برنا   |  فرهنگی  |  

کمبود بودجه، مشکل خود آفریده صدا و سیما!

برای چرخیدن چرخ‌های صدا و سیما باید طرحی نو و کارساز طراحی کرد که چشم به دست دولت‌ها نداشته باشد. اگر صدا و سیما همچنان بخواهد به بودجه دولت تکیه کند، آش همان آش خواهد بود و کاسه همان کاسه!

کمبود بودجه، مشکل خود آفریده صدا و سیما!

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، ارگان‌ها و حتی شرکت‌های دولتی و غیردولتی، برای اداره امورات خود بودجه‌ای مصوب دارند که باید براساس آن برنامه‌ریزی کنند. بنابراین هر سازمانی با توجه به بودجه برنامه‌های خود را پیش می‌برد. 

هر ارگانی که بیشتر از بودجه‌اش مصرف کند دچار آسیب می‌شود که این آسیب زیان‌هایی را به دنبال خواهد داشت. گاهی این اضافه خرج با تدبیرهایی جبران می‌شود، گاهی نیز موجب کند شدن یا از کار افتادن چرخ‌های آن سازمان می‌شود. صدا و سیمای جمهوری اسلامی از سازمان‌های بزرگ ایران است. این سازمان، پیش از انقلاب نه تنها از بودجه دولتی استفاده نمی‌کرد، بلکه به برخی از بخش‌های دولتی نیز کمک می‌کرده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، صدا و سیما ارزشی صد چندان یافت.

امروزه این سازمان به ارگانی معظم تبدیل شده که تاثیرش در جامعه بسیار زیاد است، زیرا از تمام رسانه‌های دیگر مخاطب بیشتری دارد. بسیاری از مردم، بیشتر اوقات فراغت خود را پای گیرنده‌های تلویزیون می‌گذارنند، بنابراین وظیفه این سازمان است که با طرح ریزی‌های کارشناسانه و هوشمندانه، نه تنها مخاطبان خود را حفظ کند، بلکه آنان را افزایش نیز بدهد. این هدف هر کانال تلویزیونی و رسانه در جهان است. 

مدتی است دولت ایران به‌دلیل تحریم‌های آمریکا و دیگر کشورهای همسو با آن، بودجه‌اش دچار ریزش و آسیب شده، به همین خاطر اقتصاد مقاومتی سرلوحه دولت‌ قرار گرفته تا چرخ مملکت همچنان بچرخد. برای سر پا نگه داشتن چرخ‌های اقتصاد کشور، به ناچار بودجه بسیاری از وزارتخانه‌ها، ارگان‌ها و سازمان‌های وابسته به دولت کاهش یافته است. صدا و سیما نیز از این دایره بیرون نیست.

صدا و سیما در حال حاضر دچار کمبود بودجه شدید است، اما تنها عامل آن کاهش بودجه دولتی نیست، بلکه بیشتر متوجه خود آن سازمان است. زیرا صدا و سیما بدون دلیل و بدون طرح ریزی‌های درست و کارشناسانه، به سازمانی عریض و طویل تبدیل شده که جمع کردن آن بسیار مشکل است. آنانی که بی حساب و کتاب کارمند جذب و معاونت‌ها و مدیریت‌های دست و پا گیر را برقرار کردند، مسبب اصلی این کسری بودجه هستند که باید بیایند و جواب پس بدهند.

در زمانی نه چندان دور، این سازمان با حداقل تعداد کارمند و معاونت‌ها و مدیریت‌ها به خوبی اداره می‌شد و کمبود بودجه محسوسی نیز نداشت،زیرا هم بودجه دولتی کافی بود و هم خود تلویزیون درآمدزایی داشت. هر مدیری که سرکار آمد، به جای بالا بردن کیفیت تولیدات تلویزیونی، کمیت را افزایش داد.

یکی از معضلات بزرگی که گریبان صدا و سیما را گرفت، ایجاد شبکه‌های مختلف بدون پشتیبان است که برای راه اندازی آنها بسیار تعجیل شده و برنامه‌ریزی خاصی صورت نگرفته است. برخی از این شبکه‌ها به صورت موازی با شبکه‌های دیگر حرکت می‌کنند که ایرادی بزرگ و خطایی بخشش ناپذیر است. راه‌اندازی این تعداد شبکه چه ضرورتی داشت؟! این کار فقط باعث شد بودجه صدا و سیما به دست‌انداز بیفتد. برای جبران این کمبود، صدا و سیمایی که همواره نسبت به اسپانسرها دقت نظر داشت و هر اسپانسری را نمی‌پذیرفت، مجبور شد به راحتی هر اسپانسری را قبول کند و تن به خواسته آنها دهد. این کار به پرستیژ و اصالت سازمان صدا و سیما آسیب بسیار زده و باعث شده برنامه‌های ضعیف بسیاری روی آنتن بروند. برای چرخیدن چرخ‌های صدا و سیما باید طرحی نو و کارساز طراحی کرد که چشم به دست دولت‌ها نداشته باشد. اگر صدا و سیما همچنان بخواهد به بودجه دولت تکیه کند، آش همان آش خواهد بود و کاسه همان کاسه!

بودجه کسری بودجه صدا و سیما   اخبار برگزیده
  

واکنش وزیر نفت به گمانه‌زنی‌ها درباره بنزین تک نرخی و افزایش قیمت گازوئیلاقتصادنیوز: وزیر نفت گفت: دولت در بودجه سال آینده که به مجلس داده شده، ‌برنامه‌ای برای تغییر قیمت بنزین و یا تک نرخی کردن آن ندارد و همچنین برنامه‌ای برای تغییر قیمت گازوئیل نیز وجود ندارد.
اقتصادنیوز نفت صادرات نفت بنزین 

  

توضیح وزیر صنعت درباره افزایش قیمت خودرو توسط خودروسازانوزیر صمت گفت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان به هیچ عنوان افزایش پیدا نکرده است ضمن اینکه خودروسازان نمی‌توانند نرخ خودرو را افزایش دهند زیرا مجوز این کار را ندارند.
خودروتک صنعت افزایش قیمت قیمت 

  

3 ایرادی که به سورپرایز وزیر ارتباطات وارد است!وزیر ارتباطات طی خبری اعلام کرده بود که در روز پنج شنبه هفته گذشته سورپرایزی برای مردم ایران خواهد داشت و شایعات زیادی پیرامون این سورپرایز ایجاد شد! اما این سورپرایز وزیر جوان چیزی جز یک محصول خاص پستی نبود که همین خبر و ادعای جهرمی دارای ایراداتی بوده که در مصاحبه با رییس سازمان ملی کارآفرینی مطرح شده است.
مستقل‌آنلاین مصاحبه ایران فناوری 

  

دلار تغییر مسیر داد / جلوگیری از مداخله دلالان در بازاردر آخرین روز هفته، نرخ دلار از کانال 13 هزار تومانی پایین‌تر رفت تا بازدهی هفتگی این ارز نیز منفی شود. روز پنج شنبه، شاخص ارزی، 450 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 12 هزار و 750 تومان رسید.
مثلث دلار ارز شاخص 

  

درگیری پلیس با شیعیان عزادار!درگیری پلیس کشور آذربایجان با شیعیان عزادار در باکو! پلیس می‌گوید: حق ندارید الله اکبر بگویید و مداحی کنید!
مستقل‌آنلاین پلیس باکو شیعیان 

  

موافقت با افزایش سقف وام مسکن​مدیرعامل بانک عامل حوزه مسکن از موافقت بانک مرکزی با افزایش سقف وام مسکن از محل اوراق تسهیلات خبر داد.
مثلث بانک مسکن بانک مرکزی بانک 

  

پس از همکاری موفق با کاخ سفید برای تبادل زندانیان، رئیس‌جمهور تصمیم گرفته اواخر ماه جاری به ژاپن سفر کند و دیداری با نخست‌وزیر این کشور داشته باشد؛ دیداری که بسیاری از کارشناسان آن را ادامه مذاکرات تهران پیرامون مسأله میانجیگری ژاپن میان ایران و آمریکا می‌دانند.
نامه نیوز سازمان ملل بازی شورای امنیت سازمان ملل 

  

به گفته دبیر انجمن صنایع بیسکوئیت، شیرینی و شکلات ایران؛ بحث قاچاق به عنوان هدف جاسازی قرص در کیک‌ها مطرح نیست، چرا که تاکنون آزمایش‌ها نشان داده، قرص‌های جاسازی شده، قرص‌های معمولی خانگی بوده و اثری از ترامادول و راوانگردان در آن‌ها پیدا نشده است.
نامه نیوز شبکه های مجازی وزارت بهداشت صنایع غذایی 

  

ریزش قیمت خودرو آغاز شد / کاهش میلیونی خودروهای پرتقاضاهر چند بازار خودرو این روزها با رکودی سخت و سنگین دست و پنجه نرم می کند اما بررسی وضعیت بازار نشان می دهد نشانه‌های ریزش قیمت در این بازار آشکار شده است. بازار خودرو در اولین روز هفته در حالی بازگشایی شد که کاهش قیمت تا یک میلیون تومان هم در قیمت خودروها دیده می‌شود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

وزیر ارتباطات تاکید کرد که اینترنت ملی یک دروغ بزرگ است و چیزی به اسم اینترنت ملی نداریم
ایلنا اینترنت شبکه ملی اطلاعات دولت 

  اخبار داغ
  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ صبح کاهشی و عصر افزایشی بازاراقتصادنیوز: امروز یکشنبه 24 آذرماه 1398 نرخ‌ها در بازار طلا و ارز در معاملات ابتدایی به حرکت روی مدار نزولی حرکت کردند اما در معاملات بعدازظهر قیمت‌ها اصلاح افزایشی خوردندو دلار در بازار آزاد تا محدوده 12500 تومانی عقب‌نشینی کرد اما در معاملات پایانی به محدوده 12700 تومانی منتقل شد. از سوی دیگر در بازار طلا سکه طرح جدید با شکستن مرز حمایتی 4.3 میلیون تومانی به محدوده 4...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز پایتخت یورو 

  

رونمایی از سامانه ثبت‌نام ارزیابی مهندسان ناظر راه و راه‌آهنگروه بنگاه‌ها: سامانه ثبت‌نام ارزیابی مهندسان ناظر راه و راه‌آهن در نمایشگاه حمل و نقل لجستیک و صنایع وابسته رونمایی می‌شود.
اقتصادنیوز شهرسازی وزارت راه و شهرسازی راه آهن 

  

شورای شهر تهران طرح "الزام شهرداری به تعیین مکان برای تجمعات اعتراضی" را پیگیری نکرد/ خرید سه‌هزار دستگاه اتوبوس از محل اعتبارات صندوق ذخیره ارزی/ فرو ریزش 2 نقطه از اتوبان اهواز- آبادان/ 6 سال پیش تالاب را پر کردند و پروانه ساخت‌وساز دادند!شورای شهر تهران طرح "الزام شهرداری به تعیین مکان برای تجمعات اعتراضی" را پیگیری نکرد، خرید سه هزار دستگاه اتوبوس از محل اعتبارات صندوق ذخیره ارزی، فروریزش 2 نقطه از اتوبان اهواز- آبادان، 6 سال پیش تالاب را پر کردند و پروانه ساخت‌وساز دادند!، شناسایی 4 کانون احتمالی منشاء بوی بد در تهران از مهمترین عناوین امروز سرویس اجتماعی خبرگزاری ایلنا است.
ایلنا شورای شهر تهران تهران تجمعات اعتراضی 

  

افزایش حقوق کارکنان دربودجه 99 متناسب با تورم 40درصدی نیستعضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: افزایش حقوق کارکنان دولت در لایحه بودجه سال آتی، 15 درصد پیش‌بینی شده در حالی که نسبت تورم 35 تا 40 درصد است و همچنین قرار بود افزایش حقوق پلکانی انجام و به کارکنان با حقوق کمتر توجه بیشتری شود.
ایلنا بانک تورم کمیسیون اقتصادی مجلس