ایلنا   |  فرهنگی  |  

در جامعه ما فقط یک عده‌ی خاص آزاد هستند/ صداوسیما هر سدی را می‌شکند/ غیرخودی‌ها برای رسانه‌ی ملی بیخودی هستند!

یک استاد علوم ارتباطات با اشاره به عملکرد سازمان صداوسیما در تخریب دولت، آن را نشات گرفته از نگاه سیاسی حاکم بر این رسانه عنوان کرد که می‌تواند در آینده به آنارشیسم رسانه‌ای در کشور منجر شود.

در جامعه ما فقط یک عده‌ی خاص آزاد هستند/ صداوسیما هر سدی را می‌شکند/ غیرخودی‌ها برای رسانه‌ی ملی بیخودی هستند!

یک استاد علوم ارتباطات با اشاره به عملکرد سازمان صداوسیما در تخریب دولت، آن را نشات گرفته از نگاه سیاسی حاکم بر این رسانه عنوان کرد که می‌تواند در آینده به آنارشیسم رسانه‌ای در کشور منجر شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امیر عبدالرضا سپنجی (استاد علوم ارتباطات) با اشاره به سیاست جدید سازمان صداوسیما در تخریب اشخاص و افراد در قالب نقد گفت: هر رسانه‌ای وقتی که منویات خاصی را مدنظر دارد بر اساس آن کارهایش را پیش می‌برد. وقتی یک رسانه‌ای کارهایش را بر اساس منافع سیاسی پیش ببرد، طبیعی است که به همین سمت تخریب پیش برود. وقتی کارکرد اجتماعی و فرهنگی و رسانه‌ای و آموزش تلویزیون نادیده گرفته می‌شود طبیعی است مواردی شبیه به حواشی برنامه زاویه هم درون آن زیاد دیده می‌شود. این رویکرد هم می‌تواند عمدی باشد و هم به صورت غیرعمدی و بر اساس یک ساختار غلط شکل بگیرد. البته که ما کار بدون فکر نداریم و حتی کارهای ناخودآگاه هم در بطن خود یک خودآگاهی دارند که بر اساس آن جلو می‌روند. سالهاست که در صداوسیما این روند را می‌بینیم و از دهه 70 تا امروز بیش از 90 درصد موارد سازمان صداوسیما به همین شکل عمل می‌کند. 

وی در ادامه با اشاره به انحصار رفتاری سازمان صداوسیما گفت: اگر همین اتفاق برنامه زاویه در یک رسانه خصوصی و شخصی رخ می‌داد برخوردها با او بسیار تلخ‌تر می‌شد ولی چون سازمان صداوسیما یک رسانه حکومتی است و حاشیه امن بیشتری دارد، البته که توهین به رئیس جمهور و وزرا در تلویزیون کمتر واکنش و تبعات برای مسئولان سازمان دارد اما اگر افراد دیگری از قوای دیگر بودند برخوردها متفاوت می‌شد. 

این استاد دانشگاه درباره رویکرد یکسویه صداوسیما در اتهام زنی و ندادن فرصت به طرف مقابل گفت: بارها پیش از این هم شاهد بودیم که صداوسیما نسبت به اتهام‌های مطرح شده خودش را مسئول نمی‌داند و اجازه دفاع به طرف مقابل نمی‌دهد. همه به خوبی به یاد دارند که در مناظره‌های سال 88 انواع اتهام‌ها زده شد و هیچ‌گونه برخوردی صورت نگرفت و اجازه دفاع داده نشد. درحالیکه این حق هر کسی است که بر اساس قانون مطبوعات وقتی اتهامی زده می‌شود امکان پاسخگویی و درج پاسخ وجود داشته باشد. مجری زاویه می‌گوید آزادی بیان وجود دارد و بر اساس آن مهمان این حرف‌ها را زده است. آزادی بیان برای چه کسی؟ بر چه مبنایی؟ اگر این آزادی بیان برای همه وجود داشت، می‌توانیم بگوییم فرصت یکسان داده می‌شود. ولی وقتی تریبون تنها در اختیار یک طیف فکری خاص است این معنای آزادی بیان نیست و ادعای بی‌ربطی است. 

سپنجی درباره مفهوم آزادی بیان گفت: آزادی بیان معنی‌اش آزادی مخالف و منتقد است. طبیعی است که وقتی کسی موضع اپوزیسون و حاکمیتی را مطرح می‌کند، طبیعی است که آزادی بیان برای او بی‌معناست چون او دارد از همان تریبون برای خود تریبون و در خدمت تریبون طرح بحث می‌کند. وقتی نگاه سیاسی بر همه چیز سایه می‌اندازد آنوقت ادعای اینکه همه آزاد هستند بی‌اساس است. در حال حاضر فقط یک عده آزاد هستند هر نوع نگرشی را بیان کنند و این برای همه یکسان نیست. الان آزادی بیان مهم است اما مهم‌تر از آن آزادی پس از بیان است که خیلی وقت‌ها نادیده گرفته می‌شود. 

سپنجی در پایان گفت: سازمان صداوسیما به دلیل اینکه یک جایگاه حکومتی برای خودش تصور می‌کند خیلی وقت‌ها از قانون تخطی می‌کند و هیچ نهادی هم امکان نظارت جدی بر روی رفتارهای آن را ندارد. این امر فضای رسانه‌ای کشور را دچار هرج و مرج می‌کند کما اینکه الان شاهد هستیم این اتفاق افتاده است که در نهایت به آنارشیسم رسانه‌ای منجر خواهد شد. رسانه‌های دیگر دست و پایشان برای ابراز نظرات و دیدگاه‌های مختلف بسته است اما سازمان صداوسیما با یک نگاه افراطی خاص هر سدی را می‌شکند و هر مسیری را می‌رود. 

وی افزود: یکدستی نگرش‌ها در سازمان صداوسیما این پیام را برای جامعه دارد که عده‌ای در دایره تعریف جناحی خودی هستند و بقیه غیرخودی و به اصطلاح برخی طنزپردازان بیخودی هستند! عملا این فضا باعث دودستگی می‌شود و هر فعالیتی را از جامعه سلب می‌کند و شاهد آن خواهیم بود که جامعه نسبت به رفتارهای کلان احساس سرخوردگی داشته باشد.

رئیس جمهور تلویزیون رسانه   اخبار برگزیده
  

دفاع قالیباف از کاهش اعتبار بند (و) تبصره 2 لایحه بودجه/ دولت موجب شده حق بازنشستگان کارگری ضایع شود/ نمی‌خواهیم حقوق بازنشستگان را کاهش دهیم!رئیس مجلس در اظهاراتی از سیاست‌های دولت در قبال صندوق ها انتقاد کرد و گفت باید مراقب تورم و نقدینگی باشیم.
ایلنا بازنشستگی تورم بودجه 

  

واکنش کارگران و نمایندگان کارگری به اظهارات وزیر کار/ دستمزد باید تمام سبد خانوار را پوشش دهد نه فقط بخشی از آن را!نمایندگان کارگری می‌گویند: در صورتی که دولت با کارگران راه بیاید و به قانون تمکین کند، امکان افزایش عادلانه حقوق قبل از پایان اسفند فراهم می‌شود.
ایلنا دولت قانون قانون کار 

  

جهانپور: واکسن اختصاصی کرونا نخواهیم داشتبا اعلام کیانوش جهانپور، هیچ تغییری در برنامه جامع واکسیناسیون کرونا اعمال نخواهد شد.
گسترش وزارت بهداشت درمان واکسیناسیون 

  

محمد بن‌سلمان قاتل خاشقجی | بایدن متهم می‌کنددولت آمریکا روز جمعه 8 اسفندماه بخشی از گزارش نهادهای اطلاعاتی این کشور پیرامون قتل خاشقجی را از طبقه‌بندی محرمانه خارج کرد. بر اساس گزارش نهادهای اطلاعاتی، محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان طرح ربودن یا قتل خاشقجی را تایید کرده است. این گزارش یک روز بعد از گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده با پادشاه و ولیعهد عربستان از رده‌بندی محرمانه خارج شد...
۵۵ آنلاین محمد بن سلمان دولت روزنامه 

  

مجید انصاری، یکی از موافقان لوایح FATF درباره جزییات چهارمین نشست کمیسیون مشترک درباره این لوایح گفته است: «پس از ارجاع نامه آقای رییس‌جمهوری از سوی مقام معظم رهبری به مجمع مبتنی بر موافقت با تمدید وقت رسیدگی در مجمع، مساله به کمیسیون مشترک ارجاع شد...
نامه نیوز ایران سایپا مجلس شورای اسلامی 

  

عقب نشینی 3 هزار واحدی شاخص بورس/ عرضه ها افزایش یافتشاخص کل بورس تهران در شروع معاملات بازار سرمایه با ریزش 3300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 190 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

پشت پرده دعوای عجیب مهدی قائدی و استقلال!مشکل از زمانی شروع شد که مهدی قائدی فهمید باشگاه استقلال قرارداد وریا غفوری کاپیتان این تیم را فسخ و قراردادی جدید با او امضا کرده است.
خانه فوتبال مهدی قائدی ایران خودرو یورو 

  

آغاز پیش فروش رانا پلاس و 6 محصول دیگر ایران خودروایران‌خودرو از امروز دهم اسفند پیش فروش محصولات خود را آغاز می کند که تا سه روز ادامه دارد.
خودروتک ایران خودرو خودرو پژو 

  

تخت‌روانچی راه آسان بازگشت آمریکا به برجام را نشان دادنماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، دولت فعلی آمریکا را همچنان ناقض قطعنامه 2231 و برجام دانست و گفت راه آسان آمریکا برای بازگشت به برجام، اجرای کامل تعهدات آن در این توافق است.
مثلث مجید تخت روانچی ایران و آمریکا ایران خودرو 

  

آیا خاتمی در انتخابات 1400 کاندید می‌شود!؟این‌که توقع داشته باشیم ایشان بر نظام باشد و در برابر نظام یا دولت بایستد، شخصا قبول ندارم و ایشان هم این کار را نمی‌کند اما قطعا ایشان تمام سیاست‌های دولت یا حاکمیت را قبول ندارد و طبیعی است که قبول نداشته باشد
فردا حوزه علمیه رئیس جمهور روزنامه 

  

این محصولات ایران خودرو با گیربکس 6 دنده می آیندایران خودرو به طور رسمی فرآیند تولید گیربکس شش سرعته یا همان شش دنده را آغاز کرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ورود خودروهای شخصی به این شهر کشور ممنوع شد + جزئیاترئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا گفت: ورود خودروهای شخصی به جزیره کیش با محدودیت و ممنوعیت همراه است.
مستقل‌آنلاین خبرآنلاین استان خوزستان خودکشی 

  

واکنش باقری کنی به اظهارات مقامات سه کشور غربی درباره وضعیت حقوق بشر در ایراندبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به اظهارات مقامات سه کشور غربی در نشست شورای حقوق بشر، واکنش نشان داد.
مملکت‌آنلاین حقوق بشر ستاد حقوق بشر ایران 

  

خبر مهم درباره پرداخت یارانه ها در سال 1400 + جزئیاتدر جلسه علنی صبح امروز (شنبه) و در جریان بررسی بندی از جزئیات لایحه بودجه 1400 در بخش درآمدی پیشنهادی برای حذف بندی از لایحه بودجه در تبصره 14 مطرح شد.
مستقل‌آنلاین یارانه بودجه دولت 

  

همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است/ واکسیناسیون به معنی مصونیت نیست/ همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیمرئیس جمهور، گفت: امروز همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است، شرایط ما به گونه‌ای است که هر مقدار که بتوانیم واکسن را تهیه می‌کنیم. البته همه مردم ما می‌دانند واکسن امروز مشابه ماسک در روزهای اولیه بیماری است. همانطور که در روزهای ابتدایی بر سر ماسک دعوا و درگیری بود، محموله‌ها را در فرودگاه توقیف می‌کردند. اکنون همان شرایط برای واکسن ایجاد شده است.
ایلنا دولت دوازدهم دولت خبرنگار 

  اخبار داغ
  

مصرف شیرینی جات و فست فود زمینه ساز مشکلات متعدد در روزهای آلودگی هوا/ آلودگی هوا تاثیرات ریوی مخرب کرونا را دو چندان می‌کندپانته آ ناظری با اشاره به لزوم مصرف شیر برای کاهش جذب آلاینده‌های محیطی گفت: سیستم ایمنی بدن باید برای مقابله با ویروس کرونا و آلودگی هوا قوی شود، چون آلودگی هوا تاثیرات ریوی مخرب کرونا را دو چندان می‌کند.
برنا آلودگی هوا ویروس شیر 

  

معرفی عرضه اولیه این هفته بورس+ جزئیاتطبق اعلام فرابورس ایران عرضه اولیه نماد حآفرین در تاریخ سیزدهم اسفندماه انجام می شود.
اقتصادنیوز ایران 

  

دو سناریو از روزهای آینده بورس/ تزریق فوری پول به بورساقتصادنیوز: بورس بازان برای روزهای آینده بازار دو سناریو مطرح کرده‌اند که البته موافقان و مخالفان آن دلایل متعددی برای آن مطرح می‌کنند. به راستی بورس در روزهای پایانی سال چه واکنشی از خود نشان می‌دهد؟
اقتصادنیوز پول 

  

سختگیرانه‌ترین محدودیت‌های کرونایی در کدام کشور اجرا می‌شود؟ + فیلمافزایش بی سابقه ابتلا به کرونا در کشور فنلاند، باعث اجرای سختگیرانه‌ترین محدودیت‌های کرونایی در این کشور شده است.
گسترش 

  

تداوم فضای مبهم بورس تا انتخابات 1400؟بازار سهام بیشتر از یک هفته شده که در وضعیت بسیار بدی قرار گرفته و امروز رکورد پایین‌ترین ارزش معاملات در سال نیز شکسته شد و این عدد به زیر 2 هزار میلیارد تومان رسید.
اقتصادنیوز سهام 

  

مصوبه مهم امشب برای بورس/ تزریق 9 هزار میلیارد تومان به بازار سهاماقتصادنیوز: جزییات مصوبه امشب سازمان بورس و اوراق بهادار درباره حد نصاب صندوق های سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت اعلام شد.
اقتصادنیوز سازمان بورس و اوراق بهادار سهام سرمایه 

  

شیوع کرونای ایرانی صحت دارد؟مسعود مردانی گفت: واکسنی که اکنون استفاده می‌شود روی دو نوع ویروس کرونای قبلی و انگلیسی اثر گذار است؛ به جز نوع جهش یافته آفریقایی که خوشبختانه تاکنون در ایران گزارش نشده است
اقتصادنیوز ویروس ایران 

  

کرونا داره فرار می‌کنه!+ عکسکشف واکسن کرونا و آغاز واکسیناسیون در کشورهای مختلف جهان که امید مردم برای از بین رفتن این ویروس را پر رنگ کرده، سوژه کارتونی از پت بگلی در سایت کگل شد.
اقتصادنیوز عکس ویروس واکسیناسیون 

  

چرا بورس به این روز افتاد؟این روز‌ها بیشتر از انکه فروشنده‌ها به چشم بیایند، نبود خریدار به چشم می‌آید! در بسیاری از روز‌ها صف فروش سهم‌های بزرگ و شاخص ساز توسط حقوقی‌ها جمع میشود، اما خریدار نیست و همه اقدام به فروش سهم می‌کنند، در نهایت منابعی که برای جمع کردن صف‌های فروش در نظر گرفته شده بود تمام می‌شود!
گسترش سهام فروشنده صادرات غیرنفتی 

  

کرونای انگلیسی کشنده تر از نوع چینی!معاون بهداشت وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با اظهار این که ویروس انگلیسی در تمامی استان‌های کشور چرخیده است ، گفت که این ویروس جهش یافته تاکنون 20 قربانی در ایران گرفته است.
گسترش ترامپ وزارت بهداشت درمان 

  

3 بار کرونا گرفتم و با مصرف داروی امام کاظم و داروی جامع امام رضا شفا یافتم/ ویدئوامام جمعه موقت دزفول گفت: 3 بار کرونا گرفتم و با مصرف داروی امام کاظم و داروی جامع امام رضا شفا یافت
خبرفوری استان خوزستان دارو عبدالحسین خسروپناه 

  

قدرت کشندگی ویروس انگلیسی 30 درصد بیشتر از کرونای چینی/ویروس انگلیسی در تمامی استان‌های کشوررییسی گفت : قدرت و سرعت سرایت ویروس کرونای انگلیسی بسیار بالا و قدرت کشندگی آن نیز 30 درصد بیشتر از ویروس چینی است ، گفت : نباید به هیچ عنوان این ویروس را دست کم گرفت.
برنا ویروس 

  

اسرائیل سرانجام پذیرفت که به فلسطینیان هم واکسن کرونا دریافت کنندسرانجام فشارهاى جهانى اسرائیل را وادار به واکسیناسیون مسلمانان کرد.
برنا واکسیناسیون