نامه‌ی محمدرضا جلایی‌پور به رئیس قوه قضاییه

محمدرضا جلابی‌پور در یادداشتی تلگرامی نوشت: جناب آقای رئیسی دو اقدام اخیر شما: 1- دستور منع گرداندن و تحقیر متهمان جرایم خیابانی در شهر و 2- انتشار و ابلاغ سند امنیت قضایی، هر دو گام‌هایی ارزشمند، ولو دیر، در جهت بسط عدالت قضایی است...

نامه‌ی محمدرضا جلایی‌پور به رئیس قوه قضاییه

محمدرضا جلابی‌پور در یادداشتی تلگرامی نوشت:

جناب آقای رئیسی

دو اقدام اخیر شما: 1- دستور منع گرداندن و تحقیر متهمان جرایم خیابانی در شهر و 2- انتشار و ابلاغ سند امنیت قضایی، هر دو گام‌هایی ارزشمند، ولو دیر، در جهت بسط عدالت قضایی است.

این سند، علی‌رغم برخی ضعف‌ها و کاستی‌هایش، هم اهداف اعلام‌شده‌ٔ قابل دفاعی دارد (افزایش اعتماد شهروندان به نظام قضایی، صیانت از حقوق و آزادی‌های شهروندان، و بسط استقلال و شفافیت و عدالت قضایی) و هم شامل دستورهای اجرایی قابل دفاعی در راستای اهداف اعلام‌شده است (از جمله صیانت از حق رسیدگی علنی و در مهلت معقول، حق داشتن وکیل دلخواه، حفظ حریم خصوصی، منع محاکمهٔ مجدد، منع مطلق انواع شکنجه، تامین شرایط بازداشت عادلانه، منبع بازرسی بدنی بدون لباس و …).

اما می‌دانید چرا چنین متن نویدبخشی برای محقق کردن اصلاحات قضایی تا اکنون چندان مورد استقبال فعالان مدنی و حقوق بشر قرار نگرفته است؟ دلیل‌اش واضح است: اکثر مواردی که در این سند آمده قبلا هم در قانون اساسی و قانون آیین دادرسی کیفری آمده بوده، ولی عملا اجرا نشده است.

مثلا شخصا به عنوان یک شهروند ایران در چند بار بازداشت موقت بدون ارتکاب هرگونه جرمی و بدون هیچ دلیل موجهی قربانی تک تک موارد فوق‌الذکر بوده‌ام. برای مثال، در 12 سال گذشته بارها هم از حق انتخاب وکیل دلخواه محروم بوده‌ام، هم انفرادی‌های طولانی‌مدت رفته‌ام، هم رسیدگی به پرونده‌هایم بعضا بیش از 9 سال – مهلت غیرمعقول – طول کشیده، هم حریم شخصی‌ام نقض شده، هم برای یک اتهام و موضوع و علی‌رغم حکم تبرئهٔ قبلی دوباره بازداشت و محاکمه شده‌ام، هم قربانی انواعی از تحقیر و شکنجه بوده‌ام، هم بدون لباس بازرسی بدنی شده‌ام، هم دادگاه‌هایم غیرعلنی برگزار شده، هم چند بار بعد از ماه‌ها بازداشت انفرادی و سال‌ها ممنوع‌الخروجی و صدور حکم تبرئه دستگاه قضایی هیچ خسارتی را جبران نکرد، هم ‌در مدت بازداشت‌های انفرادی طولانی‌مدت از بسیاری امکانات بهداشت و رفاهی حداقلی (حتی کتاب، ناخن‌گیر، دو دست لباس زیر و شامپو) محروم بوده‌ام و … . هزاران شهروند بی‌صداتر از من حتی از این هم شرایط بدتری داشته‌اند. تقریبا هیچ بازداشتگاه نیروی انتظامی و هیچ زندانی در شهرستان‌های ایران نیست که مکرر اصولی که گفتید را در مواجهه با بخشی از ضعیف‌ترین و بی‌صداترین شهروندان ایران نقض نکند. چند قاضی دادگاه انقلاب بیش از ده سال است که تقریبا در یکایک پرونده‌هایشان چندین اصل از اصولی که در این سند ذکر شده‌است را نقض می‌کرده‌اند. مادامی‌که برکنار نشوند و ناظران عملا به چشم خود نبینند که اصول این سند مجدانه و بدون استثنا اجرا می‌شود، انتشار چنین اسنادی دلی را گرم نمی‌کند و امیدی نمی‌انگیزد.

بیش از انتشار سند، به لوازم تحقق آن بیندیشید و برای اجرای کارآمدش برنامه‌ریزی و در دستگاه قضایی اصلاحات رویه‌ای و ساختاری کنید. امید که انتشار این سند نویدبخش این بار با گام‌های عملی و اجرایی موثر همراه شود و امید به اصلاحات جدی در قوهٔ قضاییه را زنده کند.

یک شهروند عادی قربانی پایبند نبودن دستگاه قضایی شما به همین سند امنیت قضایی: محمدرضا جلائی‌پور

انتهای پیام

برچسب هاسیدابراهیم رئیسی قوه قضاییه محمدرضا جلایی پور

ایران قوه قضاییه نیروی انتظامی   اخبار برگزیده
  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  

پلیس: کسانی که در فضای مجازی حجاب را رعایت نکنند، فراخوانده می‌شوند | در بیشتر موارد، پس از تذکر پلیس، دیگر این اقدام خود را تکرار نمی‌کنندسردار ذوالقدر تصریح کرد: در فضای مجازی کسانی که ناخواسته حجاب را رعایت نکنند به پلیس فراخوانده می‌شوند و در بیشتر موارد بعد از تذکر پلیس به این افراد دیگر این اقدام خود را در فضای مجازی تکرار نمی‌کنند.
۵۵ آنلاین پلیس پلیس امنیت اخلاقی خودرو 

  

آقایان، کارهای روزمره را به نام سفر استانی یا نظارت مطرح نکنند/ با جلوگیری از سفرهای غیرضروری از هدررفت بودجه جلوگیری شودنماینده سابق مجلس، گفت: در سفرهای قالیباف به استان‌ها باید تصمیمات قابل اجرا گرفته شود نه اینکه کلی‌گویی شود و یا اینکه کارهای روزمره را به نام سفرهای استانی یا نظارت میدانی مطرح کنند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت سفر 

  

واکنش رهبرانقلاب به نامه قالیباف درباره بودجه 1400رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چهارم شهریورماه طی نامه ای خطاب به رییس جمهور تاکید شد لایحه بودجه 1400 باید بر اساس توافق صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، گفت: در این بین این نامه به رهبر معظم انقلاب نیز تقدیم شد از این رو ایشان نیز در دیدار حضوری تاکید جدی بر پیگیری این امر داشتند...
مثلث سازمان برنامه و بودجه بودجه لایحه بودجه 

  

کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند؟سرمایه داری الان تشکیل خانواده را گران کرده است، در دوره سرمایه داری فقط اشرف می توانند ازدواج کنند. فاصله بین صحبتهای آقایان در قدرت با مردم را مقایسه کنید. بحث آنها چیست، بحث مردم چیست؟ کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند، تمام سخنرانی های شریعتی و بقیه در قبل از انقلاب عدالت اجتماعی بود، چه شد که رسیدیم به رستگاری شخصی؟ تمام مملکت شد عرفان و روان‌شناسی...
مستقل‌آنلاین جمهوری اسلامی سرمایه سرمایه داری 

  

شیوه فعلی پیش فروش خودرو و شکل گیری تورم انتظاریبا این شرایط، هر متقاضی نامش در قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده از گوی بیرون آمده، عملا صاحب سودی هنگفت (شاید بیش از 150 میلیون تومان) شده است. این در حالی است که استقبال بالغ‌بر 700 هزار نفری از پیش‌فروش، نشان از تورم انتظاری بالای شهروندان در بازار خودرو دارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تورم 

  

اگر روحانی نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برودنمی‌شود که مملکت را با تعدادی آدم پخمه اداره کرد. مردم دیگر به تنگ آمده‌اند، صبح که بیدار می‌شوند همه کالاهایی که دیروز خریده‌اند 10 الی 15 درصد گران‌تر شده؛ این چه اداره‌ای است؟
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ دموکرات 

  

آرمان ملی: «شواهدی از کمک روحانی به ستاد انتخاباتی ترامپ» هنوز پرونده توهین ذوالنوری نماینده دلواپس مجلس به رئیس‌جمهور بسته نشده که مخالفان دولت پروژه جدیدی را در روز گذشته گشودند؛ پروژه‌ای که حتی مخالفان قسم‌خورده دولت هم به خود اجازه طرح آن را نمی‌دهند.
نامه نیوز حسن روحانی ترامپ مهناز افشار 

  

قیمت کارحانه خودرو واقعی می شود؟ / خودرو عملا 3 قیمت داردبه اعتقاد سکاندار جدید وزارت صمت در حال حاضر خودرو سه قیمت دارد. تمام شده که خودروسازان بر اساس آن محصولات خود را تولید می‌کنند،قیمت مصوب که از سوی شورای رقابت به خودروسازان برای عرضه محصولاتشان دیکته می‌شود و در نهایت قیمت بازار که ملاک داد و ستد قرار می‌گیرد.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

کشف راهی جدید که می‌تواند در درمان دیابت انقلابی به پا کنددانشمندان به کمک میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی یک راه جدید برای کنترل سطح قند خون افراد کشف کردند.
مملکت‌آنلاین تحصیلات تکمیلی درمان دیابت 

  

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حرف‌های اخیر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس مورد تأیید بزرگان قم نیست، گفت: او هتک حرمت آقای روحانی رئیس‌جمهور را کرده که این زیبنده نیست.
نامه نیوز قم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعدام 

  

اگر در انتخابات برنده شوم ایران با من تماس می‌گیرد/ اقتصاد ایران فاجعه استرئیس‌جمهور آمریکا در تجمع انتخاباتی بامداد امروز دوشنبه(به وقت تهران) ضمن تاختن به مواضع رقیب دموکراتش مدعی شد اولین کشوری که بعد از پیروزی او در انتخابات با او تماس می‌گیرد، ایران خواهد بود.
اعتماد درمان برنی سندرز انتخابات ریاست جمهوری 

  

انتقاد هانا کامکار از صداوسیما؛ تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده‌اندهانا کامکار خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» یکی از دلایل اساسی در شناخته نشدن بزرگان موسیقی ایران در سطح بین‌المللی را نبود شناخت مردم ایران از آن بزرگان دانست و گفت:‌ صداوسیما آن‌گونه که باید در این زمینه فعالیت نمی‌کند؛‌ گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه این هنر زده.
مملکت‌آنلاین موسیقی موسیقی سنتی ایران 

  اخبار داغ
  

ریزش قیمت دلار و یورو ادامه داردامروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران 27 هزار و 500 تومان است.
خبرفوری قیمت دلار دلار آمریکا 

  

جزئیات توزیع جهانی واکسن کرونا/ عدم دسترسی 3 میلیارد نفر در جهان به واکسندر یک مطالعه بین‌المللی پیش‌بینی شده است که احتمالا سه میلیارد نفر در جهان به علت کمبودِ "تجهیزات ذخیره‌سازی در سرما" از دسترسی به واکسن کرونا محروم خواهند شد.
رویداد۲۴ آمریکای لاتین سرما آسیای مرکزی 

  

ترمز سقوط قیمت دلار کشیده شد + جدولنرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز چهارشنبه برای پنجمین بار اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار و یورو نسبت به دقایقی بیش از هزار تومان افزایش یافت و بهای دلار به رقم 29 هزار و 80 تومان رسید.
گسترش قیمت دلار جدول 

  

روانپزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل از زنان به عنوان قربانیان اصلی خشونت‌های خانگی در دوران خانه‌نشینی کرونایی نام برد و گفت: آسیب روانی جدی ناشی از کرونا در زنان سه برابر مردان است.
رویداد۲۴ زنان مردان استقلال 

  

گام جدید دولت برای مهار کرونا؛ تزرق 900 میلیارد تومان دیگر از صندوق توسعه ملی به وزارت بهداشتاقتصادنیوز: 16 مهرماه سال جاری سازمان برنامه و بودجه کشور مبلغ 1.650 میلیارد تومان برای پرداخت هزینه‌های مربوط به مقابله با کرونا از صندوق توسعه ملی به وزارت بهداشت پرداخت کرد.
اقتصادنیوز دولت سازمان برنامه و بودجه صندوق توسعه ملی 

  

شکل ابتلا به کرونا خانوادگی شده استمعاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه شکل ابتلا به کرونا خانوادگی شده است، گفت: تعداد بیماران بدحال افزایش یافته است که یکی از دلایلش این است که بیماران دیرتر مراجعه می‌‌کنند.
تسنیم وزارت بهداشت درمان خبرنگار 

  

تصاویر/ کافه نشینی در ایام کروناتصاویر پیش رو روایت زندگی کافه‌نشینی تا قبل از اسفند 98 بود. در ماه‌های اخیر با آمدن مهمان ناخوانده‌ای به اسم کرونا، زندگی برای همه دگرگون شد و این سختی، برای کافه‌ها از برخی جهات بیشتر بود؛ مدتی به‌کل تعطیل بودند و برخی در این میان به اجبار اقدام به بستن کافه خود کردند...
گسترش ماه 

  

ویروس کرونا 2 بار در ماه تغییر ژنتیکی می‌دهد!شواهد علمی نشان دهنده این واقعیت است که ویروس کرونا حداقل دو بار در ماه دستخوش تغییرات ژنتیکی می‌شود.
برنا ویروس ماه تغییر ژنتیکی 

  

محمدخانی: انتظار داشتیم نتیجه تست کرونا زودتر اعلام می‌شدسرمربی تیم هندبال سپاهان گفت: برابر یک تیم جوان به میدان رفتیم و بچه‌ها با انگیزه و برای پیروزی وارد میدان شدند.
تسنیم هندبال خواب خبرنگار 

  

عمر کرونا روی سطوح مختلف چقدر است؟بر اساس نتایج تحقیقات، ماسک‌های پارچه‌ای و اسفنجی قادر به جلوگیری از ورود ویروس بیماری کووید-19 به بدن نیستند و پژوهشگران پژوهشگاه مواد و انرژی با استفاده از لایه نشانی نانو ذرات به پارچه به الیافی دست یافتند که قادر به تخریب 99.9 درصدی این ویروس هستند و به گفته آنها این طرح برای ورود به فاز تولید صنعتی برنامه‌ریزی شده است.
گسترش طول عمر ماسک فناوری 

  

واکنش دلالان ارز به کاهش قیمت دلار در بازاربررسی نرخ ارز صرافی ملی در روز جاری نشان می‌دهد، بانک مرکزی با شکاف قابل توجهی اقدام به خرید ارز می‌کند تا میل کاهشی بازارساز و شکننده بودن نرخ‌های کنونی شفاف شود.
گسترش ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

متوسط هزینه بستری بیماران کرونایی چقدر است؟مهدی رضایی معاون بیمه خدمات سلامت گفت: درحال‌حاضر به طور میانگین حدود 5 میلیون و 400 هزار تومان متوسط هزینه بستری هر بیمار کرونایی در مراکز درمانی است که حدود 4 میلیون و 100 هزار تومان آن در تعهدات بیمه است و سازمان از بیمه شدگان خود در این خصوص حمایت می‌کند.
گسترش هزینه بیمه سلامت 

  

دولت نمی‌خواهد قیمت دلار کاهشی شود؟!دلال‌ها دلار را 24هزارتومان هم نمی‌خرند اما دولت خریدار دلار 25هزارتومانی است!در آشفته بازار قیمت دل
خبرفوری دولت قیمت دلار