برنا   |  فرهنگی  |  

کمبود بودجه، مشکل خود آفریده صدا و سیما!

برای چرخیدن چرخ‌های صدا و سیما باید طرحی نو و کارساز طراحی کرد که چشم به دست دولت‌ها نداشته باشد. اگر صدا و سیما همچنان بخواهد به بودجه دولت تکیه کند، آش همان آش خواهد بود و کاسه همان کاسه!

کمبود بودجه، مشکل خود آفریده صدا و سیما!

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، ارگان‌ها و حتی شرکت‌های دولتی و غیردولتی، برای اداره امورات خود بودجه‌ای مصوب دارند که باید براساس آن برنامه‌ریزی کنند. بنابراین هر سازمانی با توجه به بودجه برنامه‌های خود را پیش می‌برد. 

هر ارگانی که بیشتر از بودجه‌اش مصرف کند دچار آسیب می‌شود که این آسیب زیان‌هایی را به دنبال خواهد داشت. گاهی این اضافه خرج با تدبیرهایی جبران می‌شود، گاهی نیز موجب کند شدن یا از کار افتادن چرخ‌های آن سازمان می‌شود. صدا و سیمای جمهوری اسلامی از سازمان‌های بزرگ ایران است. این سازمان، پیش از انقلاب نه تنها از بودجه دولتی استفاده نمی‌کرد، بلکه به برخی از بخش‌های دولتی نیز کمک می‌کرده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، صدا و سیما ارزشی صد چندان یافت.

امروزه این سازمان به ارگانی معظم تبدیل شده که تاثیرش در جامعه بسیار زیاد است، زیرا از تمام رسانه‌های دیگر مخاطب بیشتری دارد. بسیاری از مردم، بیشتر اوقات فراغت خود را پای گیرنده‌های تلویزیون می‌گذارنند، بنابراین وظیفه این سازمان است که با طرح ریزی‌های کارشناسانه و هوشمندانه، نه تنها مخاطبان خود را حفظ کند، بلکه آنان را افزایش نیز بدهد. این هدف هر کانال تلویزیونی و رسانه در جهان است. 

مدتی است دولت ایران به‌دلیل تحریم‌های آمریکا و دیگر کشورهای همسو با آن، بودجه‌اش دچار ریزش و آسیب شده، به همین خاطر اقتصاد مقاومتی سرلوحه دولت‌ قرار گرفته تا چرخ مملکت همچنان بچرخد. برای سر پا نگه داشتن چرخ‌های اقتصاد کشور، به ناچار بودجه بسیاری از وزارتخانه‌ها، ارگان‌ها و سازمان‌های وابسته به دولت کاهش یافته است. صدا و سیما نیز از این دایره بیرون نیست.

صدا و سیما در حال حاضر دچار کمبود بودجه شدید است، اما تنها عامل آن کاهش بودجه دولتی نیست، بلکه بیشتر متوجه خود آن سازمان است. زیرا صدا و سیما بدون دلیل و بدون طرح ریزی‌های درست و کارشناسانه، به سازمانی عریض و طویل تبدیل شده که جمع کردن آن بسیار مشکل است. آنانی که بی حساب و کتاب کارمند جذب و معاونت‌ها و مدیریت‌های دست و پا گیر را برقرار کردند، مسبب اصلی این کسری بودجه هستند که باید بیایند و جواب پس بدهند.

در زمانی نه چندان دور، این سازمان با حداقل تعداد کارمند و معاونت‌ها و مدیریت‌ها به خوبی اداره می‌شد و کمبود بودجه محسوسی نیز نداشت،زیرا هم بودجه دولتی کافی بود و هم خود تلویزیون درآمدزایی داشت. هر مدیری که سرکار آمد، به جای بالا بردن کیفیت تولیدات تلویزیونی، کمیت را افزایش داد.

یکی از معضلات بزرگی که گریبان صدا و سیما را گرفت، ایجاد شبکه‌های مختلف بدون پشتیبان است که برای راه اندازی آنها بسیار تعجیل شده و برنامه‌ریزی خاصی صورت نگرفته است. برخی از این شبکه‌ها به صورت موازی با شبکه‌های دیگر حرکت می‌کنند که ایرادی بزرگ و خطایی بخشش ناپذیر است. راه‌اندازی این تعداد شبکه چه ضرورتی داشت؟! این کار فقط باعث شد بودجه صدا و سیما به دست‌انداز بیفتد. برای جبران این کمبود، صدا و سیمایی که همواره نسبت به اسپانسرها دقت نظر داشت و هر اسپانسری را نمی‌پذیرفت، مجبور شد به راحتی هر اسپانسری را قبول کند و تن به خواسته آنها دهد. این کار به پرستیژ و اصالت سازمان صدا و سیما آسیب بسیار زده و باعث شده برنامه‌های ضعیف بسیاری روی آنتن بروند. برای چرخیدن چرخ‌های صدا و سیما باید طرحی نو و کارساز طراحی کرد که چشم به دست دولت‌ها نداشته باشد. اگر صدا و سیما همچنان بخواهد به بودجه دولت تکیه کند، آش همان آش خواهد بود و کاسه همان کاسه!

بودجه کسری بودجه صدا و سیما   اخبار برگزیده
  

مدیرعامل ایران خودرو بازداشت شد / علی آبادی مدیرعامل جدید ایران خودرو شدهاشم یکه زارع مدیرعامل شرکت ایران خودرو عصر امروز بازداشت شد.
شما‌نیوز ایران خودرو ایران خودرو 

  

آمبولانس‌های تقلبی در تهران!روزنامه شهروند از پدیده راه‌ افتادن آمبولانس‌های تقلبی پرده‌ برداشته و نوشته: برخی خودروهایشان را به شکل تقلبی و جعلی به آمبولانس بدل می‌کنند تا از آزادی عمل آمبولانس‌ها در تهران پرترافیک استفاده کنند و اتفاقا مشتریان دست‌ به‌ نقد و اوضاع خوبی دارند.
مستقل‌آنلاین تهران روزنامه شهروند 

  

قیمت روز گوشی موبایل در بازار ایراناقتصاد نیوز: به گفته فعالان گوشی های موبایل، قیمت این کالا در روزهای اخیر با کاهش کمی مواجه شده است.
اقتصادنیوز قیمت موبایل ایران 

  

در دولت تدبیر شخص متخلف برکنار نمی‌شود بلکه به درجات بالاتر ارتقا می‌یابدوزارت اقتصاد و دارایی قصد دارد ابراهیم حمیدی مدیر عامل معزول بیمه ایران معین را بعنوان مدیرعامل بیمه البرز انتخاب کند. نامبرده مدتی پیش به دلیل تخلفات گسترده در خرید اوراق خارج از بورس و جهت دادن منابع 500 میلیارد تومانی بیمه ایران‌معین به سمت کارگزاری بورس مدبر آسیا که وابسته به بستگانش است از مدیرعاملی شرکت بیمه ایران معین عزل شد...
مستقل‌آنلاین دولت اقتصاد بیمه 

  

چرا ایران برای روسیه و چین مهم است؟په‌په اسکوبار-آسیاتایمز: موقعیت متقابل ایران و روسیه در شطرنج ژئوپلیتیک، آن‌قدر پیچیده است که زبان از توصیف آن قاصر است. ایران، روسیه و چین، مثلثی حیاتی در روند اتحاد چندلایه و بلندمدت اوراسیا خواهند داشت. چابهار بندری عمیق در دریای عمان است و پایه‌ای کلیدی در رویای راه ابریشم کوچک هند است...
مستقل‌آنلاین ایران ایران و روسیه ایران و ونزوئلا 

  

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه به رغم تلاش ده ساله کانون‌های بازنشستگان کشوری برای تصویب قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان در مجلس و نیز با وجود گذشت دو سال از تصویب این قانون مهم هنوز سازمان تأمین اجتماعی از اجرای آن سر باز می‌زند.
نامه نیوز کمیسیون اجتماعی مجلس مجلس شورای اسلامی قانون 

  

وکیل مدافع محمدعلی نجفی از ثبت اعتراضش نسبت به دادنامه صادره در خصوص پرونده موکلش خبر داد و گفت: ما قتل را شبه عمد می دانیم.
نامه نیوز محمدعلی نجفی قتل قوه قضاییه 

  

وضعیت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها مشخص شد + جزئیاتسخنگوی دولت در نشست خبری امروز توضیحاتی را پیرامون حضور زنان در ورزشگاه‌ها ارائه کرد.
شما‌نیوز ورزشگاه سخنگوی دولت دولت 

  

آخرین وضعیت زن قاتل چهار شهروند ملایریفرمانده انتظامی شهرستان ملایر از دستگیری زنی که قاتل چهار شهروند ملایری بود، خبر داد و گفت: زن متهم به قتل 4 شهروند ملایری با ذکاوت پلیس شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شد.
مثلث شهروند خانواده قتل 

  

ظریف بار دیگر دربازه مذاکره با آمریکا موضع گیری کردوزیر امور خارجه کشورمان بار دیگر تاکید کرد که ایران تمایلی برای گفت‌وگو با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای جدید ندارد.
مثلث ایران هسته ای سفر 

  اخبار داغ
  

تایید ادعای معاون ارزی سابق بانک مرکزی توسط سخنگوی دولت+سنداقتصادنیوز: سخنگوی دولت در گفت‌وگو با ایرنا در خصوص مباحثی که در فضای رسانه‌ای کشور در مورد سیاست‌ها و فعالیت‌های دولت در خصوص آرامش بخشی به بازار سرمایه و مقابله با التهابات ارزی مطرح شده است، به نامه دبیر شورای عالی امنیت ملی در تاریخ 19 مهرماه سال 96 به رییس جمهوری در تشریح وضعیت بازار ارز اشاره کرد که در آن پیشنهاد شده بود سیاست‌های مقابله‌ای در دستور کار قرار گیرد...
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک سخنگوی دولت 

  

مدیرعامل سایپا:اگر ارز مورد نیاز تامین شود دیگر محصول ناقص تولید نمی کنیم/ تحویل 53 هزار محصول سایپا در مرداد ماهدر تیرماه بخشی از تولیدات سایپا به شکل عبور مستقیم بود اما به مرور سهم این شیوه تولیدی اضافه شد تا ا
خبرفوری سایپا ارز تولید 

  

ترامپ از ایران، روسیه و پاکستان خواست با داعش مبارزه کنند!اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور آمریکا از کشور‌هایی غیر از آمریکا از جمله ایران خواست اقدام به مبارزه با داعش کنند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ آیا آرامش صد روزه بازار ارز ادامه خواهد یافت؟اقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه 30 مرداد 1398 بازار طلا و ارز پایتخت با نوسان کم‌دامنه و ثبات نسبی قیمت‌ها همراه شد. دلار در بازار آزاد توان پایین رفتن از کف حمایتی 11600 را نداشت و بدون تغییر ملموس در همین محدوده باقی ماند. صرافی ملی نرخ رسمی دلار و یورو را 50 تومان کاهش داد و قیمت فروش این دو ارز به ترتیب 11650 و 13150 تومان اعلام شد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازی یورو 

  

جزئیات پوشش بیمه سلامت بر اساس ارزیابی وسع افراد به گزارش خبرگزاری مهر، طاهر موهبتی، افزود: آیین نامه اجرایی بیمه پایه اجباری سلامت و ارزیابی وسع در هیئت وزیران تصویب شد. بر این اساس دولت مکلف است جهت تحقق سیاست‌های کلی سلامت، تامین منابع مالی پایدار حوزه سلامت، توسعه کمی و کیفی بیمه‌های سلامت و مدیریت منابع سلامت از طریق نظام بیمه ‌ای اقدام کند. وی تصریح کرد: بر اساس این آیین نامه، تمام افراد بیمه نشده و تمامی روستاییان و…
مهر پوشش بیمه سلامت