چه ابهاماتی تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت در سال 97 را کلید زد؟

سید فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بررسی تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت و ارزیابی عملکرد سامانه نیما و بررسی آثار، آسیب ها، آفات و مفاسد احتمالی اجرای مصوبه ارزی 1397 در کمیسیون متبوع خود، گفت: تحقیق و تفحصی که توسط تعدادی از نمایندگان ارائه شده صرفا مربوط بانک مرکزی نیست، بلکه عملکرد مجموعه ای از دستگاه ها…

چه ابهاماتی تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت در سال 97 را کلید زد؟

سید فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بررسی تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت و ارزیابی عملکرد سامانه نیما و بررسی آثار، آسیب ها، آفات و مفاسد احتمالی اجرای مصوبه ارزی 1397 در کمیسیون متبوع خود، گفت: تحقیق و تفحصی که توسط تعدادی از نمایندگان ارائه شده صرفا مربوط بانک مرکزی نیست، بلکه عملکرد مجموعه ای از دستگاه ها در اجرای سیاست ارزی که سال گذشته اتخاذ شد و درگیر بودند، مورد بررسی قرار خواهد گرفت. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه علیرغم هشدارها سیاست ارز 4 هزار و 200 تومانی انجام و حدود 29 میلیارد دلار ارز در این خصوص تخصیص یافت، افزود: پس از این تخصیص ابهامات مختلفی در جامعه علمی و اقتصادی کشور در خصوص سازوکارهای اجرایی این تخصیص مطرح شد که هرچه پیش رفتیم این ابهامات درباره اینکه ارز 4 هزار و 200 تومانی چه اثری بر اقتصاد کشور دارد و تبعات آن چیست، بیشتر شد.

 

سیاست ارزی بستری را برای رانت و سوء استفاده برخی فراهم کرد وی با تاکید بر اینکه متاسفانه تحقق اهداف سیاست مزبور در اجرا و میدان عمل با چالش هایی مواجه شد، ادامه داد: این  سیاست ارزی حسب عدم مراقبت های لازم  بستری را برای رانت و سوء استفاده برخی فراهم کرد.

29 میلیارد دلار ارز دولتی سال گذشته توزیع شد، که دستگاه های مسئول در عمل بستری برای رانت ایجاد کردند

موسوی تاکید کرد: اتخاذ این سیاست ارزی در کشور تجربه نخست در نظام اقتصادی کشور نبود و در اوایل دهه 90 نیز شاهد چنین سیاستی بودیم، همان زمان هم  ابهامات و اشکالاتی به وجود آمده بود، اما مجدد بدون توجه به هشدار صاحبنظران و تجارب ناموفق قبلی  اقتصادی کشور با اتخاذ این سیاست و نحوه اجرا تکرار شد.

سازوکارهای اجرایی تخصیص ارز دولتی به مرور زمان اصلاح شد وی با بیان اینکه 29 میلیارد دلار ارز دولتی سال گذشته توزیع شد، که دستگاه های مسئول در عمل بستری برای رانت ایجاد کردند، افزود: بعد از اجرا با اعمال فشارها از سوی افکار عمومی و شماری نمایندگان اسامی دریافت کنندگان ارز هرچند اعلام شده ولی به نظر می رسد سیاست گذار  خود را از این بازی بیرون کشیده و از خارج به  این وضعیت می نگرد و گویی هیچ اتفاقی نیفتاده و به گونه ای مردم و افکار عمومی را در مقابل تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی قرار داد.

اخیرا عنوان شده است که خیریه ای برای بازپرداخت تسهیلات ارزی خود از منابع ارزی دولتی استفاده کرده است که این ابهام مطرح می شود آیا این منابع برای بازپرداخت تسهیلات ارزی هم تخصیص یافته و آیا همه می توانستند از این منابع بهره مند شوند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به اینکه در بین ارز گیرندگان فعالان اقتصادی صادق و فعالی نیز وجود داشتند که از این ارز استفاده مناسب و قانونی کردند ولی امروز همه دربرابر افکار عمومی متهم هستند، ادامه داد: سازوکارهای اجرایی تخصیص ارز دولتی به مرور زمان اصلاح شد، اما سوالات و ابهامات در این بخش بدون پاسخ ماند که یکی از این ابهامات 50 میلیارد دلار ثبت سفارشی بود که از سوی دستگاه های دیگر به بانک مرکزی اعلام  شده و این سوال مطرح می شود که با چه سازوکاری از ثبت سفارش های مذکور حدود 19 میلیارد تخصیص نهایی صورت گرفته است.

خیریه ای برای بازپرداخت تسهیلات ارزی  خود از منابع ارزی دولتی استفاده کرده است وی با بیان اینکه باید مشخص شود که این 19 میلیارد دلار با چه سازوکاری انتخاب شده چراکه بعضا حسب گزارش ها برخی  تخصیص های صورت گرفته جز اولویت های کشور نبود، تصریح کرد: باید مشخص شود که افراد حقیقی و حقوقی که از این ارز استفاده کردند، چگونه آن را به مصرف رسانده اند که اثر آن در بازار مشاهده نمی شود و ثبت سفارش ها و اهلیت افرادی که از این منابع استفاده کرده اند، چگونه بررسی شده است. موسوی افزود: اخیرا عنوان شده است که خیریه ای برای بازپرداخت تسهیلات ارزی خود از منابع ارزی دولتی استفاده کرده است که این ابهام مطرح می شود آیا این منابع برای بازپرداخت تسهیلات ارزی هم تخصیص یافته و آیا همه می توانستند از این منابع بهره مند شوند یا فقط یک عده خاص از این منابع جهت بازپرداخت تسهیلات ارزی استفاده کرده اند. حدود 18 میلیارد ارز صادراتی به کشور بازگشته است وی با بیان اینکه برخی افراد از این ارز دولتی استفاده و محصولاتی که مورد نیاز کشور بوده را وارد کرده اند ولی در بررسی سوابق آن ها، هیچ فرد در این صنف آن وارد کننده را نمی شناسد، اما با این حال بالاترین رقم تخصیص را نیز دریافت کرده است، ادامه داد: در شرایطی که امروز بدخواهان از هیچ تلاشی برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی دریغ نمی کنند هر اقدامی که در راستای تضعیف سرمایه اجتماعی رخ دهد محکوم است و مسئولان باید پاسخگو باشند که چرا در این بخش مراقبت ها و نظارت های لازم را اعمال نکرده اند و اگر نظارتی انجام شده با چه سازوکاری بوده و متخلفان چه کسانی بوده اند و چه جرایمی برای آنها در نظر گرفته شده است؟

براساس آمار ارائه شده از 44 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی با توجه به شرایط اقتصادی و محدودیت ها باید حدود 30 میلیارد آن به کشور باز می گشت که بر اساس اعلام بانک مرکزی از این رقم حدود 18 میلیارد دلار بازگشته است

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برگشت ارز حاصل از صادرات و این موضوع که چه کسانی در این بخش کوتاهی کرده اند یکی دیگر از ابهامات است، گفت: براساس آمار ارائه شده از 44 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی با توجه به شرایط اقتصادی و محدودیت ها باید حدود 30 میلیارد آن به کشور باز می گشت که بر اساس اعلام بانک مرکزی از این رقم حدود 18 میلیارد دلار بازگشته 6 میلیارد دلار در قالب صادرات ریالی انجام شده که امکان بازگشت آن میسر نیست و سرنوشت مابقی هنوز در هاله ای از ابهام است. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت و ارزیابی عملکرد سامانه نیما و بررسی آثار، آسیب ها، آفات و مفاسد احتمالی اجرای مصوبه ارزی 1397، مرداد ماه سال گذشته ارائه شد، اما  با تاخیر در دریافت گزارش دستگاه ها از پایان سال گذشته در دستور کار  کمیسیون اقتصادی قرار گرفت که امیدوارم با حضور وزرای ذیربط در جلسات آتی، کمیسیون نظر نهایی خود را اعلام کند./

پایان پیام

مجلس شورای اسلامی ارز دولتی دولت   اخبار برگزیده
  

جزئیات جدید از دستگیری روح‌الله زم و رهگیری سرپل‌های داخلی آن​فارس نوشت: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: کار برخورد با شبکه آمدنیوز با دستگیری روح‌الله زم تمام نشده و سرپل‌های این شبکه در داخل کشور باید پاسخگوی اعمال خائنانه خود باشند.
مثلث مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی جاسوسی 

  

اعتراض فدراسیون فوتبال ایران به رفتار سخیف تماشاگران بحرینسخنگوی فدراسیون فوتبال گفت: فدراسیون فوتبال اعتراض خود را بابت رفتار سخیف برخی از تماشاگران بحرینی به AFC و FIFA ارسال کرد.
مستقل‌آنلاین کنفدراسیون فوتبال آسیا فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

از طرح رفع انحصار زبان انگلیسی در مدارس، برداشت نادرستی شد/ چه اشکالی دارد زبان روسی استان‌های شمالی آموزش داده شودیک نماینده مجلس گفت: هدف از طرح حذف زبان انگلیسی از آموزش مدارس رفع انحصار آموزش زبان انگلیسی است، انگلیسی یک زبان بین‌المللی است کسی نمی‌تواند آن را حذف کند، اما گفتیم که در انحصار نباشد.
ایلنا انحصار روسیه آموزش 

  

علت حذف برخی قطعات از خودروهای صفر کیلومتردبیر انجمن خودروسازان در خصوص حذف برخی از قطعات در خودروهای صفر از جمله کروز کنترل، دیسک و تعدادی دیگری از قطعات به ارائه توضیحاتی پرداخت.
خودروتک خودروسازان قطعه سازان خودرو 

  

تحلیلگر برجسته عرب: عامل حمله به نفتکش ایرانی از کاهش تنش میان تهران و ریاض می‌ترسدبررسی تحولات منطقه در چند ماه اخیر نشان می‌دهد که دست‌هایی پشت پرده با بحران آفرینی سعی در جلوگیری از عادی‌سازی روابط ایران با کشورهای منطقه دارند.
مثلث عربستان امارات متحده عربی ایران و عربستان 

  

در بازار خودرو چه می گذرد؟ / 4 سناریو موثر بر قیمت خودروبازار خودرو اگر با 4 سناریو روبه‌رو نشود، قیمت‌های فعلی را حفظ خواهد کرد و حتی با عرضه بیشتر کاهش قیمت خودرو نیز دور از دسترس نیست. بنابراین در صورت ثبات قیمت‌ها، لزومی ندارد که مردم در صورت نداشتن بودجه کافی سراغ بازار خودرو بروند و از سویی در این شرایط توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران با هدف کسب سود وارد این بازار پر زرق و برق نشوند.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

یک کارشناس مسائل روسیه با اشاره به سفر اخیر پوتین به عربستان و تلاش این کشور برای نزدیکی هر چه بیشتر به کشورهای حاشیه خلیج فارس اظهار کرد: واقعیت این است که مسکو به دنبال این است که متحدان سنتی آمریکا در حاشیه خلیج فارس را از واشنگتن دور کند. سیاستی که به نظر می‌رسد موفقیت در آن سخت و یا غیرممکن خواهد بود.
نامه نیوز عربستان ایران و عربستان روسیه 

  

خاطره تورم 40درصدی پس از 24 سال زنده شد/ دولت روحانی رکورد هاشمی را می‌شکند؟
نامه نیوز بنزین تورم دولت 

  

مجازات شدیم/ داور پنالتی ایران را نگرفت/ موقعیت های زیادی داشتیمسرمربی تیم ملی فوتبال ایران با تاکید بر اینکه تیمش در دیدار با بحرین موقعیت های زیادی برای گلزنی داشت گفت: داور باید در دقایق وقت اضافه برای تیم ملی ایران یک پنالتی اعلام می کرد.
مستقل‌آنلاین ایران تیم ملی فوتبال ایران فوتبال 

  

درخواست ترامپ از عمران خان درباره ایران«عمران خان»، نخست‌وزیر پاکستان در گفت‌وگویی با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفته که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از او خواسته گفت‌وگو میان آمریکا و ایران را تسهیل کند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران