رسوایی آهنگساز المپیک توکیو به دلیل اذیت و آزار کودکان معلول

داستان مشکلات و رسوایی‌های المپیک توکیو 2020 ادامه دارد:‌ آهنگساز اصلی بازی‌ها مجبور به استعفا و آهنگ او از افتتاحیه المپیک حذف شد.

رسوایی آهنگساز المپیک توکیو به دلیل اذیت و آزار کودکان معلول

کیگو اویامادا موزیسین 52 ساله که در تیم هنری افتتاحیه المپیک بود در روزهای اخیر به خاطر سر و صدای زیادی که در فضای مجازی نسبت به رفتار و کردار گذشته اش به راه افتاد عذرخواهی کرد اما قضیه نخوابید. او با لقب هنری کورنلیوس شناخته می شود و در دهه 1990 با سبک شیبویاکِی محبوبیت زیادی کسب کرد.

کورنلیوس سالها قبل در دهه 1990 در مصاحبه با مجله‌ها گفته بود که در زمان کودکی بچه‌های همکلاسیش که دچار معلولیت بودند را اذیت و آزار می کرده و «اصلا پشیمان هم نیست».

البته شاید سختگیرانه به نظر بیاید که یک آدم بزرگ در این سن و جایگاه هنری برای خطاهای کودکیش مجازات شود. اما جزییات مصاحبه‌های او که تازگی دوباره ترند شده این بار کاربران فضای مجازی ژاپن و جهان را شوکه کرد. به طوری که کمیته برگزاری المپیک مجبور به پذیرش استعفای او شد.

اما مگر اویامادا چه کرده بود؟ (هشدار: منزجرکننده)

در مصاحبه سال 1995 اویامادا 22 صفحه درباره این آزار و شکنجه‌ها حرف زده و جزییات بسیار شنیعی را وصف کرده. او گفته بود بچه‎ های معلول را مجبور می کرده مدفوع انسان را بخورند. کارهای دیگری که کرده و تا دبیرستان ادامه داشته: وادار کردن بچه های معلول ذهنی به لخت شدن، اجبار آنها به خودارضایی پیش دیگران، اجرا کردن فنون خطرناک کشتی روی آنها (چون کودک جثه نحیفی داشته و «کتک زدنش آسان بود») یا انداختن مت ورزش روی یک بچه و با زانو پریدن روی او در اتاق لوازم ورزش.

او گفته بود به نظرش این کارها بامزه بوده و موقع انجام این کار از ته دل می‌خندیده.

او پسر بچه‌ای به نام ساوادا را از ابتدایی تا دبیرستان آزار داده بود و موقع تعریفش قهقهه میزده. از اینکه یک کودک معلول ذهنی دیگر را وادار میکرده برایش خوراکی بخرد افتخار می‌کرده.

مصاحبه کننده بعدها با مادر این کودک صحبت کرده. مادر گفته بود که در اثر این کارهای کورنلیوس معلولیت کودک بدتر شده و او هرگز نتوانست دیگر به جامعه بازگردد.

در پایان مصاحبه از او پرسیده شده بود که دوست داری با کودکانی که آزار دادی ملاقات کنی؟ گفته بله خیلی باحال میشه اگر دوباره ببینمشان! در جواب اینکه آیا خود را یک بچه غلدر آزارگر می دانی گفته بود کارهایی که من کردم بد بوده ولی من آزارگر نیستم.

در طول‌این 25 سال بارها و بارها خبرنگاران در مورد این مصاحبه‌ها سراغ او رفتند اما او هرگز عذرخواهی نکرده بود.

اویامادا روز جمعه اعتراف کرد که مطالب چاپ شده از قول او در مصاحبه با Rock’On Japan در 1994 و Quick Japan در 1995 صحت داشته و درست بوده.

یک کاربر توییتر نوشت: اصلا امکان نداره کسی که بچه های معلول رو اذیت میکرده و حالا به عنوان آدم بالغ هم به کارش افتخار میکنه در پارالمپیک ایفای نقش کنه. محاله.

سردبیر مجله راک آن ژاپن بابت ترتیب دادن چنین مصاحبه‌ای عذرخواهی کرد و گفت این کار از نظر اخلاقی و حرفه‌ای نادرست بوده. خود مصاحبه کننده هم عذرخواهی کرد.

وقتی این مطالب دوباره در فضای مجازی زنده شد او مجبور به عذرخواهی شد و گفت که من بابت آن کارها متاسفم ولی باز هم میخواهم به عنوان یک موزیسین تمام تلاشم را در پارالمپیک کنم! کمیته برگزاری هم از او دفاع کرد و گفت بله او الان یک هنرمند بااخلاق است و ما او را نگه خواهیم داشت.

اما چند روز بیشتر از این ماجرا نگذشت که اویامادا مجبور به استعفا شد و کمیته برگزاری هم مجبور به پذیرش استعفا او شد و گفت در نگه داشتن او در این سمت اشتباه کرده. حالا قطعه ای چهار دقیقه ای که او ساخته بود و قرار بود مراسم افتتاحیه المپیک توکیو با آن شروع شود حذف شده و برگزارکنندگان در حال دست و پا زدن برای تهیه یک آهنگ جدید هستند، در حالی که فقط سه روز به افتتاحیه باقی مانده است.

همه مقررات سرسام آور المپیک

المپیک توکیو روز جمعه یکم مرداد، یعنی چند روز دیگر شروع می شود. المپیکی که با همه المپیک‎های تاریخ فرق دارد. المپیکی که برای اولین بار یک سال به تاخیر افتاده و حالا قرار است با هزار اما و اگر و قانون و تبصره برگزار شود.

 

منبع: عصر ایران

رسوایی المپیک پارالمپیک   اخبار برگزیده
  

تصویری متفاوت از گروه موزیک مراسم تنفیذ رییسیتصویری از گروه موزیک مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دور از صحنه و‌ در بالکن‌حسینیه امام خمینی با اجرای سازهای مختلفی از قبیل «ویلون» و «ویلون سل» را مشاهده می کنید.
۵۵ آنلاین ریاست جمهوری امام خمینی 

  

سرنوشت علی لاریجانی چه می شود؟باشگاه خبرنگاران/ نماینده مجلس دهم درباره تغییرات در جریانات سیاسی کشور توضیحاتی ارائه داد.
نامه نیوز علی لاریجانی مجلس دهم خودرو 

  

میهمانان مراسم تحلیف چه کسانی هستند؟یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت:ده‌ها شخصیت سیاسی و پارلمانی، منطقه و جهانی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهند کرد.
ایلنا هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

«راز سر به مهر»؛‌ روایتی قابل انتشار از مذاکراتی که منتهی به برجام شدوزیر امور خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرام خود از انتشار مجموعه کتاب «راز سر به مهر» خبر داد.
ایلنا اینستاگرام محمدجواد ظریف ایران 

  

احتمال بررسی کابینه دولت رییسی در مجلس از شنبهسلیمی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس: اگر فردا کابینه به مجلس معرفی شود احتمالا جلسه رأی اعتماد به اعضای کابینه در صحن مجلس از روز شنبه 23 مرداد آغاز و تا سه‌شنبه 26 مرداد ادامه پیدا کند./ خانه ملت
فردا دولت 

  

مسائل فوری دولت رئیسی چیست؟حجت الاسلام رئیسی در مراسم تنفیذ گفت: مسئله کسری بودجه، مسئله ثبات بازار بورس، کنترل گرانی و تورم، مسئله کرونا و مسائل دیگری که شناخته شده و راهکارهای آن هم اندیشیده شده است. به دولت دوازدهم خسته نباشید می گویم اما کارهایی مهمی وجود دارد که امروز در پیش روی دولت سیزدهم است.
مستقل‌آنلاین دولت دوازدهم دولت کسری بودجه 

  

شروع طوفانی بورس با رشد 16000 واحدی شاخص/ خودرویی ها همچنان در مدار ریزشدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس معاملات را طوفانی آغاز کرد و با رشد 16 هزار و 900 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 392 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص سرمایه 

  

جزئیات جلسه رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت در مجلستسنیم/ عضو هیئت رئیسه مجلس از افزایش تعداد جلسات علنی مجلس برای تسریع بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور، در صورت نیاز خبر داد.
مثلث رئیس جمهور کار بهاره رهنما 

  

سورپرایز جنجالی یحیی برای هواداران پرسپولیس!وحید امیری ستاره با اخلاق پرسپولیس در آستانه تمدید قرارداد با این باشگاه قرار دارد.
خانه فوتبال پرسپولیس وحید امیری ستاره 

  

لابی قالیباف، قوی‌ترین لابی استنظر قالیباف در انتخاب شهردار آینده و برای شورای شهر حائز اهمیت بوده و گزینه‌هایی که برای بررسی‌های نهایی انتخاب می‌شوند بدون نظرخواهی از ایشان نخواهد بود.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری شهرداری تهران شورای شهر تهران 

  

حذف شرایط فروش از 3 خودرو / مکانیسم قیمت جور قرعه کشی خودرو را کشیددر آخرین طرح فروش اعلام شده از سوی سایپا میزان ثبت نام برای چند خودرو کمتر از ظرفیت در نظر گرفته شده بود. به نظر می رسد این کاهش تقاضا موجب شده تا زمینه برای برداشته شدن شرط و شروط ثبت نام خودرو برای تعدادی از خودروها برداشته شود.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو ایران خودرو 

  

پناهیان: روحانی خائن است/ چه کسی حاضر است او را محاکمه کند؟یک از تئوریسین های نیروهای انقلاب گفت: به زودی جشن پایان دولت روحانی را خواهیم گرفت، دولتی که من هنوز یک سؤال دارم و آن اینکه آیا آقای روحانی نمی‌دانست که نمی‌شود به غرب اعتماد کرد؟ یا می‌دانست؟ اگر می دانست خائن است.
نامه نیوز حسن روحانی استقلال مشاور 

  

رشد 2300 واحدی بورس تهران/ سرخپوشی خودرویی ها در روز سبز بورسدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس سبزپوش شد و با رشد 2300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 360 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سرمایه 

  

احتمال تعطیلی دو هفته‌ای کشوروزیر بهداشت در نامه‌ای به مقام معظم رهبری درخواست تعطیلی دو هفته‌ای کشور را داده بود و دیروز ایشان از رئیس‌جمهور خواستند این موضوع در ستاد ملی کرونا بررسی شود. حالا این ستاد اعلام کرده که پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای امروز بررسی می‌شود.
فردا درمان تهران رئیس جمهور 

  

امکان توقف اعمال اصل 85 بر طرح حمایت از حقوق کاربران وجود دارد/ همکاری در حوزه اینترنت را در تفاهنامه ایران و چین ندیدم/ منشاء طرح حمایت از کاربران، خارج از مجلس استسخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی، گفت: طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی بیرون از مجلس پخت و پز شده است، به خاطر همین ما اصرار داشتیم که حداقل اصل هشتاد و پنجی نشود و به مجلس بیاید در کمیسیون‌های اصلی و فرعی رسیدگی شود.
ایلنا اصل 44 مخابرات خبرنگار 

  اخبار داغ
  

این داروی فشار خون کرونا را درمان می کندنتایج مطالعه جدید مشترک محققان دانشگاه جورجیا آمریکا و دانشگاه شهید بهشتی ایران نشان داده است که داروی رایج فشارخون موسوم به لوزارتان از تکثیر کروناویروس می تواند جلوگیری کند.
گسترش فشار خون ایران درمان 

  

بیشترین بازده هفتگی بورس در سال 1400در دومین هفته کاری مرداد 1400 میانگین ارزش صف‌های خرید پایانی بازار سهام رشد 27 درصدی داشت و هفتمین هفته صعودی بازار ثبت شد.
اقتصادنیوز سهام 

  

توقف ببو به علت ابتلای یک بازیگر زن به کرونایکی از بازیگران زن نمایش «ببو» به ویروس کرونا مبتلا شد.
خبرفوری گرافیک ویروس باستانی 

  

رتبه سوم ایران در آمارهای جهانی ابتلا به کرونادر روزهای اخیر تعداد مبتلایان ایران در جهان رتبه سوم را داشته است. افزایش ابتلا سرانجام سبب شد تا تعداد بیماران بدحال کرونایی در ایران به بیشترین مقدار تاریخی خود دست پیدا کند.
۵۵ آنلاین ایران درمان وزارت بهداشت 

  

زائور اوگویف، کشتی‌گیر روس، پس از ابتلای یکی از ورزشکاران روسیه به کرونا، می ترسید که اعضای تیم کشتی المپیک روسیه نیز به کرونا مبتلا شده باشند.
ورزش۳ روسیه المپیک 

  

قیمت سکه، طلا و ارز 14 مرداد 1400/سکه دوباره جهش کرددر حالی قیمت دلار امروز در بازار آزاد بدون تغییر قیمت بود، اما نرخ طلا و سکه به سمت بالاجهش کرد.
اقتصادنیوز قیمت ارز دلار 

  

محمد اسفندیاری در اثر کرونا درگذشت + عکس و علت مرگمحمد اسفندیاری نویسنده و کارگردان قدیمی در اثر کرونا جان خود را از دست داد. محمد اسفندیاری، یک دوست بسیار صمیمی به نام محمدرضا محمدی دارد که او خبر درگذشتش را اعلام کرد.
شما‌نیوز عکس تلویزیون نویسنده 

  

آمار وخیم بیماران بدحال کرونا در ایران /رکوردها جابجا شددر روزهای اخیر تعداد مبتلایان ایران در جهان رتبه سوم را داشته است. افزایش ابتلا سرانجام سبب شد تا تعداد بیماران بدحال کرونایی در ایران به بیشترین مقدار تاریخی خود دست پیدا کند.
اقتصادنیوز ایران 

  

حواشی مراسم تحلیف رئیسی/ قالیباف با همه دست داد/ روحانی بالاخره بعد از کرونا به مجلس آمدمراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهوری به دور از حاشیه نبود، به عنوان مثال پای حسن روحانی بعد از یک
خبرفوری شورای نگهبان عباسعلی کدخدایی حسن روحانی 

  

بررسی صنعتی گردشگری و افزایش سفر در دوران پساکروناگشت و گذار یکی از اصلی ترین تفریحات زندگی خانواده ها به شمار می رود و از گذشته تاکنون اغلب خانواده ها به صورت سالانه چندین سفر را در برنامه خود قرار می دهند.
اقتصادنیوز گردشگری خانواده سفر 

  

بورس در هفته دوم مرداد چگونه گذشت؟ / شاخص کل یک پله رشد کرددر هفته گذشته شاخص کل در محدوده یک میلیون و 351 هزار واحد آغاز به کار کرد و در آخرین روز معاملاتی در
خبرفوری خودرو شاخص پتروشیمی