گرانی خودرو با فرمول آزادسازی کلید خورد

خبرگزاری خانه ملت،با اعلام قیمت جدید 4 محصول ایران خودرو، قیمت گذاری خودروهای داخلی بر اساس فرمول های جدید و بصورت شبه آزادسازی در حالی صورت می گیرد که حداقل 10 میلیون تومان به قیمت هر خودرو افزوده خواهد شد ؛بر اساس این فرمول قیمت خودروهای داخلی تا 5 درصد زیر قیمت بازار تعیین می شود تا به شکل رسمی آزادسازی قیمت خودرو در بازار خودروی کشور آغاز شود؛ این تصمیم که در وزارت صنعت معدن…

گرانی خودرو با فرمول آزادسازی کلید خورد

خبرگزاری خانه ملت،با اعلام قیمت جدید 4 محصول ایران خودرو، قیمت گذاری خودروهای داخلی بر اساس فرمول های جدید و بصورت شبه آزادسازی در حالی صورت می گیرد که حداقل 10 میلیون تومان به قیمت هر خودرو افزوده خواهد شد ؛بر اساس این فرمول قیمت خودروهای داخلی تا 5 درصد زیر قیمت بازار تعیین می شود تا به شکل رسمی آزادسازی قیمت خودرو در بازار خودروی کشور آغاز شود؛ این تصمیم که در وزارت صنعت معدن و تجارت گرفته شده ظاهراً با موافقت رئیس جمهور بوده و زمزمه موافقت دولت مجلس شورای اسلامی و خودروسازان بر سر تعیین قیمت خودرو نیز که از هفته گذشته به گوش می‌رسید و مهر تایید زده است

بر اساس خبری که سایت رسمی ایران خودرو چهارشنبه شب روی خروجی سایت خود قرار داد این شرکت با ارسال بخشنامه‌ای نرخ‌های جدید خود را اعلام کرده و رسما آزادسازی قیمت را بر اساس فرمول حاشیه بازار کلید زده است

 

افزایش 40 میلیونی پژو پارس با فرمول جدید قیمت گذاری

بر اساس بخشنامه جدید ایران خودرو و وانت آریسان تندر پیکاپ، دانگ فنگ کراس صندوقدار و پژو پارس اتومات رسمی مناسب با فرمول حاشیه بازار و به‌صورت شبه آزادسازی قیمت گذاری شده اند به استنادخروجی قرار گرفته در سایت ایران خودرو قیمت پژو پارس اتومات چیزی حدود 40 میلیون تومان افزایش یافته و به 83 میلیون تومان در کارخانه رسیده است این محصول در بازار 88 میلیون میلیون تومان به فروش می‌رسید با توجه به قیمت پژو پارس اتومات در بازار که88 میلیون میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است ایران خودرو محصول خود را بر اساس فرمول شبه سازی و مناسب با 5 درصد زیر قیمت بازار محاسبه کرده است

 

بررسی سایر محصولات ایران خودرو نظیر وانت تندر و وانت آریسان و همچنین پژو 206 تیپ 2 نیز نشان می دهد که فرمول حاشیه بازار در بر قیمت‌های مذکور کاملاً  صدق کرده  و ایران خودرو 4 محصول پرفروش خود را بر اساس قیمت آزاد ای را ارائه کرده است .

 

نکته قابل توجه آن است که در ایران خودرویی ها اعلام کردند محصولات عرضه شده در این طرح تعهد معوق یا تأمین شده ندارد و به عبارتی چهار محصول مورد نظر با قیمت قطعی و به صورت فوری عرضه می‌شود و قرار است طی 15 روز تحویل مشتری شوند.

خودروهای ثبت نامی با قیمت جدید تحویل مشتری می شوند؟

 این در شرایطی است که در حال حاضر تعداد قابل توجهی از ثبت نام کنندگان خودروهای داخلی بلاتکلیف مانده و نمی‌دانند که در نهایت خودروهای ثبت نام شده خود را با چه قیمتی تحویل خواهند گرفت در قرارداد پیش فروش این خودروها قید شده که قیمت‌ها به روز محاسبه خواهند شد لذا به نظر می‌رسد خودروسازها  خودروهای داخلی ثبت نام شده را با افزایش حداقل 50 درصدی در اختیار ثبت ثبت‌نام کنندگان قرار دهند.

 ابلاغ بخشنامه ایران خودرو به نمایندگی ها نشان می دهد طی روزهای آینده باید منتظر افزایش قیمت خودروها بر اساس فرمول حاشیه بازار شد و قطعاً افزایش چند ده میلیون تومانی قیمت خودروهای داخلی موضوعی نیست که به راحتی برای مشتریان قابل هضم باشد .

افزایش قیمت خودرو که همواره مورد اعتراض مشتریان بوده و آنها همواره از سطح کیفی نه چندان مناسب آن خودروهای داخلی گلایه داشتند اکنون در حالی صورت می گیرد که چرخه افزایش قیمت نجومی خودرو به اصرار زنجیره خودروسازی کشور و با لغو قیمت‌گذاری دستوری و آزادسازی قیمت ها قیمت در حال شکل گیری است

خودروسازها بدنبال افزایش 100 درصدی قیمت خودرو بودند

رامین نور قلی‌پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،  در ان با توجه به با اشاره به قیمت جدید خودروهای داخل داخلی گفت افزایش قیمت خودرو نباید به این سرعت به صورت می گرفت ،خودروسازها معتقد به افزایش 80 تا 100 درصدی قیمت ها بودند اما اعضای کمیسیون صنایع معادن و مجلس معتقد بودند که باید قیمت ها به نوعی مورد تجدید نظر قرار بگیرد که از قدرت خرید مصرف کننده خارج نشده و شوک قیمتی جدیدی به بازار تحمیل نشود.

 وی در پاسخ به این سوال که افزایش قیمت 4 خودرو بر اساس فرمول تعیین بازار با موافقت وزارت صنعت صورت گرفته است یا خیر گفت بر اساس جلسات صورت گرفته در کمیسیون صنایع و معادن مجلس مقرر بود افزایش قیمت به شکل تعادلی صورت بگیرد و وزارت صنعت معدن و تجارت زمانی به خودروسازان مجوز افزایش قیمت دهد که فرمول ای مناسب و منطقی برای افزایش قیمت وجود داشته باشد.

 وی همچنین تأکید کرد به نظر می‌رسد افزایش یکباره 40 میلیونی قیمت یک خودرو خودرو باعث شوک تورمی در جامعه شده و اقبال مصرف کنندگان به خودروهای داخلی را کاهش دهد.

انحصار در بازار خودرو باعث چنین تصمیم گیریهایی است 

سیدمهدی مقدسیعضو دیگرکمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین در گفتگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، گفت: وزیر صنعت معدن و تجارت قرار بود بر اساس تشکیل اتاق فکر خودروی عمل کند و این مشکل ساماندهی قیمت خودروهای داخلی را برای همیشه حل کند .

وی همچنین  خاطر نشان می کند: افزایش قیمت محصولات ایران خودرو بر اساس فرمول آزادسازی بازار منجر به افزایش قابل توجه خودروهای داخلی شده و جایگاه خودروسازان را در میان مشتریان تضعیف خواهد کرد.

مقدسی تاکید می‌کند:  در صورتی که بازار خودرو از انحصار خارج شده و بازیگران صنعت خودروسازی تعدد بیشتری داشته باشند افزایش کیفیت و تعادل قیمت کلید خواهد خورد.

وی با اشاره به شرایط کنونی اقتصاد کشور خاطر نشان می کند: هرچند ساماندهی بازار خودرو در شرایط تحریم تحت قواعد خاصی صورت خواهد گرفت اما نباید فراموش کرد این شرایط تحریم دوره کوتاه و زودگذر است و باید برنامه‌های صنایع خودرو سازی بر اساس آرامش بازار و در طولانی مدت صورت بگیرد

 

بخشنامه جدید ایران خودرو مبتنی بر افزایش قیمت محصولات این کارخانه نشان می دهد که به تصمیم نهایی درباره قیمت‌گذاری خودروها گرفته شده اما به نظر می‌رسد مسئولان برای کاستن اثرات روانی افزایش قیمت در بازار خودرو قصد ندارند آن را به صورت علنی اعلام کنند .

 

ایران خودرو خودرو خودروسازان   اخبار برگزیده
  

گران‌ترین مربی لیگ هجدهم فوتبال ایران چه کسی بود؟اقتصاد نیوز:در لیگی که تمام شد برخی باشگاه‌ها قراردادهای سنگینی با مربیان خود داشتند.
اقتصادنیوز لیگ برتر فوتبال ایران 

  

سخنگوی وزارت خارجه چین، با اشاره به دیدار هفته گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با همتای چینی‌اش، گفت: دو طرف بر سر مشکلات دوجانبه و همچنین تحولات اخیر حول محور ایران صحبت کردند. وی در ادامه افزود: آمریکا واردات نفت سایر کشورها از ایران را مختل کرده است. آمریکا همچنین از برجام نیز خارج شده و دیگر کشورها را به نسبت به انجام وظایفشان ذیل این توافق تهدید می‌کند
نامه نیوز چین ایران و چین ایران 

  

أیا مذاکره ایران و آمریکا شروع شده است؟رئیس‌جمهور آمریکا برخی خبرها در مورد مذاکره با ایران را تکذیب کرد.
مثلث ایران ایران و آمریکا اقتصاد ایران 

  

بازگشت شورای رقابت، قیمت خودرو را کاهش می دهد؟یکشنبه گذشته اما مجلس شورای اسلامی با برگرداندن شورای رقابت به پروسه قیمت‌گذاری، تیر خلاص را به آزادسازی بازار خودرو زد. طبق مصوبه مجلس، خودروسازان باید قیمت تمام شده، سود حاصله و قیمت قطعی محصولات خود را به شورای رقابت اعلام کنند...
خودروتک مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان شورای رقابت 

  

3 مامور پلیس مورد حمله قرار گرفتند و کشته شدند.
نامه نیوز پلیس دولت کابل 

  

اسرار وزارت نفت فاش می شود؟/ پشت پرده تلاش برای استیضاح وزیر کابینه روحانیاین استیضاح به جایی نمی‌رسد. نظام قدر آقای زنگنه و توانایی‌های او را می‌شناسد و برخی جریان‌ها بیهوده برای زدن او تلاش می‌کنند
مثلث وزارت نفت نفت صادرات نفت 

  

اندیشکده آمریکایی «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گزارش داد: حملات به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و یک خط لوله نفت عربستان سعودی می‌تواند موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود. ایران بدین‌ترتیب آسیب‌پذیری امارات و عربستان را یادآور شد.
نامه نیوز ایران تهران ریاض 

  

هیچ کس نمی تواند قطعات تقلبی خودرو را تشخیص بدهددر حالی عرضه لوازم یدکی تقلبی در بازار زیاد شده که این موضوع می‌تواند خطرات زیادی را برای مصرف کنندگان در پی داشته باشد. با تغییرات قیمت ارز و مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد و کمبود این قطعات موجب شد قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار افزایش یابد و این موضوع مشکلاتی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان ایران 

  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  اخبار داغ
  

نامه 2800 حقوقدان بسیجی به رئیس قوه قضاییه برای مبارزه با فسادتهران- ایرنا- بیش از دو هزار و 800 حقوقدان بسیجی و انقلابی در نامه ای به رئیس قوه قضائیه مطالبات خود را پیرامون مبارزه با فساد و رانت و ایجاد عدالت بین مردم، مطرح کردند.
ایرنا قوه قضاییه بازار خودرو فساد اداری 

  

ضرورت قیمت‌گذاری روغن موتور براساس فرآیند ارزبری سید مهدی مقدسی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از افزایش 70درصدی قیمت روغن موتور، گفت: طی یک سال گذشته بازار لوازم یدکی و روغن موتور خودرو با توجه به نوسانات ارزی دچار آشفتگی بسیار شد که به موجب آن، فروش برندهای غیراستاندارد و تقلبی روغن موتور در بازار گسترش یافت. ضرورت ورود سازمان حمایت از مصرف‌کننده به موضوع گرانی روغن موتور…
خانه‌ملت قیمت افزایش قیمت کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

گزارش ارزشیابی کیفی خودرو فروردین 98گزارش ارزشیابی خودرو‌های تولید داخل در فروردین 98 منتشر شد.
ایلنا خودرو تولید اتوبوس 

  

کاهش 14 درصدی ارزش سهام کاترپیلارتهران-ایرنا- شرکت آمریکایی سازنده ماشین‌آلات سنگین معدن‌کاری و راه‌سازی «کاترپیلار» با کاهش 14 درصدی ارزش سهام در ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت 98) در سطح بازارهای جهانی روبرو شد.
ایرنا سهام تهران ایرنا 

  

جزئیات بسته جدید ارزی بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی اعلام شد.
نامه نیوز بانک مرکزی بانک ارز 

  

خودکفایی ایران در طراحی و ساخت مخازن گاز مایع/ صرفه‌جویی ارزی 7 میلیون یوروییسازندگان ایرانی موفق به صرفه‌جویی 7 میلیون یورویی در ساخت هر یک از مخازن استراتژیک ذخیره گاز مایع در پروژه‌های میدان مشترک پارس جنوبی نسبت به مشابه خارجی این مخازن شده‌اند.
تسنیم ایران عسلویه اقتصاد مقاومتی 

  

سامانه تسهیلات ارزی دانشجویان علوم پزشکی فعال شدتهران- ایرنا- سامانه تسهیلات ارزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای دانشجویان علوم پزشکی شاغل به تحصیل در خارج از کشور فعال شد.
ایرنا تسهیلات ارزی آموزش پزشکی تهران 

  

جزئیات بسته جدید ارزی بانک مرکزی برای ارز صادرات+تصویرجزئیات بسته جدید ارزی بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی اعلام شد.
تسنیم بانک مرکزی بانک ارز 

  

سامانه تسهیلات ارزی برای دانشجویان علوم پزشکی باز شدسامانه تسهیلات ارزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای دانشجویان علوم پزشکی شاغل به تحصیل در خارج از کشور باز شد.
برنا تسهیلات ارزی آموزش پزشکی وزارت بهداشت 

  

شهروندان از اموال با ارزش خود در مقابل سرقت بیشتر محافظت کنندسنندج - ایرنا - معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی کردستان گفت: شهروندان با هزینه های کمی می توانند محافظت بیشتری از منازل و خودرو و اموال با ارزش خود در مقابل سرقت داشته باشند.
ایرنا بانک خودرو سرقت