فردا   |  اقتصادی  |  

وعده وزیر صمت برای کاهش قیمت‌ها

وزیر صمت با اشاره به تمرکز دولت بر مدیریت و کاهش قیمت‌ها تأکید کرد: باید به سرعت با گرانفروشی برخورد و آن را رفع کنیم.

وعده وزیر صمت برای کاهش قیمت‌ها

سیدرضا فاطمی امین پس از حضور در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس خبرگان رهبری در با تبیین مباحث مطرح در این جلسه، گفت: موضوعات متنوعی در این نشست مطرح شد که یکی از این موضوعات بحث نوسان قیمت کالاها بود.

وی با تأکید بر اقدام دولت برای کاهش تورم به عنوان بیماری مزمن اقتصادی کشور در دهه‌های طولانی افزود: برای مهار قیمت محصولاتی که در حوزه مدیریت وزارت صمت تولید می‌شود مانند سیمان، فولاد، لاستیک، روغن موتور و لوازم خانگی، دچار از هم گسیختگی قیمت‌ها در بازار نیستیم.

وزیر صمت تصریح کرد: این توفیقات به استثناء خودرو است که بر آن متمرکز شدیم، البته در خصوص خودرو نیز، قیمت‌هایی که می‌بینیم قیمت بازار است و با قیمت کارخانه بسیار تفاوت دارد و به نوعی اصلا تابع عرضه و تقاضا نیست و تابع نرخ ارز است که باید بر کاهش آن متمرکز شویم و به نوعی آن را مهار کنیم.

فاطمی‌امین گفت: در خصوص کالاهایی مانند مواد غذایی نیز ما به مهار و کاهش قیمت‌ها کمک می‌کنیم البته مسئولیت در این خصوص بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است، اما وزارت صمت نیز هر جا که لازم باشد زیرساخت هایش را در اختیار جهاد کشاورزی قرار می‌دهد و به آنان در مهار قیمت‌ها کمک می‌کند.

وی افزود: به طور خلاصه در این خصوص می‌توانم بگویم که دولت بر مدیریت و کاهش قیمت‌ها متمرکز است.

وزیر صمت گفت: البته در مهار قیمت برخی کالاهای لازم برای خانوارها مانند مرغ و تخم مرغ توفیق خیلی خوبی حاصل شده است و بر کاهش نرخ کالاهای دیگری مانند لبنیات نیز تمرکز کردیم و با اقداماتی که در این خصوص انجام دادیم شاهد خواهیم بود که التهاب و آشفتگی بازار کاهش خواهد یافت.

فاطمی‌امین در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص طرح این وزارتخانه برای قیمت‌گذاری کالاهای اساسی اظهار کرد: در چارچوب این طرح بیش از 20 قلم از کالاهای اساسی قیمت‌گذاری و ابلاغ شد و همین امروز در جلسه ستاد تنظیم بازار این موضوع را بررسی کردیم.

وی افزود: با ایجاد سازوکارهای اجرایی از چند هفته پیش بر قیمت‌گذاری این کالاها مرغ و تخم مرغ متمرکز شدیم که قیمت‌ها بسیار متعادل شد و این کالاها به وفور در بازار عرضه می‌شود که امیدواریم این تأثیر در خصوص دیگر کالاها نیز ایجاد شود.

وزیر صمت همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره اقدام وزارت صمت برای جلوگیری از افزایش قیمت لوازم خانگی تولید داخلی گفت: افزایش قیمت در این عرصه صرفا مربوط به یکی دو مورد بود و بسیار گسترده نبود، اما موج رسانه‌ای زیادی ایجاد کرد.

فاطمی‌امین تأکید کرد: قطعا حمایت ما صرفا منحصر به صنایع نخواهد بود، بلکه از مصرف‌کنندگان نیز حمایت می‌کنیم و حمایت ما یکسویه نیست؛ قیمت‌ها، کیفیت و میزان تولید قطعا باید مدیریت شود.

وی گفت: در این خصوص صرفا چند واحد صنعتی در عرصه تولید یخچال افزایش قیمت داشتند که آن مسئله رفع شد و اکنون قیمت‌ها متعادل است.

وزیر صمت در عین حال اظهار کرد: ممکن است گرانفروشی در برخی فروشگاه‌ها باشد که خواهش من از شهروندان این است که با شماره تلفن 124 تماس بگیرند و اطلاع دهند، اما در کلیت بازار افزایش قیمتی که برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی داشتند بازگرداندند و نرخ این کالاها اصلاح شد.

فاطمی‌امین همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره تأثیر قطع گاز صنایع بر عرصه تولید به ویژه صنایع فولاد و سیمان گفت: امسال در مقایسه با پارسال میزان مصرف گاز بسیار افزایش یافته است با این حال با مدیریت وزارت نفت تقریبا تاکنون قطعی گاز در واحدهای تولید سیمان و فولاد نداشتیم.

وی افزود: با تدابیری که اندیشیده شد سوخت مایع جایگزین برای واحدهای تولید سیمان فراهم شده است تا اگر نیاز به قطع گاز باشد از این سوخت برای این واحدهای صنعتی استفاده شود و مشکل خاصی در این حوزه نداشته باشیم.

وزیر صمت گفت: البته در واحدهای تولیدی فولاد از گاز به عنوان احیا استفاده می‌شود و گاز، سوخت این واحدها تلقی نمی‌شود یعنی اگر به واحدهای تولید فولاد گاز عرضه نکنیم، نمی‌شود به جای آن از گازوئیل یا مازوت استفاده کنیم.

فاطمی‌امین افزود: تاکنون چندین جلسه با وزیر نفت داشتیم و آقای اوجی هم تأکید دارد که گاز واحدهای صنعتی قطع نخواهد شد.

وی گفت: البته ما این نگرانی را برای برق نیز داریم، چون وقتی که با کمبود گاز مواجه شویم نیروگاه‌ها نیز دچار مشکل می‌شوند و ممکن است با قطعی برق مواجه شویم.

وزیر صمت افزود: به همین علت جلسات متعددی با مسئولان وزارتخانه‌های نیرو و نفت داشتیم و آنان اطمینان دادند که امسال در واحدهای صنعتی قطع گاز و برق نخواهیم داشت.

فاطمی‌امین اضافه کرد: با این حال اگر مصرف گاز خانگی بیش از حد افزایش یابد، ممکن است قطعی گاز واحدهای صنعتی پیش بیاید که با این حال تلاش می‌کنیم در کمترین زمان ممکن باشد.

وی گفت: از مردم خواهش می‌کنم که میزان مصرف گاز خانگی را کاهش دهند، زیرا اگر گاز و برق واحدهای صنعتی قطع شود به تولید و اشتغال در کشور ضربه می‌خورد.

وزیر صمت افزود: البته دولت اخیرا مصوبه‌ای داشت که براساس آن از ابتدای آذر، مشترکان پر مصرف گاز که 25 تا 30 درصد جامعه را تشکیل می‌دهند جریمه خواهند شد و طبق همین مصوبه مشوق‌هایی نیز برای کم مصرف‌ها در نظر گرفته شده است.

فاطمی‌امین ابراز امیدواری کرد: با همکاری مردم و کاهش مصرف گاز خانگی، وزارت نفت مجبور به قطع گاز مشترکان پرمصرف نشوند و گاز واحدهای صنعتی برای ادامه تولید و اشتغال در کشور در حد مطلوب تأمین شود./صداوسیما

کاهش قیمت ها قیمت افزایش قیمت   اخبار برگزیده
  

به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم/ باید از خرد جمعی استفاده کنیمرییس دانشگاه تهران با بیان اینکه به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم، بر لزوم استفاده از خرد جمعی تاکید کرد.
ایلنا دموکراسی دانشگاه تهران تهران 

  

فوری/ افزایش قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو+ قیمت جدید محصولاتمجوز افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا صادر شد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پرتردد شهرسرپرست اورژانس تهران از تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پر تردد شهر خبر داد.
ایلنا اورژانس تهران آلودگی هوا 

  

تشکیل دولت در سایه از سوی اصلاح‌طلبان، ادعایی بی‌اساس استغلامعلی رجایی گفت: اصلاح طلبان حتی در دولت فراجناحی رئیسی هم که شعار آن داده می شد جایی ندارند. بنابراین من فکر می‌کنم ادعای تشکیل دولت در سایه غیرقابل اثبات است.
نامه نیوز دولت ازدواج سازمان انرژی اتمی 

  

اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیستمتخصصان آمریکایی و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) اظهار داشتند: اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیست.
۵۵ آنلاین بیمارستان ژاپن مصاحبه 

  

همصدایی اصلاح‌طلبان برای ایجاد تغییر در سیاست خارجی!دو روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» و «اعتماد» امروز در اقدامی هماهنگ یا شاید هم اتفاقی از لزوما بازنگری و تغییر ریل‌گذاری در سیاست خارجی نوشته‌اند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی دولت 

  

اعتراف اسرائیل به گفتن دروغ بزرگی علیه ایرانمردی که ارتش اسرائیل را اداره می کرد معتقد است که خروج آمریکا از برجام برای اسرائیل تأثیر منفی داشت و ایران را از تمامی محدودیت ها رها ساخت و برنامه هسته ای اش را به یک مرحله بسیار پیشرفته رساند. این در حالی بود که خروج آمریکا از برجام به منزله یک پیروزی تاریخی برای اسرائیل و تضمینی برای امنیتش قلمداد می شد...
مثلث ایران ایران و آمریکا دونالد ترامپ 

  

واکنش رئیس بانک مرکزی به قیمت دلار: نه بابا چه خبره!واکنش جالب رئیس‌کل بانک مرکزی به 32هزار تومانی شدن دلار: نه بابا چه خبره!
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک قیمت 

  

واکسن نزده ها بخوانند!در ترددهای شخصی افرادی که دو دُز واکسن را نزده باشند و بخواهند به شهر‌های قرمز یا نارنجی کرونایی سفر کنند، مشمول جریمه یک میلیون تومانی خواهند شد. تردد واکسن نزده ها به شهر‌های زرد هم جریمه 500 هزار تومانی به همراه دارد.
مستقل‌آنلاین دلار سفر 

  

آیت الله مکارم: نظام آموزشی باید شیعی و اسلامی شودآیت الله مکارم شیرازی گفت: دستاوردهای علمای بزرگ شیعه باید در کتب درسی دانش آموزان و دانشگاهیان گنجانده شود.
مستقل‌آنلاین آموزش نجوم حوزه 

  

فوری: پرسپولیس به خودش آمد| جای خالی کاپیتان پر شد؟مدافعان پرسپولیس در غیاب سیدجلال حسینی عملکردی را از خود به نمایش گذاشتند تا در ادامه فصل نگرانی ها در خصوص غیبت های احتمالی کاپیتان اول سرخ ها کمتر از قبل باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس بهاره رهنما محمدرضا گلزار 

  

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر خارجه دیدار می‌کننداین دیدار در روز جاری و در محل وزارت امور خارجه برگزار می شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی کتایون ریاحی یارانه 

  

منشا ضعف‌ها در اداره شهر دوره چهارم شوراست/ "فساد" نتیجه نظارت حداقلی شوراییان استعضو اسبق شورای شهر تهران گفت: در فرهنگ مدیریتی هر کسی که بر سرکاری منصوب می‌شود و قدرت را به دست می‌گیرد، برای عملکرد مثبت و برنامه‌های مدیریتی گذشتگان اهمیتی قائل نبوده و نوعا به دنبال اِعمال نظرات شخصی و یا جناحی خودشان است.
ایلنا درآمد شورای شهر تهران تهران 

  

حاکمیت تحمل خود را در برابر اعتراضات معیشتی مردم بالا ببرد/ خودمان را فریب ندهیم/ وضعیت اقتصادی‌ هیچ کشوری با وجود تحریم‌ها، گل و بلبل نشده استقائم مقام حزب اعتماد ملی درباره علت افزایش اعتراض معیشتی مردم گفت: قبل از انتخابات رقبای اصلاح‌طلبان و حتی خود رئیس‌جمهور ‌گفتند سرنوشت معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نمی‌زنیم. اما حالا آفتاب آمد دلیل آفتاب، می‌بینیم که سرنوشت همه چیز به تحریم‌ها گره خورده است. آیا می‌توان کشوری را به شهادت آورد که درگیر تحریم باشد ولی وضعیت اقتصادی‌اش گل و بلبل باشد؟
ایلنا ایران اصلاح طلبان بابک زنجانی 

  

قالیباف: شفافیت کل نظام باید از مجلس آغاز شودنماینده مردم تبریز در مجلس جزئیات جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را تشریح کرد.
فردا مجلس شورای اسلامی تبریز دولت 

  اخبار داغ
  

تزریق دوز سوم واکسن کرونا به یک میلیون و 971 هزار نفر رسید به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تا کنون 58 میلیون و 489 هزار و 565 نفر دوز اول، 48 میلیون و 926 هزار و 450 نفر دوز دوم و یک میلیون و 971 هزار و 229 نفر، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند. ‌مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 109 میلیون و 387 هزار و 244 دوز رسید. در شبانه روز گذشته 396 هزار و 309 دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده…
مهر وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

آمار کرونا در ایران 18 آذر 1400آخرین آمار کرونا در ایران، 18 آذر 1400: فوت 78 نفر در شبانه روز گذشته
نامه نیوز ایران یارانه دولت 

  

آمار ابتلا به کرونا در 24 ساعت گذشتهبنابر اعلام وزارت بهداشت، طی 24 ساعت گذشته 3228 بیمار جدید کووید-19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 78 تن نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.
گسترش وزارت بهداشت 

  

آمار امروز کرونا 18آذر1400 / شناسایی 3228 بیمار کرونایی/ 78 نفر فوت شدندوزارت بهداشت اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته 3228 نفر دیگر به تعداد بیماران مبتلا به کووید 19 در کشور افزوده شد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

آمار دوز سوم واکسن کرونا به یک میلیون و 971 هزار نفر رسید به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تا کنون 58 میلیون و 489 هزار و 565 نفر دوز اول، 48 میلیون و 926 هزار و 450 نفر دوز دوم و یک میلیون و 971 هزار و 229 نفر، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند. ‌مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 109 میلیون و 387 هزار و 244 دوز رسید. در شبانه روز گذشته 396 هزار و 309 دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده…
مهر وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

خبر مهم برای افراد واکسینه نشده کرونارییس دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله (عج) گفت: مطالعات زیادی در خارج و داخل کشور انجام شده است که نشان می دهد میزان ابتلا، بستری و میزان مرگ و میر در افراد واکسینه نشده بیش از 10 الی 18 برابر بیشتر است.
گسترش ویروس واکسیناسیون سود 

  

آمار جدید ابتلا به کرونا در جهانبراساس تازه‌ترین آمار، آمریکا با بیش از 50 میلیون و 422 هزار بیمار مبتلا، همچنان در صدر فهرست کشور‌های درگیر با بیماری کرونا قرار دارد.
گسترش روسیه اندونزی پرو 

  

سیگنال مهم به بورس بازان /خریداران محتاط شدنداقتصادنیوز: با وجود سیگنال های مثبت در روز پایانی بازار سهام، خریداران همچنان با احتیاط نظاره گر بازار هستند.
اقتصادنیوز سهام 

  

تیک عصبی قاضی زاده هاشمی در برابر یک سوال جنجالی/ رئیس جمهور نمی خواهد مشکل بورس حل شود؟!7 ماه قبل بود که «سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی» چشم در چشم میلیون‌ها مالباخته‌ی بورس، به آنان وعده داد که «سه روزه» مشکل بورس را حل خواهد کرد.
اقتصادنیوز رئیس جمهور ماه 

  

از بورس چه خبر؟بازار بورس درهفته جاری صعودی کج دار و مریز را تجربه کرد؛ به طوری که شاخص کل بورس تنها توانست نسبت به هفته قبل 0.69 درصد افزایش یابد. این در حالی است که شاخص کل با معیار هم وزن نسبت به هفته قبل کاهشی باقی ماند.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو وزن 

  

بیل گیتس زمان پایان کرونا را پیش بینی کرد!بیل گیتس میلیاردر آمریکایی و صاحب شرکت معروف مایکروسافت در صفحه مجازی خود با انتشار یک یادداشت پایان کرونا را پیشبینی کرد!
گسترش بیل گیتس مایکروسافت تولید 

  

قیمت دلار، یورو و درهم در بازار امروز پنجشنبه 1400/09/18قیمت دلار و قیمت درهم امروز رشد را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو