گسترش   |  اقتصادی  |  

مشکلات بورس را بیشتر نکنید

نوسانات شدید شاخص‌کل بورس در آخرین ماه سال نشان می‌دهد قرار نیست پرونده بازار سهام آنچنان که سهامداران انتظار دارند، بسته شود.

مشکلات بورس را بیشتر نکنید

این در حالی است که با تغییر رئیس سازمان بورس بسیاری از سرمایه‌گذاران این بازار گمان می‌کردند با تغییرات برخی دستورالعمل‌ها شاهد بازگشت رونق به بورس تهران باشند. اما تداوم نوسانات منفی در اسفند ماه پیامدی جز بست‌‌نشینی بورس‌بازان در صف‌های فروش نداشت.

در این میان بسیاری از کارشناسان عوامل بیرونی از جمله مسائل مربوط به برجام، انتخابات ریاست جمهوری و تعیین تکلیف نرخ دلار در بودجه 1400را باعث پیچیده شدن وضعیت بازار سرمایه عنوان می‌کنند از سویی دیگر برخی کارشناسان اجرای دستورالعمل‌های بدون پشتوانه را آفت جدی این بازار می‌دانند و بارها در این خصوص هشدارهایی را داده‌اند. برگردیم به 3 هفته قبل؛ زمانی که سرمایه‌گذاران انتظار داشتند با تغییرات مدیریتی، روند داد و ستد‌ها وارد مرحله جدیدی از صعود شود. ابلاغ دستور‌العمل دامنه نوسان نامتقارن تنها پس از چند روز شاخص را به چالش جدی واداشت.

جایگزینی دامنه نوسان نامتقارن به جای دامنه نوسانی که خود مسبب ابرنوسان قیمت‌ها بود، در این شرایط نه تنها منجر به بهبود وضعیت کلی بازار نشد، حتی صف‌نشینی در منفی 2درصد را تشدید و هیجان فروش را بالا برد آن هم در حالی که بازار بیش از هر زمان دیگری لنگ نقدینگی است. بازار سرمایه این اتفاقات منفی را در حالی از سر می‌گذراند که بارها معامله‌گران نسبت به برخی اقدامات سیاست‌گذاران هشدار داده و بر این باورند که سیاست‌گذار بورسی به دنبال حل و فصل مشکلاتی است که خودشان خارج از این بازار به وجود آورده‌اند. از این رو همان‌طور که در دو هفته اخیر مشاهده کردیم اجرای دامنه نوسان نامتقارن محکوم به شکست و ریزش شاخص را رقم زد. حال در چنین شرایطی و در حالی که انتظار می‌رود سهامداران با ضرر و زیان کمتری دست و پنجه نرم کنند؛ اجرای آیین‌نامه تعیین مصادیق مجرمانه در بورس منوط به کسب نظر از فعالان بازار سهام شده است.

آیین‌نامه‌ای مبهم

دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس، دستور بازنگری مصوبه تعیین مصادیق اغواگری را صادر کرد. این در حالی است که به گفته فعالان بازار سهام، خود این آیین‌نامه مشکلات بازار را بیشتر می‌کند. در همین رابطه ‌محمد گرجی آرا‌، تحلیلگر بورس با انتقاد از آیین‌نامه مذکور می‌گوید: این آیین‌نامه سراسر ابهام است و قبل از ابلاغ آن باید با کارشناسان بورسی مشورت می‌کردند. او اظهار می‌کند: مهم‌ترین نقدی که بر این دستورالعمل وارد است، به این موضوع معطوف می‌شود که محل برای تفسیر قانون زیاد است. در مواردی که به صراحت بر آن تاکید و اشاره شده رویه‌ای برای شناسایی مصادیق و موضوعات آن اشاره نشده، به‌عنوان مثال آن بندی که به موضوع تغییر در «سفارش» مربوط می‌شود، در ابهام است و با توجه به اینکه این موضوع با نیت‌خوانی همراه می‌شود، دست تفسیر را باز و موجب اجرای سلیقه‌ای قانون می‌شود که پیامد منفی بربازار خواهد گذاشت.

وی در ادامه بیان می‌کند: بند 3 دستورالعمل مذکور مبنی بر اینکه سفارش چینی بدون رعایت مقررات مربوطه، سفارش یا غیر مستند که عرضه و تقاضای صوری را افزایش یا کاهش می‌دهد با ابهامات فراوانی مواجه است و معلوم نیست با چه مکانیزمی قرار است سنجش یا پایش شود از این‌رو به نظر می‌رسد این بند باید از سوی سیاست‌گذار مجددا بررسی و بازنگری شود. بند 6 آیین‌نامه نیز مشکلات خاص خودش را در رنج کشیدن (چه مثبت و چه منفی) ایجاد و فضای بازار را به سمت منفی می‌کشاند. به گفته این کارشناس، آیین‌نامه مذکور پر از ایراد است و کل مصوبات نیاز به بازنگری دارد و مصادیق آن باید به‌صورت شفاف بیان شود.

بار مشکلات سنگین‌تر می‌شود

وی می‌گوید: همان‌طور که سیاست‌گذار با اجرای دامنه نوسان نامتقارن یک مشکل دیگر به مشکلات بازار اضافه کرد، اجرای این آیین‌نامه نیز همانند تغییرات و دستورالعمل‌های بی‌نتیجه قبلی بهبود وضعیت بازار را به دنبال نخواهد داشت و مشکلات فعلی را دو چندان می‌کند. گرجی‌آرا اظهار می‌کند: اگر قرار است سیاست‌گذار دستورالعملی برای بهبود وضعیت فعلی بازار ابلاغ کند بهتراست قبل از ابلاغ با فعالان بورسی مطرح و مشورت کنند تا مجبور به بررسی چند باره مصوبات نشوند. همان‌طور که بارها تاکید کرده‌ام مشکلات بازار سرمایه از جای دیگری نشات می‌گیرد. افزایش نرخ بهره بانکی، میزان فروش اوراق، بی اعتمادی سهامداران نسبت به مفروضات و ابهامات بودجه‌ای و متغیرهای اقتصاد کلان از مهم‌ترین عوامل افت بازار محسوب می‌شوند. در این میان سیاست‌گذار با دستکاری دماسنج بازار صرفا به دنبال بهبود وضعیت شاخص است اما عوامل بیرونی نقش تعیین‌کننده‌تری در وضعیت فعلی بازار ایفا می‌کنند به گونه‌ای که تا مشکلات بیرونی حل نشود وضعیت بر همین روال باقی خواهد ماند.

خبری از بازگشت رونق نیست

در بخشی از این آیین‌نامه جنجالی آمده است: «طی 60 روز کاری نظرات فعالان بازار، صاحب‌نظران ونهاد‌های مالی به ویژه هلدینگ‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌ها، سبدگردان‌ها و بازارگردان‌ها در مورد تدقیق تعریف مصادیق دستکاری قیمت جمع‌آوری شود.» با این حال کارشناسان معتقدند بیانیه مذکور سیاست‌گذار را موظف به رفع تکلیف نسبت به اجرای قوانین درست برای بهبود بازار می‌کند.

در همین رابطه حسن برادران هاشمی به خبرنگار ما می‌گوید: ابلاغیه جدید ریاست سازمان بورس با هدف شفاف‌سازی معاملات در حالی منتشر شد که طی ماه‌های گذشته حرف و حدیث‌های مختلفی در مورد نحوه معاملات و ظن دستکاری در بین اهالی بازار همواره موجب تردید شده بود وی بیان می‌کند: به نظر می‌رسد ابلاغیه جدید اهداف مختلفی دارد از جمله اینکه به سهامداران این اطمینان را بدهد‌ که سازمان همواره بر بازار نظارت دارد.نکته دیگر اینکه نظرات مردم و اهالی بازار سهام برای سازمان مهم است.  این کارشناس با بیان اینکه بعد مثبت این دستورالعمل این است که از سوی دیگر برای سفته‌بازان هشداری می‌تواند باشد که حرکات و رفتار آنان زیر ذره‌بین بیشتری قرار بگیرد.  وی با بیان اینکه ابلاغ این آیین‌نامه بهتر از نبودنش است تاکید می‌کند: در مجموع این ابلاغیه مثبت ارزیابی می‌شود اما اگر هدف سیاست‌گذار از ابلاغ آن بازگشت رونق به بازار باشد باید گفت این اتفاق هرگز رخ نمی‌دهد و به نظر نمی‌رسد این ابلاغیه چنین کارکردی داشته باشد اما نهایتا باید اینگونه دستور‌العمل‌ها را از سوی سازمان به فال نیک گرفت چرا‌که می‌تواند اندکی از بدبینی‌های موجود بازار بکاهد. اینکه اهالی بازار بدانند گوش شنوایی هست در بلند‌مدت می‌تواند به اعتمادسازی کمک کند.

منبع: دنیای اقتصاد

بورس تهران تهران دستورالعمل   اخبار برگزیده
  

رشد اقتصادی امسال، بدون احیای برجام هم مثبت می‌شودمدیرکل دفتر مدیریت اطلاعات اقتصادی وزارت اقتصاد با تایید پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول از مثبت شدن رشد اقتصادی ایران در سال 1400 گفت: با توجه به اقتضائات اقتصادی کشور امسال رشد اقتصادی مثبت خواهد شد.
ایلنا رشد اقتصادی اقتصاد اقتصاد ایران 

  

سیدابراهیم رئیسی با علم به اینکه در نظرسنجی‌ها از موقعیت مطلوبی برخودار است، به دلایل متعدد همچنان ترجیح می‌دهد در مواجهه با دعوت‌هایی که از او برای کاندیداتوری می‌شود، بی‌تمایل نشان دهد.
نامه نیوز فضای مجازی سیدابراهیم رئیسی انتخابات ریاست جمهوری 

  

خطیب‌ زاده: از رژیم اسرائیل برای نطنز انتقام می‌گیریمسخنگوی وزارت خارجه: اتفاق ناگواری که در نطنز رخ داد و بارها رژیم صهیونیستی می‌گفت و از منابع متعدد تایید می‌کنند این رژیم پشت این داستان بوده است.
فردا انتقام وزارت خارجه ایران 

  

در بازی و مکر صهیونیست‌ها نخواهیم افتاد/ سفر وزیر امور خارجه روسیه به تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه گفت: رژیم صهیونیستی با خرابکاری در مسیر رفع تحریم‌ها می‌خواهد از مردم ایران انتقام بگیرد. ما در بازی و مکر آنها نخواهیم افتاد اما جمهوری اسلامی به وقت پاسخ مناسب را خواهد داد.
ایلنا بازی وزارت خارجه جمهوری اسلامی 

  

سفر وزیر خارجه آمریکا به بروکسل برای مذاکره درباره ایرانوزیر خارجه آمریکا طی هفته جاری به بروکسل سفر خواهد کرد تا با مقام‌های اروپایی درباره موضوعات مختلفی از جمله ایران، اوکراین و افغانستان رایزنی کند.
مثلث سفر شبه جزیره کریمه ایران 

  

فوری/ خبر مهم درباره آزادسازی پول های بلوکه 7 میلیارد دلاری ایران در کره جنوبیخبرگزاری یونهاپ کره اعلام کرد هیات کره ای با مقامات ایران برای بازگرداندن دارایی های مسدود شده در حال رایزنی است.
اقتصادنیوز پول ایران کره جنوبی 

  

چرا آمریکا و اسرائیل بیشترین ضرر را از سند همکاری ایران و چین متحمل خواهند شد؟مبالغه نکرده ایم اگر بگوییم امضای سند همکاری استراتژیک بین چین و ایران، در 27 مارس 2021 نقطه عطفی در روابط قوای مطرح جهان و غرب آسیا بوده، برتری تک قطبی ایالات متحده را به کلی از بین می برد و مانع از گسترش حضور اسرائیل در منطقه غرب آسیا می شود.
۵۵ آنلاین خاورمیانه سوریه روسیه 

  

دل‌نگرانی بزرگ سرخ‌ها با شروع لیگ قهرمانان/ پرسپولیس دو ستاره دیگر را از دست می‌دهد؟شروع لیگ قهرمانان آسیا می‌تواند یک نگرانی خاص برای هوادران پرسپولیس به همراه داشته باشد.
خانه فوتبال فوتبال لیگ قهرمانان آسیا پرسپولیس 

  

شیوه تحویل خودرو تغییر می کندرئیس مجلس تاکید کرد نحوه واگذاری خودرو باید اصلاح شود و این کار ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
خودروتک خودرو مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

احمدی‌نژاد: این فنر به زودی درخواهد رفتاین اشتباه بزرگی است که فکر کرده‌اید که می‌توانید ملّت ایران را در این سطح نگه دارید. این فنر به زودی درخواهد رفت. من به وقت انتخابات مطالبی دارم که درباره وضعیت موجود کشور عرض خواهم کرد و به فضل الهی از کسی هم نمی‌ترسم.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد خبرآنلاین استان کرمان 

  

تصمیم جدید شورای رقابت برای زمان تغییر قیمت خودرودر حالی که رئیس شورای رقابت از بازنگری در قیمت کارخانه خودرو درآینده نزدیک خبر داده بود، موضع جدید وی نشان می دهد که این شورا دست کم فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت کارخانه خودرو ندارد. وی حتی از احتمال نزولی شدن قیمت خودرو نیز خبر داد.
خودروتک شورای رقابت قیمت افزایش قیمت 

  

با احیای برجام تورم و فشار اقتصادی کم می شودبه گفته استیو هانکه، احیای برجام می تواند به کاهش نرخ تورم کمک کند.
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک تورم 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، لعیا جنیدى - معاون حقوقى رییس جمهور در گفت و گو با ایران گفت: روابط بانکی و مالی بین‌المللی بسیار مهم است و این روابط پیش شرط صادرات موفق، پیش‌شرط جهش تولید، پیش شرط پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید است، ارتباط با نظام بانکی دنیا برای کشور امری حیاتی است. رئیس جمهوری بتوانند این زمینه را فراهم کنند، تحفظ را مطرح کرد…
نامه نیوز جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی رهبر انقلاب 

  

لاریجانی برای کاندیداتوری، شرایط مطلوبی ندارد/ با کاندیداتوری رئیسی، لاریجانی کاندیدا نخواهد شد/ رئیسی و قالیباف قطعاً باهم رقابت نخواهند کرد/اجماع کامل اصولگرایان بر روی رئیسی به معنای رأی‌آوری قطعی استکنشگر سیاسی اصولگرا گفت: آقای لاریجانی جزو افراد استثناء هستند که شرایط ایشان واقعا پیچیده است، سایر افراد حمایت یکی از جناح‌ها را با خود دارند اما آقای لاریجانی یک وضعیت پیچیده بینابینی دارد. حتی اگر برخی طیف‌ها در جریان اصولگرا بخواهند از ایشان حمایت کنند و ببینند که ایشان مورد حمایت جریان‌های اصلاح‌طلب هم قرار گرفته‌اند، ممکن است حمایت خود را پس بگیرند.
ایلنا علی لاریجانی انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان 

  

از شکایت نماینده مجلس از راهور بی‌اطلاعم/فوت 26 تهرانی در بهمن‌ماه به دلیل خاموشی معابررییس پلیس راهور تهران بزرگ از شکایت نماینده مجلس از پلیس راهور به دلیل درگیری با مامور این پلیس اظهار بی اطلاعی کرد.
ایلنا پلیس راهور ماه پلیس 

  اخبار داغ
  

خبر خوش درباره واکسن کرونا چه بود؟اقتصادنیوز:به گفته وزیر بهداشت مسئولیت تهیه واکسن کرونای خارجی برعهده قرارگاه کروناست.
اقتصادنیوز 

  

هشدار سازمان جهانی بهداشت: همه‌گیری کرونا به «نقطه بحرانی» رسیده استسازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه هشدار داد که بیماری همه‌گیر کووید19 به یک «نقطه بحرانی» رسیده است و س
خبرفوری وزارت بهداشت روسیه ویروس 

  

هند در ابتلا به کرونا رکورد زد!برزیل یکی از کانون های جهانی ابتلا به کرونا است حال آنکه شب گذشته، هند با ثبت بیش از 160 هزار مبتلا، از این کشور آمریکای لاتین پیشی گرفت.
برنا هند برزیل آمریکای لاتین 

  

اگر کسی سرفه کرد و گفت حساسیت فصلی دارم، آن را از جلسه بیرون کنید، قطعا کروناست/ تا 2 هفته دیگر فوتی‌ها به 300 نفر می‌رسد/ ویدئوعلیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اگر کسی سرفه کرد و گفت حساسیت فصلی دارم، آن را از
خبرفوری سلامت 

  

وضعیت قرمز کرونا در سراسر تهران برای اولین باراقتصادنیوز : فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونای استان تهران با اشاره به اینکه گمانه زنی ها نشان می دهد هفته آتی بسیار نگران کننده است، افزود: برای نخستین بار تمامی شهرهای استان تهران در وضعیت قرمز قرار گرفته است.
اقتصادنیوز تهران 

  

شایع ترین علامت کرونا در جهان چیست؟داده های رسمی نشان می دهند نیمی از مبتلایان به کرونا هیچ علامتی ندارند اما هنوز خستگی شایع ترین علامت ابتلا به این بیماری است.
برنا 

  

زلاتان متهم به نقض پروتکل‌های بهداشتی کرونا شدمهاجم سوئدی متهم به نقض پروتکل‌های بهداشتی کرونا شده است.
خبرفوری زلاتان ابراهیموویچ باشگاه یوونتوس روزنامه 

  

خواهش می‌کنم رسانه‌ها دیگر از کرونا نگویند؛/ شرایط متفات میزبانان ACL در گفتگو با دکتر هراتیانزهره هراتیان رئیس مرکز ایفمارک که یکی از ناظران پزشکی AFC نیز به شمار می رود، از کادر پزشکی 4 نماینده فوتبال ایران تقدیر کرد.
ورزش۳ رسانه فضای مجازی کنفدراسیون فوتبال آسیا 

  

باید صدای واحدی از کشور در عرصه مقابله با کرونا بیرون بیاید​ذوالفقاری در نشست کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا که با حضور وزیر بهداشت تشکیل شد، گفت: باید صدای واحدی از کشور در عرصه مقابله با کرونا بیرون بیاید و نباید با تصمیم گیری های مختلف و چندگانه به اعتماد عمومی در کشور آسیب بزنیم.
ایلنا وزارت کشور درمان کوبا 

  

ویروس کرونا در چشمان یک زن کشف شد!پزشکان چینی در چشمان زن 64 ساله‌‌ای که دو ماه پیش به بیماری کرونا مبتلا شده بود ویروس زنده کرونا را یافتند.
برنا ویروس ماه 

  

در این استان هر ساعت یک فوتی بر اثر کرونا ثبت می شوداقتصادنیوز : رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به آمار فزآینده شیوع کرونا در فارس گفت: هر سه دقیقه یک مورد بستری و تقریبا هر ساعت یک مورد فوتی در این استان ثبت شده است.
اقتصادنیوز شیراز 

  

شکاف بزرگ قیمتی در فروش یورو/ مدیریت قیمت دلار در دو بازاراقتصادنیوز: امروز 23 فرودین 1400 در پایان کار بازار عمده فروشی و خرده فروشی رسمی ارز حجم عرضه ها نسبت به دیروز بالا رفت. با وجود افزایش عرضه قیمت دلار رشد کرد اما قیمت یورو کاهشی شد. نکته دیگر این که شکاف قیمت یورو در بازار رسمی و آزاد به 6 درصد رسید.
اقتصادنیوز یورو قیمت دلار