تسنیم   |  اجتماعی  |  

حذف ارز دولتی باعث کاهش یک سوم مصرف دارو در کشور می‌‌شود

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: حذف ارز دولتی و تخصیص یارانه به بیمه‌‌ها، باعث می‌‌شود مصرف دارو در کشور حدود یک سوم کاهش یابد زیرا قیمت پایین برخی داروها باعث قاچاق معکوس دارو می‌‌شود.

حذف ارز دولتی باعث کاهش یک سوم مصرف دارو در کشور می‌‌شود

- اخبار اجتماعی -

همایون سامه‌‌یح نجف‌‌آبادی در گفت‌‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ درباره مشکل تخصیص ارز به دارو گفت: روز گذشته با مسئولین بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و مسئولین وزارت بهداشت درباره کندی در روند تخصیص ارز به داروها جلسه‌‌ای داشتیم. کلاف تأمین و تحویل ارز دارو، پیچیده است و هر کدام از قسمت‌‌هایی که در این امر نقش دارند، مشکلات خاص خود را دارند؛ اگر ارز مورد نیاز وزارت بهداشت برای دارو و درمان تأمین نشود، بهم‌‌ریختگی بسیار شدیدی در حوزه تأمین دارو و سلامت مردم پیش می‌‌آید که جبران‌‌ناپذیر خواهد بود. ما تذکرهای لازم را به مسئولین بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه دادیم و امیدواریم این مسئله را جدی بگیرند و به هر نحوی که شده ارز مورد نیاز برای داروها را تأمین کنند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر تأثیر حذف ارز دولتی بر رفع این مشکل، تصریح کرد: نظر بسیاری از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شواری اسلامی، حذف ارز دولتی برای داروهاست؛ پیشنهاد شده است که این اتفاق بیفتد و ارز داروها نیمایی شود و در ازای آن، یارانه به بیمه‌‌ها داده شود.

نجف‌‌آبادی ادامه داد: حذف ارز دولتی و تخصیص سوبسید به بیمه‌‌ها، باعث می‌‌شود مصرف دارو در کشور حدود یک سوم کاهش یابد؛ یعنی ارز مورد نیاز دارو نیز کاهش می‌‌یابد؛ زیرا مسئله‌‌ای که در زمان حاضر وجود دارد این است که بسیاری از داروها به دلیل تخصیص ارز دولتی، قیمت پایینی دارند و این امر، باعث قاچاق معکوس این داروها به کشورهای مجاور می‌‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم درباره نحوه برخورد با این قاچاق معکوس داروها، خاطرنشان کرد: برای داروهای گران‌‌قیمت که با ارز 4200 تومانی وارد می‌‌شوند یک شناسه اختصاص داده می‌‌شود؛ این شناسه‌‌ها مشخص می‌‌کنند که دارو چه زمانی وارد شده است و باید مشخص شود داروها کجا توزیع شده است؛ البته این سیستم نظارتی نیز دارای نواقصی است که باعث می‌‌شود برخی افراد بتوانند همین سیستم را نیز دور بزنند و باید مشکل برطرف شود.

وی با ارائه مثالی بیان داشت: اگر داروها به صورت بیمه‌‌ای و نه آزاد، فروخته شود، می‌‌توان به راحتی به مشخصات مصرف‌‌کننده دارو پی برد و درنتیجه بر کنترل قاچاق معکوس، نظارت کرد.

عضو کیمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: البته بنده فکر می‌‌کنم این میزان از قاچاق معکوس دارو، تنها از طریق داروخانه‌‌ها امکانپذیر نیست. شاید برخی از داروخانه‌‌ها تخلف کنند اما به نظر می‌‌رسد خروج این مقدار عظیم دارو از کشور، فقط محدود به داروخانه‌‌ها نیست.

وی در پاسخ به این سؤال خبرنگار تسنیم که "پس به نظر شما مابقی قاچاق معکوس داروها از کجا نشأت می‌‌گیرد؟" اظهار بی‌‌اطلاعی و تأکید کرد: باید در این زمینه تحقیقاتی صورت بگیرد تا مشخص شود چه کسانی در زنجیره قاچاق نقش دارند.

نجف آبادی با بیان این‌‌که امیدواریم مشکل تخصیص ارز به زودی حل شود، خاطرنشان کرد: آمریکا مدعی است که تنها بر ضد دولت ایران فشار تحریم را اعمال می‌‌کند این در حالی است که فشار تحریم‌‌ها مستقیماً روی مردم ماست. آمریکا ادعا می‌‌کند انتقال ارز برای خرید دارو و مواد غذایی، امکانپذیر است و از آن ممانعت نکرده است اما کاملاً مشهود است که سایر کشورها به دلیل فشارهای آمریکا بر آن‌‌ها، از فروش دارو به ایران ممانعت می‌‌کنند.

کاهش 51 درصدی تخصیص ارز دولتی به دارو و تجهیزات پزشکی انتهای پیام/

ارز ارز دولتی داروخانه   اخبار برگزیده
  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  

برای انتخابات 1400 با شخصیت‌ها و احزاب تاثیرگذار اصلاح‌طلب رایزنی می‌کنیمدر جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، موضوع انتخابات1400 مورد بررسی قرار گرفت. همچنین غلامحسین کرباسچی گزارشی از دیدار با مهدی کروبی ارائه داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان غلامحسین کرباسچی 

  

دارویی برای تعدیل پاسخ التهابی در کووید-19 شدیدمحققان "دانشگاه مالاگا"(University of Malaga) و "مرکز نانوپزشکی و زیست فناوری اندلس"(BIONAND) اسپانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند از یک دارو می‌توان برای تعدیل پاسخ التهابی در موارد شدید کووید-19 استفاده کرد.
مملکت‌آنلاین درمان فناوری دارو 

  

تصمیم جامعه روحانیت برای انتخابات 1400عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت که این تشکل برنامه ای برای معرفی کاندیدا در انتخابات 1400 ندارد.
مثلث جامعه روحانیت مبارز خودرو پدر 

  

جزئیات تحریم های جدید آمریکا پس از مکانیسم ماشه + فیلمرئیس‌جمهور آمریکا بیانیه‌ای درباره تحریم‌های جدید اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.
گسترش رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

افرادی که نباید ماسک بزنندافرادی که بدون کمک قادر به برداشتن ماسک از صورت‌شان نیستند، شامل نوزادان و کودکان خردسال و همچنین افرادی که دچار سختی تنفس هستند، نباید از ماسک استفاده کنند.
مستقل‌آنلاین ماسک ورزش کودکان 

  

دونالد ترامپ، سال‌ها پیش از ریاست جمهوری خود معتقد بوده که اوباما قصد یک حمله نظامی به ایران را دارد چرا که این حمله بر موقعیت او در افکار عمومی و نظرسنجی‌ها موثر است. حال برخی گزارش‌ها و اقدامات آمریکا حاکی از فعال شدن این تئوری ترامپ در شش هفته باقیمانده به انتخابات آمریکاست.
رویداد۲۴ واشنگتن دونالد ترامپ خاورمیانه 

  

سخنگوی دولت نشست خبری این هفته خود را در سیستان بلوچستان برگزار کرد و با مقایسه دولت صدام و ترامپ به تشریح شباهت‌های آن‌ها در صدمه به ایران پرداخت.
رویداد۲۴ صادرات غیرنفتی سازمان بهداشت جهانی رئیس جمهور 

  

محصول جدید ایران خودرو در راه است | تصاویر و مشخصاتمدیر پروژه خودروی سورن سال از آمادگی ایران خودرو برای تجاری سازی این محصول در یک ماه آینده خبر داد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ممنوعیت تردد خودرو در برخی خیابان‌های تهران امروز اول مهرمدیریت‌های شهری در بسیاری کشورها در روز جهانی بدون خودرو، شهروندان را به پرهیز از استفاده از خودروهای شخصی ترغیب می‌کنند. این روز مقارن با اول مهر ماه، با پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو که در دوران شهرداری پیروز حناچی از سوی مدیران شهری پیگیری می‌شود، همزمان شده است.
خودروتک خودرو شهرداری تهران تهران 

  

اقدام ادعایی آمریکا در بازگشت تحریم‌ها علیه ایران با واکنش رسانه‌ها و تحلیلگران مختلفی روبرو بوده و همگی حاکی از یک واقعیت انکار نشدنی است: انزوای بی قید و شرط ایالات متحده!
رویداد۲۴ رسانه ایالات متحده آمریکا ایران 

  

متهم اصلی بحران در بازار خودرواختلاف قیمتی که علتی جز تعلل شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو و غیرواقعی بودن قیمت‌های اعلام شده توسط این شورا ندارد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

ترامپ قبل از انتخابات ناچار به لفاظی است/ ادعای فعال‌سازی اسنپ بک کلاهبرداری ترامپ است/ آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد/ جهان مخالف احیای تحریم‌هاستاستاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: جهان مخالف احیای تحریم‌های سازمان ملل است و آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد.
ایلنا دونالد ترامپ ترامپ سازمان ملل 

  

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در راستای معامله قرن انجام می‌شودیکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب عملی کردن نقشه معامله قرن صورت می گیرد.
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

درمان کرونا با کمک هورمون ورزشپژوهشگران برزیلی در بررسی جدیدی نشان داده‌اند که شاید یک هورمون که در واکنش به ورزش کردن ترشح می‌شود، بتواند به درمان کووید-19 کمک کند.
برنا درمان ورزش 

  

چین وعده تولید 1 میلیارد دوزی واکسن کرونا را دادژنگ ژونگ‌وی از کمیسیون ملی بهداشت چین گفت انتظار می‌رود این ظرفیت تولید واکسن کروناویروس در این کشور
خبرفوری چین تولید سالمندان 

  

پیش بینی قیمت خودرو در مهرماهدبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید: پیش‌بینی ما برای نیمه مهر ماه این است چنانچه قرار باشد قیمت دلار افزایش یابد قیمت خودروهای داخلی و خارجی گران خواهد شد. اکنون قیمت سانتافه مدل 2018 دو میلیارد و 300 میلیون تومان است.
شما‌نیوز قیمت خودرو خودروسازان 

  

قربانیان ویروس کرونا بدون اقدام جمعی به 2 میلیون نفر میرسدسازمان بهداشت جهانی هشدار داد در صورتی که اقدام جمعی صورت نگیرد تعداد قربانیان ویروس کرونا در سرتاسر جهان به 2 میلیون نفر خواهد رسید. بر اساس آمار سایت Worldometers، تعداد قربانیان ویروس کرونا در سرتاسر جهان به بیش از 989 هزار نفر رسیده و در آستانه رسیدن به 1 میلیون نفر قرار دارد. همچنین تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در سرتاسر جهان به بیش از 32 میلیون و 500 هزار نفر رسیده است
۵۵ آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی برزیل 

  

رکوردشکنی نگران‌کننده آمار ابتلا به کرونای ایران درابتدای پاییز +نمودارآمارهای کرونا نشان می‌دهد رکورد ابتلای روزانه در مهرماه ثبت شد.
اقتصادنیوز بهار ایران حوزه 

  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: در حال حاضر 747 نفر بستری مشکوک به کرونا در بیمارستان ها بوده که حال 121 نفر آنها وخیم است.
صراط بیمارستان قم اورژانس 

  

ابتلای هفت عضو تیم‌های فرمول یک به کروناهفت عضو دیگر تیم‌های شرکت‌کننده در رقابت‌های فرمول یک 2020 به ویروس کرونا مبتلا شدند.
تسنیم ویروس رسانه 

  

سازمان‌بهداشت‌جهانی: بدون اقدام جمعی قربانیان کرونا به 2 میلیون نفر میرسدسازمان بهداشت جهانی هشدار داد در صورتی که اقدام جمعی صورت نگیرد تعداد قربانیان ویروس کرونا در سرتاسر جهان به 2 میلیون نفر خواهد رسید. بر اساس آمار سایت Worldometers، تعداد قربانیان ویروس کرونا در سرتاسر جهان به بیش از 989 هزار نفر رسیده و در آستانه رسیدن به 1 میلیون نفر قرار دارد. همچنین تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در سرتاسر جهان به بیش از 32 میلیون و 500 هزار نفر رسیده است
رویداد۲۴ سازمان بهداشت جهانی ویروس برزیل 

  

قربانیان کرونا به دو میلیون می‌رسدسازمان بهداشت جهانی هشدار داد در صورتی که اقدام جمعی صورت نگیرد تعداد قربانیان ویروس کرونا در سرتاسر جهان به 2 میلیون نفر خواهد رسید.
اقتصادنیوز سازمان بهداشت جهانی ویروس اقتصاد 

  

پیش‌بینی بورس در فردا شنبه 5 مهرماه 99 / عوامل مؤثر بر بازار در این هفتهبازار سهام روز چهارشنبه متعادل بود و شاخص کل 1٫91 درصد رشد داشت. همچنین شاخص کل هم وزن نیز به 0٫14 رسید. اما بورس فردا را چگونه می‌گذراند؟
خودروتک قیمت سرمایه سهام 

  

همتی توضیح داد/ دلایل افزایش قیمت دلار چیست؟رییس کل بانک مرکزی نوشت: درخصوص دسترسی به منابع ارزی در خارج از کشور،برنامه‌هایی برای بازار ثانویه د
خبرفوری افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

به تازگی رسانه‌های روسیه واقعیت یک فیلم منتشر شده در فضای مجازی که در آن اجسادی از ساختمان یک بیمارستان آویزان هستند را فاش کردند.
صراط فضای مجازی روسیه مصاحبه 

  

تکذیب ابتلای بازیکنان النصر به کرونایک رسانه عربی اعلام می کند که هیچ بازیکنی در تیم النصر به ویروس کرونا مبتلا نشده است.
ورزش۳ رسانه کنفدراسیون فوتبال آسیا ویروس 

  

تست کرونا در کوتاه‌ترین زمان ممکناستاد پزشکی مولکولی در دانشگاه آنگلیا راسکین انگلیس، مدعی تست آزمایش سواب کووید 19 در 20 دقیقه شد.
برنا انگلیس