ایلنا   |  اجتماعی  |  

طبق اسناد تحولی انحصارگرایی کتاب باید شکسته شود

معاون برنامه‌ریزی درسی و تولید بسته‌های تربیت و یادگیری سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی معتقد است محتوا نباید منحصر به کتاب باشد و باید انحصارگرایی کتاب براساس اسناد تحولی شکسته شود و جای خود را به بسته‌های تربیت و یادگیری بدهد.

طبق اسناد تحولی انحصارگرایی کتاب باید شکسته شود

معاون برنامه‌ریزی درسی و تولید بسته‌های تربیت و یادگیری سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی معتقد است محتوا نباید منحصر به کتاب باشد و باید انحصارگرایی کتاب براساس اسناد تحولی شکسته شود و جای خود را به بسته‌های تربیت و یادگیری بدهد.

به گزارش ایلنا، علی محبی درباره تعداد رمزینه‌های سریع پاسخ بارگزاری شده در کتاب‌های درسی متوسطه اول، متوسطه دوم و کتاب‌های درسی ابتدایی، اظهار داشت: تعداد کل رمزینه‌های نصب شده روی کتاب‌های درسی تمامی مقاطع 2340 عدد است. مقطع ابتدایی 423 رمزینه، متوسطه اول 270 عدد، متوسطه دوم شاخه نظری 587 و متوسطه دوم شاخه فنی‌وحرفه‌ای 555، متوسطه دوم شاخه کاردانش 17 عدد و تعدادی که مربوط به استعدادهای درخشان و دیگر منابع آموزشی می‌شود. در حال حاضر 1952 رمزینه فعال هستند و محتوای لازم آن‌ها تولید می‌شود و بارگزاری صورت می‌گیرد. این تعداد رمزینه‌ها برای کل سال تحصیلی است و محتوا به مرور در طول سال تحصیلی بارگزاری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در فرایند تولید و تامین محتوا از راه‌های مختلف اقدام شده است، افزود: از جشنواره ملی «تولید محتوا» بیش از 10 هزار محتوا به دست ما رسید، از موسسات آموزشی و شرکت‌های دانش بنیان نیز بهره بردیم و در مجموع از بیش از 15 هزار محتوا تهیه شد. برای هر رمزینه از 1 تا 10 محتوا بارگزاری شده است.

بارگزاری 25 درصد محتواهای کتاب‌ها

معاون برنامه‌ریزی درسی و تولید بسته‌های تربیت و یادگیری ادامه داد: 25 درصد محتواهای تهیه شده مربوط به کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه دوم شاخه نظری تاکنون بارگزاری شده به نحوی که برای مقطع ابتدایی 740 محتوا، در متوسطه اول 530 و در متوسطه دوم شاخه نظری 489 بارگزاری صورت گرفته است. در شاخه فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش پیشرفت بیشتری داشتیم و 100 درصد رمزینه‌ها بارگزاری شده که شامل 1904 محتوا در بخش فنی‌وحرفه‌ای و 75 محتوا در شاخه کاردانش است و هنرجویان به آن دسترسی دارند.

بازخورد تعامل دانش‌آموزان با رمزینه‌های سریع پاسخ در کتاب‌های درسی

محبی در مورد بازخورد تعامل دانش آموزان با رمزینه‌های سریع پاسخ گفت: به‌صورت غیررسمی از طریق معلمان، دانش‌آموزان والدین در حال بررسی این موضوع هستیم و خوشبختانه استقبال خوبی هم صورت گرفته و رضایت خوب و بالایی دارند. تاکنون نارضایتی گزارش نشده است. تنها مشکل هزینه دانلود است که در تلاش برای رفع این مشکل هستیم و می‌خواهیم همان‌طور که برنامه «شاد» رایگان است این برنامه نیز رایگان شود تا بار مالی برای خانواده‌ها نداشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه برخی از مهمترین مشکلات نصب رمزینه‌های سریع پاسخ برطرف شده است، افزود: ویژگی رمزینه‌ها این است که برخلاف کتاب‌ها که باید جهت رفع اشکال منتظر چاپ سال بعد باشیم در رمزینه‌ها مشکل سریع برطرف و اصلاح می‌شود. اشکالاتی که با آن مواجه بودیم در نحوه دسترسی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری رمزینه‌ها بود. در بخش محتوایی نیز اگر انتقادی وارد بوده بلافاصله بررسی شده و اصلاحات لازم صورت گرفته است.

معاون برنامه‌ریزی درسی و تولید بسته‌های تربیت و یادگیری در خصوص ارزیابی‌اش از نصب رمزینه‌ها، یادآور شد: اسناد تحولی به ما نشان می‌دهد باید به سمت تولید بسته آموزشی یا بسته تربیت و یادگیری برویم. با توجه به پیشرفت علم و فناوری و ضرورت استفاده هر چه بیشتر از آنچه که امکانات فناوری در اختیار ما می‌گذارد ناگزیر هستیم از این فرصت بی‌بدیل نهایت استفاده را ببریم. شرایط کرونایی هم ما را در این راه سوق داد و به کار سرعت بخشید. رمزینه‌های سریع پاسخ به‌عنوان یکی از اجزای بسته تربیت‌ویادگیری این امکان را فراهم می‌کند که زودتر از اجزای دیگر در کنار کتاب باشد و برای محتوای کتاب درسی در خیلی از جاها نقش مکمل را ایفا می‌کند.

وی در خصوص برنامه‌های آینده در رمزینه‌های سریع پاسخ، ادامه داد: برای سال آینده تعداد رمزینه‌ها خیلی بیشتر می‌شود. امسال در ابتدای هر درسی یا هر فصل یا در شاخه‌های فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش در ابتدای هر پودمان یک رمزینه وجود داشت اما برای سال آینده در هر صفحه‌ای از کتاب که این ضرورت ایجاب کند رمزینه در همان صفحه جانمایی می‌شود تا در کتاب چاپ شود و متناسب با آن دانش‌آموزان به هر صفحه کتاب می‌رسند اگر محتوای مکمل لازم دارند با استفاده از گوشی از محتوای بارگزاری شده استفاده کنند.

انتهای پیام/

کتاب درسی فناوری خانواده   اخبار برگزیده
  

به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم/ باید از خرد جمعی استفاده کنیمرییس دانشگاه تهران با بیان اینکه به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم، بر لزوم استفاده از خرد جمعی تاکید کرد.
ایلنا دموکراسی دانشگاه تهران تهران 

  

فوری/ افزایش قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو+ قیمت جدید محصولاتمجوز افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا صادر شد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پرتردد شهرسرپرست اورژانس تهران از تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پر تردد شهر خبر داد.
ایلنا اورژانس تهران آلودگی هوا 

  

تشکیل دولت در سایه از سوی اصلاح‌طلبان، ادعایی بی‌اساس استغلامعلی رجایی گفت: اصلاح طلبان حتی در دولت فراجناحی رئیسی هم که شعار آن داده می شد جایی ندارند. بنابراین من فکر می‌کنم ادعای تشکیل دولت در سایه غیرقابل اثبات است.
نامه نیوز دولت ازدواج سازمان انرژی اتمی 

  

اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیستمتخصصان آمریکایی و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) اظهار داشتند: اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیست.
۵۵ آنلاین بیمارستان ژاپن مصاحبه 

  

همصدایی اصلاح‌طلبان برای ایجاد تغییر در سیاست خارجی!دو روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» و «اعتماد» امروز در اقدامی هماهنگ یا شاید هم اتفاقی از لزوما بازنگری و تغییر ریل‌گذاری در سیاست خارجی نوشته‌اند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی دولت 

  

اعتراف اسرائیل به گفتن دروغ بزرگی علیه ایرانمردی که ارتش اسرائیل را اداره می کرد معتقد است که خروج آمریکا از برجام برای اسرائیل تأثیر منفی داشت و ایران را از تمامی محدودیت ها رها ساخت و برنامه هسته ای اش را به یک مرحله بسیار پیشرفته رساند. این در حالی بود که خروج آمریکا از برجام به منزله یک پیروزی تاریخی برای اسرائیل و تضمینی برای امنیتش قلمداد می شد...
مثلث ایران ایران و آمریکا دونالد ترامپ 

  

واکنش رئیس بانک مرکزی به قیمت دلار: نه بابا چه خبره!واکنش جالب رئیس‌کل بانک مرکزی به 32هزار تومانی شدن دلار: نه بابا چه خبره!
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک قیمت 

  

واکسن نزده ها بخوانند!در ترددهای شخصی افرادی که دو دُز واکسن را نزده باشند و بخواهند به شهر‌های قرمز یا نارنجی کرونایی سفر کنند، مشمول جریمه یک میلیون تومانی خواهند شد. تردد واکسن نزده ها به شهر‌های زرد هم جریمه 500 هزار تومانی به همراه دارد.
مستقل‌آنلاین دلار سفر 

  

آیت الله مکارم: نظام آموزشی باید شیعی و اسلامی شودآیت الله مکارم شیرازی گفت: دستاوردهای علمای بزرگ شیعه باید در کتب درسی دانش آموزان و دانشگاهیان گنجانده شود.
مستقل‌آنلاین آموزش نجوم حوزه 

  

فوری: پرسپولیس به خودش آمد| جای خالی کاپیتان پر شد؟مدافعان پرسپولیس در غیاب سیدجلال حسینی عملکردی را از خود به نمایش گذاشتند تا در ادامه فصل نگرانی ها در خصوص غیبت های احتمالی کاپیتان اول سرخ ها کمتر از قبل باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس بهاره رهنما محمدرضا گلزار 

  

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر خارجه دیدار می‌کننداین دیدار در روز جاری و در محل وزارت امور خارجه برگزار می شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی کتایون ریاحی یارانه 

  

منشا ضعف‌ها در اداره شهر دوره چهارم شوراست/ "فساد" نتیجه نظارت حداقلی شوراییان استعضو اسبق شورای شهر تهران گفت: در فرهنگ مدیریتی هر کسی که بر سرکاری منصوب می‌شود و قدرت را به دست می‌گیرد، برای عملکرد مثبت و برنامه‌های مدیریتی گذشتگان اهمیتی قائل نبوده و نوعا به دنبال اِعمال نظرات شخصی و یا جناحی خودشان است.
ایلنا درآمد شورای شهر تهران تهران 

  

حاکمیت تحمل خود را در برابر اعتراضات معیشتی مردم بالا ببرد/ خودمان را فریب ندهیم/ وضعیت اقتصادی‌ هیچ کشوری با وجود تحریم‌ها، گل و بلبل نشده استقائم مقام حزب اعتماد ملی درباره علت افزایش اعتراض معیشتی مردم گفت: قبل از انتخابات رقبای اصلاح‌طلبان و حتی خود رئیس‌جمهور ‌گفتند سرنوشت معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نمی‌زنیم. اما حالا آفتاب آمد دلیل آفتاب، می‌بینیم که سرنوشت همه چیز به تحریم‌ها گره خورده است. آیا می‌توان کشوری را به شهادت آورد که درگیر تحریم باشد ولی وضعیت اقتصادی‌اش گل و بلبل باشد؟
ایلنا ایران اصلاح طلبان بابک زنجانی 

  

قالیباف: شفافیت کل نظام باید از مجلس آغاز شودنماینده مردم تبریز در مجلس جزئیات جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را تشریح کرد.
فردا مجلس شورای اسلامی تبریز دولت 

  اخبار داغ
  

محدودیت سفرهای کرونایی اجرایی می شود/واکسن نزده ها جریمه می شوندبر اساس طرح محدودیت هوشمند کرونا که قرار است از یکشنبه هفته آینده اجرایی شود، مقرر شده تا مردم در سفرهای جاده‌ای حتی با وسایل نقلیه شخصی‌شان جریمه شوند، اگر واکسینه نشده باشند یا کرونای آن‌ها مثبت شده باشد.
گسترش جاده ایران وزارت بهداشت 

  

اعمال افزایش قیمت خودرو از چه زمانی انجام می شود؟افزایش قیمت شامل خودروهای تحویلی آذر به بعد می‌شود.
گسترش افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

بررسی راه اندازی بورس بین الملل در کیشراه‌اندازی بورس بین‌الملل بعد از حدود سه سال از سوی مسئولان مطرح شده و به نظر می‌رسد این موضوع در شورای عالی مناطق آزاد و هیات مدیره سازمان بورس در حال بررسی است.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران جزیره کیش 

  

114 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستندزنجان- 114 نفر در حال حاضر به علت ابتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان زنجان بستری هستند.
۵۵ آنلاین بیمارستان استان زنجان زنجان 

  

معاون رئیس جمهور از تزریق دوز چهارم واکسن کرونا خبر دادمعاون رئیس جمهور: امروز نگرانی و کمبودی در زمینه تأمین واکسن وجود ندارد و بسترهای لازم برای تزریق واکسن دوز سوم و چهارم نیز فراهم است.
مثلث رئیس جمهور وزارت بهداشت خودرو 

  

صعود ناپایدار بورس/ سهمی که بیشترین سود داشتاقتصادنیوز: معاملات امروز 17 آذر 1400 بازار سهام اگرچه تنها در یکی از شاخص های عملکردی به نفع خریداران بود اما در مابقی شاخص ها به نفع فروشندگان به ثبت رسید.
اقتصادنیوز سود سهام شاخص 

  

واکنش بازار به افزایش 18 درصدی قیمت خودروخودروسازان باز هم مجوز افزایش قیمت گرفتند.
گسترش افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

فاصله قیمت خودرو در بازار و کارخانه از بین می رودفاطمی امین: تصمیم ستاد تنظیم بازار برای نزدیک کردن قیمت تمام شده خودرو به قیمت واقعی تمام شده بود تا بر روی قیمت های بازار هم موثر باشد.
گسترش قیمت خودرو تنظیم بازار 

  

حمله کرونا به تاتنهام؛ 13 نفر ویروسی شدند13 نفر از اعضای باشگاه تاتنهام کرونا گرفتند.
برنا تاتنهام 

  

با اعلام کونته؛ 13 کرونایی در اردوی تاتنهامبا اعلام سرمربی تاتنهام 13 عضو این باشگاه به کرونا مبتلا شده‌اند.
ایلنا بازی تاتنهام انگلیس 

  

فولادی که کرونا را از بین میبرد!فولادی که ویروس کرونا را از بین میبرد چه نام دارد.
اقتصادنیوز ویروس 

  

وعده وزیر صمت برای قیمت خودرو سال آیندهوزیر صمت گفت: سال آینده با افزایش 50 درصدی تولید و کاهش قیمت تمام شده با نرخ‌های ثابت، قیمت خودرو در بازار کاهش خواهد یافت و قرعه کشی هم از بین می‌رود.
فردا قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

دستور رئیس جمهور برای لغو افزایش قیمت خودرو به منظور دقت در قیمت‌گذاری بودوزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دستور ماه قبل رییس جمهور برای لغو افزایش قیمت خودرو به این دلیل بود که وی تاکید داشت که قیمت گذاری ها باید اصولی باشد. فاطمی امین یادآورشد: عدم اصلاح قیمت ها طی 9 ماه گذشته باعث کاهش نقدینگی در صنعت خودرو سازی شده بود.
۵۵ آنلاین رئیس جمهور افزایش قیمت قیمت 

  

خبر خوش وزیر صمت در مورد کاهش قیمت خودرووزیر صمت گفت: سال آینده با افزایش 50 درصدی تولید و کاهش قیمت تمام شده با نرخ‌های ثابت، قیمت خودرو در بازار کاهش خواهد یافت و قرعه کشی هم از بین می‌رود.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو خودروسازان