ایلنا   |  اقتصادی  |  

حیف و میل منابع آبی به بهانه توسعه کشاورزی/ چرا تولید محصولات با راندمان بالا به بن بست خورد؟

دانشیار موسسه تحقیقات خاک و آب گفت: روزگاری مطرح می‌کردند که تجدید و نوسازی بسیار مطلوب است و یا می‌گفتند تامین منابع آب را اولویت‌دهی کنیم و هر بار در راستای آن شتاب به خرج می‌دادند و بدون تحقیق وسیع و عمیق یک حرکتی با ذهنیت خود برای توسعه کشاورزی انجام می‌دادند که بعد از مدتی معلوم می‌شد نه تنها راندمان بالا نرفته بلکه منابع هم حیف و میل شده و یا آسیب‌های زیست محیطی بوجود آمده...

حیف و میل منابع آبی به بهانه توسعه کشاورزی/ چرا تولید محصولات با راندمان بالا به بن بست خورد؟

دانشیار موسسه تحقیقات خاک و آب گفت: روزگاری مطرح می‌کردند که تجدید و نوسازی بسیار مطلوب است و یا می‌گفتند تامین منابع آب را اولویت‌دهی کنیم و هر بار در راستای آن شتاب به خرج می‌دادند و بدون تحقیق وسیع و عمیق یک حرکتی با ذهنیت خود برای توسعه کشاورزی انجام می‌دادند که بعد از مدتی معلوم می‌شد نه تنها راندمان بالا نرفته بلکه منابع هم حیف و میل شده و یا آسیب‌های زیست محیطی بوجود آمده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، تغییر روش‌های آبیاری و جایگزینی آن با الگوهای نوین در کشاورزی و تولید محصولات باغی آن هم درست در هنگامه‌ای که مشاهده می‌شود نیازهای غذایی کشور رو به فزونی است، یک ضرورت است که لزوم اجرای آن  بر کسی پوشیده نیست. اما برای کشوری که به هر دلیلی از روش‌های جدید تولید محصولات کشاورزی با راندمان بالا باز مانده و یا فاصله گرفته است و در رقابت با کشورهای توسعه‌یافته حرف چندانی برای گفتن ندارد، این تغییر به این سادگی‌ها هم امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل هم است که در تمام سال‌های گذشته، هر اندیشه‌ای با هر ابزاری که وارد این موضوع شده یا در هزارتویی بی‌پایان گرفتار شده و یا به بن‌بست خورده است.

بسیاری از فعالان و یا کارشناسان حوزه کشاورزی و آب معتقدند تغییر شیوه‌های آبیاری و به کارگیری روش‌های مدرن برای توسعه کشاورزی، شرط لازم اما کافی نیست.

در همین ارتباط نیازعلی ابراهیمی‌پاک با بیان اینکه توسعه کشاورزی باید همه‌جانبه باشد، به خبرنگار ایلنا گفت: توسعه کشاورزی تنها با جایگزینی روش‌های آبیاری جدید با شیوه‌های پیشین ممکن نیست چراکه اگر قرار باشد محصول زیر کشت در سراسر کشور رشدی فزاینده در هر هکتار داشته باشد و یا راندمان آبیاری بالا برود باید از همه ابزارهای لازم بهره برد.

وی افزود: وقتی مبحث توسعه را مطرح می‌کنیم باید به همه‌جانبگی آن نیز اصرار کنیم چون در غیر این صورت نمی‌توان به توسعه مورد نظر رسید و این به همان دلیل است که ریل‌گذاری توسعه‌ای در کشاورزی فقط با پیشه کردن یک محور محقق نمی‌شود.

این کارشناس ارشد حوزه آب و خاک با بیان اینکه توسعه در مدیریت‌ها، تنها با پایش ویژگی‌های خاک، آب، روش‌های آبیاری، اقلیم، منطقه و عوامل دیگر قابل حصول است، گفت: تقویت وجوه مختلف کشاورزی، به عضلات اندامی می‌ماند که نمی‌توان فقط به یکی از آن‌ها تمرین‌های ورزشی داد و آن را تقویت کرد و از دیگر اعضا غفلت کرد. اگر برنامه‌ای آرام، بطئی، علمی و همه‌جانبه در دستور کار مدیران ارشد برنامه‌ریز حوزه کشاورزی و آب قرار گیرد می‌توان گفت توسعه کشاورزی هم شدنی است.اگر گندم خوب تولید شود ولی مثلا کمباین مناسب مزارع منطقه در اختیار نداشته باشد، نمی‌توان به راندمان بیشتر دست یافت.

وی ادامه داد: موضوع مهم دوم این شتابزدگی رایج در بکارگیری روش‌هاست که از قضا روند توسعه را به تاخیر می‌اندازد و بطور مثال این ذهنیت که آبیاری تحت فشار در همه جا کارکرد دارد، اشتباه است. نمی‌توان بدون در نظر گرفتن شرایط برای هر منطقه‌ای یک نسخه ثابت پیچید. روزگاری مطرح می‌کردند که تجدید و نوسازی بسیار مطلوب است و یا می‌گفتند تامین منابع آب را اولویت‌دهی کنیم و هر بار در راستای آن شتاب به خرج می‌دادند و بدون تحقیق وسیع و عمیق یک حرکتی با ذهنیت خود برای توسعه کشاورزی انجام می‌دادنند که بعد از مدتی معلوم می‌شد نه تنها راندمان بالا نرفته بلکه منابع هم حیف و میل شده و یا آسیب‌های زیست محیطی بوجود آمده است.

ابراهیمی‌پاک با تاکید بر این که چنین رویکردهای بخودی خود به توسعه نمی‌انجامد، گفت: اکنون مشاهده می‌کنیم هنوز هم برخی به تغییرات اقلیمی توجهی نمی‌کنند. مثلا در منطقه‌ای که درخت سیب و یا گردو در دوره‌ای ثمربخشی فراوان و قابل قبولی داشته حالا دیگر آن بازدهی وجود ندارد و این مسئله بیانگر این نکته است که اگر  پیش از این، نقشه راه آینده کشاورزی کشور درست طراحی می‌شد امروز با چنین وضعیتی روبرو نبودیم اما با اینحال باید هرچه سریعتر به این موضوع پرداخت ،چون فرصت‌های پیشین از دست رفته و دیگر زمانی باقی نمانده است.

این کارشناس ارشد حوزه آب و خاک تصریح کرد: متاسفانه ما هنوز نتوانسته‌ایم جدی‌تر به این موضوع فکر کنیم که بطور مثال چه نهالی برای فلان منطقه مناسب است و در آینده این نهال با چه وضعیتی قابلیت روبرو شدن دارد. تغییرات اقلیمی آنقدر سرعت بالایی داشته که تحقیقات پیشین به آن نمی‌رسد، شرایطی بوجود آمده که مثلا گندم بخاطر گرمای بیش از حد فرصت بذر شدن را از دست داده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در کشورهای پیشرفته در حوزه کشاورزی این موارد دقیقا لحاظ شده است یا خیر پاسخ داد: این کشورها در طراحی‌هایشان در نظر داشتند که با افزایش دما و تغییرات آب و هوایی چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد. بنابراین تغییرات اقلیمی تاثیرات منفی بسیار کمتری در این کشورها ایجاد کرده است. بر این اساس باید بپذیریم که ما در گذشته مانده‌ایم.

ابراهیمی‌پاک تاکید کرد: من اعتقاد چندانی به توصیه در تغییر روش‌های آبیاری  و ترویج آبیاری تحت فشار، بدون تحقیق و پژوهش قبلی ندارم. چراکه هدف از این کار بهتر شدن نحوه توزیع آب و بالا بردن راندمان آبیاری است اما وقتی فقط به همین موضوع فکر کنیم اما به اثرات مخرب زیست محیطی آن نیاندیشیم بازهم نتیجه مطلوب نخواهیم گرفت.

وی افزود: وقتی تنها با این تصور که اگر راندمان آبیاری را از 40 درصد به 60 درصد برسانیم اقدامی درخور انجام داده‌ایم، به این موضوع فکر نکرده‌ایم که اجازه نفوذ آب به خاک منطقه را به شکل طبیعی آن نداده‌ایم  و به همین نسبت وقتی مشاهده می‌کنیم بسیاری از منابع آبی در حال خشک شدن است شاید بخاطر همین کم توجهی‌ها و دقت‌نظرهای فنی و علمی است.  

این کارشناس ارشد حوزه آب و خاک ادامه میدهد در توسعه کشاورزی و آبیاری نوین به همه زوایای این ماتریس باید دقت نظر داشت، چرا که چشم پوشی و یا بی توجهی به هر کدام از ابعاد این موضوع می تواند تبعات مضر و شاید جبران ناپذیری در پی داشته باشد.مثلا وقتی آب را در مناطق، با لوله انتقال می دهیم باید توجه داشته باشیم که این لوله ها خسارات زیست محیطی ببار نیاورد

این دانشیار موسسه تحقیقات خاک و آب خاطرنشان کرد: باید از همه مدیران تصمیم‌گیر خارج از حوزه کشاورزی و آب، برای برون‌رفت از این وضع کمک بگیریم  و همه جوانب توسعه را در نظر بیاوریم. اگر بطور مثال در هر هکتار 10 هزار مترمکعب آب با ای‌سی 1500 اختصاص دهیم در حقیقت در طول سال 1.5 تن املاح به خاک اضافه کرده‌ایم و بدین ترتیب خاک را از حَیِز انتفاع ساقط کرده‌ایم.

وی یادآور شد: پایش همه ابعاد، لازمه تغییر روش‌های آبیاری است و توسعه کشاورزی بدون این تفکر محقق نخواهد شد.

انتهای پیام/

محصولات کشاورزی کشاورزی تغییرات آب و هوایی   اخبار برگزیده
  

شرط قیمت سکه برای صعود به قله 12 میلیون و 800 هزاراقتصادنیوز : قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار صعود قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

خیز دلالان برای مجوز صوری صادرات قطعات خودروبازخوانی تخلفات رخ داده در ماجرای صادرات صوری سیب برای دریافت مجوز واردات موز، زنگ خطر را برای طراحان ایده صادرات قطعات برای واردات خودرو به صدا درآورده است.
فردا واردات خودرو خودرو واردات 

  

دولت و ضرورت بازنگری در سیاست فقرزدایی‌قانون اساسی تکلیف سنگینی را برای دولت و حکومت در میدان اصلاح مناسبات اقتصادی و ارتقای کیفیت زندگی و سطح معیشت شهروندان تعیین کرده‌ است.
۵۵ آنلاین دولت روزنامه تورم 

  

سیاست‌گذاری در ایران و علت تکرارپذیری خطاهای این حوزه/ تعارض ساختاری فراوانی در نظام حکمرانی ما وجود داردرئیس پیشین مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری از «دلایل تکرارپذیری خطاها در حوزه سیاستگذاری و ویژگی نهاد سیاست‌گذاری» می‌گوید.
ایلنا ایران دموکراسی رئیس جمهور 

  

راه‌اندازی بانک اطلاعاتی مجرمان متواریرئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: با راه اندازی این سرویس هیچگونه خدماتی به مجرمان متواری ارائه نخواهد شد.
ایلنا بانک قوه قضاییه فناوری 

  

در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم/ قطعا دست ما بسته نخواهد بودوزیر امور خارجه در گزارشی از یکصد روز فعالیتش در سمت وزارت امور خارجه، با بیان این‌که قطعا دست ما بسته نخواهد بود و گزینه‌های مختلفی در مقابل ما قرار دارد، گفت: از گزینه گفت‌وگو در وین شروع می‌کنیم و در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم.
نامه نیوز رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران نیویورک 

  

حمله جهش جدید ویروس کرونا به واکسینه‌نشده‌هادر برخی کشورهای اروپایی با گذشت نزدیک به 2 سال از شیوع کرونا، کار به رکوردشکنی موارد ابتلای روزانه کرونا کشیده شده؛ مثل آلمان و انگلیس که به‌ترتیب ابتلای 75 هزار و 40 هزار نفر در یک روز را ثبت کرده‌اند...
مثلث ویروس وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی 

  

جمعه سیاه برای پرسپولیسی‌هاخبر شارژ مالی بازیکنان استقلال از سوی این باشگاه، دلخوری و ناراحتی بازیکنان تیم پرسپولیس را به دنبال داشت.
خانه فوتبال بهاره رهنما هانیه توسلی باشگاه استقلال 

  

نماینده مجلس: کارکنان دولت حتی وزرا و نمایندگان مجلس، نباید بیش از 35 میلیون تومان دریافتی داشته باشند + ویدیوشریعتی نماینده مجلس: هیچکس قائل به تساوی در حقوق و دستمزد نیست ولی تبعیض‌ها مردم را آزار می‌دهد. سقف دریافتی پزشکان ماهانه باید زیر 100 میلیون تومان باشد.
۵۵ آنلاین دولت دستمزد 

  

ورود مستقیم رئیس جمهور برای آرامش در بازار و تثبیت قیمت‌هاپایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری/ رئیس جمهور بر ضرورت تداوم همکاری و هماهنگی مؤثر تیم اقتصادی دولت به منظور آرامش در بازار و تثبیت قیمت‌ها تأکید کرد.
نامه نیوز رئیس جمهور ریاست جمهوری تورم 

  

توقف پیش‌فروش فوری خودرو/مجوز گرانی در راه است؟ایران خودرو و سایپا طرح فروش فوق‌العاده خودرو را متوقف کرده‌اند. این تصمیم پس از آن گرفته شد که دولت مانع افزایش رسمی قیمت خودرو شد. اما پشت پرده توقف فروش فوق‌العاده خودرو چیست؟
فردا ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

می‌توانید در همه مسائل عمومی کشور اثربخش و مشکل‌گشا باشیدفرمانده کل قوا در پیامی به مناسبت هفته بسیج خطاب به آحاد بسیجیان، خاطرنشان کردند: با اعتماد و توکل بر خداوند دانا و توانا می توانید در همه مسائل عمومی کشور و ملت اثر بخش و مشکل گشا باشید.
ایلنا بسیج رهبر انقلاب ایران 

  

دلار به کمک قیمت سکه رفت /سیگنال سیاسی به بازار سکهاقتصادنیوز: قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار صعود قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

بسیج حقیقتا یک موهبت الهی بود، هست و برای همیشه خواهد بودفرمانده کل سپاه پاسداران، گفت: هرچه آنچه فضیلت است در شاکله‌ی هیات زیبای بسیج، این نهاد الهی کاملا درخشان و برجسته دیده‌ایم.
ایلنا بسیج سپاه پاسداران حسین سلامی 

  

تله جدید هسته ای مقابل ایراندر حالی که یک هفته دیگر مذاکرات احیای برجام در وین برگزار می‌شود، رسانه‌های غربی از وجود یک ایده تازه‌ در مذاکرات خبر می‌دهند. گفته می‌شود آمریکا این ایده تازه را با مقامات اسرائیلی در میان گذاشته است.
مثلث هسته ای ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

انجمن علمی طب سنتی با واکسیناسیون کرونا موافق استحسینی یکتا گفت: از دغدغه متخصصان طب سنتی در پیشگیری از کرونا و صحبت‌هایی که مطرح شده، این طور به نظر رسید که آنها با واکسن مخالف هستند. در صورتی که انجمن علمی طب سنتی ایران، عدم مخالفت خود با واکسن را به صورت علنی اعلام کرد.
برنا انجمن علمی طب سنتی واکسیناسیون 

  

پیش بینی روند شاخص بورس در کوتاه مدتدر اولین هفته از آخرین ماه پاییزی وضعیت بازار چنگی به دل نزد. شاخص کل با افت نزدیک به 4 درصد کانال یک میلیون و چهارصد هزار واحد را از دست داد و به محدوده یک میلیون و سیصد و نود چهار هزار واحد رسید. در شاخص هم وزن هم وضعیت جالب نبود و سبد اکثر سرمایه‌گذاران بازدهی منفی داشت. اما نکته مثبت معاملات این هفته در روز دوشنبه و همزمان با خبر افزایش سرمایه شستا بود...
گسترش شاخص خودرو گاز 

  

تمهیدات ایران برای جلوگیری از ورود جهش جدید کرونا به کشور | رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تشریح کردرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تمهیدات ایران برای جلوگیری از ورود جهش جدید ویروس کرونا به کشور را تشریح کرد.
۵۵ آنلاین ایران وزارت بهداشت ویروس 

  

انتصاب رئیس کمیته آموزش ستاد مبارزه با کرونای استان تهراناستاندار تهران در حکمی رئیس کمیته آموزش و اطلاع رسانی ستاد مبارزه با کرونای استان تهران را منصوب کرد.
ایلنا آموزش استانداری تهران تهران 

  

کارآیی قرص درمان کرونا کمتر از حد تصور استبراساس بررسی‌های جدید، کارایی قرص مرک برای درمان کرونا از آنچه تصور می‌شد کمتر است .
مملکت‌آنلاین درمان بیمارستان تولید 

  

همه چیز درباره ویروس کرونای آفریقای جنوبیدانشمندان می‌گویند =ویروس کرونای آفریقای جنوبی شامل تعداد زیادی جهش در پروتئین اسپایک است که نقش کلیدی در ورود ویروس به سلول‌های بدن دارد.
اقتصادنیوز ویروس آفریقای جنوبی 

  

آخرین قیمت دلار در بازار امروز 6 آذر | قیمت دلار صعودی شدامروز (شنبه 6 آذر ماه) آخرین قیمت دلار و سایر ارزها در معاملات عصر بازار آزاد تهران، اعلام شد.
شما‌نیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

عرضه اولیه مهم در راه بورسبه منظور جبران کسری بودجه در کشور، سهام پالایشگاه شازند در بازار بورس عرضه می شود.
گسترش کسری بودجه بودجه سهام 

  

آمریکا سفر از هشت کشور آفریقایی را بدلیل سویه جدید کرونا محدود می کندایالات متحده آمریکا اعلام کرد برای کنترل شیوع سویه جدید کرونا با نام "اومیکرون"، سفر از هشت کشور آفریقایی را محدود می کند.
۵۵ آنلاین ایالات متحده آمریکا سفر سازمان ملل 

  

رئیس کمیته بهداشت و واکسیناسیون ستاد مبارزه با کرونای استان تهران منصوب شداستاندار تهران در حکمی رئیس کمیته بهداشت و واکسیناسیون ستاد مبارزه با کرونای استان تهران را منصوب کرد.
ایلنا واکسیناسیون استانداری تهران تهران 

  

ضرورت تداوم طرح شهید سلیمانی / لزوم ارائه خدمات غیر کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی رضایی اظهار داشت: با توجه به وضعیت فعلی از پوشش واکسیناسیون و کاهش مراجعات مراکز تجمیعی واکسیناسیون باید لکه گیری واکسیناسیون به صورت محله به محله و خانه به خانه برای اقشار آسیب پذیر ادامه یابد تا به پوشش حداکثری از افراد واکسینه شده دست یابیم. وی افزود: رهگیری افراد در معرض تماس با مبتلایان در شرایط کنونی بسیار مهم است و بیماریابی نقش مؤثری را در…
مهر قاسم سلیمانی فشار خون بالا پوشش 

  

پیش بینی مهم از آینده بورسدر قالب یک نظرسنجی، پیش‌بینی 10 کارشناس بازار سرمایه درباره روند بازار و شاخص کل بورس در هفته آینده گردآوری شده است.
گسترش گاز خودرو سرمایه 

  

قیمت دلار، یورو و پوند در بازار امروز شنبه 1400/09/06 افزایش قیمت هاقیمت یورو و قیمت پوند در بازار ارز امروز افزایش یافت.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت دلار 

  

قیمت سکه ، دلار و یورو در بازار امروز شنبه 1400/09/06|صعود سکه و دلارقیمت سکه ، قیمت دلار و قیمت یورو در بازار امروز صعود کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو