ایلنا   |  اقتصادی  |  

ترفند مجرمانه بازاریاب‌ها برای تخریب رقبایشان در واتس‌اپ

بیشتر کاربران واتس‌اپ تاکنون پیام‌های مشکوکی را دریافت کرده‌اند که داستان‌های اعجاب‌انگیز و باورنشدنی را مطرح می‌کند.

ترفند مجرمانه بازاریاب‌ها برای تخریب رقبایشان در واتس‌اپ

بیشتر کاربران واتس‌اپ تاکنون پیام‌های مشکوکی را دریافت کرده‌اند که داستان‌های اعجاب‌انگیز و باورنشدنی را مطرح می‌کند.

 

«این خوراکی را نخرید چون داعش بهش سم تزریق کرده»، «این برند نوشیدنی مشهور سرطان‌زاست» و موارد مشابه دیگر از جمله هشدارهایی است که بیشتر در گروه‌های خانوادگی یا عمومی واتس‌اپ به چشم می‌خورد و سپس راهی پیام‌های خصوصی می‌شود.

هرچند بسیاری از کاربران بلافاصله متوجه بی‌اساس بودن این ادعاها می‌شوند، اما گروهی از جامعه که هنوز توانایی راستی‌آزمایی داستان‌های اینترنتی را ندارد، به ناچار هر آنچه در اینترنت می‌بیند و می‌خواند یا می‌شنود، بی‌درنگ می‌پذیرد. یکی از دلایل گسترش سریع شایعات همین است که بعضی‌ها آن را به عنوان خبر موثق برای دیگران نیز ارسال می‌کنند.

با آن که تاکنون تصور می‌شد عده‌ای این شایعات را با هدف جلب توجه یا جذب مخاطب منتشر می‌کنند، اما بررسی دروغ‌های اینترنتی سال‌های اخیر نشان می‌دهد، بسیاری از آنها نه به قصد شوخی و سرگرمی، بلکه با اهداف توطئه‌آمیز تجاری نگاشته و توزیع شده است.

ماجرای درگیری پشت پرده بازاریاب‌های ال 90 در فضای مجازی

در سال‌های گذشته هم‌زمان با حضور کاربران در فیس‌بوک، وایبر، واتس‌اپ، تلگرام و اینستاگرام، فعالان بازار نیز از آن در جهت معرفی خود بهره گرفته‌اند، اما در این میان گاهی شبکه‌های اجتماعی به ابزاری موثر برای تخریب رقبا تبدیل می‌شود.

ایامی که تولید خودرو تندر 90 هم‌زمان در دو کارخانه آغاز شد، برخی دلال‌ها به شایعه‌سازی پرداختند. آنها می‌گفتند، اتومبیل ساخت این کارخانه از آن یکی بهتر است. همه ادعاها در حالی مطرح می‌شد که شرکت رنو فرانسه روی خط تولید تندر 90 در ایران‌خودرو و سایپا نظارت مستقیم داشت و محصول مشترک هر دو کارخانه از نظر کیفیت برابری می‌کرد، اما واسطه‌ها برای بازارگرمی خلاف آن را مدعی شدند.

از آنجایی که بالا بردن سطح سواد رسانه در جامعه هنوز متولی مشخصی ندارد، آگاه‌سازی افکار عمومی درباره راه‌های تشخیص مطالب دروغ از واقعیت هر روز دشوارتر می‌شود. از همین جهت انتشار شایعات اینترنتی همچنان روشی موثر برای تخریب رقباست است.

چه کسانی از شایعات تجاری نفع می‌برند؟

«امروز از طرف وزارت بهداشت نامه‌ای به تمام بیمارستان‌ها از جمله بیمارستان محک زده شد و از تمام پرسنل بیمارستان‌ها خواسته شده اطلاع‌رسانی کنند. لطفا فعلا تا اطلاع ثانوی از مصرف اقلام زیر خودداری شود...»

این پیام یک نمونه از شایعاتی است که بازاریاب‌های کارخانه‌ها و محصولات مختلف در گروه‌های واتس‌اپ با هدف تخریب برندهای رقیب منتشر می‌کنند. تحلیل شیوه نوشتار شلخته این پیام‌ها نشان می‌دهد، نویسنده آن یک نفر نبوده و افراد متعددی در زمان‌های مختلف بخشی‌هایی از متن را تغییر داده‌اند و هر کسی نام رقبای خودش را به آن افزوده است.

با این حال نمی‌توان به طور مستقیم انگشت اتهام را به سوی شرکت‌های واردکننده یا کارخانه‌ها نشانه رفت، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد که دروغ‌های تخریب‌گر از سوی بازاریاب‌های خیابانی و واسطه‌هایی هدایت می‌شود که در پی افزایش آمار فروش و درآمد خودشان هستند.

تنظیم‌کنندگان پیام‌های اغراق‌آمیز معمولا می‌کوشند تا دروغ‌شان را به یکی از موضوعات داغ روز مرتبط کنند تا برای مخاطب ناآگاه باورپذیرتر باشد. یک روز مدعی می‌شوند داعش خرمای یک کارخانه را آلوده کرده و روز بعد خبر می‌دهند القاعده ویروسی را به ته قوطی یک نوشیدنی مشهور تزریق کرده است.

برندهای چای طلا، مانی و تشریفات از جمله برندهایی بوده که در 5 سال گذشته دست‌مایه و سوژه حمله‌های هدفمند و جهت‌دار واتس‌اپی قرار گرفته‌اند.

مدیرعامل شرکت چای مانی که تولید‌کننده این سه محصول است، می‌گوید: «ما واقعا نمی‌دانیم چطور برخی کاربران چنین پیام‌های اغراق‌آمیز و پر از دروغی را باور می‌کنند، اما اگر کسی نام چای تشریفات یا مانی را در گوگل جست‌وجو کند پی می‌برد که ما تاکنون با هیچ حاشیه‌ای مواجه نبوده‌ایم و مرتکب هیچ تخلفی هم نشده‌ایم.»

«مانی مبین»، تنها راه مقابله با شایعات هدفمند را افزایش سطح سواد رسانه جامعه می‌داند و تاکید می‌کند: «ما پیشتر بدون این که نامی از شرکت‌مان به میان بیاید بارها در راستای آموزش افکار عمومی تلاش کرده‌ایم، اما بقیه تولیدکنندگان نیز لازم است در این راستا مشارکت کنند.»

این کارشناس حوزه چای می‌گوید: «دو برند مانی و تشریفات به دفاع نیازی ندارند، ولی ما از طرفی نگران تولیدکنندگان کوچکی هستیم که شاید یک شایعه کوچک می‌تواند منجر به کاهش فروش آنها یا حتی تعطیلی کارخانه‌شان شود.»

سوءاستفاده شایعه‌پردازان از ضعف سواد رسانه در جامعه

باید پذیرفت که بخش بزرگی از جامعه به طور کلی فضای مجازی را محیطی برای تفریح و سرگرمی می‌شناسد، اما حضور هدفمند کاربران در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به توسعه دانش فردی و اجتماعی منجر شود. به همین علت است که علاوه بر واتس‌اپ و اینستاگرام، حتی شبکه‌های اجتماعی داخلی نیز از شایعه و دروغ در امان نیستند. از سوی دیگر در دوران کرونا بسیاری از کودکان صاحب موبایل شدند یا به آن دسترسی پیدا کردند. اتفاقی که بار دیگر بر اهمیت آموزش سواد رسانه از دوران ابتدایی تاکید می‌کند.

گروه‌های عمومی، دوستانه، خانوادگی یا حتی شغلی و حرفه‌ای در واتس‌اپ، از جمله فضاهایی است که بستر را برای انتشار شایعات فراهم می‌کند، به همین دلیل کاربران باید با بالا بردن دانش رسانه مراقب باشند تا فریب پیام‌های دروغ و هدفمند را نخورند و از انتشار چنین پیام‌هایی در بستر فضای مجازی و نقل آن در بین افکار عمومی بپرهیزند.

از آنجایی که نسل‌های قدیمی‌تر در سال‌های اخیر تازه به استفاده از گوشی هوشمند روی آورده و در فضای مجازی و شبکه‌های گسترده آن حاضر شده‌اند، شاید شماری از آنها هنوز نمی‌دانند به چه مطالب و منابعی اعتماد کنند و همین نقطه ضعف مورد سوءاستفاده شایعه‌پردازان قرار گرفته است.

اکنون تنها راه مقابله با گسترش شایعات این است که نسل‌های جدیدتر بزرگان خانواده و فامیل را از خطرات آگاه و تجربیات سواد رسانه‌ای خود را به آنان منتقل کنند و تاکید داشته باشند که هنگام حضور در شبکه‌های اجتماعی نباید بدون پرس‌وجو و تحقیق به هیچ چیزی و هیچ کسی اعتماد کرد.

همچنین ادمین‌ها نیز لازم است روی محتوای منتشر شده در گروه‌ها حساسیت و دقت بیشتری به خرج دهند تا فضایی که ایجاد کرده‌اند به بستری برای فریب و گمراه‌سازی کاربران تبدیل نشود.

در هر حال توصیه می‌شود شرکت‌ها و کارخانه‌ها در صورتی که با شایعات واتس‌اپی مواجه شدند، پیش از آن که دیر شود موضوع را از طریق پلیس فتا پیگیری کنند، زیرا تخریب برندها با اتهام‌زنی و ترویج مطالب غیر واقعی جرم محسوب می‌شود.

منبع گزارش:

سایت خبری فرورتیش‌آنلاین

انتهای پیام/

ایران خودرو خودرو درآمد   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

پیش بینی قیمت سکه از مسیر طلا و دلاراقتصادنیوز: به باور معامله گران در صورتی که امروز سرنوشت دلار نزولی شود سکه می تواند به زیر خط 14 میلیون و 200 هزار تومان برگردد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بورس قرمز می شود؟/ پیش بینی بازار سهام در اولین روز خرداد 1401روز شنبه تمامی شاخص‌های بازار سهام نزول کردند. شاخص کل برای دومین روز متوالی افت کرد و دومین سطح مقاومت شکسته شده احیا شد.
اقتصادنیوز سهام شاخص 

  

امیدوار به «پولبک» در بورس /پیش بینی بازار سهام اول خردادکاهش یک درصدی شاخص کل بورس در معاملات روز گذشته، چشم انداز معاملات امروز را منفی کرده، اما هنوز امیدها برای برگشتن بازار به سمت بالا از بین نرفته است.
اقتصادنیوز سهام شاخص 

  

رهبر کره شمالی با دریافت کمک های خارجی جهت درمان کرونا مخالفت کرد!کیم جونگ اون رهبر کره شمالی همزمان با شدت گرفتن ویروس کرونا در این کشور،با دریافت حمایت پزشکی خارجی مخالفت کرد.
مستقل‌آنلاین کره شمالی درمان کیم جونگ اون 

  

آشنایی با راهکار کره شمالی برای مقابله با کروناکره شمالی در حالی با شیوع ویروس کرونا مواجه شده است که به داروهای موثر ضد ویروس دسترسی ندارد و جمعیت این کشور واکسینه نشده‌اند.
برنا کره شمالی ویروس 

  

پیش بینی عجیب رییس اتحادیه طلا و جواهر از قیمت سکه/حباب سکه چقدر است؟قیمت انواع سکه در بازار طلا به‌دنبال افزایش اونس جهانی، افزایش قیمت را تجربه می‌کند، به‌گونه‌ای که قیمت سکه امامی 270 هزار تومان افزایش یافته است.
فردا تولید قیمت افزایش قیمت 

  

قیمت سکه بالای مرز مقاومتیاقتصادنیوز : امروز 31 اردیبهشت ماه 1401 قیمت دلار متشکل در انتهای روز با 16 تومان افت نسبت به دو روز قبل به قیمت 25 هزار و 497 تومان معامله شد.
اقتصادنیوز قیمت ماه دلار 

  

نزول کامودیتی‌ها و افت شاخص بورساقتصادنیوز: امروز نمادهای کامودیتی محور «پارس»، «کچاد» و «فولاد» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند.
اقتصادنیوز فولاد شاخص 

  

بورس نوسانی می‌ماند؟شاخص کل بورس امروز در حدود دو درصد افت کرد. کارشناسان عقیده دارند که بورس در بلندمدت روند متعادل روبه‌ بالایی را تجربه می‌کند.
گسترش پتروشیمی شاخص سود 

  

نبض قیمت خودرو در بازار ایستاد + جدولاقتصادنیوز: در روزهای که دلار شکل نوسانی خود را حفظ کرده و همچنان در بازار بالا و پایین می شود، اما بازار خودروهای داخلی از نوسان خسته شد و امروز 31 اردیبهشت 1401 و بدون تغییر راهی بازار شد.
اقتصادنیوز قیمت خودرو جدول 

  

هشدار جدی قوه قضاییه به فعالان بازار بورساقتصادنیوز: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه به شهروندان فعال در بازار بورس هشدار پیامکی ارسال کرد.
اقتصادنیوز قوه قضاییه جرم 

  

خفاش چه ویژگی دارد که کرونا نمی گیرد؟ | کشف جدید درباره درمان کروناکارشناسان بعه موضوع علل مبتلا نشدن خفاش ها به بیماری کرونا پرداختند.
۵۵ آنلاین درمان ایالات متحده آمریکا خاورمیانه