دانشگاه آزاد، گوشت قربانی جناح‌های سیاسی

رضا قاضی سعیدی، دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی در یادداشتی با عنوان «دانشگاه آزاد اسلامی گوشت قربانی جناح‌های سیاسی» که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، نوشت: مناسبات در دانشگاه آزاد اسلامی چنان اسیر سیاست و خطوط وابستگی سیاسی به جناح‌های معطوف به قدرت شده که نگاه آکادمیک و علمی برای اداره و گسترش آن … نوشته دانشگاه آزاد، گوشت قربانی جناح‌های سیاسی اولین بار در انصاف نیوز پدیدار...

دانشگاه آزاد، گوشت قربانی جناح‌های سیاسی

رضا قاضی سعیدی، دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی در یادداشتی با عنوان «دانشگاه آزاد اسلامی گوشت قربانی جناح‌های سیاسی» که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، نوشت:

مناسبات در دانشگاه آزاد اسلامی چنان اسیر سیاست و خطوط وابستگی سیاسی به جناح‌های معطوف به قدرت شده که نگاه آکادمیک و علمی برای اداره و گسترش آن به شدت مغفول مانده است.

تملک سیاسی این دانشگاه موجب شده  تا هزینه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی و فرهنگی حاصل از سوء مدیریت موجود در اداره دانشگاه آزاد به صرفه و صلاح رقم بخورد و علیرغم تمامی نارضایتی‌های موجود، چنین استنباط و تلقی گردد که صاحب اختیار بودن در این دانشگاه و داشتن دست باز در جذب نیرو و هزینه‌های محوله برآن،  آن هم بدون هیچ گونه نظارت و شفافیت بر آنچه کاهش سرمایه اجتماعی و عدم اعتماد مردم یعنی استادان، کارمندان و دانشجویان تلقی می گردد ارجح دانسته شود.

 به تعبیر دیگر در یک حساب سر انگشتی در عالم سیاست ظاهرا هزینه اداره دانشگاه آزاد اسلامی از قبل برآورده شده و سود آن چنان جذاب و قابل توجه است که ضررهایی چون بدبینی به نظام و رهبری و دین و تدین در آن ناچیز به حساب می‌آید.

 آیا قربانی کردن یک سرمایه اجتماعی عظیم و کارآمد به نام دانشگاه آزاد اسلامی پای منافع گروه، حزب، باند و جریانی خاص آن هم با هزینه کردن از مقام معظم رهبری و دفتر ایشان امری است که در سازمان‌ها و سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی بیگانه طراحی شده است؟ آیا هدف آن است که  آبرو و عزت اعتماد و اطمینان مردم ایران بازی شده و آن را مخدوش نمایند؟

صدای اعتراض اساتید و کارمندان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در سه سال گذشته به ویژه یک سال اخیر بنا به همین دلایل مذکور یعنی بهره‌مندی از رانت بالا و کارآمدی آن برای جناحی خاص و جریانی ویژه نه تنها سرکوب شده و مورد بی اعتنائی قرار گرفته است بلکه این اعتراضات صنفی را طراحی و عملیات روانی دشمن معرفی کرده اند.

عده‌ای استاد و کارمند را که غم معاش و نان دارند را مزدور بیگانه معرفی کرده اند.  نظام اداری و سازمانی دانشگاه آزاد اسلامی امروزه دستخوش یک پوپولیسم کاملا هدایت شده و عوام فریبانه است.

رئیس بیگانه این دانشگاه به جای اداره آکادمیک و علمی این دانشگاه، مبتنی بر همفکری و هم افزایی علمی میان اساتید و مدیران و به تعبیری بدنه دانشگاه با راس هرم مدیریتی، به دنبال لابی قدرت در راس هرم سیاسی کشور می‌گردد و با پشتوانه افرادی خاص در این جایگاه توانسته حاشیه امنی برای خود ایجاد نموده، خویشتن را بی نیاز از هرگونه پاسخگویی و شفاف سازی و تعامل با بدنه دانشگاه ببیند.

 این ارتباط با حلقه‌های مهم قدرت برای وی سنگری مستحکم ساخته تا علی‌رغم تمامی تحصن‌ها و اعتراضات و نامه‌نگاری‌ها و گلایه‌ها از سوء مدیریت وی، او بتواند کماکان در مسند ریاست دانشگاه آزاد اسلامی باشد و بر آن تکیه بزند.

 حال این سوال مطرح است که عمر مفید چنین مدیریتی را چنین مدیرانی برای حلقه وابسته به آنها چقدر است یا به تعبیر بهتر تاریخ انقضا این محصولات ناهمگون و ناسازگار با محیط و شرایط زمان خود چه زمانی است؟

 به نظر می‌رسد هزینه نگهداری چنین مدیرانی برای سیستم چنان بالا و بالاتر خواهد رفت که خود سیستم خلاق و آفریننده آن به دنبال حذف آنها خواهد بود.

 آیا وقت آن نرسیده است که یک بار دیگر طراحان این پروژه پای سود و زیان حاصل از این فرآیند سیاسی در دانشگاه آزاد اسلامی بنشینند و محاسبه دقیقی صورت دهند؟ آیا اساساً با چنین نگاهی می‌توان یک مجموعه بزرگ علمی و دانشگاهی را در خاورمیانه به نحو مطلوب اداره کرد؟

آنچه مسلم است این است که سیستم فشل و ناکارآمد به فکر بازنگری آن هم از نوع اساسی در تفکرات خود و مدیران وابسته باشند.

انتهای پیام

برچسب هادانشگاه آزاد رضا قاضی سعیدی

دانشگاه آزاد گوشت بازی   اخبار برگزیده
  

سهم‌ تهرانی ها از طرح نهضت ملی مسکنمدیرکل راه و شهرسازی استان تهران سهمیه این استان را در فاز اول طرح نهضت ملی مسکن 14 هزار و 488 واحد اعلام کرد.
اقتصادنیوز شهرسازی مسکن تهران 

  

سازمان پدافند غیر عامل مشکلات سایبری را به وزارت نفت اعلام کرده بودصدا و سیما/ دبیر شورای عالی فضای مجازی در برنامه دیشب گفتگوی ویژه خبری گفت که سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه شرکت پخش و پالایش دو مرتبه رزمایش سایبری انجام داده و اشکالات را به وزارت نفت اعلام کرده بود.
مثلث پدافند غیرعامل شورای عالی فضای مجازی وزارت نفت 

  

معمای جلیلیسه ماه از دولت گذشته و سعید جلیلی نه تنها پست نگرفته، بلکه تبدیل به یک معما هم شده است!
فردا سعید جلیلی ماه فضای مجازی 

  

واکنش طالبان به بیانات اخیر رهبری درباره افغانستانتسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه طالبان با اشاره به اظهارات روز یکشنبه مقام معظم رهبری درباره وحدت مسلمانان از این سخنان استقبال کرد.
نامه نیوز طالبان افغانستان وزارت خارجه 

  

دولت رئیسی در باره FATF بر سر دوراهی تصمیم و بلاتکلیفی استدولت سیدابراهیم رئیسی باید موضع خود را در قبال موضوع FATF روشن کند؛ اینکه تمایل دارد بررسی مجدد آن را از مجمع درخواست کند یا خیر؟
۵۵ آنلاین دولت سیدابراهیم رئیسی مواد مخدر 

  

دوئل سخت یحیی گل محمدی و الهامی ؛ فرداسرمربیان دو تیم پرسپولیس و نساجی در تقابل این هفته برای چهارمین بار روبروی هم قرار می گیرند.که سهم گل محمدی 2 برد و الهامی 1 برد می باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو فوتبال 

  

پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای عبدالناصر همتیوزیر امور اقتصادی و دارایی شائبه فروش گسترده اوراق بدهی دولتی در مهرماه و اعمال فشار به بانک‌ها و صندوق‌های بانکها جهت تامین بودجه را تکذیب کرد.
فردا اقتصاد بودجه دولت 

  

واکنش همتی به طرح مسأله «عدم استقراض از بانک مرکزی» توسط دولترئیس کل پیشین بانک مرکزی به انتشار یک توئیت به مسأله عدم استقراض دولت از بانک مرکزی واکنش نشان داد.
مثلث بهاره رهنما بازی بانک مرکزی 

  

میانجیگری عاقلانه سردار آزمون میان مهدی طارمی و اسکوچیچسردار آزمون در ماجرای طارمی و اسکوچیچ نشان داد رشد خوبی داشته است.
خانه فوتبال سردار آزمون مهدی طارمی پرسپولیس 

  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  اخبار داغ
  

رکوردزنی تعداد جانباختگان کرونا در 10 روزاخیر + نموداراقتصادنیوز:امروز آمارهای کرونایی ایران در متغیرهای نگران کننده، خطرناک ظاهر شدند. داده های منتشر شده از سوی وزارت بهداشت و درمان در این خصوص نشان می دهد در 5 آّبان ماه 1400 شمار جانباختگان کرونا به بیشترین سطح خود در 10 روز اخیر رسیده است.
اقتصادنیوز درمان ایران وزارت بهداشت 

  

افزایش چشم گیر قیمت خودروهای ژاپنی+جدولاقتصادنیوز: نوسانات قیمت در بازار خودروهای ژاپنی از افزایش قیمت چشم گیر این خودروها در دو ماه اخیر حکایت دارد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت جدول 

  

لامپ ضد کرونا ساخته شد؟ژورنال ساینتیفیک ریپورتزنوشت: دانشمندان آمریکایی موفق به ساخت دستگاهی شدند که می تواند ویروس کرونا را هم بر روی سطح اجسام و هم در داخل سلول های انسان از بین ببرد.
۵۵ آنلاین ویروس تولید کار 

  

رضایت مخبر از اقدامات ضد کرونایی دولتمعاون اول رییس جمهوری بر ادامه روند واکسیناسیون عمومی در کشور تاکید کرد و گفت: تأثیر واکسیناسیون بر کاهش شهرهای قرمز و آمار مرگ و میر مشهود است.
فردا شهرسازی دولت واکسیناسیون 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت 5 آبان 1400/ افزایش یک درصدیاقتصادنیوز: ارزش سبد بورسی سهام عدالت با افزایش یک درصدی روبه رو شد.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

پیش بینی بورس برای هفته دوم آبان ماه | بورس صعودی می شود؟امروز (چهارشنبه 5 آبان ماه) شاخص کل بورس در پایان معاملات بازار سرمایه با رشد روبرو شد و آیا روند صعودی بورس در هفته دوم آبان ماه ادامه، خواهد داشت؟!
شما‌نیوز بورس تهران ماه پتروشیمی 

  

90درصد جان باختگان کرونا افراد واکسینه نشده هستندکسانی که فقط یک دز واکسن دریافت کرده اند همچنان در معرض خطر ابتلا و یا عوارض شدید کرونا قرار دارند.
۵۵ آنلاین درمان آموزش ویروس 

  

لامپ کشنده ویروس کرونا ساخته شددانشمندان موفق به ساخت لامپی با طول موج مشخص شده اند که ویروس کرونا روی سطح اجسام و داخل سلول های بدن انسان را از بین می برد.
اقتصادنیوز ویروس بدن انسان 

  

میانگین فوتی‌های کرونایی در تهران دقیقا چند نفر است؟عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه طی روزهای اخیر میانگین آمار فوتی‌های کرونا حدود 50 تا 60 نفر بوده است، افزود: طی دوم آبان از کل آمار متوفیان کرونا 36 نفر مرد و 20 نفر زن بوده‌اند.
برنا تهران شورای شهر تهران 

  

سخنان کاردار ژاپن در مراسم پروژه کمک بلاعوض کرونایی به ایرانمتن سخنرانی ماتسوئو هیروتاکا، کاردار سفارت ژاپن در تهران، در مراسم امضای تفاهم نامه پروژه کمک بلاعوض از طریق سازمان بهداشت جهانی در تاریخ چهارم آبانماه 1400 به نقل از سفارت ژاپن در پی می‌آید: حضار گرامی، مقامات ارشد محترم از وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دفتر … نوشته سخنان کاردار ژاپن در مراسم پروژه کمک بلاعوض کرونایی به ایران اولین بار...
انصاف‌نیوز ژاپن درمان سازمان بهداشت جهانی 

  

مرد تهرانی از درد کرونا شکمش را با چاقو شکافت ! / جسد کالبدشکافی می شودمرد جوان که پدرش به دلیل اصابت چاقو به شکمش و عفونت ناشی از آن جان باخته، مدعی شد وی خودزنی کرده است.
مستقل‌آنلاین ازدواج تهران پزشکی قانونی 

  

هشدار؛ مرگ کرونایی در کمین این افراد است!دکتر علیرضا ناجی گفت: بیش از 90 درصد افرادی که بر اثر کرونا جان خود را از دست می‌دهند، افراد غیر واکسینه هستند.
اقتصادنیوز مرگ 

  

سود سهام فقط باید از طریق سجام واریز شود/ چرا برخی شرکت‌ها مردم را در شرایط کرونایی سرگردان بانک‌ها کرده اند؟رئیس کمیسیون اصل نود مجلس گفت: دستورالعمل سجام حتما باید اصلاح شود تا حق مردم از آن‌ها سلب نشود.
خبرفوری سود سهام دستورالعمل 

  

جایگاه دوم گیلان در پوشش واکسیناسیون کرونارئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اعلام اینکه گیلان پس از هرمزگان در جایگاه دوم بالاترین پوشش واکسن کرونا است، گفت: در حال حاضر 88.3 درصد از گیلانیان بالای 12 سال دز نخست واکسن و همچنین 53.4 درصد آن‌ها هر دو دز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.
گسترش استان گیلان درمان پوشش