گسترش   |  اقتصادی  |  

نقش بانک مرکزی در تعمیق بازار سرمایه

ضرورت به‌روز‌رسانی سازوکار معاملات با استفاده از ابزار‌های آپشن و فیوچر این روز‌ها بیشتر از گذشته احساس می‌شود. راه‌اندازی ابزار آتی سکه و دلار موضوعی است که مورد توجه صاحبنظران اقتصادی قرار گرفته است به‌طوری که این افراد معتقدند تنها راه نجات قیمت ارز و سکه از مسیر ابزار‌های آتی می‌گذرد.

نقش بانک مرکزی در تعمیق بازار سرمایه

ابزار‌هایی که می‌تواند در گام نخست از شدت چشم‌انداز تورمی بکاهد و قیمت‌ها را به سمت ارزش واقعی سوق دهد. در بسیاری از بورس‌های دنیا ابزار معاملاتی آپشن و فیوچر به‌عنوان بازوی سیاست‌گذار در جهت توسعه، تعمیق بازار و تسهیل جریان معاملات استفاده می‌شود.

به عقیده کارشناسان بازار سرمایه، تجربه تعطیلی بازار آتی سکه و توقف یکباره بازار متشکل ارزی نشان از عدم توجه بانک مرکزی به سازوکار معاملاتی بازار سرمایه دارد. بازاری که بستر داد و ستد‌های طلا و ارز را در محیطی شفاف مهیا می‌کند به دلیل مخالفت یا اعمال نفوذ دلالان و سوداگران اقتصادی بدون توجه در این زمینه باقی مانده است. به هر حال مقاومت با راه‌اندازی چنین ابزار‌هایی می‌تواند احتمال دخالت دستوری از جمله اعمال نفوذ سفته‌بازان در محیطی ناامن را افزایش دهد. با این حال عبور از معاملات سنتی و به روز‌رسانی قوانین می‌تواند دایره جولان سفته‌بازان را تا حد زیادی کوچک‌ کند. معامله در بازار سرمایه که طرف خریدار و فروشنده، زمان و نوع دادوستد‌ها در بستری قانونی و شفاف مشخص است می‌تواند نوید روز‌های بهتری را در آینده اقتصادی کشور دهد.

عبور از قوانین سنتی

پیمان مولوی، کارشناس بازار سرمایه، می‌گوید: در گذشته بازار آتی سکه وجود داشت اما متاسفانه به تعطیلی کشیده شد. هر اندازه که ابزارهای آپشن و فیوچر برای فعالان اقتصادی مهیاتر شود، مردم به جای صف کشیدن برای خرید طلا، ارز و مواردی از این قبیل می‌توانند با استفاده از چنین ابزار‌های آتی بهره‌مند شوند.

به گفته او عدم رجوع به تجربیات جهانی مشکلی است که متاسفانه در کشور وجود دارد. دقیقا در زمانی که بازار‌‌ها نوسانات زیادی دارند و بازار اختیار معامله، بازار‌‌های آتی در غالب ابزار پوشش ریسک می‌توانند نقش‌آفرینی کنند، ناگهان آنها بسته می‌شوند. چنین قوانینی نشان‌دهنده این موضوع است که فعالان حوزه سیاست‌گذاری بازار را نمی‌شناسند، درک درستی از بازار ندارند و معتقدند که با بخشنامه و نامه‌نگاری می‌توان ابزار‌های معاملاتی را کنترل کرد. این تحلیلگر بازار سرمایه بر این باور است که بازاری با میلیون‌ها نفر فعال و میلیارد‌ها دلار ارزش به اندازه‌ای بزرگ است که نمی‌توان با روش‌های سنتی آنها را به کنترل درآورد. مولوی پیشنهاد احیای بازار‌های فارکس در کشور را داد و گفت: بازار‌‌های اختیار معامله با ابزار‌های مشتقه مالی در ایران با قابلیت دسترسی برای عموم می‌تواند ریسک فعالیت سیاست‌گذاران را برای سرمایه‌گذاران کاهش دهد.

این کارشناس بازار سرمایه به راه‌اندازی بازار آتی ارز اشاره کرد و گفت: ایجاد چنین بازاری الزاماتی هم خواهد داشت که یکی از الزامات آن به تعطیلی نکشاندن آن است. زمانی که قیمت طلا و سکه در اسفند‌ماه سال گذشته با افزایش رو به رو بود، نشان از روندی داشت که خیلی از فعالان بازار نسبت به آینده تورمی داشتند.

او افزود: در موضوع بازار‌های ارزی همانند فارکس، نیازمند باز تعریف در این زمینه هستیم. متاسفانه با عاملی تحت عنوان تحریم مواجه هستیم، این عامل دسترسی کشور را به ارز به طور محسوسی کاهش داده است.

زمانی که دسترسی به ارز نداریم در مقابل باید راهکار‌های جایگزین داشته باشیم، بازار متشکل ارزی یکی از مواردی است که با وضعیت فعلی سازگاری ندارد و نیاز به باز تعریف خواهد داشت.

به گفته مولوی در صورتی که چنین بازارهایی بازتعریف شوند و بازار‌هایی همانند کالایی ایجاد کنیم باید مراقب تعطیل نشدن آنها باشیم، به عبارتی سیاست‌گذار باید از تعطیل‌ کردن بازار‌ها دست بردارد.

با حذف کردن قیمت خودرو از روی سایت‌ها، حذف قیمت ملک از روی وب‌سایت‌‌ها و احتمالا حذف قیمت کالاهایی همانند موبایل در آینده قیمت‌ها کنترل نخواهند شد.

اتفاقا حضور چنین وب‌سایت‌هایی در بازار همانند دماسنج خواهد بود و می‌توان از این طریق شرایط بازار‌ها را لحظه به لحظه بررسی کرد، اما زمانی که حذف شوند شرایط همانند وضعیت فعلی بازار خودرو می‌شود. به‌طوری که هر فروشنده قیمت مربوط به خود را ارائه می‌کند.

بنابراین با توجه به اینکه دیتا و اطلاعات در دسترس عموم مردم قرار ندارد، ‌قیمت‌ها می‌تواند غیر واقعی‌تر از تقاضایی که در بازار وجود دارد، رشد کنند. این تحلیلگر بازار سرمایه درک مکانیزم بازار را مهم‌ترین عامل دانست و افزود: طبیعی‌ترین حالت درک مکانیزم بازار این است که تحت هیچ ‌شرایطی اجازه دستکاری بازار صادر نشود. مولوی درباره اثرات افزایش نرخ دلار و میزان اثر‌گذاری آن در بورس گفت: در بازار‌‌های مالی موضوعی تحت عنوان تحلیل بازار‌های موازی و بازار‌های متقابل داریم، بنابراین تمام بازار‌ها با یکدیگر ترکیب می‌شوند.

ماشه اصلی بازار‌‌ها در ایران دلار بوده و تورم در این بازار اثر‌گذار است. پس از حرکت دلار بازار‌‌های طلا، خودرو، ملک و املاک و در آخر بازار سرمایه حرکت خواهند کرد. طبیعتا افزایش نرخ ارز روی سهم‌های دلاری تاثیر مثبت خواهد داشت، اما روی خیلی از صنایع دیگری که بهای تمام شده آنها دلاری است اثر‌گذاری منفی دارد. موارد ذکر شده می‌توانند در مواردی یکدیگر را متعادل و به عبارتی رشد شاخص را خنثی کنند. او تاکید کرد: ‌سهم‌های دلاری در سه ماه آینده تاثیر خود را تحت عنوان افزایش ارزش ریالی فروش و افزایش سودآوری‌‌ به خوبی نشان می‌دهد.

ایفای نقش بانک مرکزی

محمد دارستانی، تحلیلگر بازار سرمایه بر ضرورت بازار آتی تاکید کرد و افزود: وجود بازار آتی به شرط افزایش فعالیت بانک مرکزی با حجم‌هایی قابل توجه و حذف محدودیت‌هایی از منظر ممنوعیت ورود کد‌‌های حقوقی‌ و تعیین سطح کیفیت فعالیت برای کد‌‌های حقیقی‌ می‌تواند به تعمیق معاملات بازار منجر شود.

او راه‌اندازی چنین بازاری را مثبت ارزیابی کرد و گفت: بانک مرکزی با استفاده از ابزار بازار آتی بدون الزام ضرب سکه و انتشار آن در بازار با فروش‌‌های آتی می‌تواند به راحتی اقدام به کنترل بازار فیزیکی کند.

این کارشناس بازار سرمایه درخصوص راه‌اندازی بازار آتی ارز می‌گوید: احتمالا این موضوع مورد انتقاد صنف صراف‌ها قرار گیرد چرا که بخشی از معاملات به این بخش سوق پیدا می‌کند. از طرفی بخش تقاضای سفته‌بازی نیز در این سازوکار معاملاتی شفاف خواهد شد.

دارستانی معتقد است که از لحاظ تئوریک طبعا با راه‌اندازی بازار آتی، خرید و فروش‌ها به جای زمان حال به زمان آتی منتقل خواهد شد و تقاضای سفته‌بازی نیز از بین خواهد رفت. بنابراین چنین سازوکاری به واقعی شدن قیمت‌ها منجر می‌شود و بانک مرکزی هم می‌تواند در هر دو بازار از طریق آتی ایفای نقش کند.

این تحلیلگر بازار سرمایه بر این باور است که بازار متشکل ارزی هم مورد اقبال صنف و کانون صراف‌ها نبود. این افراد در واقع با انجام معاملات خارج از صرافی‌ها مخالف هستند.

او درخصوص میزان اثر‌گذاری نرخ فعلی دلار در بورس گفت: اگر رشد دلار ناشی از ریسک سیستماتیک باشد در این شرایط شاخص بورس افزایش پیدا نمی‌کند. اما در صورتی که افزایش نرخ دلار ناشی از خطرات سیستماتیک نباشد با یک تاخیر زمانی، نخست صنایع صادرات‌محور بورس و پس از آن به دلیل وجود تورم مابقی شرکت‌ها هم با افزایش همراه می‌شوند.

منبع: دنیای اقتصاد

بانک مرکزی بانک خودرو   اخبار برگزیده
  

تروئیکای اروپا در پی ادعای آمریکا مبنی بر اقدام این کشور برای آغاز روند بازگردانی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، تاکید کردند که این اقدام آمریکا قانونی نیست.
رویداد۲۴ ایران سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

واشنگتن نمی‌تواند از طرف شورای امنیت اظهارنظری درباره فعال‌سازی مکانیزم ماشه داشته باشدروسیه به تلاش‌های آمریکا و ادعای واهی وزیر امور خارجه این کشور درباره فعال‌سازی ماشه واکنش نشان داد‌.
ایلنا واشنگتن سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

پیام ایران به آمریکا از زبان سخنگوی وزارت خارجهآنچه ایالات متحده دنبال اونه یک گردنکشی دیگر است و هیاهویی برای هیچ است
مثلث ایران وزارت خارجه دونالد ترامپ 

  

عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید: شرایط کاندیداتوری برای احمدی‌نژاد از همیشه سخت‌تر است، چون در سخنرانی‌هایی به اصل ولایت فقیه هم با اشاره و کنایه ایراد وارد کرده است.
رویداد۲۴ احمدی نژاد استیضاح انتخابات ریاست جمهوری 

  

اظهارات همتی درباره «گشایش‌های ارزی»: رایزنی‌های ما در بعضی کشور‌ها در آستانه ثمردهی استهمتی درباره گشایش‌های ارزی گفت: در حوزه بین‌المللی رایزنی‌های ما در بعضی کشور‌ها در آستانه ثمردهی است و از طرف دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر و روند بازگشت ارز صادرکنندگان سرعت گرفته که هرسه این عوامل تاثیرات مثبتی خواهند داشت.
۵۵ آنلاین واحد های تولیدی ماه صادرات نفت 

  

اولین واکنش بورس به فعال شدن مکانیسم ماشه /شاخص ریزشی شددر ساعات ابتدایی معاملات بورس، شاخص 24هزار واحد ریزش داشت تا همچنان در پلکان قبلی خود باقی بماند.
اقتصادنیوز شاخص سهام دولت 

  

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل و رئیس شورای امنیت این سازمان تاکید کرد ادعای آمریکا برای بازگردانده شدن تحریم‌های لغو شده قطعنامه 2231، فاقد اثر حقوقی، باطل و بی‌اثر است.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران سامسونگ 

  

سال آینده رئیس جمهور زن خواهیم داشت؟یک چهره اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که آیا در آینده نزدیک رئیس جمهور زن خواهیم داشت و اینکه آیا جامعه ما به سمتی رفته که یک زن رئیس جمهور با وجود داشتن کارآمدی روی کار بیاید؟ بیان کرد: زمانی جامعه به این نتیجه می‌رسد که یک خانمی که کاندیدا شده، توانمندتر از مردهایی است که کاندیدا شده‌اند.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

انبارها پر از مواد است اما مردم توان تامین مایحتاج اصلی خود را ندارندمردم توان تامین مایحتاج اصلی خود را ندارند. بر امور نظارت یا کنترل لازم نمی‌شود. انبارها پر از مواد است اما به دلیل فقدان نظارت هر کسی هر چه دلش می‌خواهد و به هر قیمتی که آرزو دارد، عرضه می‌کند.
مستقل‌آنلاین ایران رادیو لبنیات 

  

تاثیر مکانیسم ماشه بر قیمت دلار / روزی حساس برای بازار ارزدر زمانی که موعد ماشه امریکایی‌ها رسید، بازار ارز راه کاهشی را در پیش گرفت. دلار 200 تومان افت را به ثبت رساند و به محدوده 26700 تومان نزول کرد. اما از اخبار رسمی برای بازار ارز امروز چه سیگنال‌هایی قابل مشاهده است؟
گسترش قیمت دلار ارز 

  

جدیدترین خودرو ارتقا یافته ایران خودرو به بازار می آیدامسال را باید سال تولیدات ارتقا یافته یا آپشن دار خودروسازان داخلی به حساب آورد. دو خودروساز اصلی کشور تلاش کردند تا در سال 99 با تولید پلاس ها و Sها، سبد محصولات خود را متنوع کنند. رانا پلاس جدیدترین خودرویی است که قرار است از سوی ایران خودرو در مهر ماه امسال به بازار عرضه شود.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

ترمز قیمت پراید کشیده شدترمز قیمت خودرو فعلا دست کم در کف قیمت خودرو یعنی قیمت پراید کشیده شده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

تولید سالانه 2 میلیارد دوز واکسن کرونا توسط یک کمپانی آمریکاییکمپانی آمریکایی «نواواکس» ظرفیت تولید واکسن کرونا خود را افزایش می‌دهد.
مملکت‌آنلاین تولید ایالات متحده آمریکا هند 

  

واکسن کرونا برای ایرانی‌ها چقدر آب می‌خورد؟با گذشت حدود 9 ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا ابتدا در چین و سپس در تمام نقاط جهان، هنوز هیچ یک از تیم‌های پزشکی سراسر جهان به دارو یا واکسن این ویروس نرسیده‌اند اما کار برای نتیجه دادن این تحقیقات ادامه دارد. پیش‌بینی یک فعال صنعت دارو این است که واکسیناسیون 80 میلیون ایرانی، عددی در حدود هشت میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد.
گسترش اتاق بازرگانی ماه ویروس 

  

چین و روسیه درحال خندیدن به اختلاف شدید میان آمریکا و متحدانش هستندیک دیپلمات غربی از رویه دونالد ترامپ و دولت آمریکا و نحوه رفتار با متحدانش انتقاد کرد.
ایلنا چین دونالد ترامپ روسیه 

  اخبار داغ
  

ابتلای نوزاد 6 ماهه کاشانی به کرونانوزاد 6 ماهه کاشانی به کرونا مبتلا شد.
گسترش نوزاد بیمارستان کاشان 

  

صدای ریزش بورس در روز پیروزی! + فیلمامروز باز هم بازار بر خلاف وعده‌ها و خبرهای امیدوار‌کننده آقای‌ روحانی دچار ریزش شد.
گسترش اکو دلار 

  

هنر و ادبیات همنشین خوبی برای آدم‌ها در دوران کرونا بوده استمهدی میرزارسول‌زاده، شاعر اردبیلی معتقد است: کرونا نشان داد وقتی انسان به خانه خویش پناه می‌آورد، هنر و ادبیات می‌تواند نقش یک هم‌نشین خوب را برای وی ایفا کند.
ایبنا ادبیات شاعر 

  

اطلاعیه مهم سازمان بورس درباره حذف سفارشات نمادهای معاملاتیمدیریت عملیات بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد: کلیه سفارشات در تمامی نمادهای معاملاتی که متوقف می گردند، پس از توقف نماد حذف خواهند شد.
اقتصادنیوز تهران 

  

خراسان رضوی| رتبه 4 کنکور زبان: تهدید کرونا� را برای خود به فرصت تبدیل کردم/ انتخابم رشته پزشکی استگروه استان‌ها- رتبه چهار کنکور زبان گفت: بحث ویروس کرونا به لحاظ درسی و مطالعه تاثیرات مثبتی برای اینجانب داشت و تهدید کرونا را به فرصت تبدیل کردم.
تسنیم کنکور تهران دانشگاه تهران 

  

فقط 12 درصد جمعیت جهان در برابر کرونا واکسینه می شوند به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکای نیوز، کارشناسان معتقدند پس از ساخت واکسن کارآمد کووید19، در نخستین سال واکسیناسیون جمعیت جهان، از هر 10 نفر فقط یک فرد در برابر این بیماری واکسینه می شود. تحلیل از ظرفیت تولید واکنس در جهان نشان می دهد در صورتی که مقامات بهداشتی اجازه تولید واکسن کووید19 را در آغاز 2021 صادر کنند، فقط 2 میلیارد دوز واکسن ساخته خواهد شد. این درحالی است که از 9…
مهر زمین شیمی واکسیناسیون 

  

آخرین وضعیت واکسن کرونای برنده جایزه مصطفی به گزارش خبرنگار مهر، دکتر رسول دیناروند رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشکی جایزه مصطفی امروز در سومین نشست ترویج علم بنیاد مصطفی (ص) با موضوع آخرین دستاوردهای حوزه واکسن کرونا که به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار داشت: ساخت واکسن چندین استراتژی بیشتر ندارد و یکی از این استراتژی‌ها زیرساخت است. وی با بیان اینکه این زیرساخت‌ها برای تولید واکسن در ایران وجود دارد، گفت: محققان…
مهر سازمان بهداشت جهانی خبرنگار بودجه 

  

بورس چرا امروز ریزشی بود؟ / حمایت حقوقی ها از بازار چه شد؟بازار سهام امروز، با فشار عرضه در نمادهای شاخص‌ساز بازگشایی شد و شاخص کل با افت 2٫5 درصدی به یک میلیون و 656 هزار واحد رسید، به نظر می‌رسد جو هیجانی بازار باعث ایجاد صف‌های فروش شده است.
خودروتک سهام شاخص سود 

  

هشدار جدی به مبتلایان کرونا و آنفلوآنزایک پزشک متخصص بیماریهای عفونی و تبدار در ساوه و زرندیه گفت: خود درمانی، مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک و درمان‌های غیرعلمی وضعیت بیماران مبتلا به آنفلوآنزا را وخیم‌تر کرده و تشدید خواهد کرد.
گسترش آنتی بیوتیک کودکان آموزش 

  

بازی ذرات معلق هوا در تیم کرونابر اساس گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی، ذرات معلق ناشی از آلاینده‌ها هم می‌تواند ویروس کرونا را با خود حمل کند.
گسترش آلودگی هوا هوای پاک خبرنگار 

  

کرونا، شهره سلطانی را دست به عصا کردشهره سلطانی که چندی پیش دچار کرونا شده بود، می‌گوید به خاطر این ویروس باید خیلی دست به عصا شود ولی آ
خبرفوری شبکه نمایش خانگی ویروس تئاتر