جدایی سکه از زوج قیمتی

بهای سکه از روند دلار و اونس جدا شده است، حباب سکه در حال افزایش است و همین حباب، برای برخی از معامله‌گران، سیگنالی برای افزایش نرخ ارز شده است. از آن سو، آرایش بازار ارز به گونه‌ای است که خود را برای منفی‌ترین سناریو سیاسی آماده کرده است.

جدایی سکه از زوج قیمتی

به گزارش اقتصادنیوز، دیروز حتی در ساعت‌هایی که دلار روندی کاهشی را طی می‌کرد، سکه سودای افزایش داشت، سکه علنا به کانال 13 میلیون تومان چسبید و در ساعتی از روز به این کانال نفوذ کرد. اونس در ساعاتی به 1970 دلار یورش برد و همین عامل را برخی بهانه افزایش قیمت سکه قرار دادند. اما با دلار 26,600 تومانی و اونس 1970 دلاری، سکه بیشتر از 12 میلیون و 330 هزار تومان نمی‌ارزد، پس چه چیزی سکه را هوایی می‌کند؟ 

سکه 13 میلیون تومانی سرشار از حباب است و این حباب می‌تواند با یک سوزن بترکد. اما در حال حاضر این حباب حجیم، وضعیت را به جایی رسانده که برخی به حباب منفی دلار ایمان آورده‌اند. در واقع برخی از معامله‌گران معتقدند که همچون روزهای گذشته، سکه راه را به دلار نشان می‌دهد و در چنین حالتی، بهتر است به خرید دلار روی آورند. سکه 13 میلیون تومانی با دلار 28 هزار تومانی تنظیم شده است؛ البته اگر بهای هر اونس طلا را 1970 دلار در نظر گیریم. هر چه اونس بالاتر از این سطح باشد، سکه با نرخ کمتری از دلار هماهنگ می‌شود، برعکس هر چه اونس در سطح کمتری باشد، نیاز سکه به افزایش نرخ دلار بیشتر می‌شود. هر اونس طلا اکنون در محدوده 1960 دلار قرار گرفته است.

سکه تقاضای سنتی بیشتری نسبت به ارز دارد. چرا که هم تهیه و هم ریسک نگهداری آن از ارز کمتر است. خرید سکه پیامد امنیتی و انتظامی متوجه کسی نمی‌کند. به نظر می‌آید این جنس تقاضا در شرایط فعلی، اوج گرفته است. در واقع تقاضا سرمایه برای رفتن به پناهگاه در ایران رو به افزایش است که یکی از علل اصلی آن، ریسک‌های سیاسی پیشرو است. از نظر برخی تحلیلگران، سکه در شرایط فعلی انتظارات منفی را پیشخور کرده و با توجه به انتظارش از نرخ دلار آینده قیمت خورده است. 

آمادگی دلار برای چکاندن ماشه؟

دلار در روز گذشته پس از تغییر تاکتیک بازارساز(جزئیات) روز نسبتا آرامی را آغاز کرد. اما به مرور هر چه از روز گذشت، دلار نیز خود را به سقف 27 هزار تومانی نزدیکتر کرد. نکته مهم اینجاست که بسیاری از معامله‌گران تکنیکال در انتظار تثبیت دلار بالای مرز 26 هستند؛ برای آنها این ماندگاری معنای تغییر کانال دلار را می‌دهد. دلار یک بار در تیر ماه در نزدیکی 26 هزار تومان پرسه زد، اما قادر به فتح آن نشد. این بار قله جدید فتح شد، اما مهمتر از فتح، ماندگاری در این ارتفاع است.

نرخ صرافی در روز گذشته خط به خط با دلار آزاد حرکت کرد تا هیچ فرصت رانتی در بازار ایجاد نشود، این مسئله انگیزه صرافان برای عرضه ارز را بالا برد. با این وجود، باز هم دلار در بعد از ظهر سیر افزایشی را طی کرد. مسئله‌ای که نشان می‌دهد تقاضاهای خاموش در بازار ارز بیدار شده‌اند. با توجه به وضعیت بازار، 2 احتمال برای توضیح حرکت دلار وجود دارد؛ نخست آنکه تقاضا به مرزی رسیده که قیمت را یا به سمت بالا هل می‌دهد یا بازارساز را ناچار به عرضه بیشتر در شرایط فعلی می‌کند، دوم اینکه صرافان از عرضه همه جانبه خودداری می‌کنند و به نوعی آنها نیز با توجه تحولات سیاسی پیشرو به خصوص مکانیزم ماشه، فعلا با احتیاط دست به فروش دلار می‌زنند؛ هر چند آنها برای عرضه دلارهای خریداری شده از بازار متشکل ارزی، مهلت محدودی دارند. با اینحال، هر چه این سیگنال در بازار تقویت شود، احتمالا دست افزایشی‌های بازار را بالا خواهد برد.

دسته‌ای از تحلیلگران بر این باورند که اتفاقات ایام اخیر، تصمیم نهایی برای مکانیزم ماشه را پیشخور کرده است و در زمان اعلام تصمیم نهایی، تب بازار فروکش خواهد کرد؛ در آن زمان اگر مکانیزم ماشه فعال شود، اتفاق خاصی در بازار رخ نخواهد داد و اگر آمریکا موفق به اجرای ایده‌اش نشود، احتمالا تقاضا از بازار ارز دور خواهد شد و دست بازارساز برای نشاندن نرخ بازتر است. به نظر می‌آید بازار در شرایط فعلی، خود را آماده منفی‌ترین سناریو کرده است. 

 

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

دلار افزایش قیمت نرخ ارز   اخبار برگزیده
  

در اولین مناظره انتخاباتی آمریکا بایدن خطاب به ترامپ گفت: کی «انشالله» مدارک مالیاتی ات را نشان می‌دهی؟
رویداد۲۴ دونالد ترامپ ترامپ دموکرات 

  

رئیس دفتر رئیس جمهوری، شایعات مطرح شده در برخی رسانه ها، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی مبنی بر ارسال کمک از سوی ایران به ارمنستان در مناقشه باکو - ایروان را تکذیب کرد و گفت: این شایعات کاملا بی اساس بوده و با هدف برهم زدن روابط خوب ایران و آذربایجان مطرح می‌شود.
رویداد۲۴ ایران جمهوری اسلامی ایران ارمنستان 

  

جزئیات فروش ماهانه خودرو با قیمت فصلیطبق مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دو خودروساز بزرگ کشور باید طی نیمه دوم امسال، هر ماه در مجموع 25 هزار دستگاه محصول را در قالب فروش فوق‌العاده عرضه کنند؛ آن هم در شرایطی که شورای رقابت هر سه ماه یکبار نسبت به بازنگری قیمت‌ها اقدام می‌کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

روحانی‌: پنجشنبه‌ ها جواب منتقدان را می ‌دهم + فیلمرئیس جمهور: می‌گویند نگاه این دولت به بیرون است.
گسترش رئیس جمهور دولت 

  

جنجال حضور نظامی‌ها درانتخابات 1400/ممنوعه‌های دولت 1400/بدو میلیون تومان حقوق یک ماه 40 میلیون ایرانی است!اقتصادنیوز: بررسی روزنامه‌های امروز چهارشنبه 9 مهر 1399 رابا مرور مطالب اصلی صفحه اول روزنامه‌ها آغاز می‌کنیم.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام کالاهای اساسی 

  

نظرسنجی سی‌ان‌ان درباره برنده اولین مناظره آمریکانظرسنجی شبکه سی‌ان‌ان از مردم آمریکا در خصوص برنده اولین مناظره را مشاهده می‌کنید. قبل از مناظره: بایدن 56 درصد و ترامپ 43 درصد / بعد از مناظره: بایدن 60 درصد و ترامپ 28 درصد
۵۵ آنلاین سی ان ان ترامپ 

  

وعده کاهش قیمت خودروبدلیل تقاضای کاذب تنها 20 درصد خریداران مصرف‌کننده واقعی هستند، مابقی خودرو را در خانه‌های خود نگهداری تا مجددا در زمان گرانی آن را معامله کنند. همین امر موجب شده تا تقاضای کاذب در بازار به وجود بیاید که خود بیشترین دلیل گرانی نیز محسوب می‌شود.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

آقای رئیس‌جمهور، مردم می‌گویند خدا روحانی را لعنت کند!نماینده مخالف وزیر پیشنهادی صمت دیروز در مجلس خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای رئیس جمهور که خودت را مخفی کردی آیا می‌دانی مردم می‌گویند خدا روحانی را لعنت کند؟! وزیری پیشنهاد شده است که دو دهه در خارج از کشور زندگی می‌کرده است.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور بهاره رهنما ترکیه 

  

آمریکا با ایران وارد مذاکره می‌شودچیزی به انتخابات 2020 ریاست‌جمهوری آمریکا نمانده است؛ انتخاباتی که بیش از هر دوره دیگری هم‌زمان بر سرنوشت مردم آمریکا و خاورمیانه تأثیرگذار است؛ دو کاندیدای رئیس‌جمهوری، ترامپ و بایدن، با دو رویکرد متفاوت.
مثلث اصلاح طلبان ایران ایران و چین 

  

یک فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه اگر آقای رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، آقای جلیلی نمی آید، افزود: البته آیت الله رئیسی منصوب رهبر معظم انقلاب در ریاست قوه قضائیه هستند و حتما باید اجازه رهبر انقلاب را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری داشته باشند.
نامه نیوز سیدابراهیم رئیسی اصولگرایان خودرو 

  

جزئیات کامل پرداخت یارانه 60 هزارتومانیکالابرگ معیشتی در مجلس تصویب شد و خانواده‌های ایرانی از این پس به ازای هر نفر 60 هزار تومان کمک خرید غذا دریافت می‌کنند.
مستقل‌آنلاین یارانه بودجه دولت 

  

تنها راه تشخیص کرونا از آنفلوآنزاپزشکان آمریکایی معتقدند که تشخیص ویروس کرونا از آنفلوآنزا به دلیل شباهت زیاد علایم بدون انجام تست غیرممکن است.
مملکت‌آنلاین ویروس درمان پزشک 

  

فاطمه کروبی درباره حصر گفت: 10 سال است که آقای کروبی تحت شدیدترین محدودیت‌ها در حصر خانگی روزگار می‌گذرانند و در این مدت باتوجه به شرایط سنی که دارند، چندین مرتبه تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند...
رویداد۲۴ مهدی کروبی فاطمه کروبی جراحی 

  

مذاکره ایران و آمریکا؛ آیا شرایط مذاکره فراهم است؟روزنامه الجریده کویت در گزارشی از مذاکرات محرمانه میان ایران و آمریکا در عمان خبر داده و نوشته است که نمایندگان ترامپ هفته گذشته با یکی از بزرگان جریان اصولگرای ایران در کشور عمان گفتگو کرده‌اند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

راه حل کارشناسی برای بازگشت تعادل به بورسدرحالی که شاخص کل بورس و فرابورس همچنان به سمت کاهشی شدن تمایل دارند درحالی که از وضعیت بازارهای موازی انتظار می رود چراغ بازار سرمایه سبز باشد، یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که اجبار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکت ها، می تواند تاثیر زیادی روی تعادل بخشی به این بازار داشته باشد.
۵۵ آنلاین شاخص پتروشیمی تامین اجتماعی