گسترش   |  اقتصادی  |  

پیش بینی جذاب از بورس در هفته پیش رو

در قالب یک نظرسنجی70 درصد کارشناسان معتقدند شاخص کل بورس صعودی خواهد بود.

پیش بینی جذاب از بورس در هفته پیش رو

 در قالب سوالی چهار گزینه ای از 10 کارشناس با سابقه بازار سرمایه کشور، در مورد پیش‌بینی روند شاخص کل بورس در هفته پیش رو که منتهی به چهارشنبه 6 مرداد 1400 است، نظرسنجی صورت گرفت.

سوال و نتایج این نظرسنجی به همراه نظرات تکمیلی و کوتاه کارشناسان به شرح زیر است:

روند بازار و وضعیت شاخص کل را تا پایان این هفته چگونه ارزیابی می‌کنید؟

1. افزایشی. بالاتر از 1 میلیون و 400 هزار واحد

2. افزایشی. 1 میلیون و 310 تا 400 هزار واحد

3. کاهشی. 1 میلیون و 310 تا 260 هزار واحد

4. کاهشی. پایین‌تر از 1 میلیون و 260 هزار واحد

بر این اساس این سوال را به طور مشترک از 10 کارشناس بازار سرمایه پرسیدیم که می‌توانید نتیجه این نظر سنجی را در نمودار زیر مشاهده کنید.

همچنین در جدول زیر، علت انتخاب گزینه‌ها توسط کارشناسان توضیح داده شده است.

 

 

 

کورش آسایش

گزینه دوم. در این هفته شاخص هم وزن سعی دارد که مقاومت را بشکند و به سمت بالا حرکت کند و کلیت بازار متعادل خواهد بود. شاخص هم وزن در هفته های آتی رشد بالاتری را نسبت به شاخص کل تجربه خواهد کرد.

فردین آقابزرگی

گزینه سوم. فضای عمومی اقتصاد کشور حکم بر تعادل و ثبات دارد. در بازار سرمایه به واسطه تورم کشور، کماکان انتظار رشد و سود آوری صنایع و شرکت ها وجود دارد اما به دلیل رشدهای فزاینده در سال گذشته و همچنین روند اصلاح قیمت طی  4 ماه ابتدای سال، رشد قابل توجه پیش بینی نمی شود.

آراد پورکار

گزینه دوم. به دلیل اینکه شرکت ها در مجمع سود خوبی تقسیم کردند و از طرفی گزارش های سه ماهه شرکت ها بسیار عالی بوده و باعث شده P/E و TTM  شرکت ها کاهش پیدا کند، پس با جو روانی مثبت معامله می شوند. اما از طرفی ترس مقاومت باعث می شود معاملات متعادل باشند.

احمد جانجان

گزینه سوم. در یک چرخه اصلاحی گردشی هستیم. سهم هایی که بازدهی 30 تا 40 درصدی داشتند، پول از آن ها خارج شده و وارد سهم های دیگر شده است. سهم هایی هستند که یک روند اصلاحی قبلا داشتند یا اکنون می خواهد رشد کنند. همچنین گزارش های خوبی را نیز ارائه کردند. اکنون درگیر محدوده 1 میلیون و 300 هستیم و وضعیت دلار نیز باید مشخص شود.

پیمان حدادی

گزینه سوم. با توجه به بازگشت قیمت های جهانی بعد از اصلاحی که در هفته گذشته صورت گرفت، انتشار گزارشات سه ماهه مناسب شرکت ها و اتمام مجامع به نظر می رسد که شاهد افزایش حجم معاملات باشیم. اگر این افزایش حجم معاملات مطلوب باشد نوید بخش وضعیت مناسب برای بازار در هفته های پیش رو خواهد بود.

محمدرضا صادقی مقدم

گزینه دوم. با توجه به گزارش های سه ماهه و ماهانه بسیار جذاب بسیاری از شرکت ها، برگشت قیمت نفت، تعدیلات مثبت صنایع پالایشی که قبل مجمع فرصت چندانی برای رشد پیدا نکردند. همچنین افزایش نرخ محصولات داخلی مانند صنایع غذایی و سیمان روند مثبتی را انتظار دارم. اما با توجه به تشکیل دولت جدید و ابهام در سیاست های وزرای اقتصادی و صنعتی به خصوص نگرانی های ناشی از قیمت گذاری دستوری بازار محتاط بوده و روند رشد زیاد شیب تندی نخواهد داشت.

علی قلی پور

گزینه دوم. با در نظر گرفتن گزارش‌های مثبت سه ماهه شرکت‌ها

مهدی قلی پور

گزینه دوم. بازگشت نفت به بالای 75 دلار، رشد 2 الی 3 درصدی قیمت های جهانی، رشد احتمالی دلار در بازار آزاد به واسطه گزارش تورم تیرماه، موکول شدن مذاکرات برجام به دولت بعد، تحولات داخلی و تلاش ایالات متحده برای ممانعت از فروش نفت به چین، گزارشات میان دوره ای خوب شرکت ها.

وحید کشمیری پور

گزینه دوم. با توجه به افزایش قیمت دلار، رفع نگرانی بابت کاهش قیمت های جهانی و بازگشایی سهام بزرگ پس از مجامع سالیانه انتظار می رود مقاومت 1.310 هزار واحدی شکسته شود. اما انتظار افزایش بیش از 90 هزار واحد را در طی سه روز کاری ندارم.

مهدی میرزایی

گزینه دوم. با توجه به روند مثبت که هفته گذشته و با توجه به اینکه حد فاصل این چند روز نیز عامل خاصی برای افت بازار سرمایه به وجود نیامده است. حتی عوامل سیاسی موثر بر رشد بازار نیز مانند شکست مذاکرات وین، تشدید شده است. پس رشد بازار امری قابل تصور بوده است. اما چون رشد بورس نزد مقامات تصمیم‌گیر، مد نظر نیست، این رشد چندان شدید نخواهد بود.

با توجه به نتیجه این نظر سنجی و انتخاب 70 درصدی گزینه دوم (افزایشی، یک میلیون و 310 تا 400 هزار واحد) به نظر می‌رسد که روند آتی بازار سرمایه مثبت باشد و شاهد نوسانات زیادی در شاخص کل بورس نباشیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

شاخص افزایش قیمت سرمایه   اخبار برگزیده
  

خارجی‌ها دیدند واکسن داخلی سر زبان‌ها افتاده گفتند واکسن بدهیم تا خودکفا نشوندمجلس هیچ‌وقت مخالف واردات واکسن نبوده است. البته ما الان هم می‌گوییم که واکسن از انگلیس و آمریکا وارد نمی‌کنیم چون به انگلیس و آمریکا اعتماد نداریم. درواقع همان اعتمادی که به فرانسه کردیم برای ما کافی است. فرانسه کلی خون آلوده وارد کشور ما کرد و موجب شد بسیاری از جوانان ما دچار ایدز شوند.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی زمستان مجلس شورای اسلامی 

  

تغییر موضع و دوگانگی رفتاری در اصولگرایان از نگاه عباس عبدیعباس عبدی در یادداشتی نوشت: دوگانگی‌های رفتاری در سیاست و رقابت‌های سیاسی در همه جا معمول است، ولی نه تا این حدی که در ایران می‌بینیم. به ویژه در مسائل مهم مثل برجام و واکسن که با جان و زندگی مردم در ارتباط است نباید تا این حد غیرمسوولانه رفتار کرد.
نامه نیوز روزنامه اصولگرایان دولت 

  

چرا رئیسی در انتخابات، خود را «مستقل» اعلام کرد؟اگر صفحه شطرنج سیاست ایرانی را مورد کنکاش و واکاوی قرار دهیم، با روایت‌ها و گزاره‌هایی متفاوت روبرو می‌شویم که نه‌تنها از استیلای این یا آن جناح معروف و شاخص سیاسی حکایت نمی‌کند، بلکه بر این باور است که دوره اقتدار این دو جناح سنتی سرآمده.
فردا اصولگرایان شطرنج شاخص 

  

افزایش قیمت ارز موقتی خواهد بود/ درخواست ما از دولت اجرای برنامه کوتاه‌مدت برای بهبود وضعیت معیشت مردم استنماینده مجلس یازدهم در با اشاره به اقدامات مجلس سیزدهم تصریح کرد که با همراهی دولت وضعیت اقتصادی و معیشت مردم رو به بهبود خواهد رفت و افزایش قیمت ارز قطعاً موقتی خواهد بود.
ایلنا افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

احتمال شکست مرز حساس قیمت سکه/ زنگ خطر برای ریزش در بازارامروز بازار جهانی طلا تعطیل است و در صورتی که قیمت دلار نتواند به بالای سطح 27 هزار و 500 تومان برگردد، قیمت سکه امامی به کانال 11 میلیون و 700 هزار تومان ریزش خواهد کرد.
اقتصادنیوز قیمت بازار جهانی طلا دلار 

  

بازگشت رنگ آبی به نقشه کرونایی | اخبار خوش درباره تمامی استان‌های کشوربا روند نزولی شدن مراجعان سرپایی و بستری به مراکز درمانی و بنا بر اعلام اپلیکیشن ماسک، تمامی استان‌های کشور از قله خیز پنجم کرونا عبور کردند.
۵۵ آنلاین رنگ استان آذربایجان غربی واکسیناسیون 

  

اسمش طرح صیانت است اما هدفش رانت و درآمدهای نجومی برای خواص!از سویی دیگر حمایت‌های میلیاردی در انتظار اپلیکیشن‌های پیام‌رسان ملی است که رانت خوبی برای حمایت از این طرح است. البته که درآمدهای نجومی برای دورزدن این محدودیت‌ها را نیز نباید فراموش کرد؛ مانند درآمد حاصل از فروش فیلترشکن‌ها که در سال‌های اعمال فیلترینگ قابل چشم‌پوشی نیست.
مستقل‌آنلاین روزنامه اصولگرایان قانون 

  

کسانی که در قدرت نیستند هم دیدگاه‌هایشان را برای پیشرفت کشور ارائه دهند/ اصلاح‌طلبان باید پل ارتباطی با حاکمیت ایجاد کنندیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: حاکمیت نسبت به اصلاح‌طلبان بی‌اعتماد شده است و این اعتماد باید بازسازی شود بنابراین اصلاح‌طلبان باید بتوانند پل ارتباطی با حاکمیت ایجاد کرده و این اعتماد را بازسازی کنند.
ایلنا ترامپ شورای نگهبان اصلاح طلبان 

  

پیام‌های ارسال محموله سوخت ایران به لبنانجام جم/ ارسال محموله سوخت ایران به لبنان، چه تاثیری بر مناسبات قدرت در منطقه غرب آسیا خواهد گذاشت و در چه بستر و فرامتنی قابل تحلیل و بررسی است؟
مثلث ایران بهاره رهنما لبنان 

  

کیهان برای مشروعیت دادن به طالبان به امام خمینی متوسل شد!کیهان نوشت: در طول دو دهه گذشته، طالبان برای جلب نظر ایران به فراخوان حضرت امام خمینی مبنی بر حرکت مسلمان‌ها به سمت تشکیل حکومت‌های مستقل از قدرت‌های سلطه‌طلب خارجی و نیز مقابله با مفسدین داخلی استناد کرده است.
مستقل‌آنلاین روزنامه کیهان طالبان امام خمینی 

  

تجمع هواداران استقلال مقابل وزارت ورزش| حمایت هواداران از مجیدیشماری از هواداران تیم فوتبال استقلال از صبح امروز مقابل وزارت ورزش و جوانان به حمایت از فرهاد مجیدی تجمع کردند.
خانه فوتبال باشگاه استقلال استقلال وزارت ورزش و جوانان 

  

دستور لغو اجرای سند 2030 صادر شددبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: هفت مصوبه مهم این شورا که مدت‌ها بر زمین مانده بود،از سوی رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد...
مستقل‌آنلاین شورای عالی انقلاب فرهنگی زمین رئیس جمهور 

  

مدیرکل آژانس آمد و رفت، ما از توافق صورت گرفته بی‌اطلاعیم/ اسلامی فردا به نمایندگان ملت توضیح دهدنماینده قم در مجلس در تذکر شفاهی خواستار دعوت و توضیح رئیس سازمان انرژی اتمی درخصوص توافق صورت گرفته با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شد.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی مجلس شورای اسلامی قانون 

  

اعتراف خبرنگار عربستانی بعد از بازی: استقلال غول آسیاستخبرنگار عربستانی در تحلیل بازی الهلال و استقلال، گفت: الهلال به خاطر بازی در زمین بی طرف شانس زیادی آورد.
خانه فوتبال خبرنگار بازی استقلال 

  

طرح نمایندگان برای تحقیق و تفحص مدیریت مقابله با کرونا در دولت روحانیفارس/ 40 نفر از نمایندگان در طرح خود برای تحقیق و تفحص از ستاد ملی مقابله با کرونا، مدعی شدند که دلایل سوء مدیریت کرونایی دولت روحانی، علت تغییر در پروتکل درمانی و داروها، تخصیص ارز واردات دارو و علت تاخیر در واکسیناسیون باید بررسی شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت دولت دوازدهم