اعتماد   |  سیاسی  |  

باید از ظرفیت کشورهای همسایه بیشترین بهره را برد

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: این امکان وجود دارد که با یک الگوی جدید و موفق از تجارت خارجی با همسایگان و با کشورهایی که می‌توانند نقش مثبتی در تامین کالاهای مورد نیاز ما و چه کالاهای عادی داشته باشند، به موفقیت‌هایی رسید.

باید از ظرفیت کشورهای همسایه بیشترین بهره را برد

اعتمادآنلاین| یک کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر استفاده از تبعات سیاسی و روانی خاتمه تحریم‌های تسلیحاتی گفت: ما باید کشورها را در اردوگاه خودمان نگه داریم تا بتوانیم با آنها تبادل داشته باشیم. این هنر ماست که چگونه با برنامه‌ریزی، بیشترین منافع را کسب کنیم.

 

نصرت‌الله تاجیک، دیپلمات سابق و کارشناس مسائل بین‌الملل درباره رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران، با اشاره به سابقه این نوع اقدامات از سوی آمریکا علیه کشورمان اظهار داشت: این تحریم‌ها از ابتدای پیروزی انقلاب وجود داشته و بعدها به دلیل موضوعات هسته‌ای نیز یک سلسله تحریم‌ها از سوی آمریکا علیه ما اعمال شد و بعد از آن، بر اثر 7 قطعنامه در فاصله سال‌های 2005 تا 2013 سلسله تحریم‌های دیگری نیز از سوی شورای امنیت صورت گرفت که کشور ما را ذیل بند 7 ماده 41 منشور ملل متحد قرار داد و تحریم‌های تسلیحاتی نیز بخشی از این بود.

 

وی افزود: طبق معاهده برجام، قرار بر این شد تا قطعنامه‌های تحریم تسلیحاتی ایران به‌جز موشک‌های بالستیک و موشک‌هایی که توان حمل سلاح‌های هسته‌ای را داشته باشند، در اکتبر امسال (27 مهرماه) خاتمه پیدا کند. این نقطه شروع است و حالا باید اینطور تحلیل کنیم که خاتمه این تحریم‌ها تا چه حد می‌تواند مفید باشد و چقدر بر اقتصاد ما اثرگذار است و ابعاد سیاسی و اقتصادی آن چیست؟

 

تاجیک درباره تاثیرات اقتصادی و سیاسی برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی و میزان توان کنشگری ایران در عرصه بین‌الملل گفت: در دنیای تجارت، قواعد خاصی حاکم است و این مسئله در مورد کالاهای استراتژیک مانند تسلیحات که از همه مهمتر و راهبردی‌تر است، نمود بیشتری دارد. اینکه کشوری تمایل به ورود به بازار تسلیحات داشته باشد و یا اینکه کشوری بتواند در این بازار ورود کند، الزامات خاص خودش را دارد و تنها اراده کشورها برای مبادله تسلیحات کفایت نمی‌کند.

 

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به درخواست برخی کشورها نظیر عربستان و تلاش آمریکا برای جلوگیری از لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران خاطرنشان کرد: آنها همه تلاش خود را در این مسیر به کار گرفتند ولی به دلیل سیاست‌هایی که ما اتخاذ کردیم، این تلاش آنها به جایی نرسید و از رفتن اروپایی‌ها پشت سر ترامپ هم جلوگیری شد که همین موجب شد تا ترامپ در انزوای ناشی از خروج از برجام باقی بماند.

 

تاجیک افزود: با این تفاسیر، رخداد اخیر یک پیروزی بین‌المللی و سیاسی است ولی اینکه آیا این پیروزی به تنهایی کفایت می‌کند که ما وارد بازار تجارت اسلحه شویم یا خیر، به عقیده بنده مولفه‌های دیگری هم لازم است که باید به آن توجه کرد. 

 

سفیر اسبق ایران در اردن ازجمله این مولفه‌ها را یارگیری بین‌المللی و نیز اراده کشورهایی دانست که می‌خواهند با ایران وارد تجارت تسلیحاتی شوند و گفت: آنچه که ما از آزاد شدن خرید و فروش با توجه به موقعیتی که داریم، انجام می‌دهیم، بیشتر ناظر بر خرید تسلیحات مخصوصاً تسلیحات استراتژیک است. ما به‌دلیل ساختار اقتصادی‌مان در بخش تجارت خارجی و متاسفانه مشکلاتی که در مدیریت و ساماندهی تجارت خارجی‌مان داریم، نتوانستیم حتی در فروش کالاهای عادی‌مان یک مدل موفق در منطقه و جهان داشته‌ باشیم. 

 

وی گفت: علی‌رغم همه توفیقاتی که کشور در تولید محصولات مختلف مانند موشک و پهپاد داشته ولی با این وضع مدیریت خارجی‌مان و با توجه به اینکه بیشترین تولیدات ما دولتی است، باید بیشتر به دنبال دو مولفه باشیم، یکی مولفه سیاسی نظیر منزوی کردن بیشتر ترامپ است. تلاش‌های آمریکا برای جلوگیری از لغو تحریم‌های ایران با شکست مواجه شد و حالا ما بتوانیم از این موقعیت برای پایان دادن به سایر تحریم‌ها مانند تحریم‌های دارویی نیز استفاده کنیم.

 

تاجیک ادامه داد: مسئله دیگر آن است که عمده نیازمندی‌های ما از بازار فعلی جهانی از کشورهایی نظیر چین و روسیه قابل احصاست هرچند ممکن است اروپایی‌ها هم کمکی داشته باشند. در همین مورد روسیه و چین هم اگر دقت کنید، یک بستگی بزرگ به این دارد که این دو کشور چقدر اراده این کار را داشته باشند و چقدر تحفظ کنند، خصوصا نسبت به رقبای منطقه‌ای ما.

 

این کارشناس مسائل بین‌المللی گفت: مولفه دیگر بستگی به میزان نقدینگی و پولی دارد که ما می خواهیم برای این کار در نظر بگیریم. ما امروز با مشکلات متعددی در تامین منابع و بودجه مواجهیم و پول فروش نفت را هم نمی‌توانیم به کشور برگردانیم.

 

این دیپلمات سابق کشورمان درخصوص اقدامات آمریکا تصریح کرد: ترامپ و دولت آمریکا به دنبال این هستند تا شرایطی را بوجود آورند که ما نتوانیم چندان از منافع خاتمه تحریم تسلیحاتی استفاده کنیم و این را هم باید در نظر گرفت که ما در این تجارت بین‌الملل بیشتر با شرکت‌های بین‌المللی سروکار داریم تا کشورها و اگرچه اراده کشورها می‌تواند تسهیل‌کننده باشد اما وقتی یک شرکت بر اثر معامله زیر تحریم قرار می گیرد، خود بخود تمایلی به معامله نخواهد داشت. پیچیدگی تجارت جهانی به گونه‌ای است که مثلا یک شرکت اگر سهامدار آمریکایی هم نداشته باشد، سود و زیان اقدامات خود را دنبال می‌کند.

 

وی افزود: به عقیده من باید بیشتر از تبعات سیاسی و روانی خاتمه تحریم‌های تسلیحاتی استفاده کنیم و کشورها را در اردوگاه خودمان نگه داریم و بتوانیم با آنها تبادلات تجاری داشته باشیم. این هنر ماست که چگونه بتوانیم برنامه‌ریزی کنیم که در تهاتر، بیشترین منافع را کسب کنیم.

 

تاجیک در بخش دیگری از این گفت‌وگو، با تاکید بر اهمیت توجه به کشورهای همسایه اظهار داشت: ما جزو کشورهای پرهمسایه هستیم. کشوری که 15 همسایه با مزیت‌های نسبی دارد، می‌تواند در این زمینه موفق عمل کند اما به دلیل مشکلات ساختاری در تجارت خارجی، ما نتوانستیم به یک الگوی موفق برسیم. بخش‌های مختلف باید به فکر حل این مشکلات ساختاری باشند که ربطی هم به آمریکا ندارد.

 

وی در پایان تصریح کرد: این امکان وجود دارد که با یک الگوی جدید و موفق از تجارت خارجی با همسایگان و با کشورهایی که می‌توانند نقش مثبتی در تامین کالاهای مورد نیاز ما و چه کالاهای عادی داشته باشند، به موفقیت‌هایی رسید.

 

منبع: تسنیم

ایران ترامپ نصرت الله تاجیک   اخبار برگزیده
  

مجوز افزایش قیمت خودرو صادر شدرییس شورای رقابت اعلام کرد: براساس مصوبه اردیبهشت ماه خودروسازان می‌توانند حداکثر تا سقف اعلامی نرخ تورم بخشی از سوی بانک مرکزی در سه ماهه سوم امسال افزایش قیمت‌ها را اعمال کنند.
خودروتک افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

طرح تأمین کالاهای اساسی در آستانه تصویب مجلس/ چه کسانی مشمول دریافت می شوند؟رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختلاف با دولت بر سر تأمین منابع طرح کالاهای اساسی گفت: طرح تأمین کالاهای اساسی 4شنبه همین هفته در دستور کار مجلس برای تصویب نهایی قرار دارد.
اقتصادنیوز کمیته امداد کمیته امداد امام خمینی قیمت 

  

آژیر جنگ داخلی در آمریکا | نیویورک‌تایمز درباره پیامدهای انتخابات هشدار دادانتخابات آمریکا، قلب این کشور را مورد آزمون قرار خواهد داد. این بخشی از سخنان چارلز بلو، ستون‌نویس نیویورک تایمز است. او در یادداشت 25 اکتبر می‌نویسد: اینکه ما چه کسی هستیم؟ چگونه به این نقطه رسیدیم؟ چگونه این کشور دونالد ترامپ را انتخاب کرد و آیا قانون اساسی ما ظرفیت پذیرش خطا و معکوس کردن آن را دارد، سوالاتی است که مطرح شده است.
۵۵ آنلاین جنگ نیویورک نیویورک تایمز 

  

دیدار لاوروف با وزیر خارجه رژیم صهیونیستی درباره ایرانوزرای خارجه روسیه و رژیم صهیونیستی با محوریت ایران با یکدیگر دیدار کردند‌.
ایلنا سرگئی لاوروف ایران روسیه 

  

برنامه ایران برای جلوگیری از تکرار خربکاری در نطنز / غریب‌آبادی: تاسیسات به زیر زمین منتقل می‌شوندکاظم غریب‌آبادی، سفیر ایران در آژانس انرژی اتمی گفت: تاسیسات پیشرفته‌تری در دل کوه به جای تاسیسات حادثه‌دیده در نطنز، احداث خواهد شد. همچنین، تمامی زنجیره‌های ماشین‌های جدید تحقیق و توسعه به زیر زمین منتقل خواهند شد و این موضوعات به اطلاع آژانس نیز رسیده‌است.
اعتماد ایران سازمان انرژی اتمی درمان 

  

اگر روحانی از قدرت خارج می‌شد امروز قیمت ارز 11 هزار تومان بودبهترین مصلحت در روزگار فعلی کشور، اخراج آقای روحانی از قدرت است. هیچ چیزی به اندازه این اتفاق به سود مصلحت و منفعت کشور و مردم و نظام و انقلاب نیست.
مستقل‌آنلاین قیمت ارز قیمت ارز 

  

بایدن دنبال یک توافق بسیار سختگیرانه با ایران استسناتور دموکرات؛ برجام ناقص است بایدن خواستار توافق سخت‌گیرانه‌تر است
مثلث باراک اوباما ایران دموکرات 

  

قیمت نهایی خودرو سایپا شاهین درآمداعلام جدیدترین برنامه پیش فروش سایپا تا حدی از قیمت سایپا شاهین رمزگشایی کرد. خودرویی که گل سرسبد محصولات جدید امسال بازار خودرو خواهد بود.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

ادعای کارشناس صدا و سیما درباره دست داشتن دولت در وضعیت کنونی بورس/ فیلمحقانی کارشناس بازار بورس گفت: چرا بانک ها در اردیبهشت ماه سهام خود را نفرختند. چرا مصوبه کنترل بازار بوسیله مسئولین بورس لغو شد
گسترش صدا و سیما دولت بانک 

  

ویدیو| اولین ایرانی‌ای که واکسن کرونای روسی زدسایت فدراسیون کاراته روسیه خبر داد که براساس اعلام وزارت ورزش روسیه قرار است روند تست واکسن کرونا ساخت این کشور روی ورزشکاران آغاز شود و در همین راستا، بازیکنان و اعضا کادر فنی تیم ملی کاراته این کشور قرار است واکسن کرونا بزنند. سرمربیگری تیم ملی کاراته روسیه بر عهده حسین روحانی است و با این حساب، روحانی اولین ایرانی خواهد بود که واکسن کرونا خواهد زد.
مملکت‌آنلاین روسیه کاراته ورزش 

  

نتایج نظرسنجی‌های جدید نشان می‌دهند وضعیت رئیس‌جمهور مستقر آمریکا در نظرسنجی‌ها بهبود یافته اگرچه نامزد حزب دموکرات کماکان توانسته پیشتازی خود را حفظ کند.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایوانکا ترامپ 

  

کدام شغل ها از امروز تعطیل است؟از امروز فعالیت سه گروه شغلی در 43 شهرستان کشور تعطیل می‌شود. اما شهرستان تهران از استان تهران مشمول این محدودیت نیست و براساس اعلام اتاق اصناف، محدودیت‌ها در تهران مانند هفته‌های گذشته است.
مستقل‌آنلاین سهام عدالت سهام بازی 

  

سیاست‌های ترامپ در مورد خاورمیانه مشخص است، اما سیاست‌های بایدن چگونه خواهد بود؟ قطعا بایدن اعتبار را به توافق هسته‌ای با ایران باز می‌گرداند و معامله قرن را کنار گذاشته، علیه شهرک سازی و الحاق می‌ایستد و رابطه با رهبری فلسطین را از سر می‌گیرد، برای مهار جنون بن سلمان تلاش می‌کند و به دنبال صلح در خلیج فارس خواهد بود.
نامه نیوز خاورمیانه رئیس جمهور ایوانکا ترامپ 

  

افزایش واردات نفت از ایران توسط چین در ماه سپتامبرواردات نفت از ایران توسط چین در ماه سپتامبر افزایش یافت‌.
ایلنا واردات نفت ایران 

  

دیدگاه متفاوت کیهان با نظر رهبر انقلاب: هتک حرمت مسئولان بد است اما ...رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه به اقدام اخیر برخی‌ها در مواجهه با دولت و شخص رئیس‌جمهور ‌اشاره کردند و گفتند: «اگرچه در میان این برادران، افراد خوبی هم هستند، اما این کار غلط بود و این موضوع را به‌طور صریح اعلام می‌کنم.»
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

تشخیص فوری کرونا با این دستگاه جدیدنتایج تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که تصویربرداری با تراکم الکترون، ارزیابی زود هنگام از ریه را بهبود می‌بخشد.
برنا 

  

روسیه تولید انبوه واکسن جدید کرونا آغاز کردسازمان حمایت از مصرف کنندگان روسیه روز سه شنبه اعلام کرد: تولید واکسن کرونا به نام «اپی واک کرونا» در مرکز علمی- پژوهشی «وکتور» در نووسیبیرسک روسیه آغاز شد. «اپی واک کرونا» که واکسن دوم کرونا است در اواسط ماه اکتبر جاری(مهر) ثبت شد. انتظار می رود در مرحله جدید آزمایش این واکسن 40 هزار داوطلب ازجمله افراد با سن بالای 60 سال و نیز افراد مبتلا به بیماریهای مزمن نیز شرکت کنند.
۵۵ آنلاین روسیه تولید وزارت بهداشت 

  

رئیس فیفا هم کرونا گرفترئیس فدراسیون جهانی فوتبال "فیفا" به ویروس کرونا مبتلا شد.
مملکت‌آنلاین فیفا فوتبال ویروس 

  

بزرگترین تولیدکننده زغال سنگ ایران، آماده ورود به فرابورسشرکت زغال سنگ پروده طبس بزرگترین تولیدکننده زغال سنگ ایران و وابسته به هلدینگ سرمایه گذاری صدرتأمین (تاصیکو) و شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، مجوز پذیرش بازار سرمایه را دریافت نموده است.
ایلنا سنگ آهن ایران بهره وری 

  

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا به کرونا مبتلا شده است.
ورزش۳ فیفا جیانی اینفانتینو 

  

اینفانتینو به کرونا مبتلا شدفیفا اعلام کرد تست کرونای جیانی اینفانتینو مثبت اعلام شده است.
ایلنا جیانی اینفانتینو فیفا فوتبال 

  

مرگ یکی از کارکنان خدماتی بیمارستان گلستان تهران بر اثر کرونایکی از کارکنان خدماتی بیمارستان گلستان تهران به دلیل ابتلا به کرونا فوت کرد.
ایلنا بیمارستان تهران خبرنگار 

  

حمایت تمام قد بیمه سلامت از بیماران کروناییمرتضی محمودوند گفت: بیمه سلامت ایران در دوران کرونا حمایت تمام قد خود را در راستای خدمات دهی از بیماران کرونایی انجام داده است.
شما‌نیوز بیمه سلامت ایران 

  

هزینه بودجه ویژه کرونا در محل‌هایی غیر از پیشگیری و درمان/تخصیص بخش دوم بودجه ویژه کرونا را پیگیری خواهیم کردعضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: به‌تازگی متوجه شده ایم که بودجه ویژه کرونا در محلهایی غیر از پیشگیری و درمان کرونا هزینه شده است.
ایلنا هزینه بودجه سازمان برنامه و بودجه 

  

تست کرونای اینفانتینو مثبت شدتست کرونای جانی اینفانتینو رئیس فدراسیون جهانی فوتبال مثبت اعلام شد.
تسنیم فوتبال فیفا ایران 

  

دکتر علیرضا رئیسی به سمت سخنگوی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا منصوب شداز این تاریخ، تنها مرجع موثّق و قابل استناد در مورد اعلام برنامه‌ها و مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا، سخنگوی ستاد خواهد بود.
۵۵ آنلاین ویروس فضای مجازی حسن روحانی