گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ شکست مرز حمایتی حساس سکه در چهارمین روز متوالی افت دلار

اقتصادنیوز؛ امروز یکشنبه 24 شهریور 1398 بازار طلا و ارز پایتخت به حرکت خود روی مدار نزولی ادامه داد، سکه مرز حساس حمایتی 4 میلیون تومانی را شکست اما دلار حمایت کانال 11 هزار تومانی را حفظ کرددر معاملات امروز دلار در بازار آزاد تهران بعدازظهر به محدوده 11200 تومانی راه یافت و تا عصر روی رقم 11250 تومان قیمت فروش خورد...

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ شکست مرز حمایتی حساس سکه در چهارمین روز متوالی افت دلار

به‌‌ گزارش اقتصادنیوز؛ امروز یکشنبه 98/06/24 در بازار طلا و ارز نرخ‌ها کاهش یافتند و دومین روز از آخرین هفته شهریورماه دلار با چهارمین ریزش متوالی و سکه طرح جدید از مرز 4 میلیونی تومانی پایین رفت؛  مرزی که برای بازار از اهمیت زیادی برخوردار بود و شکست آن برای برخی معامله گران فنی به معنای مجوز برای افت بیشتر بود.

فشار رو به پایین دلار به سکه

روز یک شنبه، سکه طرح جدید 65 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و روی قیمت 3 میلیون و 980 هزار تومان قرار گرفت. آخرین بار قیمت سکه حدود دو ماه پیش زیر کانال 4 میلیون تومانی به کار خود پایان داده بود و پس از آن هر گاه قیمت حتی به زیر این مرز می رفت، در همان روز با افزایش خریدهای معامله‌گران به کانال بالاتر بازمی‌گشت . نمونه آخر این اتفاق در همین روزهای ابتدایی شهریورماه رخ داده بود که بازار پس از رفتن به کانال 3 میلیون و 900 هزار تومان، با افزایش شدید خریدها مواجه شد و به کانال 4 میلیونی بازگشت. اگر سکه دو روز پیاپی بتواند زیر مرز روانی 4 میلیونی خود را حفظ کند، احتمال افت آن به سوی سطح 3 میلیون و 800 هزار تومانی بیشتر می شود.

به گفته فعالان، مهم ترین عاملی که امروز قیمت سکه را تحت فشار قرار داد، نزول بهای دلار در بازار داخلی به زیر محدوده 11 هزار و 300 تومان بود. ساعت 4 بعدازظهر امروز هر دلار آمریکا در بازار داخلی با قیمت 11 هزار و 260 تومان به فروش می رسید که 90 تومان کمتر از قیمت بسته شده روز شنبه بود.

بی‌تفاوتی بازار به اخبار سیاسی؟

به گفته فعالان، بالا رفتن احتمال کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا مهم ترین عاملی است که فروش های ارزی برخی از معامله گران را افزایش داده است. این در حالی است که گروه دیگری باور  دارند، بازار ارز به اخبار سیاسی دیگر چندان حساس نیست و از آن جایی که میزان تقاضا در بازار چندان بالا نیست، قیمت در مسیر کاهشی قرار گرفته است. از نظر آن ها اگر بازار به اخبار حساسیت داشت، در واکنش به حملات پهبادی به تاسیسات نفتی عربستان و احتمال افزایش تنش های منطقه ای  کمی رشد می کرد. تحلیل گران باور دارند، حتی بازار نفت ممکن است روز دوشنبه به این حملات واکنش نشان دهد.

بی‌میلی معامله‌گران به حضور در بازار

یکی از نشانه هایی که در بازار سکه از معامله گران تمایلی زیادی برای حضور در بازار ندارند، حبابی است که فلز گران بهای داخلی دچار آن شده است. دیروز تا حدود ساعت 4 بعدازظهر ارزش ذاتی سکه با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده در حدود 4 میلیون و 290 هزار تومان بود که بیش از 300 هزار تومان از قیمت بازار آزاد بیشتر بود. در واقع با اینکه ارزش ذاتی سکه بسیار بیش تر از قیمت های موجود در بازار است، کمتر کسی تمایل دارد که اقدام به خرید فلز گران بهای داخلی کند. ارزش طلای به کار رفته در سکه نیز هم اکنون در حدود 3 میلیون و 940 هزار تومان و نزدیک به قیمت بازار آزاد است. با این حال، در مورد محاسبه حباب سکه باید هم هزینه ای را برای ضرب سکه در نظر گرفت و هم مالیات ارزش افزوده را به آن اضافه کرد. بانک مرکزی در دور آخر حراج  سکه تمام در سال 96، مالیات ارزش افزوده برای فروش سکه را در نظر می گرفت.

در کنار این، روند بازار سکه نیز نشان می دهد که این فلز گران بها در شهریورماه محلی نبوده است که مورد تمایل معامله گران برای سرمایه گذاران باشد. سکه از ابتدای شهریور تا روز 23 ام همین ماه توان عبور از سطح 4 میلیون و 200 هزار تومان را از خود نشان نمی داد و هم زمان در برابر پایین مرز 4 میلیونی نیز مقاومت می کرد. در واقع سکه این ماه در یک بازه 200 هزار تومانی زندانی بود و حتی به حرکت افزایشی شدید یکی از متغیرهای اثرگذار بر قیمت خود یعنی اونس طلا نیز واکنشی نشان نداد. در واقع با اینکه طلای جهانی به بالای مرز  هزار و 550 دلاری نیز رفت، خریدها چندان در بازار سکه داخلی بالا رشد نکرد. اکنون که طلای جهانی زیر محدوده هزار و 490 دلاری قرار گرفته است، طبیعتا کمی فشار بر سکه بیشتر شده است، هر چند که مهم ترین عنصر فشار نبود تقاضا در این بازار است.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

در معاملات نهایی امروز دلار آزاد در بازار تهران با کاهش 70 تا 100 تومان مواجه شد و از محدوده 11300 تومانی تا محدوده 11200 تومانی پایین رفت. عصر دلار آزاد بین 11270 تا 11300 تومان خرید و فروش شد.

همچنین قیمت فروش یورو به 12550 تومان و قیمت فروش پوند انگلیس به 14200 تومان رسید. قیمت حواله درهم امارات در صرافی‌های دوبی از 3095 تومان  به 3090 تومان رسید.

امروز شنبه 1398/06/23 صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار را با 100 تومان و یورو را با 50 تومان کاهش به شرح زیر اعلام کرد:

 قیمت خرید دلار آمریکا: 11,200 تومان         قیمت فروش  دلار آمریکا: 11,300 تومان 

 قیمت خرید یورو: 12,500 تومان                    قیمت فروش  یورو: 12,600 تومان 

 

آخرین قیمت طلا و سکه

امروز یکشنبه 24 شهریور 1398 سکه طرح جدید  3 میلیون و 990 هزار تومان، و سکه طرح قدیم  3 میلیون و 970 هزار تومان قیمت خورد. همچنین قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 50 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 250 هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت 840 هزار تومان به فروش رسید.

از سوی دیگر بهای اونس طلای جهانی 1488 دلار باقی ماند و در بازار داخلی هر مثقال طلای آبشده به رقم یک میلیون و 748 هزار تومان رسید که معادل هر گرم طلای 18 عیار حدود 403 هزار تومان است.

 

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

بازار طلا و ارز بازار تهران یورو   اخبار برگزیده
  

احمدی نژاد و قدوسی همان کارایی آمدنیوز را دارندتوییت فرید مدرسی، روزنامه نگار درباره ادعای کریمی قدوسی: فیک‌نیوزهایِ امنیتی به دنبال چه هستند و چه کسانی اینگونه رفتار می‌کنند؟
مستقل‌آنلاین روزنامه 

  

شینهوا: تحریم های آمریکا مقابل ایران شکست خورده استخبرگزاری رسمی چین گزارش کرد که آمریکا نتوانسته است به رغم تحریم ها و فشارهای حداکثری روند رشد صنعت نفت ایران را متوقف کند.
مثلث قراردادهای نفتی ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

نماینده اصولگرای مجلس گفت: آقای روحانی درباره برگزاری رفراندوم جدی نیست، فقط می خواهد ژست اپوزیسیون وضع موجود به خود بگیرد تا عملکرد دولتش را نزد مردم توجیه پیدا کند.
نامه نیوز حسن روحانی رفراندوم ایران 

  

استخراج بیت کوین به محیط زیست صدمه می زند؟​اقتصاد نیوز:مصرف برق بیت کوین همیشه یکی از جنجالی ترین موضوعات پیرامون این رمزارز بوده است. برآوردها نشان می دهند در حال حاضر استخراج بیت کوین به اندازه کل کشور اتریش یعنی 73.12 تراوات ساعت برق مصرف می کند. به همین دلیل کارشناسان می گویند استخراج رمزارز، محیط زیست را تهدید می کند.
اقتصادنیوز بیت کوین محیط زیست اقتصاد 

  

تنش میان ایران و آمریکا رسانه‌های اروپا را تحت تاثیر قرار داده/ فضای مناسبی برای همکاری ایران و اتریش مهیاستمعاون انجمن دوستداران طبیعت اتریش با تاکید برآنکه هر کس باید با سفر به ایران تصویر ذهنی خود درباره ایران را بسازد، گفت: ایران کشوری رنگارنگ است و بازهم نیاز است تا به دیدن خود و سفر در ایران ادامه دهم.
ایلنا ایران ایران و آمریکا حوزه 

  

جزئیات تازه از نحوه توقف تولید پراید و پژو 405شورای عالی استاندارد در شرایطی اوایل آبان‌ماه برای تعیین تکلیف استانداردهای 85گانه تشکیل جلسه خواهد داد که وزارت صمت بسته پیشنهادی اجرای این استانداردها را برای ارائه به شورای مزبور آماده کرده است.
خودروتک خودروسازان تولید خودرو 

  

ارزشمندترین برند دنیا را بشناسیدموسسه Interbrand برای یک‌بار دیگر اپل را به‌عنوان ارزشمندترین برند جهان معرفی کرد
مثلث مایکروسافت اپل سرمایه 

  

موانع کاهش قیمت خودرو در بازاربازار خودرو این روزها بسیاری از مشتریان را از خود ناامید کرده است. قیمت‌ها از دو هفته پیش در شرایطی روند صعودی به خود گرفت که پیش از آن قیمت‌ها در بازار پس از مدت‌های مدید به ثبات نسبی رسیده بود...
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

کناره‌گیری عارف از انتخابات مجلس 98عبدالله ناصری، عضو شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات گفت: آقای عارف به رغم همه ویژگی‌های مثبتی که دارد کمتر عمق سیاسی تحولات را می‌بیند و مدیریتش هم نشان داد نمی‌تواند یک مجموعه درون پارلمان را پویا و فعال نگه دارد. آقای عارف به احتمال زیاد وارد مجلس آینده نخواهد شد...
مستقل‌آنلاین انتخابات مجلس 98 انتخابات مجلس دولت اصلاحات 

  

کریمی قدوسی نماینده مشهد گفته چند نفر در نهاد ریاست جمهوری در ارتباط با پرونده روح الله زم دستگیر شده‌اند.
نامه نیوز ریاست جمهوری بازداشت مشهد 

  اخبار داغ
  

قیمت طلا، سکه و دلار امروز دوشنبه 98/07/29 | نوسان قیمت طلا و ارزاقتصادنیوز؛ امروز دوشنبه 29 مهرماه 98 بازار طلا و ارز در ادامه نوسان قیمت خود از هفته گذشته امروز هم شیب متفاوتی از هم گرفت به‌طوری که در مجموع نرخ ارز با شیب افزایش کم و قیمت طلا با شیب کاهش کم قیمت روبه‌رو شد.
اقتصادنیوز قیمت بازار طلا و ارز سوئیس 

  

نرخ دلار 50 تومان ارزان شدصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست‌ونهم مهرماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم، 11 هزار و 350 تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت 11 هزار و 250 تومان خریداری می‌کنند.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

گفت‌وگو| یک نماینده مجلس: حقوق کارگران در سال آینده متناسب با تورم افزایش یابدعضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه دولت باید راهکارهایی برای بهبود وضع معیشتی کارگران در پیش بگیرد، گفت: حقوق کارگران باید متناسب با نرخ تورم 40 درصدی افزایش یابد.
تسنیم مجلس شورای اسلامی کمیسیون اجتماعی مجلس تورم 

  

کالاهای با ارزش افزوده بالا و محصولات دانش بنیان در اولویت صادراتدر حال حاضر اولویت های صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران از لحاظ بازار، کشورهای همسایه و شرکای مهم و از نظر کالایی، کالاهای با ارزش افزوده بالا مانند کاشی و سرامیک، شیرینی و شکلات و محصولات دانش بنیان است.
ایلنا اقتصاد مقاومتی آموزش دولت 

  

فروش بیت‌کوین در صرافی‌های کشور ممنوع است/مجوز استخراج ارز دیجیتال در راه است6 مردادماه هیأت وزیران، با استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده به‌عنوان یک فعالیت صنعتی و با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت موافقت کرد...
مستقل‌آنلاین بیت کوین صرافی ارز 

  

سهل انگاری دستگاه ها در مبارزه با قاچاق رسیدگی می شودرئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گفت: در این جلسه مقرر شد با دستگاه هایی که نتوانند مطابق با برنامه ابلاغی به وظایف خود عمل کنند، بر اساس ضوابط و مقررات مربوطه برخورد شود.
برنا خودرو مواد مخدر قاچاق 

  

زنگنه: برخی شرکت‌های پتروشیمی برای واریز ارز صادراتی بازی درمی‌آورندوزیر نفت گفت: بیش از 95 درصد شرکت‌های پتروشیمی‌ در بازگرداندن ارز بسیار خوب عمل می‌کنند و تنها چند شرکت به اصطلاح، بازی در می‌آورند.
تسنیم بیژن نامدار زنگنه پتروشیمی ارز 

  

آخرین وضعیت افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها اعلام شدمعاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص آخرین وضعیت افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها توضیحاتی جدید ارائه کرد.
شما‌نیوز سرمایه سهام سازمان بورس و اوراق بهادار