گسترش   |  اقتصادی  |  

سرمایه‌گذاری در بورس، قبل یا بعد انتخابات امریکا؟

محمد گرجی‌آرا، تحلیگر بازارهای مالی در تحلیلی به این سوال جواب داده که وضعیت بازار سرمایه ایران چقدر از انتخابات امریکا تاثیر می‌گیرد و انتخاب هر کدام از دو نامزد این دوره، چه اثر مثبت و منفی‌ای بر وضعیت بورس ایران دارد؟

سرمایه‌گذاری در بورس، قبل یا بعد انتخابات امریکا؟

یکی از رویدادهایی که بسیاری از فعالان سیاسی و اقتصادی طی هفته‌های آتی دنبال می‌کنند، انتخابات ریاست جمهوری امریکاست. در بسیاری از نظرسنجی‌ها درحال‌حاضر جو بایدن پیشتاز است و برخی از تحلیلگران سیاسی معتقدند با توجه به رویدادهای مختلف، برتری ترامپ با نزدیک‌تر شدن به انتخابات بیشتر خواهد شد.

این دو راهی علاوه بر فضای سیاسی، فضای اقتصاد داخلی ایران را نیز تحت تأثیر قرار داده است. این انتخابات از آن رو مهم است که تا حدودی امکان مذاکرات احتمالی با طرف امریکایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به گمان برخی از فعالان اقتصادی، شانس مذاکرات با هر دو کاندیدا، در صورت انتخاب شدن به ریاست جمهوری امریکا مساوی نیست.

سناریوی اول، انتخاب ترامپ

برای بررسی سناریو‌های ممکن ابتدا فرض کنیم ترامپ از صندوق آرای امریکایی‌ها بیرون بیاید. به علت آن که احتمال مذاکره با ترامپ کمتر از کاندیدای رقیب است به نظر می‌رسد مهم‌ترین متغیر اسمی‌ای که در کوتاه‌ مدت رشد می‌کند، نرخ ارز در بازار آزاد و به تبع آن نرخ ارز در بازار نیماست.

درحال‌حاضر امریکا از تمام ظرفیت تحریمی خود استفاده می‌کند تا تجارت ایران با سایر کشورها به کندی صورت پذیرد. در نتیجه با انتخاب مجدد او، فروش مقداری شرکت‌ها از میزان فعلی کمتر نمی‌شود و با رشد متغیر اسمی نرخ ارز به‌صورت ریالی سود شرکت‌های صادر‌کننده جذاب خواهد شد و با حاشیه ریالی بیشتری فعالیت می‌کنند.

اما در این سناریو چند عامل تهدیدکننده رشد بورس هم وجود دارد. نخستین عامل احتمال افزایش درگیری نظامی مستقیم و غیرمستقیم میان دو کشور است. عامل سیاسی دوم امکان اعتراضات سراسری است. مانند آنچه که در دو سال اخیر رخ داد و بازار بورس را تهدید می‌کند و سرمایه‌گذاران باید به آن حساس باشند.

همچنین در حوزه اقتصادی با توجه به کسری بودجه شدید دولت، عامل دیگر سیاست‌های پولی و مالی انبساطی دولت است که امکان دارد نرخ رشد نقدینگی را به عددهای دلهره آور ماهیانه 5 درصد برساند (کما این که درحال‌حاضر نزدیک هستیم) و در این صورت به علت تورم افسارگسیخته و همچنین عدم سرمایه‌گذاری در زیر ساخت صنایع به مدت 10 سال اقتصاد دچار شکست زنجیره‌های تولید شود که اثرات خود را در فروش مقداری شرکت‌ها نشان خواهد داد.

سناریوی دوم، انتخاب بایدن

در سناریو دیگر اگر رئیس‌جمهوری منتخب امریکا بایدن باشد، حتی اگر طرفین تمایل به مذاکره مجدد و امکان برقراری ارتباط داشته باشند (به نظر نگارنده ارتباط مستقیم بعید است) دست‌یابی به یک تفاهم دو یا چندجانبه که در آن امکان تجارت و جابه‌جایی ارزی کشور را بهبود بخشد، حداقل نزدیک به دو سال زمان می‌برد.

در چنین شرایطی به نظر ابتدا با افزایش خوش‌بینی‌ها در بازار ارز، شاهد افت موقتی قیمت‌ها هستیم اما به علت رشد بیش از پیش نقدینگی و افت تولید ناخالص داخلی پس از مدتی نرخ ارز دوباره صعودی خواهد شد و از محل افزایش متغیرهای اسمی سود شرکت‌های بورسی نیز افزایش خواهد یافت.

پس از آن باید دید که جدیت و خواست دو طرف برای دستیابی به یک توافق با توجه به تجربیات 40 سال اخیر دو طرف از یکدیگر چگونه خواهد بود.

آنچه که در این سناریو نیز محتمل است رشد نقدینگی و همچنین افت ادامه‌دار شاخص تشکیل سرمایه در اقتصاد است. در این سناریو در صورت مذاکره احتمالی افت شاخص‌های سرمایه‌گذاری است که پس از توافق نیز نیاز ما را به واردات برای صنایع افزایش خواهد داد و افت چندانی نه به لحاظ اقتصادی و نه به لحاظ تقاضای ارز رخ نخواهد داد و همچنان تقاضا برای ارز بالا خواهد بود.

سناریوی سوم، همان همیشگی

مهم‌ترین موضوعی که در هر دو سناریو صنایع ما را دچار چالش می‌کند، سیاست‌گذاری لحظه‌ای و کوتاه‌مدت و همچنین سرکوب قیمتی توسط نهادهای قانون‌گذار، مجری و نظارتی است که به جای قبول تورم و حل دلایل بنیادی آن (که رشد نقدینگی و ریالی‌سازی کسری بودجه دولت است ) در طی 50 سال اخیر تنها اقدام به قیمت‌گذاری دستوری کرده و نتایج آن در اقتصاد مشخص است.

درحال‌حاضر نیز همان سیاست همیشگی قیمت‌گذاری در وزارت صنعت و وزارت اقتصاد دنبال می‌شود و گروه‌های مدافع این سیاست با جمله “قیمت‌گذاری درست تا الان انجام نشده است” به دنبال آن هستند که راه آزموده قیمت‌گذاری را برای بار هزارم امتحان کنند و به نتایجی برسند که پیشینیان آنها به آن رسیده‌اند.

مهم‌ترین مشکلی که این کار ایجاد می‌کند، پولی است که از جیب سهامداران به واسطه‌های خاص کالاها می‌رود و عملا به جای آنجه شرکت‌ها از افزایش قیمت‌ها منتفع شوند، این رانت‌خواران هستند که با حمایت لایه‌های مختلف نهادهای حاکمیتی اعمال فشار برای دستیابی به این منافع را دنبال می‌کنند.

در جمع‌بندی نهایی می‌توان گفت راهکار ما برای برون‌رفت از بحران، ابتدا اصلاح سیاست اقتصادی داخلی است که می‌تواند راهگشا باشد و پس از آن توجه به سیاست خارجی و مذاکرات احتمالی بین‌المللی برای گسترش تجارت با جامعه جهانی است. آنچه که این امر را خطیر می‌سازد افت شاخص تشکیل سرمایه در 10 سال اخیر است که زمان را برای تصمیم‌گیری محدود ساخته و جای آزمون و خطا را از سیاستگذار می‌گیرد.

منبع: تجارت نیوز

سرمایه انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی   اخبار برگزیده
  

جدیدترین موضع ایران درباره مذاکره احتمالی با آمریکاسخنگوی وزارت خارجه گفت: آینده روابط ایران و آمریکا ساده‌ نیست، زیرا این کشور جنایت‌های متعددی را علیه ایران انجام داده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز ترجیحی ادامه می‌یابدبانک مرکزی با اجرای سیاست ارز 4200 تومانی به طور مستمر و شفاف اسامی دریافت‌کنندگان این نوع ارز را در پایگاه اطلاع‌رسانی خود اعلام کرده و به این سیاست خود ادامه می‌دهد.
ایلنا ارز روابط عمومی بانک مرکزی 

  

نخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 به صورت حضوری و مجازی برگزار شدنخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 روز یکشنبه به ریاست رئیس جمهوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به دو صورت حضوری ( با حداکثر 15 نفر) و مجازی برگزار شد.
ایلنا دولت لایحه بودجه بودجه 

  

جزییاتی درباره واکسیناسون کرونا"پدرو سانچز" نخست وزیر اسپانیا از تصویب طرحی در آینده نزدیک خبر داد که به موجب آن واکسیناسیون کرونا در این کشور از نخستین هفته سال2021 قابل اجرا خواهد بود.
گسترش اسپانیا واکسیناسیون آلمان 

  

استراحتِ موقت بورس بعد از 7 روز صعود​در معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس تهران نزول 7 هزار واحدی داشت تا پس از 7 روز صعودی متوالی با تعدیل قیمت‌ها مواجه شود. همچنین تفاوت اندک ارزش عرضه و تقاضا در پایان معاملات نشان از تعادل در بازار دارد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودروسازان ایران خودرو 

  

حمله به ایران به سه دلیل یک ایده وحشتناک است.اگرچه سفر اخیر پمپئو به اروپا و خاورمیانه به عنوان مجموعه‌ای از مشاوره در مورد ابتکار وی برای ارتقا آزادی مذهبی در سراسر جهان اعلام شده، اما این همچنین می‌تواند تلاشی برای همراه کردن متحدانی باشد که واشنگتن در حمله به ایران به قلمرو یا حریم هوایی آنها احتیاج دارد...
۵۵ آنلاین ایران اقتصاد ایران فرانسه 

  

مزایای آزادسازی قیمت خودروسیاست‌گذار کلان اقتصادی مجوز استفاده از مکانیزم عرضه و تقاضا را برای تعیین قیمت محصولات تولیدی به خودروسازان نمی‌دهد و همچنان بر تداوم حضور نهادی مانند شورای رقابت تاکید می‌کند در این میان برخی از مسوولان صنعتی از جمله علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صمت به دنبال واقعی‌سازی قیمت خودرو هستند تا به هر صورت ممکن جلوی تولید همراه با ضرر شرکت‌های خودروساز گرفته شود.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: تحریم مسئله ای نیست که با روی کار آمدن بایدن برچیده شود زیرا مهار ایران محور سیاست آمریکایی ها است.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس کار 

  

نتایج یک مطالعه جدید: مبتلایان به کرونا تا 6 ماه مصون هستندنتایج یک مطالعه که به تازگی منتشر شد، نشان می‌دهد افرادی که به کووید19 آلوده بوده اند، دست کم 6 ماه در برابر ابتلای مجدد به این ویروس محافظت می‌شوند.
مملکت‌آنلاین بیمارستان ماه ویروس 

  

آغاز کاهش دوباره قیمت خودرو پس از یک روز توقف/ سمند 6 میلیون دیگر ریختقیمت خودرو در نرخ های اعلامی از سوی فروشندگان در دومین روز از این هفته با کاهش محسوسی نسبت به دیروز مواجه شد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

به آقای قالیباف بگویید سه سال و 6 ماه از مناظره‌ها گذشته است!قالیباف همچنان روحانی را رقیب خود می‌بیند. باید یکی به آقای قالیباف بگوید که سه سال و 6 ماه از مناظره‌ها گذشته است. -مجلس دیگر در رأس امور نیست.
مستقل‌آنلاین بهنوش بختیاری بهزاد نبوی حسن روحانی 

  

اینکه روحانی به مجلس نمی‌آید به تحریم‌ها مربوط است یا به روحیه دیکتاتوری ایشان؟آقای روحانی! شما قانونا موظفید که به مجلس بیایید و این که شما به مجلس نمی ‌آیید آیا ربطی به تحریم ‌ها دارد؟ یا مربوط به روحیه دیکتاتوری شماست؟
مستقل‌آنلاین وزارت بهداشت جبهه پایداری کالاهای اساسی 

  

تشریح محدودیت‌های جدید بیمه‌ای و درمانی سازمان تامین اجتماعییک مقام سازمان تامین اجتماعی با اشاره به محدودیت‌های اعمالی ستاد ملی مقابله با کرونا، از اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی در دو بخش بیمه‌ای و درمان خبر داد.
ایلنا بیمه بیکاری بیمه حوزه 

  

نحوه دریافت سود سهام عدالت به روش مستقیم و غیر مستقیم اعلام شدافرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، سود سهام‌شان به حساب‌های معرفی شده توسط سرمایه گذاران و برای کسانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند، به حساب شرکت‌های سرمایه گذاری استان‌ها واریز می‌شود.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

احتمال برگزاری انتخابات 1400 در 2 روزرئیس ستاد انتخابات کشور از احتمال 2 روزه شدن انتخابات ریاست‌جمهوری خبر داد و گفت:‌ما این پیشنهاد را می‌دهیم و اجرایی شدن آن منوط به موافقت شورای نگهبان و تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا است.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ستاد انتخابات کشور وزارت کشور 

  اخبار داغ
  

دولت در دور دوم حمایت‌های مالی کرونایی از اقشار آسیب‌پذیر پرداخت وام یک میلیون تومانی برای 10 میلیون خانواده و کمک هزینه 100 هزار تومانی برای 30 میلیون خانوار را در نظر گرفته است.
نامه نیوز هزینه ایران خودرو پرویز پرستویی 

  

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا:هنوز داروی اختصاصی کرونا نیامده استاقتصادنیوز :‌عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: داروهای متعددی در خیابان ناصرخسرو به نام داروی کرونا به قیمت دهها میلیون تومان فروخته می‌شود که معلوم نیست از کجا می‌آیند و نیز مشخص نیست داروی گیاهی تولید شده در کرمانشاه چطور بدون تایید کمیته درمان کرونا وارد بازار شده است.
اقتصادنیوز درمان وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی 

  

پیش‌بینی قیمت دلار فردا (99/08/04)قیمت دلار صرافی ملی امروز به 25550 تومان و قیمت دلار در بازار آزاد به 25950 تومان رسیده است. روز گذشته این دو نرخ به ترتیب 25450 و 25750 تومان بود. آیا فردا قیمت دلار از حالت صعودی به نزولی تبدیل می‌شود؟
گسترش قیمت دلار صرافی 

  

4 منبع ایران برای خرید 18 میلیون دوز واکسن کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، سعید نمکی در حاشیه دهمین جلسه کمیته ملی کووید 19، گفت: ما در کمیته واکسیناسیون با کمک دانشمندان، محققین و صاحب نظرانی که در کمیته حضور دارند کار واکسن کووید 19 را دنبال کردیم. وی افزود: ما از سه مسیر این فرایند را دنبال می‌کنیم‌. اول؛ خرید واکسن از منابعی است که در دنیا تایید شدند؛ ما جزو کشورهایی هستیم که اختیار تعیین منبع با خودمان است. ما چهار منبع را…
مهر ایران سازمان بهداشت جهانی واکسیناسیون 

  

محدودیت کرونایی | با اصناف متخلف برخورد خواهد شد.امروز پیرو محدودیت های جدید کرونایی نظارت و سرکشی گشت های مشترک از اصناف در سطح شهر تهران صورت گرفت و در راستای این نظارت و بر اساس گفته نماینده فرماندار تهران نظارت گشت های مشترک برای برخورد با اصناف متخلف با جدیت مستمر تا پایان طرح ادامه دارد و برخورد قاطع با تمامی تخلفات انجام خواهد شد.
۵۵ آنلاین مشاور ویروس قانون 

  

قیمت واکسن کرونا اعلام شد + جزئیاتشرکت «مدرنا» اعلام کرد: دولت‌ها باید بین 25 تا 37 دلار برای هر دُز واکسن این شرکت پرداخت کنند که تقریبا برابر نرخ واکسن آنفلوآنزاست.
مثلث قیمت دولت سهام عدالت 

  

فرد مبتلا به کرونا در چه روزهایی از بیماری‌اش ویروس را منتقل می‌کند؟یکی از پرسش‌هایی مطرح از ابتدای شیوع کروناویروس جدید این بوده است که چرا این ویروس به برخی از افراد در اطراف یک فرد دچار عفونت منتقل می‌شود و به برخی دیگر در کنار همان بیمار منتقل نمی‌شود؟ پژوهشگران ممکن است پاسخ به این پرسش‌ها را یافته باشند و موضوع به زمان‌بندی روند عفونت مربوط است.
برنا ویروس 

  

کرمانشاه داروی گیاهی کرونای خودر را بدون مجوز وارد بازار کردعضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: داروهای متعددی در خیابان ناصرخسرو به نام داروی کرونا به قیمت دهها میلیون تومان فروخته می‌شود که معلوم نیست از کجا می‌آیند و نیز مشخص نیست داروی گیاهی تولید شده در کرمانشاه چطور بدون تایید کمیته درمان کرونا وارد بازار شده است.
۵۵ آنلاین کرمانشاه ایران درمان 

  

نحوه ثبت نام دریافت کمک 100 هزار تومانی و وام یک میلیونی کرونا/ ویدئومتقاضیان، صرفا" کد ملی خود را از تلفن همراه ثبت شده به نام سرپرست خانوار به سرشماره 6369 ارسال نماین
خبرفوری وام ایران اقتصاد ایران 

  

کامبوزیا پرتوی کارگردان سینمای ایران به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری شده است.
صراط سینمای ایران بنیاد سینمایی فارابی سینمای کودک 

  

قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز (99/09/03) + جدولقیمت انواع خودرو در بازار آزاد امروز نسبت به روز گذشته با تغییرات روبه رو شد.
مثلث قیمت ایران خودرو خودرو