آندومتریوز چیست؟/ درباره یک مشکل سلامتی متداول در بانوان(+عکس)

سلامت نیوز:آندومتریوز که تحت عناوین آندومتروز و اندومتروز نیز شناخته می شود، نام خود را از واژه "آندومتر" گرفته است و یک مشکل سلامتی متداول میان بانوان محسوب می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران؛ دکتر رکسانا دانیالی - آندومتریوز زمانی رخ می دهد که بافت آستر رحم و یا بافت های پوششی مشابه در خارج از رحم شروع به رشد کنند...

آندومتریوز چیست؟/ درباره یک مشکل سلامتی متداول در بانوان(+عکس)

سلامت نیوز:آندومتریوز که تحت عناوین آندومتروز و اندومتروز نیز شناخته می شود، نام خود را از واژه "آندومتر" گرفته است و یک مشکل سلامتی متداول میان بانوان محسوب می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران؛ دکتر رکسانا دانیالی - آندومتریوز زمانی رخ می دهد که بافت آستر رحم و یا بافت های پوششی مشابه در خارج از رحم شروع به رشد کنند. بر اساس مقاله چاپ شده توسط انتشارات سیج، این وضعیت بیش از 11 درصد از بانوان آمریکایی با رده سنی 15 الی 44.1 سال را درگیر کرده است و بیشتر در میان زنانی رایج است که در دهه چهارم و پنجم زندگی خود به سر می برند. لازم به ذکر است که ابتلا به آندومتریوز می تواند با کاهش شانس بارداری همراه باشد و آن را تبدیل به روندی دشوار کند. البته گزینه های درمانی مختلفی نیز وجود دارند که به مدیریت علائم و همچنین افزایش احتمال بارداری کمک می کنند.

آندومتریوز را بهتر بشناسیم

آندومتریوز که تحت عناوین آندومتروز و اندومتروز نیز شناخته می شود، نام خود را از واژه "آندومتر" گرفته است و یک مشکل سلامتی متداول میان بانوان به شمار می رود. آندومتر به بافتی گفته می شود که به طور معمول رحم را می پوشاند. اما گاهی اوقات این بافت در مناطق دیگری از بدن که متعلق به آن نیست شروع به رشد و تکثیر می کند. اغلب آندومتریوز را در موارد زیر شاهد هستیم:- تخمدان ها- لوله های فالوپ- بافت هایی که رحم را در جای خود نگه می دارند- سطح بیرونی رحم- واژن، دهانه رحم، سرویکس، روده، مثانه و راست رودهآندومتریوز به ندرت اندام هایی مانند ریه، مغز و پوست را درگیر می سازد.

علائم معمول آندومتریوز

- درد: درد رایج ترین نشانه ای است که می تواند دلالت بر ابتلا به بیماری آندومتریوز داشته باشد. بانوانی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند، ممکن است انواع درد در نواحی متفاوت بدن را تجربه کنند.

برای مثال فرد با کرامپ های شدید و بسیار دردناک در دوران قاعدگی خود رو به رو می شود و در اکثر موارد درد احساس شده طی زمان تشدید خواهد شد. درد مزمن و طولانی مدت در ناحیه کمر و لگن نیز محتمل خواهد بود. از جمله دیگر نکات مرتبط با درد ناشی از آندومتریوز می توان به درد حین برقراری رابطه جنسی یا بعد از آن، درد روده و درد هنگام ادرار در دوره های قاعدگی اشاره کرد.

- خونریزی و یا لکه بینی: عارضه بعدی به لکه بینی بین دوره های قاعدگی مربوط می شود. این وضعیت می تواند به واسطه آندومتریوز و یا فاکتورهای دیگر ایجاد شود اما در هر صورت باید پیگیری های لازم به منظور رد مشکل آندومتریوز صورت گیرد.

- ناباروری و مشکلات مرتبط با بارداری- عوارض گوارشی: این عوارض می تواند شامل اسهال، یبوست، نفخ و حالت تهوع به خصوص در دوره های قاعدگی باشد.

اما چرا این بیماری می تواند باعث ایجاد درد و مشکلات دیگر شود؟با وجود آن که آندومتریوز رشدی خوش خیم محسوب می شود و سرطانی نیست، اما این بافت می تواند درست مشابه وضعیتی که هر ماه در رحم به خود می بیند دچار ریزش و خونریزی شود. در نتیجه بافت نا به جا باعث تورم و درد می شود که برای فرد بسیار آزار دهنده خواهد بود. از طرفی این رشد ممکن است ادامه یابد و سبب ایجاد مشکلاتی دیگر هم بشود:- مسدود سازی لوله های رحمی به دنبال رشد درون تخمدان ها. این مسئله باعث می شود که خون به دام افتاده در تخمدان ها سبب شکل گیری کیست شود- التهاب و تورم- ایجاد بافت اسکار و چسبندگی. این بافت اسکار خود باعث درد لگن شده و بارداری را دشوار می سازد

دارو درمانی و جراحی- درمان هورمونیبرای بانوانی که فعلا قصد بارداری ندارند، داروهای هورمونی پیشگیری از بارداری قدم اول در درمان آندومتریوز محسوب می شود. این شیوه از درمان متشکل از فاکتورهای زیر خواهد بود:قرص های ضد بارداری به کاهش خونریزی و به حداقل رساندن درد کمک زیادی می کنند. علاوه بر این بیماران می توانند از دستگاه های داخل رحمی یا همان IUD هم با هدف کاهش درد و کنترل خونریزی استفاده کنند. البته گفتنی است که درمان های هورمونی تا زمانی که استمرار در مصرف داشته باشند اثرگذاری خود را نشان می دهند و از این رو برای بانوانی مناسب هستند که درد و سایر علائم تشدید یافته ندارند.

در برخی از موارد پزشک معالج ممکن است یک آگونیست هورمون آزادکننده گنادوتروپین یا به اختصار GnRH تجویز کند. این دارو بدن را از تولید هورمون های مسئول تخمک گذاری، چرخه قاعدگی و رشد آندومتریوز باز می دارد. بدین ترتیب نوعی یائسگی موقت به دنبال درمان مذکور ایجاد می شود که البته با کنترل آندومتریوز نیز همراه خواهد بود. به محض قطع مصرف دارو چرخه قاعدگی باز می گردد و شانس بیمار برای بارداری بیشتر می شود.- جراحیدر صورتی که علائم شدید باشند، درمان های هورمونی موفق به تسکین بیمار نشوند و همچنین مشکلات بارداری ادامه یابد، جراحی تبدیل به انتخاب بعدی خواهد شد. طی عمل جراحی پزشک می تواند هر کدام از مناطق درگیر با آندومتریوز را مشخص کرده و اقدام به جداسازی ضایعات کند. معمولا بعد از جراحی و در حالتی که فرد قصد بارداری نداشته باشد، درمان های هورمونی مجددا شروع می شوند.

از جمله دیگر روش های کمک درمان می توان از طب سوزنی، مراقبت های کایروپراکتیک، دارو درمانی درد، ریشه شیرین بیان و مکمل های حاوی تیامین (ویتامین ب1)، منیزیم و اسیدهای چرب امگا 3 نام برد.

عوارض احتمالی

با توجه به گزارشی از کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان، تحقیقات جدید نشان می دهند که بین آندومتریوز و مشکلات بهداشتی دیگر در بانوان ارتباط به خصوصی وجود دارد. برخی از این موارد عبارت اند از:- آلرژی، آسم و حساسیت های شیمیایی- بیماری های خود ایمنی شامل ام اس، لوپوس و برخی از انواع کم کاری تیروئید- سندرم خستگی مزمن و فیبرومیالژیا- سرطان های خاص مانند کنسر تخمدان و سینه

درمان عکس سلامت   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

خبرهای نگران‌کننده از موج بعدی کرونااقتصادنیوز : مجموعه مهمترین اخبار کرونایی روز را اینجا بخوانید.
اقتصادنیوز 

  

این سردردها به دلیل کروناست​تنها راهی که از طریق آن می توان متوجه شد که آیا سردرد به علت ویروس کرونا ایجاد شده است یا خیر، این است که ببینید همراه با سردرد چه علائم دیگری دارید.
برنا ویروس 

  

پیش ‌بینی بورس برای فردا (یک تیر)محمد باقر خادمی کارشناس بازار سرمایه گفت: روند بازار تا یکی دو ماه آینده معقول‌تر نسبت به حال شود و مثبت پیش برود.
گسترش سرمایه ماه پتروشیمی 

  

کانال های جدید تامین مالی در مناطق آزاد با راه اندازی بورس بین المللمشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه بورس بین‌الملل در کیش به زودی و پس از صدور مجوز از سوی شورای عالی بورس افتتاح خواهد شد، گفت: این بورس برای جذب سرمایه‌های خارجی و تامین مالی ارزی راه‌اندازی می‌شود.
شما‌نیوز مناطق آزاد بانک مرکزی بانک 

  

آیا واقعا پلاسما درمانی مبتلایان به کرونا شکست خورد؟متخصصان عفونی می‌گویند: پلاسما درمانی عوارض زیادی دارد و دیگر استفاده نمی‌شود اما معاون فنی سازمان انتقال خون ایران تأکید می‌کند که برای استفاده از این روش از سوی پزشکان مقاومت وجود دارد. اگر از آن به موقع استفاده شود، منجر به کاهش مرگ‌های کرونایی می‌شود.
برنا انتقال خون ایران مرگ 

  

هنرمند مشهوری که بر اثر کرونا درگذشتمصطفی قادرپناه از هنرمندان شناخته‌شده و ماهر در عرصه ساخت تار بر اثر بیماری کرونا درگذشت.
۵۵ آنلاین هنرمندان موسیقی خانه موسیقی 

  

بورس خرداد ماه را با بازدهی مثبت به پایان بردامروز 31 خرداد 1400 شاخص کل بورس تهران تا سطح یک میلیون و 168 هزار واحد بالا آمد و خرداد ماه را 14 هزار واحد بالاتر از آخرین روز کاری اردیبهشت به پایان برد.
۵۵ آنلاین بورس کالا بورس تهران ماه 

  

151 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شدامروز برای دهمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 151 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل با رشد 4 هزار و 833 واحدی به رقم یک میلیون و 168 هزار و 589 واحد رسید.
گسترش پول بورس تهران مالکیت 

  

سردرد کرونایی چه مدلی است؟تنها راهی که از طریق آن می توان متوجه شد که آیا سردرد به علت ویروس کرونا ایجاد شده است یا خیر، این است که ببینید همراه با سردرد چه علائم دیگری دارید.
برنا ویروس 

  

زالی: توقف سیر نزولی کرونا در تهرانفرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به کاهش میزان بستری‌ها در مراکز درمانی اعلام کرد: سیر نزولی کرونا در پایتخت متوقف شده است.
۵۵ آنلاین علیرضا زالی درمان تهران