ایلنا   |  سیاسی  |  

هیچ یک از موکلین من مورد عفو اخیر رهبری قرار نگرفتند/ اتهام بغی متوجه «حیدر قربانی» نیست/ امیدوارم تقویت استمرار نهاد عفو، گامی برای احقاق حق متهمان باشد

یک وکیل دادگستری با بیان اینکه متأسفانه نام هیچ یک از موکلین در میان زندانیان عفو شده نیست، گفت: اقدام ریاست قوه قضاییه برای درخواست عفو تعداد زیادی از زندانیان از نظر حقوقی امری پسندیده است؛ زیرا محکومان نیز از همه حقوقی که سایر مردم کشور دارند، برخوردار هستند.

هیچ یک از موکلین من مورد عفو اخیر رهبری قرار نگرفتند/ اتهام بغی متوجه «حیدر قربانی» نیست/ امیدوارم تقویت استمرار نهاد عفو، گامی برای احقاق حق متهمان باشد

یک وکیل دادگستری با بیان اینکه متأسفانه نام هیچ یک از موکلین در میان زندانیان عفو شده نیست، گفت: اقدام ریاست قوه قضاییه برای درخواست عفو تعداد زیادی از زندانیان از نظر حقوقی امری پسندیده است؛ زیرا محکومان نیز از همه حقوقی که سایر مردم کشور دارند، برخوردار هستند.

صالح نیکبخت در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص عفو تعدادی از زندانیان امنیتی، اظهار کرد: اقدام ریاست قوه قضاییه برای درخواست عفو تعداد زیادی از زندانیان که مورد استقبال مردم نیز قرار گرفته است، از نظر حقوقی امری پسندیده است؛ زیرا محکومان بر خلاف نگاه بعضی از مسئولان که هنوز به آنان مانند افراد مطرود نگاه می‌کنند،‌ انسان هستند و این انسان‌ها از همه حقوقی که سایر مردم کشور دارند،‌ به جز محدودیت‌های زندان ایجاد می‌کند، برخوردار هستند. بنابراین زندانی همین که محکومیت خود را در محل تعیین شده تحمل می‌کند،‌ عملاً‌ مجازات اجرا شده است.

این وکیل پایه یک دادگستری افزود: با این حال نهاد عفو و سایر نهادهای حقوقی که در قوانین جزایی ایران و آیین دادرسی کیفری پیش بینی شده است، مانند تعلیق مجازات،‌ ترک تعقیب و استفاده از آزادی مشروط که در قوانین ما ذکر شده و مورد احترام نیز هست،‌ نباید فراموش شود که خوشبختانه در دوره آقای رئیسی به آن نگاهی متفاوت از گذشته شده است.

وی بیان کرد: اخیراً برخی از زندانیان کُرد یا زندانیان دیگر اقوام ایرانی همچون بلوچ‌ها، عرب‌ها و آذری‌ها مشمول این عفو شده‌اند؛‌ به ویژه چنانچه شنیده می‌شود برخی از زندانیان که محکومیت قطعی پیدا کرده‌اند، از لحاظ حقوقی زندانی سیاسی محسوب می‌شوند و از لحاظ قانونی در ایران آنها را زندانیان امنیتی می‌شمارند.

وی در خصوص آخرین وضعیت حیدر قربانی، گفت: متأسفانه در میان زندانیان عفو شده، «حیدر قربانی» نیست و همچنین هیچ یک از موکلین من که زندانی هستند و در حال تحمل زندان هستند، در میان این عده نیستند. هرچند برخی شایعات حاکی از آن است که «حبیب الله لطیفی»، زندانی محکوم به اعدام که مجازات او به حبس ابد تبدیل شده، جز این عفوشدگان است. «حبیب‌الله لطیفی» همان شخصی است که در زمان سفر رییس قوه قضاییه به استان کردستان و بازدید سرزده او از زندان سنندج، مشکلات زندانیان را به نمایندگی از آنان به اطلاع آقای رییسی رساند که البته پس از آن بازدید، عده‌ای از زندانیان کُرد که سال‌ها در زندان‌های مختلف در حال تحمل حبس بودند و بعضی بیش از 20 سال در زندان بودند، مشمول عفو موردی قرار گرفتند و آزاد شدند.

وکیل مدافع حیدر قربانی ادامه داد: گرچه محکومیت حیدر قربانی به اعدام در دیوان عالی کشور تأیید شده است، اما به جهت درخواست اعاده دادرسی، پرونده در دست بررسی است و طبق آخرین اطلاع من، پرونده جهت رسیدگی به ریاست جدید دادگستری کردستان ارجاع شده است و مطابق معمول اینگونه درخواست‌ها توسط رییس کل دادگستری رسیدگی می‌شود. آنچه که در خواسته‌های ما قید شده این است که چون حیدر قربانی مسلح نبوده، اتهام بغی متوجه او نیست.

نیکبخت اظهار کرد: در خصوص سایر زندانیان نیز شخصی به نام «سامان کریمی» موکل اینجانب بوده و به اعدام محکوم شده بود که پس از درخواست من و دیگر وکیل او از دیوان عالی کشور، خوشبختانه در مرحله فرجام خواهی، قضات دیوان عالی کشور با دقت پرونده را مورد مطالعه قرار داده و علاوه بر ایرادات ما، موارد دیگر را نیز به آن افزوده و پرونده را به دادگاه تالی جهت رسیدگی ارجاع داده بودند. پس از نقض رأی در دیوان عالی کشور،‌ یکی از نهادهای امنیتی نیز عدم صحت حکم صادره را به معاون امنیتی دادستان کل کشور متذکر شده و با توجه به حکم دیوان عالی کشور، اتهام «سامان کریمی» در جلسه روز سیزدهم بهمن ماه در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی سنندج از باغی به باغی غیر مسلح تبدیل شد. هرچند شخصی که غیر مسلح باشد باغی تلقی نمی‌شود به همین دلیل موکل با وثیقه 15 میلیارد ریالی آزاد است.

این وکیل دادگستری در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم که با تقویت استمرار نهاد عفو و دیگر نهادهای قانونی و آزادی مشروط و ترک تعقیب برای احقاق متهمان مخصوصاً کسانی که برای بار اول مرتکب جرم می‌شوند، در موارد آتیه از جمله اعیاد رمضان، قربان و غدیر این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

قوه قضاییه استان کردستان خبرنگار   اخبار برگزیده
  

رشد اقتصادی امسال، بدون احیای برجام هم مثبت می‌شودمدیرکل دفتر مدیریت اطلاعات اقتصادی وزارت اقتصاد با تایید پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول از مثبت شدن رشد اقتصادی ایران در سال 1400 گفت: با توجه به اقتضائات اقتصادی کشور امسال رشد اقتصادی مثبت خواهد شد.
ایلنا رشد اقتصادی اقتصاد اقتصاد ایران 

  

سیدابراهیم رئیسی با علم به اینکه در نظرسنجی‌ها از موقعیت مطلوبی برخودار است، به دلایل متعدد همچنان ترجیح می‌دهد در مواجهه با دعوت‌هایی که از او برای کاندیداتوری می‌شود، بی‌تمایل نشان دهد.
نامه نیوز فضای مجازی سیدابراهیم رئیسی انتخابات ریاست جمهوری 

  

خطیب‌ زاده: از رژیم اسرائیل برای نطنز انتقام می‌گیریمسخنگوی وزارت خارجه: اتفاق ناگواری که در نطنز رخ داد و بارها رژیم صهیونیستی می‌گفت و از منابع متعدد تایید می‌کنند این رژیم پشت این داستان بوده است.
فردا انتقام وزارت خارجه ایران 

  

در بازی و مکر صهیونیست‌ها نخواهیم افتاد/ سفر وزیر امور خارجه روسیه به تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه گفت: رژیم صهیونیستی با خرابکاری در مسیر رفع تحریم‌ها می‌خواهد از مردم ایران انتقام بگیرد. ما در بازی و مکر آنها نخواهیم افتاد اما جمهوری اسلامی به وقت پاسخ مناسب را خواهد داد.
ایلنا بازی وزارت خارجه جمهوری اسلامی 

  

سفر وزیر خارجه آمریکا به بروکسل برای مذاکره درباره ایرانوزیر خارجه آمریکا طی هفته جاری به بروکسل سفر خواهد کرد تا با مقام‌های اروپایی درباره موضوعات مختلفی از جمله ایران، اوکراین و افغانستان رایزنی کند.
مثلث سفر شبه جزیره کریمه ایران 

  

فوری/ خبر مهم درباره آزادسازی پول های بلوکه 7 میلیارد دلاری ایران در کره جنوبیخبرگزاری یونهاپ کره اعلام کرد هیات کره ای با مقامات ایران برای بازگرداندن دارایی های مسدود شده در حال رایزنی است.
اقتصادنیوز پول ایران کره جنوبی 

  

چرا آمریکا و اسرائیل بیشترین ضرر را از سند همکاری ایران و چین متحمل خواهند شد؟مبالغه نکرده ایم اگر بگوییم امضای سند همکاری استراتژیک بین چین و ایران، در 27 مارس 2021 نقطه عطفی در روابط قوای مطرح جهان و غرب آسیا بوده، برتری تک قطبی ایالات متحده را به کلی از بین می برد و مانع از گسترش حضور اسرائیل در منطقه غرب آسیا می شود.
۵۵ آنلاین خاورمیانه سوریه روسیه 

  

دل‌نگرانی بزرگ سرخ‌ها با شروع لیگ قهرمانان/ پرسپولیس دو ستاره دیگر را از دست می‌دهد؟شروع لیگ قهرمانان آسیا می‌تواند یک نگرانی خاص برای هوادران پرسپولیس به همراه داشته باشد.
خانه فوتبال فوتبال لیگ قهرمانان آسیا پرسپولیس 

  

شیوه تحویل خودرو تغییر می کندرئیس مجلس تاکید کرد نحوه واگذاری خودرو باید اصلاح شود و این کار ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
خودروتک خودرو مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

احمدی‌نژاد: این فنر به زودی درخواهد رفتاین اشتباه بزرگی است که فکر کرده‌اید که می‌توانید ملّت ایران را در این سطح نگه دارید. این فنر به زودی درخواهد رفت. من به وقت انتخابات مطالبی دارم که درباره وضعیت موجود کشور عرض خواهم کرد و به فضل الهی از کسی هم نمی‌ترسم.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد خبرآنلاین استان کرمان 

  

تصمیم جدید شورای رقابت برای زمان تغییر قیمت خودرودر حالی که رئیس شورای رقابت از بازنگری در قیمت کارخانه خودرو درآینده نزدیک خبر داده بود، موضع جدید وی نشان می دهد که این شورا دست کم فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت کارخانه خودرو ندارد. وی حتی از احتمال نزولی شدن قیمت خودرو نیز خبر داد.
خودروتک شورای رقابت قیمت افزایش قیمت 

  

با احیای برجام تورم و فشار اقتصادی کم می شودبه گفته استیو هانکه، احیای برجام می تواند به کاهش نرخ تورم کمک کند.
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک تورم 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، لعیا جنیدى - معاون حقوقى رییس جمهور در گفت و گو با ایران گفت: روابط بانکی و مالی بین‌المللی بسیار مهم است و این روابط پیش شرط صادرات موفق، پیش‌شرط جهش تولید، پیش شرط پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید است، ارتباط با نظام بانکی دنیا برای کشور امری حیاتی است. رئیس جمهوری بتوانند این زمینه را فراهم کنند، تحفظ را مطرح کرد…
نامه نیوز جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی رهبر انقلاب 

  

لاریجانی برای کاندیداتوری، شرایط مطلوبی ندارد/ با کاندیداتوری رئیسی، لاریجانی کاندیدا نخواهد شد/ رئیسی و قالیباف قطعاً باهم رقابت نخواهند کرد/اجماع کامل اصولگرایان بر روی رئیسی به معنای رأی‌آوری قطعی استکنشگر سیاسی اصولگرا گفت: آقای لاریجانی جزو افراد استثناء هستند که شرایط ایشان واقعا پیچیده است، سایر افراد حمایت یکی از جناح‌ها را با خود دارند اما آقای لاریجانی یک وضعیت پیچیده بینابینی دارد. حتی اگر برخی طیف‌ها در جریان اصولگرا بخواهند از ایشان حمایت کنند و ببینند که ایشان مورد حمایت جریان‌های اصلاح‌طلب هم قرار گرفته‌اند، ممکن است حمایت خود را پس بگیرند.
ایلنا علی لاریجانی انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان 

  

از شکایت نماینده مجلس از راهور بی‌اطلاعم/فوت 26 تهرانی در بهمن‌ماه به دلیل خاموشی معابررییس پلیس راهور تهران بزرگ از شکایت نماینده مجلس از پلیس راهور به دلیل درگیری با مامور این پلیس اظهار بی اطلاعی کرد.
ایلنا پلیس راهور ماه پلیس 

  اخبار داغ
  

مصرف زیاد این 3 ماده غذایی سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف و شانس ابتلا به کرونا را افزایش می دهندسیستم ایمنی مهمترین عامل و ابزار برای در امان ماندن از ابتلا به کرونا است، اما مصرف زیاد قند و نمک و چربی سیستم ایمنی شما را روز به روز ضعیف تر می کند و احتمال ابتلای شما به کرونا را افزایش می دهد.
برنا سیستم ایمنی قند 

  

خبر خوش درباره واکسن کرونا چه بود؟اقتصادنیوز:به گفته وزیر بهداشت مسئولیت تهیه واکسن کرونای خارجی برعهده قرارگاه کروناست.
اقتصادنیوز 

  

هشدار سازمان جهانی بهداشت: همه‌گیری کرونا به «نقطه بحرانی» رسیده استسازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه هشدار داد که بیماری همه‌گیر کووید19 به یک «نقطه بحرانی» رسیده است و س
خبرفوری وزارت بهداشت روسیه ویروس 

  

هند در ابتلا به کرونا رکورد زد!برزیل یکی از کانون های جهانی ابتلا به کرونا است حال آنکه شب گذشته، هند با ثبت بیش از 160 هزار مبتلا، از این کشور آمریکای لاتین پیشی گرفت.
برنا هند برزیل آمریکای لاتین 

  

اگر کسی سرفه کرد و گفت حساسیت فصلی دارم، آن را از جلسه بیرون کنید، قطعا کروناست/ تا 2 هفته دیگر فوتی‌ها به 300 نفر می‌رسد/ ویدئوعلیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اگر کسی سرفه کرد و گفت حساسیت فصلی دارم، آن را از
خبرفوری سلامت 

  

وضعیت قرمز کرونا در سراسر تهران برای اولین باراقتصادنیوز : فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونای استان تهران با اشاره به اینکه گمانه زنی ها نشان می دهد هفته آتی بسیار نگران کننده است، افزود: برای نخستین بار تمامی شهرهای استان تهران در وضعیت قرمز قرار گرفته است.
اقتصادنیوز تهران 

  

شایع ترین علامت کرونا در جهان چیست؟داده های رسمی نشان می دهند نیمی از مبتلایان به کرونا هیچ علامتی ندارند اما هنوز خستگی شایع ترین علامت ابتلا به این بیماری است.
برنا 

  

زلاتان متهم به نقض پروتکل‌های بهداشتی کرونا شدمهاجم سوئدی متهم به نقض پروتکل‌های بهداشتی کرونا شده است.
خبرفوری زلاتان ابراهیموویچ باشگاه یوونتوس روزنامه 

  

خواهش می‌کنم رسانه‌ها دیگر از کرونا نگویند؛/ شرایط متفات میزبانان ACL در گفتگو با دکتر هراتیانزهره هراتیان رئیس مرکز ایفمارک که یکی از ناظران پزشکی AFC نیز به شمار می رود، از کادر پزشکی 4 نماینده فوتبال ایران تقدیر کرد.
ورزش۳ رسانه فضای مجازی کنفدراسیون فوتبال آسیا 

  

باید صدای واحدی از کشور در عرصه مقابله با کرونا بیرون بیاید​ذوالفقاری در نشست کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا که با حضور وزیر بهداشت تشکیل شد، گفت: باید صدای واحدی از کشور در عرصه مقابله با کرونا بیرون بیاید و نباید با تصمیم گیری های مختلف و چندگانه به اعتماد عمومی در کشور آسیب بزنیم.
ایلنا وزارت کشور درمان کوبا