اعتماد   |  سیاسی  |  

آیا رئیسی به میدان انتخابات 1400 پا می گذارد؟/ روایت سخنگوی شورای وحدت از چرایی و چگونگی انشقاق اصولگرایان

مشکل اصولگرایان اما عملا از همین‌جا کلید می‌خورد؛ چراکه رییسی تاکنون اقدام به اعلام کاندیداتوری خود نکرده و حتی مهم‌تر از این، او تاکنون حتی به ‌صراحت درباره عدم کاندیداتوری خود نیز سخنی به میان نیاورده است.

آیا رئیسی به میدان انتخابات 1400 پا می گذارد؟/ روایت سخنگوی شورای وحدت از چرایی و چگونگی انشقاق اصولگرایان

اعتمادآنلاین| کمتر از 2 ماه مانده به انتخابات، اگرچه حال و هوای کشور بیش از گذشته انتخاباتی است اما مقایسه این اوضاع با مقطع مشابه در آستانه چند انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری گویای تفاوتی قابل‌توجه باشد. این وضعیت البته لزوما درمورد تحرکات انتخاباتی در اشخاص، احزاب و جریان‌های سیاسی صادق نیست و دست‌کم در جناح راست نه‌تنها از امروز و دیروز که به‌واقع مدت چندانی تا موعد برگزاری انتخابات نمانده، بلکه از ماه‌ها پیش فعالیت‌ها و رایزنی‌ها آغاز شده و نهضت کاندیداتوری چنان پرشور ازجانب اصولگرایان در حال پیگیری است که آنان این دوره نیز همچون ادوار پیش، بیش از هر بحث و مساله، با موضوع وحدت دست به گریبانند و می‌دانند که مهم‌ترین مساله همچنان در این انتخابات نیز آن است که بتوانند با اجماع کامل و کاندیدای واحد وارد گود شوند. 

به گزارش روزنامه اعتماد، اصولگرایان البته تا اینجای کار عملا درمورد یک گزاره به تفاهم نسبی رسیده‌اند و حتی شاید بتوان ادعا کرد که تقریبا تمامی چهره‌ها و طیف‌های اصولگرا یا دست‌کم تمامی اصولگرایان متنفذ و موثر در مناسبات این جریان سیاسی در انتخابات ریاست‌جمهوری، در این یک فقره هم‌نظرند؛ «اگر رییسی بیاید، دیگران نمی‌آیند!»

مشکل اصولگرایان اما عملا از همین‌جا کلید می‌خورد؛ چراکه رییسی تاکنون اقدام به اعلام کاندیداتوری خود نکرده و حتی مهم‌تر از این، او تاکنون حتی به ‌صراحت درباره عدم کاندیداتوری خود نیز سخنی به میان نیاورده است. رویکردی که باعث شده مجموعه اصولگرایان اعم از فعالان همراه با هر دو نهاد به ‌اصطلاح اجماع‌ساز موسوم به «وحدت» و «ائتلاف» که به ‌طور موازی در تلاش برای دستیابی به کاندیدای واحد اصولگرایند و همچنین دیگر چهره‌ها و طیف‌های منتسب به جناح راست همچون جبهه پایداری که تاکنون حاضر به همکاری با هیچ‌یک از این دو نهاد بالادستی نشده‌اند، به‌ درستی ندانند که تکلیف‌شان در انتخابات پیش‌رو چیست.

بماند که همین بلاتکلیفی همزمان از جهتی عصای دست‌شان شده تا به این بهانه که رییسی هنوز نفیا و ایجابا درباره کاندیداتوری خود اعلام موضع نکرده، آنان ناگزیرند وارد گود شده و فعالیت‌های ستادی و انتخاباتی‌شان را دنبال کنند. چنان‌که تاکنون برخی کاندیداهای اصولگرا همچون سعید محمد و رستم قاسمی که ازقضا هر دو به‌رغم پیشینه نظامی اعلام کاندیداتوری کرده‌اند، از رایزنی‌های خود گفته و تاکید کرده بودند که رییسی به آنها گفته که قصد کاندیداتوری ندارد.

منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان اما دیروز برای چندین و چندمین‌بار از احتمال کاندیداتوری رییسی گفته و باز تاکید کرده که در این صورت، دیگران نخواهند آمد. او که این‌بار در گفت‌وگویی مفصل با خبرگزاری اصولگرای مهر در این رابطه اظهارنظر کرده اما بیش از آنکه نکته جدیدی در این رابطه بگوید به نکاتی پرداخته که شاید بتوان «روایت چرایی و چگونگی انشقاق اصولگرایان» بر آن گذاشت. 

متکی که با اشاره به نهادهای بالادستی متعدد جریان اصولگرا و جناح راست طی چند دهه گذشته، به ‌نحوی سعی خواسته ادعای اعضای شورای ائتلاف مبنی بر تقدم فعالیت آنان را تحت‌الشعاع قرار داده و این‌طور وانمود کند که این گفته آنان که نقش محوری شورای ائتلاف در جریان انتخابات مجلس یازدهم، نمی‌تواند مترادف باشد با برتری شورای ائتلاف بر شورای وحدت در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم، گفته است: «در انتخابات مجلس یازدهم، دو یا سه نفر کار را با «جبهه پایداری» بستند و هیچ‌یک از اجزای تشکیل‌دهنده «شورای ائتلاف» در جریان داستان نبودند و ما به توصیه جامعه روحانیت حرفی نزدیم و همراهی کردیم.» سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان همچنان گفته است: «اوایل سال 99 از جامعه روحانیت مبارز خواستیم که در مذاکره با «شورای ائتلاف» نقیصه‌ها، برطرف شود. 

مثالی از این نقیصه‌ها این بود که وقتی می‌خواستند از ظرفیت احزاب استفاده کنند، خودشان 5 حزب را انتخاب می‌کردند و در شورا قرار می‌دادند. بیش از 40 حزب اصولگرا داریم، بقیه احزاب سوال می‌پرسیدند که جایگاه ما کجاست؟ لذا احساس مشارکت ایجاد نمی‌شد.» او اینکه «آقایان در «شورای ائتلاف» گفتند ما سیستمی داریم و با همین سیستم کار را ادامه می‌دهیم، به همین جهت تغییرات را نپذیرفتند و تمکین نکردند» را علت اصلی ورود جامعه روحانیت به بحث انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرده و بر این اساس، به تشریح سازوکار فعالیت شورای وحدت پرداخته است. سازوکاری که اگرچه به ‌گفته منوچهر متکی می‌تواند اصولگرایان را به اجماع موردنظرشان برساند اما آنچه ورای این گفته‌ها با نگاهی به مجموعه تحرکات شورای ائتلاف و البته دیگر کاندیداهای متعدد جریان اصولگرا باید گفت، این است که دستیابی به این وحدت برای اصولگرایان بسیار دشوارتر از آن خواهد بود که آنان می‌گویند.

 

جبهه پایداری انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس   اخبار برگزیده
  

همه چیز درباره بازگشت خودروسازان خارجیفضای سیاسی کشور متأثر از خبرهای خوب مذاکرات وین، حال و هوایی امیدبخش پیدا کرده است. مذاکرات احیای برجام در وین در جریان است و این‌گونه که معاون وزیر امور خارجه کشورمان خبر می‌دهد در خصوص برداشته شدن تحریم‌های صنعت خودرو نیز مذاکراتی صورت گرفته است.
خودروتک خودروسازان قیمت بازار خودرو 

  

سر نخ تخریب رئیسی کجاست؟سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، با اشاره به آغاز موتورتخریب و عملیات روانی رقیب، گفت: هیچ اختلافی در جریان نیروهای اختلاف وجود ندارد و لازم است تا نیروهای انقلاب نسبت به دام اختلاف افکنی هوشیار باشند.
مثلث بهرام رادان مصاحبه حسن روحانی 

  

چرا دولت نمی‌تواند از اقشار ضعیف جامعه حمایت کند؟ / ناکارآمدیِ برخی دولت‌ها در سایه‌ی افزایش قیمت نفت پنهان می‌شودغلامعلی فرجادی گفت: در کشور ناکارآمدیِ مدیریتی وجود دارد. برخی می‌گویند این دولت، ناکارآمد است اما من می‌گویم فقط این دولت ناکارآمد نبوده، بلکه دولت قبلی هم ناکارآمد بود. بعضی وقت‌ها ناکارآمدیِ دولت‌ها در سایه‌ی افزایش شدید قیمت نفت، مشخص نمی‌شود.
ایلنا دولت بازار کار درآمد 

  

احمدی‌نژاد: اگر رد صلاحیت شوم انتخابات را تحریم می‌کنماحمدی‌نژاد پس از ثبت‌نام در انتخابات 1400 گفت: من با توجه به شرایط کشور و اصرار مردم ثبت نام کردم. اگر رد صلاحیت شوم، انتخابات را قبول ندارم و در آن شرکت نمی‌کنم.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ایران 

  

حرکت شوک آور اصلاح طلبان در دقیقه 90! شرق نوشت:هیچ‌کدام از نامزدهای انتخاباتی که تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند برای آحاد مردم شوق‌برانگیز نیستند. این نکته به خصلت‌های فردی آنان بازنمی‌گردد؛ طرفه آنکه برخی از این نامزدها ازجمله محمود احمدی‌نژاد تغییر وضعیت را درنیافته و با بالارفتن از نرده‌های وزارت کشور تلاش می‌کند جذابیت ازدست‌رفته خود را بازیابد. این مواجهه با مردم، بی‌احترامی به شعور آنان و کلیشه‌ای است از جنس رفتار…
فردا اصلاح طلبان احمدی نژاد اصولگرایان 

  

بی‌تدبیری مدیران موجب ناامیدی فیلمسازها شده/ خیال آقایان راحت «خط باریک قرمز» را رها می‌کنم/ یکی دو پلتفرم و بخشی از مدیریت سینما زیاده از حد با دست باز و رفاقت عمل می‌کندکارگردان مستند «خط باریک قرمز» که جوایز متعددی از جشنواره‌های داخلی و خارجی دریافت کرده و توانست موجب بازگشت به زندگی هشت نوجوان بزهکار و رهایی یک نوجوان از اعدام شد، درباره شرایط سخت مستندسازی اجتماعی گفت: کسی که باید این فیلم را ببیند شخص ریاست قوه قضاییه است.
ایلنا اینستاگرام تهران شیراز 

  

پیش بینی بورس ‌شنبه /بورس در انتظار گزاش‌های مالیدر هفته پایانی اردیبهشت ماه رفته رفته گزارش‌های 12 ماهه شرکت‌ها نیز منتشر خواهد شد. انتشار گزارش‌های مالی می‌تواند انتظارات فعالان بازار را واقعی‌تر کند.
اقتصادنیوز ماه 

  

کاهش قطره چکانی قیمت خودرو در بازار کم مشتریبازار خودرو که چندی است با کمبود خریدار مواجه شده، در اولین هفته بعد از پایان محدودیت ها نیز باز روی مشتری را به خود ندید و قیمت ها نیز به صورت قطره چکانی روند نزولی به خود گرفتند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

ایران به دنبال لغو تمامی تحریم‌ها است، نه تعلیق آنهاتبریز- نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه ایران به دنبال لغو تمامی تحریم‌ها است نه تعلیق آنها، گفت: باید مسئولان کشورمان در مذاکرات وین هوشیار باشند.
۵۵ آنلاین ایران تبریز وین 

  

حمله تند مجیدی به وزیر ارتباطات بعد از باخت در دربی 95مجیدی:در هر دو نیمه از پرسپولیس بهتر بودیم/ مسئولیت باخت را گردن می‌گیرم
خانه فوتبال فرهاد مجیدی بهرام رادان ازدواج 

  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  اخبار داغ
  

واکنش قیمت دلار به ثبت نام همتیهمزمان با ثبت نامه عبدالناصر همتی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 قیمت دلار افزایش یافت.
فردا قیمت دلار بانک مرکزی 

  

صدور بیش از 7 میلیون جریمه کروناییرییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا از صدور بیش از 7 میلیون جریمه کرونایی خبرداد.
برنا پلیس رانندگی 

  

نزول شاخص هم وزن بورس/ سقوط قیمت 69 درصد نمادهای بازار + نموداراقتصادنیوز: امروز 25 اردیبهشت 1400 شاخص کل بورس صعود کرد اما شاخص هم وزن 2 هزار و 967 واحد نزول کرد.
اقتصادنیوز شاخص وزن قیمت 

  

آیا افزایش ضربان قلب پس از تزریق واکسن کرونا طبیعی است؟محققان با گردآوری اطلاعات بیش از 4 هزار شهروند آمریکایی با استفاده از یک برنامه گوشی هوشمند موسوم به
خبرفوری قلب سازمان بهداشت جهانی شهروند 

  

کاهش 80 درصدی سفر خارجی/ گرانی ارز و کرونا مسیر سفرها را عوض کرددر حالی در سال گذشته تردد مسافرت های خارجی 80 درصد کاهش داشته است که مسئولان گمرک ایران دلیل آن را م
خبرفوری سفر گرانی ارز 

  

تست کرونای تیم ملی والیبال ایران منفی شدنتیجه آزمایش کرونای صبح امروز (شنبه، 25 اردیبهشت ماه) اعضای تیم ملی والیبال ایران منفی شد تا تمرینات بدون مشکل پیگیری شود و مرحله جدید اردوی این تیم برگزار شود.
اعتماد والیبال ایران ماه 

  

مجوز افزایش سرمایه شرکت بیمه دی از سوی سازمان بورس صادر شدتقاضای افزایش سرمایه و انتشار سهام جدید شرکت بیمه دی (سهامی عام) در سازمان بورس مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به اینکه مواردی حاکی از مغایرت با قوانین و مقررات مربوط در انتشار سهام ملاحظه نگردید، طی اطلاعیه ای این سازمان انجام افزایش سرمایه شرکت بیمه دی را بلامانع دانست.
مستقل‌آنلاین سرمایه بیمه بیمه مرکزی 

  

کرونا این صنعت را به خاک سیاه نشانداقتصادنیوز :‌اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت تولید صنعتی کشورهای جهانی در فصل پایانی سال 2020 پرداخته است.
اقتصادنیوز صنعت تهران اتاق بازرگانی