ایلنا   |  سیاسی  |  

امکان توقف اعمال اصل 85 بر طرح حمایت از حقوق کاربران وجود دارد/ همکاری در حوزه اینترنت را در تفاهنامه ایران و چین ندیدم/ منشاء طرح حمایت از کاربران، خارج از مجلس است

سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی، گفت: طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی بیرون از مجلس پخت و پز شده است، به خاطر همین ما اصرار داشتیم که حداقل اصل هشتاد و پنجی نشود و به مجلس بیاید در کمیسیون‌های اصلی و فرعی رسیدگی شود.

امکان توقف اعمال اصل 85 بر طرح حمایت از حقوق کاربران وجود دارد/ همکاری در حوزه اینترنت را در تفاهنامه ایران و چین ندیدم/ منشاء طرح حمایت از کاربران، خارج از مجلس است

سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی، گفت: طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی بیرون از مجلس پخت و پز شده است، به خاطر همین ما اصرار داشتیم که حداقل اصل هشتاد و پنجی نشود و به مجلس بیاید در کمیسیون‌های اصلی و فرعی رسیدگی شود.

غلامرضا نوری قزلجه نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در رابطه با «وجود تبصره‌ای در آئین‌نامه داخلی مجلس که براساس آن با درخواست 15 نفر از نمایندگان می‌توان درخواست توقف رسیدگی به طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی را مطرح کرد»، گفت: بله چنین مساله‌ای امکان‌پذیر است، منتها مجددا نیاز به تصویب مجلس و رأی‌گیری در صحن علنی دارد. طبق تبصره 2 ماده 167 آئین‌نامه داخلی مجلس، 15 نفر از نمایندگان می‌توانند تقاضای لغو رسیدگی را مطرح کنند؛ نه‌‌تنها در این مرحله بلکه تا قبل از مرحله تایید شورای نگهبان امکان طرح این تقاضا وجود دارد. در آنجا هم موافق و مخالف صحبت کرده و در صحن علنی رأی‌گیری خواهد شد، منتها این هم منوط به رای مجلس است.

سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به غیبت حدود 70 نفر از نمایندگان در زمان رأی‌گیری برای طرح مذکور، در یک جلسه با حضور بخشی یا تمامی از این غایبین احتمال تغییر نتیجه وجود دارد؟ تصریح کرد: ما نمی‌دانیم که نظر این غایبین چه بوده، موافق بودند یا مخالف اما طبیعتاً این احتمال وجود دارد برخی نظرات تغییر کند یا تغییر کرده باشد.

وی افزود: ما در فراکسیون از ابتدا مخالفت‌مان را اعلام کرده بودیم هم با اعمال رسیدگی اصل 85ی به این طرح و هم با برخی از مفاد اصلی آن و تا هر جا که ممکن باشد این مخالفت و پیگیری را ادامه خواهیم داد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در رابطه با اینکه آیا مساله همکاری در حوزه زیرساخت های اینترنت و شبکه ملی اطلاعات از جمله مواردی بود که در قرارداد 25 ساله ایران و چین درج شده باشد، بیان کرد: من چنین چیزی ندیده بودم. البته هنوز چیزی به صورت رسمی از این قرارداد منتشر نشده بود و فقط یک تفاهمنامه کلی با چند بند منتشر شد و قراردادهای ریز و جزیی به ما اعلام نشده بود.

نوری قزلجه در رابطه با بحثی که گفته است «منشاء این طرح خارج از مجلس است» اظهار داشت: بله متاسفانه این موضوع هم مشخص شد. من از پیگیری‌هایی که از چند ماه گذشته در رابطه با این موضوع داشتم خودم به این نکته رسیده بودم ولی خیلی مستند نبود که آدم بتواند آن را اظهار کند، آن هم در فضایی مانند تلویزیون. اما در این روزها دیدید که طراحان طرح به نوعی آمدند و خودشان را معرفی کردند که مثلا «ما این را اینطور نوشتیم» یا در فلان موضوع گفتند که «نظر ما این نیست یا این نبود» یا «اینطور نخواهد شد» آن هم افرادی غیر نماینده و بیرون از مجلس خودشان به صراحت و به وضوح گفتند که طراح این موضوع هستند. چند شب قبل یک برنامه‌ای بوده که من ندیدم اما ظاهراً ضمن اینکه به عنوان طراح حضور پیدا کردند، به آن محدودیت‌هایی که ما اشاره کردیم اتفاق خواهد افتاد، هم اذعان شده است.

وی ادامه داد: این برای مجلس خوب نیست، اگرچه مجلس از نظرات کارشناسان، متخصصان، خبرگان و اهل فن کمک می‌گیرد برای طراحی طرح، اما اینکه نهایتا خود نمایندگان و طراحان باید اشراف کامل بر طرح داشته باشند نه اینکه همه صفر تا صد کار را به کارشناسان و افراد بیرون از مجلس بسپارید، این برای مجلس خیلی بد است. من حتی این اعتراضی هم داشتم که در صداوسیما طرح این موضوع به این شکلی که افراد غیر نماینده به عنوان طراح این طرح بیاید و صحبت کنند، توهین به مجلس است اما در پاسخ به من می‌گفتند که از نمایندگان هم کسی حاضر نیست بیاید دفاع کند، نمی‌توانیم کسی را پیدا کنیم یا با کسانی که صحبت می‌کنیم حاضر نیستند بیایند و دفاع کنند، در عین همه این‌ها برای مجلس ایراد و اشکال اساسی است و مجلس را به حاشیه می‌برد.

نماینده مردم بستان‌آباد در ادامه پیرامون این مساله که «به‌نظر می‌رسد که نماینده‌های موافق هم خودشان خیلی به طرح مسلط نیستند»، گفت: بله متاسفانه اینطور است و دلیلش هم این است که موضوع بیرون از مجلس پخت و پز شده است، به خاطر همین ما اصرار داشتیم که حداقل اصل 85ی نشود و به مجلس بیاید در کمیسیون‌های اصلی و فرعی رسیدگی شود. این طرح ابعاد مختلفی دارد، ابعاد اقتصادی بسیار بالایی دارد و لازم است که به کمیسیون مربوطه برود و مطرح شود. همچنین ابعادی مرتبط با بخش‌های حاکمیتی در حوزه تصدی‌گری دارد که باید برود در کمیسیون اصل 44 بررسی شود یا در جایی متعرض آن وجوه و عوارضی که ما از اپراتور ها گرفتیم و در قانون مشخص کردیم که برای توسعه زیرساخت در روستاها و نگهداری مخابرات مناطق محروم هزینه شود؛ خب این اعتبارات را برمی‌دارد و در اختیار مرکز ملی فضای مجازی قرار می‌دهد برای تهیه پلتفرم‌ها. یعنی به خیلی از حوزه‌ها ورود پیدا می‌کند و صرفا یک چیز فنی در حوزه فضای مجازی نیست، جنبه‌های فرهنگی و اجتماعی زیادی هم دارد و ما می‌خواستیم که به کمیسیون‌های تخصصی خود برود.

وی افزود: در این طرح بخش مهمی از دولت در وزارت ارتباطات می‌رود زیر مجوعه ستادکل نیروهای مسلح، همچنین ستادکل فائق بر تشکلات دولتی اجرایی قرار دارد و آئین‌نامه‌ها را ستاد پیشنهاد می‌کند. همه هماهنگی‌ها باید با ستادکل باشد. خب این‌ها اساساً وارد ساختار اداری ما وارد می‌شود در حال تغییر آن است که به نظرم حتما باید در کمیسیون‌های مربوطه بررسی شود و ابعاد مختلفی دارد.

نوری قزلجه همچنین با اشاره به این اشکالات طرح، ادامه داد: به همین خاطر ما اصرار داشتیم که روند بررسی طرح براساس اصل 85 انجام نشود؛ به طور کامل در کمیسیون‌های مجلس بررسی شود و مجددا هم بیاید و نظر صحن و نمایندگان را بند به بند و ماده به ماده داشته باشد. متاسفانه دلایلی در توجیه درخواست بررسی اصل هشتادوپنجی آمد که چیزی شبیه عذر بدتر از گناه بود، اینکه گفتند «مجلس حضور قلب ندارد» یا «مجلس وقت‌ نمی‌گذارد» یا «اینکه نطق‌ها و تذکرها و سوالات و تحقیق و تفحص‌ها زیاد است و وقت نمی‌شود به این موضوع رسیدگی شود» و موارد این چنینی که من از خود نماندگان شنیدم خوب نبود.

وی افزود: خب اصلا مجلس چه کاری مهمتر از قانونگذاری دارد؟ اگر لازم است باید وقت بیشتری بگذاریم. همچنین این کار چندان هم عظیم نبود که نشود به صورت عادی و در صحن روی آن کار کرد. در مجموع ما امیدواریم که بتوانیم این مساله رسیدگی را با روش‌هایی که در آئین‌نامه پیش‌بینی شده محقق کنیم و در این راه از همه فرصت‌ها استفاده خواهیم کرد.

سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی در پایان و در پاسخ به این سوال که «با توجه به رد هرگونه رایزنی پیشینی» درخصوص این طرح از سوی سخنگوی شورای نگهبان، چه میزان احتمال وجود دارد که شورای نگهبان طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی را رد کند؟»، بیان کرد: این احتمال هم وجود دارد، البته من بحث صرفاً اصل هشتادوپنجی این طرح را خیلی پررنگ نمی‌بینم اگرچه وجود دارد و این به نظر شورای نگهبان برمی‌گردد اما به غیر از ابعاد مالی، این طرح تعدادی از اصول قانون اساسی در بخش مربوط به اختیارات مجلس در حوزه نظارت و ... را هم نقض می‌کند. همچنین اختیار را از تشکیلات‌ اداری و دولتی که ما به عنوان مجلس روی آن‌ها نظارت داریم و بررسی و سوال می‌کنیم، می‌گیرد و به یک شورای فراقوه‌ای می‌دهد. در آنجا هم همه چیز را در اختیار ستادکل نیروهای مسلح قرار می‌دهیم، خب در این شرایط ما اختیارات نظارتی مجلس را برای همیشه داریم از دست می‌دهیم که این مساله با 3-4 اصل از اصول قانون اساسی در این حوزه مغایرت دارد.

وی ادامه داد: همچنین در حوزه اختیارات دولت و رئیس‌جمهور هم با حدود 4 اصل مغایرت دارد. از نظر قانون اساسی هم با چندنفر مختلف از قانون اساسی مغایرت دارد و به نظرم این‌ها خیلی پررنگ‌تر از اصل هفتادوپنجی است، اصل 75 مشکلش با پول حل می شود اما این موارد که حقوق مردم و مجلس و دولت است با پول قابل حل شدن نیست.

انتهای پیام/

اصل 44 مخابرات خبرنگار   اخبار برگزیده
  

خارجی‌ها دیدند واکسن داخلی سر زبان‌ها افتاده گفتند واکسن بدهیم تا خودکفا نشوندمجلس هیچ‌وقت مخالف واردات واکسن نبوده است. البته ما الان هم می‌گوییم که واکسن از انگلیس و آمریکا وارد نمی‌کنیم چون به انگلیس و آمریکا اعتماد نداریم. درواقع همان اعتمادی که به فرانسه کردیم برای ما کافی است. فرانسه کلی خون آلوده وارد کشور ما کرد و موجب شد بسیاری از جوانان ما دچار ایدز شوند.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی زمستان مجلس شورای اسلامی 

  

تغییر موضع و دوگانگی رفتاری در اصولگرایان از نگاه عباس عبدیعباس عبدی در یادداشتی نوشت: دوگانگی‌های رفتاری در سیاست و رقابت‌های سیاسی در همه جا معمول است، ولی نه تا این حدی که در ایران می‌بینیم. به ویژه در مسائل مهم مثل برجام و واکسن که با جان و زندگی مردم در ارتباط است نباید تا این حد غیرمسوولانه رفتار کرد.
نامه نیوز روزنامه اصولگرایان دولت 

  

چرا رئیسی در انتخابات، خود را «مستقل» اعلام کرد؟اگر صفحه شطرنج سیاست ایرانی را مورد کنکاش و واکاوی قرار دهیم، با روایت‌ها و گزاره‌هایی متفاوت روبرو می‌شویم که نه‌تنها از استیلای این یا آن جناح معروف و شاخص سیاسی حکایت نمی‌کند، بلکه بر این باور است که دوره اقتدار این دو جناح سنتی سرآمده.
فردا اصولگرایان شطرنج شاخص 

  

افزایش قیمت ارز موقتی خواهد بود/ درخواست ما از دولت اجرای برنامه کوتاه‌مدت برای بهبود وضعیت معیشت مردم استنماینده مجلس یازدهم در با اشاره به اقدامات مجلس سیزدهم تصریح کرد که با همراهی دولت وضعیت اقتصادی و معیشت مردم رو به بهبود خواهد رفت و افزایش قیمت ارز قطعاً موقتی خواهد بود.
ایلنا افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

احتمال شکست مرز حساس قیمت سکه/ زنگ خطر برای ریزش در بازارامروز بازار جهانی طلا تعطیل است و در صورتی که قیمت دلار نتواند به بالای سطح 27 هزار و 500 تومان برگردد، قیمت سکه امامی به کانال 11 میلیون و 700 هزار تومان ریزش خواهد کرد.
اقتصادنیوز قیمت بازار جهانی طلا دلار 

  

بازگشت رنگ آبی به نقشه کرونایی | اخبار خوش درباره تمامی استان‌های کشوربا روند نزولی شدن مراجعان سرپایی و بستری به مراکز درمانی و بنا بر اعلام اپلیکیشن ماسک، تمامی استان‌های کشور از قله خیز پنجم کرونا عبور کردند.
۵۵ آنلاین رنگ استان آذربایجان غربی واکسیناسیون 

  

اسمش طرح صیانت است اما هدفش رانت و درآمدهای نجومی برای خواص!از سویی دیگر حمایت‌های میلیاردی در انتظار اپلیکیشن‌های پیام‌رسان ملی است که رانت خوبی برای حمایت از این طرح است. البته که درآمدهای نجومی برای دورزدن این محدودیت‌ها را نیز نباید فراموش کرد؛ مانند درآمد حاصل از فروش فیلترشکن‌ها که در سال‌های اعمال فیلترینگ قابل چشم‌پوشی نیست.
مستقل‌آنلاین روزنامه اصولگرایان قانون 

  

کسانی که در قدرت نیستند هم دیدگاه‌هایشان را برای پیشرفت کشور ارائه دهند/ اصلاح‌طلبان باید پل ارتباطی با حاکمیت ایجاد کنندیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: حاکمیت نسبت به اصلاح‌طلبان بی‌اعتماد شده است و این اعتماد باید بازسازی شود بنابراین اصلاح‌طلبان باید بتوانند پل ارتباطی با حاکمیت ایجاد کرده و این اعتماد را بازسازی کنند.
ایلنا ترامپ شورای نگهبان اصلاح طلبان 

  

پیام‌های ارسال محموله سوخت ایران به لبنانجام جم/ ارسال محموله سوخت ایران به لبنان، چه تاثیری بر مناسبات قدرت در منطقه غرب آسیا خواهد گذاشت و در چه بستر و فرامتنی قابل تحلیل و بررسی است؟
مثلث ایران بهاره رهنما لبنان 

  

کیهان برای مشروعیت دادن به طالبان به امام خمینی متوسل شد!کیهان نوشت: در طول دو دهه گذشته، طالبان برای جلب نظر ایران به فراخوان حضرت امام خمینی مبنی بر حرکت مسلمان‌ها به سمت تشکیل حکومت‌های مستقل از قدرت‌های سلطه‌طلب خارجی و نیز مقابله با مفسدین داخلی استناد کرده است.
مستقل‌آنلاین روزنامه کیهان طالبان امام خمینی 

  

تجمع هواداران استقلال مقابل وزارت ورزش| حمایت هواداران از مجیدیشماری از هواداران تیم فوتبال استقلال از صبح امروز مقابل وزارت ورزش و جوانان به حمایت از فرهاد مجیدی تجمع کردند.
خانه فوتبال باشگاه استقلال استقلال وزارت ورزش و جوانان 

  

دستور لغو اجرای سند 2030 صادر شددبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: هفت مصوبه مهم این شورا که مدت‌ها بر زمین مانده بود،از سوی رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد...
مستقل‌آنلاین شورای عالی انقلاب فرهنگی زمین رئیس جمهور 

  

مدیرکل آژانس آمد و رفت، ما از توافق صورت گرفته بی‌اطلاعیم/ اسلامی فردا به نمایندگان ملت توضیح دهدنماینده قم در مجلس در تذکر شفاهی خواستار دعوت و توضیح رئیس سازمان انرژی اتمی درخصوص توافق صورت گرفته با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شد.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی مجلس شورای اسلامی قانون 

  

اعتراف خبرنگار عربستانی بعد از بازی: استقلال غول آسیاستخبرنگار عربستانی در تحلیل بازی الهلال و استقلال، گفت: الهلال به خاطر بازی در زمین بی طرف شانس زیادی آورد.
خانه فوتبال خبرنگار بازی استقلال 

  

طرح نمایندگان برای تحقیق و تفحص مدیریت مقابله با کرونا در دولت روحانیفارس/ 40 نفر از نمایندگان در طرح خود برای تحقیق و تفحص از ستاد ملی مقابله با کرونا، مدعی شدند که دلایل سوء مدیریت کرونایی دولت روحانی، علت تغییر در پروتکل درمانی و داروها، تخصیص ارز واردات دارو و علت تاخیر در واکسیناسیون باید بررسی شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت دولت دوازدهم 

  اخبار داغ
  

اگر نظر شورای نگهبان تغییر نکرده باشد بر مصوبه واردات خودرو خارجی ایراد می‌گیرد/ وزیر صمت با واردات خودرو موافق نیست/ با مصوبه مجلس قیمت خودروی داخلی کاهش می‌یابدنماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در رابطه با «مصوبه مجلس مبنی بر دادن مجوز برای ورود خودروهای خارجی» گفت: اگر نظر شورای نگهبان تغییر نکرده باشد باز هم بر مصوبه واردات خودرو خارجی ایراد خواهد گرفت.
برنا مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان تبریز 

  

کودکان و نوجوانان آسیب دیده‌ترین قشر دوران کرونا/ 83 میلیون ایرانی در معرض آسیب‌های روانیمحمد حاتمی گفت: طی شیوع بیماری کرونا بیشترین قشری که از لحاظ روانی آسیب دیده‌اند، کودکان و نوجوانان هستند چراکه در این مرحله از رشد، افراد در سن هویت یابی، علم آموزی و مهارت آموزی اند.
برنا کودکان نوجوانان 

  

آیا واقعا واکسن کرونای سینوفارم برای کودکان 3 سال به بالا بی خطر است؟داده‌های مقدماتی منتشرشده آزمایش واکسن کرونای شرکت چینی سینوفارم نشان‌دهنده بی‌خطر بودن آن در افراد 3 تا 17 ساله است.
برنا کودکان 

  

صف تقاضا برای دینار عراق/منطقه امن برای قیمت دلارمعامله‌گران علت نوسان را در دو عامل می‌دانند، نخست تکذیب اخبار شب گذشته و دومی تحولات مربوط به رئیس کل بانک مرکزی.
اقتصادنیوز عراق قیمت دلار 

  

احتمال پرش دوباره ویروس کرونا از حیوان به انسانویروس کووید19 احتمالا یک بار از حیواناتی مثل خفاش و پانگولین به انسان جهش پیدا کرده است. احتمالا دارد این اتفاق یک بار دیگر در ماه های اخیر رخ داده باشد.
برنا ویروس حیوان ماه 

  

کدام استان‌ها با بیشترین چالش بیماری کرونا در کشور مواجه هستند؟رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: در روزهای اخیر شاهد کاهش تدریجی موارد ابتلا، بستری و فوت ناشی از بیماری کووید 19 در کشور هستیم.
برنا وزارت بهداشت 

  

سیاست کرونایی جدید شرکت اپلاپل در حال اجرای سیاست کرونایی جدیدی برای آزمایش کارکنان آمریکایی دفاتر و مراکز فروش خود است.
گسترش اپل فناوری ویروس 

  

بستری‌ها و فوتی‌های کرونایی در استان بوشهر روند کاهشی داردرئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از کاهش تعداد بستری‌های کرونایی در استان بوشهر به 235 بیمار خبر داد و گفت: طی شبانه روز گذشته دو مورد فوتی کرونایی در استان داشته‌ایم.
۵۵ آنلاین ویروس استان بوشهر بیمارستان 

  

آیا واقعا تزریق دز سوم واکسن کرونای سینوفارم در افزایش آنتی بادی در بدن خیلی موثر است؟تحقیقی جدید نشان می دهد یک هفته پس از دریافت دز سوم واکسن کووید19 سینوفارم سطح آنتی بادی بدن انسان نسبت به 5 ماه پس از دریافت دز دوم، افزایش می یابد.
برنا بدن انسان ماه 

  

تجربه زندگی در مریخ به شرط دریافت واکسن کروناناسا مشغول آماده سازی برای ارسال فضانوردان به مریخ است. شرکت کنندگان باید شبیه سازی پرواز بلند مدت فضانوردان را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند و واکسن کووید 19 نیز تزریق کرده باشند.
برنا مریخ ناسا شبیه سازی 

  

بورس در گرداب رکود/ سایه سنگین دلار بر سر بورسشاخص بورس روز یکشنبه تحت تاثیر قیمت دلار با کاهش همراه شد.
اقتصادنیوز گرداب دلار شاخص 

  

این واکسن کرونا جای فایزر را در ایران گرفت!عضو کمیته علمی کووید19 کشور گفت: اخیرا محموله‌ای از سینوفارم ساخت امارات که همان حیات وکس است به کشور وارد شده است.
برنا ایران 

  

پیش بینی بورس فردا 29 شهریور 1400/هیجان منفی در بورساقتصادنیوز: با بازگشایی کامودیتی ها، بخشی از تک سهم ها منتظر فرصت برای بهبود روند معاملات هستند. اگرچه فشار سمت عرضه همچنان با هیجان به نفع فروشندگان است.
اقتصادنیوز 

  

مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص واکسیناسیون دانش آموزان و افراد زیر 18 سال در آذربایجان شرقی، گفت: فعلا نوبت دهی متولین مهرماه82 تا مهرماه 83 در سامانه انجام می‌گیرد و منتظر هستیم تا بخشنامه نوع واکسن تزریقی از سوی وزارت خانه تا روزهای آتی ابلاغ شود تا واکسیناسیون این گروه را در استان آغاز کنیم‌.
نامه نیوز جزیره کیش مهاجرت تبریز 

  

راهکاری برای کاهش تخلفات بورسیبه گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، اجرای عرضه اولیه به روش ترکیبی، باعث کاهش اغواگری در بازار سرمایه می‌شود.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه سهام