400 هزار کارگر ساختمانی زیر چتر بیمه می‌روند

سلامت نیوز:بیش از 400 هزار کارگر ساختمانی بدون برخورداری از بیمه تأمین اجتماعی مشغول به کار هستند به طوری که چند سالی است این گروه از کارگران که جزو اقشار زحمتکش و آسیب پذیر جامعه هستند در نوبت بیمه شدن قرار دارند...

400 هزار کارگر ساختمانی زیر چتر بیمه می‌روند

سلامت نیوز:بیش از 400 هزار کارگر ساختمانی بدون برخورداری از بیمه تأمین اجتماعی مشغول به‌کار هستند به‌طوری که چند سالی است این گروه از کارگران که جزو اقشار زحمتکش و آسیب پذیر جامعه هستند در نوبت بیمه شدن قرار دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران ،با شروع کار دولت جدید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این مطالبه بحق کارگران ساختمانی را در اولویت کارهای خود قرار داد و سرانجام طی جلساتی با نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی موانع و چالش‌های اجرایی پیش روی بیمه این قشر رفع شد. از طرفی کارشناسان معتقدند که 50 درصد حوادث ناشی از کار مربوط به کارگران ساختمانی است و اگر هر یک از کارگران دچار حادثه و اتفاقی شوند خانواده آنها نیز به‌ لحاظ اقتصادی با مشکلاتی مواجه می‌شوند.

آنها می‌گویند باید بیمه این افراد آسیب‌پذیر در اولویت سازمان تأمین اجتماعی باشد که آخرین خبرها حکایت از آن دارد در اقدام مشترکی بین دولت و مجلس با اصلاحاتی در ماده 5 قانون بیمه‌های اجتماعی، حدود 12 هزار میلیارد تومان به بیمه کارگران ساختمانی اختصاص داده شده است که پس از تصویب در مجلس، این تصمیم می‌تواند مهر پایانی بر مشکلات بیمه‌ای این قشر از کار گران جامعه باشد.

ایجاد امنیت شغلی برای کارگران ساختمانیولی اسماعیلی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصلاح ماده 5 یک حرکت حمایتی در جهت آتیه و امنیت شغلی برای کارگران ساختمانی است، به «ایران» می‌گوید: این قشر زحمتکش و ضعیف جامعه که با حوادث و خطرات جانی متعددی مواجه هستند، نیاز است هم در حوزه بیمه‌های اجتماعی و هم در حوزه بیمه‌های درمانی با حمایت دولت زیر چتر بیمه قرار بگیرند. خوشبختانه با جلسه‌ای که با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشتیم، مبلغ 12 هزار میلیارد تومان اختصاص پیدا کرده و در دستور کار قرار گرفت.

این در حالی است که علی بابایی کارنامی، رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای بیمه کارگران ساختمانی در کل کشور به اعتباری بیش از 12 هزار میلیارد تومان نیاز است، به «ایران» می‌گوید: این رقم برای بیمه 400 هزار کارگر در یک زمان مشخص است، مجلس و دولت در این خصوص به اجماع رسیده‌اند، صحن مجلس هم یک بار رأی داده و خوشبختانه اختلاف نظرها مرتفع شده‌اند. از آن‌جایی که سالانه بیش از یک هزار کارگر دچار نقص عضو و فوتی داریم و بسیاری از این افراد هم تحت پوشش بیمه قرار ندارند و علاوه بر کارگر، خانواده‌های این افراد نیز تحت آسیب‌های شدید اقتصادی قرار می‌گیرند، هرچه سریع‌تر باید نسبت به بیمه این قشر زحمتکش اقدام لازم و مؤثر صورت گیرد.

به‌گفته بابایی کارنامی در صورت تصویب قانون، از تاریخ 01/01/1401 هیچ کارگری بدون بیمه نخواهد بود، با این همه من یک تنه نمی‌توانم قول قطعی بدهم، تمامی دستگاه‌های مربوطه باید کمک کنند تا این اتفاق خوب هرچه سریع‌تر رقم بخورد.

یک میلیون و 500 هزار کارگر ساختمانی داریماکبر شوکت، رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور نیز با بیان اینکه حدود یک میلیون و 500 هزار کارگر ساختمانی در کشور داریم، به «ایران» می‌گوید: اصلاحیه ماده 5 قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی در حال اجراست، بر اساس آن 15 درصد حق بیمه از محل پروانه باید تأمین شود اما از آن‌جایی که رقم واقعی پروانه اعلام نمی‌شود، مشکل ساز شده است. (بر اساس این قانون، در مواردی که انجام کارهای ساختمانی مستلزم أخذ پروانه باشد، مراجع ذیربط مکلفند صدور پروانه را منوط به ارائه رسید پرداخت حق‌ بیمه برای هر متر مربع نمایند.)

به‌گفته او، در حال حاضر 850 هزار کارگر بیمه شده داریم و در طول حدود 8 سال گذشته نزدیک به 12 هزار میلیارد تومان کسری بودجه بابت سهم کارفرمایی تأمین اجتماعی وجود دارد. هر سال به‌دلیل کسری بودجه کارگران ساختمانی زیادی از کار بیکار می‌شوند و به بهانه‌های مختلف از بیمه خارج می‌شوند. از سال گذشته تاکنون بیمه 150 هزار نفر قطع شده است، از طرفی 400 هزار کارگر ساختمانی در نوبت بیمه هستند.

بعد از اصلاحیه ماده 5 که محل اخذ سهم کارفرمایی را تغییر داده و برمبنای مترمربع دریافت می‌شود، متراژ ضربدر یک رقم در پایین شهر، عدد کمتری و در بالای شهر عدد بزرگتری می‌شود و به ازای هرمترمربع از یک تا 10 درصد بر طبق قانون کار از کارفرما گرفته می‌شود، به این ترتیب روح عدالت اجتماعی نیز برقرار است، طبق قانون جدید، در پایین شهر رقمی معادل 27 هزار تومان به ازای هر مترمربع و در بالای شهر 250 هزار تومان برآورد شده است.

شوکت ضمن تأکید بر این نکته که طرح جدید برای حداقل یک میلیون و 200 هزار کارگر اجرا می‌شود، توضیح می‌دهد: اگر نمایندگان در صحن علنی مجلس رأی موافق بدهند، نه تنها بیمه قطع نمی‌شود، بلکه 400 هزار کارگر دیگر هم مشمول بیمه خواهند شد، بحث این است که کارفرمای بخش ساختمان موظف است کارگر را بیمه کند.

در خصوص کارگران ساختمانی، کارفرمایان کسانی هستند که ساخت و ساز می‌کنند و قشر ضعیف نیستند و نیاز به حمایت دولت هم ندارند، به تعبیری متمول و ثروتمند هستند، مرکز پژوهش‌های مجلس اظهار داشته که رقم اعلامی برای حق بیمه، نیم درصد قیمت یک ملک است و به‌طور کامل کارشناسی شده، در دفاعیه مجلس هم گفتیم که چطور وقتی قیمت میلگرد هزاردرصد افزایش قیمت داشته یا به‌عنوان مثال سیمان از پاکتی 4 هزار تومان به 40 هزار تومان رسیده و هیچ کس حرفی نزده و اعتراضی نکرده اما حالا که پیشنهاد شده، نیم درصد حق قانونی باید به‌کارگر داده شود، خیلی‌ها معترض هستند، این اعتراض، ظلم به‌ کارگر است.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور در ادامه می‌گوید: با حدود 450 انجمن صنفی در سراسر کشور همیشه پای کار بودیم تا کارگران ساختمانی بیشتری تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. با این همه، اگر منابع تأمین اجتماعی کم است یا چنانچه کارفرما تعهدات خود را به جا نمی‌آورد، باز هم سازمان تأمین اجتماعی، نباید خدمات خود را بسرعت قطع کند، این یک قانون است که با عدم ارائه تعهدات، سازمان حق ندارد بیمه کارگر را قطع کند و باید کارفرما را بازخواست کند، بویژه در حال حاضر با شیوع ویروس کووید19 و بیکار شدن بسیاری از کارگران، بحث بیمه‌ها از اهمیت بسیار بیشتری از قبل برخوردار شده است، بیمه می‌تواند گوشه‌ای از مشکلات اقتصادی و درمانی کارگران ساختمانی و خانواده‌های آنها را حل کند و نبود آن بنیان خانواده‌ها را با مخاطراتی روبه‌رو خواهد کرد، از سویی این افراد تقریباً سالی 4 بار بازرسی می‌شوند تا به محض بیکار شدن در اولین فرصت بیمه آنها قطع شود، این در حالی است که در حالت عادی که کرونا هم نبود کارگران ساختمانی چیزی در حدود 3 تا 4 ماه در سال بیکار بودند، این ظلم است که بیمه این افراد بسرعت قطع شود و هیچ گونه حمایت اجتماعی نداشته باشند و به حال خود رها شوند.

شوکت، ضمن تشکر از زحمات کمیسیون اجتماعی مجلس در جهت کاهش مشکلات موجود و افزایش کارگران ساختمانی تحت پوشش‌های بیمه‌های تأمین اجتماعی، می‌افزاید: ان‌شاء‌الله طرح در صحن علنی مجلس هم تصویب شود تا 400 هزار خانوار بتوانند از حداقل‌های بیمه استفاده کنند. با تصویب نهایی، در این شرایط سخت اقتصادی که منابع مالی سازمان تأمین اجتماعی نیز کم است، درآمدی به این سازمان وارد می‌شود و بر تعداد بیمه پردازان تأمین اجتماعی افزوده می‌شود و در نهایت با افزایش تعداد بیمه شدگان ضریب پشتیبانی به 6 و نیم می‌رسد.

نمایندگان مجلس در صحن علنی باید همتی کنند تا کار به سرانجام برسد، در سال‌های گذشته این کار عقب افتاد و در نهایت 500 هزار خانوار از خدمات بیمه‌ای محروم شدند و صدها نفر نیز فوت کردند، به خاطر داشته باشیم که 50 درصد حوادث ناشی از کار مربوط به‌کارگران ساختمانی است، پس بیمه این افراد نیز از میزان اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و ضروری است که مشکلات هر چه سریع‌تر مرتفع شود.

کارگر بیمه مجلس شورای اسلامی   اخبار برگزیده
  

به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم/ باید از خرد جمعی استفاده کنیمرییس دانشگاه تهران با بیان اینکه به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم، بر لزوم استفاده از خرد جمعی تاکید کرد.
ایلنا دموکراسی دانشگاه تهران تهران 

  

فوری/ افزایش قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو+ قیمت جدید محصولاتمجوز افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا صادر شد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پرتردد شهرسرپرست اورژانس تهران از تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پر تردد شهر خبر داد.
ایلنا اورژانس تهران آلودگی هوا 

  

تشکیل دولت در سایه از سوی اصلاح‌طلبان، ادعایی بی‌اساس استغلامعلی رجایی گفت: اصلاح طلبان حتی در دولت فراجناحی رئیسی هم که شعار آن داده می شد جایی ندارند. بنابراین من فکر می‌کنم ادعای تشکیل دولت در سایه غیرقابل اثبات است.
نامه نیوز دولت ازدواج سازمان انرژی اتمی 

  

اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیستمتخصصان آمریکایی و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) اظهار داشتند: اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیست.
۵۵ آنلاین بیمارستان ژاپن مصاحبه 

  

همصدایی اصلاح‌طلبان برای ایجاد تغییر در سیاست خارجی!دو روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» و «اعتماد» امروز در اقدامی هماهنگ یا شاید هم اتفاقی از لزوما بازنگری و تغییر ریل‌گذاری در سیاست خارجی نوشته‌اند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی دولت 

  

اعتراف اسرائیل به گفتن دروغ بزرگی علیه ایرانمردی که ارتش اسرائیل را اداره می کرد معتقد است که خروج آمریکا از برجام برای اسرائیل تأثیر منفی داشت و ایران را از تمامی محدودیت ها رها ساخت و برنامه هسته ای اش را به یک مرحله بسیار پیشرفته رساند. این در حالی بود که خروج آمریکا از برجام به منزله یک پیروزی تاریخی برای اسرائیل و تضمینی برای امنیتش قلمداد می شد...
مثلث ایران ایران و آمریکا دونالد ترامپ 

  

واکنش رئیس بانک مرکزی به قیمت دلار: نه بابا چه خبره!واکنش جالب رئیس‌کل بانک مرکزی به 32هزار تومانی شدن دلار: نه بابا چه خبره!
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک قیمت 

  

واکسن نزده ها بخوانند!در ترددهای شخصی افرادی که دو دُز واکسن را نزده باشند و بخواهند به شهر‌های قرمز یا نارنجی کرونایی سفر کنند، مشمول جریمه یک میلیون تومانی خواهند شد. تردد واکسن نزده ها به شهر‌های زرد هم جریمه 500 هزار تومانی به همراه دارد.
مستقل‌آنلاین دلار سفر 

  

آیت الله مکارم: نظام آموزشی باید شیعی و اسلامی شودآیت الله مکارم شیرازی گفت: دستاوردهای علمای بزرگ شیعه باید در کتب درسی دانش آموزان و دانشگاهیان گنجانده شود.
مستقل‌آنلاین آموزش نجوم حوزه 

  

فوری: پرسپولیس به خودش آمد| جای خالی کاپیتان پر شد؟مدافعان پرسپولیس در غیاب سیدجلال حسینی عملکردی را از خود به نمایش گذاشتند تا در ادامه فصل نگرانی ها در خصوص غیبت های احتمالی کاپیتان اول سرخ ها کمتر از قبل باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس بهاره رهنما محمدرضا گلزار 

  

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر خارجه دیدار می‌کننداین دیدار در روز جاری و در محل وزارت امور خارجه برگزار می شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی کتایون ریاحی یارانه 

  

منشا ضعف‌ها در اداره شهر دوره چهارم شوراست/ "فساد" نتیجه نظارت حداقلی شوراییان استعضو اسبق شورای شهر تهران گفت: در فرهنگ مدیریتی هر کسی که بر سرکاری منصوب می‌شود و قدرت را به دست می‌گیرد، برای عملکرد مثبت و برنامه‌های مدیریتی گذشتگان اهمیتی قائل نبوده و نوعا به دنبال اِعمال نظرات شخصی و یا جناحی خودشان است.
ایلنا درآمد شورای شهر تهران تهران 

  

حاکمیت تحمل خود را در برابر اعتراضات معیشتی مردم بالا ببرد/ خودمان را فریب ندهیم/ وضعیت اقتصادی‌ هیچ کشوری با وجود تحریم‌ها، گل و بلبل نشده استقائم مقام حزب اعتماد ملی درباره علت افزایش اعتراض معیشتی مردم گفت: قبل از انتخابات رقبای اصلاح‌طلبان و حتی خود رئیس‌جمهور ‌گفتند سرنوشت معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نمی‌زنیم. اما حالا آفتاب آمد دلیل آفتاب، می‌بینیم که سرنوشت همه چیز به تحریم‌ها گره خورده است. آیا می‌توان کشوری را به شهادت آورد که درگیر تحریم باشد ولی وضعیت اقتصادی‌اش گل و بلبل باشد؟
ایلنا ایران اصلاح طلبان بابک زنجانی 

  

قالیباف: شفافیت کل نظام باید از مجلس آغاز شودنماینده مردم تبریز در مجلس جزئیات جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را تشریح کرد.
فردا مجلس شورای اسلامی تبریز دولت 

  اخبار داغ
  

اعمال افزایش قیمت خودرو از چه زمانی انجام می شود؟افزایش قیمت شامل خودروهای تحویلی آذر به بعد می‌شود.
گسترش افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

بررسی راه اندازی بورس بین الملل در کیشراه‌اندازی بورس بین‌الملل بعد از حدود سه سال از سوی مسئولان مطرح شده و به نظر می‌رسد این موضوع در شورای عالی مناطق آزاد و هیات مدیره سازمان بورس در حال بررسی است.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران جزیره کیش 

  

114 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستندزنجان- 114 نفر در حال حاضر به علت ابتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان زنجان بستری هستند.
۵۵ آنلاین بیمارستان استان زنجان زنجان 

  

معاون رئیس جمهور از تزریق دوز چهارم واکسن کرونا خبر دادمعاون رئیس جمهور: امروز نگرانی و کمبودی در زمینه تأمین واکسن وجود ندارد و بسترهای لازم برای تزریق واکسن دوز سوم و چهارم نیز فراهم است.
مثلث رئیس جمهور وزارت بهداشت خودرو 

  

صعود ناپایدار بورس/ سهمی که بیشترین سود داشتاقتصادنیوز: معاملات امروز 17 آذر 1400 بازار سهام اگرچه تنها در یکی از شاخص های عملکردی به نفع خریداران بود اما در مابقی شاخص ها به نفع فروشندگان به ثبت رسید.
اقتصادنیوز سود سهام شاخص 

  

واکنش بازار به افزایش 18 درصدی قیمت خودروخودروسازان باز هم مجوز افزایش قیمت گرفتند.
گسترش افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

فاصله قیمت خودرو در بازار و کارخانه از بین می رودفاطمی امین: تصمیم ستاد تنظیم بازار برای نزدیک کردن قیمت تمام شده خودرو به قیمت واقعی تمام شده بود تا بر روی قیمت های بازار هم موثر باشد.
گسترش قیمت خودرو تنظیم بازار 

  

حمله کرونا به تاتنهام؛ 13 نفر ویروسی شدند13 نفر از اعضای باشگاه تاتنهام کرونا گرفتند.
برنا تاتنهام 

  

با اعلام کونته؛ 13 کرونایی در اردوی تاتنهامبا اعلام سرمربی تاتنهام 13 عضو این باشگاه به کرونا مبتلا شده‌اند.
ایلنا بازی تاتنهام انگلیس 

  

فولادی که کرونا را از بین میبرد!فولادی که ویروس کرونا را از بین میبرد چه نام دارد.
اقتصادنیوز ویروس 

  

وعده وزیر صمت برای قیمت خودرو سال آیندهوزیر صمت گفت: سال آینده با افزایش 50 درصدی تولید و کاهش قیمت تمام شده با نرخ‌های ثابت، قیمت خودرو در بازار کاهش خواهد یافت و قرعه کشی هم از بین می‌رود.
فردا قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

دستور رئیس جمهور برای لغو افزایش قیمت خودرو به منظور دقت در قیمت‌گذاری بودوزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دستور ماه قبل رییس جمهور برای لغو افزایش قیمت خودرو به این دلیل بود که وی تاکید داشت که قیمت گذاری ها باید اصولی باشد. فاطمی امین یادآورشد: عدم اصلاح قیمت ها طی 9 ماه گذشته باعث کاهش نقدینگی در صنعت خودرو سازی شده بود.
۵۵ آنلاین رئیس جمهور افزایش قیمت قیمت 

  

خبر خوش وزیر صمت در مورد کاهش قیمت خودرووزیر صمت گفت: سال آینده با افزایش 50 درصدی تولید و کاهش قیمت تمام شده با نرخ‌های ثابت، قیمت خودرو در بازار کاهش خواهد یافت و قرعه کشی هم از بین می‌رود.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

بسترهای لازم برای تزریق دوز سوم و چهارم واکسن کرونا در کشور فراهم استجلسه کمیته تخصصی کرونا عصر امروز (چهارشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.
برنا