ایلنا   |  سیاسی  |  

موازنه قدرت در منطقه به نفع ایران است/ بهبود روابط ایران با کشورهای عرب منطقه، طرح «ابراهیم» را متوقف می‌‌کند

یک دیپلمات پیشین و استاد جغرافیای سیاسی، مذاکرات بین ایران و عربستان و در ادامه کشورهای منطقه را مثبت ارزیابی و تاکید کرد که این بهبود روابط می‌تواند مانع نفوذ اسرائیل در منطقه شود.

موازنه قدرت در منطقه به نفع ایران است/ بهبود روابط ایران با کشورهای عرب منطقه، طرح «ابراهیم» را متوقف می‌‌کند

یک دیپلمات پیشین و استاد جغرافیای سیاسی، مذاکرات بین ایران و عربستان و در ادامه کشورهای منطقه را مثبت ارزیابی و تاکید کرد که این بهبود روابط می‌تواند مانع نفوذ اسرائیل در منطقه شود.

رضا فرجی‌راد در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره تغییر مناسبات در منطقه و تاثیر آن بر هژمونی ایران اظهار داشت: ایران از یک طرف همواره تاکید داشته با کشور‌های منطقه (که بیشتر منظور حوزه خلیج فارس است)، درباره ثبات و امنیت منطقه گفت‌وگو داشته باشد و طرح‌هایی مثل «طرح هرمز» را ارائه داده است. از سویی نیز اگر به خاطر داشته باشیم، ایالات متحده آمریکا تاکید داشته‌ که علاوه بر اینکه در رابطه با برجام باید مذاکره کنیم، بهتر است در رابطه با مسائل منطقه نیز گفت‌وگو شود که طبیعتاً ایران نمی‌پذیرفت اما آمریکایی‌ها که اصرار می‌کردند.

وی ادامه داد: در نهایت یک راه‌حل سومی پیدا شد و آن اینکه خارجی‌ها حضور نداشته باشند اما کشورهای منطقه با یکدیگر صحبت کنند. حال در رابطه با چه باید صحبت کنند؟ ثبات و امنیت منطقه و چیزی که در این رابطه اختلاف نظر دارند. اختلاف نظر اول طبیعتاً روی یمن است چرا که امنیت مستقیم عربستان سعودی اکنون به دلیل جنگی که سعودی‌ها در یمن شروع کردند، به خطر افتاده است. مسئله دوم لبنان و بعد سوریه و عراق است. قضیه مذاکرات بین ایران و عربستان بعد از آ؛از مذاکرات وین انجام شد. دلیل اینکه بن سلمان یک مصاحبه مثبت در رابطه با ایران انجام داد هم در نتیجه همان مذاکرات بود. 

این تحلیلگر مسائل ژئوپلتیک منطقه با بیان اینکه طرحی که ایران درباره گفت‌وگوی کشورهای منطقه با یکدیگر داشت در حال پیش رفتن است و در عین حال نیز می‌شود گفت بخشی از خواسته آمریکایی‌ها نیز برآورده شده است، خاطرنشان کرد: همانگونه که طرف ایرانی اصرار داشت ما مستقیم با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم و با واسطه اروپایی‌ها در حال مذاکره هستند، در این موضوع نیز آمریکا پذیرفت که کشورهای منطقه با ایران صحبت کنند. این موضوع قطعی است که آمریکایی‌ها چراغ سبز نشان دادند و حتی به سعودی‌ها تاکید داشتند که با ایران درباره مسائل منطقه وارد مذاکره شوند.

فرجی راد با بیان اینکه مذاکرات منطقه با سعودی و احتمالاً با امارات در نتیجه مذاکرات برجامی وین شکل گرفته است، تصریح کرد: یعنی آنجا موفقیت‌هایی حاصل می‌شود که اینجا موفقیت به وجود می‌آید. اگر در وین کار به بن بست بخورد، مطمئن باشید که سعودی‌ها نیز خیلی راضی نیستند وارد بحث با ایران شوند که امتیازاتی به ایران بدهند. طبیعتاً استراتژی ایالات متحده آمریکا گفت‌وگو با ایران، حل مشکل  برجام و همچنین برداشتن تحریم است. وزن ژئوپلیتیک ایران در منطقه بالا رفته و می‌رود و آنها مجبورند هرچه زودتر به توافق برسند؛ یعنی اگر مذاکرات وین به سرانجام برسد،‌ در رابطه با جنگ یمن و درگیری سعودی‌ها پیشرفت‌هایی حاصل می‌شود.

وی اضافه کرد: دوم اینکه در ادامه پیشرفت‌ مذاکره با سعودی‌ها و اماراتی‌ها، تغییر فضا را در دمشق را شاهد خواهیم بود و همچنین یک آرامش نسبی، بیشتر از این چیزی که اکنون وجود دارد، در عراق ایجاد خواهد شد. مسئله بغرنج لبنان از نظر سیاسی و چه از نظر اقتصادی که فاجعه آمیز است و حاصل فشاری است که سعودی‌‌ها وارد می‌کردند،‌ نیز به نحوی بهتر حل می‌شود.

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی درباره معضل اسرائیل در منطقه و کارشکنی‌هایی که ممکن است در روابط ایران با کشورهای حاشیه خلیج فاس بر اساس طرح «ابراهیم» انجام دهد، بیان داشت: ایالات متحده آمریکا خیلی روی حرف و فشار اسرائیلی‌ها حساب باز نکرده است و اسرائیلی‌ها به خوبی متوجه شدند که برجام به نتیجه می‌رسد، به طوریکه رئیس سازمان اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا و همچنین سفیر اسرائیل در واشنگتن و نیویورک اعلام کرده که «پیشرفت در مذاکرات وین قطعی است و ما در رابطه با جلوگیری از پیشرفت مذاکرات در رابطه با ایران و آمریکا نمی‌توانیم کاری کنیم». در نتیجه این اظهارات مشخص می‌شود که آمریکایی‌ها خیلی اسرائیل را تحویل نمی‌گیرند اما برای اینکه موضع داخلیشان ضعیف نشود اعلام کردند که مسائل را با آمریکا هماهنگ می‌کنیم.

وی ادامه داد: این روزها که می‌بینیم آمریکایی‌ها اعلام می‌کنند ما با اسرائیل در رابطه با پهپادهای ایران هم فکری می‌کنیم، همه یک بازی است که آقای بایدن می‌خواهد فشارهای داخلی خودش را در حزب جمهوری خواه و دموکرات کم کند. در واقع نشان می‌دهند که ضمن این که با ایران پیشرفت می‌کنیم و به نتیجه می‌رسیم، از اسرائیل به عنوان متحدمان حمایت می‌کنیم که بیشتر بُعد تبلیغاتی دارد.

این کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل با بیان اینکه همچنین در رابطه با طرح «ابراهیم» این واقعیت را باید بپذیریم که اگر ایران با سعودی‌ها و اماراتی‌ها صحبت کند حتماً یکی از موضوعاتی که در رابطه با امنیت منطقه و خودش مد نظر قرار می‌دهد،‌ مسئله حضور اسرائیل در منطقه است،‌گفت: استراتژی ایران در مقابل اسرائیل مشخص است و چنین به نظر می‌آید که در مذاکرات منطقه‌ای  مسئله اسرائیل را بگنجاند اما اینکه با اسرائیل به تفاهم برسد اینگونه نیست و ایران کاملاً موضع مشخصی دارد و این موضوع نیز قرار نیست تغییر کند؛ اما با سعودی‌ها و اماراتی‌ها حتماً این موضوع را مطرح می‌کند؛ شاید امارات روابطش را با اسرائیل کم نکند اما مطمئن هستم اگر ایران با امارات و عربستان به توافق نسبی برسد، باعث می‌شود که سعودی‌ها رابطه‌‌ای با اسرائیل برقرار نکنند یا در آن تاخیر ایجاد کنند. 

وی گفت: روابط اماراتی‌ها نیز بیش از این پیشرفت نمی‌کند؛ به طوریکه یعنی اگر قرار بود که یک توافق استراتژیک یعنی همکاری‌های گسترده امنیتی، اطلاعاتی و نظامی با اسرائیل داشته باشند آن را کنترل می‌کنند و انجام نمی‌شود. همچنین قطری‌ها و اردنی‌ها نیز در ایجاد رابطه با اسرائیل احتیاط می‌کنند. بارها اعلام شده که چند کشور دیگر به زودی با اسرائیل رابطه برقرار می‌کنند اما آمدن بایدن، مذاکرات وین و تحرکات ایران باعث شده است که آنها دست نگه دارند.

سفیر پیشین ایران تصریح کرد: اگر موفقیت نسبی با کشورهای عربی جنوب خلیج فارس برقرار شود، طرح ابراهیم تا اینجایی که هست متوقف می‌شود و حداقل تا چند سال جلو نخواهد رفت؛ یعنی عمان، قطر و عربستان دست نگه می‌دارند، امارات نیز ممکن است قراردادی را که امضا کرده است، تعلیق کند. بحرین را نیز کسی آدم حسابش نمی‌کند و همه آن را به عنوان یک استان سعودی دعوت می‌کنند به طوریکه می‌بینیم که هیات آمریکایی که به منطقه آمدند هدف خود را دیدار از سعودی، امارات، لبنان و مصر قرار داده اند برای اینکه آن‌ها را توجیه کنند و بحرین در دستور کار آنها نیست.

وی درباره مساله حضور ایران در کشورهایی مثل اردن و مصر در مذاکرات بین ایران و عربستان با بیان اینکه به این موضوع مشکوک هستم، گفت: ایران در اردن سفیر و در مصر نیز حافظ منافع دارد که در حد سفیر کار می‌کند، یعنی با این کشورها تبادلات سیاسی داریم؛ حتی در ارتباط با سوریه، مصری‌ها هماهنگ هستند. اردنی‌ها نیز علی‌رغم مخالفت، اکنون هماهنگ هستند و با بخش‌های اطلاعاتی امنیتی ما گفت‌وگوهایی از قبل داشته‌اند، بنابراین چیزی نیست که سعودی‌ها چون جلو آمدند این کشورها را نیز جلو آورده باشند. ما با آنها از پیش کار می‌کردیم و ارتباط سیاسی داشته‌ایم؛ آنچه که مسلم است اینکه اگر عربستان موضع خودش را تغییر دهد بقیه نیز تغییر می‌دهند چرا که اماراتی‌ها نیز از مذاکر‌ه بین سعودی و ایران استقبال کردند.

مصاحبه ایران ایران و آمریکا   اخبار برگزیده
  

توضیحات نماینده سابق درباره اظهارات جنجالی لاریجانی در ستاد انتخاباتنماینده ادوار مجلس با اشاره به نگاه فراجناحی لاریجانی در انتخابات گفت: «توسعه اقتصادی» محور برنامه های لاریجانی در دولت سیزدهم است.
مثلث محمدرضا شریفی نیا ستاد انتخابات کشور انتخابات ریاست جمهوری 

  

جلسه حزب ندای ایرانیان با جهانگیری/ با لاریجانی جلسه نداشتیم / از نامزد مورد اجماع جریان اصلاحات حمایت می‌کنیمیک عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان از برگزاری جلسات این حزب با نامزدهای ثبت‌نام کننده در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان علی لاریجانی 

  

محسن هاشمی: تنها رئیس‌جمهوری که از کمبود اختیارات نگفت، پدرم بود 27 اردیبهشت 1400 - 10:18 اخبار سیاسی اخبار سیاست ایران محسن هاشمی: تنها راه بهبود شرایط کشور صندوق‌های رای است [کلیک و کشیدن برای جابجایی] محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران و داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ما به مشارکت فعال در انتخابات یعنی حضور جدی برای پیروزی معتقد هستیم و تنها راه بهبود شرایط کشور را صندوق‌های رای می‌دانیم. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، محسن هاشمی رئیس…
فردا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری ایران 

  

هیات‌های مذاکره کننده روسیه و آمریکا با یکدیگر دیدار کردندنماینده روسیه در سازمان های بین‌المللی و نماینده ویژه آمریکا در مورد ایران با محوریت احیای برجام دیدار کردند.
ایلنا روسیه وین ایران 

  

زمان واکسیناسیون عمومی کرونا در استان تهراننادر توکلی درباره پیش‌بینی زمان آغاز فراگیر واکسیناسیون افراد در استان تهران ابراز داشت: پیش‌بینی می‌شود از اوایل تیر به بعد، بعد از اینکه واکسیناسیون گروه‌های سنی تمام شود، سراغ واکسیناسیون عمومی برویم.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون درمان تهران 

  

زلزله جدید ماسک؛ سقوط 10 درصدی بیت کوینروز دوشنبه بیت کوین با 43 هزار دلار معامله شد 10.38 درصد افت در روز. این بزرگترین ضرر یک روزه در هفته اخیر بود. قیمت بیت کوین به پایین تر حد میانه زمستان رسید.
اقتصادنیوز ماسک قیمت بیت کوین بیت کوین 

  

ادعای باورنکردنی؛ شک بزر گ پرسپولیسی‌ها به برد سپاهان!هواداران پرسپولیس بعد از برد پرگل سپاهان مقابل مس رفسنجان این بازی را مشکوک قلمداد کردند.
خانه فوتبال باشگاه سپاهان فرهاد مجیدی پرسپولیس 

  

احمدی‌نژاد خود را نماینده معترضین می‌داندرویکرد احمدی نژاد نسبت به نظام و حکومت دستخوش تغییرات جدی شده و فارغ از اینکه حرف‌هایش دروغ یا راست، غلط یا درست باشد بی‌پیرایه و صریح مطرح می‌کند و بخشی از جامعه تحت تاثیر حرف‌های او قرار می‌گیرند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دموکراسی شورای نگهبان 

  

ضربه قیمت مصوب خودرو به فروش فوق العاده در 1400مجوز شورای رقابت مبنی بر افزایش 9 درصدی قیمت و مقررات فروش خودروهای پیش‌فروش شده به قیمت سال گذشته، با انتقاد برخی از مسوولان صنعتی کشور و خودروسازان همراه شد...
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

طرح ساماندهی خودرو دوباره بررسی می شودعضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه امروز طرح ساماندهی صنعت خودرو در این کمیسیون بررسی می‌شود، گفت: وزارت صمت معتقد است که قیمت پایه خودرو در بورس کالا باید از سوی خودروساز تعیین شود...
خودروتک خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای نگهبان 

  

پا در این عرصه گذاشتم تا صدای زنان خاموش این سرزمین باشمزهرا شجاعی می‌گوید که از او خواسته‌اند مصاحبه کند اما نام برنامه "آقای رئیس جمهور است" طنزی تلخ؛پس به خنده می گوید آقا؟ خانم رئیس جمهور.
مستقل‌آنلاین توسعه پایدار بیمارستان زنان 

  

توصیه‌های رئیس مجلس به مردم و نامزدهای انتخاباترئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مشارکت پایین هیچ برنده‌ای ندارد و مردم از حق خود برای ریل‌گذاری دستگاه اجرایی کشور استفاده کنند، گفت: امروز فرصت مناسبی است که همه ما با هر سلیقه و جناح بندی سیاسی و با هر عقیده و نگرشی دست به دست هم دهیم تا به فرموده رهبر انقلاب، ایرانی قوی را بسازیم.
مثلث رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی جوانان 

  

واکنش جهرمی به اظهارات تند فرهاد مجیدی(عکس)وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صحبت‌های اخیر فرهاد مجیدی واکنش نشان داد.
ایلنا فرهاد مجیدی عکس پرسپولیس 

  

تعدد کاندیداهای ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد اکثر جریان‌ها به وضع موجود نگاه منتقدانه دارندنماینده تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس معتقد است تعدد و تنوع حضور جناح های سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری نشان دهنده این است که همه آن ها به آزاد بودن انتخابات ایران اعتقاد داشته و اختیارات ریاست جمهوری را برای رفع مشکلات مردم کافی می دانند.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

این مرد نیامد؛ خاطر دلواپسان آسوده شدصفحه ثبت نام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز گذشته بسته شد و محمد جواد ظریف همان طور که از دو سال قبل اعلام کرده پا به صحنه رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری نگذاشت تا خاطر دوستان دلواپس از نامزدی‌اش آسوده شود و خود را به حضور در پاستور نزدیک تر ببینند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

مهدی هاشمی بازیگر معروف واکسن کرونا زد +عکسواکسیناسیون سالمندان بالای 75 در بزرگترین مرکز تجمعی واکسیناسیون (ایران مال) در حال برگزاری است و در این بین مهدی هاشمی نیز واکسن کرونا دریافت کرد.
فردا عکس واکسیناسیون سالمندان 

  

این علائم جدید کرونا روی پوست ظاهر می‌شوداقتصادنیوز : محققان می‌گویند موج جدید ویروس کرونا به اندام‌های حیاتی بدن حمله می‌کند و باعث عفونت‌های پوستی می‌شود.
اقتصادنیوز پوست ویروس 

  

لغو نشست سالانه 2021 مجمع جهانی اقتصاد به دلیل کرونامسئولین مجمع جهانی اقتصاد که قرار بود نشست سال 2021 آن در ماه آگوست به میزبانی سنگاپور برگزار شود، از لغو این نشست به دلیل شیوع کرونا خبر دادند.
۵۵ آنلاین مجمع جهانی اقتصاد اقتصاد ماه 

  

جهان دچار «آپارتاید واکسن کرونا» شده استمدیر کل سازمان جهانی بهداشت دوشنبه مدعی شد دنیا وارد مرحله «آپارتاید واکسن» شده است.
اعتماد ریاست جمهوری پاریس چین 

  

تست کرونای تونی کروس مثبت اعلام شدتست کرونای تونی کروس که در چند روز اخیر به دلیل تماس با یک فرد کرونایی در قرنطینه بود، مثبت اعلام شد.
ورزش۳ تونی کروس رئال مادرید مادرید 

  

بیماران کرونایی این غذاها را در دوران نقاهت بخورنداگر درگیر کرونا شدید، فست فود، کنسرو و غذاهای سرخ شده نخورید، چرا که به دلیل افزایش جریان خون معده، خستگی شما بیشتر می‌شود.
برنا 

  

رهبر انقلاب سفر چندساعته به مشهد را هم نپذیرفتند، برای عمل به مصوبات ستاد کروناتولیت آستان قدس رضوی گفت که سال قبل خدمت رهبر انقلاب رسیدم و از ایشان برای سفری حتی چندساعته به مشهد
خبرفوری رهبر انقلاب سفر وزارت بهداشت 

  

نگرانی از شیوع کرونا با تبلیغات انتخاباتیاقتصادنیوز :‌مهمترین اخبار کرونایی امروز را اینجا بخوانید.
اقتصادنیوز تبلیغات 

  

موهای از دست رفته‌ در کرونا درمی‌آیند؟اگر درگیر کرونا شدید، فست فود، کنسرو و غذاهای سرخ شده نخورید، چرا که به دلیل افزایش جریان خون معده، خستگی شما بیشتر می‌شود.
برنا 

  

اعلام آمادگی برای تزریق واکسن کرونا از سوی هلال احمر/ تاکید بر لزوم مستندسازی اقدامات هلال احمرجلسه شورای معاونین جمعیت هلال احمر صبح امروز 27 اردیبهشت ماه با حضور رئیس، دبیرکل و اعضای شورای معاونین در ساختمان صلح برگزار شد.
ایلنا هلال احمر ماه بانک مرکزی 

  

بیرون آمدن اجساد کرونایی از قبر بر اثر بارش باران! +عکس پلیس هند اعلام کرد در حال تحقیق پیرامون صد‌ها جسدی است که در قبر‌های شنی کم‌عمق و ساحل رودخانه گنگ دفن یا رها شده‌اند. قبلا تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که ده‌ها جسدِ رها شده در ساحل رودخانه گنگ را نشان می‌داد و گمان می‌رود این افراد قربانیان کرونا باشند. هند طی هفته‌های اخیر با موج گسترده شیوع کرونا مواجه شده و بر اساس آمار‌های رسمی، روزانه حدود چهار هزار نفر…
فردا عکس پلیس هند 

  

عرضه سبدی از واکسن‌های کرونای تولید ایران مهرماهدبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: سبدی از واکسن‌های کرونای تولید داخلی مهرماه امسال در کشور ارایه می‌شود که قابلیت عرضه در عرصه بین الملل دارد.
۵۵ آنلاین تولید ایران فناوری