تسنیم   |  اقتصادی  |  

انتشار اوراق بدهی عامل فروپاشی اقتصاد/ افزایش شکاف طبقاتی با لایحه بودجه 98

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به ناکارآمد بودن لایحه بودجه 98 گفت: دولت برای سال اینده 50 هزار میلیارد اوراق بدهی منتشر می کند که می تواند عامل فروپاشی اقتصاد باشد.

انتشار اوراق بدهی عامل فروپاشی اقتصاد/ افزایش شکاف طبقاتی با لایحه بودجه 98

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا،  بودجه سال 98  سرانجام دیروز پس اصلاحات برای بررسی و تصویب نهایی به مجلس تحویل داده شد. مهم ترین سیاست های بودجه 98، تثبیت اشتغال و کنترل نرخ بیکاری، ثبات سازی اقتصاد کلان و بهبود فضای کسب و کار، تامین عدالت اجتماعی و بهبود توزیع عادلانه درآمدها، مدیریت کسری تراز عملیاتی، بهبود تراز دارایی های سرمایه ای و بهبود تعادل های منطقه ای-استانی اعلام شده است.

در این میان کارشناسان زیادی بر عدم کارایی بودجه سال آینده در شرایط تحریم تاکید می کنند و تاکید دارند که دولت بدون توجه به شرایط درآمدی کشور، اقدام به تدوین بودجه کرده است. این مساله نه تنها به بروز کسری بودجه گسترده در سال آینده دامن می زند بلکه نارضایتی مردم را نیز در پی خواهد داشت. در خصوص برخی تغییرات موجود در لایحه بودجه 98 و کاهش میزان سقف منابع با توجه به افزایش هزینه ها با  وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی گفت و گویی انجام شده است که در ادامه قابل رویت است.

شقاقی شهری با اشاره به رفع برخی ایرادات بودجه 1398 به دستور رهبر معظم انقلاب، گفت: همچنان شبهات و ایرادات زیادی در بودجه سال آینده وجود دارد؛ در حوزه درآمد ها، دولت بسیار خوشبینانه عمل کرده است و باید گفت که کسری بودجه پنهان بزرگی در سال آینده خواهیم داشت.

وی گفت: در بودجه تقدیم شده به مجلس علاوه بر اینکه دولت 26 میلیارد تومان هزینه ها را کاهش داد  اما همچنان میزان اعتبارات هزینه ای، انبساطی است.سقف منابع در بودجه 98 را 407 هزار میلیارد تومان اعلام شده است در حالی که بودجه سال 97 به میزان 426 هزار میلیارد تومان اعلام شده بود به عبارتی باید گفت بودجه همچنان انبساطی در نظر گرفته است. صادرات 1 و نیم میلیون بشکه نفت برای سال آینده خوشبینانه است متاسفانه دولت موج پذیرش برای اقتصاد کشور را به شکل  انتشار اوراق مالی و بدهی که سیاست خطرناکی خواهد بود، شروع کرده است.

ایجاد پایه های مالیاتی جدید

وی در ادامه افزود: انتشار اوراق مالی و بدهی، دولت های آینده را با تهدید بزرگی مواجه کرده است و به نوعی آینده فروشی منابع است از طرفی دیگر 50 هزار میلیارد تومان برای انتشار اوراق مالی تخصیص داده شده است و انتشار اوراق مالی و بدهی دولت به معنای آینده فروشی است که این موضوع بسیار خطرناک خواهد بود و سه سال است که درگیر آن هستیم. در حوزه مالیات واقعیت این است که باز هم در بودجه 98 خوشبینانه دیده شده است درآمد های مالیاتی سال آینده ما  در شرایط سخت و رکود قرار خواهد داشت . فروش بنگاه های ما کاهش پیدا خواهد کرد و لذا امکان افزایش درآمدهای مالیاتی بدون تعرفه های جدید مالیاتی اصلا امکان پذیر نیست.متاسفانه دولت همچنان از تولید کننده واقعی مالیات می گیرد اما این درحالیست که دهک های پر درآمد مالیات نمی دهند با ایجاد  پایه های جدید مالیاتی می توانیم دریافت و میزان مالیات را مدیریت کنیم بطور مثل مالیات بر ثروت، مالیات بر مجموع درآمد خانوار، مالیات بر عایدی سرمایه خانواده، یا مالیات بر کالاهای لوکس، مالیات  بر مصرف سوخت و یا مالیات بر سپرده های بالای یک میلیارد تومان و ... مواردی هستند که دولت می تواند برای آنها برنامه ریزی های دقیقی داشته باشد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اتخاذ پایه مالیاتی می تواند بسیار موثر باشد؛ گفت: با احتساب مالیات بر دهک های پردرآمد، روند تولید ثروت ادامه می یابد.  متاسفانه نظام مالیاتی ما دهک های کم درآمد و حقوق بگیران را هدف قرار می دهد مورد دیگر که باید دولت در حوزه هزینه ها به ساماندهی آن بپردازد دستگاه های موازی و  اجرایی هستند اما عملا بودجه انبساطی بسته شده است و انتظار می رفت که در شرایط تحریم و سخت سال آینده دولت بودجه98 را براساس اعتبارات هزینه ای و نه عمرانی  سامان دهد و بودجه ریزی عملیاتی را اجرایی کند و با شفاف سازی برای مردم سعی در آگاهی آنان داشته باشد که مردم در جریان هزینه هایی که برای آنها مالیات پرداخت می کنند باشند. پرداخت مالیات به نهادهایی که ماموریت های مشابه و موازی دارند و بهره وری ندارند بیهوده است

وی در خصوص کاهش سهم  صندوق توسعه ملی در بودجه 98 اظهار داشت: در پیش بینی اولیه سهم صندوق توسعه ملی صفر در نظر گرفته شده بود اما به دستور رهبر معظم انقلاب این طرح منتفی شده ولی در لایحه بودجه 98 سهم صندوق توسعه ملی به میزان 14 درصد کاهش داشته است. سهم صندوق توسعه ملی نباید صرف حقوق و دستمزد نیروی کار و صندوق های بازنشستگی و پاداش بازنشستگی شود صندوق توسعه ملی برای حمایت از سرمایه گذاری ایجاد شده بود برای توسعه بخش خصوصی نه برای اعتبارات هزینه ای و کالاها اما همچنان این ما هستیم که دست به سوی این صندوق درازی میکنیم وآن را از ماهیت صندوقی برای توسعه خارج کرده ایم.

انتشار اوراق بدهی عامل فروپاشی اقتصاد

شقاقی در خصوص چاپ و انتشار اوراق بدهی گفت:کل نظام اقتصادی در حال حاضر گرفتار بدهی و انتشار اوراق است و اقتصاد بدهی محور فرو میپاشد. اوراق بدهی را  در این کشور باب کرده اند دولت برای سال اینده 50 هزار میلیارد اوراق بدهی دارد، اقتصاد را مالیات اداره می کند مالیات یک ابزار بسیار کارآمد برای  توزیع دوباره ثروت است درآمد پایدار است و می تواند شکاف طبقاتی را کاهش دهد دولت باید پایه های جدید مالیاتی ایجاد کند و برای دهک های پردرآمد مالیات تعیین کند. در حال حاضر در نظام یارانه ای ما دهک دهم یازده برابر دهک اول یارانه می گیرد این درحالیست که دهک دهم پردرآمد بوده اما تمام مالیات به گردن دهک های کم درآمد و تولید کننده افتاده است. کلی پایه های مالیاتی وجود دارد که می تواند دهک های پردرآمد را هدف قرار دهد ما نیاز به دگرگونی اساسی در نظام مالیاتی داریم.

وی ادامه داد: ما با لایحه بودجه 98 نمی توانیم معیشت مردم را حفظ کنیم ما با آینده فروشی و هدر رفت منابع نمی توانیم کشور را اداره کنیم اختلاف طبقاتی و نارضایتی بیشتر خواهد شد و طبقه متوسط نازک تر و نازک تر شده است. نمی توان که دهک اول یازده برابر دهک های دیگر یارانه مصرف کند ما نتوانستیم مالیات تصاعدی بر مصرف ببندیم وقتی مالیات تصاعدی بر مصرف ببندیم هرکس بیشتر مصرف کند باید مالیات بیشتری دهد نظام یارانه و مالیاتی ما متاسفانه دست طبقه های بالاست و دولت لایحه ای می دهد که مثل گذشته است و تحت اعتبارات هزینه ای  است و امکان تحقق وجود ندارد برای رهایی از این وضعیت مالیات را باید افزایش دهند.با این شرایط موجود در بازار فروش تولید کننده واقعی نصف سال 96 خواهد شد این بدین معناست که حجم پرداخت مالیات ها کاهش خواهد یافت.

شقاقی در پایان گفت: امسال درآمد دولت از 140 هزار میلیارد درآمد گمرکی بیشتر از 100 هزار میلیارد تومان  نخواهد بود در نتیجه  سال بعد بدتر است. تنها راه چاره دریافت مالیات است که می بایست برای تحقق آن پایه های مالیاتی را بهمراه شفافیت بیشتر کنیم. دولت های بر سر کار  با راهکارهای پیچیده کشور را اداره می کنند اما راه حل ساده است در کل دنیا مالیات بر مجموع درآمد خانوار و مالیات بر ثروت وجود دارد ما یک اقتصادی را راه انداخته ایم که شکاف طبقاتی در آن  بیشتر می شود مالیات در اختیار ثروتمندان است نظام بانکی و یارانه در اختیار ثروتمندان است اگر قرار باشد که در سرمایه گذاری هم پیشرفت داشته باشیم باید بدانیم مشکلات اساسی پیش روی ما خواهد بود لایحه بودجه 98 شکاف طبقاتی را بیشتر می کند از طریق انتشار اوراق بدهی و آینده فروشی نمی شود خوشبین بود و نامتعارف است باید مالیات اخذ شود و تا وقتی که از دهک های پردرآمد مالیات گرفته نشود شکاف طبقاتی بیشتر خواهد شد.

انتهای پیام/

اوراق بدهی اقتصاد بازنشستگی   اخبار برگزیده
  

گران‌ترین مربی لیگ هجدهم فوتبال ایران چه کسی بود؟اقتصاد نیوز:در لیگی که تمام شد برخی باشگاه‌ها قراردادهای سنگینی با مربیان خود داشتند.
اقتصادنیوز لیگ برتر فوتبال ایران 

  

سخنگوی وزارت خارجه چین، با اشاره به دیدار هفته گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با همتای چینی‌اش، گفت: دو طرف بر سر مشکلات دوجانبه و همچنین تحولات اخیر حول محور ایران صحبت کردند. وی در ادامه افزود: آمریکا واردات نفت سایر کشورها از ایران را مختل کرده است. آمریکا همچنین از برجام نیز خارج شده و دیگر کشورها را به نسبت به انجام وظایفشان ذیل این توافق تهدید می‌کند
نامه نیوز چین ایران و چین ایران 

  

أیا مذاکره ایران و آمریکا شروع شده است؟رئیس‌جمهور آمریکا برخی خبرها در مورد مذاکره با ایران را تکذیب کرد.
مثلث ایران ایران و آمریکا اقتصاد ایران 

  

بازگشت شورای رقابت، قیمت خودرو را کاهش می دهد؟یکشنبه گذشته اما مجلس شورای اسلامی با برگرداندن شورای رقابت به پروسه قیمت‌گذاری، تیر خلاص را به آزادسازی بازار خودرو زد. طبق مصوبه مجلس، خودروسازان باید قیمت تمام شده، سود حاصله و قیمت قطعی محصولات خود را به شورای رقابت اعلام کنند...
خودروتک مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان شورای رقابت 

  

3 مامور پلیس مورد حمله قرار گرفتند و کشته شدند.
نامه نیوز پلیس دولت کابل 

  

اسرار وزارت نفت فاش می شود؟/ پشت پرده تلاش برای استیضاح وزیر کابینه روحانیاین استیضاح به جایی نمی‌رسد. نظام قدر آقای زنگنه و توانایی‌های او را می‌شناسد و برخی جریان‌ها بیهوده برای زدن او تلاش می‌کنند
مثلث وزارت نفت نفت صادرات نفت 

  

اندیشکده آمریکایی «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گزارش داد: حملات به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و یک خط لوله نفت عربستان سعودی می‌تواند موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود. ایران بدین‌ترتیب آسیب‌پذیری امارات و عربستان را یادآور شد.
نامه نیوز ایران تهران ریاض 

  

هیچ کس نمی تواند قطعات تقلبی خودرو را تشخیص بدهددر حالی عرضه لوازم یدکی تقلبی در بازار زیاد شده که این موضوع می‌تواند خطرات زیادی را برای مصرف کنندگان در پی داشته باشد. با تغییرات قیمت ارز و مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد و کمبود این قطعات موجب شد قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار افزایش یابد و این موضوع مشکلاتی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان ایران 

  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  اخبار داغ
  

بخشی از کاهش قیمت ارز به دلیل بازگشت ارز صادراتی استرئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: بخشی از کاهش قیمت ارز در هفته اخیر، ناشی از عرضه ارز صادراتی در بازار بوده که اگر این سیاست بخوبی ادامه یابد، آثار و نتایج مثبتی در بازار ارز خواهد داشت.
تسنیم ایرانیان خارج از کشور قیمت ارز قیمت 

  

شاخص بورس، امروز تحت تاثیر خبرهای ارزی بودتهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: خبر بسته ارزی مبنی بر اینکه شرکت های پتروشیمی 60 درصد و سایر صنایع 50 درصد از ارز حاصل از صادرات خود را می توانند در سامانه نیما عرضه کنند و باقی آن را به بازار فیزیکی وارد کنند، تاثیری مثبت بر روند امروز معاملات بازار سرمایه گذاشت.
ایرنا شاخص تهران ایرنا 

  

مبارزه با اعتیاد مستلزم آموزش‌های عمومی و مشارکت‌ مردمی استتبریز - ایرنا - استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه مبارزه با اعتیاد باید با عزم و تلاش جمعی به یک گفتمان عمومی تبدیل شود، گفت: مبارزه با اعتیاد، اولویت نخست در حوزه کارهای فرهنگی است و فضای عمومی جامعه باید برای حرکت در این مسیر آماده شود.
ایرنا ترک اعتیاد اعتیاد آموزش 

  

نامه 2800 حقوقدان بسیجی به رئیس قوه قضاییه برای مبارزه با فسادتهران- ایرنا- بیش از دو هزار و 800 حقوقدان بسیجی و انقلابی در نامه ای به رئیس قوه قضائیه مطالبات خود را پیرامون مبارزه با فساد و رانت و ایجاد عدالت بین مردم، مطرح کردند.
ایرنا قوه قضاییه بازار خودرو فساد اداری 

  

ضرورت قیمت‌گذاری روغن موتور براساس فرآیند ارزبری سید مهدی مقدسی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از افزایش 70درصدی قیمت روغن موتور، گفت: طی یک سال گذشته بازار لوازم یدکی و روغن موتور خودرو با توجه به نوسانات ارزی دچار آشفتگی بسیار شد که به موجب آن، فروش برندهای غیراستاندارد و تقلبی روغن موتور در بازار گسترش یافت. ضرورت ورود سازمان حمایت از مصرف‌کننده به موضوع گرانی روغن موتور…
خانه‌ملت قیمت افزایش قیمت کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

گزارش ارزشیابی کیفی خودرو فروردین 98گزارش ارزشیابی خودرو‌های تولید داخل در فروردین 98 منتشر شد.
ایلنا خودرو تولید اتوبوس 

  

کاهش 14 درصدی ارزش سهام کاترپیلارتهران-ایرنا- شرکت آمریکایی سازنده ماشین‌آلات سنگین معدن‌کاری و راه‌سازی «کاترپیلار» با کاهش 14 درصدی ارزش سهام در ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت 98) در سطح بازارهای جهانی روبرو شد.
ایرنا سهام تهران ایرنا 

  

جزئیات بسته جدید ارزی بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی اعلام شد.
نامه نیوز بانک مرکزی بانک ارز