گسترش   |  اقتصادی  |  

مثلث جذابیت طلای 2021

در حالی که طلا در بازار جهانی طی روزهای گذشته مسیری به شدت نزولی را پی گرفته بود، در روز گذشته به لطف کاهش نسبی ارزش دلار آمریکا توانست جایگاه خود را حداقل به صورت موقتی در میانه کانال 1800 دلاری حفظ کند...

مثلث جذابیت طلای 2021

شاخص دلار آمریکا که یکی از بازیگران اصلی نوسان قیمت در بازار طلا است، در حالی که طی روندی صعودی به نزدیکی مرز 91 واحدی هم رسیده بود، اما روز سه‌شنبه با سقوط 41/ 0 درصدی مجددا به نزدیکی مرز 90 واحدی بازگشت. از نظر کارشناسان همچنان چشم‌انداز قیمتی طلا در سال جاری میلادی می‌تواند برای سرمایه‌گذاران جذاب باشد. در ادامه به بررسی عواملی پرداخته خواهد شد که همچنان چشم‌انداز طلا را جذاب باقی نگه می‌دارد؛ البته نباید فراموش کرد که عواملی همچون گسترش واکسیناسیون در سال 2021 و بهبود وضعیت اقتصاد جهانی و افزایش جذابیت بازار رمزارزها از عواملی است که می‌تواند مانع از پیشروی طلا در سال جاری شود. با اینکه پیش‌بینی دقیق قیمتی به دور از دقت و واقعیت است، اما از برآیند نظرات تحلیلگران بازار جهانی می‌توان این‌طور استنباط کرد که احتمالا زور عوامل صعودی امسال نیز بر عوامل نزولی بچربد.

  چرا طلا هنوز جذابیت دارد؟

چرا با توجه به ناکامی‌های بلندمدت طلا برای عبور از مرز 2 هزار دلاری و ماه‌ها تقلای این فلز ارزشمند در میان کانال‌های 1800 و 1900 دلاری و از سوی دیگر در حالی که بیت‌کوین سودهای شگفت‌انگیزی به سرمایه‌گذارانش رسانده است، هنوز گروهی از تحلیلگران بر این باورند که سال جاری نیز می‌تواند سالی جذاب برای فلز زرد باشد. در حقیقت جواب این سوال به عوامل کلان اقتصادی بازمی‌گردد که در حقیقت هنوز تغییر خاصی نسبت به سال قبل نداشته‌اند.

نرخ‌های بهره منفی: هنوز نرخ‌های بهره حقیقی در محدوده منفی قرار دارد. با اینکه در روزهای اخیر نرخ‌های بازدهی اوراق خزانه‌داری پس از ماه‌ها از مرز یک درصد عبور کرد، اما سرمایه‌گذاران و معامله‌گران معتقدند که فدرال رزرو همان‌طور که وعده داده است نرخ‌های بازدهی اوراق را پایین نگه خواهد داشت. مقامات بانک مرکزی آمریکا نمی‌خواهند در شرایطی که بسیاری از کسب‌وکارها در شرایط بحرانی هستند، هزینه استقراض پول و اخذ وام افزایش پیدا کند. با پایین ماندن نرخ‌های بهره حقیقی در حقیقت با پایین نگه‌داشتن هزینه فرصت نگهداری دارایی‌های بدون بازده مانند طلا، تقاضا در این بازارها افزایش پیدا می‌کند.

کاهش ارزش دلار: پایین بودن نرخ‌ اوراق خزانه‌داری در آمریکا یک پیامد دیگر هم دارد که باز هم به سود طلا تمام می‌شود؛ پایین آمدن تقاضای دلار و در نتیجه کاهش ارزش دلار که در اغلب موارد رابطه‌ای معکوس با قیمت طلا دارد. علاوه‌بر این موضوع عاملی دیگر که به احتمال زیاد سبب کاهش بیشتر ارزش دلار آمریکا می‌شود چشم‌انداز تداوم اجرای بسته‌های محرک مالی جدید است. علاوه‌بر بسته‌هایی که در سال گذشته به اجرا درآمد، بسته‌های احتمالی پیش‌رو بر انتظارات تورمی دامن خواهند زد؛ طلا از گذشته تاکنون به عنوان یکی از اصلی‌ترین مقاصد برای پوشش ریسک تورم در نظر گرفته می‌شده است.

چشم‌انداز بسته‌های حمایتی: این عامل البته همبستگی‌های زیادی با عامل کاهش ارزش دلار دارد؛ پیروزی جو بایدن و همچنین به دست آوردن اکثریت مجلس سنا که در انتخابات دور دوم ایالت جورجیا حتمی شد، سبب شده است تا بسیاری از کارشناسان اقتصادی و سیاسی بر این باور باشند که رئیس‌جمهور منتخب راه همواری برای پیاده‌سازی برنامه‌های اقتصادی خود دارد؛ برنامه‌هایی که به نظر می‌رسد حتی پرهزینه‌تر از دوره‌های قبل باشد. طلا سوار بر موج بسته‌های حمایتی بی‌سابقه‌ای که در سال 2020 توسط بانک‌های مرکزی و دولت‌ها به اجرا درآمد توانست با ثبت بازدهی 24 درصدی بهترین عملکرد خود در طول یک دهه گذشته را به ثبت برساند.

 

منبع: دنیای اقتصاد

درآمد دلار دلار آمریکا   اخبار برگزیده
  

حمله موشکی به پایتخت عربستان صحت دارد؟برخی منابع از حمله موشکی به ریاض خبر دادند. بنا به گزارش برخی رسانه‌ها، صدای انفجار در پایتخت عربستان به گوش رسیده است.
اقتصادنیوز پایتخت عربستان ریاض 

  

مدیر شبکه چهار تکذیب کرد؛ مجری برنامه ای که مهمانش به روحانی توهین کرد، اخراج نشدهمدیر شبکه چهار سیما، اخراج حبیب رحیم‌ پورازغدی سردبیر و مجری برنامه «زاویه» را تکذیب کرد.
۵۵ آنلاین شبکه چهار سیما 

  

اظهرات تخت روانچی درباره مذاکره با آمریکاتخت روانچی نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در گفتگوی اختصاصی با NBCNEWS آمریکا گفت :توپ در زمین آمریکا است.
مثلث بانک جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

الیاس حضرتی، مدیرمسئول مجموعه اعتماد دیدار خود با سیدمحمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات را تکذیب کرد.
نامه نیوز الیاس حضرتی دولت اصلاحات دولت 

  

تاکید لاوروف بر نجات برجاموزیر خارجه روسیه در دیدار با همتای ایرانی خود خواهان تداوم برجام شد.
ایلنا سرگئی لاوروف روسیه ایران و روسیه 

  

اظهار امیدواری به تولید واکسن ایرانی کرونا + فیلمربیعی: اواخر بهار یا تابستان سال آینده واکسن ایرانی کاملا در دسترس عموم خواهد بود
گسترش بهار تولید بنیاد برکت 

  

کارایی واکسن «مدرنا» در برابر کرونای جهش‌یافته در بریتانیا و آفریقای جنوبیشرکت داروسازی «مدرنا» اعلام کرد که واکسن تولیدی این شرکت در برابر انواعی از ویروس کرونا که در بریتانیا و آفریقای جنوبی شیوع یافته است کارایی دارد.
مملکت‌آنلاین بریتانیا آفریقای جنوبی ویروس 

  

خودروی زیبای ایتالیایی در راه بازار ایران | تصاویرشرکت پارسیان موتور در نظر دارد خودروی فیات تیپو را در آینده‌ای نزدیک به بازار کشورمان عرضه کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو ایران 

  

قرعه کشی خودرو به زودی برچیده می شود؟امسال دو اتفاق در مسیر فروش خودرو در کارخانه رخ داد. یکی افزایش فصلی قیمت کارخانه خودرو و دیگری فروش خودرو از طریق قرعه کشی. روند افزایش قیمت کارخانه به صورت فصلی و با توجه به میزان تورم بخش تولید خودرو در آستانه اعلام قیمت فصل زمستان متوقف شد.
خودروتک خودرو خودروسازان افزایش قیمت 

  

ماجرای قهر آیت الله طالقانی از زبان فرزندشه مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب و بازخوانی وقایع ابتدای انقلاب به سراغ فرزند آیت‌الله طالقانی رفتیم. حضور آیت‌الله طالقانی در انقلاب هر چند به دهه 60 و تنش‌های پس از آن نرسید اما در همان چند ماه پس از انقلاب که ایشان در قید حیات بودند نقش موثری در کمک به مدیریت انقلاب و دوری از تحجر داشتند.
مستقل‌آنلاین مدرسه ماه خانواده 

  

زمان پایان انتقال کرونا در ایران اعلام شد + جزئیات​مصطفی قانعی، دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تا شهریور ماه سال آینده کمبود واکسن کرونا نداریم و تا پایان سال آینده می توانیم زنجیره انتقال کرونا را قطع کنیم.
مستقل‌آنلاین ایران کوبا ماه 

  

مواضع مخالفان در حال تغییر است؟ | احمد توکلی: FATF اگر به معیشت مردم کمک کند، من به آن رأی می‌دهممخالفان پیوستن ایران به لوایح FATF که تاکنون جز اطمینان‌نداشتن به دنیا دلیل قانع‌کننده دیگری برای مخالفت خود بیان نکرده‌اند، آیا در برابر انتقادات مردم از مواضع حزبی‌شان کوتاه خواهند آمد؟
۵۵ آنلاین احمد توکلی احمدی نژاد ایران 

  

تکرار اظهارات خصمانه نتانیاهو علیه ایراننخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به بیان تهدیدهای تکراری علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور دولت 

  

نخستین محموله واکسن کواکس در راه ایراندبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سهمیه ایران در کواکس نخستین محموله وارداتی واکسن کرونا است که در هفته‌های آینده وارد کشور خواهد شد.
گسترش ایران کوبا تولید 

  اخبار داغ
  

فوری / نخستین واکسن کرونا در ایران تاییدیه گرفتوزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه از ثبت واکسن روسی کرونا با نام "اسپوتنیک وی" در ایران خبر داد.
گسترش ایران ایران و روسیه روسیه 

  

خروج هزار میلیاردی از بورس + نموداراقتصادنیوز: امروز برای سومین روز متوالی شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم و ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام هزار و 82 میلیارد تومان بود.
اقتصادنیوز پول مالکیت سهام 

  

ناگفته های کولیوند از روزهای شیوع کرونا در ایران به گزارش خبرگزاری مهر، پیرحسین کولیوند در دوازدهمین همایش ملی فرماندهی و کنترل بحران که در سالن آمفی تئاتر دانشگاه صنعتی مالک اشتر برگزار شد، اظهار داشت: یکی از دلایل موفقیت وزارت بهداشت در بحران‌های گذشته، وجود اطلاعات منسجم بود و ای کاش می‌شد که اطلاعات سایر دستگاه‌ها به اشتراک گذاشته می‌شد. وی افزود: خیلی وقت‌ها تنگ نظری‌ها و یا بی آگاهی‌ها باعث می‌شود که نتوانیم برخی اطلاعات…
مهر نیروهای مسلح درمان ایران 

  

نشانه جدید ابتلا به کرونا کشف شدایسنا/ یک پزشک عمومی مطرح کرد: برخی بیماران کرونایی پس از بازگشت حس بویایی، بوهایی مانند بوی خاک، بوی عرق، بوی لجن، بوی بنزین و یا برخی بوی تخم مرغ را حس می کنند که سبب کاهش اشتها نیز می شود.
مثلث پزشک احسان علیخانی بنزین 

  

راه‌اندازی تالار «حراج باز» از شنبه هفته آینده در بورس کالامدیر عملیات بازار بورس کالای ایران از راه اندازی تالار حراج باز در بورس کالای ایران از روز شنبه مورخ 11 بهمن 99 خبر داد و گفت: این تالار برای مبادله کالاهایی که به زمان رقابت بیش تر نیاز دارد، راه اندازی می شود و با معاملات سنگ آهن افتتاح می‌شود.
ایلنا بورس کالا ایران فروشنده 

  

جزئیاتی جدید از وضعیت کرونای میناوند و انصاریانبه گفته سرپرست دبیری فدراسیون پزشکی ورزشی بعد از گذشت چند روز از ابتلای مهرداد میناوند و علی انصاریان به کووید 19 اتفاق جدی در رابطه با بهبود یا پسرفت وضعیت این دو فوتبالیست دیده نمی‌شود.
گسترش فوتبال بیمارستان 

  

آخرین قیمت دلار، سکه و طلا (99/11/07)قیمت سکه امامی امروز کاهش را تجربه کرد و 10،350،000 (ده میلیون و سیصد و پنجاه هزار) تومان ارزش‌گذاری شد، قیمت دلار و طلا هم پایین آمد.
گسترش قیمت دلار سکه و طلا 

  

خبر ظریف از ثبت واکسن روسی کرونا در ایرانوزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه از ثبت واکسن روسی کرونا با نام "اسپوتنیک وی" در ایران خبر داد.
اقتصادنیوز ایران 

  

از چشمک به دلار تا شبیخون به قیمت سکه +موشن گرافیکدر موشن گرافیک های زیر مروری به قیمت سکه و دلار شده است.
اقتصادنیوز دلار قیمت گرافیک 

  

پاندمی کرونا نشان داد که باید جهانی فکر کرد و محلی عمل کردسخنگوی وزارت امور خارجه گفت: پس از شیوع کرونا هیچ پدیده ای در دنیا نمی توانست اینگونه به ما بگوید که باید جهانی فکر کرد و محلی عمل کرد.
ایلنا وزارت خارجه حوزه سخنگوی وزارت امور خارجه 

  

دور این غذاها را در ایام کرونا خط بکشیدایسنا/کارشناس علوم تغذیه مرکز بهداشت استان ایلام گفت: در شرایط شیوع کرونا باید از خوردن غذاهای چرب و شور مانند انواع تنقلات شور، انواع کنسروها و انواع سوسیس و کالباس، غذاهای چرب و سرخ شده به دلیل تحریک سیستم ایمنی بدن خودداری کرد.
مثلث ایران خودرو ایران مهران مدیری 

  

ابراز نگرانی فائوچی از اظهارات احمقانه ترامپ درباره کرونامدیر مؤسسه ملی بیماری‌های عفونی در آمریکا در مصاحبه‌ای ضمن یاد‌آوری اظهارات «دونالد ترامپ»، درباره فواید مواد ضدعفونی‌کننده در درمان کرونا، گفت نگران بوده که مردم بعد از صحبت‌های وی دست به کاری خطرناک و احمقانه بزنند.
اعتماد دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور