البته موارد استثنایی همچون تعزیرات حکومتی را نیز داریم اما نافی حق مستقل قوه قضاییه نیست. بنابراین طبق اصول قانون اساسی و قوانین عادی مرتبط با اصل 49 ، رسیدگی به موارد اتهامی و کشف آن بر عهده مراجع قضایی است نه قوه مجریه . 

شاهین در پاسخ به این سؤال که با وجود قانون عادی مصوب 1363 و الحاقی اخیر مصوب 1398، چرا باید برای پیگیری و اعمال مقررات قانونی دستورالعمل صادر شود؟ گفت: از زمان قبول مسئولیت از جانب حجت الاسلام رئیسی، چندین دستورالعمل در خصوص تأکید بر اجرا قوانین عادی صادر شده است مانند قانون جرائم سیاسی و اصل 49. اگر قوانین شفاف و به نوعی جامع و مانع است باید اجرا شود، اگر هم ایراداتی در اجرا دارد می‌بایست از طریق قانونی اصلاح شوند.

وی اضافه کرد: مفاد مندرج در دستورالعمل مذکور در مواردی نوعی آیین دادرسی و نحوه توقیف اموال را تبیین کرده است. از این منظر شاید با ایراد حقوقی مواجه باشد اما نیت و فلسفه وضع چنین دستورالعمل‌هایی با توجه به سابقه و نحوه اقدامات رئیس قوه قضاییه نشان دهنده عزم راسخ در مقابله با فساد و جرائم مجرمین صاحب قدرت بوده و این دیدگاه آن بخش اول را می‌تواند پوشش دهد اما اصولاً وقتی قانونی به صورت مشخص موارد مجرمانه و تخلفات را تعیین می‌کند دیگر جایی برای صدور دستورالعمل و بخشنامه نیست چرا که خود این اقدامات ممکن است باعث نوعی بی‌نظمی و منجر به عدم اجرای صحیح قانون شود.

این حقوقدان با بیان اینکه در خصوص موارد مندرج در اصل 49 به قانون یا دستورالعمل یا بخشنامه نیاز نداریم بلکه جامعه به یک اراده برای رسیدگی به مقرراتی که در این موارد مصوب شده نیازمند است، اظهارکرد: با امعان نظر به کشف تخلفات متعدد برخی از مدیران ارشد و اموال آنها در چند سال اخیر که بعضاً دادگاه‌هایی علنی هم داشتند، آحاد جامعه و افکار عمومی دیگر نمی‌پذیرد مانع قانونی برای مقابله با این افراد وجود داشته باشد. 

این وکیل دادگستری به نقش رسانه‌ها و مردم در پیشگیری از وقوع جرم اشاره کرد و گفت: دادستان‌ها باید با کمک بازو‌های اجرایی نظام عدالت کیفری و رعایت قانون و حقوق شهروندی، این تفکر و به نوعی واقعیت که برخی مسئولان به علت عدم وجود نظارت دقیق، با لباس حکومتی اموال بیت المال را به تاراج می‌برند و قبل از دستگیری متواری می‌شوند را پایان دهند که این مهم میسر نخواهد شد مگر آنکه همه قوا هدفمند با این پدیده مقابله کنند. البته در این راستا وجود آزادی در  مطرح کردن این قبیل تخلفات از جانب اصحاب رسانه و پیگیری آنها و عدم دغدغه تعقیب می‌تواند مؤثر باشد. اگر مسئولان زیر ذره‌بین اصحاب رسانه و مردم باشند و از مدار تعادل و حد متعارف خارج نشود از نظر پیشگیری عاملی مؤثر خواهد بود.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون دستورالعمل   اخبار برگزیده
  

مشمولان یارانه جدید دولت اعلام شدند + مبلغ یارانه جدیدعضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از تخصیص یارانه جدید در قالب بسته حمایت معیشتی و به صورت بن خرید و یارانه نقدی در سال آینده – سال 1400 – به تمام دریافت کنندگان یارانه نقدی – 45500 تومانی – خبر داده است.
مستقل‌آنلاین یارانه دولت بودجه 

  

دلار سقوط کرد/ ورود نرخ به کانال 23 هزار تومانصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست و پنجم دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 24 هزار و 290 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته افت بیش از 500 تومانی دارد.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

واعظی: با تیم بایدن ارتباط نداشتیمرئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: امروز با اطمینان بیشتری می‌گویم که بنای ما بر این است که تحریم‌ها برداشته شود و دولت سیزدهم بدون تحریم به مردم خدمت کند.
مثلث محمود واعظی بازی رئیس جمهور 

  

باید «بایدن» را راضی کنیم تا اشتباهات «اوباما» در قبال ایران را انجام ندهدوزیر امور شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی به بیان اظهاراتی علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران دولت سوریه 

  

قسم در بهارستان یا پاستور؟ قالیباف خردادماه خودش را برای کدام قسم آماده خواهد کرد؟ خرداد نه‌تن‌ها سرنوشت رئیس‌جمهوری چهار سال آینده را مشخص می‌کند، بلکه تکلیف رئیس یک‌ساله آینده مجلس را هم تعیین می‌کند.
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری نیروی انتظامی جبهه پایداری 

  

پیش بینی روند بازار و قیمت خودرو تا اوایل سال 1400بازار خودرو این روزها اگر چه در سراشیب کاهش قیمت خودرو نیست اما در این بازار شاهد تکانه های افزایش جهشی قیمت هم نیستیم. این وضعیت ثبات آیا ادامه دار خواهد شد؟
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

شرط ورود قیمت خودرو به روند کاهش محسوس / قیمت پراید و دیگر پرتقاضاهاقیمت خودرو در چند روز اخیر روند باثباتی را طی کرده است. به نظر می رسد بازار خودرو بیشتر در انتظار مشخص شدن وضعیت بازارهای موازی است.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

آخرین مهلت ثبت نام مسکن ملی اعلام شد​همه متقاضیان مسکن ملی تا پایان دی ماه تعیین وضعیت می‌شوند و افرادی که به هر دلیلی تمایلی به ادامه همکاری در اجرای این طرح را ندارند، حذف شده و افراد جدید و کسانی که در لیست هستند جایگزین می‌شوند.
مستقل‌آنلاین مسکن ماه زمین 

  

هشدار واعظی به استخراج کنندگان بیت کوینمحمود واعظی در خصوص استخراج بیت کوین توضیحاتی داد.
گسترش محمود واعظی بیت کوین رئیس جمهور 

  

آخرین وضعیت طرح تحول بازار خودروسخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از ارجاع طرح تحول بازار و صنعت خودرو به کمیته صنعت کمیسیون متبوعش خبر داد.
خودروتک بازار خودرو خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

عبور جمهوری خواهان از ترامپ /دیپلماسی توئیتری ظریف در مقابل اتهام زنی‌های پمپئودر حالی که تنها هشت روز به پایان دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ باقی مانده، مجلس نمایندگان ایالات متحده آماده می‌شود تا طرح استیضاح رئیس‌جمهور را به اتهام به تحریک به یورش علیه ساختمان کنگره که پنج نفر کشته برجای گذاشت، بررسی کند.
اقتصادنیوز جمهوری خواه جمهوری اسلامی ریاست جمهوری 

  

نماینده تهران گفت: واردات واکسن ربطی به پذیرش FATF ندارد و پیوستن به این سازمان دست دشمن را در تحریم بیشتر باز می‌کند.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام 

  

به مذاکره با ایران برای آزادی نفت‌کش ادامه می‌دهیموزارت امور خارجه کره از تداوم مذاکره با ایران خبر داد.
ایلنا ایران نفت وزارت خارجه 

  

به جای مازوت‌سوزی سیاست خاموشی برق را در پیش گرفته‌اند/ پیشنهاد محدودیت تردد در روزهای پایانی هفتهرئیس شورای شهر تهران در واکنش به آلودگی هوا و خاموشی‌های روز گذشته شهر تهران گفت: در گذشته آلودگی هوا را انتخاب می‌کردند و از مازوت استفاده می‌کردند، اما الان تصمیم گرفتند از مازوت استفاده نکنند و خاموشی اعمال کنند و باید دید نتیجه چه می‌شود.
ایلنا برق تهران شورای شهر تهران 

  

دولت بایدن و ایرانهرچند واقعیت‌های حزبِ دموکرات، جو بایدن را در مسایل داخلی آمریکا به سوی چپ متمایل کرد ولی در سیاست خارجی، همانند اکثرِ دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان به راست و سیاستِ رهبری و برتریِ واشنگتن اعتقاد داشته و عمل خواهد کرد.
۵۵ آنلاین دولت رئیس جمهور خاورمیانه 

  اخبار داغ
  

پر شدن سقف بسته معیشتی کرونا و اعتراضات بی‌فایده جاماندگان/ فیلمپر شدن سقف بسته معیشتی کرونا و اعتراضات بی‌فایده افرادی که مشمول این طرح نشدند. ویدئو را مشاهده نمائید.
گسترش 

  

اگر قبلا کرونا داشتم باید واکسن بزنم؟به نظر می‌رسد تعداد افرادی که مایلند واکسینه شوند کم نیست، با این وجود یک سوال مهم از سوی بسیاری از
خبرفوری ویروس واکسیناسیون سلامت 

  

کارشناس بهداشت هوای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به استفاده مازوت در نیروگاه‌های تولید برق، گفت: 14 روز پس از انتشار گاز دی‌اکسید نیتروژن در هوا احتمال ابتلا به کووید - 19 به میزان زیادی افزایش می‌یابد.
نامه نیوز اهواز گاز مهدی پاکدل 

  

خوشبینانه از کنترل کرونا حرف نزنیم/بازگشایی مدارس زود است به گزارش خبرگزاری مهر، حمید سوری، گفت: درباره موضوع همه گیری کرونا هنوز به ثبات نرسیده ایم و شرایط همچنان شکننده است. وی افزود: هر گونه سیاست گذاری بدون توجه کافی می‌تواند همه زحمات کشیده شده تاکنون را بر باد دهد و هزینه هنگفتی به جان و مال جامعه تحمیل کند. سوری تصریح کرد: نباید خیلی خوش بینانه در مورد اپیدمی کرونا صحبت کنیم، البته با گذشت چند هفته دیگر، راحت‌تر می‌توان درباره…
مهر کودکان خانواده هزینه 

  

آژانس داروسازی نروژ از ثبت 23 مورد مرگ در پی دریافت واکسن کرونای شرکت فایزر در این کشور خبر داد.
صراط مرگ نروژ مصاحبه 

  

ادعای عجیب بایدن در کنفرانس خبری/ واکسن کرونای آمریکایی بدون استفاده مانده است!رئیس جمهور منتخب آمریکا در کنفرانس خبری خود گفت که ده‌ها میلیون واکسن کرونا در سرتاسر این کشور در فریزرها بدون استفاده مانده‌اند.
برنا رئیس جمهور 

  

سرفه افراد کرونایی با افراد معمولی چه تفاوتی دارد؟علائم ویروس کرونا وحشت زیادی ایجاد کرده است و برای اطمینان شما تفاوت سرفه ناشی از کرونا یا سیگار را بررسی می‌کنیم.
شما‌نیوز ویروس هوش مصنوعی خواب 

  

میزان مصرف ویتامین دی در دوران کرونا چقدر است؟در دوران پاندمی کووید-19، مکمل غذایی که مصرف آن برای تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از ابتلا به بیماری توصیه می شود، مکمل غذایی ویتامین D است؛ از این رو به یاد داشته باشیم.
برنا سیستم ایمنی 

  

مخالفت کمیته اپیدمیولوژی کرونا با بازگشایی مدارسرئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا، گفت: مستنداتی وجود دارد که نشان می دهد الان برای بازگشایی مدارس زود است.
اقتصادنیوز اقتصاد ایرنا کودکان 

  

کمیته اپیدمیولوژی کرونا: بازگشایی مدارس در حال حاضر زود است/ ما هنوز به کنترل اپیدمی نرسیدیم و وضعیت شکننده استرئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا، گفت: مستنداتی وجود دارد که نشان می دهد الان برای بازگشایی مدارس
خبرفوری کودکان کار سلامت 

  

آخرین آمار قربانیان کرونا در جهانبر اساس آمار دانشگاه جانز هاپکینز، شمار قربانیان ویروس کرونا در سرتاسر جهان از 2 میلیون نفر عبور کرد.
اقتصادنیوز ویروس اقتصاد دونالد ترامپ 

  

2 علائم غیر عادی جدید در ویروس کرونا کشف شد!به تازگی دو علامت نادر و غیرعادی ویروس کرونا کشف شده است.
شما‌نیوز ویروس برزیل هند 

  

خودکشی یک پزشک بخاطر فشارهای روانی ناشی از کرونا+ عکسطبق گفته مقامات کشور کانادا، یکی از پزشکان این کشور به دلیل فشارهای روحی و روانی ناشی از بیماری کرونا دست به خودکشی زده است.
برنا خودکشی پزشک عکس 

  

کاهش ارسال واکسن کرونا شرکت‌های فایزر بیوان‌تک | شکایت شش کشور اروپاییشرکت فایزر در بیانیه‌ای گفته این اتفاق بخاطر نوسان تولید در کارخانه‌اش در بلژیک است و در درازمدت افزایش تولید خواهد داشت
۵۵ آنلاین تولید بلژیک سوئد