برنا   |  ورزشی  |  

بلندپروازی‌های آسمان‌خراش‌های ایران برای درخشش در جام‌جهانی/ تیم ملی بسکتبال به ثبات نیاز دارد

تیم ملی بسکتبال کشورمان روزهای خوبی را سپری می کند.

بلندپروازی‌های آسمان‌خراش‌های ایران برای درخشش در جام‌جهانی/ تیم ملی بسکتبال به ثبات نیاز دارد

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ تیم ملی بسکتبال ایران سال 2019 برای سومین بار حضور در جام جهانی را در کشور چین تجربه خواهد کرد. ملی پوشان ایران که سال 2014 دومین حضور خود در این مسابقات را با رتبه بیست و یکم در کشور اسپانیا به پایان رسانند، بعد از چهار سال دوباره در چین، رقابت‌های جهانی را آغاز می کنند.

تیم ملی بسکتبال ایران پیش از آغاز مرحله پایانی مقدماتی و پنجره ششم برای راه یابی به مسابقات جهانی، با برتری دیرهنگام مقابل ملی پوشان فیلیپین و با نتیجه 78 بر 70 در زمین حریف، به جام جهانی 2019 چین صعود کرد. این کامیابی در حالی برای تیم ملی بسکتبال ایران رقم خورد که ستاره‌ها و بازیکنان کلیدی تیم مانند حامد حدادی، صمد نیکخواه بهرامی، ارسلان کاظمی و سجاد مشایخی در دیدار سرنوشت‌ساز با تیم ملی فیلیپین حضور نداشتند.

*توقعات از بسکتبال منطقی باشد

آیدین مقیمی، کارشناس حوزه بسکتبال دراین رابطه به برنا می گوید: بدون شک باید توقعات از تیم ملی منطقی باشد. معمولا رشته‌های تیمی ما مانند فوتبال، والیبال، هندبال و بسکتبال با این که در آسیا موفیت چشمگیری در کارنامه دارند، اما در سطح جهانی عملکرد چندان مطلوبی نداشتند. بحث حال حاضر ما ارائه یک بازی آبرومندانه در جام جهانی است. ما در دو دوره گذشته نیز فقط در برابر تیم‌های آفریقایی برد داشتیم و مابقی بازی‌ها را به حریف واگذار کردیم در حالی که همه ستاره‌ها نیز حاضر بودند.

وی ادامه داد: قطعا از این نسل جدید نمی‌توانیم توقع معجزه در جام جهانی داشته باشیم. درست است که برخی از این بازیکن‌ها سن بالایی دارند، ولی تجربه حضور در مسابقات بین المللی کمی در کارنامه‌ها به چشم می‌خورد. بنابراین باید توقع همه منطقی باشد. بازی‌های تدارکاتی برنامه ریزی شود، ستاره هایی مانند حامد حدادی، صمد نیکخواه بهرامی و ارسلان کاظمی دوباره به تیم اضافه شوند تا از توانمندی آن‌ها استفاده کنیم. چون رقبا در جام جهانی تیم‌های قدری هستند.

مقیمی درخصوص کشف استعدادهای جدید در بسکتبال ایران عنوان کرد: سوپراستارها در بسکتبال دنیا معمولا به نوعی با استعداد ذاتی خود مطرح می‌شوند. کشور چین پس از این که یائومینگ کنار رفت دیگر ستاره‌ای مانند او را به خود ندید. ما نیز امثالی مانند حامد حدادی را یک استثنا می‌دانیم و به وجود آمدن یک حامد حدادی دیگر بخشی برای استعدادیابی است که انجام می‌شود و بخشی هم استعداد ذاتی است که حامد خودش دارد.

وی افزود: ما باید به دنبال تیم باشیم. بسکتبال چین هم پس از این که یائومینگ رفت چند دوره نتیجه نگرفت و سپس یک تیم یک دستی ساخت. ما اگر تیمی داشته باشیم که اختلاف بازیکنان نیمکت نشین‌مان با بازیکنان اصلی کم باشد مطمئن باشید با یک دست عمل کردن و قدرت تیمی شاید نیازی به سوپراستارهم نداشته باشیم. دنبال این نباشیم که بخواهیم یک حامد حدادی دیگر تولید کنیم، دنبال یک دست کردن تیم باشیم. اکثر تیم‌های مطرح دنیا با کنار کشیدن ستاره‌ها ضعیف نمی‌شوند و نشدند، چون پشتوانه خوبی دارند. معتقدم ما در حال حاضر چوب دورانی را می‌خوریم که برای کسب مقام در تمام تورنمنت‌های بی‌اهمیت شرکت کردیم و در اکثر این مسابقات نیز از بازیکن‌هایی مانند حامد و صمد و ... بهره بردیم. در حالی که می‌توانستیم در این مسابقات بازیکنان کم تجربه را ببریم تا هم کسب تجربه کنند و هم یک پشتوانه خوب برای تیم داشته باشیم.

وی با اشاره عملکرد خوب کادر فنی در انتخابی جام جهانی عنوان کرد: خیلی‌ها معتقد هستند، مهران شاهین طبع به لحاظ فنی بهترین سرمربی بسکتبال ایران است. اما سرمربیگری تیم ملی سوای از سواد فنی نیازمند مدیریت مسائل مهم دیگر است. به هر حال یکسری سوءتفاهم‌هایی بین سرمربی تیم و ستاره‌ها وجود دارد که غیرقابل انکار است. در این مورد هم بازیکنان باید خیلی حرفه‌ای فکر کنند و احترام بگذارند به تصمیمات کادر فنی و هم شاهین طبع غیر از مسائل فنی، مسائل مدیریتی را مراعات کند تا این سو تفاهم‌ها کاهش پیدا کند. من فکر می‌کنم اگر ما می‌خواهیم مربی خارجی بیاوریم باید به فکر یک مربی سطح بالا باشیم و اگر به دنبال گزینه داخلی هستیم، به نظرم مهران شاهین طبع گزینه مناسبی برای هدایت تیم در جام جهانی است.

*حضور مربی خارجی ملاک نیست

اما این پایان ماجرای جهانی شدن بسکتبال نیست. قصه اصلی از این جا شروع می‌شود که دیگر نمی‌توان گفت تیم ملی بسکتبال ایران تیمی نوپاست و نیاز به زمان دارد تا به قله‌های مرتفع در بسکتبال دست یابد. ایران دو دوره در جام جهانی حضور داشته پس صعود به جام جهانی آن‌هم در شرایطی که 7 تیم از آسیا می‌توانند حضور داشته باشند کار بزرگی نیست، به نظر می‌رسد وقت آن رسیده اینبار به فکر درخشش درجام جهانی باشیم.

بدون تردید بسکتبال ایران بازیکنان توانمندی دارد که هر کدام بهتر از دیگری هستند و این موضوع را کسی انکار نمی‌کند که بازیکنانی که در این پنجره همراه تیم نبودند بدون شک در این صعود سهم داشتند. علاوه بر این کسی فراموش نکرده که تیم ملی با تمام ستاره‌هایش در بازی‌های آسیایی ناکام شد. اما پرسش اصلی این است که آیا تیمی که همیشه به عنوان قهرمان آسیا راهی جام جهانی شده می‌تواند در ادامه آن هم در سطح جهانی عملکردی در خور شخصیت بسکتبال ایران داشته باشد یا خیر؟

علی آرزومندی، سرمربی تیم ملی نوجوانان کشورمان عنوان کرد: برای داشتن عملکرد قابل قبول در جام جهانی صرفا داشتن مربی خارجی ملاک نسیت، کیفیت کارمهم است که به نظر بنده مهران شاهین طبع مربی خوبی برای تیم ملی است. چون با مشکلاتی که داشتیم نتیجه قابل قبولی کسب کردیم. علاوه بر این احساس می‌کنم مسابقات جام جهانی چین فرصت خوبی است تا توانایی مربی‌های داخلی را هم در میادین بزرگ بسنجیم.

وی ادامه داد: درخصوص نبود ستاره‌ها در پنجره پنجم در کنار تیم ملی باید بگویم امری طبیعی است. درکل فلسفه پنجره‌ای برگزار شدن این مسابقات همین موضوع است که تیم‌ها از بازکنان مختلف استفاده می‌کنند تا تمام پتانسیل تیم خود را بسنجند. برای مثال شاید همین تیم‌هایی که به جام جهانی راه یافتند در چین با ترکیب جدید در مسابقات شرکت کنند. همانطور که تیم فیلیپین دربازی با قطر با ترکیبی متفاوت تر از ترکیبی که در ایران داشت بازی کرد.

وی افزود: البته هنوز بازیکن‌هایی مانند حامد، صمد و ارسلان از تیم ملی خداحافظی نکردند، بنابراین در صورت تمایل کادر فنی و خود بازیکنان قطعا می‌توانیم در جام جهانی نیز از حضور این ستاره را استفاده کنیم.

آرزومندی خاطر نشان کرد: ما کشور پرجمعیت و خوش پتانسلی هستیم. پس این توان را داریم که بازیکن‌هایی مانند حامد حدادی و صمد نیک خواه بهرامی را داشته باشیم. به شرط این که فرصتش را داشته باشیم. نباید فراموش کنیم که پروسه ستاره سازی نیازمند چند عامل مهم است، قبل از هر چیز باید لیگ پویایی داشته باشیم و در ادامه نیز شرایط اقتصادی مناسبی فراهم کنیم در این صورت قطعا خروجی خوبی هم خواهیم داشت.

*بودن یا نبودن ستاره‌ها مشکل اصلی نیست

محسن شاه علی، سرمربی اسبق تیم های بسکتبال جوانان و نوجوانان ایران در این رابطه می گوید: تیم ملی  در حالی این اتفاق را رقم زد که تیم جدا از مسائل دیگر با مشکلات سخت افزاری عازم مسابقات پنجره پنجم شد، کادر فنی ما با چهار نفر کم تر به این ماسابقات سفر کرد. بنابراین نتیجه به دست آمده قابل قبول و قابل دفاع است. به نظرم با همین شرایطی که به جام جهانی صعود کردیم در مسابقات هم می‌توانیم عملکرد خوبی با مربی داخلی داشته باشیم.

وی ادامه داد: بودن یا نبودن ستاره ها ملاک نیست. ما بارها در حضور ستاره هایمان نیز بازی خوبی انجام ندادیم. هرچند که کسی منکر تاثیر حضور بازیکنی مانند حامد حدادی نیست. یا بازیکنی مانند صمد نیک‌خواه بهرامی بازیکن ارزنده‌ای برای تیم ملی است ولی امیدوارم که ما از تمام پتانسیل‌مان استفاده کنیم. علاوه بر این کسی این بازیکنان را از تیم خط نرد و خود بازیکنان به دلایل شخصی و مختلف تصمیم گرفتند در کنار تیم نباشد. قطعا در ادامه نیازمند یک تصمیم گیری درست هستیم.

*سخن آخر

بدون شک با توجه به فراز و نشیب‌های شدید اخیر در بسکتبال ملی ایران که شامل حال و وضعیت بازیکنان، سرمربی تیم ملی و همچنین ریاست در فدراسیون بسکتبال ایران است، دست یابی به چنین موفقیتی نوید بخش بازگشت دوباره به روزهای شاد و روشن برای این ورزش محبوب در ایران است. اما اتنظار می‌رود حالا که تیم ملی به این مهم دست یافته فدراسیون نشین‌ها برنامه منسجمی برای ادامه مسیر برنامه ریزی کنند و تمام توان خود را برای داشتن یک تیم همدل و قدرتمند در جام جهانی 2019 به کار بگیرند.

ایران جام جهانی بسکتبال   اخبار برگزیده
  

​قیمت روغن موتور داخلی و خارجی سر به فلک کشید! +جزئیات​اقتصاد نیوز:شاید اگر در هفته‌های اخیر برای تعویض روغن موتور مراجعه کرده باشید متوجه یک موضوع عجیب شده باشید که یا به طور کلی بعضی از برندهای ایرانی و خارجی وجود ندارند و خبری از محصولاتشان نیست و یا اینکه حداقل با 50 درصد قیمت بالاتر نسبت به قبل به فروش می‌رسند که طبیعتا هزینه‌هایتان را به شدت بالا برده است.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

افزایش حقوق معلمان جدید به کجا رسید؟رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی از مذاکره با رئیس سازمان اداری و استخدامی برای افزایش حقوق دانشجومعلمان خبر داد که او هم معتقد بود حداقل حقوق دانشجومعلمان یک‌میلیون و 563هزار تومان است.
خودروتک رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی سازمان امور اداری و استخدامی 

  

پاسخ صریح به فرستادگان امریکا برای مذاکرهایران پاسخ خود به سفرهای پیدا و پنهان مقام‌های کشورهای مختلف برای کاهش تنش‌ بین واشنگتن و تهران را اعلام کرد.
مثلث ایران روزنامه ایران دونالد ترامپ 

  

راغفر اظهار داشت: در این سی سال اخیر هر موقع اقتصاد ایران با بحران روبه‌رو شد، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول اطلاعیه داده‌اند که اقتصاد ایران در مسیر صحیح و سالمی است یا این نهادها همیشه از افراد خود در در درون سیستم حمایت کرده‌اند. بطوریکه در زمان آقای احمدی نژاد رییس بانک جهانی گفته بود الگوی ایران در موضوع یارانه‌ها را باید جهانی کرد یعنی وقاحت در حد اعلا.
نامه نیوز حسین راغفر دلار اتاق بازرگانی 

  

کاهش قیمت خودرو ادامه داردعضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است کاهش قیمت ارز در روزهای اخیر و برخورد با دلالان فضای مجازی باعث کاهش قیمت خودرو شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی گفت که گمان نمی‌کند ایران خواستار جنگ باشد و آنها قطعا خواستار جنگ با آمریکا نیستند.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

جزییات جدید از تلاش چند کشور برای میانجیگری میان ایران و آمریکا/ بن علوی توضیح دادوزیر خارجه عمان بر تلاش با طرف‌های دیگر برای آرام‌سازی تنش در منطقه میان آمریکا و ایران تاکید کرد.
مثلث ایران ایران و آمریکا رئیس جمهور 

  

بیانیه مهم روس ها درباره ایرانوزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که افزایش غنی سازی توسط تهران، نقض توافقنامه هسته ای محسوب نمی شود.
مثلث روسیه ایران غنی سازی 

  

رقیب حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 گفت: باید انصاف به خرج داد، آقای روحانی در اداره کشور دچار گرفتاری های زیادی شده است. او از پس اداره کشور در حوزه اقتصاد، تولید و توزیع بر نمی آید. دولت معارض هایی دارد که برخی شان از دولت قوی تر هستند. یعنی دولت نمی تواند هزینه ها را تأمین و با قاچاق مبارزه کند و حرفش را به کرسی بنشاند.
نامه نیوز محمد غرضی حسن روحانی پتروشیمی 

  

پیشنهاد حذف همیشگی قیمت خودرو از سایت های خرید و فروشرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با تاکید بر اینکه لزومی برای درج قیمت‌ خودروها در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی وجود ندارد، گفت: افزایش قیمت‌ها در پی درج قیمت‌های ساختگی در بازارهای خرید و فروش مجازی خودرو در شرایطی اتفاق می‌افتد که خرید و فروش در بازار خودرو کم است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  اخبار داغ
  

شکایت مجلس از دولت به دیوان محاسبات درباره ارز کالاهای اساسیرئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از روش مجلس برای تخصیص 14 میلیارد دلار جهت تأمین کالاهای اساسی، گفت: از دولت به دیوان محاسبات شکایت کرده‌ایم تا وضعیت روشن و مشخص شود که 14 میلیارد دلار کجا هزینه شده است.
تسنیم مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس ارز دولتی 

  

فصل برای لیونل مسی و بارسا به بدترین شکل ممکن تمام شد.
ورزش۳ لیونل مسی بازی عکس 

  

جزییات تازه از 264 فقره ثبت سفارش جعلی خودرو/دستور تعیین ارزش فوری خودروهای وارده با ثبت سفارش فاقد اعتبار +سندمدیرکل جرائم سازمان یافته گمرک ایران در بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی، خواستار تعیین ارزش فوری خودروهای وارداتی با ثبت سفارش فاقد اصالت شد.
تسنیم خودرو گمرک ایران 

  

بازار گوشی تلفن همراه در چند ماه گذشته با تنش‌های بسیاری همراه بوده که یکی از عوامل آن افزایش نرخ ارز و سامانه رجیستری بوده، با این حال باید دید گوشی موبایل در روزهای آینده ارزان می‌شود یا خیر؟
نامه نیوز موبایل تلفن تلفن همراه 

  

بارسا و والنسیا از ساعت 23.30 در بنیتو ویامارین به مصاف هم رفته اند.
ورزش۳ لیورپول ورزش بازی 

  

اصل 59 قانون اساسی، بن‌بست‌شکن است/ فشار به دولت خیانت به تاریخ و ملت ایران است/ پیروز میدان مبارزه با آمریکا هستیمرئیس‌جمهور وحدت فکر و اعتماد به یکدیگر را از ملزومات اصلی پیروزی در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران اسلامی دانست و با تاکید بر اینکه قطعا از رنج و مشکلات مردم خبر دارم و تمام تلاش دولت جلوگیری از سخت تر شدن زندگی مردم است، از رسانه های همگانی خواست برای امید آفرینی به مردم و خنثی سازی تبلیغات دشمنان، اقدامات و دستاوردهای دولت را برای مردم بازگو کنند.
ایلنا قانون کالاهای اساسی انتخابات ریاست جمهوری 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ رفت‌وبرگشت قیمت‌ها و نوسانگیری کوتاه‌بُرداقتصادنیوز: امروز شنبه 4 خرداد 1398 بازار طلا و ارز با رفت و برگشت قیمت‌ها مواجه شد و نهایتاً تا عصر نرخ‌ها رشد اندکی را نسبت به نرخ‌های انتهای هفته گذشته ثبت کرد. امروز صرافی ملی نرخ خرید و فروش دلار و یورو را در دو مرحله مجموعاً 80 تومان پایین آورد و نرخ رسمی دلار را زیر مرز 14 هزار تومان برد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز سکه و طلا یورو 

  

وضع ارزش‌های اسلامی در ادارات؛ از نحوه پوشش تا محرومیت‌های اجتماعی به گزارش خبرنگار خبرگزارى خانه ملتجلسه امروز (شنبه، 4خرداد ماه) کمیسیون فرهنگی مجلس با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف اجرایی در خصوص بحث و بررسی پیرامون وضعیت ارزش‌های اسلامی در دستگاه‌های اداری تشکیل شد. سالک: عدم باور برخی از وزرا و مسئولان به قانون حجاب و عفاف در این جلسه احمد سالک کاشانی رئیس کمیته حجاب و عفاف کمیسیون فرهنگی مجلس موضوع امر به معروف و نهی از منکر را دارای 12…
خانه‌ملت مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی