تسنیم   |  اقتصادی  |  

وزیر بازرگانی یا وزیر "مسئول گرانی"؟/دلیل مجلس برای تفکیک وزارت صمت اعلام شد

یک نماینده مجلس دلیل تفکیک وزارت بازرگانی از صنعت را تلویحا انداختن مسئولیت گرانی ها بر گردن وزیر جدید بازرگانی اعلام کرد گفت: در آینده وزیر بازرگانی مسئول افزایش قیمت ها خواهد بود.

وزیر بازرگانی یا وزیر "مسئول گرانی"؟/دلیل مجلس برای تفکیک وزارت صمت اعلام شد

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، یک نماینده مجلس علت تفکیک وزارت صمت به دو وزارتخانه را وضعیت نامطلوب اقتصادی و شفاف نبودن قیمت ها اعلام کرد.

هادی قوامی بعنوان نماینده موافق تفکیک وزارتخانه صمت به دو وزارتخانه "تجارت و خدمات بازرگانی" و وزارتخانه"صنایع و معادن" از ضرورت این تفکیک خبر داد و گفت: تنظیم قیمت گذاری کالا، هدایت سیاست پولی و ارزی، هدایت سرمایه گذاری ها، تنظیم و تشویق تولیدی ها از ضرورت های تاسیس این وزارتخانه خواهد بود و بخشی از مشکلات دولت را حل خواهد کرد.

این نماینده مجلس وزارت جدید "تجارت و خدمات بازرگانی" را یک وزارتخانه فرابخش اعلام کرد و گفت:وزارتخانه جدید منافع هر دو گروه تولید کنندگان و مصرف کنندگان را در بر می گیرد.

او با بیان اینکه تفکیک این وزارتخانه هزینه سنگینی نخواهد داشت، گفت: از 2 میلیون و 300 هزار کارمند دولت، 8 هزار کارمند در وزارت صمت، 900 هزار در وزارت آموزش و پرورش و 450 هزار نفر هم در وزارت بهداشت مشغول بکارند.

او با اشاره به اینکه تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) بار مالی خاصی بر دوش دولت نخواهد گذاشت، گفت: الان وزارت صمت در حاشیه رفته است. با تفکیک این وزارتخانه، وزیر تجارت و خدمات بازرگانی مسئول بازار است و شفاف سازی قیمت ها صورت خواهد گرفت. در آینده وزیر بازرگانی مسئول افزایش قیمت ها خواهد بود.

قوامی خروج از وضعیت نامطلوب اقتصادی حاضر را دلیل دیگر تفکیک وزارت صمت به دو وزارتخانه و تشکیل "وزارت تجارت و خدمات بازرگانی" اعلام کرد.

یک نماینده مجلس به عنوان مخالف این تفکیک هم گفت: تصویب کلیات طرح تشکیل وزارت بازرگانی که پیش از این سه بار از سوی مجلسی‌ها رد شده بود با مخالفت تعدادی از نمایندگان روبرو شد و برای مرتبه چهارم و به اصرار رئیس جمهور به تصویب رسید.

محمدرضا منصوری با بیان اینکه به دنبال یک آدرس غلط می گردیم گفت: تفکیک و ادغام وزارتخانه ها یکسال زمان بر است. تشکیل وزارت خانه جدید هزینه های سنگین دارد. امسال با 120 هزار میلیارد تومان کسری بودجه روبرو هستیم.

او افزود: قابل تصور نیست چرا دولت زیر بار این مسئولیت رفته است. گفته می شد اگر وزارت صمت تفکیک شود اوضاع بهتر می شود اما اینطور نیست به دنبال یک آدرس غلط می رویم. اگر گرانی بیشتر شود و اوضاع اقتصادی بدتر شود دیگر رئیس جمهور توضیحی نخواهد داشت.

نماینده مردم ساوه و زرندیه، در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی افزود: بهبود اوضاع در یک وزارتخانه به عمکرد مدیریت و کارکنان آن دارد. پیش از این با تفکیک در وزارت راه و شهرسازی با کلی مشکلات روبرو شدیم.

منصوری گفت: چنانچه این تفکیک به تصویب شورای نگهبان برسد گذشت زمان درست یا نادرست بودن این تفکیک را مشخص می کند.

انتهای پیام/

وزارت بازرگانی سیاست پولی گرانی   اخبار برگزیده
  

3 خودروی جایگزین پژو 405 چقدر موفق خواهند بود؟روز گذشته ایران خودرو به صورت رسمی برنامه خود برای معرفی مدل‌های جانشین پژو 405 جی‌ال‌ایکس را اعلام کرد. بر این اساس تیپ گازسوز این خودرو جایگزین مدل‌های تاکسی خواهند شد و البته برای پر کردن جای خالی مدل محبوب بنزینی سمند، پارس و رانا در نظر گرفته شده است. حالا نکته مهم اینجاست که این 3 خودرو در فاز قیمت دیگری قرار دارند.
خودروتک پژو ایران خودرو ایران 

  

تولید یک مدل پراید متوقف نمی شود؟در حالی که بحث توقف تولید پراید جدی است و حتی برنامه زمانبندی آن نیز از سوی شرکت سازنده اعلام شده است، به نظر می رسد تولید دست کم یک مدل از پراید ادامه پیدا خواهد کرد و صحبتی از توقف تولید آن به میان نیامده است.
خودروتک تولید خودرو پژو 

  

نظر رهبر انقلاب در مورد «چندهمسری»/ بیانیه 3 کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران/ مشروح هشتمین پرونده رسیدگی به 9 متهم اقتصادی/ شکایت 100 دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارتانتقاد یک وکیل دادگستری از عدم مشخص شدن سرنوشت پرونده معاون شهردار پیشین و عضو دفتر رئیس قوه قضائیه، گزارش نشنال اینترست از آمادگی سیستم دفاعی ایران برای مقابله با تهدیدها، بیانیه 3 کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران، آغاز ثبت نام داوطلبان نمایندگی یازدهمین دوره­ ی مجلس از 10 آذر،‌ مشروح هشتمین پرونده رسیدگی به 9 متهم اقتصادی، شکایت 100 دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارت، ...
ایلنا رهبر انقلاب ستاد انتخابات کشور ایران 

  

اگر ترامپ دانشجوی تاریخ بود، می‌دانست که در سال 1964، آمریکا درگیری طولانی و خونینی در ویتنام را با بهانه حمله به دو ناوشکن در آب‌های جنوب چین شروع کرد. لذا اگر ترامپ به‌دنبال دلیلی برای انتقام‌جویی علیه ایران باشد، می‌تواند مطمئن باشد که لیستی بلند از اقدامات تحریک‌آمیز را در جیبش حمل می‌کند و انتخاب‌های فراوانی دارد.
نامه نیوز روزنامه ترامپ باراک اوباما 

  

مدیر بخش سیاست عدم اشاعه تسلیحات اتمی در انجمن کنترل تسلیحات آمریکا، گام چهارم کاهش محدودیت‌های ایران به موجب برجام را نقض این توافق بین المللی ندانست و گفت در حال حاضر ایران به دنبال دستیابی به بمب اتم نیست.
نامه نیوز غنی سازی اورانیوم آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

رییسی : عقب نشینی نمی کنیمدستگاه قضایی در مقابله با فساد عادلانه و منصفانه عمل می کند
مثلث قوه قضاییه جمهوری اسلامی حوزه 

  

نشریه آمریکایی : ترامپ جرات جنگ با ایران را نداردفارن افرز نوشت: در مقابل فشار حداکثری آمریکا ایران تاب آورد و قدرتمندتر شد.
مثلث ترامپ جنگ ایران 

  

آنکه در مبارزه با فساد «خط قرمز» داشت احمدی‌نژاد بودذوالنوری مدعی شده بود که رییس جمهور قصد داشته مردم یزد را با هم درگیر کند. روزنامه ایران در سر مقاله خود به اظهارات رییس کمیسیون امنیت ملی پاسخ داد و نوشت: اتفاقاً آخرین تجربه به جان هم انداختن مردم شاهکار دوستان و همفکران جناب ذوالنور در مشهد و در دی ماه سال 96 بود که به سرعت سراسری شد و با تدابیر وزارت کشور و نیروی انتظامی آن آشوب فروکش کرد.»
مستقل‌آنلاین ابوالحسن بنی صدر پدر احمدی نژاد 

  

تحریم مداحان میلیونی/مداح 25 میلیون تومانی نمی‌خواهیم!مسئول «هیئت انصارالمحسن» قم پ: زنگ زدیم به آقایی که متاسفانه در سیمای خودمان اعلام می‌کند من چیزی نمی‌گیرم، گفت برای یک شب 25 میلیون تومان می‌گیرم. 25 میلیون تومان برای نیم ساعت مداحی، یعنی ثانیه‌ای و دقیقه‌ای چند؟ این درد را به کجا ببریم؟ یک نفر دیگر گوشی را برداشته می‌گوید چه جور برنامه‌ای می‌خواهید؟ ... می‌گوید مثلا اگر توی روضه کسی غش کرد، مبلغ می‌رود بالا!»/ایرنا
مستقل‌آنلاین مداحان قم 

  

اظهارات جدید زنگنه درباره «سهمیه‌بندی بنزین»اقتصادنیوز؛ بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت توضیحاتی را درباره مخزن جدید نفتی کشف شده و بحث‌های مطرح شده درباره سهمیه‌بندی بنزین ارائه کرد.
اقتصادنیوز بیژن نامدار زنگنه سهمیه بندی بنزین بنزین 

  اخبار داغ
  

زننده دو گل عراق برابر ایران هر کدام هدیه ای به ارزش 90 هزار دلار دریافت خواهند کرد.
صراط جدول دلار عراق 

  

مدافع تیم ملی عراق بعد از پیروزی مقابل ایران گفت: با تمام مشکلاتی که داشتیم در این بازی به پیروزی رسیدیم و مردم عراق را در شرایط سخت خوشحال کردیم.
نود ایران عراق بازی 

  

جزئیات قیمت برق رمزارزهامطابق با جزئیات اعلام شده، قیمت برق مراکز استخراج رمزارزها به ازای هر کیلووات ساعت در هشت ماه از سال
خبرفوری قیمت برق ماه 

  

رئیس قوه قضائیه: نارضایتی برخی افراد از مبارزه با فساد اهمیتی نداردرئیس قوه قضائیه گفت: باید جامعه احساس کند که عدالت اجرا و با فساد مبارزه می‌شود، این که برخی از اشخا
خبرفوری آموزش نیروهای مسلح حضرت معصومه 

  

دستگیری یک قاچاقچی ارز توسط وزارت اطلاعاتروابط عمومی اداره کل اطلاعات استان یزد اعلام کرد: با انجام اقدامات اطلاعاتی، یکی از قاچاقچیان ارز که
خبرفوری ارز وزارت اطلاعات روابط عمومی 

  

تاثیر نوسانات ارزی در بورساقتصادنیوز: اگر چه فعالان بازار سهام نیم نگاهی به بازار ارز متاثر از نوسانی بودن آن دارند اما با درک محدودیت در رشد این بازار نمی‌توان وزنه تاثیرگذاری را برای آن لحاظ کرد. در این میان متغیرهای مداخله‌گر نظیر قیمت‌های جهانی، هجوم نقدینگی سرگردان و نیز مشکلات ناشی از تحریم مواردی هستند که می‌توانند میزان تاثیرگذاری مستقیم را تحت تاثیر قرار دهند...
اقتصادنیوز سهام ارز قیمت 

  

یک قاچاقچی مخوف ارز دستگیر شدروابط عمومی اداره کل اطلاعات استان یزد اعلام کرد: با انجام اقدامات اطلاعاتی، یکی از قاچاقچیان ارز که در زمینه خرید و فروش ارز و صدور حواله‌های ارزی غیر مجاز، فعالیت داشت، دستگیر شد...
مستقل‌آنلاین ارز روابط عمومی استان یزد