ایلنا   |  گوناگون  |  

مزیت‌های بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی نسبت به دیگر صندوق‌ها/ همسان‌سازی را در کوتاه مدت اجرایی می‌کنیم/ به دنبال سهام‌های بنیادی و کم ریسک هستیم/ وارد شرکت‌داری نخواهیم شد/ مدیریت سهام شستا را از دست نمی‌دهیم

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، با بیان اینکه بیمه جزء اولویت‌های اول و دوم خانوارهای شهری و روستایی محسوب نمی‌شود، درباره آینده‌ی این صندوق گفت: نسبت به سایر صندوق‌های بازنشستگی، کمترین مطالبه را از دولت داریم و دولت هم قول داده بدهی‌های ایجاد شده را با عرضه یکسری از دارایی‌ها از بین ببرد.

مزیت‌های بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی نسبت به دیگر صندوق‌ها/ همسان‌سازی را در کوتاه مدت اجرایی می‌کنیم/ به دنبال سهام‌های بنیادی و کم ریسک هستیم/ وارد شرکت‌داری نخواهیم شد/ مدیریت سهام شستا را از دست نمی‌دهیم

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، با بیان اینکه بیمه جزء اولویت‌های اول و دوم خانوارهای شهری و روستایی محسوب نمی‌شود، درباره آینده‌ی این صندوق گفت: نسبت به سایر صندوق‌های بازنشستگی، کمترین مطالبه را از دولت داریم و دولت هم قول داده بدهی‌های ایجاد شده را با عرضه یکسری از دارایی‌ها از بین ببرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، توسعه روستایی در جهانِ درگیر با کرونا پیچیده شده است. کشورهایی که تا پیش از شیوع کرونا به دلایل مختلف امکان سرمایه‌گذاری در روستاها را نداشتند، حالا دچار اضطراب شده‌اند. یکی از ارکان توسعه روستایی که می‌تواند در شرایط کرونایی هم به کمک دولت‌ها بیاید، «بیمه اجتماعی» است. در ایران «صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر» از دهه 80 مسئول توسعه بیمه اجتماعی در روستاها و در میان عشایر شده است. و به مرور، دایره حمایت‌های این صندوق افراد بیشتری را شامل و به شهرهای زیر 10 هزار نفر رسید. گروه‌های مختلفی نیز زیر پوشش این صندوق قرار گرفتند. این صندوق جوان است و در راه توسعه خدمات خود و پایداری منابعش باید صاحب راهبرد باشد. «علی شیرکانی»، مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، در گفتگوی پیش‌رو به تشریح این راهبردها می‌پردازد. 

 صندوق بیمه اجتماعی امروز چه تعداد بیمه شده و مستمری‌بگیر دارد؟ 

تعداد بیمه‌شدگان فعال صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، حدود 1 میلیون و 300 هزار نفر است. 122 هزار نفر هم تا پایان مهرماه مستمری‌بگیر این صندوق هستند. در کل این صندوق 2 میلیون نفر عضو دارد که شامل بیمه‌شدگان فعال و منفصل می‌شود؛ گروهی از منفصل‌ها، انفصال کامل دارند و گروهی به شکل مقطعی از صندوق منفصل می‌شوند. بیمه‌شدگان فعال هم به بیمه‌شدگانی می‌گوییم که یا حق بیمه‌های سهم خود را به شکل یکجا پرداخت کرده‌اند یا اینکه تا آخر ماه آینده پرداخت آنها را انجام می‌دهند. از آنجا که صندوق، خدمات بیمه اختیاری را عرضه می‌کند، همیشه فاصله‌ای در پرداخت حق بیمه به وجود می‌آید. در واقع مانند سازمان تامین اجتماعی نیستیم که افراد را زیر پوشش بیمه اجباری و البته اختیاری می‌برد. زمانی که پای اختیار به میان می‌آید، باید افراد را برای پرداخت حق بیمه‌هایشان اقناع کنید. به همین دلیل از تبلیغات محیطیِ مختص روستاییان و عشایر استفاده می‌کنیم؛ البته به این کار اکتفا نکرده‌ایم و ارتباطاتی را در قالب انعقاد تفاهم نامه با نهادها و سازمان‌ها، برقرار کرده‌ایم تا افراد زیر پوشش آن‌ها را بیمه کنیم. در همین حال، سال گذشته، کارهای تحقیقاتی را با دو گروه آغاز کردیم که شامل یکسری تحقیقات شناختی با همکاری «ایسپا» (مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران) و همکاری با تیم «اقتصاد رفتاری» «دانشگاه صنعتی شریف» می‌شود. با این همکاری‌های تحقیقاتی و علمی، نقشه راه صندوق برای جذب بیمه‌شدگان را ترسیم کردیم. می‌خواستیم بدانیم چگونه می‌توانیم مخاطبان خود را بهتر اقناع کنیم و در این راه از چه فنونی استفاده کنیم. برای ما مهم است که بدانیم نقطه اثرگذاری صندوق بیمه دقیقا کجاست و باید انتظار چه بازخوردهایی را از فعالیتهای خود داشته باشیم تا بر مبنای آن‌ها برنامه‌ریزی کنیم. در این راه می‌توانیم از ابزارهای گوناگونی بهره ببریم؛ مانند رسانه‌ها، تبلغات محیطی و…. . اینکه در چه مقطعی از چه ابزار یا ابزارهایی استفاده کنیم، به نسخه‌هایی که آن‌ها را طراحی می‌کنیم، بستگی دارد. البته کار صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در این زمینه تمام نشده و باید از نوآوری‌های جدید در حوزه اقناع و اثرگذاری استفاده کنیم. 

با توجه به اینکه سبد هزینه‌های خانوارهای روستایی هر سال کوچکتر می‌شود، در راه اقناع آن‌ها با چه مشکلاتی مواجه هستید؟ 

باید بپذیریم که در کشورهای در حال توسعه، بیمه جزء اولویت‌های اول و دوم خانوارهای شهری و روستایی محسوب نمی‌شود. در میان خانوارهای شهری بیمه جزء اولویت‌های پنج و ششم است و در خانوارهای روستایی و عشایر در اولویت‌های پایین‌تری قرار می‌گیرد. دلایل بالا نبودن اولویت بیمه، مختلف است؛ مانند شرایط اقتصادی مردم که هزینه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا هم به آن اضافه شده است. کرونا عاملی است که صندوق در 10 ماه اخیر با اثرات اقتصادی آن بر جامعه هدف خود، دست و پنجه نرم کرده است. اهمیت تاثیرات اقتصادی کرونا، اینجا روشن می‌شود که سال گذشته، تا پیش از شیوع کرونا، خانواده‌ها شهری و روستایی اولویتی به نام خرید ماسک، الکل و… نداشتند؛ اما امروز اولویت خرید ماسک از خرید برخی اقلام غذایی هم واجب‌تر شده است. با این وجود، تلاش کردیم برنامه‌ریزی مناسب و هوشمند داشته باشیم.

آمار نشان می‌دهند، که در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته، در جذب بیمه شده جدید با مشکل مواجه بودیم؛ اما تلاش کردیم که خود را با شرایط کرونا تطبیق دهیم. بر این اساس، موفق شدیم که در تابستان امسال رشد بی‌سابقه‌ای را در تعداد بیمه‌شدگان ثبت کنیم. این رشد، به همان برنامه‌ریزی‌های علمی برمی‌گشت که همکاران من در صندوق پیاده‌سازی و اجرا کردند. امیداورم در پاییز و زمستان امسال هم به همین رشد بی‌سابقه دست یابیم. در این مدت‌ها رسانه‌ها در کنار ما بودند و از همراهی دولت بهره‌مند شدیم که جای تقدیر و تشکر دارد. 

کرونا تا چه اندازه بر حوزه درآمدی صندوق بیمه اجتماعی تاثیرگذار است؟ 

صندوق فعالیت‌های اقتصادی که متاثر از شرایط کرونا، تعطیل شوند، را در دست اجرا نداشت. برای نمونه در حوزه گردشگری فعالیتی نداریم و اساسا در سبد اقتصادی ما تعریف نشده است. به همین دلیل، تکانه‌های کرونا، بر صندوق اثر چندانی در این حوزه نگذاشت؛ اما روی جذب بیمه شده اثر گذاشت. شاید اگر کرونا نبود، می‌توانستیم در تابستان بهتر از این عمل کنیم. 

صندوق بیمه اجتماعی به تازگی چند تفاهم نامه برای افزایش تعداد بیمه‌شدگان خود با نهادهای دیگر مانند «وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» و «سازمان بهزیستی» منعقد کرده است تا تعداد بیشتر از خدمات گیرندگان آن‌ها را زیرپوشش بیمه ببرد. پوشش‌های بیمه‌ای جدید تا چه اندازه در راستای ماموریت‌های قبلی صندوق است؟ 

این یک طرح کلی است و دلیل آن به رسالت و اهداف کلان صندوق بیمه اجتماعی، برمی‌گردد. دلیل محکمی برای این کار وجود داشت؛ از جمله اینکه پوشش‌های بیمه‌ای مختلفی برای مزد و حقوق‌بگیران تعریف شده است؛ مانند بیمه اجباری سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری و صندوق بازنشستگی فولاد؛ اما از ابتدا برای غیرمزدبگیران صندوقی تعریف نشده بود. این در حالی است که «اصل 29 قانون اساسی» وجود داشت؛ اصلی که برخورداری از «تامین اجتماعی» را حقی همگانی می‌داند. بنابراین باید طرحی اساسی را به اجرا درمی‌آوردیم؛ آنهم در شرایطی که دولت، آنقدر بودجه نداشت که تمام غیرمزدبگیران را زیر پوشش بیمه ببرد. با این وجود همکاری جامعی میان دولت و صندوق بیمه اجتماعی شکل گرفت. شخص وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم بسیار مایه گذاشتند. همچنین آقای امید، معاون توسعه روستایی، مناطق محروم و عشایر ریاست جمهوری، خیلی با ما همکاری کردند. آقای نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه هم کمک کردند. با یک هم‌افزایی جمعی توانستیم گروه‌های غیرمزدبگیر را شناسایی کنیم. در مرحله اول، 5 گروه شامل قالیبافان را شناسایی کردیم. این گروه بسیار علاقه داشت که از بیمه تامین اجتماعی بهره‌مند شود اما منابع آن وجود ندارد. مزیت فراهم آوردن پوشش بیمه‌ای در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر این است که دولت می‌تواند اینها را با هزینه پایین‌تری بیمه کند. بر این اساس گروه‌هایی مانند افراد زیر پوشش کمیته امداد، بهزیستی، قالیبافان و هنرمندان صنایع دستی به پوشش صندوق درآمدند.

قرار بر این شد که دولت در سال اول، 100 درصد هزینه‌های بیمه‌ای آن‌ها را تقبل کند و در سال‌های آینده سهم دولت کمتر و سهم بیمه‌شده بیشتر شود. با توجه به اینکه صندوق بیمه اجتماعی 15 درصد دستمزد (10 درصد سهم دولت و 5 درصد سهم بیمه شده) را به عنوان حق بیمه شناسایی می‌کند، قرار بر این شد، که در سال اول دولت تمام این 15 درصد حق بیمه را پرداخت کند اما از سال بعد، یک درصد از سهم دولت کم و بیمه شده اضافه شود تا پس از 5 سال، بیمه شده سهم 5 درصدی خود را پرداخت کند و دولت هم 10 درصد از آن را بپردازد. مزیت این برنامه این است که در این 5 سال بیمه شده با «فرهنگ بیمه‌پردازی» آشنا می‌شود؛ ضمن اینکه ارزیابی صندوق بیمه اجتماعی نشان می‌دهد که افرادی که 5 سال سابقه بیمه‌پردازی دارند، بسیار کمتر، رابطه بیمه‌پردازی خود با صندوق را منفصل کرده‌اند. بر همین اساس، 5 سال همراهی دولت با بیمه‌شدگان، تعریف شد. مهم‌ترین مزیت مشارکت دولت هم این است که ارزشی برای بیمه‌شدگان ایجاد می‌شود تا برای نگهداشت این ارزش، بکوشند. 

تا چه اندازه سابقه دولت در پرداخت مطالبات صندوق بیمه اجتماعی رضایت‌بخش است؟ 

صندوق بیمه اجتماعی، نسبت به سایر صندوق‌های بازنشستگی، کمترین مطالبه را از دولت دارد. دو دلیل برای این موضوع وجود دارد: جوان بودن صندوق و نگاه ویژه دولت به آن. دولت اجازه نداده است که فاصله زیادی در این حوزه ایجاد شود. دولت قول داده است که بدهی‌های که ایجاد می‌شوند را با عرضه یکسری از دارایی‌ها از بین ببرد و اجازه ندهد که این فاصله زیاد شود.

بر این اساس، دولت در قالب سهام و اوراق بدهی خود را می‌پردازد. با توجه به اینکه اوراق قابل تبدیل به پول نقد است، نوعی پول نقد محسوب می‌شود. ضمن اینکه می‌توانیم تا زمان سررسید از روی آن سود برداشت کنیم. 

سهم‌هایی که به صندوق بیمه اجتماعی واگذار می‌شود، تا چه اندازه ترکیب دارایی‌های آن را متنوع می‌سازد؟ 

خطوط قرمزی در حوزه اقتصادی برای خودمان تعریف کرده‌ایم. نمی‌خواهیم شرکت‌داری کنیم. به جای این کار، سهام‌داری می‌کنیم. به همین دلیل، مایل هستیم که سهامی که عوض بدهی دولت واگذار می‌شود، خوب باشد. ترجیح می‌دهیم که این سهام خُرد باشد؛ یعنی 2 درصد، 5 درصد و... از هر شرکت. این کار به صندوق این قابلیت را می‌دهد که سهمی که در استراتژی اقتصادی‌اش نباشد، با سهام دیگر جایگزین کند. مزیت خرد بودن سهام این است که به راحتی قابلیت تغییر در بورس را دارد؛ اما اگر به جای سهام، شرکت واگذار کنند، به همین راحتی نمی‌توان آن را معاوضه کرد یا فروخت. هرچه سهام درشت‌تر باشد، صندوق را به سمت شرکت‌داری هُل می‌دهد؛ این خواسته ما نیست. نمی‌خواهیم اتفاقی که در پرداخت دیون دولت برای صندوق‌های دیگر رخ داد، اینجا هم تکرار شود. این صندوق‌ها ناچار شدند که شرکت‌داری کنند؛ البته راه‌هایی برای خروج از این وضعیت وجود دارد اما در برخی موارد هم راهی وجود ندارد.

علیرغم اینکه در برنامه‌های پنج‌ساله توسعه بر ضرورت خروج صندوق‌ها از شرکت‌داری تاکید شده است اما به راحتی امکان خروج از شرکت‌داری فراهم نمی‌شود؛ چراکه شرکت مسائل کارگری، مالی، بازار، تکنولوژیکی واجتماعی‌-سیاسی-منطقه‌ای دارد؛ بویژه با قوانینی که برای مزایده‌ها وضع شده‌اند و اینکه بخش خصوصی خیلی قوی هم حضور ندارد، صندوق‌ها به این زودی‌ها نمی‌توانند از شرکت‌داری خروج کنند؛ البته استراتژی صندوق‌های بازنشستگی این است که شفافیت در درون این شرکت‌ها بیشتر شود تا امکان نظارت عموم بر آن‌ها وجود داشته باشد و بعد خرد - خرد از شرکت‌داری خارج شوند. البته این گفته به معنای آن نیست که صندوق بیمه اجتماعی دیگر سهام شستا را مدیریت نمی‌کند؛ چراکه در در این مورد، سهام‌دار عمده هستیم. 

استراتژی سرمایه‌گذاری صندوق بیمه اجتماعی در چه حوزه‌هایی متمرکز شده است؟ 

تقریبا 94 درصد پرتفوی سرمایه‌گذاری صندوق، شرکت‌های بورسی است. غالب بودن سهام در پرتفوی صندوق این قابلیت را به ما می‌دهد که در حوزه‌های نفت و گاز، فولاد، معادن، مسکن و… سرمایه‌گذاری کنیم. تقریبا درصدی از همین ترکیب را در سبد خود قرار داده‌ایم. استراتژی صندوق بیمه اجتماعی، نگاه بلندمدت به سهام است.

به همین دلیل، به دنبال سهم‌های بنیادی و کم ریسک DPS محور هستیم و وارد سهام پرنوسان و ریسکی که شاید gane خوبی هم بدهند، نمی‌شویم. دنبال نوسان‌گیری نیستیم و دو هدف داریم: 1. سهام مدیریتی نخریم 2. به دنبال سهام کنترلی نرویم. سهم‌های بنیادی DPS محور با درصد پایین را می‌خریم. با این استراتژی می‌توانیم پرتفوی خود را از صنایع مختلف دست‌چین و ریسک را میان آن‌ها توزیع کنیم. 

صندوق بیمه اجتماعی برای توسعه روستاها چه گام‌هایی برداشته است؟ 

صندوق یک رسالت دارد و آن «بیمه اجتماعی» است. بزرگترین رسالت صندوق این است که فرهنگ بیمه را میان روستاییان و جامعه هدف خود اشاعه دهد. قرار نیست که در کار نهادهای دیگر دخالت کنیم و اشتغال روستایی را هم برعهده بگیریم. کار ما این است که بیمه اجتماعی را در روستاها تسریع کنم. انتهای این هدف این است که عده‌ای تبدیل به مستمری‌بگیر می‌شوند. دیگر اینها در دوران پیری دچار فقر نمی‌شود. بدیهی است که به اقتصاد روستا هم کمک می‌شود. سومین کاری که انجام می‌دهیم بالا بردن امید زندگی در میان روستانشینان است. زمانی که این کارها را انجام دهیم، می‌توانیم به روستایی تضمین دهیم که در روستا بماند. درست است که روستایی با بالا رفتن سن نمی‌تواند کار کند، اما چتر بیمه اجتماعی را بالای سر دارد.

این پوشش حمایتی، در جهت زنده نگه داشتن روستا هم بسیار موثر است. امروز توسعه روستایی تنها به معنای آب، برق، گاز و رساندن اینترنت به روستا نیست؛ زیرساخت مهم است اما نرم‌افزار هم باید باشد. یکی از نرم افزارهای مهم بیمه اجتماعی است. اینکه فرد بداند در بازنشستگی پولی به حسابش می‌آید، می‌تواند دل خوش باشد امید به آینده را در خود بپروراند. 

تا چه اندازه محاسبات اکچوئریال را در صندوق بیمه اجتماعی رعایت می‌کنید؟ 

طبق قانون باید هر 3 سال یکبار محاسبات اکچوئری را در صندوق انجام دهیم که انجام هم داده‌ایم. اولین صندوقی هستیم که اکچوئری پایان سال 98 را در صورت مالی سال 98 وارد کرد. امکان دارد که یک صندوق اکچوئری 98 را در صورت مالی سال 98 بیاورد؛ اما صورت‌های مالی سال 98 را سال 1400 به اتمام می‌رساند. می‌خواهم بگویم که صندوق بیمه اجتماعی صورت مالی 98 را با اکوچوئری 98 به اتمام رساند. من با 5 سال کار و تجربه در «دبیرخانه هیات امنای سازمان تامین اجتماعی و صندوق‌های تابعه» یک چنین نظمی را در هیچ صندوق ندیدم. صندوق اکچوئری امسال را بر 2 مبنا انجام داد: بر اساس «استاندارد 27 انجمن استانداردهای اکچوئری» (Actuarial Standards Board) و الزمات و قواعد «سازمان بین المللی کار». ممکن است که استاندارد 27 خوب باشد، اما پیامی را که لازم است، به من مخابره نمی‌کند. به همین دلیل، بر اساس استاندارد سازمان بین‌المللی کار، کار خود را پیش بردیم تا بتوانم تصویری شفاف از صندوق داشته باشم. استاندارد 27 صندوق را بسته تعریف می‌کند؛ در حالی که باید صندوق را نه بسته که باز تعریف کنم.

این کار کمک می‌کند تا نقشه راه روشنی را برای صندوق ترسیم کنیم و پایداری هر صندوق که اصل اساسی آن است، را تضمین کنیم. با تضمین 100 درصدی نمی‌گویم؛ اما به سمتی می‌رویم که یک صندوق پایدارتر را داشته باشیم و تصمیماتی نگیریم که پایداری صندوق را مخدوش کنند. 

در حوزه خدمات درمانی با صندق بیمه سلامت وارد همکاری شدید. این همکاری چه مزیتی برای بیمه‌شدگان دارد؟ 

روزی که صندوق بنیان گذاشته شد، گفتند که خدمات بیمه اجتماعی را در صندوق ارائه کنند و بیمه درمانی را از خدمات درمانی بگیرند. در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی، هم بیمه اجتماعی دارد و هم بیمه درمانی. مدل ارائه خدمات در صندوق بیمه اجتماعی، مشابه صندوق بازنشستگی کشوری است. در صندوق بازنشستگی کشوری، بیمه سلامت ایرانیان، درمان را پوشش می‌دهد؛ البته آن زمان که این تصمیم گرفته شد، بیمه سلامت ایرانیان، زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیرخانه هیات امنای تامین اجتماعی و صندوق‌های تابعه بود. این فکری خوبی بود که صندوق بیمه اجتماعی متولی درمان نشود؛ چراکه لازم بود ساختارها را برهم بریزیم. درست است که امروز یکپارچگی بین صندوق بیمه اجتماعی و بیمه سلامت ایرانیان وجود ندارد؛ اما اقدامات خوبی هم از سمت صندوق و هم از سمت صندوق بیمه سلامت ایرانیان اجرا شد. در فصل بودجه قوانین خیلی خوبی تدوین شده تا ارتباط سیستمی‌تر و منظم‌تری میان این دو صندوق شکل گیرد. بدین‌سان، کسانی که مشمول بیمه اجتماعی می‌شوند، بیمه درمانی‌شان را هم دریافت می‌کنند. همچنین با مصوبه «ستاد ملی مقابله با کرونا» دفترچه بیمه پایه سلامت رایگان بدون ارزیابی وسع در اختیار افرادی که تحت هیچ گونه بیمه‌ای نیستند، قرار می‌گیرد. این تصمیم کمک می‌کند تا روستاییان مانند سال‌های گذشته، دفترچه بیمه داشته باشند. امیداورم در سال آینده هم این تصمیم تداوم داشته باشد. 

با توجه به ماموریت‌هایی که در روستاها و شهرهای زیر 10 هزار نفر دارید، بودجه‌ای که دولت به صندوق بیمه اجتماعی اختصاص می‌دهد، کافی است؟ 

همواره شکافی میان بودجه‌ای که ما نیاز داریم با بودجه‌ای که دولت امکان تخصیص آن را دارد، وجود دارد. برای نمونه من A ریال پول نیاز دارم اما دولت می‌گوید من می‌توانم A منهای B ریال اختصاص دهم. این رقم در سهم بودجه صندوق می‌نشیند اما دولت با توجه به سهم خود از حق بیمه بیمه‌شدگان، همان A ریال یا A+1 ریال را باید پرداخت کند. مابه‌التفاوت آنچه دولت باید در نظر بگیرد، با آنچه پرداخت می‌کند، به عنوان بدهی ثبت می‌شود و دولت هم خود را متعهد به پرداخت آن از طریق ابزارهای مالی که شرح دادم، می‌داند. بنابراین، الزما همان بودجه که نیاز داریم را از دولت دریافت نمی‌کنیم.

اینکه چه میزان از این بودجه محقق شود، به گشایش‌های بودجه‌ای دارد. سال‌هایی که دست دولت برای تخصیص بودجه بازتر است، سهم بیشتری اختصاص می‌دهد و دیون کمتری هم ایجاد می‌شود. متاسفانه تحریم‌های ظالمانه، خیلی به دولت و ملت فشار وارد کرده است؛ اما اگر گشایشی در بودجه ایجاد شود، سهم صندوق بیشتر می‌شود. 

دولت بودجه‌ای برای اجرای همسان سازمان در صندوق بیمه اجتماعی اختصاص داده است؟ 

دولت بودجه‌ای را به صورت جداگانه برای همسان‌سازی اختصاص نداد. صندوق این کار را از محل منابع داخلی اجرا می‌کند. نکته اینجاست که اگر همسان‌سازی در دوره‌های کوتاه انجام شود، خیلی هزینه بردار نیست. صندوق بیمه اجتماعی هم جوان است و اگر این کار را امسال انجام نمی‌داد و مثلا 15 سال دیگر انجام می‌داد، رقم بودجه‌ای که باید برای همسان‌سازی اختصاص می‌داد، بیشتر می‌شد. قصد داشتیم از محل مطالبات دولت، همسان‌سازی را اجرا کنیم؛ اما اگر دست نگه می‌داشتیم، این شکاف در سال آینده بیشتر می‌شد؛ البته دولت قول داده است که در بودجه سال آتی رقمی را برای اجرای همسان‌سازی در صندوق بیمه اجتماعی اختصاص دهد. در نتیجه سال اول را با منابع خود اجرا می‌کنیم؛ البته ممکن است که کسری بودجه به وجود آید که آن را از طریق «متمم بودجه» برطرف می‌کنیم.

در بودجه امسال، 850 میلیارد تومان در حوزه مستمری بودجه در نظر گرفته‌ایم. بودجه همسان‌سازی را هم در همین راستا تامین می‌کنیم. صندوق بیمه اجتماعی همسان‌سازی را از اول فروردین 99 اجرایی می‌کند؛ یعنی علاوه بر اینکه بازنشستگان مستمری آبان ماه را با همسان‌سازی دریافت کرده‌اند، تفاوت فروردین تا مهر را هم به تدریج دریافت می‌کنند. صندوق به نوعی همسان‌سازی را اجرا کرده است، که یک بازنشسته که در سطح 5 قرار دارد و 10 سال پیش بازنشسته شده است، با بازنشسته‌ای که در همین سطح قرار دارد اما 3 سال پیش بازنشسته شده است، هم سطح باشند. کاری که صندوق بیمه اجتماعی انجام می‌دهد، به معنای همسان‌سازی است و نه متناسب‌سازی. به هر شکل همسان‌سازی را در آبان آغاز کردیم. تاخیری هم که به وجود آمد، به صدور مجور آن از هیات امنا برمی‌گشت. 

گفتگو: پیام عابدی

بیمه تامین اجتماعی بیمه اینترنت   اخبار برگزیده
  

خروج از پروتکل الحاقی و زدن بندر حیفا مجازات دشمن نیست/ رفتار برخی در روزهای اخیر، انتقام از دولت است نه عاملان ترور/ به گونه‌ای رفتار کنیم که برای دشمن هزینه درست شود نه این‌که خودمان هزینه بپردازیمیک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: امروز باید در نظر بگیریم هر تصمیم می‌تواند بر بازار کشور که در هفته‌های اخیر به یک ثبات رسیده است تاثیر بگذارد، بنابراین نباید با سر دادن شعار در داخل التهاب ایجاد کنیم.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت خارجه دولت 

  

رشد 28 هزار واحدی بورس در 20 دقیقه/ جهش قیمتی اغلب نمادهای معاملاتیبورس امروز همانند روز گذشته با افزایش تقاضا و جهش قیمت در اکثر نمادها آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودرو فولاد 

  

رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا مصدوم شدرسانه‌های امریکا گزارش دادند که جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب این کشور از ناحیه پا دچار آسیب‌دیدگی شده و قرار است پزشک وی را معاینه کند.
گسترش ریاست جمهوری رسانه بازی 

  

برخی به صراحت می گفتند به مردم یارانه ندهیدکسانی به صراحت می گفتند به مردم یارانه ندهید. مردم خیال نکنند این دارایی برای خودشان است. اگر حس کنند این ثروت برای آنهاست دیگر ما را قبول نمی کنند. من هم گفتم خوب قبول نکنند. مگر وحی منزل است که مردم حتما ما را قبول کنند؟
مستقل‌آنلاین یارانه ثروت 

  

بهارستان به‌دنبال خروج از برجام؟ | با تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌هانمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح روز گذشته با 232 رأی موافقت کردند که طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را به صورت دو‌فوریتی بررسی کنند. محمد‌باقر قالیباف، رئیس مجلس، بعد از تصویب این طرح، گفت: «ان‌شاءالله این طرح در دستور هفته جاری مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد و بتواند بُعد امکانات صنعت هسته‌ای را تقویت کرده و جلوی یاوه‌گویی‌ها و اقدامات تروریستی دشمنان را بگیرد».
۵۵ آنلاین مصاحبه غنی سازی رقابت انتخاباتی 

  

رییس دفتر رییس جمهور از تصمیم مهم روحانی در مورد شهید فخری زاده که به دلیل امنیتی رسانه ای نشد نوشت و فاش کرد که دانشمند شهید کشورمان ارتباط نزدیکی با دولت و وزارت خارجه در پیشبرد فعالیت های صلح آمیز صنعت هسته ای داشته است.
نامه نیوز رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

باید منتظر مجموعه‌ای از رویدادها در خاورمیانه باشیم/ واکنش به کنش‌های تحریکی، باید با هوشیاری تمام و همه جانبه‌نگری همراه باشد/ محافظت از دانشمندان هسته‌ای به عهده نهاد نظامی است​یک استاد روابط بین‌الملل گفت: از نشست نتانیاهو و بن سلمان و گزارش‌هایی که از آن منتشر شد و همچنین حضور پمپئو در خاورمیانه و احتمال حضور محرمانه پمپئو در آن نشست می‌توان نتیجه گرفت که ما باید منتظر مجموعه‌ای از رویدادها در فضای خاورمیانه باشیم.
ایلنا ایران شورای شهر تهران هسته ای 

  

عوامل ریزش سنگین قیمت خودرو وارداتی / کاهش تا 35 درصد هم رسیدبا کاهش تورم انتظاری و نرخ ارز از یکسو و اثرات روانی احتمال لغو ممنوعیت واردات خودرو، بازار خودروهای خارجی کشور نیز در مسیر سقوط قیمت قرار گرفت. طبق اخبار رسیده از بازار، طی سه تا چهار هفته گذشته، قیمت خودروهای وارداتی ریزشی شدید را تجربه کرده، تا آنجاکه فعالان بازار از افت قیمت تا مرز 35 درصد نیز صحبت به میان می‌آورند.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها واردات خودرو 

  

میراث حسن روحانی برای اصلاح‌طلبان چیست؟اصلاح طلبان جناحی بودند که در انتخابات 92 و 96 موجبات پیروزی حجت‌الاسلام روحانی را فراهم آوردند.
مثلث حسن روحانی دولت اصلاحات اصلاح طلبان 

  

قیمت خودرو به ثبات می رسد یا کاهش ادامه دارد؟ / آخرین وضعیت بازاربازار خودرو دیروز نیز با کاهش قیمت خودرو مواجه بود. با این حال نشانه هایی از ثبات نیز به نسبت روزهای قبل بیشتر دیده شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

چگونه وام یک میلیونی دولت را دریافت کنیم ؟ + نحوه ارسال پیامکمتقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیونی کرونا ابتدا کد ملی سرپرست خانوار را به شماره 6369 ارسال کنند، چنانچه پیامک ارسال نشد، بار دوم آن را به 986369+ ارسال کنند.
مستقل‌آنلاین وام دولت تلفن همراه 

  

جدیدترین اقدام پرسپولیس برای لغو محرومیت آل‌کثیرباشگاه پرسپولیس لایحه حقوقی جدیدی برای محرومیت عیسی آل‌کثیر را به دیوان داوری ورزش ارسال کرده است.
مملکت‌آنلاین باشگاه پرسپولیس پرسپولیس کنفدراسیون فوتبال آسیا 

  

حضور قالیباف در جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملیسخنگوی کمیسیون امنیت ملی از حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه فوق‌العاده امروز این کمیسیون خبر داد.
ایلنا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خبرنگار 

  

هشدار وزیر بهداشت درباره اوج گرفتن کروناوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد روزانه مرگ کرونا در کشور بعد از حدود یکماه برای دومین روز متوالی به زیر 400 نفر رسید و امروز 389 فوتی داشتیم.
گسترش وزارت بهداشت درمان وزارت کشور 

  

شرایط حفاظتی شهید فخری‌زاده سال‌ها مورد تهدید دشمنان بوده استسخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه که مشخص است ترور شهید فخری‌زاده از پیش طراحی شده و اقدامی پیچیده و ترکیبی بوده است.
ایلنا سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

تاثیر کرونا در میزان خودکشیگرچه آمار منتشر شده مربوط به خودکشی در کشورهای جهان اغلب به‌روز نیست اما ژاپن با انتشار آمار خودکشی
خبرفوری خودکشی وزارت بهداشت روزنامه 

  

جزییات نحوه عرضه خودرو در بورس +فیلمطرح ساماندهی صنعت خودرو، حواشی زیادی را در ماه‌های اخیر به دنبال داشته است. اما در نهایت این طرح در جلسات اخیر کمیسیون صنایع مجلس به تصویب رسید و کلیات طرح مذکور تشریح شد.
رویداد۲۴ خودرو صنعت ماه 

  

نحوه دریافت بسته معیشتی 100 هزار تومانی کرونابسته معیشتی 100 هزار تومانی نیازی به ثبت نام ندارد، مشمولان توسط وزارت رفاه شناسایی می‌شوند و بنابر اعلام وزارت رفاه، این بسته در نیمه دوم آذر ماه به حساب مشمولان واریز خواهد شد.
اقتصادنیوز سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی وام 

  

چین: هند و پاکستان مقصر شیوع کرونا هستندچین اخیرا دو کشور هند و پاکستان را به دلیل همه گیر شدن بیماری کووید-19 سرزنش کرده است و با این کار، خود را از این اتهام که گزارش‌ها نشان داده بودند شهر ووهان چین مرکز شیوع بیماری کووید-19 بوده، تبرئه کرده است.
گسترش چین هند روسیه 

  

روند نزولی قیمت دلار فردا هم ادامه می یابد؟قیمت دلار در بازار آزاد امروز 25500 تومان و دلار صرافی ملی 25000 تومان بوده است. این دو نرخ در روز گذشته به ترتیب 25000 و 24450 تومان بود. پس از رشد به ترتیب دو و 2٫2 درصدی قیمت دلار آزاد و صرافی ملی در امروز، برای فردا چه روندی پیش‌بینی می‌شود؟
گسترش قیمت دلار دولت 

  

کرونا یک مساله اجتماعی است/ برای مبارزه با کرونا باید از طریق افکار عمومی و اجتماعی پیش برویموزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی کرونا گفت: از همه رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما، خبرگزاری ها، سایر رسانه های مکتوب و رسانه های فعال در عرصه فضای مجازی تشکر ویژه داریم.
برنا فضای مجازی صدا و سیما رسانه 

  

قیمت دلار در بازار آزاد امروز 25500 تومان و دلار صرافی ملی 25000 تومان بوده است. این دو نرخ در روز گذشته به ترتیب 25000 و 24450 تومان بود. پس از رشد به ترتیب دو و 2٫2 درصدی قیمت دلار آزاد و صرافی ملی در امروز، برای فردا چه روندی پیش‌بینی می‌شود؟
صراط قیمت دلار دولت 

  

جدیدترین خبرها از نحوه عرضه خودرو در بورسطرح ساماندهی صنعت خودرو، حواشی زیادی را در ماه‌های اخیر به دنبال داشته است. اما در نهایت این طرح در جلسات اخیر کمیسیون صنایع مجلس به تصویب رسید و کلیات طرح مذکور تشریح شد.
اقتصادنیوز خودرو صنعت ماه 

  

شاخص بورس یازده آذر به کدام سمت می‌رود؟شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با ثبت رشد 38هزار و 656واحدی، در ارتفاع یک ‌میلیون و 465هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص تامین اجتماعی پتروشیمی 

  

پیش‌بینی بورس در فردا سه شنبه 11 آذر 99 / پیش به سوی 1.5 میلیون واحدبا شروع معاملات بازار سهام در این هفته ارزش و حجم معاملات بالا رفته و شاخص کل محدوده مقاومتی یک میلیون و 400 هزار واحد را هم پس گرفت. حالا پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که بورس در این هفته کانال یک میلیون و 500 هزار واحد را هم رد می‌کند.
خودروتک سهام شاخص تجارت 

  

پس از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا امید به شکل‌گیری توافق میان ایران و آمریکا بیشتر شد. این امیدواری تاثیرات کاهش بر بازار ارز و طلا گذاشته است. اما بازگشت بایدن به برجام چه تاثیری بر بورس ایران دارد؟
صراط ایران و آمریکا ایران نرخ سود بانکی 

  

مجلس در بودجه‌ریزی مقابله با کرونا را مدنظر قرار دهدفرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران در پیامی به مجلس نوشت: آینده‌نگری در بودجه
خبرفوری مجلس شورای اسلامی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مجلس شورای ملی 

  

تاثیر داروهای ایدز بر کووید | تولید واکسن کرونا نورامیدی برای مبارزه با ایدزسلامت نیوز: رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: اگر این تکنیکی که شرکت فایزر برای تولید واکسن کرونا دارد، جواب دهد، ممکن است نور امیدی باشد برای جلوگیری از ابتلای انسان به باقی ویروس های RNAدار؛ یعنی بتوان با استفاده از این روش برای این بیماری ها مثل ایدز هم واکسن تولید کرد...
سلامت‌نیوز ایدز تولید سلامت