فردا   |  اقتصادی  |  

فرمول افزایش 10درصدی حقوق کارکنان + یارانه

بخشنامه بودجه 1401 رشد حقوق ها را علی الحساب 10 درصد در نظر گرفته و همزمان قصد دارد با افزایش یارانه، کاهش قدرت خرید حقوق بگیران را جبران کند، چشم انداز چگونه است ؟

فرمول افزایش 10درصدی حقوق کارکنان + یارانه

پبخشنامه بودجه سال آینده حاکی از این است که افزایش حقوق کارکنان دولت در سال آینده حداقل 10 درصد خواهد بود. رقمی که احتمالاً در نهایت تغییر زیادی نخواهد کرد و البته به طور یکسان برای همه کارکنان دولت اعمال نخواهد شد. همچنین به نظر می رسد دولت برای جبران قدرت خرید خانوارها در سال آینده علاوه بر کشیدن افسار دولتی نرخ تورم، سراغ توزیع مستقیم یارانه های بی اثر ارز 4200 که فقط در شش ماه امسال حدود 125 هزار میلیارد تومان بوده است، برود.

به گزارش خراسان، با ابلاغ بخشنامه های بودجه کل کشور و شرکت های دولتی، رئوس جهت گیری های بودجه ای دولت در سال آینده مشخص شد. این بخشنامه ها در مهم ترین رئوس خود، حاکی از این است که در سال آینده، حقوق کارکنان شرکت های دولتی قرار است به طور علی الحساب 10 درصد افزایش یابد. هر چند این رقم برای شرکت های دولتی  مطرح شده، اما طبق قاعده می توان گفت برای کارکنان دولت نیز صادق خواهد بود. از سوی دیگر تجربه سال های پیشین نشان می دهد که این رقم علی الحساب، اگرچه نیازمند دقیق شدن توسط هیئت وزیران است، اما به احتمال زیاد، تغییر زیادی نخواهد کرد.اما در شرایطی که نرخ تورم طبق گزارش های رسمی مرکز آمار به بیش از 45 درصد رسیده و پژوهشکده این مرکز نیز با استناد به آمار 5 ماهه، پیش بینی کرده نرخ تورم در پایان سال چیزی در حدود 32 تا 45 درصد خواهد بود، تفاوت زیاد رشد حقوق کارمندان با نرخ های تورم امسال، به یک علامت سوال تبدیل شده است که هر چند با ارائه لایحه و تصویب آن در مجلس روشن خواهد شد اما از هم اینک می توان گمانه هایی درباره آن داشت.

چشم انداز کاهشی دولت برای نرخ تورم

در وهله اول باید گفت تفاوت زیاد نرخ تورم و نرخ افزایش حقوق ها نشان می دهد چشم انداز دولت از نرخ تورم در سال آینده کاهشی است. موضوعی که گام اول دولت در متوقف شدن رشد ماهیانه پایه پولی در ماه های اخیر از جمله نشانه های آن و عزم دولت بر صفر کردن موتور دولتی تورم به شمار می رود.

افزایش حقوق یکسان نخواهد بود

 موضوع مهم دیگر این است که رشد 10 درصدی حقوق را نباید برای همه کارکنان دولت و به میزان برابر به حساب آورد. یعنی مانند سال های اخیر، افزایش 10 درصدی حقوق ها به طور میانگین رخ خواهد داد و در این میان، رشد حقوق برای سطوح پایین تر بیشتر و برای سطوح بالاتر کمتر خواهد بود. این را می توان از بخشنامه بودجه استنباط کرد.

در این بخشنامه و در تشریح رویکرد عدالت محوری و مبارزه با فساد تصریح شده است که «رشد حقوق و دستمزد مبتنی بر عدالت، کاهش فاصله ها و عملکرد اشخاص تدوین شود به نحوی که منجر به کسری بودجه مزمن و فشار تورمی به اقشار محروم نگردد». از آن جایی که یکی از اصلی ترین ریشه های کسری بودجه مزمن و فشارهای تورمی، استقراض دولت از بانک مرکزی برای هزینه‌های جاری است و همچنین از آن جایی که رشد بالای حقوق، موجب فشار هزینه ای بر بودجه و استقراض دولت از بانک مرکزی می شود و تبعات تورمی را به دنبال خواهد شد، بنابراین دولت سراغ افزایش قابل توجه حقوق ها نخواهد رفت. تجربه تلخ یک سال اخیر، تورم زا بودن شدید این رویکرد را اثبات کرده است به طوری که تورم افسار گسیخته کنونی در پی استقراض بیش از 50 هزار میلیارد تومانی دولت در ماه های ابتدایی امسال در قالب تنخواه رخ داده است. البته به نظر می‌رسد دولت سراغ افزایش حقوق با درصد بیشتر برای سطوح دریافتی پایین و با درصد کمتر برای سطوح دریافتی بالا برود. چنان که دولت در بخشنامه خود، بر کاهش فاصله ها در قبال افزایش حقوق و دستمزد تاکید کرده است که به معنای افزایش غیریکسان حقوق ها خواهد بود.

جبران قدرت خرید با اصلاح نظام یارانه ها

اما مطلب مهم دیگری که در خصوص قدرت خرید خانوارها در بخشنامه بودجه وجود دارد، این است که دولت قصد دارد کمبود قدرت خرید خانوارها را با اصلاح نظام یارانه ها جبران کند. گفتنی است که یارانه ها در بودجه، منابع و مصارف مجزایی داشته و حجم آن به گونه ای بوده که به اذعان کارشناسان، خود به بودجه مجزایی تبدیل شده است. با این حال، اصلاح نظام توزیع یارانه ها می تواند ضمن نداشتن بار بودجه ای برای بودجه دولت قدرت خرید قشرهای هدف را بهبود ببخشد.

منظور از اصلاح نظام یارانه ها چیست؟

بخشنامه دولت تکلیف کرده است که: «نسبت به اصلاح نظام یارانه ها به خصوص یارانه کالاهای اساسی، نهاده های کشاورزی، انرژی، بهداشت و درمان با جهت گیری شفافیت و حذف رانت، حمایت از تولید داخلی و عدالت اقدام شود» آن چه از این عبارت بر می‌آید، این است که دولت در سال آینده، سراغ اصلی ترین منبع یارانه این کالاها یعنی ارز 4200 تومانی خواهد رفت. یارانه ای که حاصلی جز افزایش رانت برای بخش های مختلف عمدتاً غیر مولد به همراه نداشته و در عین حال در قالب نرخ های ارزان، به دست مصرف کننده نهایی نرسیده است. همچنین در بخش تولید نیز موجب شکل گیری رقیب جدی خارجی برای تولیدکنندگان داخلی این کالاها شده است.

در این زمینه با احتساب 8 میلیارد دلار ارز 4200 که قرار بود امسال اختصاص داده شود،می توان یارانه اختصاص یافته به کالاهای اساسی را حساب کرد.

مبلغی که یارانه ریالی آن با احتساب فاصله نرخ 4200 با دلار 25 هزار تومانی 150 هزار میلیارد تومان می شود. به این ترتیب می توان گفت با حذف این یارانه و رساندن مستقیم و نه الزاماً نقدی آن به دست مصرف کننده، امکان جبران بخشی از رفاه خانوارهای هدف با کمترین آثار تورمی و بودجه ای در سال آینده وجود خواهد داشت./ خراسان

یارانه بودجه کسری بودجه   اخبار برگزیده
  

نحوه مراجعه برای تزریق دُز سوم واکسن کروناافرادی که شش ماه از دریافت نوبت دوم واکسنشان گذشته باشد می‌توانند به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند و سپس این امکان در سامانه ما فراهم است تا دُز سوم را ثبت کنند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت درمان سالمندان 

  

موضوع مذاکرات ایران و اروپا در بروکسل چیست؟سخنگوی وزارت خارجه:مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است
فردا ایران وین وزارت خارجه 

  

نامه کنایه آمیز لاریجانی به سخنگوی شورا: به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهامعلی لاریجانی به صحبت‌های اخیر سخن‌گوی شورای نگهبان واکنش نشان داد و نوشت: از ابتدای خدمت در نظام اسلامی، مراقب باشید در بیان و عمل خود به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهام.
نامه نیوز علی لاریجانی شورای نگهبان دولت 

  

جزئیات شرط ایران برای آمریکا | پشت پرده گفت‌وگو محرمانه ایران با عربستانفارس/ سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است، فضای گفتگوها با عربستان را محترمانه و جدی قلمداد کرد و خبر دوویچه وله مبنی بر سفر هیأتی از عربستان به ایران را تأیید نکرد.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و عربستان 

  

پیشنهاد افزایش 20 درصدی قیمت خودرو برای حذف دلالان بازارنماینده مردم سقز و بانه در مجلس با اشاره به کمبود عرضه در بازار خودرو از نحوه عرضه خودروی داخلی انتقاد کرد و گفت: شنیده‌ها حاکی از آن است که بعضی افراد شرط نداشتن پلاک فعال برای خرید خودرو را دور می‌زنند و سوء استفاده می‌کنند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

واکنش تند علی لاریجانی به صحبت‌های سخن‌گوی شورای نگهبانعلی لاریجانی با انتشار این پست در صفحه اینستاگرامش به صحبت‌های اخیر عضو حقوق‌دان و سخنگوی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف، واکنش نشان داده است.
مثلث علی لاریجانی شورای نگهبان قیمت 

  

ماجرای دوپینگ الهلالی ها جدی است؟شنیدیم یکی از بازیکنان پرسپولیس پس از شکست سنگین برابر تیم عربستانی در رختکن گفته است که این الهلال غیر عادی بوده و احتمالا دوپینگ کرده است!
خانه فوتبال دوپینگ بهاره رهنما بازی 

  

اصولگرایان همه ارکان دولت و نظام را گرفته‌اند/ کاری کنیم که مردم از صدقه گرفتن، فاصله بگیرند/ تاکید آیت‌الله هاشمی، تقسیم رفاه در کشور به جای تقسیم فقر بودیک عضو کارگزاران سازندگی گفت: امکانات تبلیغی و رسانه‌ای جریان اعتدال و اصلاح طلب کم است و صداوسیما و رسانه‌ها در اختیار اصولگرایان است اما فضای مجازی بستر مناسبی را فراهم کرده است هر کسی می‌تواند در این فضا نظرات و ایده‌های خودش را طرح کند.
ایلنا اصولگرایان دولت رئیس جمهور 

  

در ایران جریان فراگیر حزبی هرگز موفق نخواهد بود/ اصولگرایان اختلافات خود را بروز نمی‌دهند/ در جریان قدرت یکدست، اصولگراهای میانه‌رو و معتدل جایی ندارندتحلیلگر مسائل سیاسی کشور با اشاره به اینکه اختلافات در داخل جریان اصولگرایی به شدت وجود دارد اما بروز و ظهور بیرونی ندارد، درباره حزب فراگیر در ایران تصریح کرد: در ایران جریان فراگیر حزبی هرگز موفق نخواهد بود.
ایلنا ایران اصولگرایان دولت 

  

نحوه دریافت کارت دیجیتال واکسن کرونا + لینکرییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت توضیخاتی درباره روند واکسیناسیون کرونا در کشور ارائه کرد و گفت: امکان صدور کارت دیجیتال انگلیسی زبان برای همه مسافران سفرهای خارجی فراهم است؛ ولی در مورد صدور کارت فارسی زبان سامانه در حال تکمیل است.
مستقل‌آنلاین بازداشت وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی 

  

وزیر کشور خبر از قرنطینه هوشمند دادوزیر کشور: محدودیت‌ها برای عموم برداشته می‌شود و «قرنطینه هوشمند» فقط شامل افراد مبتلا به کرونا خواهد بود.
مستقل‌آنلاین خواب شورش زندان 

  

ماینرهای شرکت بورس مجوز داشتند!پشت پرده جنجال استخراج بیت‌کوین در سازمان بورس چیست؟ علی صحرایی مدیرعامل مستعفی شرکت بورس گفت: استفاده از ماینرها به صورت محدود در بورس با مصوبه هیأت مدیره بوده است. بنده از جامعه سهامداران عذرخواهی می‌کنم و اتفاقات افتاده به هیچ‌وجه عمدی نبوده است.
مستقل‌آنلاین بیت کوین قتل خانواده 

  

خارجی‌ها دیدند واکسن داخلی سر زبان‌ها افتاده گفتند واکسن بدهیم تا خودکفا نشوندمجلس هیچ‌وقت مخالف واردات واکسن نبوده است. البته ما الان هم می‌گوییم که واکسن از انگلیس و آمریکا وارد نمی‌کنیم چون به انگلیس و آمریکا اعتماد نداریم. درواقع همان اعتمادی که به فرانسه کردیم برای ما کافی است. فرانسه کلی خون آلوده وارد کشور ما کرد و موجب شد بسیاری از جوانان ما دچار ایدز شوند.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی زمستان مجلس شورای اسلامی 

  

تغییر موضع و دوگانگی رفتاری در اصولگرایان از نگاه عباس عبدیعباس عبدی در یادداشتی نوشت: دوگانگی‌های رفتاری در سیاست و رقابت‌های سیاسی در همه جا معمول است، ولی نه تا این حدی که در ایران می‌بینیم. به ویژه در مسائل مهم مثل برجام و واکسن که با جان و زندگی مردم در ارتباط است نباید تا این حد غیرمسوولانه رفتار کرد.
نامه نیوز روزنامه اصولگرایان دولت 

  

چرا رئیسی در انتخابات، خود را «مستقل» اعلام کرد؟اگر صفحه شطرنج سیاست ایرانی را مورد کنکاش و واکاوی قرار دهیم، با روایت‌ها و گزاره‌هایی متفاوت روبرو می‌شویم که نه‌تنها از استیلای این یا آن جناح معروف و شاخص سیاسی حکایت نمی‌کند، بلکه بر این باور است که دوره اقتدار این دو جناح سنتی سرآمده.
فردا اصولگرایان شطرنج شاخص 

  اخبار داغ
  

وزیر بهداشت: موج ششم کرونا قطعا ایجاد خواهد شدوزیر بهداشت دولت سیزدهم گفت: می دانیم که موج ششم کرونا قطعا ایجاد خواهد شد؛ البته ما آمادگی کامل برای مبازره با بیماری کرونا در موج ششم را داریم به گزارش وبدا، بهرام عین اللهی روز سه شنبه در حاشیه یادمان اولین سالگرد شهادت شهید مدافع سلامت دکتر محمد زارع جوشقانی در بیمارستان شهید لبافی … نوشته وزیر بهداشت: موج ششم کرونا قطعا ایجاد خواهد شد اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز دولت ماه بیمارستان 

  

قیمت دلار در بازار متشکل ارزی امروز سه شنبه 1400/07/27| تداوم رشد قیمت دلارقیمت دلار در بازار متشکل امروز مسیر رشد را در پیش گرفت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

وزیر بهداشت: موج ششم کرونا در آبان قطعی استوزیر بهداشت با بیان اینکه واکسیناسیون یک راه پیشگیری است که شدت بیماری را کم می کند اما کرونا را به کل از بین نمی برد، گفت: شیطنت هایی که در فضای مجازی از سوی برخی دیده می شود که می گویند کرونا با واکسیناسیون از بین می رود به هیچ وجه صحت ندارد، ویروس در محیط وجود دارد و در حال انتقال است اما وقتی قدرت و ایمنی بدن خود را افزایش دهیم می توانیم در مقابل ویروس مقابله کنیم؛ باید عادت...
اقتصادنیوز واکسیناسیون فضای مجازی ویروس 

  

پیش‌بینی افزایش قیمت خودرو در روزهای آینده + جدولاقتصادنیوز : رصد بازار خودروهای سایپا نشان دهنده آن است که پرونده قیمت محصولات سایپا امروز 27 فروردین 1400بدون تغییر قیمت بسته شد تا در روز پرالتهاب دلار، بازار خودرو روز آرامی را سپری کند.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

آغوش باز دولت رئیسی برای پیک ششم کرونا!محمد علی محسنی بندپی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از لغو دورکاری گفت: لغو صد درصدی دورکاری به معنای باز کردن آغوشمان برای پیک ششم است. محسنی بندپی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به لغو دورکاری در استان تهران اظهار کرد: ایمنی جمعی بعد از حداقل تزریق دو … نوشته آغوش باز دولت رئیسی برای پیک ششم کرونا! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز دولت کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

واکسن کرونا اجباری شد یا نشد!؟در حالیکه سازمان استخدامی کشور طی بخشنامه‌ای، ورود کارمندانی که واکسن کرونا نزده‌‌اند به ادارات را ممنوع اعلام کرده اما معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اعلام کرده که تزریق واکسن کرونا اجباری نیست!
نامه نیوز یارانه وزارت بهداشت مهران مدیری 

  

کرونا با واکسن نابود نمی شود/پیک ششم در آبان می آید به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، در مراسم اولین سالگرد درگذشت شهید مدافع سلامت دکتر محمد زارع جوشقانی که روز سه شنبه در بیمارستان لبافی نژاد برگزار شد، اظهار کرد: با شیوع کرونا و 123 هزار فوت ناشی از آن شاهد یک فاجعه انسانی در کشور بودیم. وی ادامه داد: این در حالی است که در طول هشت سال دفاع مقدس حدود 230 هزار شهید تقدیم شدند، اما کرونا در طول یک سال و نیم 123 هزار خانواده…
مهر درمان سلامت بیمارستان 

  

حقوقی‌های بورس خودرویی خریدند/ پالایشی که خوش شانس بوداقتصادنیوز: حقوقی ها یک پالایشی و سه خودروساز را خریدند.
اقتصادنیوز 

  

لیست 50 شرکت فعال بورسی/ 18 نماد متوقف و تعلیق شدنداقتصادنیوز: فهرست 50 شرکت فعال تر بورس اوراق بهادار تهران - سه ماهه دوم سال 1400 منتشر شد
اقتصادنیوز تهران 

  

کرونا با واکسن نابود نمی شود/باید به زندگی با این ویروس عادت کنیم به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، در مراسم اولین سالگرد درگذشت شهید مدافع سلامت دکتر محمد زارع جوشقانی که روز سه شنبه در بیمارستان لبافی نژاد برگزار شد، اظهار کرد: با شیوع کرونا و 123 هزار فوت ناشی از آن شاهد یک فاجعه انسانی در کشور بودیم. وی ادامه داد: این در حالی است که در طول هشت سال دفاع مقدس حدود 230 هزار شهید تقدیم شدند، اما کرونا در طول یک سال و نیم 123 هزار خانواده…
مهر ویروس درمان سلامت 

  

هشدار عفو بین‌الملل نسبت به سرکوب آزادی بیان در زمان کروناچین، که کرونا برای اولین بار در پایان سال 2019 در آنجا ظاهر شد، تا فوریه 2020، تحقیقاتی جنایی را در مورد 5511 تن آغاز کرده است. به گفته مقامات چینی، این افراد متهم به "ساخت و انتشار عمدی اطلاعات غلط و مضر" در مورد ماهیت و میزان شیوع این بیماری شده‌اند.
اقتصادنیوز چین 

  

کاهش قیمت سیمان با عرضه در بورس / بازار سروسامان گرفت​ معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: در حال حاضر سیمان به قیمت پیش از قطعی‌های برق رسیده و مشکلات حل شده است. همچنین می‌توان گفت که دلال‌بازی‌ها تقریبا از بین رفته است و دیگر کسی نمی‌تواند اقدام به خرید و انبار سیمان کرده و زمینه افزایش قیمت را فراهم کند.
گسترش قیمت افزایش قیمت سیمان 

  

شیوع و مرگ کرونایی در افراد چاق بیشتر است/با تسریع واکسیناسیون امیدواریم بیماری مدیریت شودسلامت نیوز:وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت ایمنی مواد غذایی و لزوم نظارت جدی سازمان غذا و دارو بر این موضوع، در عین حال چاقی را از چالشهای امروز دنیا خواند و گفت: شدت و شیوع کرونا و همچنین مرگ و میر ناشی از آن در افراد چاق بیشتر است و این از آسیبهای چاقی است...
سلامت‌نیوز ورزش هیئت دولت وزارت بهداشت 

  

درگذشت 167 هم‌وطن دیگر / مجموع واکسن های کرونا تزریق شده در ایران از 75 میلیون دُز گذشتسلامت نیوز:مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای اعلام کرد: مجموع واکسن های کرونا تزریق شده در ایران از 75 میلیون دُز گذشت...
سلامت‌نیوز درمان ایران وزارت بهداشت 

  

وزارت بهداشت: کارمندانی که واکسن نزده باشند باید هر 72 ساعت تست کرونا بدهندسلامت نیوز:معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به طرح مدیریت هوشمند محدودیت ها گفت: با اجرای این طرح کارکنان دولتی، نهادهای مردمی و شرکت های خصوصی که کارت واکسن نداشته باشند باید برای حضور در محل کار هر 72 ساعت یکبار تست پی سی آر بدهند...
سلامت‌نیوز وزارت بهداشت تهران استانداری تهران