از اول تا آخر «گاندو» راست بود!

محمد توکلی، عضو بخش تحلیلی انصاف نیوز در یادداشتی با عنوان «از اول تا آخر «گاندو» راست بود!» به بهانه‌ی حاشیه‌های فصل دوم سریال تلویزیونی «گاندو» نوشت: «از اول تا آخر «گاندو» دروغ بود»؛ این اظهارنظر جواد ظریف، وزیر امور خارجه درباره‌ی سریال گاندو در چند روز اخیر خبرساز شده است. آقای ظریف که پیش … نوشته از اول تا آخر «گاندو» راست بود! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

از اول تا آخر «گاندو» راست بود!

محمد توکلی، عضو بخش تحلیلی انصاف نیوز در یادداشتی با عنوان «از اول تا آخر «گاندو» راست بود!» به بهانه‌ی حاشیه‌های فصل دوم سریال تلویزیونی «گاندو» نوشت:

«از اول تا آخر «گاندو» دروغ بود»؛ این اظهارنظر جواد ظریف، وزیر امور خارجه درباره‌ی سریال گاندو در چند روز اخیر خبرساز شده است. آقای ظریف که پیش از این نیز گلایه‌های خود از اتهام‌زنی‌های گاندوسازان را به شکل خصوصی با مقام‌های عالی نظام و پس از آن به‌طور علنی با مردم در میان گذاشته، یک‌بار دیگر صدای اعتراضش از اتهام‌ها و دروغ‌ها علیه خود و همکارانش بلند شده است. او که از پشت بلندگو، «امین» نظام و رهبری خوانده شده گله‌مند است که چرا همکارانش را که «از آنها جز خدمت ندیده است» جاسوس می‌نامند و مسئولان دستگاه سیاست خارجی را احمق‌های بی‌دست‌وپایی نمایش می‌دهند که یا در حال همکاری و بگوبخند با جاسوس‌ها هستند و یا تحت نفوذ کامل آنها!

اما آیا به‌واقع «از اول تا آخر «گاندو» دروغ بود»؛ بر اساس آنچه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته است یک نهاد امنیتی این سریال را ساخته است؛ ادعایی که تا امروز نه از سوی مسئولان آن نهاد و نه تهیه‌کننده‌ی گاندو تکذیب نشده است. حتی کارگردان «گاندو» خبر جلسات خود و نویسنده‌ی سریال با نهادهای امنیتی را تایید کرده است. بر این اساس به‌نظر می‌آید نگاه حاکم بر فصل اول و دوم «گاندو» نه تنها دروغ نیست، بلکه کاملاً منطبق بر واقعیت بوده و آیینه تمام‌نمایی از الگوی عملکرد نهاد امنیتی مورد اشاره‌ی ظریف است!

توضیح بیشتر آنکه مبنای بیشتر قصه‌های «گاندو2» پرونده‌هایی است که هنوز در دادگاه تعیین تکلیف نشده و تنها در نهادی امنیتی طرح و بررسی شده است. و همین تحقیقات پیش از آنکه در دادگاهی مورد بررسی قرار بگیرد و پس از استماع دفاعیات متهم حکمی صادر شود مبنای قصه‌پردازی گاندوسازان شده است. به استثناء پرونده‌ی عبدالرسول دری اصفهانی که پرونده‌اش در ظاهر به سرانجام حقوقی رسیده برای هیچ‌یک از دیگر افرادی که در «گاندو» به‌عنوان جاسوسِ همکارِ ظریف و وزارت امور خارجه معرفی شده‌اند به دلیل این اتهام دادگاهی تشکیل نشده است. (نکته‌ی تأمل‌برانگیز آنکه حتی در مورد آقای درّی‌اصفهانی نیز بر اساس اعلام معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات، او نه تنها مرتکب جاسوسی نشده بلکه با این وزارتخانه نیز همکاری داشته است!)

این همان بخش واقعی «گاندو» است؛ نهاد امنیتی مورد اشاره‌ی وزیر امور خارجه، رسانه‌های منتسب به آن و فعالان سیاسی اصولگرای مورد علاقه‌ی آن اساساً با همین شیوه مشغول فعالیت هستند. شیوه‌ای که بر مبنای آن اگر کارشناسان در پرونده‌ای به این نتیجه برسند که فردی مرتکب عملی خلاف امنیت ملی شده است، این موضوع به‌عنوان امری قطعی و غیرقابل خدشه تصور می‌شود و پیش از آنکه دفاعیه‌ای از جانب متهم در دادگاه مطرح و یا حکمی از سوی عدلیه صادر شود مورد استناد رسانه‌ها و سیاسیون یک جریان قرار می‌گیرد.

خسارت این الگوی رفتاری امنیتی آنجا خود را نشان می‌دهد که پس از گذشت مدت‌زمانی، دیگر جامعه هم همین شیوه و روش را پی می‌گیرد و بدون آنکه دفاع کسی را بشنود و یا مبنای ادعاهایش احکام دستگاه قضایی باشد و یا حداقل اساس سخنانش مستندات باشد، همین که از فردی نظامی یا نهادی امنیتی یا جریانی اجتماعی یا سازمانی دولتی یا نظامی سیاسی خوشش نیاید آن را به هزار و یک کار کرده و نکرده متهم خواهد کرد.

یکی بر سر شاخ، بن می‌برید / خداوند بستان نگه کرد و دیدبگفتا گر این مرد بد می‌کند / نه با من، که با نفس خود می‌کند

سخن پایانی نیز پیشنهادی به گاندوسازان است؛ چه خوب است که آنان در جلسات خود با نهاد امنیتی مورد اشاره‌ی کارگردان سریال این بار سراغ پرونده‌های پیچیده‌ای را بگیرند که در دادگاه هم به سرانجام رسیده است و اتفاقا بررسی کارشناسی آن نیز بر عهده‌ی گمنام‌های ایثارگری از همین نهاد بوده است؛ پرونده‌هایی مثل پرونده‌ی اکبر طبری که دو دهه «اقدامات مجرمانه‌ی بسیار» در نزدیک‌ترین جایگاه به دو رئیس قوه قضاییه مرتکب شده و ظاهراً هیچکس از مرحوم شاهرودی تا آیت‌الله آملی لاریجانی تا محسنی‌اژه‌ای و ابراهیم رئیسی متوجه آن نشده‌اند یا پرونده‌ی جاسوسی که خود را چنان به مقام‌های عالی نیروی قدس سپاه پاسداران نزدیک کرد که به گفته‌ی سخنگوی قوه قضاییه «محل‌های تردد» سردارِ شهید قاسم سلیمانی را می‌دانست و «در اختیار دشمن قرار داده بود» یا پرونده‌ی هلدینگ یاس، محمود سیف و عیسی شریفی که احتمالا از دو پرونده‌ی دیگر جذابیت‌های سینمایی و ناگفته‌های بیشتری هم داشته باشد!

انتهای پیام

برچسب هاجاسوسی جواد ظریف محمد توکلی محمدجواد ظریف نهادهای امنیتی گاندو گاندو 2

محمدجواد ظریف ایران جمهوری اسلامی ایران   اخبار برگزیده
  

رشد اقتصادی امسال، بدون احیای برجام هم مثبت می‌شودمدیرکل دفتر مدیریت اطلاعات اقتصادی وزارت اقتصاد با تایید پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول از مثبت شدن رشد اقتصادی ایران در سال 1400 گفت: با توجه به اقتضائات اقتصادی کشور امسال رشد اقتصادی مثبت خواهد شد.
ایلنا رشد اقتصادی اقتصاد اقتصاد ایران 

  

سیدابراهیم رئیسی با علم به اینکه در نظرسنجی‌ها از موقعیت مطلوبی برخودار است، به دلایل متعدد همچنان ترجیح می‌دهد در مواجهه با دعوت‌هایی که از او برای کاندیداتوری می‌شود، بی‌تمایل نشان دهد.
نامه نیوز فضای مجازی سیدابراهیم رئیسی انتخابات ریاست جمهوری 

  

خطیب‌ زاده: از رژیم اسرائیل برای نطنز انتقام می‌گیریمسخنگوی وزارت خارجه: اتفاق ناگواری که در نطنز رخ داد و بارها رژیم صهیونیستی می‌گفت و از منابع متعدد تایید می‌کنند این رژیم پشت این داستان بوده است.
فردا انتقام وزارت خارجه ایران 

  

در بازی و مکر صهیونیست‌ها نخواهیم افتاد/ سفر وزیر امور خارجه روسیه به تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه گفت: رژیم صهیونیستی با خرابکاری در مسیر رفع تحریم‌ها می‌خواهد از مردم ایران انتقام بگیرد. ما در بازی و مکر آنها نخواهیم افتاد اما جمهوری اسلامی به وقت پاسخ مناسب را خواهد داد.
ایلنا بازی وزارت خارجه جمهوری اسلامی 

  

سفر وزیر خارجه آمریکا به بروکسل برای مذاکره درباره ایرانوزیر خارجه آمریکا طی هفته جاری به بروکسل سفر خواهد کرد تا با مقام‌های اروپایی درباره موضوعات مختلفی از جمله ایران، اوکراین و افغانستان رایزنی کند.
مثلث سفر شبه جزیره کریمه ایران 

  

فوری/ خبر مهم درباره آزادسازی پول های بلوکه 7 میلیارد دلاری ایران در کره جنوبیخبرگزاری یونهاپ کره اعلام کرد هیات کره ای با مقامات ایران برای بازگرداندن دارایی های مسدود شده در حال رایزنی است.
اقتصادنیوز پول ایران کره جنوبی 

  

چرا آمریکا و اسرائیل بیشترین ضرر را از سند همکاری ایران و چین متحمل خواهند شد؟مبالغه نکرده ایم اگر بگوییم امضای سند همکاری استراتژیک بین چین و ایران، در 27 مارس 2021 نقطه عطفی در روابط قوای مطرح جهان و غرب آسیا بوده، برتری تک قطبی ایالات متحده را به کلی از بین می برد و مانع از گسترش حضور اسرائیل در منطقه غرب آسیا می شود.
۵۵ آنلاین خاورمیانه سوریه روسیه 

  

دل‌نگرانی بزرگ سرخ‌ها با شروع لیگ قهرمانان/ پرسپولیس دو ستاره دیگر را از دست می‌دهد؟شروع لیگ قهرمانان آسیا می‌تواند یک نگرانی خاص برای هوادران پرسپولیس به همراه داشته باشد.
خانه فوتبال فوتبال لیگ قهرمانان آسیا پرسپولیس 

  

شیوه تحویل خودرو تغییر می کندرئیس مجلس تاکید کرد نحوه واگذاری خودرو باید اصلاح شود و این کار ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
خودروتک خودرو مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

احمدی‌نژاد: این فنر به زودی درخواهد رفتاین اشتباه بزرگی است که فکر کرده‌اید که می‌توانید ملّت ایران را در این سطح نگه دارید. این فنر به زودی درخواهد رفت. من به وقت انتخابات مطالبی دارم که درباره وضعیت موجود کشور عرض خواهم کرد و به فضل الهی از کسی هم نمی‌ترسم.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد خبرآنلاین استان کرمان 

  

تصمیم جدید شورای رقابت برای زمان تغییر قیمت خودرودر حالی که رئیس شورای رقابت از بازنگری در قیمت کارخانه خودرو درآینده نزدیک خبر داده بود، موضع جدید وی نشان می دهد که این شورا دست کم فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت کارخانه خودرو ندارد. وی حتی از احتمال نزولی شدن قیمت خودرو نیز خبر داد.
خودروتک شورای رقابت قیمت افزایش قیمت 

  

با احیای برجام تورم و فشار اقتصادی کم می شودبه گفته استیو هانکه، احیای برجام می تواند به کاهش نرخ تورم کمک کند.
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک تورم 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، لعیا جنیدى - معاون حقوقى رییس جمهور در گفت و گو با ایران گفت: روابط بانکی و مالی بین‌المللی بسیار مهم است و این روابط پیش شرط صادرات موفق، پیش‌شرط جهش تولید، پیش شرط پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید است، ارتباط با نظام بانکی دنیا برای کشور امری حیاتی است. رئیس جمهوری بتوانند این زمینه را فراهم کنند، تحفظ را مطرح کرد…
نامه نیوز جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی رهبر انقلاب 

  

لاریجانی برای کاندیداتوری، شرایط مطلوبی ندارد/ با کاندیداتوری رئیسی، لاریجانی کاندیدا نخواهد شد/ رئیسی و قالیباف قطعاً باهم رقابت نخواهند کرد/اجماع کامل اصولگرایان بر روی رئیسی به معنای رأی‌آوری قطعی استکنشگر سیاسی اصولگرا گفت: آقای لاریجانی جزو افراد استثناء هستند که شرایط ایشان واقعا پیچیده است، سایر افراد حمایت یکی از جناح‌ها را با خود دارند اما آقای لاریجانی یک وضعیت پیچیده بینابینی دارد. حتی اگر برخی طیف‌ها در جریان اصولگرا بخواهند از ایشان حمایت کنند و ببینند که ایشان مورد حمایت جریان‌های اصلاح‌طلب هم قرار گرفته‌اند، ممکن است حمایت خود را پس بگیرند.
ایلنا علی لاریجانی انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان 

  

از شکایت نماینده مجلس از راهور بی‌اطلاعم/فوت 26 تهرانی در بهمن‌ماه به دلیل خاموشی معابررییس پلیس راهور تهران بزرگ از شکایت نماینده مجلس از پلیس راهور به دلیل درگیری با مامور این پلیس اظهار بی اطلاعی کرد.
ایلنا پلیس راهور ماه پلیس 

  اخبار داغ
  

هشدار سازمان جهانی بهداشت: همه‌گیری کرونا به «نقطه بحرانی» رسیده استسازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه هشدار داد که بیماری همه‌گیر کووید19 به یک «نقطه بحرانی» رسیده است و س
خبرفوری وزارت بهداشت روسیه ویروس 

  

هند در ابتلا به کرونا رکورد زد!برزیل یکی از کانون های جهانی ابتلا به کرونا است حال آنکه شب گذشته، هند با ثبت بیش از 160 هزار مبتلا، از این کشور آمریکای لاتین پیشی گرفت.
برنا هند برزیل آمریکای لاتین 

  

اگر کسی سرفه کرد و گفت حساسیت فصلی دارم، آن را از جلسه بیرون کنید، قطعا کروناست/ تا 2 هفته دیگر فوتی‌ها به 300 نفر می‌رسد/ ویدئوعلیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اگر کسی سرفه کرد و گفت حساسیت فصلی دارم، آن را از
خبرفوری سلامت 

  

وضعیت قرمز کرونا در سراسر تهران برای اولین باراقتصادنیوز : فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونای استان تهران با اشاره به اینکه گمانه زنی ها نشان می دهد هفته آتی بسیار نگران کننده است، افزود: برای نخستین بار تمامی شهرهای استان تهران در وضعیت قرمز قرار گرفته است.
اقتصادنیوز تهران 

  

شایع ترین علامت کرونا در جهان چیست؟داده های رسمی نشان می دهند نیمی از مبتلایان به کرونا هیچ علامتی ندارند اما هنوز خستگی شایع ترین علامت ابتلا به این بیماری است.
برنا 

  

زلاتان متهم به نقض پروتکل‌های بهداشتی کرونا شدمهاجم سوئدی متهم به نقض پروتکل‌های بهداشتی کرونا شده است.
خبرفوری زلاتان ابراهیموویچ باشگاه یوونتوس روزنامه 

  

خواهش می‌کنم رسانه‌ها دیگر از کرونا نگویند؛/ شرایط متفات میزبانان ACL در گفتگو با دکتر هراتیانزهره هراتیان رئیس مرکز ایفمارک که یکی از ناظران پزشکی AFC نیز به شمار می رود، از کادر پزشکی 4 نماینده فوتبال ایران تقدیر کرد.
ورزش۳ رسانه فضای مجازی کنفدراسیون فوتبال آسیا 

  

باید صدای واحدی از کشور در عرصه مقابله با کرونا بیرون بیاید​ذوالفقاری در نشست کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا که با حضور وزیر بهداشت تشکیل شد، گفت: باید صدای واحدی از کشور در عرصه مقابله با کرونا بیرون بیاید و نباید با تصمیم گیری های مختلف و چندگانه به اعتماد عمومی در کشور آسیب بزنیم.
ایلنا وزارت کشور درمان کوبا 

  

ویروس کرونا در چشمان یک زن کشف شد!پزشکان چینی در چشمان زن 64 ساله‌‌ای که دو ماه پیش به بیماری کرونا مبتلا شده بود ویروس زنده کرونا را یافتند.
برنا ویروس ماه 

  

در این استان هر ساعت یک فوتی بر اثر کرونا ثبت می شوداقتصادنیوز : رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به آمار فزآینده شیوع کرونا در فارس گفت: هر سه دقیقه یک مورد بستری و تقریبا هر ساعت یک مورد فوتی در این استان ثبت شده است.
اقتصادنیوز شیراز 

  

شکاف بزرگ قیمتی در فروش یورو/ مدیریت قیمت دلار در دو بازاراقتصادنیوز: امروز 23 فرودین 1400 در پایان کار بازار عمده فروشی و خرده فروشی رسمی ارز حجم عرضه ها نسبت به دیروز بالا رفت. با وجود افزایش عرضه قیمت دلار رشد کرد اما قیمت یورو کاهشی شد. نکته دیگر این که شکاف قیمت یورو در بازار رسمی و آزاد به 6 درصد رسید.
اقتصادنیوز یورو قیمت دلار 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت 24 فروردین 1400/ حقوقی ها دستور خرید دو سهم را صادرکردنداقتصادنیوز: امروز 24 فروردین 1400 حقوقی ها دستورکار خرید دو سهام حاضر در سهام عدالت را صادر کردند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام