گسترش   |  فرهنگی  |  

مدرک فروشی مشکل بی پایان / کاردانی 75 میلیون تومان

مدرک فروشی درد کهنه‌ نظام آموزشی که سالهاست آموزش عالی با آن دست به گریبان است و هر روز گره‌های کور دیگری می‌خورد...

مدرک فروشی مشکل بی پایان / کاردانی 75 میلیون تومان

در این سال‌ها وزارت علوم، پلیس فتا، قوه قضائیه، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی همگی پای کار آمدند اما همچنان چرخ پر رونق کاسبی دلالی مدرک جعلی می‌چرخد؛ همچنان مسئولان اندر خم یک کوچه مانده و دانشجویان هم انگیزه‌ای برای تلاش جهت گرفتن مدرک معتبر ندارند.

تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی

آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی، پس از تصویب در هیئت دولت در سال 98 توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد. براساس این قانون؛ پایان‌نامه، مقاله، طرح پژوهشی، کتاب، گزارش یا سایر آثار مکتوب پژوهشی - علمی و یا هنری اعم از الکترونیکی و غیرالکترونیکی توسط هر شخص به قصد انتفاع و به عنوان حرفه یا شغل با هدف ارائه کل اثر و یا بخشی از آن توسط دیگری به عنوان اثر خود، جرم بوده و مرتکب یا مرتکبان علاوه بر واریز وجوه دریافتی به خزانه دولت مشمول مجازات می‌شود.

آیین‌نامه فوق با هدف برخورد با مراکز فروش پایان‌نامه، مقالات علمی و امثال آن و نیز با رویکرد پیشگیری و مقابله با تقلب علمی در سطح مؤسسه تهیه و تدوین شده است.

اما نتیجه این قانون آن چیزی نشد که مسئولان انتظار آن را می‌کشیدند، وضعیت به همان منوال قبل ادامه یافت و در مواقعی شدت هم گرفت.

سکان دار وزارت علوم درباره نحوه برخورد با این متخلفان به خبرنگار دانشگاهی می‌گوید: متاسفانه برخی‌ها در حوزه جعل مدارک دانشگاهی در حال فعالیت هستند و انتشار این موضوع باعث سست شدن آموزش عالی کشور می‌شود. وجود مدارک جعلی در کشور امری است که نباید وجود داشته باشد، اما حجم تبلیغات و اخبار درباره جعلی بودن مدارک دانشگاهی بسیار فراتر از واقعیت است.

غلامی درباره نحوه استعلام مدارک جعلی تصریح کرد: وزارت علوم در این رابطه دو اقدام انجام داده است. یکی قانون اجرای مقابله با تقلب است که به این وسیله با مراکز و موسساتی که جعل مدرک را انجام می‌دهد، برخورد می‌کنیم.

او اضافه کرد: اقدام دومی که در حال انجام است و این تقلب‌ها را بی اثر می‌کند، سامانه جامع "استعلام صحت مدارک" است که در حال تکمیل آن هستیم. به وسیله این سامانه هر دستگاه، سازمان و یا نهادی می‌تواند برای هر مدرک تحصیلی که از شخصی دریافت می‌کند، با وارد کردن اطلاعات برخط استعلام صحت مدرک را هم از نظر تعلق به موسسه و هم از نظر محتوای مدرک بگیرد.

سامانه‌ای که وزیر علوم معتقد است جلوی جعل را می‌گیرد «سجاد» نام دارد اما گشت و گذار در سایت‌های اینترنتی، فضای مجازی و میدان انقلاب نشان می‌دهد که این سامانه نتوانسته در مقابل آنها قد علم کند.

گفتگو با چهار مدرک فروش از ایران تا ترکیه

یکی از فروشندگان مدارک دانشگاهی که در داخل کشور نبوده و به گفته خودش در ترکیه ساکن است از امکان خرید مدارک دانشگاهی می‌گوید.

این مدرک فروش می‌گوید: مدرک دندان‌پزشکی دانشگاه آزاد 40 میلیون و مدرک دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران 75 میلیون آن هم با استعلام از سامانه سجاد امکان پذیر است.

او با بیان اینکه مدارک را از طریق واسطه‌هایی در خود دانشگاه‌ها دریافت می‌کنیم و کاملا معتبر است، می‌افزاید: این مدارک با استعلام از سامانه سجاد است.

مدرک دانشگاه دولتی جعلی و قانونی 100 میلیون تومان!

یک فروشنده دیگر که در میدان انقلاب کار می‌کرد، گفت: نرخ مدرک دانشگاهی بدون استعلام، 40 میلیون تومان است و فقط می‌توانید به ارگان‌هایی ارائه دهید که آشنا داشته باشید و استعلام نگیرند اما اگر مدرک دانشگاه دولتی بخواهید خیلی سخت است، ولی حدود 100 میلیون تومام هزینه دارد.

کاردانی دانشگاه دولتی 75 میلیون تومان

یک فروشنده دیگر که در دیوار هم آگهی خود را ثبت کرده است، می‌گوید: مدرک دانشگاه آزاد را به راحتی جعل می‌کنیم. قیمت فوق لیسانس 45 تا 50 میلیون است، ولی بستگی دارد که بخواهید به چه ارگانی مدرک را ارائه دهید اما جعل مدرک دانشگاه خیلی سخت است و مدرک کاردانی حدود 70 میلیون به بالا است.

این جاعل مدرک همچنین درباره سامانه استعلام آنلاین مدارک دانشگاهی گفت: این سامانه راه اندازی شده، ولی هنوز یک میلیون مدرک هم در آن بارگذاری نشده است. نباید نگران استعلام این سامانه بود زیرا اصلا مشخص نیست که چه زمانی به بهره برداری خواهد رسید.

چهارمین فروشنده مدرکی که خبرنگار ما او را در زیر زمین‌های کتاب فروشی‌های میدان انقلاب پیدا کرد از قیمت‌های 30 میلیون تا 2 میلیارد خبر می‌دهد و می‌گوید: مدرک دانشگاه دولتی قیمتش خیلی بالا و دردسرهایش هم به مراتب بیشتر است اما با 120 میلیون انجام می‌شود.

این فروشنده مدرک در ادامه قیمت 32 تا 33 میلیون را برای دانشگاه آزاد ارائه می‌دهد و می‌گوید: از صحت مدارک مطمئن باشید زیر ما فقط واسطه هستیم و اصل کار را رابطه‌هایی در دانشگاه انجام می‌دهند. یک بار هم یک صندلی پزشکی به مبلغ 2 میلیارد تومان به یک متقاضی فروختیم.

20 سال است که درگیر پایان نامه فروشی هستیم

محمدرضا آهنچیان، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: حداقل 20 سال است که کشور درگیر پایان نامه فروشی است و خیابان انقلاب هم، محل این اقدام ناپسند محسوب می‌شود. مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم به این مسئله ورود کرده‌اند و حل برخی مسائل با دست به دست هم دادن مجموعه‌ای از عوامل زمینه ساز، اتفاق می‌افتد.

آهنچیان با بیان اینکه در آموزش عالی برخی مسائل به آسانی ریشه کن نمی‌شوند، زیرا همیشه مشتری دارند، افزود: نمی‌توان از چیزی که مشتری داشته باشد مثل پایان نامه فروشی، مقاله نویسی، همیار تقلب و... جلوگیری کرد.

جعل مدرک با راه اندازی سامانه سجاد کاهش پیدا می‌کند

مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره آخرین وضعیت الکترونیکی شدن مدارک دانشگاهی گفت: مدارک فارغ التحصیلان مؤسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی و دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌ها که توسط سازمان امور دانشجویان پیگیری می‌شد، همه به «کیوآرکد» مجهز شده و با همان کد می‌شود مدرک دانش آموختگان را جستجو کرد و به اصالت مدرک و محتوای آن آگاهی یافت.

او ادامه داد: به 80 دانشگاهی هم که مدارک فارغ التحصیلان را صادر می‌کنند اعلام شده که وارد این سیستم (سامانه سجاد سازمان امور دانشجویان) شوند که به تدریج در حال وارد شدن هستند، دانشگاه‌ها هر مدرکی که صادر می‌کنند براساس «کیوآرکدی» است که از سیستم مرکزی دریافت کرده‌اند. با راه اندازی این سامانه امکان جعل مدرک فوق العاده کاهش پیدا می‌کند.

دوای درد کهنه مدرک فروشی چیست؟

با نگاهی به راهی که آمده ایم، راهی که در پیش داریم، اقداماتی که انجام شده و اقداماتی که هنوز کلید هم نخورده اند، متوجه می‌شویم که مدرک فروشی و جعل آن امری است که همواره وجود داشته و به اذعان وزارت علومی‌ها تا زمانیکه مشتری داشته باشد، همچنان ادامه خواهد داشت. تنها و تنها راه کساد کردن بازار این جاعلان و دلالان، نرفتن به سمت آن‌هاست تا کاسبی آن‌ها از رونق بیفتد. قطعا زمانیکه این جاعلان مراجعه کننده‌ای نداشته باشند، دیگر جعل مدرک و مدرک فروش هم نخواهد بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آموزش آموزش عالی شورای عالی انقلاب فرهنگی   اخبار برگزیده
  

افت 8 هزار واحدی شاخص بورس/ سه سهام سبز امروزشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 8 هزار و 300 واحدی در سطح یک میلیون و 177 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام 

  

فوری/خبری مهم از اولین جلسه حقوق کارگراندر نخستین جلسه دستمزد شورای عالی کار پیشنهاد کارفرمایان برای تعیین مزد منطقه ای پذیرفته نشد و مقرر شد که برای سال 1400 تعیین مزد ملی همچون روال سالهای قبل در دستور کار قرار گیرد.
گسترش سازمان تامین اجتماعی دستمزد حداقل دستمزد 

  

اولین واکنش بازار سکه وطلا به تعویق FATFبازار طلا و سکه به خبر تعویق FATF در فروردین سال 1400 واکنش نشان داد. دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران درباره اولین واکنش بازار طلا به تعویق FATF می‌گوید: امروز طلای 18 عیار پنج هزار تومان و سکه طرح جدید 50 هزار تومان گران شد
فردا تهران تجارت ارز 

  

احتمال تشدید برخورد با تخلفات کرونایی خودروها/ ممکن است علاوه بر جریمه خودروها توقیف شوندرئیس پلیس راهور ناجا گفت: در صورت تشدید وضعیت بیماری علاوه بر اینکه خودروهای متخلف جریمه می‌شوند، ممکن است توقیف این خودروها نیز در دستور کار قرار بگیرد.
ایلنا خبرنگار پلیس راهور پلیس 

  

قرعه کشی خودرو از سیستم فروش خودروسازان حذف می شود؟10 ماه از آغاز قرعه‌کشی متقاضیان خرید خودروی صفر با هدف توزیع عادلانه خودرو می‌گذرد. اما شنیده‌ها حکایت از ناخشنودی دولت نسبت به این رویه دارد.
خودروتک خودرو خودروسازان ماه 

  

کیهان: مخالفت با FATF در «مجمع» بیشتر نشده باشد، کمتر نشدهدر حالی که هیچ تغییری در رویکرد ضدایرانی گردانندگان FATF رخ نداده، نشریات زنجیره‌ای، در یک عملیات روانی هماهنگ ادعا کردند نظر مخالفان FATF در «مجمع تشخیص مصلحت نظام» تغییر کرده و احتمال تصویب دو لایحه مربوط به آن افزایش یافته است!.
مثلث خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران 

  

شرط جنجالی فرهاد مجیدی برای بازگشت به استقلال ؛ او نباشد !فرهاد مجیدی یک استوری را در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت : آفرین بر حسد ! چقدر عدالت پیشه است ،نخست به سراغ صاحبش می رود و او را می کشد.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی استقلال اینستاگرام 

  

تصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت| تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال استتصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت در رسانه ها منتشر شد. تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال است. اصلاحات نیز در این تصویر از احمدی نژاد مورد خاصی را فاش کرد.
۵۵ آنلاین سفر احمدی نژاد رسانه 

  

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه باید بدانیم وقتی لوایح FATF اجرا نمی‌شود یعنی برای نقل و انتقال پول باید پول بیشتری از جیب مردم بدهیم، گفت: الان مجمع تشخیص باید قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد.
نامه نیوز رئیس جمهور سازمان ملل حسن روحانی 

  

فوری و مهم / 9 خدمه کشتی سانچی زنده اند!؟ + فیلم و جزئیاتگواهی فوت 9 نفر از خدمه کشتی سانچی در حالی صادر شد که هنوز برخی خانواده ها فوت آنها را باور ندارند و با توجه به اینکه از صدور این گواهی هم مطلع شده اند هیچ اعتراضی در این زمینه نداشته اند.
مستقل‌آنلاین سازمان ثبت احوال رئیس جمهور وام 

  

آغاز فروش فوق العاده دنا پلاس توربو اتومات با قیمت دولتی از امروزچهاردهمین مرحله از فروش فوق العاده ایران خودرو در حالی از امروز آغاز می شود که قیمت مصوب دولتی احتمالا تقاضای زیادی را وارد چرخه ثبت نام این خودرو خواهد کرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  

پیش بینی جهانگیری از رفع تحریم ها در آینده نزدیکمعاول اول رئیس جمهور گفت: در این شرایط سخت که آمریکایی ها قصد زمین گیر کردن تولید و صنعت کشور را داشتند اما یک عده ایستادند و تولید کشور را سرپا نگه داشتند.
مستقل‌آنلاین اسحاق جهانگیری رئیس جمهور زمین 

  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو 

  اخبار داغ
  

مذاکره درباره سفر اربعین بعد از مرتفع شدن بیماری کرونا با مقامات عراقیمعاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در نشست خبری مشترک با مشاور عالی وزیر کشور عراق گفت: ما در این هفته میزبان هیئت وزارت کشور جمهوری عراق بودیم و برنامه‌های مختلفی را در حوزه های ماموریت وزارت کشور و پلیس ایران و وزارت کشور و پلیس عراق داشتیم.
ایلنا سفر اربعین ازدواج 

  

مذاکره درباره سفر اربعین بعد از مرتفع شدن بیماری کرونا با مقامات عراقی/پیش‌نویس تفاهم‌نامه‌ بین دو کشور آماده و تنظیم شده استمعاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در نشست خبری مشترک با مشاور عالی وزیر کشور عراق گفت: ما در این هفته میزبان هیئت وزارت کشور جمهوری عراق بودیم و برنامه‌های مختلفی را در حوزه های ماموریت وزارت کشور و پلیس ایران و وزارت کشور و پلیس عراق داشتیم.
ایلنا سفر اربعین ازدواج 

  

آخرین تغییرات قیمت سکه (13 اسفند)هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران امروز (چهارشنبه، 13اسفندماه) با افزایش 40 هزار تومانی نسبت به روز کاری گذشته 10 میلیون و 970 هزار تومان معامله شد.
گسترش قیمت تهران بازار تهران 

  

وضعیت جسمانی«اکبر عبدی» بعد از ابتلا به کروناتهیه کننده سریال «روزهای آبی» از بهبود حال اکبر عبدی خبر داد و گفت: به زودی، این هنرمند پیشکسوت و توانمند به صحنه ضبط سریال «روزهای آبی» برمی‌گردد.
فردا اکبر عبدی بهار خانواده 

  

راه تشخیص کرونای انگلیسی از کرونای معمولی چیست؟عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درباره چگونگی و روش‌های تشخیص کرونای معمولی از کرونای انگلیسی تو
خبرفوری ویروس بیمارستان ژنتیک 

  

آنچه باید در خصوص تست‌های تشخیصی کرونا بدانیمدر ایران سه نوع تست مولکولی یا پی‌سی‌آر (PCR)، تست سرولوژیک و تست رپید آنتی‌ژن برای تشخیص بیماری کرو
خبرفوری ایران ریال ویروس 

  

نگرانی متخصصان از گونه نیویورکی ویروس کروناگونه جهش‌یافته‌ای از ویروس کرونا در نیویورک به سرعت در حال گسترش است و متخصصان حوزه سلامت در آمریکا از شیوع این ویروس ابراز نگرانی کرده‌اند.
۵۵ آنلاین ویروس نیویورک حوزه 

  

کرونا عرصه‌ی جدیدی از حیات دین‌داری را بروز داد به گزارش خبرگزاری مهر، به همت بسیج اساتید پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و با مشارکت پژوهشگران، محققان و اعضای هیأت علمی مؤسسات آموزشی و پژوهشی، همایش ملی «بحران کرونا و چالش‌های فلسفه‌ی سیاسی-اجتماعی غرب» روز سه‌شنبه، 12 اسفندماه 1399، به‌صورت حضوری و مجازی در پژوهشگاه برگزار شد. سخنران اول همایش فرهاد زیویار، عضو هیأت علمی پژوهشگاه و مسئول همایش، ضمن تبریک اعیاد ماه…
مهر چین دموکراسی ایران 

  

فعالیت دستفروشان در شهرهای قرمز و نارنجی کرونایی کشور رسما ممنوع شدوزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه‌ای شرایط فعالیت دستفروشان با توجه به فرا رسیدن عید نوروز را تشریح کرد.
برنا درمان وزارت بهداشت آموزش 

  

مینو محرز | اینکه می‌گویند کرونا در ایران دچار یک جهش خطرناک و کشنده شده، صحت ندارددکتر مینو محرز گفت: اساسا جهش بین ویروس‌ها یک مساله معمول است و هرچه ویروس بین افراد مختلف منتقل شده و سرایت گسترده‌تری داشته باشد، درصد بالاتری برای احتمال جهش ویروس وجود دارد ولی مساله مهم این است که این جهش عموما در بحث افزایش سرعت و شدت سرایت است و به ندرت رخ می‌دهد که مانند واریات برزیلی یا انگلیسی دچار جهش در قدرت شود.
۵۵ آنلاین ایران ویروس واکسیناسیون