چه ابهاماتی تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت در سال 97 را کلید زد؟

سید فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بررسی تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت و ارزیابی عملکرد سامانه نیما و بررسی آثار، آسیب ها، آفات و مفاسد احتمالی اجرای مصوبه ارزی 1397 در کمیسیون متبوع خود، گفت: تحقیق و تفحصی که توسط تعدادی از نمایندگان ارائه شده صرفا مربوط بانک مرکزی نیست، بلکه عملکرد مجموعه ای از دستگاه ها…

چه ابهاماتی تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت در سال 97 را کلید زد؟

سید فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بررسی تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت و ارزیابی عملکرد سامانه نیما و بررسی آثار، آسیب ها، آفات و مفاسد احتمالی اجرای مصوبه ارزی 1397 در کمیسیون متبوع خود، گفت: تحقیق و تفحصی که توسط تعدادی از نمایندگان ارائه شده صرفا مربوط بانک مرکزی نیست، بلکه عملکرد مجموعه ای از دستگاه ها در اجرای سیاست ارزی که سال گذشته اتخاذ شد و درگیر بودند، مورد بررسی قرار خواهد گرفت. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه علیرغم هشدارها سیاست ارز 4 هزار و 200 تومانی انجام و حدود 29 میلیارد دلار ارز در این خصوص تخصیص یافت، افزود: پس از این تخصیص ابهامات مختلفی در جامعه علمی و اقتصادی کشور در خصوص سازوکارهای اجرایی این تخصیص مطرح شد که هرچه پیش رفتیم این ابهامات درباره اینکه ارز 4 هزار و 200 تومانی چه اثری بر اقتصاد کشور دارد و تبعات آن چیست، بیشتر شد.

 

سیاست ارزی بستری را برای رانت و سوء استفاده برخی فراهم کرد وی با تاکید بر اینکه متاسفانه تحقق اهداف سیاست مزبور در اجرا و میدان عمل با چالش هایی مواجه شد، ادامه داد: این  سیاست ارزی حسب عدم مراقبت های لازم  بستری را برای رانت و سوء استفاده برخی فراهم کرد.

29 میلیارد دلار ارز دولتی سال گذشته توزیع شد، که دستگاه های مسئول در عمل بستری برای رانت ایجاد کردند

موسوی تاکید کرد: اتخاذ این سیاست ارزی در کشور تجربه نخست در نظام اقتصادی کشور نبود و در اوایل دهه 90 نیز شاهد چنین سیاستی بودیم، همان زمان هم  ابهامات و اشکالاتی به وجود آمده بود، اما مجدد بدون توجه به هشدار صاحبنظران و تجارب ناموفق قبلی  اقتصادی کشور با اتخاذ این سیاست و نحوه اجرا تکرار شد.

سازوکارهای اجرایی تخصیص ارز دولتی به مرور زمان اصلاح شد وی با بیان اینکه 29 میلیارد دلار ارز دولتی سال گذشته توزیع شد، که دستگاه های مسئول در عمل بستری برای رانت ایجاد کردند، افزود: بعد از اجرا با اعمال فشارها از سوی افکار عمومی و شماری نمایندگان اسامی دریافت کنندگان ارز هرچند اعلام شده ولی به نظر می رسد سیاست گذار  خود را از این بازی بیرون کشیده و از خارج به  این وضعیت می نگرد و گویی هیچ اتفاقی نیفتاده و به گونه ای مردم و افکار عمومی را در مقابل تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی قرار داد.

اخیرا عنوان شده است که خیریه ای برای بازپرداخت تسهیلات ارزی خود از منابع ارزی دولتی استفاده کرده است که این ابهام مطرح می شود آیا این منابع برای بازپرداخت تسهیلات ارزی هم تخصیص یافته و آیا همه می توانستند از این منابع بهره مند شوند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به اینکه در بین ارز گیرندگان فعالان اقتصادی صادق و فعالی نیز وجود داشتند که از این ارز استفاده مناسب و قانونی کردند ولی امروز همه دربرابر افکار عمومی متهم هستند، ادامه داد: سازوکارهای اجرایی تخصیص ارز دولتی به مرور زمان اصلاح شد، اما سوالات و ابهامات در این بخش بدون پاسخ ماند که یکی از این ابهامات 50 میلیارد دلار ثبت سفارشی بود که از سوی دستگاه های دیگر به بانک مرکزی اعلام  شده و این سوال مطرح می شود که با چه سازوکاری از ثبت سفارش های مذکور حدود 19 میلیارد تخصیص نهایی صورت گرفته است.

خیریه ای برای بازپرداخت تسهیلات ارزی  خود از منابع ارزی دولتی استفاده کرده است وی با بیان اینکه باید مشخص شود که این 19 میلیارد دلار با چه سازوکاری انتخاب شده چراکه بعضا حسب گزارش ها برخی  تخصیص های صورت گرفته جز اولویت های کشور نبود، تصریح کرد: باید مشخص شود که افراد حقیقی و حقوقی که از این ارز استفاده کردند، چگونه آن را به مصرف رسانده اند که اثر آن در بازار مشاهده نمی شود و ثبت سفارش ها و اهلیت افرادی که از این منابع استفاده کرده اند، چگونه بررسی شده است. موسوی افزود: اخیرا عنوان شده است که خیریه ای برای بازپرداخت تسهیلات ارزی خود از منابع ارزی دولتی استفاده کرده است که این ابهام مطرح می شود آیا این منابع برای بازپرداخت تسهیلات ارزی هم تخصیص یافته و آیا همه می توانستند از این منابع بهره مند شوند یا فقط یک عده خاص از این منابع جهت بازپرداخت تسهیلات ارزی استفاده کرده اند. حدود 18 میلیارد ارز صادراتی به کشور بازگشته است وی با بیان اینکه برخی افراد از این ارز دولتی استفاده و محصولاتی که مورد نیاز کشور بوده را وارد کرده اند ولی در بررسی سوابق آن ها، هیچ فرد در این صنف آن وارد کننده را نمی شناسد، اما با این حال بالاترین رقم تخصیص را نیز دریافت کرده است، ادامه داد: در شرایطی که امروز بدخواهان از هیچ تلاشی برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی دریغ نمی کنند هر اقدامی که در راستای تضعیف سرمایه اجتماعی رخ دهد محکوم است و مسئولان باید پاسخگو باشند که چرا در این بخش مراقبت ها و نظارت های لازم را اعمال نکرده اند و اگر نظارتی انجام شده با چه سازوکاری بوده و متخلفان چه کسانی بوده اند و چه جرایمی برای آنها در نظر گرفته شده است؟

براساس آمار ارائه شده از 44 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی با توجه به شرایط اقتصادی و محدودیت ها باید حدود 30 میلیارد آن به کشور باز می گشت که بر اساس اعلام بانک مرکزی از این رقم حدود 18 میلیارد دلار بازگشته است

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برگشت ارز حاصل از صادرات و این موضوع که چه کسانی در این بخش کوتاهی کرده اند یکی دیگر از ابهامات است، گفت: براساس آمار ارائه شده از 44 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی با توجه به شرایط اقتصادی و محدودیت ها باید حدود 30 میلیارد آن به کشور باز می گشت که بر اساس اعلام بانک مرکزی از این رقم حدود 18 میلیارد دلار بازگشته 6 میلیارد دلار در قالب صادرات ریالی انجام شده که امکان بازگشت آن میسر نیست و سرنوشت مابقی هنوز در هاله ای از ابهام است. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت و ارزیابی عملکرد سامانه نیما و بررسی آثار، آسیب ها، آفات و مفاسد احتمالی اجرای مصوبه ارزی 1397، مرداد ماه سال گذشته ارائه شد، اما  با تاخیر در دریافت گزارش دستگاه ها از پایان سال گذشته در دستور کار  کمیسیون اقتصادی قرار گرفت که امیدوارم با حضور وزرای ذیربط در جلسات آتی، کمیسیون نظر نهایی خود را اعلام کند./

پایان پیام

مجلس شورای اسلامی ارز دولتی دولت   اخبار برگزیده
  

مدیرعامل ایران خودرو بازداشت شد / علی آبادی مدیرعامل جدید ایران خودرو شدهاشم یکه زارع مدیرعامل شرکت ایران خودرو عصر امروز بازداشت شد.
شما‌نیوز ایران خودرو ایران خودرو 

  

آمبولانس‌های تقلبی در تهران!روزنامه شهروند از پدیده راه‌ افتادن آمبولانس‌های تقلبی پرده‌ برداشته و نوشته: برخی خودروهایشان را به شکل تقلبی و جعلی به آمبولانس بدل می‌کنند تا از آزادی عمل آمبولانس‌ها در تهران پرترافیک استفاده کنند و اتفاقا مشتریان دست‌ به‌ نقد و اوضاع خوبی دارند.
مستقل‌آنلاین تهران روزنامه شهروند 

  

قیمت روز گوشی موبایل در بازار ایراناقتصاد نیوز: به گفته فعالان گوشی های موبایل، قیمت این کالا در روزهای اخیر با کاهش کمی مواجه شده است.
اقتصادنیوز قیمت موبایل ایران 

  

در دولت تدبیر شخص متخلف برکنار نمی‌شود بلکه به درجات بالاتر ارتقا می‌یابدوزارت اقتصاد و دارایی قصد دارد ابراهیم حمیدی مدیر عامل معزول بیمه ایران معین را بعنوان مدیرعامل بیمه البرز انتخاب کند. نامبرده مدتی پیش به دلیل تخلفات گسترده در خرید اوراق خارج از بورس و جهت دادن منابع 500 میلیارد تومانی بیمه ایران‌معین به سمت کارگزاری بورس مدبر آسیا که وابسته به بستگانش است از مدیرعاملی شرکت بیمه ایران معین عزل شد...
مستقل‌آنلاین دولت اقتصاد بیمه 

  

چرا ایران برای روسیه و چین مهم است؟په‌په اسکوبار-آسیاتایمز: موقعیت متقابل ایران و روسیه در شطرنج ژئوپلیتیک، آن‌قدر پیچیده است که زبان از توصیف آن قاصر است. ایران، روسیه و چین، مثلثی حیاتی در روند اتحاد چندلایه و بلندمدت اوراسیا خواهند داشت. چابهار بندری عمیق در دریای عمان است و پایه‌ای کلیدی در رویای راه ابریشم کوچک هند است...
مستقل‌آنلاین ایران ایران و روسیه ایران و ونزوئلا 

  

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه به رغم تلاش ده ساله کانون‌های بازنشستگان کشوری برای تصویب قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان در مجلس و نیز با وجود گذشت دو سال از تصویب این قانون مهم هنوز سازمان تأمین اجتماعی از اجرای آن سر باز می‌زند.
نامه نیوز کمیسیون اجتماعی مجلس مجلس شورای اسلامی قانون 

  

وکیل مدافع محمدعلی نجفی از ثبت اعتراضش نسبت به دادنامه صادره در خصوص پرونده موکلش خبر داد و گفت: ما قتل را شبه عمد می دانیم.
نامه نیوز محمدعلی نجفی قتل قوه قضاییه 

  

وضعیت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها مشخص شد + جزئیاتسخنگوی دولت در نشست خبری امروز توضیحاتی را پیرامون حضور زنان در ورزشگاه‌ها ارائه کرد.
شما‌نیوز ورزشگاه سخنگوی دولت دولت 

  

آخرین وضعیت زن قاتل چهار شهروند ملایریفرمانده انتظامی شهرستان ملایر از دستگیری زنی که قاتل چهار شهروند ملایری بود، خبر داد و گفت: زن متهم به قتل 4 شهروند ملایری با ذکاوت پلیس شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شد.
مثلث شهروند خانواده قتل 

  

ظریف بار دیگر دربازه مذاکره با آمریکا موضع گیری کردوزیر امور خارجه کشورمان بار دیگر تاکید کرد که ایران تمایلی برای گفت‌وگو با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای جدید ندارد.
مثلث ایران هسته ای سفر 

  اخبار داغ
  

یک روزنامه اصلاح‌طلب با اشاره به مجادلی آملی و یزدی خطاب به رئیسی: برای آنکه مبارزه خود با فساد را به نحو احسن انجام دهید، بین انتخابیون و انتصابیون تبعیض قائل نشود​اقتصادنیوز: روزنامه اصلاح‌طلب همدلی تیتر نخست خود را به مجادله محمد یزدی و صادق آملی لاریجانی روسای پیشین دستگاه قضایی اختصاص داده و نوشته است:«دانستن حق مردم است لطفا تمامش نکنید»
اقتصادنیوز روزنامه حوزه حوزه علمیه 

  

آتالانتا فصل قبل به رتبه سوم سری آ دست یافت.
نود سری آ 

  

سرگروه پیشین تیم ملی کاراته در مبارزه برابر رقیب بلاروسی خود صاحب برتری شد.
ورزش۳ بلاروس کاراته 

  

ارزش روپیه هند به پایین‌ترین سطح نیم سال اخیر رسیداقتصادنیوز: افزایش نگرانی‌ها از کاهش رشد اقتصادی هند باعث ریزش ارزش پول ملی این کشور شد.
اقتصادنیوز هند افزایش قیمت رشد اقتصادی 

  

اسپانسر برتر و با ارزش ترین پیراهن لیگ برتر جزیرهقرارداد شیاطین سرخ با کمپانی شورلت با ارزش‌ترین قرارداد اسپانسری در لیگ برتر انگلیس است.
مثلث لیگ برتر لیگ برتر انگلیس پوند 

  

با ارزش‌ترین پیراهن لیگ کدام است؟ قرمزها با اختلاف در صدر جدول (گزارش)قرارداد شیاطین سرخ با کمپانی شورلت با ارزش‌ترین قرارداد اسپانسری در لیگ برتر انگلیس است.
ایلنا فوتبال لیگ برتر لیگ برتر انگلیس 

  

مدتی است که شاهد کاهش قیمت ارز در بازار هستیم و اگر این روال ادامه پیدا کند، قیمت خودرو کم خواهد شد.
صراط خودرو مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به کاهش قیمت مسکن در مرداد امسال، گفت: با این روال قیمتی در آینده نزدیک، نرخ‌ها در بخش مسکن باید به صورت محسوسی کاهش یابد.
صراط بانک مسکن مسکن قیمت مسکن