وزیر بهداشت: دلیل مرگ‌‌های 3 رقمی کرونا بی‌توجهی‌‌ها بود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بی‌توجهی‌ها و نارفیقی‌ها ما را به سمت مرگ‌‌های سه رقمی کرونا برد.

وزیر بهداشت: دلیل مرگ‌‌های 3 رقمی کرونا بی‌توجهی‌‌ها بود

سعید نمکی در بیست و دومین همایش ملی صنعت، معدن و خدمات سبز که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: متاسفانه علی رغم توصیه‌های مکرری که کردیم، باز هم برخی بی‌توجهی ‌ها و نارفیقی‌ها ما را به سمت مرگ‌‌های سه رقمی کرونا برد که امیدوارم باز هم بتوانیم از این شرایط عبور کنیم؛ ما وقتی از یک پیک رد می‌شویم، تمام عضلات جسم و روحمان دچار فرسودگی است، به خصوص همکارانمان در استان‌‌ها؛ در این روزها بر همکاران سخت‌کوشم در استان خوزستان چه می‌گذرد و چه شبانه روزهای سخت و غیرقابل تصویر و تحملی را سپری می‌کنند و بعد هم نگرانی از خیز این موج در استان‌‌های دیگر با یک ویروس سرکش جدید؛ دعا بفرمایید که ان‌شاالله بتوانیم بر این بلای خانمان سوز فائق آییم.

وی در ادامه مراسم به بحث اقتصاد و رویش سبز اشاره و عنوان کرد: بحث اقتصاد سبز بسیار مهم و جدی است و خوشحالم که در میان هیاهوی سهمگین فشار تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی گوناگون که کشور را احاطه کرده، مسئولان سازمان محیط زیست به فکر چنین نهضتی در این شرایط سخت هستند؛ من همیشه می‌گویم اولین افرادی که برخی صحبت‌ها را در تاریخ مطرح کرده‌اند، نباید فراموش شوند.

نمکی با تاکید بر اینکه هیچ وقت دولت‌ها و حتی صاحبان صنایع در جهان، به فکر اقتصاد سبز و رشد سبز نبودند، بیان کرد: من همیشه به دانشجویانم می‌گویم درست است که امروز ما واکسن داریم، اما اولین کسی که بحث واکسن را در دنیا مطرح کرد، پاستور و کُخ بودند. درست است که امروز آنتی‌بیوتیک‌ های مختلفی داریم اما اولین شخصی که پنسیلین را کشف کرد، فلمینگ بود و امروز همچنان می‌توانیم پیچیده‌ترین عفونت‌ ها را درمان کنیم؛ این نام‌‌ها باید در تاریخ بمانند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: به همین دلیل معتقدم که دانشمندان، دانشگاهیان و سازمان های مردم نهاد، نهضت‌های نواندیشی را در دنیا بنا کردند؛ خانم راسل کارسون اولین بار در سال 1962 وقتی دید بعد از جنگ جهانی دوم و استفاده از سموم و آفت کش‌ها و سم پاشی گسترده مزارع، دیگر صدای چکاوک‌ها از مزارع شنیده نمی‌شود، کتابی با عنوان «بهار خاموش» نوشت و در اوج تسلط صنعت و توسعه صنعتی این بانوی بزرگوار گفت که جهان به سمت بدی می‌رود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در بهار سال 1972 در MIT گروهی از هواداران محیط زیست که دانشگاهی بودند، کتابی به عنوان «موانع توسعه و رشد» نوشتند که همه این‌ ها اندیشه نشست استکهلم را در تابستان همان سال برای اولین بار در زمینه توسعه پایدار مطرح کرد و بعد هم در مکان هایی دیگری این مباحث مطرح شد، عنوان کرد: بعد از مدتی بحث رشد سبز مطرح شد؛ رشد سبز، رشدی است که بتواند شاخص ‌های زیست محیطی را تضمین و تامین کند.

نمکی افزود: رشد سبز نباید منابع طبیعی را تخریب کند و باید بتواند زمین را بدون عارضه به دست نسل بعدی تقدیم کند؛ یک ضرب المثل سرخ پوستی می‌گوید ما زمین را از پدران‌ مان به ارث نگرفته‌ایم، بلکه از فرزندان‌مان به امانت گرفته‌ایم و باید بدون تخریب و دست خورده به آنها تحویل دهیم.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه یکی از بحث‌های رشد سبز، اقتصاد سبز است، عنوان کرد: اقتصاد سبز پرهزینه بوده و بدون حمایت دولت‌‌ها برای فعالان اقتصادی جامعه میسر نیست چرا که بین سرمایه گذاری و بازگشت منفعت سرمایه فاصله زمانی وجود دارد، تاب آوری در این زمان مهم است و اگر دولت‌‌ها حمایت نکنند، هیچ سرمایه‌گذار اقتصادی نمی‌تواند این اقدام را انجام دهد، به عنوان مثال اگر بخواهید صنعت توریسم را به شکل صنعت سبز اداره کنید همین که به گردشگر آموزش دهید، رفتارش را اصلاح کند، می‌توان مشکل را حل کرد، اما در صنعت سبز وقتی می‌خواهید به جای فلان سوخت، سوختی دیگر یا به جای فلان فیلتر، فیلتر دیگری استفاده کنید، همه هزینه‌بر است و امکان ندارد صنایع بتوانند قیمت تمام شده آن را بپردازند.

وی ادامه داد: به همین دلیل در اولین نشست‌های توری که مربوط به اقتصاد سبز بود، قرار شد کشورها 10 سال حداقل سالیانه دو درصد از GDP را صرف توسعه زیرساخت‌های رشد سبز و اقتصاد سبز کنند؛ معتقدم بدون توجه به این موضوع از سوی دولت‌‌ها توجه و پیش‌برد اقتصاد سبز بسیار کار سختی است، دولت‌‌ها باید کمک کنند زیرا برای تولیدکننده، صنعت گران قیمتی است؛ باید از صنایع آلاینده مالیات گرفت و آن مبلغ را به عنوان یارانه به اقتصاد سبز داد؛ باید راه را برای صنعتگر باز کرد و تشویقی برای صنعت سبز در نظر گرفت.

نمکی با اشاره به اینکه در بسیاری از نقاط مختلف دنیا به دلیل هماهنگی که بین حوزه سلامت و محیط زیست وجود دارد وزیر بهداشت و محیط زیست داریم، گفت: در دنیای امروز نقش محیط زیست در سلامت بسیار حساس است، در زمینه آلاینده هوا، صدها مبتلا به سرطان ریه، سکته‌های قلبی و مغزی وجود دارد. امروز نقش بیماری‌های غیرواگیر بسیار مهم است؛ در برهه‌ای از زمان با 6 دلار بچه‌هایمان را علیه 6 بیماری مهلک و مسری و قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه می‌کردیم، اما امروز آمار وحشتناکی از مرگ و میرها به دلیل بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، فشار خون بالا و سرطان‌ها داریم؛ پیش از شیوع کرونا حدود 313 هزار فوتی از 380 هزار مرگ و میر سالانه در کشور به دلیل بیماری‌های غیرواگیر بود که محیط زیست نقش بسیار مهمی در این خصوص دارد.

نقش پسماندها در سلامت کشورهای جهان بسیار مهم است

وزیر بهداشت به بحث بهداشت روان در کشور هم اشاره و اظهار کرد: جامعه‌ای که درگیر آلودگی های صوتی است روح آن با تخریب جنگل و حذف زیبایی‌‌ها گرفتارتر می‌شود، جامعه‌ای که در این آلونک‌های عمودی زندگی می‌کند و فضا و سبزه کافی و هوای سالم لازم ندارد، بیمار است.

وی افزود: نقش پسماندها در سلامت کشورهای جهان بسیار مهم است؛ امروز پسماندهای مختلف، سلامت کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه را به سمت تهدید و نابودی سوق می‌دهد، به همین دلیل ما در وزارت بهداشت به عنوان یار و همراه سازمان محیط زیست ایستاده‌ایم تا قد علم کنیم و برای حمایت از عزیزان در شاخص‌ها و استانداردهای زیست محیطی که باید حرف بزنیم و قدم برداریم، کوتاهی نخواهیم کرد. خوشبختانه ما در وزارت بهداشت به سمتی می‌رویم که بتوانیم با تله مدیسین و دوراپزشکی رفت و آمدها را بکاهیم که این امر می‌تواند مصرف سوخت و آلودگی ها را کاهش دهد.

نمکی در پایان با بیان اینکه گرچه امروز کرونا روزهای سختی را رقم زد، اما می‌تواند در تغییر سبک زندگی مردم، کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و در راستای آموزش همگانی گام های موثری بردارد، بیان کرد: از همه عزیزان حاضر در محیط زیست سپاسگزارم؛ اکنون در شرایطی هستیم که باید صبوری کنیم تا ان شاالله بتوانیم در دفاع از مردم و شاخص‌های محیط زیست کشور گام های موثرتری برداریم. از خداوند متعال برای همه افرادی که علی رغم وجود همه مشکلات در راستای اقتصاد سبز گام برداشته اند، آرزوی تندرستی و سلامتی دارم.

 

منبع: انتخاب

وزارت بهداشت مرگ آنتی بیوتیک   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

محدودیت‌های شهرهای قرمز و نارنجی تا پایان هفته آینده تمدید شد/ آرامش روانی جامعه را در موج چهارم کرونا با مواضع تند مختل نکنیمرئیس‌جمهور گفت: مدیریت بحران فعلی باید با حفظ آرامش انجام گیرد و نباید با اظهار نظرها و اطلاع‌رسانی غلط و هیجانی و موضع‌گیری‌های تند آرامش روانی جامعه مختل شود.
اعتماد حسن روحانی رئیس جمهور وزارت بهداشت 

  

محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز و نارنجی تمدید شد به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که عصر امروز به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی تشکیل شد، به پیشنهاد قرارگاه عملیاتی ستاد مقرر شد محدودیت‌های در نظر گرفته شده برای شهرهای قرمز و نارنجی تا پایان هفته آینده تمدید شود. همچنین کمیته‌های بهداشت و درمان و امنیتی - اجتماعی و قرارگاه عملیاتی ستاد ملی گزارش‌های جداگانه‌ای از وضعیت موج چهارم بیماری در استان‌های مختلف…
مهر درمان حسن روحانی روز قدس 

  

خطرات خوردن "زولبیا و بامیه" در روزهای کرونایی!یک کارشناس ارشد تغذیه مصرف زولبیا و بامیه را موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن دانست و توصیه کرد: افراد در ماه مبارک رمضان امسال که با شیوع کرونا همراه است، از مصرف این نوع خوراکی خودداری کنند.
مملکت‌آنلاین وزن تغذیه سیستم ایمنی 

  

خبر خوش روحانی از ورود محموله‌های جدید واکسن کرونارییس جمهور در نشست کمیته‌های تخصصی مقابله با کرونا با اشاره به گزارش وزارت بهداشت و درمان درخصوص تامین واکسن از برخی کشورها و همچنین ورود اولین محموله واکسن خریداری شده از سبد کواکس به کشور، افزود:خوشبختانه روند تولید واکسن کاملا امیدوارکننده است
اقتصادنیوز درمان وزارت بهداشت تولید 

  

تامین واکسن کرونا با مساعدت بخش خصوصیرییس جمهور گفت: با همه تلاش‌های انجام شده قاعدتا تا پیش از تابستان واکسن ایرانی به دست ما نخواهد رسید و لذا تامین واکسن با مساعدت بخش خصوصی در دستور کار دولت و در اولویت نخست قرار گرفته است.
اقتصادنیوز بخش خصوصی دولت کار 

  

نداشتن تحرک بدنی خطر مرگ بر اثر کرونا را دو برابر می‌کندتحقیقات جدید نشان می‌دهد که داشتن یک زندگی کم‌تحرک می‌تواند خطر مرگ بر اثر بیماری کووید-19 را در مبت
خبرفوری مرگ بریتانیا دستورالعمل