چه ابهاماتی تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت در سال 97 را کلید زد؟

سید فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بررسی تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت و ارزیابی عملکرد سامانه نیما و بررسی آثار، آسیب ها، آفات و مفاسد احتمالی اجرای مصوبه ارزی 1397 در کمیسیون متبوع خود، گفت: تحقیق و تفحصی که توسط تعدادی از نمایندگان ارائه شده صرفا مربوط بانک مرکزی نیست، بلکه عملکرد مجموعه ای از دستگاه ها…

چه ابهاماتی تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت در سال 97 را کلید زد؟

سید فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بررسی تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت و ارزیابی عملکرد سامانه نیما و بررسی آثار، آسیب ها، آفات و مفاسد احتمالی اجرای مصوبه ارزی 1397 در کمیسیون متبوع خود، گفت: تحقیق و تفحصی که توسط تعدادی از نمایندگان ارائه شده صرفا مربوط بانک مرکزی نیست، بلکه عملکرد مجموعه ای از دستگاه ها در اجرای سیاست ارزی که سال گذشته اتخاذ شد و درگیر بودند، مورد بررسی قرار خواهد گرفت. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه علیرغم هشدارها سیاست ارز 4 هزار و 200 تومانی انجام و حدود 29 میلیارد دلار ارز در این خصوص تخصیص یافت، افزود: پس از این تخصیص ابهامات مختلفی در جامعه علمی و اقتصادی کشور در خصوص سازوکارهای اجرایی این تخصیص مطرح شد که هرچه پیش رفتیم این ابهامات درباره اینکه ارز 4 هزار و 200 تومانی چه اثری بر اقتصاد کشور دارد و تبعات آن چیست، بیشتر شد.

 

سیاست ارزی بستری را برای رانت و سوء استفاده برخی فراهم کرد وی با تاکید بر اینکه متاسفانه تحقق اهداف سیاست مزبور در اجرا و میدان عمل با چالش هایی مواجه شد، ادامه داد: این  سیاست ارزی حسب عدم مراقبت های لازم  بستری را برای رانت و سوء استفاده برخی فراهم کرد.

29 میلیارد دلار ارز دولتی سال گذشته توزیع شد، که دستگاه های مسئول در عمل بستری برای رانت ایجاد کردند

موسوی تاکید کرد: اتخاذ این سیاست ارزی در کشور تجربه نخست در نظام اقتصادی کشور نبود و در اوایل دهه 90 نیز شاهد چنین سیاستی بودیم، همان زمان هم  ابهامات و اشکالاتی به وجود آمده بود، اما مجدد بدون توجه به هشدار صاحبنظران و تجارب ناموفق قبلی  اقتصادی کشور با اتخاذ این سیاست و نحوه اجرا تکرار شد.

سازوکارهای اجرایی تخصیص ارز دولتی به مرور زمان اصلاح شد وی با بیان اینکه 29 میلیارد دلار ارز دولتی سال گذشته توزیع شد، که دستگاه های مسئول در عمل بستری برای رانت ایجاد کردند، افزود: بعد از اجرا با اعمال فشارها از سوی افکار عمومی و شماری نمایندگان اسامی دریافت کنندگان ارز هرچند اعلام شده ولی به نظر می رسد سیاست گذار  خود را از این بازی بیرون کشیده و از خارج به  این وضعیت می نگرد و گویی هیچ اتفاقی نیفتاده و به گونه ای مردم و افکار عمومی را در مقابل تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی قرار داد.

اخیرا عنوان شده است که خیریه ای برای بازپرداخت تسهیلات ارزی خود از منابع ارزی دولتی استفاده کرده است که این ابهام مطرح می شود آیا این منابع برای بازپرداخت تسهیلات ارزی هم تخصیص یافته و آیا همه می توانستند از این منابع بهره مند شوند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به اینکه در بین ارز گیرندگان فعالان اقتصادی صادق و فعالی نیز وجود داشتند که از این ارز استفاده مناسب و قانونی کردند ولی امروز همه دربرابر افکار عمومی متهم هستند، ادامه داد: سازوکارهای اجرایی تخصیص ارز دولتی به مرور زمان اصلاح شد، اما سوالات و ابهامات در این بخش بدون پاسخ ماند که یکی از این ابهامات 50 میلیارد دلار ثبت سفارشی بود که از سوی دستگاه های دیگر به بانک مرکزی اعلام  شده و این سوال مطرح می شود که با چه سازوکاری از ثبت سفارش های مذکور حدود 19 میلیارد تخصیص نهایی صورت گرفته است.

خیریه ای برای بازپرداخت تسهیلات ارزی  خود از منابع ارزی دولتی استفاده کرده است وی با بیان اینکه باید مشخص شود که این 19 میلیارد دلار با چه سازوکاری انتخاب شده چراکه بعضا حسب گزارش ها برخی  تخصیص های صورت گرفته جز اولویت های کشور نبود، تصریح کرد: باید مشخص شود که افراد حقیقی و حقوقی که از این ارز استفاده کردند، چگونه آن را به مصرف رسانده اند که اثر آن در بازار مشاهده نمی شود و ثبت سفارش ها و اهلیت افرادی که از این منابع استفاده کرده اند، چگونه بررسی شده است. موسوی افزود: اخیرا عنوان شده است که خیریه ای برای بازپرداخت تسهیلات ارزی خود از منابع ارزی دولتی استفاده کرده است که این ابهام مطرح می شود آیا این منابع برای بازپرداخت تسهیلات ارزی هم تخصیص یافته و آیا همه می توانستند از این منابع بهره مند شوند یا فقط یک عده خاص از این منابع جهت بازپرداخت تسهیلات ارزی استفاده کرده اند. حدود 18 میلیارد ارز صادراتی به کشور بازگشته است وی با بیان اینکه برخی افراد از این ارز دولتی استفاده و محصولاتی که مورد نیاز کشور بوده را وارد کرده اند ولی در بررسی سوابق آن ها، هیچ فرد در این صنف آن وارد کننده را نمی شناسد، اما با این حال بالاترین رقم تخصیص را نیز دریافت کرده است، ادامه داد: در شرایطی که امروز بدخواهان از هیچ تلاشی برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی دریغ نمی کنند هر اقدامی که در راستای تضعیف سرمایه اجتماعی رخ دهد محکوم است و مسئولان باید پاسخگو باشند که چرا در این بخش مراقبت ها و نظارت های لازم را اعمال نکرده اند و اگر نظارتی انجام شده با چه سازوکاری بوده و متخلفان چه کسانی بوده اند و چه جرایمی برای آنها در نظر گرفته شده است؟

براساس آمار ارائه شده از 44 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی با توجه به شرایط اقتصادی و محدودیت ها باید حدود 30 میلیارد آن به کشور باز می گشت که بر اساس اعلام بانک مرکزی از این رقم حدود 18 میلیارد دلار بازگشته است

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برگشت ارز حاصل از صادرات و این موضوع که چه کسانی در این بخش کوتاهی کرده اند یکی دیگر از ابهامات است، گفت: براساس آمار ارائه شده از 44 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی با توجه به شرایط اقتصادی و محدودیت ها باید حدود 30 میلیارد آن به کشور باز می گشت که بر اساس اعلام بانک مرکزی از این رقم حدود 18 میلیارد دلار بازگشته 6 میلیارد دلار در قالب صادرات ریالی انجام شده که امکان بازگشت آن میسر نیست و سرنوشت مابقی هنوز در هاله ای از ابهام است. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت و ارزیابی عملکرد سامانه نیما و بررسی آثار، آسیب ها، آفات و مفاسد احتمالی اجرای مصوبه ارزی 1397، مرداد ماه سال گذشته ارائه شد، اما  با تاخیر در دریافت گزارش دستگاه ها از پایان سال گذشته در دستور کار  کمیسیون اقتصادی قرار گرفت که امیدوارم با حضور وزرای ذیربط در جلسات آتی، کمیسیون نظر نهایی خود را اعلام کند./

پایان پیام

مجلس شورای اسلامی ارز دولتی دولت   اخبار برگزیده
  

10 خودروی برتر 2019 با کمترین هزینه نگهداریفهرست 10 خودروی ارزان‌قیمت سال 2019 برای مالکیت منتشر شد که در آن محصولاتی از هوندا، تویوتا، مزدا، بی‌ام‌و، هیوندای، فولکس‌واگن و آکورا قرار دارند.
خودروتک خودروی الکتریکی هزینه قیمت 

  

بانک مسکن و دولت به دنبال تصویب طرحی برای تامین مالی بازار اجاره و ایجاد تسهیلاتی برای مستاجران هستند.
نامه نیوز بانک مسکن بانک مرکزی بانک 

  

رئیس گروه دوستی ایران و انگلیس با بیان اینکه لندن این روزها در حال بر باد دادن حیثیت خود با پیروی کردن از آمریکا و اتهام زنی به جمهوری اسلامی است گفت: مردم ایران حواسشان به موضع‌گیری‌های لندن است.
نامه نیوز مصطفی کواکبیان فدراسیون فوتبال تولد 

  

سیستم جدید امتیازدهی رانندگان توسط شرکت تاکسی اینترنتی معروفپیش از این اوبر در حال اجرای رویه مشابهی برای رانندگان حاضر در ناوگان خود بوده است. اسنادی که در سال 2015 به بیرون درز کردند حکایت از آن دارند که حساب رانندگان حائز امتیازی کمتر از 4.6 (از حداکثر 5 امتیاز ممکن)، مسدود می شود.
خودروتک تاکسی خودرو نوآوری 

  

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشستی خبری در محل تاسیسات آب سنگین اراک (خنداب) به تشریح آخرین اقدامات فنی سازمان انرژی اتمی در راستای اجرای بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات برجامی پرداخت.
نامه نیوز سازمان انرژی اتمی شورای عالی امنیت ملی اورانیوم 

  

پیشنهاد تحقیق و تفحص از خودروسازان با پیشنهاد وزیر صنعتوزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هیچ ملاحظه و محدودیتی برای تحقیق و تفحص از خودروسازان در صورت لزوم ندارم.
خودروتک ایران خودرو مجلس شورای اسلامی خودرو 

  

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: ایران 6 تیر از سقف 300 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کندسخنگوی سازمان انرژی اتمی با حضور در مجتمع آب سنگین خنداب به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.
مثلث سازمان انرژی اتمی انرژی ایران 

  

دلار 4200 تومانی با تصمیم سران قوا حذف می‌شود؟اقتصادنیوز: نماینده شورای اقتصادی سران قوا گفت: حذف ارز 4200 تومانی در جلسه پنج شنبه ستاد اقتصادی سران قوا با توجه به دو سناریوی مطرح شده تعیین تکلیف می‌شود.
اقتصادنیوز پتروشیمی ارز ارز دولتی 

  

سران سه قوه آخر هفته درباره قیمت ارز تصمیم گیری می کنندیک مقام مسئول با بیان اینکه در جلسه پنجشنبه هفته جاری سران قوا ادامه روند تخصیص دلار 4200 تومانی تعیین تکلیف می شود، گفت: سران سه قوه قرار است پنج شنبه این هفته در این رابطه تصمیم بگیرند.
مثلث سران سه قوه قیمت ارز قیمت 

  

رئیس کمیته اطلاعات مجلس آمریکا: در مقابل ایران به شدت شکست خورده ایمایرنا: رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا با انتقاد از سیاست های دولت ترامپ درباره توافق هسته ای ایران گفت: من فکر می کنم در بدترین شرایط هستیم و کارزار فشار حداکثری علیه ایران به شدت شکست خورده ایم.
مثلث مجلس نمایندگان آمریکا ایالات متحده آمریکا ایران 

  اخبار داغ
  

مبنای اتحادیه اروپا برای ارزیابی تعهدات ایران، گزارش‌های آژانس استمسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان این‌که ایران همواره به تعهدات برجامی خود پایبند بوده است، اعلام کرد که اتحادیه اروپا انتظار دارد تهران در آینده نیز روند مشابهی را در پیش بگیرد.
ایلنا ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی سیاست خارجی 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ تغییر تاکتیک بازارساز؟اقتصادنیوز: امروز دوشنبه 27 خرداد 1398 بازار طلا و ارز پایتخت تغییر رویه داد و وارد مدار نزولی شد. عصر امروز دلار در بازار آزاد در محدوده 13500 تومانی قرار گرفت و صرافی ملی نیز نرخ خرید و فروش دلار و یورو را 150 تومان کاهش داد تا نرخ رسمی دلار بین 13250 تا 13350 تومان قرار گیرد. سکه طرح جدید مرز روانی 4...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز سکه و طلا یورو 

  

فوتبال جهان| توتی: مدیران رم در هیچ یک از تصمیم‌گیری‌ها من را حساب نمی‌کردند/ در حال ارزیابی پیشنهادهایم هستمفوتبال جهان - فرانچسکو توتی با اعلام استعفایش از سمت خود در باشگاه رم به مدیران این باشگاه تاخت.
تسنیم فوتبال باشگاه رم المپیک