ایلنا   |  سیاسی  |  

ادعاهی پمپئو علیه ایران برای منفی سازی افکار عمومی و سیاستمداران بعدی کاخ سفید است/ ترامپ قدرت فرماندهی نظامی را از دست داده است

تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی با اشاره به اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا علیه ایران، این ادعاها را در راستای منفی سازی ذهنیت افکار عمومی آمریکا و سیاست مداران دولت بعدی ایالات متحده دانست.

ادعاهی پمپئو علیه ایران برای منفی سازی افکار عمومی و سیاستمداران بعدی کاخ سفید است/ ترامپ قدرت فرماندهی نظامی را از دست داده است

تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی با اشاره به اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا علیه ایران، این ادعاها را در راستای منفی سازی ذهنیت افکار عمومی آمریکا و سیاست مداران دولت بعدی ایالات متحده دانست.

"کوروش احمدی" تحلیلگر مسائل سیاست خارجی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره اتهام‌زنی اخیر پمپئو پیرامون ارتباط جمهوری اسلامی با القاعده،‌ با اشاره به برخی تحلیل‌ها مبنی بر احتمال زمینه چینی برای حمله نظامی ایالات متحده از این طریق، اظهار داشت: این اقدامات را شاید بیشتر بتوان زمینه سازی برای دوره بعدی بشمار آورد. خیلی بعید است در شرایطی که وضعیت داخلی آمریکا آشفته است و در شرایطی که دولت ترامپ و کابینه او دارند و تعدادی از همکاران پمپئو شامل برخی وزرای کابینه از جمله وزیر دفاع استعفا داده‌اند، دولت ترامپ در بتواند بر برنامه ریزی برای یک اقدام نظامی متمرکز شود.

وی با بیان اینکه شرایط به گونه‌ای نیست که ترامپ بتواند نیروهای مسلح و ارتش آمریکا را برای ورود به جنگ جدیدی فرماندهی کند، اظهار کرد: با توجه به ملاحظاتی که کنگره دارد، می‌دانیم که رئیس مجلس نمایندگان رایزنی‌هایی با رئیس ستاد ارتش برای کسب اطمینان از اجتناب از اقدامی غیرنرمال داشته است. همچنین در نامه‌ای غیر معمول که فرماندهان ارتش آمریکا یعنی رئیس ستاد و هفت فرمانده دیگر امضا کرده‌اند، تاکیداتی وجود دارد که حکایت از فاصله گرفتن آنها از ترامپ دارد. آنها در این نامه بر وظیفه خود در دفاع از قانون اساسی در برابر دشمنان داخلی و خارجی تاکید و تصریح کرده است که در 20 ژانویه بایدن رئیس جمهور خواهد شد. لذا در چنین شرایطی مشکل می‌توان تصور کرد که اقدامات پمپئو در این چند روزه مقدمه‌ای برای اقدام نظامی علیه ایران باشد. 

احمدی با بیان اینکه طرح این ادعاها که اغلب تازگی هم ندارد، زمینه سازی برای ایجاد مشکل برای دولت بعدی است که کار خودش را از چهارشنبه آغاز می‌کند، گفت: پمپئو و اطرافیان ترامپ تلاش می‌کنند بستری ایجاد کنند که در آن کار با ایران برای دولت جدید آمریکا دشوارتر شود. همچنین پمپئو سعی دارد که با طرح و تکرار جزئیات یا به اصطلاح ارائه اسنادی ذهن افکار عمومی در داخل آمریکا و به ویژه ذهن سیاستمداران و اعضای کنگره آمریکا را علیه ایران مسموم کند، با این هدف که مخالفت و دشمنی با ایران بهتر جا بیفتد.

این تحلیل‌گر مسائل بین الملل درباره اینکه با توجه به تلاش های ایران برای مبارزه با تروریسم در منطقه، چرا آمریکا ادعای همکاری ایران با القاعده را مطرح کرده است، گفت: آنها تاکنون به هر وسیله ای که می‌توانستد، اعم از تشدید تحریم‌ها، ایجاد تردید در مورد برنامه هسته‌ای ایران، به میان کشیدن سیاست منطقه‌ای و برنامه‌های موشکی ایران متوسل شده‌اند تا بتوانند از طریق آنها بستر سازی لازم را برای ایجاد یک زمینه منفی در واشنگتن و در افکار عمومی آمریکا و دنیا انجام دهند.

وی اضافه کرد:‌ ادعای ارتباط القاعده و ایران سال‌ها پیش مطرح بوده و مطلب جدیدی نیست. پمپئو در واقع همان مطالب قبلی را در قالب جدیدی تکرار کرده است. قبل از این هم با انتشار ادعایی در مورد ترور یک عضو القاعده تلاش کرده بودند زمینه ای منفی ایجاد کنند. اتفاقا همین پمپئو که از خطر القاعده سخن می‌گوید کسی است که در مارس گذشته سعی کرده بود که با هدف توجیه مذاکره و صلح با طالبان و خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان،  القاعده را کم اهمیت جلوه دهد. ایران قبلا گفته بود که به خاطر مرزهای طولانی که به سختی کاملا قابل کنترل است، در مقاطعی برخی عناصر القاعده وارد ایران شده بودند که دستگیر و به کشورهای متبوع خود تحویل شدند. یکبار هم صحبت از این بود که یکی دو عضو القاعده نیز در ازای آزادی یک دیپلمات ایرانی در سال 2011 در پاکستان آزاد شدند.

احمدی درباره نقش کشورهای منطقه در این قضایا، با بیان اینکه مسئله القاعده خیلی برای کشورهای منطقه از جمله عربستان و امارات مسئله‌ای مهم و جدی نیست، افزود: آنها بیشتر دنبال تبلیغاتی علیه سیاست‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران هستند و برای آنها این موضوعات از اولویت بیشتری برخوردار اند. البته ممکن است آنها نیز در مقطعی تصمیم بگیرند برای کمک به ایجاد ذهنیت منفی در دولت جدید آمریکا و در داخل افکار عمومی و سیاستمداران ایالات متحده به این موضوع پروبال دهند.

ایران برنامه موشکی ایران رئیس جمهور   اخبار برگزیده
  

مواضع مخالفان در حال تغییر است؟ | احمد توکلی: FATF اگر به معیشت مردم کمک کند، من به آن رأی می‌دهممخالفان پیوستن ایران به لوایح FATF که تاکنون جز اطمینان‌نداشتن به دنیا دلیل قانع‌کننده دیگری برای مخالفت خود بیان نکرده‌اند، آیا در برابر انتقادات مردم از مواضع حزبی‌شان کوتاه خواهند آمد؟
۵۵ آنلاین احمد توکلی احمدی نژاد ایران 

  

تکرار اظهارات خصمانه نتانیاهو علیه ایراننخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به بیان تهدیدهای تکراری علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور دولت 

  

نخستین محموله واکسن کواکس در راه ایراندبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سهمیه ایران در کواکس نخستین محموله وارداتی واکسن کرونا است که در هفته‌های آینده وارد کشور خواهد شد.
گسترش ایران کوبا تولید 

  

روابط جو بایدن با عربستان سعودی همیشه خوب بوده است. با این حال، دونالد ترامپ چنان رابطه ای را با آل سعود آغاز کرد که بعید است هیچ رئیس جمهور دیگری بتواند آن را ادامه دهد.
نامه نیوز ایران خودرو ایران ایران و عربستان 

  

اعتراض به جهانگیری ؛ اگر در دولت کاری نبودی چرا استعفا نکردی؟فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه عمل آقای جهانگیری با حرفش از زمین تا آسمان تفاوت داشت، یادآور شد: امروز کشور به وضعیت بد اقتصادی دچار شده که برخلاف تصویری است آقای روحانی و جهانگیری سال 96 ارائه می دادند. همین عملکرد چهارسال اخیر دولت را در نظر بگیریم احتمال دارد که شورای نگهبان آقای جهانگیری را ردصلاحیت کند.
مثلث اسحاق جهانگیری خودرو دولت 

  

دلیل ظریف برای عدم کاندیداتوری در انتخابات/ سیاسی کردن بودجه، سم مهلک استمحمد جواد ظریف، وزیرخارجه در گفتگویی مسائل سیاست خارجی ایران را مورد بررسی قرار داده است.
اقتصادنیوز بودجه سیاست خارجی ایران 

  

یارانه 110 هزارتومانی نمی‌خواهیم، قدرت خرید کارگران و بازنشستگان را افزایش دهیدکم‌درآمدهای اجتماع، اولین متضرران گران شدن نرخ ارز هستند؛ این در حالیست که سیاست‌های یارانه‌ای فعلی دولت همیشه در تقابل با معیشت این گروه بوده است و رئیس مجلس بازهم وعده یارانه‌ی بیشتر می‌دهد.
ایلنا یارانه مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

یارانه نقدی چه کسانی دو برابر می‌شودسخنگوی کمیسیون تلفیق: سال آینده به ازای هر فرد که 45 هزار تومان دریافت می‌کرد، یارانه دو برابر یعنی به ازای هر نفر 91 هزار تومان خواهد شد. ثبت‌نام از افراد جدید و کسانی که قبلا منصرف شدند برای پرداخت یارانه نقدی و معیشتی در سال آینده فراهم می‌شود.
مستقل‌آنلاین یارانه عیدی 

  

قیمت خودرو کراس اوور جدید جک K7 اعلام شد / ورود رقیب قیمتی چری تیگو 7کرمان موتور فروش خودرو جدید خود را با نام K7 آغاز کرد. قیمت این خودرو 950 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

اعلام قیمت کوئیک‌ S و ساینا Sرضا شیوا گفت: قیمت تمام شده دو خودروی کوئیک‌S و سایناS، این هفته به محض دریافت اطلاعات اعلام می شود.
خودروتک قیمت خودرو تولید 

  

خبر خوش / جزئیات همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعیعلی اصغر بیات اظهار داشت: از روزهای ابتدایی تقدیم کلیات بودجه 1400 به مجلس شورای اسلامی پیگیری‌ها و مذاکرات فشرده و متعددی را با مسئولان عالی دولت و مجلس انجام دادیم...
مستقل‌آنلاین تامین اجتماعی کمیسیون اجتماعی مجلس بودجه 

  

یارانه نقدی سال آینده دو برابر می‌شودیک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت که با مصوبه کمیسیون تلفیق یارانه نقدی سال آینده دو برابر خواهد شد.
۵۵ آنلاین یارانه کمیته امداد لایحه بودجه 

  

انتقاد روحانی از اظهارات سیاسی درباره بورسروحانی با بیان اینکه با شکست جنگ اقتصادی ترامپ، نگاه طرف های تجاری ایران تغییر یافته و مناسبات اقتصادی کشور درحال ورود به مرحله جدیدی است، گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست هایی که بانک مرکزی اعمال می کند مدیریت و به تعادل برسد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک جنگ 

  

در جامعه ما فقط یک عده‌ی خاص آزاد هستند/ صداوسیما هر سدی را می‌شکند/ غیرخودی‌ها برای رسانه‌ی ملی بیخودی هستند!یک استاد علوم ارتباطات با اشاره به عملکرد سازمان صداوسیما در تخریب دولت، آن را نشات گرفته از نگاه سیاسی حاکم بر این رسانه عنوان کرد که می‌تواند در آینده به آنارشیسم رسانه‌ای در کشور منجر شود.
ایلنا رئیس جمهور تلویزیون رسانه 

  

وزارت خارجه آمریکا شمشیر را برای مسکو از رو بستوزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به اعتراضات امروز در روسیه واکنش نشان داد.
مثلث وزارت خارجه تهران فرود اضطراری 

  اخبار داغ
  

تنها واکسن مورد تأیید و کم خطر برای کرونا چیست؟اقتصادنیوز : محقق اصلی پروژه تولید "واکسن ایرانی کرونا" با اشاره به اینکه ورود واکسن از شرکت های خارجی برای گروه های حساس و پر خطر باید دو شرط داشته باشد، مطرح کرد: واکسن وارد شده باید هم مورد تأیید و کم عارضه باشد و هم اینکه باید خیلی زود به ما برسد نه اینکه پول واکسن را بدهیم و مثلا تیر ماه به دست ما برسد چون دیگر فایده ندارد.
اقتصادنیوز تولید پول ماه 

  

3 علامت پوستی ناشی از کرونااقتصادنیوز : همه ما در این زمان علائم نسبتا رایج ویروس کرونا از جمله تب، سرفه خشک و درد عضلانی را می شناسیم علائمی که ممکن است مدتی طول بکشد تا برطرف شوند، همچنین احتمال می رود شدت و نوع عفونت شما را نشان دهند.
اقتصادنیوز ویروس 

  

پیش بینی بورس امروز 7 بهمن 1399/جنگ بازار و نابازار در تابلو سهامدیروز در شرایطی که شاخص هم‌وزن بیش از 5 هزار واحد سقوط کرد حقوقی‌ها توانستند شاخص را سبزپوش نگه دارند، آیا امروز هم در بر همین پاشنه می‌چرخد؟
اقتصادنیوز جنگ وزن سهام 

  

اجرای طرح جدید در بورس برای حمایت از سهامداران خردمدیرعامل شرکت بورس تهران از طرح جداسازی بازارهای معاملاتی خبر داده است، طرحی که به نظر میرسد با هدف منع اثر سهام داران بزرگ گرفته شده است.
۵۵ آنلاین بورس تهران تهران سهام 

  

بورس های آمریکا و آسیا گاوی شدندروند صعودی بیشتر شاخص های مهم بورسی در آمریکا و آسیا از سر گرفته شد.
۵۵ آنلاین بورس های آسیایی بورس نیویورک بورس لندن 

  

ریسک بالای مشکلات قلبی در بیماران کرونایی دو گروه خونی به گزارش خبرنگار مهر، در این مطالعه محققان دانشگاه هاروارد به بررسی رابطه گروه‌های خونی ABO با مشکلات قلبی عروقی ناشی از کووید 19 پرداختند. در این مطالعه، 409 فرد مورد مطالعه واقع شدند. بررسی‌ها نشان داد گروه خونی A و AB در مقایسه با گروه خونی O با افزایش 2.5 برابری احتمال بروز مشکلات قلبی عروقی ناشی از کووید 19 روبرو است. همچنین این نتیجه حاصل شد که درحالیکه گروه خونی A با…
مهر خبرنگار دانشگاه هاروارد 

  

ویروس کرونا بعد از بهبودی بیمار در مغز باقی می ماند به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه ایالتی جورجیا با مطالعه بر روی موش‌ها اثبات کردند موش‌های آلوده به کروناویروس از طریق مجاری بینی، به دلیل آلوده شدن مغز به کروناویروس، مبتلا به نوع شدید بیماری می‌شوند حتی اگر ویروس ریه‌ها را ترک کرده باشد. معنی این یافته‌های مطالعاتی این است که علیرغم منفی بودن تست کرونا از طریق کیت‌های تشخیصی بینی یا تست‌های بزاق دهان، ممکن است این عفونت…
مهر ویروس سکته مغزی مغز 

  

دلیل کاهش قیمت خودروهای مونتاژی یا پرتیراژ چیست؟ فیلمبازار خودرو روزهای عجیبی را پشت سر می‌گذارد. به نظر می‌رسد افت قیمتی که در اثر کاهش نرخ ارز در بازار دیده می‌شد استمرار داشته و در روزهای اخیر نیز مجدد مورد توجه قرار گرفته است.
گسترش قیمت بازار خودرو خودرو 

  

بازبینی اطلاعات جدید در مورد کرونای انگلیسیکارشناسان مرکز کنترل و پیشگیری از امراضِ ایالات متحده، اطلاعات جدید در مورد کشنده تر بودن کروناویروس انگلیسی را بازبینی می کنند.
۵۵ آنلاین ویروس سلامت انگلیس 

  

تکمیل فاز اول تست انسانی واکسن ایرانی کرونا تا 10 اسفند| آغاز فاز دوم از ابتدای فروردین ماهعضو تیم علمی واکسن "کُووایران برکت" با تشریح وضعیت داوطلبان مرحله اول کارآزمایی بالینی، توضیحاتی درباره ادامه پروسه تولید واکسن ایرانی ارایه کرد.
۵۵ آنلاین ماه کار واکسیناسیون 

  

آمادگی برای نخستین پرواز واکسن کرونا به ایراندر پی اظهارات وزیر بهداشت برای واردات نخستین محموله واکسن کرونا طی روزهای آتی، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: هواپیماهای ایرانی کاملا آماده واردات محموله‌های واکسن کرونا هستند اما تا کنون درخواستی در این زمینه نداشته‌ایم.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت ایران درمان 

  

چرا قیمت خودرو در شهرهای مختلف متفاوت است؟یک کارشناس خودرو گفت: اختلاف قیمت چیز عجیبی نیست و تفاوت قیمت بین شهر ها وجود دارد حتی در تهران هم ا
خبرفوری قیمت خودرو تهران 

  

توصیه مهم به سهام داران بورس/ فیلمکارشناس بازار سرمایه درباره نحوه درست سهامداری در بورس گفت : 10 حقوقی بزرگ در زمان اوج سهم خود را فروختند و از بازار بیرون آمدند و الان در کف بازار در حال خرید هستند مردم در مورد سهم های بنیادی خوب صبور باشند
گسترش سهام سرمایه