مهر   |  علمی  |  

آخرین وضعیت واکسنهای ایرانی کرونا/هیچ پروژه واکسنی متوقف نشده است

دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری به خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه واکسن سازهای ایرانی 6 ماه با تاخیر از سایر کشورها به مطالعه و تولید واکسن‌های کرونا ورود کردند، گفت: از این رو نمی‌توانیم بگوییم که نسبت به سایر کشورهای تولید کننده واکسن عقب هستیم؛ مگر در شرق مدیترانه، جنوب شرق آسیا یا در منطقه ما چند واکسن ساز شروع کردند که همانند کشور ما با مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها…

آخرین وضعیت واکسنهای ایرانی کرونا/هیچ پروژه واکسنی متوقف نشده است

دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری به خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه واکسن سازهای ایرانی 6 ماه با تاخیر از سایر کشورها به مطالعه و تولید واکسن‌های کرونا ورود کردند، گفت: از این رو نمی‌توانیم بگوییم که نسبت به سایر کشورهای تولید کننده واکسن عقب هستیم؛ مگر در شرق مدیترانه، جنوب شرق آسیا یا در منطقه ما چند واکسن ساز شروع کردند که همانند کشور ما با مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها روبرو باشند.

عضو کمیته ملی واکسن علیه کرونا گفت: زمانیکه می‌بینیم یک واکسن ساز خارجی، پول واکسن را گرفته ولی محموله را تحویل کشور نمی‌دهد لازم بود که خودمان وارد عرصه تولید واکسن علیه کرونا شویم.

به گفته قانعی، کشور احساس کرد این موضوع، دلیلی برای وارد ساختن فشار علیه ایران است از این رو باید وارد مرحله تولید واکسن علیه کرونا می‌شدیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا لازم بود که با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، چندین پلتفرم واکسن کرونا زمینه کاری شرکت‌های داخلی قرار بگیرد، گفت: ما از همان ابتدا پیش بینی کردیم که ممکن است اثربخشی یک واکسن در برابر جهش‌های ویروسی کاهش یابد.

عضو کمیته ملی واکسن علیه کرونا اضافه کرد: همچنین بر اساس نظارت تیم‌های فنی واکسن ساز و کارشناسان، اگر فردی یک واکسن ویروسی را دریافت کرده لازم است برای دوز یادآور، از واکسن بر اساس پلتفرم دیگری استفاده کند.

قانعی با بیان اینکه از این رو پیش بینی می‌شد که شاید با یک نوع واکسن مشکل حل نشود، گفت: ما شاهد این بودیم که اثربخشی واکسن خارجی (فایزر) در برابر جهش دلتا کاهش یافت و چنین موضوعی برای سایر واکسن‌ها نیز اتفاق افتاد.

عضو کمیته ملی واکسن علیه کرونا ادامه داد: البته که قضاوت در مورد واکسن‌ها کمی زود است و باید دوسالی از تزریق واکسن‌ها بگذرد که ببینیم کدام واکسن بر پایه چه پلتفرمی اثربخش بوده است. اما کاهش مرگ و میر و بستری طی زمان واکسیناسیون به شدت قابل محسوس بود. از این رو تردیدی در کاهش مرگ به واسطه واکسن‌ها نیست.

هیچ پروژه واکسن داخلی متوقف نشده است

قانعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شنیده شده برخی از واکسن سازهای ایرانی، مطالعات یا تولیدات خود را متوقف کرده‌اند گفت: در حال حاضر هیچ سندی دال بر توقف پروژه‌های واکسن‌های داخلی نداریم.

واکسن «کووبرکت» در حال تولید است

عضو کمیته ملی واکسن علیه کرونا در خصوص آخرین وضعیت واکسن‌های ایرانی گفت: واکسن «کووبرکت» اکنون در بازار موجود است و توقف تولید یا عدم وجود نمونه این واکسن تایید نمی‌شود.

وی ادامه داد: آنچه که در خصوص این واکسن گفتند این است که میزان تولیدات آن نسبت به میزان تولیدی که قرار بوده باشد، عقب است اما در بازار وجود دارد.

«اسپایکوژن» آماده تحویل است

عضو کمیته ملی واکسن علیه کرونا در خصوص واکسن «اسپایکوژن» که توسط شرکت دانش بنیان ایرانی با همکاری یک شرکت استرالیایی در مرحله تست کارآزمایی بالینی است، گفت: مجوز این واکسن اخذ و قیمت گذاری شده ضمن اینکه آماده تحویل است.

قانعی افزود: زمان ورود این واکسن به عرصه کارآزمایی و تولید مدت کوتاهی بوده و در خصوص این واکسن هم می‌توان گفت که از دنیا عقب نیست.

نتایج کارآزمایی واکسن «کووپارس» رازی آماده است

عضو کمیته ملی واکسن کرونا گفت: همچنین واکسن «کووپارس رازی» که مطالعات فاز سوم را از شهریور آغاز کرده اکنون نتایج فاز سوم خود را آماده کرده است.

وی افزود: موسسه رازی، در کارآزمایی بالینی خود به جای واکسن نما از واکسن سینوفارم استفاده کرد.

«نورا» در فاز سوم کارآزمایی بالینی است

عضو کمیته ملی واکسن علیه کرونا در خصوص واکسن «نورا» گفت: این واکسن وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی شده و به محض اینکه نتایج میانی فاز سوم آماده شود، امکان اخذ مجوز وجود دارد؛ توانایی این شرکت به میزان تولید 3 میلیون دوز در ماه است.

وی افزود: به احتمال زیاد این واکسن همانند «کووپارس رازی» در فاز سوم با واکسن «سینوفارم» مقایسه شود.

انصراف واکسن «فخرا» رسمی نشده است

قانعی در خصوص واکسن فخرا گفت: هنوز مسئولان این پروژه در کمیته علمی کرونا انصراف کتبی و توقف پروژه را رسماً اعلام نکرده‌اند.

به گفته وی، در واقع سندی در خصوص توقف این پروژه ندیده‌ایم یا تاکنون اعلام نشده است.

ورود واکسن مبتنی بر «mRNA» به تست انسانی تا پایان سال

قانعی در خصوص واکسن یک شرکت دانش بنیان که مبتنی بر «mRNA» است، نیز گفت: به محض اخذ مجوز بالینی این پروژه نیز وارد کارآزمایی بالینی می‌شود اما با تاخیر.

عضو کمیته ملی واکسن علیه کرونا افزود: پیش بینی می‌شود که تا پایان سال، وارد کارآزمایی بالینی شود و پیگیر آن هستیم. این پلتفرم آن دسته از واکسن‌هایی است که کارایی آنها قابل تغییر است و با کاهش اثربخشی امکان تغییر آن وجود دارد.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که واکسن سازها طی کارآزمایی بالینی با آن روبرو شدند، خروج داوطلبان از مرحله مطالعه بود، گفت: این یک چالش بود که وزارت بهداشت باید این موضوع را حل کند؛ البته برخی واکسن سازها از واکسن سینوفارم برای مقایسه بهره بردند.

فناوری وزارت بهداشت خبرنگار   اخبار برگزیده
  

به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم/ باید از خرد جمعی استفاده کنیمرییس دانشگاه تهران با بیان اینکه به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم، بر لزوم استفاده از خرد جمعی تاکید کرد.
ایلنا دموکراسی دانشگاه تهران تهران 

  

فوری/ افزایش قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو+ قیمت جدید محصولاتمجوز افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا صادر شد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پرتردد شهرسرپرست اورژانس تهران از تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پر تردد شهر خبر داد.
ایلنا اورژانس تهران آلودگی هوا 

  

تشکیل دولت در سایه از سوی اصلاح‌طلبان، ادعایی بی‌اساس استغلامعلی رجایی گفت: اصلاح طلبان حتی در دولت فراجناحی رئیسی هم که شعار آن داده می شد جایی ندارند. بنابراین من فکر می‌کنم ادعای تشکیل دولت در سایه غیرقابل اثبات است.
نامه نیوز دولت ازدواج سازمان انرژی اتمی 

  

اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیستمتخصصان آمریکایی و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) اظهار داشتند: اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیست.
۵۵ آنلاین بیمارستان ژاپن مصاحبه 

  

همصدایی اصلاح‌طلبان برای ایجاد تغییر در سیاست خارجی!دو روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» و «اعتماد» امروز در اقدامی هماهنگ یا شاید هم اتفاقی از لزوما بازنگری و تغییر ریل‌گذاری در سیاست خارجی نوشته‌اند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی دولت 

  

اعتراف اسرائیل به گفتن دروغ بزرگی علیه ایرانمردی که ارتش اسرائیل را اداره می کرد معتقد است که خروج آمریکا از برجام برای اسرائیل تأثیر منفی داشت و ایران را از تمامی محدودیت ها رها ساخت و برنامه هسته ای اش را به یک مرحله بسیار پیشرفته رساند. این در حالی بود که خروج آمریکا از برجام به منزله یک پیروزی تاریخی برای اسرائیل و تضمینی برای امنیتش قلمداد می شد...
مثلث ایران ایران و آمریکا دونالد ترامپ 

  

واکنش رئیس بانک مرکزی به قیمت دلار: نه بابا چه خبره!واکنش جالب رئیس‌کل بانک مرکزی به 32هزار تومانی شدن دلار: نه بابا چه خبره!
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک قیمت 

  

واکسن نزده ها بخوانند!در ترددهای شخصی افرادی که دو دُز واکسن را نزده باشند و بخواهند به شهر‌های قرمز یا نارنجی کرونایی سفر کنند، مشمول جریمه یک میلیون تومانی خواهند شد. تردد واکسن نزده ها به شهر‌های زرد هم جریمه 500 هزار تومانی به همراه دارد.
مستقل‌آنلاین دلار سفر 

  

آیت الله مکارم: نظام آموزشی باید شیعی و اسلامی شودآیت الله مکارم شیرازی گفت: دستاوردهای علمای بزرگ شیعه باید در کتب درسی دانش آموزان و دانشگاهیان گنجانده شود.
مستقل‌آنلاین آموزش نجوم حوزه 

  

فوری: پرسپولیس به خودش آمد| جای خالی کاپیتان پر شد؟مدافعان پرسپولیس در غیاب سیدجلال حسینی عملکردی را از خود به نمایش گذاشتند تا در ادامه فصل نگرانی ها در خصوص غیبت های احتمالی کاپیتان اول سرخ ها کمتر از قبل باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس بهاره رهنما محمدرضا گلزار 

  

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر خارجه دیدار می‌کننداین دیدار در روز جاری و در محل وزارت امور خارجه برگزار می شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی کتایون ریاحی یارانه 

  

منشا ضعف‌ها در اداره شهر دوره چهارم شوراست/ "فساد" نتیجه نظارت حداقلی شوراییان استعضو اسبق شورای شهر تهران گفت: در فرهنگ مدیریتی هر کسی که بر سرکاری منصوب می‌شود و قدرت را به دست می‌گیرد، برای عملکرد مثبت و برنامه‌های مدیریتی گذشتگان اهمیتی قائل نبوده و نوعا به دنبال اِعمال نظرات شخصی و یا جناحی خودشان است.
ایلنا درآمد شورای شهر تهران تهران 

  

حاکمیت تحمل خود را در برابر اعتراضات معیشتی مردم بالا ببرد/ خودمان را فریب ندهیم/ وضعیت اقتصادی‌ هیچ کشوری با وجود تحریم‌ها، گل و بلبل نشده استقائم مقام حزب اعتماد ملی درباره علت افزایش اعتراض معیشتی مردم گفت: قبل از انتخابات رقبای اصلاح‌طلبان و حتی خود رئیس‌جمهور ‌گفتند سرنوشت معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نمی‌زنیم. اما حالا آفتاب آمد دلیل آفتاب، می‌بینیم که سرنوشت همه چیز به تحریم‌ها گره خورده است. آیا می‌توان کشوری را به شهادت آورد که درگیر تحریم باشد ولی وضعیت اقتصادی‌اش گل و بلبل باشد؟
ایلنا ایران اصلاح طلبان بابک زنجانی 

  

قالیباف: شفافیت کل نظام باید از مجلس آغاز شودنماینده مردم تبریز در مجلس جزئیات جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را تشریح کرد.
فردا مجلس شورای اسلامی تبریز دولت 

  اخبار داغ
  

افزایش حیرت‌انگیز ثروت میلیاردر‌ها در دوران همه‌گیری کروناگزارش سالانه نابرابری جهانی می‌گوید که از سال 1995 تاکنون، سهم ثروت میلیاردر‌ها از یک درصد به سه درصد افزایش یافته است. این رقم در ابتدای همه‌گیری دو رصد برآورد شده بود.
۵۵ آنلاین ثروتمند ثروت درآمد 

  

نام سویه های بعدی کرونا را بشناسیدبا گذشت تقریبا دو سال از شروع پاندمی کرونا، نیمی از حروف الفبای یونانی برای نامگذاری سویه‌های مختلف کروناویروس استفاده شده‌اند.
اقتصادنیوز 

  

وضعیت کنترل بیماری کرونا بسیار مطلوب است/ 4 ماه بعد از تزریق دز دوم سینوفارم، دیگر آنتی بادی برای محافظت وجود نداردعضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: به ما ثابت شده است که واکسن های ساخته شده براساس پلتفرم ویروس ضعیف شده مانند سینوفارم، برکت یا بهارات چهارماه بعد از دز دوم معمولاً دیگر آنتی بادی برای محافظت ندارند.
ایلنا ماه آلمان بیمارستان 

  

شرط دلار برای افت قیمت سکه/پیش بینی قیمت سکه امروزاقتصادنیوز: قیمت سکه دیروز 100 هزارتومان از ارزش خود را از دست داد و در محدوده 13 میلیون و 100 هزار تومان قرار گرفت .
اقتصادنیوز دلار قیمت 

  

پیش بینی قیمت سکه در آخر هفته/ پیام جدید بازار سکهبرای اینکه سکه مرز 13 میلیونی را از دست بدهد، باید ارزش ذاتی سکه به زیر 12 میلیون و 800 هزار تومان برود. برای اینکه سکه به زیر محدوده 12 میلیون و 800 هزار تومان برود،‌ دلار باید به زیر محدوده 30 هزار و 400 تومان هدایت شود.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

قیمت دلار افزایش یافت/آخرین قیمت دلار در بازارصالح‌ آبادی در واکنش به قیمت 32هزارتومانی دلار که یک نفر از میان جمعیت بدان اشاره می‌کند، با تعجب می‌گوید: «نه‌بابا! چه خبر است؟»
فردا قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

کارآیی 3 دُز واکسن فایزر برابر کرونای اومیکرونشرکت‌ بیون‌تک اعلام کرد: 3 دوز از واکسن فایزر در برابر سویه اومیکرون کارایی دارد .
مملکت‌آنلاین تولید ویروس ماه 

  

خبر بد محققان آفریقای جنوبی درباره کرونای اومیکروننتایج یک مطالعه در آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که احتمال ابتلاء به سویه امیکرون بیش از سه برابر بیشتر از سویه های قبلی کروناویروس است.
۵۵ آنلاین آفریقای جنوبی 

  

آخرین قیمت خودرو امروز 18 آذر/پژو 206 مشتریانش را شوکه کردخودروهای صفر داخلی در بازار همچنان با نوسان قیمتی قابل توجهی همراه هستند. برای آگاهی از قیمت خودرو گزارش زیر را بخوانید.
فردا قیمت خودرو پژو 

  

این جلبک دریایی، از ابتلا به کرونا جلوگیری می کند«اولوان»، پلی ساکارید اصلی محلول در آب که از دیواره سلولی جلبک دریایی سبز استخراج می‌شود، می‌تواند به جلوگیری از آلوده کردن سلول‌های انسانی به کروناویروس کمک کند.
اقتصادنیوز جلبک 

  

شوک به قیمت خودرو /بازار مسکن و دلار از تب و تاب افتاداقتصادنیوز: مهمترین خبری که در بازار رُخ داد اصلاح متوسط 18 درصدی متوسط قیمت خودرویی ها بود که در صورت فرض ثبات همین شرایط در سال آینده می تواند به کاهش قیمت خودرو بیانجامد.
اقتصادنیوز قیمت خودرو مسکن 

  

هشدار جدی درباره سویه اومیکرون و ابتلای مجدد به کرونانتایج یک مطالعه در آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که احتمال ابتلاء به سویه امیکرون بیش از سه برابر بیشتر از سویه های قبلی کروناویروس است.
اقتصادنیوز آفریقای جنوبی 

  

افشاگری درباره مقصر افزایش قیمت دلار +فیلمبه نظر شما دلیل اصلی افزایش قیمت دلار چیست؟
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت دلار 

  

ادعای عجیب وزیر صمت: دستور لغو افزایش قیمت خودرو توسط رئیس جمهور به منظور دقت در قیمت‌گذاری بودوزیر صمت در حاشیه ستاد تنظیم بازار گفت: دستور ماه قبل رئیس جمهور برای لغو افزایش قیمت خودرو به این دلیل بود که قیمت گذاری ها باید اصولی باشد.
مملکت‌آنلاین افزایش قیمت قیمت خودرو