اعتماد   |  سیاسی  |  

حضور تاجزاده در انتخابات خارج از نظم اصلاح‌طلبان است/ موضع شورای نگهبان در قبال تاجزاده مشخص است/ نظام انتخاباتی اصلاح‌طلبان متکی بر برنامه است و این برنامه‌ها باید در چارچوب قوانین موضوعه صورت بگیرد

یکی از اعضای حزب کارگزاران سازندگی گفت: حضور تاجزاده از موضع و منظر دیگری محل تامل است. تاجزاده اگرچه برادر بسیار عزیز و بزرگواری هستند ولی از آنجا که موضع پیشین ایشان نسبت به قانون اساسی موضعی توام با ایراد بوده و انتخابات هم باید در چارچوب قانون اساسی برگزار شود.

حضور تاجزاده در انتخابات خارج از نظم اصلاح‌طلبان است/ موضع شورای نگهبان در قبال تاجزاده مشخص است/ نظام انتخاباتی اصلاح‌طلبان متکی بر برنامه است و این برنامه‌ها باید در چارچوب قوانین موضوعه صورت بگیرد

اعتمادآنلاین|‌‌ محمد عطریانفر، از اعضای ارشد حزب کارگزاران سازندگی در مورد انتخابات 1400 و نامزدهای پیشنهادی جبهه اصلاحات صحبت کرده است.

 

به گزارش روزنامه اعتماد، مشروح این گفت و گو را در ادامه می‌خوانید:

 

*آقای عطریانفر، ساز و کار انتخاب افراد حاضر در فهرست کاندیداهای «جبهه اصلاحات ایران» به چه صورت بوده است؟

 

روند حاکم بر گزینش به این صورت بوده که به احزاب ذیل جبهه دوم خرداد اعلام شده که نامزدهای موردنظرشان را اعلام کنند. هر حزبی براساس سازوکارهای حزبی درونی‌اش که قاعدتا در کمیته سیاسی و شورای مرکزی‌شان تدبیر و تصمیم‌گیری می‌کنند، چند نفری را به نهاد اجماع‌ساز معرفی کرده‌اند. در گام بعد هرکدام از افراد با حداقل 10 رای باید به این نهاد معرفی می‌شدند؛ یعنی هر حزبی که در مقام معرفی کاندیداهای منتخب خود بوده، باید از درونِ گروه‌های سیاسی دوم خردادی، 10 امضا و 10 معرفی‌نامه برای تک‌تک اعضای خود دریافت می‌کرد. لذا هر حزبی زمانی می‌توانست کاندیدای موردنظرش را به «جبهه اصلاحات ایران» معرفی کند که حداقل 10 رای داشته باشد که این اتفاق صورت گرفت. در گام بعدی براساس جمعیت 60 نفره که ذیل «جبهه اصلاحات ایران» قرار دارند، نهاد اجماع‌ساز در مورد تک‌تک افراد اظهارنظر کرده و رای‌گیری شده و براساس رای‌گیری مرحله دوم این فهرست منتشر شد.

 

*در خبری که منتشر شده روبه‌روی نام افراد واژه «پیشنهاد» درج شده است؛ یعنی مثلا اعلام شده «آقای ظریف 37 (پیشنهاد)»؛ یعنی ایشان 37 رای داشته‌اند یا روال دیگری بوده است؟

یعنی از جمع 60 نفری که در «جبهه اصلاحات ایران» هستند، 37 نفر ایشان را پیشنهاد کرده‌اند.

 

و در مرحله بعدی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در مرحله بعد با اجماع 60 نفری که در «جبهه اصلاحات ایران» هستند، پس از معرفی رای‌گیری خواهد شد و به افراد رای می‌دهند که هرکدام باید حداقل دو سوم آرا را کسب کند.

 

*بحثی که وجود دارد این است که برخی با این سازوکار مبتنی بر تصمیم‌گیری بر پایه دو سوم آرا مخالفت کرده و معتقدند که باید همه این افرادی که پیشنهاد شده‌اند، برنامه‌های خود را ارایه کنند و در نهایت از میان آنها انتخاب شود.

 

بله قطعا همین‌طور است.

 

*نتیجه رای‌گیری مرحله بعد چقدر می‌تواند با فهرستی که دیروز منتشر شد، متفاوت باشد؟ درواقع آیا امکان جابه‌جایی رتبه افراد ممکن است؟

به نظر می‌رسد که سه، چهار نفر از کسانی که صدر جدول قرار گرفته‌اند و البته برخی از چهره‌های دیگری که برنامه‌های بهتری را برای اداره کشور ارایه می‌کنند، ظرفیت رای بالاتری داشته باشند و رایی بالاتر از این عددی کسب کنند که اکنون به عنوان پیشنهاد‌دهنده دارند. البته گروهی هم هستند که ممکن است خودشان برای حضور ابراز علاقه نکنند و خود به خود برنامه‌ای نخواهند داد و به‌طور طبیعی از جدول حذف خواهند شد.

 

*نام 2 گزینه زن نیز در این فهرست آمده که رای چندان بالایی هم ندارند. به عنوان نمونه مجموع آرای خانم‌ها ملاوردی و شجاعی کمتر از آرای آقای عارف است که جزو سه گزینه اول هم نیست. این درحالی است که عملکرد آقای عارف حداقل برای افکار عمومی و شاید برخی اصلاح‌طلبان چندان قابل دفاع نبوده، درحالی که به عنوان نمونه خانم ملاوردی در مسوولیتی که حضور داشتند، به‌طور نسبی توانستند رضایت افکار عمومی را جلب کرده و کارنامه به ‌نسبت قابل‌قبولی به جا بگذارند. به نظر شما علت آرای به ‌نسبت اندک این 2 زنی که در این لیست حاضرند، چیست؟

 

این نگاهی که شما رای این دو سرکار خانم را جمع می‌زنید و می‌گویید از رای آقای عارف کمتر است، خیلی ملاک تشخیص درستی نیست.

 

*بحث جمع بستن آرا نیست، مساله آرای اندک خانم‌ها ملاوردی و شجاعی است که 11 پیشنهاد داشتند و در رده‌های یازدهم و دوازدهم قرار گرفته‌اند؛ یعنی 10 نفر بیش از این دو پیشنهاددهنده داشته‌اند؟

اصلا بحث عملکرد نیست، بحث معرفی است. شما اصلا ذهن‌تان را معطوف به عملکرد افراد نکنید. ذهن انتخاب‌کنندگان در مورد بسیاری از چهره‌هایی که در حال حاضر در این فهرست معرفی شده‌اند، صرفا معطوف به عملکرد پیشین اینها نیست. بیشتر براساس دریافت کلی و معرفی عمومی است. بنابراین ذهن‌تان را به این سمت نبرید که عملکرد فلانی چنین بوده یا چنان نبوده است. درواقع باید از این باب تحلیل کنید که برخی گروه‌های سیاسی ذیل دوم خرداد، معتقدند که چون ما می‌توانیم از عبارت رجال سیاسی برداشت موسعی داشته باشیم، به این معنا که عنوان رجال اعم از مرد و زن است، به این جمع‌بندی رسیده‌اند که یکی از چهره‌های موردنظرشان می‌تواند در کسوت یک شخصیت غیر مرد ظاهر شود و او را معرفی کنند. از این جهت خیلی توصیه نمی‌کنم شما ذهن‌تان را به عملکرد معطوف کنید.

متوجه توصیه شما هستم اما بالاخره انتخاب و پیشنهاد این افراد دلایلی داشته است.

 

تنها و تنها و تنها دلیلی که گروه‌های معرفی‌کننده می‌توانند اقامه کنند، این است که در این مقطع یک اقدام متفاوت نسبت به دوره‌های گذشته داشته باشند و آن هم این است که یک یا چند زن را هم معرفی کنند. فقط و فقط استدلال‌شان بیشتر به جنسیت برمی‌گردد و ربطی به سابقه کار ندارد.

 

*یعنی درواقع می‌توانیم بگوییم که این مساله، به ‌نحوی نمادین بوده است؟

بله، بله! تقریبا نمادین است. و البته با توجه به همین زاویه نگاه نمادین که شما اشاره می‌کنید، طبیعتا کسانی که معرفی شدند، شخصیت‌های شناخته‌شده‌ای هستند که در مقاطعی مسوولیت‌هایی داشته‌اند و نقش‌شان را هم به خوبی ایفا کرده‌اند. هم سرکار خانم شجاعی و هم سرکار خانم ملاوردی در حوزه‌هایی که فعالیت داشتند، بسیار خوب و موفق عمل کردند؛ کما اینکه دیگر چهره‌های زن هم وجود داشتند که کسی نسبت به آنها چنین توجهی نکرده یا اساسا چنین تمایلی وجود نداشته است.

 

*کدامیک از اعضای این فهرست 14 نفره، گزینه‌های نهایی اصلاح‌طلبان برای انتخابات خواهند بود؟

4 نفر از این افراد، رای بالا را خواهند آورد و باقی دوستان طبیعتا از جدول خارج می‌شوند.

 

*و فکر می‌کنید آن 4 نفر چه کسانی هستند؟

4 شخصیت ممتاز و معتبر وجود دارند که مشخصا آقایان ظریف، جهانگیری، پزشکیان و نفر چهارم هم یا محسن هاشمی یا شریعتمداری.

 

یعنی به نظر شما آقای تاجزاده اصلا در گزینه‌های نهایی قرار نخواهند گرفت؟

کلا حضور  تاجزاده از موضع و منظر دیگری محل تامل است. تاجزاده اگرچه برادر بسیار عزیز و بزرگواری هستند ولی از آنجا که موضع پیشین ایشان نسبت به قانون اساسی موضعی توام با ایراد بوده و انتخابات هم باید در چارچوب قانون اساسی برگزار شود، حضور ایشان، بیشتر حضوری است خارج از نظم و نسقی که اصلاح‌طلبان تعقیب می‌کنند.

 

*اما با وجود همین نوع نگاهی که آقای تاجزاده دارند با 32 پیشنهاد در جایگاه سوم فهرست قرار گرفته‌اند. به هرحال این آمار بالا نشان می‌دهد که بسیاری از اصلاح‌طلبان به  تاجزاده نگاه مثبت داشته و با پیشنهادشان از ایشان حمایت کرده‌اند.

 

مانعی ندارد اما نظام انتخاباتی اصلاح‌طلبان متکی بر برنامه است و این برنامه‌ها باید در چارچوب قوانین موضوعه صورت بگیرد؛ ضمن اینکه برنامه‌های آقای تاجزاده آن‌طورکه در اولین بیانیه‌شان مطرح شده، خارج از قوانین موضوعه است بنابراین به نظر می‌رسد که نمی‌توانیم خیلی به آن امید ببندیم.

 

*با توجه به اینکه آقای ظریف بارها تاکید کرده که تمایلی برای کاندیدا شدن ندارند و اگرچه چندوقت اخیر بارها گفته شده که با ایشان برای حضور در انتخابات مذاکره می‌شود اما تا جایی که خبرها نشان می‌دهد، آقای ظریف برنامه‌ای برای حضور ندارند. شما فکر می‌کنید آقای ظریف بالاخره به دعوت‌ها پاسخ مثبت می‌دهند؟

 

امیدواریم که این اتفاق بیفتد.

 

*فکر می‌کنید اگر ظریف بیایند، ممکن است به عنوان تنها گزینه اصلاح‌طلبان معرفی شوند و باقی گزینه‌ها کنار گذاشته شوند؟

اینکه یک یا چند نفر تا آخر کار بمانند، به تدابیر بعدی مربوط است. از آنجا که تکلیف اصلاح‌طلبان با رفتار شورای نگهبان چندان مشخص نیست، چه‌بسا جمع‌بندی اصلاح‌طلبان این باشد که 3،4 نفر را تا فینال و دقیقه 90 و پس از تایید صلاحیت‌های شورای نگهبان در صحنه داشته باشند و بعد تصمیم بگیرند.

 

با این رویکرد ممکن است تاجزاده یکی از افرادی باشند که اصلاح‌طلبان به عنوان کاندیدای نهایی معرفی کنند و دست‌کم رفتار شورای نگهبان را بسنجند؟

علی‌القاعده حتی اگر اصلاح‌طلبان آقای تاجزاده را معرفی نکنند، ایشان به‌صورت منفرد در صحنه حضور خواهد داشت و تکلیف نهایی را شورای نگهبان مشخص می‌کند که به نظر من از همین حالا قابل پیش‌بینی است و گمانه‌زنی من این است که نسبت به ادامه حضور آقای تاجزاده تا آخر انتخابات نمی‌توانیم چندان امیدوار باشیم.

 

*اگر شورای نگهبان در اقدامی خلاف تصور تاجزاده را تایید صلاحیت کند، اصلاح‌طلبان از ایشان حمایت خواهند کرد؟

اصلاح‌طلبان به معنای همه احزاب، خیر!

اصلاح طلبان شورای نگهبان روزنامه   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

سال آینده ظرفیت تولید ماهانه واکسن کرونا به یک میلیون و 197دوز می‌رسد/ 88 درصد دارو ها تولید داخل استرییس سازمان غذا و دارو گفت: برای فرودین سال آینده ظرفیت تولید ماهانه یک میلیون و 197 دوز واکسن ایجاد شده است.
برنا تولید دارو 

  

قتل زن جوان به بهانه ویروس کرونامرد جوان همسرش را به بهانه ابتلا به ویروس کرونا به قتل رساند.
شما‌نیوز قتل زندان ویروس 

  

قیمت دلار و یورو امروز 21 اردیبهشت / قیمت دلار به 22 هزار تومان رسیدقیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران امروز 22.034 تومان اعلام شد.
برنا قیمت دلار دلار آمریکا 

  

صعود چشمگیر بورسشاخص کل بورس در دومین ساعت معاملات امروز با رشد 19 هزار و 571 واحدی روربرو شد.
گسترش شاخص نویسنده وزن 

  

بیماران کرونایی هیچوقت منتظر دارو نماندند/ واکسنی که زدم آب مقطر نبودعضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا اظهار داشت: واکسیناسیون در ایران دیگر نیازی به خرید از کشورهای خارجی ندارد و واکسن ایرانی بسیار ایمن است. بنده هم همین واکسن را دریافت کردم و واکسنی که زدم آب مقطر نبود بلکه کوو ایران برکت بود.
ایلنا دارو واکسیناسیون ایران 

  

درخواست چین برای تغییر فوری رفتار آمریکا علیه ایران در شرایط کروناسخنگوی وزارت امورخارجه چین با انتقاد از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، کوبا، ونزوئلا و سوریه خواستار لغو تمامی این تحریم ها شد.
برنا چین ایران کوبا 

  

سرنوشت بورس در دست کیست؟با رشد شاخص کل بورس در ماه‌های ابتدایی سال 99 و رکوردشکنی روزانه آن، بازار سرمایه صدرنشین بازدهی در بین بازارهای دیگر شد.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار انتخابات ریاست جمهوری شاخص 

  

نخستین محصول تولید انبوه واکسن کرونای کووایران برکت رونمایی شد به گزارش خبرنگار مهر، صبح سه‌شنبه نخستین محصول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا ساخت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با نام کوو ایران برکت در فاز یک کارخانه تولید واکسن رونمایی شد. ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بعد از عبور از مرحله نیمه‌صنعتی، وارد مرحله تولید انبوه واکسن کوو ایران برکت شد و بر اساس اقدامات برای راه‌اندازی دو خط صنعتی صورت گرفت که خط اول تولید آماده شده و خط دوم هم در…
مهر تولید کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خبرنگار 

  

بورس انرژی میزبان عرضه گازوئیل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی می‌شودرینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران امروز میزبان عرضه گازوئیل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران است.
برنا انرژی ایران 

  

قیمت سکه و طلا امروز 21 اردیبهشت / بازگشت سکه به کانال 10 میلیونیهر قطعه سکه بهار آزادی طرح امامی در بازار آزاد تهران امروز (سه شنبه) به قیمت 10 میلیون و 40 تومان به فروش رسید.
برنا قیمت سکه و طلا بهار