گسترش   |  اقتصادی  |  

اگر این کار انجام دهید در بورس ضرر نمی‌کنید!

معاملات اختیار معامله از ابزاری است که در شرایط کنونی بازار با پایین آوردن ریسک از زیان افراد جلوگیری می‌کند.

اگر این کار انجام دهید در بورس ضرر نمی‌کنید!

در تابلوی بورس در بخش ابزار مشتقه و اوراق بدهی، معاملاتی به عنوان "معاملات اختیار معامله" وجود دارد، که در آن تعدادی نماد با حرف "ض" (نمادهای اختیار خرید) و "ط"(نمادهای اختیار فروش) نمایش داده شده است.

اختیار معامله یکی از ابزارهای مشتقه بازار سرمایه است که به خریداران چنین قرار دادی، این امکان را می‌دهد تا یک دارایی مشخص را در یک زمان معین بخرد یا بفروشد که معمولا سهامداران از این قرار دادها در زمان رکود بازار با نوسانات شدید استفاده می‌کنند.

درحال‌حاضر تعداد نمادهای که از ابزار اختیار معاملات استفاده می‌کنند بسیار کم هستند و در حد 5 تا 10 نماد به صورت متغییر می‌باشد.

سال گذشته که پول وارد بازار شد و بازار با نقدینگی همراه بود باید فکر توسعه استفاده از این ابزار مثل اوراق معاملات اختیاری را می‌کردند. اگر در این مقطع روی توسعه این ابزارها کار کنند حتما بازار جذابیت خوبی برای سهامداران پیدا می‌کند

معاملات اختیار معامله ریسک معاملات در بورس را به شدت کاهش می‌دهد، اما این احتمال هست که سهامدار هم در صورت عدم تحلیل درست سهم دچار زیان شود اما معمولا چنین اتفاقی به ندرت در بازار می‌افتد.

چگونگی استفاده از قرار دادهای معاملات اختیاری

زمانی که اطلاعیه عرضه اوراق اختیار فروش منتشر می‌شود، این امکان را به خریداران این قرار داد می‌دهد که که تعداد مندرج در قرار داد خود را در زمان سر رسید با نرخ مشخصی که در قرار داد ذکر شده به فروشند، بفروشد اما اجباری در اجرای این قرار داد نیست و فروشنده می‌تواند قرار داد خود را به اجرا نگذارد.

به عنوان مثال فرض کنید که نمادی در بازار اطلاعیه‌ای عرضه اوراق اختیار فروش را با سر رسید 10 ماه آینده با نرخ 8 هزار تومان منتشر کرده است. متقاضیان ابتدا باید برگه قرار داد این اوراق را خریداری کنند و سپس به اندازه سهامی که در این برگه قرارداد ذکر شده سهم این نماد را با نرخ روز تابلو خریداری کنند. در زمان سر رسید خریداری مختار است که این قرارداد را اجرا کند یا نه، که معمولا اگر ارزش سهم از قیمتی سهمی که در قرارداد ذکر شده کمتر باشد فرد خریدار قرار داد آن را اجرا می‌کند و اگر ارزش سهام از نرخ مندرج در قرار داد بیشتر باشد معمولا دارندگان اوراق اختیار فروش قرار داد را اجرا نمی‌کند.

فعالان بازار سرمایه معمولا از اوراق اختیار فروش در زمان منفی بازار استفاده می‌کنند تا علاوه بر کاهش ریسک، بازدهی مناسبتری داشته باشند.

اوراق اختیار خرید هم شبیه اوراق اختیار فروش است با این تفاوت که منتشر‌کننده اوراق اختیار خرید در زمان سر رسید باید این اوراق را با نرخ ذکر شده در قرار داد به خریدار این اوراق بفروشد که معمولا از این اوراق در زمان رشد بازار استفاده می‌شود. به عنوان مثال فرض کنید ارزش سهم یک نماد درحال‌حاضر 1هزار تومان است و این احتمال وجود دارد که این سهم در آینده به 3 هزار تومان برشد اما در این مسیر بازار ممکن است دچار اصلاح شود. در این زمان شما قرار داد اوراق اختیار خرید با سر رسید 10 ماهه با نرخ 1500 تومان و تعداد سهم 2هزار عدد خریدار می‌کنید(شما در اینجا تنها پول قرار داد را می‌دهید و نیاز نیست که سهام این شرکت را از بازار خریداری کنید). در زمان سر رسید اگر نرخ سهم در تابلوی بورس از نرخ سهم در قرار داد اختیار خرید بیشتر باشد شما این امکان را دارید که بر اساس این قرار داد سهم را با نرخ کمتر از بازار خریداری کنید.

شرایط کنونی بازار سهام دچار ابهامات سیاسی و اقتصادی متعدد است و بیشتر سهم‌ها با قفل‌شدگی سهم روبه رو روبه رو هستند. فعالان بازار سرمایه به کسانی که قرار است در بازار معامله بماند، استفاده از این ابزار اوراق معامله اختیاری و ابزارهای دیگر که در بازار وجود دارد می‌تواند به کاهش ریسک و زیان افراد کمک کند.

بیشترین سود در بورس‌های دنیا از ابزارهای بازار سرمایه است

هادی قره باغی مدیر سرمایه‌گذاری شرکت کارگزاری صباتامین در مورد ابزار اوراق معامله اختیار به بازار گفت: استفاده از این ابزار در بازارهای دنیا برای سرمایه‌‌گذاران جذابتر از معامله در خود بازار هستند و حجم بیشتر معاملات بازار سرمایه در بورس‌های مختلف دنیا را استفاده از این ابزار تشکیل می‌دهد اما در ایران این ابزار سهم بسیار کمی را به خود می‌دهند.

قره باغی عدم توسعه زیر ساخت‌های بازار سرمایه برای ایجاد و استفاده از این ابزارها را از دلایل مهمی دانست که سهامداران کمتر از این ابزار استفاده می‌کنند و در همین خصوص گفت: سال گذشته که پول وارد بازار شد و بازار با نقدینگی همراه بود باید فکر توسعه استفاده از این ابزار مثل اوراق معاملات اختیاری را می‌کردند. اگر در این مقطع روی توسعه این ابزارها کار کنند حتما بازار جذابیت خوبی برای سهامداران پیدا می‌کند.

او در پاسخ به این سوال که چرا تعداد شرکت‌های که فروش اوراق معاملات اختیاری منتشر می‌کنند کم است؟ گفت: ممکن است که شرکت‌ها تقاضای استفاده از این ابزار را بدهند اما به خاطر اینکه زیر ساخت‌ها توسعه پیدا نکردند با کاهش تعداد استفاده‌کنندگان از این ابزار هستیم.

به گفته او ابزار توسعه در اختیار همه قرار ندارند و هر کسی نمی‌تواند از آن استفاده کند، ابزاری که هم می‌توان در رشد بازار و هم در ریزش بازار از آن استفاده کردو

قره باغی معاملات اختیاری را از ابزاری می‌داند که هم در ریزش بازار و هم در رشد بازار می‌تواند از آن استفاده کرد و معتقد است که در برخی از مواقع سود حاصل از این ابزار 50 تا 60 درصد بیشتر از سود حاصل از معاملات در بازار سرمایه است.

افراد برای اینکه بتوانند از معاملات اختیاری استفاده کنند باید از طریق کارگزاری خود اقدام کنند و بعد از آن با سامانه‌ای که کارگزاری در اختیار ان قرار می‌دهد می‌توانند این قرار دادها را بخرند یا بفروشند. دارندگان قرار داد اوراق معاملات اختیاری می‌تواند اوراق خود را به شخص دیگری بفروشند و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

زیان خود را جبران کنیم

پیمان مولوی دبیر انجمن اقتصاددانان ایران در مورد معاملات اختیاری با اشاره به نوسانات اخیر بازار سرمایه می‌گوید: در همین بازار سرمایه در بخش اختیار معاملات شما می‌توانید از فرصت‌های بکر آن برای پوشش زیان استفاده کنید، کافیست به لیست سهم هایی که اختیار معامله را ارائه کرده‌اند بنگرید، درکی درست و عمیق از این ابزار داشته باشید تا بتوانید به ابزاری مهم در پوشش ریسک و البته پوشش زیان دست یابد.

قرارداد اختیار معامله از این جهت که یک سرمایه‌گذار به سرمایه‌گذار دیگر فرصت می‌دهد که اوراق بهادار را در یک زمان مشخص با سود معین خرید و فروش کند بسیار شبیه قرارداد آتی است، اما تفاوت کلیدی بین اختیار معامله و آتی این است که با یک اختیار، خریدار یا فروشنده متعهد نمی‌شود که معامله را انجام دهد، به همین خاطر نام «اختیار» بر آن نهاده‌اند. خود مبادله در نهایت، اختیاری است. درست مثل قراردادهای آتی، اختیارات ممکن است برای پوشش دادن سهام فروشنده در برابر کاهش قیمت، مورداستفاده قرار بگیرند و به خریدار فرصتی دهند تا از طریق سفته بازی، سود مالی به‌دست آورد. قرارداد اختیار می‌تواند به صورت قرارداد اختیار خرید یا فروش کوتاه یا بلندمدت باشد.

برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که استفاده از این ابزار در زمانی کارساز است که شرایط بازار مناسب باشد. زنوزی کارشناس بازار سرمایه چنین اعتقادی دارد و به بازار در این مورد گفت: تا زمانی که بازار روند طبیعی خود را نداشته باشد انتشار چنین اوراقی نمی‌تواند کار ساز باشد.

منبع: بازار

کار بازی پول   اخبار برگزیده
  

همه چیز درباره بازگشت خودروسازان خارجیفضای سیاسی کشور متأثر از خبرهای خوب مذاکرات وین، حال و هوایی امیدبخش پیدا کرده است. مذاکرات احیای برجام در وین در جریان است و این‌گونه که معاون وزیر امور خارجه کشورمان خبر می‌دهد در خصوص برداشته شدن تحریم‌های صنعت خودرو نیز مذاکراتی صورت گرفته است.
خودروتک خودروسازان قیمت بازار خودرو 

  

سر نخ تخریب رئیسی کجاست؟سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، با اشاره به آغاز موتورتخریب و عملیات روانی رقیب، گفت: هیچ اختلافی در جریان نیروهای اختلاف وجود ندارد و لازم است تا نیروهای انقلاب نسبت به دام اختلاف افکنی هوشیار باشند.
مثلث بهرام رادان مصاحبه حسن روحانی 

  

چرا دولت نمی‌تواند از اقشار ضعیف جامعه حمایت کند؟ / ناکارآمدیِ برخی دولت‌ها در سایه‌ی افزایش قیمت نفت پنهان می‌شودغلامعلی فرجادی گفت: در کشور ناکارآمدیِ مدیریتی وجود دارد. برخی می‌گویند این دولت، ناکارآمد است اما من می‌گویم فقط این دولت ناکارآمد نبوده، بلکه دولت قبلی هم ناکارآمد بود. بعضی وقت‌ها ناکارآمدیِ دولت‌ها در سایه‌ی افزایش شدید قیمت نفت، مشخص نمی‌شود.
ایلنا دولت بازار کار درآمد 

  

احمدی‌نژاد: اگر رد صلاحیت شوم انتخابات را تحریم می‌کنماحمدی‌نژاد پس از ثبت‌نام در انتخابات 1400 گفت: من با توجه به شرایط کشور و اصرار مردم ثبت نام کردم. اگر رد صلاحیت شوم، انتخابات را قبول ندارم و در آن شرکت نمی‌کنم.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ایران 

  

حرکت شوک آور اصلاح طلبان در دقیقه 90! شرق نوشت:هیچ‌کدام از نامزدهای انتخاباتی که تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند برای آحاد مردم شوق‌برانگیز نیستند. این نکته به خصلت‌های فردی آنان بازنمی‌گردد؛ طرفه آنکه برخی از این نامزدها ازجمله محمود احمدی‌نژاد تغییر وضعیت را درنیافته و با بالارفتن از نرده‌های وزارت کشور تلاش می‌کند جذابیت ازدست‌رفته خود را بازیابد. این مواجهه با مردم، بی‌احترامی به شعور آنان و کلیشه‌ای است از جنس رفتار…
فردا اصلاح طلبان احمدی نژاد اصولگرایان 

  

بی‌تدبیری مدیران موجب ناامیدی فیلمسازها شده/ خیال آقایان راحت «خط باریک قرمز» را رها می‌کنم/ یکی دو پلتفرم و بخشی از مدیریت سینما زیاده از حد با دست باز و رفاقت عمل می‌کندکارگردان مستند «خط باریک قرمز» که جوایز متعددی از جشنواره‌های داخلی و خارجی دریافت کرده و توانست موجب بازگشت به زندگی هشت نوجوان بزهکار و رهایی یک نوجوان از اعدام شد، درباره شرایط سخت مستندسازی اجتماعی گفت: کسی که باید این فیلم را ببیند شخص ریاست قوه قضاییه است.
ایلنا اینستاگرام تهران شیراز 

  

پیش بینی بورس ‌شنبه /بورس در انتظار گزاش‌های مالیدر هفته پایانی اردیبهشت ماه رفته رفته گزارش‌های 12 ماهه شرکت‌ها نیز منتشر خواهد شد. انتشار گزارش‌های مالی می‌تواند انتظارات فعالان بازار را واقعی‌تر کند.
اقتصادنیوز ماه 

  

کاهش قطره چکانی قیمت خودرو در بازار کم مشتریبازار خودرو که چندی است با کمبود خریدار مواجه شده، در اولین هفته بعد از پایان محدودیت ها نیز باز روی مشتری را به خود ندید و قیمت ها نیز به صورت قطره چکانی روند نزولی به خود گرفتند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

ایران به دنبال لغو تمامی تحریم‌ها است، نه تعلیق آنهاتبریز- نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه ایران به دنبال لغو تمامی تحریم‌ها است نه تعلیق آنها، گفت: باید مسئولان کشورمان در مذاکرات وین هوشیار باشند.
۵۵ آنلاین ایران تبریز وین 

  

حمله تند مجیدی به وزیر ارتباطات بعد از باخت در دربی 95مجیدی:در هر دو نیمه از پرسپولیس بهتر بودیم/ مسئولیت باخت را گردن می‌گیرم
خانه فوتبال فرهاد مجیدی بهرام رادان ازدواج 

  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  اخبار داغ
  

برنامه جدید توکیو برای مقابله با کرونا/ کاهش نمایندگان کشورها در المپیککمیته برگزاری بازی‌های توکیو از کاهش نمایندگان کشورها در بازی‌های تابستان امسال خبر داد.
اعتماد بازی المپیک پارالمپیک 

  

شهرام تقی زاده انصاری در پی ابتلا به کرونا درگذشتشهرام تقی زاده انصاری؛ نویسنده، پژوهشگر و مترجم حوزه فلسفه، فیزیک و تاریخ علم و از شاگردان با سابقه علامه محمد تقی جعفری در پی ابتلا به بیماری کرونا در سن 76 سالگی در گذشت.
ایلنا علامه محمدتقی جعفری نویسنده حوزه 

  

آخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / 4 واکسن جدید در راه استرئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا آخرین خبرها از وضعیت تولید و کارآزمایی بالینی واکسن‌های ایر
خبرفوری استرالیا بانک ملی کوبا 

  

بورس به پرواز در آمد /وال استریت سبز شدهمه شاخص های مهم بورسی جهانی به طور قابل توجهی صعود کردند.
اقتصادنیوز وال استریت شاخص 

  

وضعیت بورس در آخرین هفته اردیبهشت 1400در هفته پایانی اردیبهشت ماه رفته رفته گزارش‌های 12 ماهه شرکت‌ها نیز منتشر خواهد شد. انتشار گزارش‌های مالی می‌تواند انتظارات فعالان بازار را واقعی‌تر کند.
گسترش بندرعباس ماه شرکت فولاد 

  

مانی رهنما و همسرش بعد از کرونا+عکساقتصادنیوز : مانی رهنما با همسرش صبا راد عکسی دو نفره از خود منتشر کردند .
اقتصادنیوز عکس 

  

پیش بینی بورس ‌شنبه /بورس در انتظار گزاش‌های مالیدر هفته پایانی اردیبهشت ماه رفته رفته گزارش‌های 12 ماهه شرکت‌ها نیز منتشر خواهد شد. انتشار گزارش‌های مالی می‌تواند انتظارات فعالان بازار را واقعی‌تر کند.
اقتصادنیوز ماه 

  

کاهش قطره چکانی قیمت خودرو در بازار کم مشتریبازار خودرو که چندی است با کمبود خریدار مواجه شده، در اولین هفته بعد از پایان محدودیت ها نیز باز روی مشتری را به خود ندید و قیمت ها نیز به صورت قطره چکانی روند نزولی به خود گرفتند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

استارت رالی صعودی بورس از امروز؟با تقویت سمت تقاضا در دو روز گذشته، ناظران تکرار این سناریو را به معنای احتمال شروع یک رالی صعودی ارزیایی می کنند. هر چند که اما و اگرها در این خصوص بسیار زیاد است.
گسترش انتخابات ریاست جمهوری دولت تهران