تحلیلی درباره‌ی وضعیت گزارشگری فوتبال در تلویزیون

مجید روان‌ستان در ایرناپلاس نوشت: گزارشگران نقش بسیار مهمی برای مخاطبان تلویزیون ایفا می‌کنند. آنها به فوتبال زندگی و روح می‌بخشند و جو بازی را به یک بیننده عاشق فوتبال منتقل می‌کنند. گزارشگری فوتبال اصلا کار ساده‌ای نیست و همان اندازه که زبان باید به خوبی بچرخد، نیاز به ذهنی خلاق هم دارد...

تحلیلی درباره‌ی وضعیت گزارشگری فوتبال در تلویزیون

مجید روان‌ستان در ایرناپلاس نوشت: گزارشگران نقش بسیار مهمی برای مخاطبان تلویزیون ایفا می‌کنند. آنها به فوتبال زندگی و روح می‌بخشند و جو بازی را به یک بیننده عاشق فوتبال منتقل می‌کنند. گزارشگری فوتبال اصلا کار ساده‌ای نیست و همان اندازه که زبان باید به خوبی بچرخد، نیاز به ذهنی خلاق هم دارد.

در کشور چند نوع گزارشگر داریم که نه تنها این کارکرد را ندارند، بلکه با جملات قصار و عجیبی که بر زبان می‌آورند، سوهانی بر روان بینندگان حرفه‌ای فوتبال‌های خارجی و حتی داخلی می‌شوند. وقتی فردی دچار لغزش کلامی می‌شود، می‌توان فرضیه‌های زیادی مطرح کرد. ساده‌ترین فرضیه این است که او را فردی ساده‌لوح خطاب کنیم یا او را فردی جسور تلقی کنیم که حرف‌های غیرعادی می‌زند، اما برای پرداختن به این موضوع باید نگاهی دقیق‌تر داشته باشیم. متهم کردن افراد به ساده بودن، نوعی قضاوت است، اما توصیف این ماجرا از دیدگاه علمی شاید برای بسیاری جذاب باشد.

لغزش‌های کلامی

موضوع مهم برای پرداختن به این مسئله، نقش احساسات یا هیجانات در لغزش‌های کلامی است، اما هیجانات چگونه می‌تواند باعث لغزش‌های کلامی شود؟ هیجانات ما نقش زیادی در رفتارهای ما دارند. ما در طول روز احساسات و هیجانات زیادی را تجربه می‌کنیم که به آن توجه نمی‌کنیم. به‌طور مثال احساس ترس، خشم، غم، شرم یا احساس شادی، تعجب، شگفتی و … این احساسات می‌توانند سازگار یا ناسازگار باشند. جالب است بدانید احساس ترس گاهی می‌تواند باعث اجتناب و گوشه‌گیری ما شود و گاهی می‌تواند از ما در برابر خطرات محافظت کند.

بروز احساسات

احساساتی مانند خوشحالی و شگفت‌زدگی می‌تواند باعث جوگیر شدن افراد و مختل شدن لحظه‌ای تفکر و در نتیجه لغزش کلامی شود. این احساسات در برخی از مشاغل برجسته‌تر است و اهمیت بیشتری دارد. طبعا برای یک گزارشگر ورزشی آن هم از نوع فوتبال، بروز احساسات یک توانمندی محسوب و باعث جذب بیشتر مخاطب می‌گردد، اما در عین حال همین احساسات می‌تواند تصمیم‌گیری در لحظه را مختل کند و باعث ایجاد لغزش کلامی شود. افرادی که بیش از حد احساساتی هستند، وقتی در شغلی قرار بگیرند که با هیجانات زیاد همراه است، ممکن است لغزش بیشتری در کلام داشته باشند.

کنترل احساسات

به همین دلیل بسیاری از گزارشگران فوتبال باید سعی کنند از تمام ظرفیت هیجانی خود برای گزارش استفاده نکنند و تا حدودی احساسات خود را کنترل کرده تا اوضاع از دست‌شان خارج نشود. همچنین باید مراقب بود که کنترل کردن احساسات منجر به سرکوب آن نشود، چرا که می‌تواند مانند یک بمب در زمان نامناسب منفجر شود. همه ما در طول زندگی دچار این لغزش‌های کلامی می‌شویم، اما این مسئله برای افرادی که در رسانه ملی کار می‌کنند، خیلی بیشتر به چشم می‌آید، چرا که مخاطبان زیادی دارند و بیشتر هم دیده می‌شوند.

سیدجلال حسینی!

برخی نقل قول‌ها که از سوی گزارشگران فوتبال انجام شده، در تاریخ به ثبت رسیده و هنوز پس از سال‌ها، مردم اگر چه جزئیات بازی را فراموش کرده‌اند، اما نقل قول آن گزارشگرها را همچنان در ذهن دارند. علیرضا علیفر، به‌دلیل اشتباه فاحشی که در حین گزارش بازی‌ تیم‌های رئال مادرید و لوانته انجام داد، تا اطلاع ثانوی از گزارشگری محروم شد. او که پیش از این با اظهارات فنی حین گزارش خبرساز شده بود، این‌بار هنگام معرفی بازیکنان لوانته، سیدجلال حسینی را بازیکن شماره 17 این تیم معرفی کرد! ماجرای امیر دولاب را که به یاد دارید؟ با این گزارش‌ها بیش از پیش نبود عادل فردوسی‌پور را حس می‌کنیم.

اشتباهات ماندگار

بسیاری از گزارشگران تازه نفس برنامه‌های ورزشی از تسلط کامل به نحوه اجرای مسابقه برخوردار نیستند تا به این ترتیب تاریخچه گاف‌های گزارشگران به وجود بیاید. به هر حال احتمال بروز اشتباه و خطا در هر کاری به‌ویژه گزارشگر ورزشی آن هم در یک برنامه زنده وجود دارد، اما چه خوب است که برخی گزارشگران با مطالعه بیشتر ضریب اشتباهات را پایین بیاورند تا به این ترتیب اشتباهات ماندگار کمتری از آنها سر بزند. علیفر که در بدو تأسیس شبکه سه و پس از تست گزارشگری انتخاب می‌شود، در گزارش خود سبک خاصی را پی می‌گیرد و با اظهارنظرهای فنی موجب رنجش فوتبالی‌ها می‌شود.

دفاع 4 نفره خطی!

مشهورترین اظهارنظر او، مخالفت با سیستم‌های فوتبالی با دفاع 4 نفره خطی است، که حتی باعث ناراحتی همکارانش می‌شود. اشتباهات سرهنگ این بار باعث شد تا روابط عمومی شبکه ورزش در اقدامی کمتر دیده شده، دست به واکنش زده و این گزارشگر قدیمی را تا اطلاع ثانوی از گزارشگری محروم کند؛ انتقادی که به این اقدام صداوسیما وارد است، این است که چرا دیر به فکر این موضوع افتاد. چرا رسانه ملی مخاطبان خود را وادار می‌کند بازی تیم مورد علاقه خود را با گزارش گزارشگرانی پراشتباه ببینند. تا کی باید منتظر اتفاقاتی از این دست باشیم.

صندلی گزارش

گزارشگران اغلب با پدیده تعریف نشده‌ای تحت عنوان خط قرمز درگیرند و هرکدام تعریف جداگانه‌ای از آن دارند. برخی از آنها حتی تلفظ صحیح اسم بازیکنان را تغییر می‌دهند تا مبادا بابت به زبان آوردن کلمه‌ای دور از شأن توبیخ شوند و صندلی گزارش را از دست بدهند. خط قرمز فرضی گاهی تا نزدیکی زبان آنها پیشروی می‌کند و محصول کار بعضا چیزی غیراز یک گزارش خشک و بی روح نیست. هر کدام از گزارشگران ما دوست دارند صحبت‌هایی را انجام دهند که تا به حال هیچ گزارشگری انجام نداده است. برخی اوقات فکر می‌کنند تنها خودشان هستند که این اطلاعات را دارند.

محرومیت علیفر

در پی اشتباه فاحش علیرضا علیفر در گزارش بازی رئال مادرید و لوانته، شبکه ورزش سیما به‌منظور بررسی بیشتر درباره دلایل بروز این اشتباه، او را تا اطلاع ثانوی از گزارش مسابقات در این شبکه محروم کرد تا پس از بررسی بیشتر موضوع، مدت زمان قطعی محرومیت علیفر را اعلام نماید. این تصمیم کم سابقه و علنی در حالی گرفته شده که رسانه ملی نسبت به اشتباهات پرشمار جواد خیابانی، محمد سیانکی و بعضاً پیمان یوسفی و دیگر گزارشگران شبکه ورزش و شبکه سه تاکنون هیچ واکنشی نشان نداده است؛ هر چند اشتباهات گوناگون خیابانی که در بسیاری از گزارش‌های او یافت می‌شود، هیچ‌گاه به این حد شگفت‌انگیز نبوده‌اند.

جای خالی عادل و مزدک

تفاوت میان گزارشگران در ارائه گزارش‌های ورزشی زیاد است. گزارشگرانی مثل عادل فردوسی‌پور و مزدک میرزایی که به زبان انگلیسی اشراف دارند و معلومات‌شان نیز به روز بود، گزارش‌های خوبی از مسابقات می‌دادند، ناگهانی محو شدند. نوع گزارش‌های عادل و مزدک بیانگر این بود که به برنامه گزارشگران خارجی خوب گوش می‌دادند و خیلی خوب می‌دانستند باید در کجا صدایشان اوج داشته باشد و در کجا فرود.

ارکان مهم

آنها از تکیه کلام‌ها به‌موقع استفاده می‌کردند. بینندگان تلویزیونی هم به صدای خوب آنها عادت کرده بودند؛ مسلماً وقتی گزارشگری گزارش خوبی ارائه نمی‌دهد، بیننده هم زیاد تمایل به شنیدن گزارش‌های او به‌دلیل به روز نبودن اطلاعات‌اش ندارد. متاسفانه بعضی گزارشگران گاف‌های بزرگی می‌دهند که قابل تحمل نیست و از طرفی باعث دلسردی بینندگان تلویزیونی از لذت بردن بازی می‌شوند. گزارشگری فوتبال یکی از ارکان مهم در القای جنبه‌های خوب یا بد یک مسابقه است و نقشی تعیین کننده در رونمایی یک بازی برای میلیون‌ها بیننده تلویزیونی یا شنونده رادیویی دارد.

بازیکنان میکرفون به دست شوند!

در خیلی از کشورهای صاحب فوتبال بازیکن‌هایی پس از آویختن کفش‌ها، میکروفون در دست گرفته و تبدیل به گزارشگر فوتبال یا چهره تلویزیونی در برنامه‌های ورزشی می‌شوند و یا به تحلیل فنی مسابقات علاقه داشته و این مسیر را برمی‌گزینند. اگر ما نیز به این سمت و سو برویم صاحب گزارشگران قابلی خواهیم شد تا دیگر شاهد اشتباهاتی‌ از قبیل امیر دولاب، سیدجلال حسینی و … نباشیم. شاید گری لینه‌کر مشهورترین نمونه از این بازیکن‌ها باشد، اما حتماً نام اندی گری را شنیده‌اید، یکی از معروف‌ترین گزارشگرهای فوتبال که صدایش نه تنها در پخش زنده بازی‌ها بلکه در بازی‌های رایانه‌ای فوتبال نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بهترین مفسر فوتبال

اندی گری یک گزارشگر درجه یک محسوب شده و همواره در قله قرار داشته است. او را بهترین مفسر فوتبال در بریتانیا می‌دانند و زوج مارتین تایلر – اندی گری بهترین زوج گزارشگری فوتبال برای انگلیسی زبان‌ها محسوب می‌شوند. نفراتی مانند؛ تروور بروکینگ، کریگ برلی، آلن هانسن، گری نویل، مایکل اوون، باب ویلسون، رابی سویج، اندی تاونزند، نایال کوئین، مارک لاورنسون، جیمی هیل، جیمی ردنپ، آلن شیرر، دیوید جیمز، مارتین کیون، استیو مک منمن، روی کین، کریس وادل، تیری آنری، پت نوین، ریو فردیناند، لی دیکسون، نایجل وینتربرن، ری ویلکینز، کوبی جونز، اریک وینالدا، ایان رایت، تروور فرانسیس، اندی هینچکلیف، شاکا هیسلاپ، گرام سونس، فیل تامسون، کوین کیگان، جان بارنز، کوین کیلبین، گرام لوسو، دنی میلز، دیوید پلیت، برایان مک براید، دین استوریج، آلن اسمیث، رابی فاولر و جیمی کرگر هستند.

برخی هم اعتقاد دارند که چهره هایی مثل جوی بارتون، ونسان کمپانی، خوان ماتا، پیتر چک، آسمیر بگوویچ، تیم هاوارد، برد فریدل و جاناتان والترز به علت درک بالای فوتبالی، فن بیان قوی و خوش قلم بودن از شانس زیادی برای ورود به این عرصه برخوردارند. امید است ما نیز به این موضوع حرفه‌ای بیندیشیم تا بتوانیم با این راهکار شاهد گزارشگران توانمندی در شبکه‌های تلویزیونی خود باشیم.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/oOCH0 برچسب هاگزارشگری فوتبال

رئال مادرید تلویزیون مادرید   اخبار برگزیده
  

جزئیات جدید از دستگیری روح‌الله زم و رهگیری سرپل‌های داخلی آن​فارس نوشت: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: کار برخورد با شبکه آمدنیوز با دستگیری روح‌الله زم تمام نشده و سرپل‌های این شبکه در داخل کشور باید پاسخگوی اعمال خائنانه خود باشند.
مثلث مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی جاسوسی 

  

اعتراض فدراسیون فوتبال ایران به رفتار سخیف تماشاگران بحرینسخنگوی فدراسیون فوتبال گفت: فدراسیون فوتبال اعتراض خود را بابت رفتار سخیف برخی از تماشاگران بحرینی به AFC و FIFA ارسال کرد.
مستقل‌آنلاین کنفدراسیون فوتبال آسیا فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

از طرح رفع انحصار زبان انگلیسی در مدارس، برداشت نادرستی شد/ چه اشکالی دارد زبان روسی استان‌های شمالی آموزش داده شودیک نماینده مجلس گفت: هدف از طرح حذف زبان انگلیسی از آموزش مدارس رفع انحصار آموزش زبان انگلیسی است، انگلیسی یک زبان بین‌المللی است کسی نمی‌تواند آن را حذف کند، اما گفتیم که در انحصار نباشد.
ایلنا انحصار روسیه آموزش 

  

علت حذف برخی قطعات از خودروهای صفر کیلومتردبیر انجمن خودروسازان در خصوص حذف برخی از قطعات در خودروهای صفر از جمله کروز کنترل، دیسک و تعدادی دیگری از قطعات به ارائه توضیحاتی پرداخت.
خودروتک خودروسازان قطعه سازان خودرو 

  

تحلیلگر برجسته عرب: عامل حمله به نفتکش ایرانی از کاهش تنش میان تهران و ریاض می‌ترسدبررسی تحولات منطقه در چند ماه اخیر نشان می‌دهد که دست‌هایی پشت پرده با بحران آفرینی سعی در جلوگیری از عادی‌سازی روابط ایران با کشورهای منطقه دارند.
مثلث عربستان امارات متحده عربی ایران و عربستان 

  

در بازار خودرو چه می گذرد؟ / 4 سناریو موثر بر قیمت خودروبازار خودرو اگر با 4 سناریو روبه‌رو نشود، قیمت‌های فعلی را حفظ خواهد کرد و حتی با عرضه بیشتر کاهش قیمت خودرو نیز دور از دسترس نیست. بنابراین در صورت ثبات قیمت‌ها، لزومی ندارد که مردم در صورت نداشتن بودجه کافی سراغ بازار خودرو بروند و از سویی در این شرایط توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران با هدف کسب سود وارد این بازار پر زرق و برق نشوند.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

یک کارشناس مسائل روسیه با اشاره به سفر اخیر پوتین به عربستان و تلاش این کشور برای نزدیکی هر چه بیشتر به کشورهای حاشیه خلیج فارس اظهار کرد: واقعیت این است که مسکو به دنبال این است که متحدان سنتی آمریکا در حاشیه خلیج فارس را از واشنگتن دور کند. سیاستی که به نظر می‌رسد موفقیت در آن سخت و یا غیرممکن خواهد بود.
نامه نیوز عربستان ایران و عربستان روسیه 

  

خاطره تورم 40درصدی پس از 24 سال زنده شد/ دولت روحانی رکورد هاشمی را می‌شکند؟
نامه نیوز بنزین تورم دولت 

  

مجازات شدیم/ داور پنالتی ایران را نگرفت/ موقعیت های زیادی داشتیمسرمربی تیم ملی فوتبال ایران با تاکید بر اینکه تیمش در دیدار با بحرین موقعیت های زیادی برای گلزنی داشت گفت: داور باید در دقایق وقت اضافه برای تیم ملی ایران یک پنالتی اعلام می کرد.
مستقل‌آنلاین ایران تیم ملی فوتبال ایران فوتبال 

  

درخواست ترامپ از عمران خان درباره ایران«عمران خان»، نخست‌وزیر پاکستان در گفت‌وگویی با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفته که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از او خواسته گفت‌وگو میان آمریکا و ایران را تسهیل کند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  اخبار داغ
  

باارزش‌ترین جایزه ادبی اسپانیا به خاویر سرکاس رسیدجایزه ادبی پلنتا که باارزش‌ترین جایزه ادبی اسپانیا است به خاویر سرکاس، نویسنده شناخته‌شده اسپانیایی تعلق گرفت.
ایبنا ادبیات اسپانیا نویسنده 

  

تولید کنندگان قادر به تامین ارز مورد نیاز خود نیستند/ دستورالعمل ها منافع ملی را در نظر نمی‌گیرند/ تایر ها شناسنامه فنی نیز ندارندسخنگوی انجمن تایر ایران گفت: تولید کنندگان ما نمی‌توانند ارز مورد نیاز خود را تأمین کنند و کسی نیز به خواسته های ما توجه نمی‌کند. بعضا دستورالعمل‌هایی صادر می‌شود که خیلی سنجیده به نظر نمی‌رسد و منافع ملی در آن در نظر گرفته نشده است چراکه بیشتر خواهان حل مسئله به صورت ضربتی هستند.
برنا تولید بهار ارز 

  

"کم ارزش‌گذاری" میلیاردها دلار نفت و گاز تولید کشور+نموداربررسی جزییات گزارش یارانه پنهان در کشور، نشان می‌دهد سالیانه رقمی بین 50 تا 130 میلیارد دلار نفت و گاز تولیدی "کم ارزش گذاری" می‌شود.
تسنیم دلار نفت ثروتمند 

  

بارزانی با وزیر خارجه فرانسه دیدار کردنخست وزیر اقلیم کردستان عراق با وزیر خارجه فرانسه دیدار کرد و آخرین تحولات عراق و سوریه را با وی مورد رایزنی قرار داد.
برنا فرانسه کردستان عراق عراق 

  

تساوی ارزشمند پرهام مقصودلو مقابل سوپر استاد بزرگ شطرنج چینى در مسابقات بزرگ سوئیستساوى ارزشمند پرهام مقصودلو برابر سوپر استاد بزرگ چینى در مسابقات بزرگ سوئیس موجب شد تا او در رده‌بندى زنده برترین شطرنج‌بازان جهان به رده پنجاهم صعود کند.
تسنیم شطرنج چین سوئیس 

  

آیا قیمت لوازم خانگی در نیمه دوم سال 98 ارزان می‌شود؟اقتصاد نیوز:تولیدکنندگان صنعت لوازم خانگی معتقدند عبارت "تولید تلویزیون ایرانی" صحیح نیست و این موضوع باعث ایجاد التهاب در این صنعت می‌شود.
اقتصادنیوز قیمت ارز قیمت افزایش قیمت