تسنیم   |  اجتماعی  |  

جهان از گردشگری انبوه به سمت گردشگری تخصصی پیش می‌رود/ طراحی سامانه‌ آنلاین برای صدور مجوزهای گردشگری کشاورزی

مسئول بخش گردشگری روستایی و کشاورزی وزارت میراث فرهنگی با اشاره به تغییر رویکرد توریسم جهانی از گردشگری انبوه به گردشگری تخصصی، گفت: یکی از مصادیق گردشگری تخصصی، گردشگری کشاورزی است که به دنبال رشد و توسعه آن در کشور هستیم.

جهان از گردشگری انبوه به سمت گردشگری تخصصی پیش می‌رود/ طراحی سامانه‌ آنلاین برای صدور مجوزهای گردشگری کشاورزی

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ اهمیت گردشگری برای دستیابی به اقتصاد پایدار مدتهاست که دغدغه مسئولان این حوزه و سیاستگذاران حوزه اقتصادی است، چرا که الگوی موفق دستیابی به اقتصاد پایدار مبتنی بر گردشگری، در همسایگی کشور خودمان قابل بررسی است. برای توسعه گردشگری می‌توان به راهکارهای خلاقانه‌ای دست پیدا کرد و یکی از این راهکارها که هم می‌تواند به توسعه گردشگری روستایی منجر شود و هم به اقتصاد کشاورزان فصلی کمک کند، توسعه گردشگری کشاورزی است. در همین رابطه با مهدی بهاروند مسئول بخش گردشگری روستایی و کشاورزی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور گفت‌وگو کردیم که می‌خوانید.

 

تسنیم: ابتدا یک توضیح راجع به جزئیات اجرای طرح گردشگری کشاورزی در کشور بفرمایید و آیا تمرکز بر این حوزه می‌تواند بخشی از آسیبهای حوزه گردشگری را که در بدترین وضعیت خود به سر می‌برد جبران کند؟

گونه‌های مختلفی از گردشگری در دنیا وجود دارد که با شیوه‌های مختلف مورد بهره‌برداری و استفاده قرار می‌گیرد، بعد از این بهره‌برداری هم برای این شیوه‌ها مستندنگاری کرده و به نوعی تجارب را مکتوب می‌کنند. در کشور ما هم پتانسیل گردشگری کشاورزی وجود دارد، ما هم تنوع اقلیم و تنوع محصولات را داریم. گروه هدف کشاورزی هم خودشان متقاضی ورود به این حوزه گردشگری هستند.

وقتی این حجم از تمایل را دیدیم گفتیم که باید مجوزهای این حوزه را ساختارمند کنیم تا امکان حمایت و نظارت بر عملکرد افراد در این عرصه وجود داشته باشد. همانطور که می‌دانید بخش زیادی از کشاورزان ما در کشور، کشاورزان تک محصولی هستند و از زمانی که یک محصول را برداشت می‌کنند، تا زمان کاشت محصول بعدی بیکار هستند.

با همین نگاه قصد داشتیم ایجاد یک ارزش افزوده در حوزه کشاورزی داشته باشیم تا افرادی که در این حوزه فعال هستند علاوه‌بر اینکه روی شغل اصلی خود که کشاورزی است تمرکز داشته باشند از مزایای حوزه گردشگری هم بهره‌مند شوند.

گردشگر وارد مزرعه آنها می‌شود و تجربه کشاورزی را لمس کرده و در این حوزه می‌تواند آموزش اولیه را هم ببیند، در مرحله بعد امکان پذیرایی با غذاهای محلی و اقامت در اکوسیستم کشاورزی برایش فراهم می‌شود. گردشگری که تا به حال چنین سبک زندگی را تجربه نکرده‌است این تجارب را بدست آورده و لذت می‌برد، در کنارش هم یک کمک مالی به کشاورزان ما می‌شود.

پس با این عملکرد می‌توان یک درآمد فزاینده برای کشاورز ایجاد کرد. با ایجاد این سبک از گردشگری علاقه‌مندانی که حتی شغل اصلیشان کشاورزی هم نیست ممکن است بخواهند به این حوزه ورود کنند، اما ممکن است تجربه کار کشاورزی را نداشته باشند که این افراد هم می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

با این سیاست‌گذاری‌ها گردشگری کشاورزی هم در کنار حوزه‌های تخصصی دیگری مانند اکوتوریسم، ژئو توریسم، گردشگری فرهنگی، گردشگری ماجراجو ساختارمند می‌شود و با این اتفاق  می‌توانیم ادعا کنیم گونه تازه‌ای از گردشگری در کشور پا گرفته است.

 

تسنیم: با توجه به مزایایی که گفتید، حوزه گردشگری کشاورزی می‌تواند جذابیت‌های زیادی ایجاد کند و کمی از زیان‌های موجود در این بخش، به خصوص بعد از بحران کرونا را جبران کند. اما باید بررسی کرد توسعه این حوزه تا چه اندازه پیشرفت کرده‌است؟

پیش از توضیح میزان توسعه گردشگری کشاورزی باید به این موضوع اشاره کنم که پیش از این عده‌ای به صورت پراکنده در این حوزه فعالیت می‌کردند. منتها به دلیل فقدان ساز و کارهای اجرایی و قانونمند مشکلاتی داشتند. به عنوان مثال به دلیل اینکه از مجوز‌های لازم برخوردار نبودند هنگامی که گردشگران در این اماکن اقامت پیدا می‌کردند با نهادهای نظارتی مشکلاتی پیدا می‌کردند. کشاورزان برای اسکان گردشگران مجوز لازم را نداشتند و همین موضوع باعث می‌شد نهادهای نظارتی به این موضوع ایراداتی وارد کنند.

 

کشاورزان برای اسکان گردشگران مجوز لازم را نداشتند و همین موضوع باعث می‌شد نهادهای نظارتی به این موضوع ایراداتی وارد کنند.

 

پس ما یک جامعه متقاضی برای ایجاد این سبک از گردشگری داشتیم و تمامشان برای اجرای درست این سبک گردشگری درخواست مجوز داشتند منتها برای این موضوع دستورالعمل مشخصی وجود نداشت که ما بخواهیم به اینها نحوه صدور مجوز را توضیح بدهیم.

در مرحله اول ما یک دستورالعمل برای این کار به نگارش درآوردیم و برای نگارش این دستورالعمل از جهاد کشاورزی و افراد صاحب‌نظر در این حوزه مشورت گرفتیم. در نهایت دستورالعمل آماده شد و به امضای وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درآمد. حالا هم این دستورالعمل به استانهای مختلف برای اجرا ابلاغ شده‌است.

تسنیم: برای افزایش سرعت عملیاتی شدن این دستوالعمل و رشد حوزه گردشگری کشاورزی از پتانسیل‌های فضای مجازی و فناوری اطلاعات هم استفاده شده‌است؟

بله بعد از مراحلی که ذکر شد در حال طراحی سامانه‌ آنلاینی هستیم که متقاضیان دریافت مجوز از طریق آن اقدام کنند و درخواست خودشان را ثبت کنند. این درخواست‌ها به استان‌های مرتبط ارسال می‌شود و در کمیته‌های گردشگری مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت مجوز لازم صادر می‌شود.

البته یک مرحله بعد از صدور مجوز هم وجود دارد و به ضوابط فنی این بحث بازمی‌گردد که در این مرحله جزئیات اجرای این پروسه توصیف می‌شود. در جزئیات اجرایی ذکر می‌شود که اگر یک نفر بخواهد در حوزه گردشگری کشاورزی ورود کند چه ضوابطی را باید رعایت و به چه شکل عمل کند. این ضوابط مانع از ایجاد مشکلات و یا تخریبهای زیست‌محیطی می‌شود.

امضای تفاهم‌نامه گردشگری با جهاد کشاورزی

تسنیم: آیا در طراحی این سازوکارهای اجرایی و فنی مشکلاتی که ممکن است در آینده به وجود بیاید را هم پیش‌بینی کرده‌اید و راه حلی برایش در نظر گرفته‌اید؟

بله این موارد در دستورالعملها در نظر گرفته شده است و حتی پیوست‌های امنیتی را هم مورد توجه قرار داده‌ایم تا کسانی که مجوز می‌گیرند به مشکل نخورند. در این زمینه باید موضوعاتی چون اطفا حریق یا گزندگی حشرات و مواردِ ریز دیگر هم مورد توجه قرار بگیرد.

جدای از این مواردی که ذکر شد مشکلات اصلی ما مشکلات ساختاری و قانونی است که برای رفع آن لازم بود مشارکت تنگاتنگی با جهاد کشاورزی داشته باشیم و در کنار اینکه دستورالعمل را با هماهنگی آنها به نگارش درآوردیم قصد داریم یک تفاهم‌نامه هم با آنها به امضا برسانیم.

گردشگری کشاورزی نباید باعث تخریب اراضی کشاورزی شود

دغدغه‌ای که هم ما در معاونت گردشگری و هم دوستان ما در جهاد کشاورزی دارند این است که اراضی کشاورزی را از دست ندهیم و این کار بر حوزه کشاورزی تأثیر منفی نگذارد باید این اراضی حفظ شوند و در کنار آنها شاهد توسعه کار گردشگری باشیم نه اینکه این اراضی دچار آسیب شده و در نهایت باعث تغییر کاربری شوند. تا این اراضی وجود دارند ما می‌توانیم در حوزه گردشگری کشاورزی جذب داشته باشیم.

البته باید این موضوع را هم یادآوری کنیم که وقتی از گردشگری کشاورزی می‌گوییم تنها بحث ما اراضی نیستند و شامل شیلات و دام‌پروری و حوزه متنوع دیگر هم می‌شود.

تسنیم: با توجه به شرایط فعلی در حوزه گردشگری آیا با توسعه گردشگری کشاورزی امکان بهبود اوضاع بخشی از وضعیت گردشگری کشور وجود دارد؟

ببینید همه می‌دانیم که در شرایطی هستیم که حوزه گردشگری به صورت کلی در وضعیت بدی قرار دارد و محدود به یک کشور یا دو کشور نیست؛ مقاصد مهم گردشگری دنیا آسیب دیده‌اند. روندی که در حوزه گردشگری پیش گرفته‌ایم حرکت از گردشگری انبوه به سمت گردشگری تخصصی است که یکی از مصادیقش گردشگری کشاورزی است. جهان هم به سمت گردشگری کشاورزی پیش می‌رود و امیدواریم این رویکرد تغییری در وضعیت گردشگری به وجود بیاورد.

دستورالعمل صدور مجوز فعالیت گردشگری کشاورزی ابلاغ شدصدور مجوز گردشگری کشاورزی در مسیر اجرا قرار گرفت

انتهای پیام/

فضای مجازی گردشگری میراث فرهنگی   اخبار برگزیده
  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  

برای انتخابات 1400 با شخصیت‌ها و احزاب تاثیرگذار اصلاح‌طلب رایزنی می‌کنیمدر جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، موضوع انتخابات1400 مورد بررسی قرار گرفت. همچنین غلامحسین کرباسچی گزارشی از دیدار با مهدی کروبی ارائه داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان غلامحسین کرباسچی 

  

دارویی برای تعدیل پاسخ التهابی در کووید-19 شدیدمحققان "دانشگاه مالاگا"(University of Malaga) و "مرکز نانوپزشکی و زیست فناوری اندلس"(BIONAND) اسپانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند از یک دارو می‌توان برای تعدیل پاسخ التهابی در موارد شدید کووید-19 استفاده کرد.
مملکت‌آنلاین درمان فناوری دارو 

  

تصمیم جامعه روحانیت برای انتخابات 1400عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت که این تشکل برنامه ای برای معرفی کاندیدا در انتخابات 1400 ندارد.
مثلث جامعه روحانیت مبارز خودرو پدر 

  

جزئیات تحریم های جدید آمریکا پس از مکانیسم ماشه + فیلمرئیس‌جمهور آمریکا بیانیه‌ای درباره تحریم‌های جدید اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.
گسترش رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

افرادی که نباید ماسک بزنندافرادی که بدون کمک قادر به برداشتن ماسک از صورت‌شان نیستند، شامل نوزادان و کودکان خردسال و همچنین افرادی که دچار سختی تنفس هستند، نباید از ماسک استفاده کنند.
مستقل‌آنلاین ماسک ورزش کودکان 

  

دونالد ترامپ، سال‌ها پیش از ریاست جمهوری خود معتقد بوده که اوباما قصد یک حمله نظامی به ایران را دارد چرا که این حمله بر موقعیت او در افکار عمومی و نظرسنجی‌ها موثر است. حال برخی گزارش‌ها و اقدامات آمریکا حاکی از فعال شدن این تئوری ترامپ در شش هفته باقیمانده به انتخابات آمریکاست.
رویداد۲۴ واشنگتن دونالد ترامپ خاورمیانه 

  

سخنگوی دولت نشست خبری این هفته خود را در سیستان بلوچستان برگزار کرد و با مقایسه دولت صدام و ترامپ به تشریح شباهت‌های آن‌ها در صدمه به ایران پرداخت.
رویداد۲۴ صادرات غیرنفتی سازمان بهداشت جهانی رئیس جمهور 

  

محصول جدید ایران خودرو در راه است | تصاویر و مشخصاتمدیر پروژه خودروی سورن سال از آمادگی ایران خودرو برای تجاری سازی این محصول در یک ماه آینده خبر داد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ممنوعیت تردد خودرو در برخی خیابان‌های تهران امروز اول مهرمدیریت‌های شهری در بسیاری کشورها در روز جهانی بدون خودرو، شهروندان را به پرهیز از استفاده از خودروهای شخصی ترغیب می‌کنند. این روز مقارن با اول مهر ماه، با پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو که در دوران شهرداری پیروز حناچی از سوی مدیران شهری پیگیری می‌شود، همزمان شده است.
خودروتک خودرو شهرداری تهران تهران 

  

اقدام ادعایی آمریکا در بازگشت تحریم‌ها علیه ایران با واکنش رسانه‌ها و تحلیلگران مختلفی روبرو بوده و همگی حاکی از یک واقعیت انکار نشدنی است: انزوای بی قید و شرط ایالات متحده!
رویداد۲۴ رسانه ایالات متحده آمریکا ایران 

  

متهم اصلی بحران در بازار خودرواختلاف قیمتی که علتی جز تعلل شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو و غیرواقعی بودن قیمت‌های اعلام شده توسط این شورا ندارد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

ترامپ قبل از انتخابات ناچار به لفاظی است/ ادعای فعال‌سازی اسنپ بک کلاهبرداری ترامپ است/ آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد/ جهان مخالف احیای تحریم‌هاستاستاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: جهان مخالف احیای تحریم‌های سازمان ملل است و آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد.
ایلنا دونالد ترامپ ترامپ سازمان ملل 

  

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در راستای معامله قرن انجام می‌شودیکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب عملی کردن نقشه معامله قرن صورت می گیرد.
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

تغییر شیوه سفارش در بورسشرکت بورس تغییراتی در شیوه سفارش ایجاد کرد.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

ابتلا به کرونا احتمال بیماری پارکینسون را افزایش می دهد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، این پژوهشگران معتقدند با توجه به افزایش موارد ابتلاء به کرونا باید در انتظار موج جدید و خاموشی از ابتلاء به بیماری‌های تخریب کننده دستگاه عصبی و از جمله پارکینسون باشیم. پژوهش محققان استرالیایی حاکی است ویروس کرونا احتمال شکل‌گیری و تشدید بیماری پارکینسون را در افراد بیشتر می‌کند. زیرا به تخریب نورون‌های ترشح کننده دوپامین در گانگلیونهای…
مهر پژوهش ویروس شبکه عصبی 

  

بورس امروز صعودی شد/ رشد 27 هزار واحدی شاخصشاخص کل بورس تهران با افزایش27هزار واحدی در ارتفاع یک میلیون و 608 هزار واحد ایستاد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

اطلاعیه مهم سازمان بورس درخصوص سفارشاتسازمان بورس در اطلاعیه ای تغییرات جدید شیوه سفارشات را اعلام کرد.
اقتصادنیوز سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

وزیر اقتصاد:نظرسنجی‌ها برآوردهای خیلی خوبی نسبت به آینده بورس دارد/ عده‌ای به دنبال بُزخری سهام مردم هستندوزیر اقتصاد با تاکید بر این که نظرسنجی‌هایمان برآوردهای خیلی خوبی نسبت به آینده بورس دارد، گفت: من این نگرانی را دارم که عده‌ای با برنامه‌ریزی قصد دارند سهامداران را وادار به فروش سهام خود کنند تا با ایجاد فضای روانی، مشکلاتی را ایجاد کنند.
تسنیم اقتصاد سهام سرمایه 

  

محققان دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران توصیه می‌کنند افراد برای افزایش سیستم ایمنی بدن از مولتی ویتامین‌ها در مبارزه با بیماری کووید- 19 استفاده کنند. مصرف ویتامین‌ها باید منطقی باشد، زیرا مصرف زیاد برخی ویتامین‌ها با عوارضی همراه است. مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه در رژیم غذایی روزانه به عنوان منبع غنی ویتامین‌ها توصیه می‌شود.
صراط دانشگاه علوم پزشکی تهران تهران سیستم ایمنی 

  

معضلات کتاب‌فروشی‌ها به کرونا محدود نمی‌شودمسائل مختلفی، آینده صنف کتاب‌فروشان را با تهدید مواجه کرده است و مدیر فروشگاه چشمه پریس گذشتن از این شرایط را مستلزم رعایت سیاست‌های اقتصادی مناسب می‌داند.
ایبنا 

  

باشگاه الاهلی عربستان از منفی شدن تست کرونای تمام اعضایش پیش از دیدار با استقلال خبر داد.
ایلنا عربستان استقلال لیگ قهرمانان آسیا 

  

تزئینات خطرناک کرونایی +عکس‌این روزها ماسک های استفاده شده، به بخشی از دکور و تزئینات خودروها تبدیل شده یا در گوشه و کنار خودروها گذاشته شده ‎اند. ‌نگهداری ماسک‌های استفاده شده ممکن است باعث گسترش بیشتر بیماری شود.
پندارآنلاین عکس ماسک 

  

توصیه‌های وزیر اقتصاد به سهامداران بورسفرهاد دژپسند گفت: من هیچگونه اختیاری ندارم که به مردم بگویم سهام خود را بفروشید یا خیر و یا بخرید اما می‌توانم خواهش کنم، در مورد فروش دارایی خود حداکثر دقت را داشته باشند.
رویداد۲۴ کالاهای اساسی اقتصاد سهام عدالت 

  

افزایش شمار کرونایی‌های باشگاه الهلال به 31 نفر/ سعودی‌ها کناره‌گیری نمی‌کنندتعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا در باشگاه الهلال عربستان به 31 نفر رسید.
تسنیم ویروس عربستان روزنامه