گسترش   |  اجتماعی  |  

در این ماه ها دارو ستاره سهیل می شود / نسخه پزشک معجزه نمی کند!

رجب؛ بنیان گذار انجمن دیابت ایران گفت: مشکل کمبود دارو از سال‌ها قبل در کشور ما وجود داشته است. این مشکل باید از نظر مدیریتی بررسی شود.

در این ماه ها دارو ستاره سهیل می شود / نسخه پزشک معجزه نمی کند!

اکثرا پزشکان درباره سازوکار طرح دارویار در این 3 ماه که به اجرا درآمده است، ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند. به صورت منطقی برای اجرای این طرح در حوزه دارو و درمان باید در مرحله اول پزشکان و در مرحله بعد بیماران را مطلع می‌کردند. بدون شک پزشکان با چالش‌های ریز و درشت مراجعین خود بیش از هرکسی آشنا هستند. خبرنگار گسترش نیوز در گفتگو با اسدالله رجب بنیان گذار انجمن دیابت ایران درباره چالش‌های بیماران به گفتگو نشسته است که در ادامه می‌خوانیم.

معضل همیشگی کمبود دارو در کشور

اسدالله رجب بنیان گذار انجمن دیابت ایران به خبرنگار گسترش نیوز گفت: مشکل کمبود دارو از سال‌ها قبل در کشور ما وجود داشته است. برای همه پیش آمده است که در یک دوره‌ی زمانی با کمبود و در دسترس نبودن دارویی مواجه می‌شوند. این مشکل باید از نظر مدیریتی بررسی شود. همیشه چند ماه قبل از نوروز و چند ماه بعد از آن با کمبود دارو روبرو می‌شویم و این موضوع باید به صورت دقیق بررسی شود که‌ عدم برنامه‌ریزی مدیریت از کجا نشات می‌گیرد.

وی افزود: شاید درباره بزرگ‌ترین و حل نشده‌ترین مشکل کمبود دارو باید تحریم‌ها اشاره کرد. بحث تحریم‌ها در مسئله دارو شدیدا تاثیر گذار و سالیان سال است که برطرف نشده است. طبیعتا در زمان بروز کمبود دارو بیشتر با نبود داروهایی مواجه می‌شویم که وارداتی هستند. بیماران دیابتی نیز در مورد داروهای وارداتی مانند دیگر بیماران با نبود داروهای وارداتی روبرو هستند.

تنها تامین داروی برای بیمار کافی نیست

رجب خاطرنشان کرد: دستگاه قند خون سالیان سال که با توجه به تلاش‌های صورت گرفته، تحت پوشش بیمه قرار نگرفته است. برای بیمار دیابتی فقط تامین دارو کافی نیست و یک بیمار دیابتی به تجهیزاتی مثل دستگاه تست قند خون نیاز ضروری دارد. موضوع  مورد اهمیت بعدی در بیماران دیابتی آموزش است که از ابزار موجود چگونه استفاده کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: پزشکان و سیاست گذاران بهداشت و درمان حق التکلیفی نسبت به بیمار دارند اما از طرفی بیماران نیز حق التکلیفی دارند. تکلیف‌شان نسبت به آموزش و یادگیری درباره استفاده از ابزار پزشکی است. آموزشی که به آن‌ها کمک کند علاوه بر مصرف دارو با استفاده از ابزار و دستگاه‌های مورد مصرف‌شان قندشان کنترل شود. موضوع آموزش متاسفانه در کشور ما مورد توجه نبوده است و به همین دلیل در خصوص برخی بیماران دیابتی با وجود اینکه مصرف دارو به اندازه معین شده دارند اما باز قندشان تنظیم نیست و با مشکل روبرو هستند. عدم آموزش لازم در این مقطع خودش را نشان می‌دهد و اینجا دیگر معضل کمبود دارو مطرح نیست بلکه ریشه‌ای‌ترین مشکل یعنی نبود آموزش لازم منجر به بهم خوردن تنظیم قند خون بیمار دیابتی شده است.

90 درصد درمان، دست بیمار است

بنیان گذار انجمن دیابت ایران اظهار داشت: متاسفانه نه بیمار توجهی به آموزش دارند و نه پزشک اشاره‌ای به این موضوع می‌کند و نه سیاست گذار به این موضوع می‌پردازد. متاسفانه تمرکز عموم درباره درمان به موضوع دارو و فرض اشتباه اکثریت بر این است که کمبود دارو معضل اصلی درمان در کشور محسوب می‌شود اما به نظر بنده آموزش نیز حائز اهمیت است.

رجب در ادامه گفت: سیاست گذاران در بحث درمان باید هزینه آموزش و ابزاری که دیابتی نیاز دارد تا قند خود را کنترل کند را بپردازد. هزینه فقط در حوزه دارو برای بیماران مخصوصا بیماران دیابتی کافی نیست. به عنوان مثال زمان ویزیت هر بیمار دیابتی حدودا 45 دقیقه طول می‌کشد و پزشک در این زمان علاوه بر چک کردن آمار قند خون و علائم حیاتی دیگر، در زمینه آموزش‌های لازم به بیمار هم فعالیت دارد. با این حساب آموزش می‌تواند آنچنان تاثیری داشته باشد که حتی میزان مصرف داروی بیمار را کاهش بدهد. فرض کنید بیمار دیابتی با 120 کیلو وزن و بدون مراعات رژیم غذایی و بدون آگاهی درباره کنترل میزان قند خون به پزشک مراجعه کند، این بیمار تحت هر شرایطی و با هر میزان تجویز دارو قادر نخواهد بود به جایگاه ایده آل برسد.

ایجاد تاخیر در بروز دیابت نوع یک

وی در مورد معرفی دارویی که منجر به تاخیر دیابت نوع یک می شود، گفت: معرفی دارویی که قادر باشد بروز یک بیماری آن هم دیابت نوع 1 را به تاخیر بی‌اندازد، در صورتی که مدرکی در جوامع اروپایی از آن موجود نیست، اشتباه محض است. هر دارویی را بدون دیدن آمار قابل استناد در مورد تاثیرگذاری آن، نمی‌توان به بیماران توصیه کرد و برای این منظور حتما باید ادله محکمی وجود داشته باشد. پزشکان خبری را تایید می‌کنند که از انجمن‌های علمی دیابت اروپایی و فدراسیون بین المللی دیابت مخابره شده باشد.

بنیان گذار انجمن دیابت ایران در پایان خاطرنشان کرد: درمان دیابت 6 پایه دارد. آخرین پایه آن دارو است. پایه مهم و اول آموزش محسوب می‌شود. دومی کنترل‌های روزانه، سومی حمایت‌های روان شناختی و اجتماعی از فرد دیابتی؛ تغذیه و ورزش نیز در رتبه پنجم و ششم قرار دارند اما متاسفانه اکثرا درمان را در دارو خلاصه می‌کنیم که این اتفاق از پایه اشتباه است و روند درمان را طولانی‌تر و هزینه بر‌تر می‌کند.

درمان ماه دارو   اخبار برگزیده
  

قانون کار، قانون کارگران است نه قانون تجارت!مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون کار به همت خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران امروز در محل دانشگاه علمی و کاربردی خانه کارگر برگزار شد.
ایلنا قانون قانون تجارت قانون کار 

  

ترس عجیب وزیر دفاع آمریکا نسبت به همکاری ایران و روسیهوزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاها مبنی بر ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین گفت که این همکاری‌ها نگرانی‌های امنیتی جدید را برای واشنگتن و متحدانش ایجاد کرده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه 

  

خبر خوش درباره حقوق کارگران | مبلغ نهایی حقوق کارگران مشخص شدمدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان از افزایش حق مسکن کارگران مشمول قانون کار به 650 هزار تومان خبر داد و گفت: این مهم در مصوبه جدید با افزایش 40 درصدی همراه بود.
فردا کارگر بازار کار کار 

  

پیش‌بینی جالب طارمی از 3 بازی ایران در جام جهانیمهدی طارمی مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان 3 دیدار ایران را مرحله گروهی پیش بینی کرد.
خانه فوتبال مهدی طارمی بازی ایران 

  

همه چیز درباره همسان سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان/ زمان واریزی جدید به حقوق کارمندان / میزان حق عائله‌مندی و حق اولاد چقدر شدبا تصویب مصوبه لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری از سوی شورای نگهبان ماه، میزان افزایش حقوق از مهرماه اعمال می‌شود. این خبر را سخنگوی شورای نگهبان در چهاردهم آبان‌ماه اعلام کرده و گفته است اجرای آن از آذرماه عملیاتی خواهد شد.
فردا ایران خودرو مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان | حقوق کدام بازنشستگان افزایش یافت؟وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: پرداخت معوقات 5ماهه بازنشستگان سایر سطوح، در ماه جاری آغاز خواهد شد و تا قبل از پایان سال جاری، کلیه معوقات این گروه از بازنشستگان از محل افزایش 81 درصدی به عالوه مبلغ ثابت 585 هزار تومان تسویه خواهد شد.
مثلث وزارت بازرگانی کارگر بازار کار 

  

بازهم توافق با دولت بر سرِ طرح ساماندهی؟ / مجلس به خانه‌ی اول برمی‌گردد!کارگران بسیاری در انتظار تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند. این نگرانی البته با توجه به صحبتهای اخیر قالیباف در مورد توافق با دولتی‌ها بی‌مورد نیست.
ایلنا دولت خبرنگار مصاحبه 

  

حمله به ایران، در دستور کار بنیامین نتانیاهو استروزنامه صهیونیستی هاآرتص مدعی شد که نتانیاهو در حال ورود به یک واقعیت جدید است و با در نظرگرفتن اهمیت موضوعی که او تهدید هسته‌ای ایران می‌نامد، ممکن است به دنبال آن باشد تا از او به عنوان حمله کننده به ایران و نه تضعیف کننده دموکراسی در اسرائیل، یاد شود.
ایلنا ایران کار بنیامین نتانیاهو 

  

صدر جدول لیگ یک تغییر کرد|استقلال ملاثانی باختپایان شکست ناپذیری استقلال ملاثانی و فجر/ صدر جدول تغییر کرد
خانه فوتبال جدول استقلال استقلال خوزستان 

  

بلاروس در آستانه تقابل با ایرانتیم ملی فوتبال جوانان در صورت موافقت فدراسیون با تیم امید بلاروس دیدار خواهد کرد.
ایلنا بلاروس فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

دستور جلسات نمایندگان مجلس در این هفته مشخص شدنمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی هفته جاری خود به بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌پردازند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی درمان شورای نگهبان 

  

بررسی راهکارهای تقویت امنیت در مجلسنماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی راهکارهای تقویت تدابیر امنیتی در اماکن مذهبی و عمومی را با دستگاه‌های ذیربط بررسی خواهد کرد.
فردا خانواده اماکن مذهبی ایران 

  

سیاست‌ورزی آمریکا به شیوه گاوچران‌های آمریکایی استجعفر قنادباشی گفت: آمریکایی‌ها در ظاهر فشار می‌آورند و در پشت پرده التماس می‌کنند.
مثلث سیاست خارجی استثنایی جعفر قنادباشی 

  

شکارچی قهار مقابل تیم ملی ایرانضربه هالند به ایران/شکارچی قهار مقابل شاگردان کی‌روش در جام جهانی
خانه فوتبال ایران هری کین خودرو 

  

6 درصد تولید گاز کشور صادر می‌شود/ مصرف خانگی در زمستان 3 برابر می‌شودرییس امور نظارت، اندازه‌گیری و کنترل کیفیت گاز اظهار داشت: در تابستان 200 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود و این رقم در زمستان به بالای 600 میلیون مترمکعب گاز در روز می‌رسد.
ایلنا تولید گاز زمین