کشاندن جنگ اقتصادی به سفره‌های مردم

«خودرو رکوردهای قیمتی تازه‌ای را به جا گذاشت.» این عبارات و عباراتی از این دست، محتوای اصلی اخباری است که این روزها درخصوص بازار خودرو و البته سایر بازارهای اقتصادی به تناوب در ویترین رسانه‌های گروهی می‌نشیند.

کشاندن جنگ اقتصادی به سفره‌های مردم

اعتمادآنلاین| «خودرو رکوردهای قیمتی تازه‌ای را بجا گذاشت.» این عبارات و عباراتی از این دست، محتوای اصلی اخباری است که این روزها درخصوص بازار خودرو و البته سایر بازارهای اقتصادی به تناوب در ویترین رسانه‌های گروهی می‌نشیند.

 

تکانه‌های بازار خودرو تابعی از شرایط کلی اقتصاد است

 

«خودرو رکوردهای قیمتی تازه‌ای را به جا گذاشت.» این عبارات و عباراتی از این دست، محتوای اصلی اخباری است که این روزها در خصوص بازار خودرو و البته سایر بازارهای اقتصادی به تناوب در ویترین رسانه‌های گروهی می‌نشیند و بحث خودرو را به یکی از مهم‌ترین موضوعات اقتصادی کشور بدل می‌کند. دامنه وسیع افزایش قیمت‌هایی که قبلا در بازارهای ارز، طلا، مسکن و... باعث بروز نوسانات گسترده‌ای شده بود، این‌بار در بازار خودرو به عنوان یکی از 5 بازار اصلی کشور نمایان و طول و عرض این بازار را به هم دوخته است. آن‌گونه که بر اساس اعلام رییس انجمن قطعه‌سازان درخصوص خودروهای رده‌های پایین و میانی در هر خودرو حداقل 50 الی 100میلیون تومان رانت نهفته لانه کرده و هزینه این رانت را مصرف‌کنندگان واقعی خودرو می‌پردازند. اما مقصد بعدی هجوم نقدینگی در کشورمان کدام بازار است؟ آیا اساسا حوزه‌ای در اقتصاد کشور باقی مانده که دست توانمند تورم و گرانی به آن نرسیده باشد؟ اگر معامله‌ای در بازار خودرو و مسکن و...ثبت نمی‌شود، معنا و مفهوم این نوسانات چیست؟ بررسی‌های تحلیلی «تعادل» که از دل گفت‌وگو با بیش از 70 استاد برجسته اقتصادی کشورمان گردآوری شده، نشان می‌دهد که هدف اصلی طراحان فشار بر اقتصاد ایران سفره‌های عمومی مردم باشد که در نهایت قرار است مجموعه نوسانات بازارها در آن سرریز شود. به عبارت روشنتر مجموعه برنامه‌ریزی‌های تحریمی و جنگ اقتصادی با ایران با هدف کشاندن جنگ اقتصادی بر سفره‌های عمومی مردم برپا شده تا به‌زعم دشمنان جنگ مختومه شود. در مسیر جست‌وجوی این ابهامات و پرسش‌ها به نشست گفت‌وگو با محمد خوش‌چهره، استاد اقتصاد دانشگاه تهران و نماینده مجلس هفتم رسیدیم تا نور به ابعاد پنهان این بحث تابانده شود. خوش‌چهره با اشاره به این واقعیت که در حال حاضر مردم تحت شدیدترین فشارهای معیشتی قرار گرفته‌اند اعلام می‌کند که در شرایطی که ترامپ رسما اعلام کرده که جنگ با ایران را نه در صحنه نظامی بلکه در میدان اقتصاد و از طریق کاهش ارزش پول ملی تداوم می‌بخشد، اتخاذ سیاست‌های پولی و مالی مناسب مهم‌ترین سنگری است که می‌تواند بدخواهان داخلی و خارجی کشور را در رسیدن به اهدافشان ناکام بگذارد.

 

*سال‌هاست که مسوولان صنعت کشورمان در دولت‌های مختلف از بومی‌سازی صنعت خودرو و بهره‌مندی از خودروهایی با بیش از 90 درصد قطعات داخلی سخن می‌گویند؛ اما هر بار که تکانه قیمتی در بازار خودرو رخ می‌دهد، متولیان این بازار اعلام می‌کنند که به دلیل افزایش قیمت ارز، قیمت تمام شده در صنعت خودرو افزایش می‌یابد چرا که اغلب قطعات از خارج وارد می‌شود. فکر می‌کنید چرا علی‌رغم این همه سرمایه‌گذاری در این صنعت هنوز نه خودروی با کیفیت داخلی داریم و نه این خودروها با قیمت‌های معقول به‌فروش می‌رسند؟

 

اگر بحث خودرو را به مثابه یک بیماری در نظر بگیرید که پیکره اقتصاد را با مشکل مواجه کرده از بُعد آسیب‌شناسی موضوع که به آن پاتئولوژیک می‌گویند باید دید که ریشه‌ها و دلایل وقوع این مشکلات چیست؟ تا در نهایت به یک تشخیص درست برسیم، بعد تازه بعد از تشخیص درست باید برای درمان این بیماری، اقدامات کوتاه‌مدت، میان مدت و بلندمدت را هم تدارک ببینیم تا بتوانیم بخشی از مشکلات را کاهش دهیم. بخشی از مشکلات صنعت خودرو برآمده از وضعیت کلی اقتصاد و وزارت صمت است که از یک طرف متولی رسمی آن هنوز مشخص نشده و از سوی دیگر هم وظایف سه وزارتخانه در یک وزارتخانه ادغام شده است. ضمن اینکه این حوزه حیاط خلوت برخی افراد و جریانات سیاسی هم محسوب می‌شود که به وقت مقتضی از آن بهره‌برداری می‌کنند. این فضای رانتی نهادینه شده، بنابراین که هر حرکت اصلاحی در این بازار با واکنش ذینفعان بانفوذ که گاهی جزو چهره بانفوذ سیاسی هم هستند روبه‌رو می‌شود. این فضا باعث شده تا برخی از تحلیلگران همان‌طور که شما هم اشاره کردید اشاره کنند که در حال حاضر خودروسازی اساسا در اقتصاد ایران مزیت محسوب نمی‌شود. این یعنی چه؟ یعنی یک اشکالات ساختاری در این میان وجود دارد که باید برای رفع آنها اقدامات اجرایی و مدیریتی انجام داد وگرنه هم خودروسازان زیان ده خواهند بود و هم مردم همواره ناراضی‌اند. اما باید بدانیم که این راه‌حل‌ها، بلندمدت هستند و برای شرایط امروز اقتصاد ایران که قیمت خودرو، مرزهای قیمتی را در می‌نوردد و افکار عمومی را درگیر خود ساخته کاربردی ندارد. 

 

*شما بفرمایید، مشکل امروز صنعت خودروی ما از منظر اقتصادی چیست؟

 

مشکل اصلی امروز ما این است که خودرو در یک جریان سیال سوداگری افتاده است؛ برخی می‌گویند ریشه‌اش پول‌های سرگردانی است که از سایر بازارها مثل بازار سهام و... وارد صنعت خودرو شده و سوداگرانی که سود بالایی کسب کرده‌اند برای تنوع بخشیدن به دارایی‌های خود وارد سایر بازارها مثل خودرو، سکه و ارز می‌شوند. مساله بعدی آن است که فعل و انفعال مالی موجود در صنعت خودرو از شفافیت لازم برخوردار نیست و از دایره نظارت نهادهای نظارتی خارج است. نمونه‌اش ماجرای برخی افرادی است که توانستند هزاران خودروی ثبت نامی را از طریق روابط خارج از محدوده با کارمندان وزارت صمت و... در اختیار بگیرند و موضوعش چند ماه پیش رسانه‌ای شد. یعنی تا زمانی سازوکارهای فروش خودرو در کشورمان بر اساس یک مکانیسم شفاف، کارآمد و قانونی ساماندهی نشود و از طرف دیگر تلاش نشود تا فاصله قیمت بین کارخانه تا کف بازار از میان نرود تا همیشه باید منتظر مشکلات بازار خودرو باشیم. یک بستر رانتی در اقتصاد ایجاد شده بعد مدام به مردم می‌گوییم که وارد این فضای رانتی نشوید. باید این بستر رانت زا اصلاح شود بعد بازار خودش را اصلاح خواهد کرد.

 

*به نظر می‌رسد یکی از مشکلات بارز در صنعت خودرو تبدیل این کالا از یک کالای مصرفی به یک کالای سرمایه‌ای باشد. یعنی مردم به دنبال خرید خودرو هستند برای اینکه از این کار سود ببرند و ارزش پول خود را حفظ کنند. ظاهرا خودروسازان هم مخالفتی با این سوداگری‌ها ندارند. برای تغییر این روند چه باید کرد؟

 

همین‌طور است اگر خودرو از یک وسیله مصرفی به یک گزاره برای افزایش دارایی‌ها بدل شود و مردم احساس کنند که حالا یک خودرو، 2 خودرو دارم، ایرادی ندارد باز هم می‌خرم و در بازار بفروش می‌رسانم، وضعیت تقاضا همواره در وضعیت آشوبناک قرار خواهد داشت.جالب اینجاست که دولت برای جلوگیری از سوداگری اعلام می‌کند به هر فرد با کد ملی یک خودرو می‌فروشد، باز هم برخی با کارت‌های ملی اعضای خانواده و اقوام و فامیل ثبت‌نام می‌کنند. این یک تقاضای غیر ضرور و کاذب در بازار خودرو است که هنوز این تقاضاها بدرستی مدیریت نشده است. از طرف دیگر عرضه خودرو هم اشکالات مدیریتی و برنامه‌ریزی فراوانی دارد. یعنی مدیران ما نتوانسته‌اند، تولید را بر اساس تقاضاهای بازار مدیریت و برنامه‌ریزی کنند.

 

*یعنی با افزایش عرضه خودرو همه مشکلات صنعت خودرو حل می‌شود. با بروز هر تکانه در بازار خودرو، خودروسازان به سرعت عرضه را افزایش می‌دهند اما این افزایش در عرضه دردی از مشکل خودرو دوا نمی‌کند. بازار تقاضای خودرو درایران مثل حفره عمیقی شده که هرچه در آن بیشتر ریخته می‌شود باز هم بیشتر می‌خواهد؟

 

فراتر از همه اینها قیمت تمام شده خودرو هم مساله است. قیمت تمام شده خودرو در کشورما بالاست، مردم به شوخی می‌گویند کیلویی چند. چون مدیران اقتصادی و صنعتی ما قادر نیستند تا هزینه بنگاه داری و تولید را در مسیر بهره‌وری بیشتر کاهش دهند قیمت تمام شده بالاست. امروز در فضای اقتصاد جهانی بنگاهی که نتواند هزینه‌های خود را مبتنی بر واقعیات و در راستای بهره وری کاهش دهد، از عرصه رقابت در فضای بین‌المللی خارج می‌شود. این در حالی است که مدیریت فشل خودروسازی در کشور باعث شده تا تولید افزایش یابد و این افزایش هزینه در قیمت تمام شده خودرو اثرگذار است. یک سیستمی در اقتصاد تدریس می‌شود تحت عنوان «جاستین تایم» که یک روش ژاپنی است و مطابق آن اعلام می‌شود که قطعات خودرو نباید یک سال 6ماه در گمرک یا انبارها بماند تا تولید‌کننده برود از بانک‌ها وام بگیرد تا بتواند خط تولید خود را راه‌اندازی کند. این خواب سرمایه است، تازه در کیفیت نهایی خودرو هم اثرگذار است. به خاطر همین است در ایران، ملت خودرو را صفر می‌خرند؛ باطریش خالی می‌کند؛ موتورش مشکل دارد و لاستیکش فرسوده است؛ از نمایندگی‌های خودرو، پیگیری می‌کنید می‌گویند در انبارها مدت زمان زیادی مانده است، چرا ملت این مشکلات را باید تحمل کنند. این مشکل در خودروسازی ما بصورت گسترده وجود دارد و در نهایت قیمت خودرو در اقتصاد ایران را بالا می‌برد. این هزینه‌ها که در صنعت خودروسازی وجود دارد اگر تحت نظر یک مدیریت مدرن و دلسوز و عالم قرار می‌گرفت، با حذف هزینه‌های غیر ضروری و الگوهای نوین تا حد زیادی هزینه‌های تولید در خودرو را کاهش می‌داد و در سوی دیگر کیفیت را ارتقا می‌داد. 

 

*همان‌طور که مستحضرید بازارهای اقتصادی به نوعی با هم همگرایی دارند، یعنی مثلا رشد بازار ارز در بازار خودرو، مسکن، سهام و... تاثیرگذار است. در شرایطی که وضعیت ارز در دالان صعودی قرار گرفته و سایر بازارها هم نوع خاصی از نوسانات پی‌درپی را تجربه می‌کنند؛ آیا این تفسیر که سرریز مشکلات سایر بازارها به بازار خودرو هم سرایت کرده، تفسیر درستی است؟

 

اینها جزو تحولات کوتاه‌مدت و آنی است که باید در دستور کار قرار بگیرد. یعنی باید جلوی برخورد ناگهانی این حجم بالای نقدینگی که ارزش آن هم مدام در حال کاهش یافتن است به بازارهای اقتصادی گرفته شود. جالب است می‌گویند دلار 10درصد رفته بالا نمی‌گویند مردم 10درصد فقیر‌تر شده‌اند. شمای خبرنگار فقیر شده‌اید، من استاد دانشگاه و کارمند و کارگر و... فقیر شده‌ایم. بعد اوضاع دلالان و سوداگران حسابی سکه است و بدون هیچ تلاش و کوششی سودهای افسانه‌ای می‌کنند. به نظرم مشکلات بازار خودرو هم تابعی از مشکلات کلان پولی و مالی کشور است که تا زمانی که آنها حل نشوند؛ طبیعی است که بازارها در مسیر نوسانات مدام افزایشی قرار بگیرند .

 

*این موارد اصلاحی در سیاست‌های پولی و مالی چگونه باید دنبال شود؟

 

اگر ریشه بسیاری از موارد تورمی از جمله گرانی بازار خودرو را بخواهید پیگیری کنید، باید تمرکز نظام تصمیم ساز، برنامه‌ریز و سیاست‌گذار ملی در یک انسجام رفتاری روی حفظ ارزش پولی ملی باشد. یعنی اینکه دلار را نیاورند وسط تا مشکلات جاری و هزینه‌های خود را حل کنند و بعد اقتصاد را به آشوب بکشانند. بنابراین مسیر حل مشکل خودرو از ساماندهی سیاست‌های پولی و مالی می‌گذرد، که قیمت خودرو هم به‌نحوی تحت تاثیر این سیاست‌ها نوسان پیدا می‌کند. 

 

*مقامات دولتی در پاسخ به این نوع انتقادها بحث تحریم‌ها و فشار ترامپ را مطرح می‌کنند. یعنی مسائل فرامتنی را دلیل اصلی مشکلات می‌دانند. این استدلال دولتمردان درست است؟

 

اتفاقا اگر یک چنین رویکردی داشته باشند برای مقابله با دشمنی‌ها باید راهکارهای معقول اقتصادی را در پیش بگیرند. من بیش از سه دهه است دکترای مدیریت استراتژیک در اقتصاد درس می‌دهم. در این کلاس‌ها ارزیابی دقیقی روی اظهارنظرهای مقامات امریکایی در خصوص ایران صورت می‌گیرد؛ تحلیل این است که اظهارات ترامپ طی یک‌سال گذشته درباره ایران، اظهارات پمپئو طی یک سال گذشت اظهارات بولتون را طی یک سال گذشته و... را بررسی کنید؛ ترامپ به صراحت اعلام کرد که به جای مداخلات نظامی و... از کارایی بالای فشار اقتصادی در موردایران استفاده می‌کنیم. در همان‌جا ترامپ به کنگره گزارش داد که توانسته‌ایم ارزش پولی ایران را بیش از دوسوم کاهش دهیم. این نشان می‌دهد جدا از غفلت و سوءمدیریت‌های داخلی و... یک جریان هم با تمرکز و قدرت از بیرون در حال فشار اقتصادی است. وقتی امریکا ورودی دلار به کشور را مسدود می‌کند و تلاش می‌کند که خروج دلار را تسریع کند، طبیعی است که فشار اقتصادی دامنه داری متوجه ایران می‌شود. دلار که این وضعیت را پیدا کرد؛ با فاصله زمانی کوتاهی سایر بازارها هم به آن واکنش نشان می‌دهند و در نهایت این فشار وارد سفره‌های مردم می‌شود.

 

*یعنی التهابات بازار مسکن هم ناشی از تحولات در نرخ دلار است؟

 

از اول سال به قول بنگاهی‌ها مسکن تکان خورده است. یعنی چی تکان خورده؟ اگر مسکن تکان خورده باشد آن هم در شرایطی که کرونا اقتصاد دنیا را وارد رکود کرده و همه اقتصادهای برجسته دنیا مثل انگلیس بیش از 25درصد کاهش در تولید ناخالص داخلی داشته اند؛ آلمان با همه قدرتش 10درصد کاهش در تولید ناخالصی داشته، تولید و خدمات و... ایران هم باید رشد داشته باشد. اما چرا در ایران، قیمت مسکن، خودرو، سکه و... در مسیر رشد است؟ معلوم است، بخشی از مشکلات در اثر سوءمدیریت‌ها، خام خیالی‌ها و ضعف‌ها و... بروز می‌کند و بخشی از آن هم به‌دلیل تمرکزی است که دشمن خارجی در خصوص اقتصاد داشته است.

 

*در شرایطی که امریکا فشار همه‌جانبه‌ای را روی اقتصاد ایران وارد ساخته است، دولت و کل نظام سیاسی چطور می‌توانست این فشارها را خنثی کند؟

 

متاسفانه در برخی موارد مسوولان حتی با نیت درست تصمیماتی را با مشورت مشاوران اقتصادی گرفته‌اند که نتایج عکس در بازار ارز داشته است. مثل ماجرایی که آقای رییس‌جمهوری مطرح می‌کردند که به ما گفتند که قیمت دلار را واقعی کنید تا تولید و صادرات کشور تکانی بخورد. ما هم برای رشد تولید این پیشنهاد را اجرایی کردیم؛ دیدیم که قیمت دلار بالا رفت اما تولید و صادرات تکانی نخورد. به هر حال آن افرادی که یک چنین پیشنهاداتی داده‌اند باید مشخص شوند که چرا یک چنین پیشنهاداتی را داده‌اند و حالا که مشکل به وجود آمده چرا این افراد معرفی نمی‌شوند یا چرا استعفا نمی‌دهند.

 

*فشار مسکن کدام اقشار و طبقات را تحت فشار دقیقی قرار داد؟

 

اگر مسکن گران شده باید ساخت و سازها افزایش یافته باشد، معاملات بیشتر شده باشد، اشتغال بالا رفته باشد، رونقی در بازار مسکن ایجاد شده باشد و...؛ اما آمارها را که بررسی می‌کنید، می‌بینید که هیچ‌کدام از این گزاره‌ها در اقتصاد محقق نشده است اما قیمت رفته بالا. این افزایش قیمت خودش را در رهن و اجاره نشان می‌دهد. یعنی افزایش قیمت مسکن در حوزه خرید و فروش کاذب است اما در حوزه رهن و اجاره واقعی است. در این میان مردم طبقات متوسط، زوج‌های جوان، دانشجویان و... می‌گویند نمی‌شود سمت اجاره و رهن مسکن رفت و اگر قبلا مسکن داشته‌اند می‌گویند نمی‌شود تمدیدش کرد.

 

*از صحبت‌های شما این‌طور برداشت می‌کنم که مشکلات بازارهای خودرو، مسکن و... ریشه در مشکلات پولی و مالی دارد. درست است؟

 

بله صنعت خودرو مشکلاتی دارد که برای حل آنها تنها با نسخه‌های صنعتی و نظام عرضه و تقاضا و... نمی‌توان آنها را حل کرد. بلکه باید نگاه جامع و استراتژیک داشت عوامل غیراقتصادی که به اندازه عوامل اقنتصادی تاثیر می‌گذارد چه بیرونی و چه درونی را باید احصا کرد و بعد از دل این ارزیابی‌های تحلیلی راهکار حل مشکل مسکن هم نمایان می‌شود. الان تورم‌های لجام‌گسیخته‌ای در لایه‌های پنهانی اقتصاد لانه کرده که کمتر به آن توجه می‌شود. مشکلاتی که نشانه‌های آن را در اقلام مصرفی مردم مثل مرغ، کره و... امروز می‌توان مشاهده کرد؛ نشانه‌هایی که چشم‌اندازهای آینده را نشان می‌دهند. اینکه آرام آرام برخی اقلام مصرفی از سفره‌های طبقات محروم حذف می‌شوند، آلارم خطرناکی است که نباید نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم. خاطرم هست در مجلس هفتم به عنوان یک چهره اقتصادی وارد مجلس شدیم. در آنجا شرایطی برای نمایندگان در نظر می‌گرفتند که مثلا خودرو و پول برای اجاره مسکن در اختیار نمایندگان قرار می‌گرفتند. البته من حقوق دانشگاه می‌گرفتم و این دریافتی‌های نقدی را نداشتم. در آن زمان خاطرم هست که ماشین سمند به عنوان خودروی ملی تازه سر زبان‌ها افتاده بود. در کنار این خودرو زانتیا هم خودروی نسبتا لوکسی بود که بیش از 190 نفر از نمایندگان مجلس زانتیا را انتخاب کرده بودند. وقتی که برخی از دوستان بسیار شناخته شده در مجلس هفتم متوجه شدند که من برای دریافت خودروی داخلی سمند، ثبت نام کرده‌ام، تمسخر می‌کردند که چرا وقتی زانتیا هست سمند را باید انتخاب کرد. در همان زمان به نمایندگان گفتم که ما باید این خودروهای داخلی را سوار شویم تا از مشکلات مردم باخبر شویم. امروز هم همین وضعیت حاکم است. نمایندگانی که عادت کرده‌اند سوار خودروهای لوکس و میلیاردی شوند، طبیعی است که خبر ندارند، خودروهای ارزان قیمت زیرپای ملت چه دشواری‌هایی دارد. این خاطره را گفتم تا یادآوری کنم بخشی از مشکلات امروز ما در بخش‌های مختلف اقتصادی ناشی از این واقعیت عریان است که فاصله بعیدی بین مسوولان و مطالبات مردم ایجاد شده، فاصله زیادی که برای پر کردن ان باید از همین امروز برنامه‌ریزی و تلاش کنیم.

 

منبع: روزنامه تعادل

جنگ بهره وری خودرو   اخبار برگزیده
  

خبر خوش جهانگیری درباره واردات دارو و کالاهای اساسیمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: مردم اطمینان داشته باشند که دارو و کالاهای اساسی را تا آخر سال با ارز 4200 تومانی تأمین خواهیم کرد؛ لذا دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشند و امیدواریم بتوانیم ارز مورد نیاز را تأمین کنیم.
گسترش اسحاق جهانگیری واردات دارو 

  

تحریم تسلیحاتی؛ بررسی روابط ایران با دیگر کشورها پس از 27 مهر ماهاروپا با وجود اینکه همچنان به برجام پایبند است، اما بعید است که وارد مبادلات تسلیحاتی با ایران شود. ایران هم گفته است مشتری تسلیحات اروپایی نیست. اما ایران می‌توانند با دو قدرت دیگر جهان یعنی روسیه و چین در این حوزه کار کند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا ایران و روسیه 

  

آیا قیمت دلار کاهش می یابد؟/سیاست‌های بازار ساز ارزی چیست؟سکه و دلار در حالی در مسیر نزولی جرکت کرد که همچنان دیدگاه متناقضی درباره آینده قیمت دلار وجود دارد. آیا قیمت دلار پایین خواهد آمد.
اقتصادنیوز قیمت دلار پتروشیمی 

  

ریزش سنگین سکه در راه است؟در هفته گذشته قیمت هر اونس طلا شاهد کاهش 4/ 4 درصدی بود که بیشترین افت هفتگی طی 6 هفته گذشته به شمار می‌رود. اما طلا در بازار با چه قیمتی معامله می‌شود؟
رویداد۲۴ قیمت سرمایه دلار 

  

خروج سرمایه از کشور ادامه دارد/ اراده‌ای برای کنترل بازار ارز وجود ندارد/ احتیاط دولت برای حفظ موجودی ذخایر تا انتخابات آمریکایک استاد دانشگاه اظهار داشت: معتقدم دولت به اندازه کافی موجودی در ذخایر دارد اما جنبه‌های احتیاطی را رعایت می‌کند و شاید منتظر چرخش سیاست‌های جهانی و به ویژه انتخابات آمریکا است تا اگر 4 سال دیگر مجبور به تحمل ترامپ بودند، در این مدت حاشیه امنی داشته باشند.
ایلنا سرمایه ایران ارز 

  

پیش فروش نفت در سال 1400 اجرایی می‌شود|تداوم تامین کالاهای اساسی با ارز 4200 تومانیرئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به نهایی شدن موضوع پیش فروش نفت در شورای عالی هماهنگی گفت: این روش سال آینده اجرایی خواهد شد. قیمت هر بشکه نفت برای پیش فروش 40 دلار و نرخ تسعیر آن نیمایی خواهد بود.
۵۵ آنلاین صادرات غیرنفتی نفت صادرات نفت 

  

به بیت‌المال دست‌اندازی می‌کنند و می‌گویند «آقا گفته»!ما یک دهه پیش با پدیده‌ای روبرو بودیم که در دوربین زل می‌زد و دروغ می‌گفت. حالا ما با پدیده‌هایی مواجه هستیم که به بیت‌المال دست‌اندازی می‌کنند و می‌گویند «آقا گفته» یا «آقا اجازه داده» یا یک روحانی که می‌گوید من هم مثل آقا.
مستقل‌آنلاین بهزیستی دستمزد جمهوری اسلامی 

  

تولید پراید با اسم جدید!از سال گذشته خبر‌هایی حاکی از خداحافظی پراید با صنعت خودروسازی منتشر شد. اردیبهشت ماه امسال خبر آمد که خط تولید پراید متوقف شده است و پس از آن در مرداد ماه مراسم رسمی توقف خط تولید این خودروی مردمی برگزار شد. اما چندی پیش خبری مبنی بر ادامه دار بودن خط تولید پراید در فضای مجازی منتشر شد. خبری که هم می‌توانست امیدوار کننده و هم ناامید کننده باشد.
خودروتک تولید بازار خودرو بازار رقابتی 

  

اگر شایستگی ندارید حرام است مسئولیت قبول کنیداین مساله هم مهم است که منی که می‌خواهم خودم را در معرض مسؤولیت عظیم قرار بدهم آیا واقعا توانایی‌های لازم برای این امر را دارم یا خیر؟ آیا من قبلا در یک جامعه کوچک‌تر، مسؤولیتی را که بر عهده‌ام بوده بخوبی انجام داده‌ام یا خیر؟
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری امام خمینی 

  

دبیرکل جنبش النجباء در عراق اعلام کرد، گروه‌های مقاومت هدف گرفتن مقرهای دیپلماتیک و نه سفارت آمریکا در بغداد را محکوم کردند.
نامه نیوز عراق یارانه الناز شاکردوست 

  

پمپئو: برجام امنیت اسرائیل و آمریکا را به خطر می‌اندازدوزیر خارجه آمریکا باز هم به تکرار اظهارات بی‌اساس علیه برجام پرداخت.
مثلث مایک پمپئو خاورمیانه خودرو 

  

«سگ‌ها» هم برای تشخیص «کرونا» وارد عمل شدندکشور فنلاند از سگ‌ها برای شناسایی کووید 19 استفاده می‌کند.
مملکت‌آنلاین زمین ماه مواد مخدر 

  

سردار داوود کریمی فرمانده معترض محسن رضایی در مستند کودتای خزنده کیست؟سردار داود کریمی از چهره‌های نظامی مهم دوران جنگ است که از مقلدان مرحوم منتظری بود. او از منتقدان محسن رضایی است که در جلسه مشهور سپاه که با نام کودتای خزنده منتشر شد، نامش برده می‌شود.
رویداد۲۴ محسن رضایی مدرسه مواد مخدر 

  

فروش ماهانه خودرو با قیمت فصلیطبق مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دو خودروساز بزرگ کشور باید طی نیمه دوم امسال، هر ماه در مجموع 25 هزار دستگاه محصول را در قالب فروش فوق‌العاده عرضه کنند؛ آن هم در شرایطی که شورای رقابت هر سه ماه یکبار نسبت به بازنگری قیمت‌ها اقدام می‌کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

پژو 2008 موجود در ایران ناگهان قدیمی شدپژو 2008 خودرویی اقتصادی در جهان و حالا یک خودرو لوکس در بازار ایران. پژو 2008 و پژو 301 به خودروهای برجامی شهرت داشتند که قرار بود به یک محصول روتین در صنعت خودرو کشور تبدیل شوند اما خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تحریم صنعت خودرو بدقولی پژو را به دنبال داشت و تولید پژو 301 که به سرانجام نرسید و تولید پژو 2008 نیز در سطحی محدود انجام گرفت.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

امیری:‌ ستاد کرونا درباره حضور روحانی در مجلس تصمیم می‌گیرد/ پیشنهادی برای سخنرانی ویدئو کنفرانسی رئیس‌جمهور نداشتیممعاون پارلمانی رئیس‌جمهور با بیان اینکه پیشنهادی برای برگزاری ویدئوکنفرانسی رئیس‌جمهور در مجلس نداشتیم، گفت: تاکنون ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره حضور و یا عدم حضور رئیس‌جمهور در جلسه رای اعتماد به رزم حسینی نظری نداده است.
تسنیم رئیس جمهور معاون پارلمانی دولت 

  

درخواست چند نهاد برای عرضه املاک مازاد در بورس کالا/ اعلام نحوه فروش متری مسکنمدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران در خصوص نهادهای دولتی که درخواست فروش املاک مازادشان را به بورس کالا ارسال کرده اند، بیان کرد: در حال حاضر مذاکراتی را با بانک‌ها، ستاد اجرای فرمان امام، مجمع جهانی اهل بیت، وزارت دفاع و وزارت صمت برای فروش اموال مازادشان در بورس کالا داشته ایم و درخواست هایی نیز برای پذیرش املاک به بورس ارسال شده است...
شما‌نیوز بورس کالا سازمان بورس و اوراق بهادار فروشنده 

  

چرا روند نزولی بورس ادامه دارد؟ + فیلم نزدیک 2 ماه است که بازار بورس دچار افت شده و همچنان این روند ادامه دارد و در این دوماه صحبت‌های زیادی از افراد مختلف درباره برگشت بازار سرمایه شنیده‌ایم ولی با این وجود هیچ کدام از قوانین جدید و حرف‌های مسئولان و حتی نرخ رشد دلار باعث بازگشت روند صعودی بورس نشده است و همچنان ارزش سرمایه‌های مردم درحال کاهش می‌باشد. منبع: اکوایران
گسترش ماه سرمایه دلار 

  

وام کرونا علاج نبود، وزیر قول حمایت دیگری را داددوازده‌هزار میلیارد تومان خسارت مالی به اضافه بیکاری بیش از 900 هزار نفر علاوه بر ورشکستگی و تغییر ش
خبرفوری وام ایران اقتصاد ایران 

  

شرایط درمان ناباروری در بحران کرونااقتصادنیوز :‌ویروس کرونا در چند ماه گذشته همه جهان را درگیر کرده است و به نظر می‌رسد تا دستیابی به یک واکسن مؤثر و ایمن، راهی طولانی باقی است. اما زندگی همچنان جریان دارد و زوج‌هایی که تصمیم به بارداری یا اقدام برای درمان ناباروری دارند، نمی‌توانند به ریشه‌کنی زودهنگام این ویروس دلخوش باشند.
اقتصادنیوز درمان ویروس ماه 

  

بیمه بیکاران کرونا در هاله‌ای از ابهام/ قراردادهای موقت کار باعث استثمار کارگران شده استعضو هیات مدیره کانون شورای اسلامی کار تهران گفت: پرداخت حق بیمه بیکار شدگان کرونا در هاله‌ای از ابهام است و ما خواستار تعیین تکلیف در این زمینه هستیم.
ایلنا بیمه بیکاری بیمه اینستاگرام 

  

کرونا در آسانسور چقدر زنده می‌ماند/ اینفوگرافیماندگاری ویروس کرونا در آسانسور بستگی به باز یا بسته بودن درب آسانسور دارد.
خبرفوری ویروس سلامت 

  

شاخص، باز به رشد 3 ونیم روزه نرسید؛ امید بورس ناامید شد + جدولاقتصادنیوز: تحلیل‌گران معتقدند برای تغییر روند بازار باید شاخص کل 3 ونیم روز رشد کند، در حالی که روزهای چهارشنبه و شنبه شاخص به ترتیب 1.9 و 0.25 درصد رشد کرده بود، امروز 2.7 درصد ریزش کرد تا امیدها برای تغییر روند بازار به ناامیدی تبدیل شود.
اقتصادنیوز شاخص جدول بانک صادرات 

  

پیک جدید کرونا چقدر طول می کشداقتصادنیوز :‌رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه پیک جدید اپیدمی کرونا از مرداد پیش بینی شده بود، گفت: باید به طور عاجل برای کنترل این شرایط فکر شود؛ بیشتر از اینکه به فکر دارو، درمان و یا تشخیص بیماری باشیم، باید پیشگیری کنیم؛ در غیر اینصورت احتمال دارد سیستم درمان در پاییز و زمستان به طور ناگهانی دچار مشکل شود.
اقتصادنیوز بیمارستان فوتبال بازی 

  

ایران در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود مردانی در مصاحبه با رادیو گفتگو با اشاره به اینکه وضعیت برخی شهرها حتی از قرمز نیز وخیم‌تر گزارش می‌شود، اظهار کرد: متأسفانه روند رو به تزاید موارد جدید بیماری منجر به بستری بیماران در بخش‌ها و ICU بیمارستان‌ها شده است. وی با ابراز تأسف از فزونی گرفتن آمار مرگ و میر ناشی از ابتلاء به کووید 19 در کشور گفت: هشدارهایی که در مصاحبه‌های قبلی با رادیو…
مهر درمان مصاحبه رادیو 

  

پیک جدید کرونا بین 4 تا 8 هفته طول می‌کشد/وضعیت اپیدمی نسبت به اسفند و فروردین وخیم‌تر استرییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه پیک جدید اپیدمی کرونا از مرداد پیش بینی شده بود، گفت: باید به طور عاجل برای کنترل این شرایط فکر شود؛ بیشتر از اینکه به فکر دارو، درمان و یا تشخیص بیماری باشیم، باید پیشگیری کنیم؛ در غیر اینصورت احتمال دارد سیستم درمان در پاییز و زمستان به طور ناگهانی دچار مشکل شود.
رویداد۲۴ بیمارستان زمستان وزارت بهداشت 

  

استاندار تهران گفت: برای مقابله با ویروس کرونا در تهران به چابک سازی و کم کردن تراکم و اعمال محدودیت‌ها نیازمند هستیم.
صراط پایتخت تهران ویروس