شروع بیماری ایدز با چه علایمی است؟

علایم اولیه بیماری ایدز

شروع بیماری ایدز با چه علایمی است؟

 ایدز نوعی بیماری است که با ورود ویروس و حمله به دستگاه ایمنی توسط ویروس نقص ایمنی (HIV) ایجاد می‌شود.بیماری ناشی از ویروس ایدز دارای سه مرحله اصلی است. در مرحله اول ایدز (عفونت حاد) فرد ممکن است برای مدت کوتاهی بیماری شبه آنفلوآنزایی را تجربه کند که در همه افراد قطعی نیست. به همین دلیل معمولاً این بیماری تا یک دوره طولانی بدون هیچ علائمی دنبال می‌شود که به این مرحله از بیماری، دوره نهفتگی گفته می‌شود. هر چقدر که بیماری ایدز پیشرفت یابد، ضعف بیشتری در دستگاه ایمنی بدن پیدا می‌کند و باعث می‌شود که افراد به عفونت‌هایی مانند عفونت و سرطان‌های فرصت‌طلب و تومور دچار شوند، البته معمولاً در افرادی که دستگاه ایمنی آن‌ها به خوبی عمل می‌کند تأثیرگذار نیست. در نهایت بیماری زمانی وارد مرحله سوم یا ایدز خواهد شد که شمار سلول‌های CD4+ T به کمتر از 200 سلول در هر میکرولیتر برسد.

علایم و مراحل ایدز

همانطور که می دانید ایدز یک بیماری کشنده است که توسط ویروس HIV ایجاد می شود و با ورود این ویروس به بدن، قدرت دفاعی بدن روز به روز کاهش می یابد و هر میکروبی فرصت بیمارکردن فرد را پیدا می کند. بیماری ایدز علائم زیادی دارد که در این بخش از سلامت به آنها اشاره می کنیم.

عفونت ویروسی HIV در سه مرحله اتفاق می افتد که بدون انجام درمان، در طول زمان بدتر خواهد شد و در نهایت سیستم ایمنی بدن شما را از بین می برد.

مرحله اول:عفونت حاد HIV

اکثر مردم وقتی آلوده به ویروس HIV می شوند به سرعت متوجه نمی شوند، اما کمی بعد ممکن است علائمی را نشان دهد این زمانی است که سیستم ایمنی بدن شما مبارزه می کند، معمولا در عرض 2 تا 6 هفته پس از اینکه ویروس را گرفتید.

این سندروم حاد رتروویروسی یا عفونت ویروسی اولیه نام دارد. علائمش شبیه به سایر بیماری های ویروسی است و اغلب با آنفولانزا مقایسه می شود که علائم معمولا یک یا دو هفته طول می کشد و سپس به طور کامل از بین می روند.

علائم مرحله اول ویروس

    سردرد

    اسهال

    تهوع و استفراغ

    خستگی

    درد ماهیچه ها

    گلو درد

    تورم غدد لنفاوی

    جوش یا بثورات قرمز که خارش ندارد، معمولا بر روی تنه هستند

    تب

اگر سریع عمل کنید، پزشکان در حال حاضر می توانند مانع از گرفتن ایدز و HIV شما شوند؛ افرادی که این عفونت را گرفتند، به عنوان مثال، با داشتن رابطه جنسی بدون محافظت با کسی که HIV مثبت دارد، می تواند از داروهای ضد HIV برای محافظت از خود استفاده کند که این PEP نامیده می شود.

اما شما باید در عرض 72 ساعت از زمانی که در معرض ویروس قرار گرفتید، این روند را شروع کنید و داروها می توانند عوارض جانبی ناخوشایندی داشته باشند.

مرحله دوم:عفونت مزمن HIV

بعد از اینکه سیستم ایمنی شما نبرد با HIV را از دست می دهد و می بازد، نشانه های ایدز از بین می رود؛ پزشکان این را دوره نامنظم یا بالینی پنهان می نامند. اکثر افراد نشانه هایی را نمی بینید یا احساس نمی کنند و شما ممکن است متوجه نشوید که آلوده شده اید و می توانید HIV را به دیگران منتقل کنید.

این مرحله می تواند 10 سال یا بیشتر طول بکشد. در طی این مدت، HIV بدون درمان، سلول های td-cd4 را نابود می کند و سیستم ایمنی بدن شما را از بین می برد.

پزشک شما می تواند با چندین آزمایش خون (تعداد طبیعی بین 450 تا 1400 سلول در هر میکرولیتر) وضعیت شما را بررسی کند. با کاهش تعداد سلول ها، شما به عفونت های دیگر آسیب پذیر می شوید.

خوشبختانه ترکیب داروها می تواند به مبارزه با ویروس کمک کند، سیستم ایمنی بدن را بازسازی می کند و از گسترش ویروس جلوگیری می کند که اگر مصرف داروها و عادات سالم داشته باشید، عفونت ایدز شما ممکن است پیشرفت بیشتری نداشته باشد.

مرحله سوم:ایدز

ایدز مرحله پیشرفته عفونت ویروسی HIV است ؛ این معمولا زمانی است که تعداد سلول های t-cell cd4 کمتر از 200 باشد. شما همچنین می توانید با کمک "تشخیص بیماری های ایدزی" مانند سارکوم کاپوسی (نوعی سرطان پوست) یا پنومونی (بیماری ریوی)، ایدز شما تشخیص داده شود. اگر شما نمی دانستید که قبلا به HIV آلوده شده اید، ممکن است بعد از برخی از این علائم، متوجه اش شوید.

علائم مرحله سوم ویروس HIV

    خستگی تمام وقت

    تورم گره های لنفاوی گردن یا کشاله ران

    تبی که بیش از 10 روز طول بکشد

    عرق شبانه

    کاهش وزن نامشخص

    لکه های قرمز روی پوست شما که از بین نمی روند

    تنگی نفس

    اسهال شدید و طولانی مدت

    عفونت های مخمری در دهان، گلو و واژن

    کبودی یا خونریزی که دلیلش را نمی دانید

افراد مبتلا به ایدز که دارو مصرف نمی کنند فقط حدود 3 سال زنده می مانند، حتی اگر آنها عفونت خطرناکی بگیرند اما با درمان مناسب و یک شیوه زندگی سالم، می توانید یک زندگی طولانی مدتی داشته باشید.

16 علائم و نشانه های کلی در فرد مبتلا به بیماری ایدز

نشانه هایی که هر فرد ممکن است HIV داشته باشد:اگر شما همه یا برخی از علائم زیر را دارید، توصیه می شود که در اسرع وقت آزمایش دهید.

1. تب:

یکی از اولین علائم می تواند تب خفیف تا حدود 102 درجه فارنهایت باشد ؛ تب، اگر زیاد رخ دهد، اغلب همراه با علائم معمولی خفیفی مانند خستگی، غدد لنفاوی متورم و گلودرد می باشند." در این مرحله ویروس در حال حرکت به جریان خون است و شروع به تکثیر در مقادیر زیادی می کند."

2. خستگی:

پاسخ التهابی تولید شده توسط سیستم ایمنی محاصره شده شما همچنین می تواند باعث خستگی و آرامش شود. خستگی می تواند هم نشانه HIV اولیه و هم نشانه بعدی HIV باشد.

3. بثورات پوستی

بثورات پوستی می تواند در اوایل یا اواخر دوره های HIV یا ایدز رخ دهد.

4. کاهش وزن،به یک باره

کاهش وزن نشان دهنده بیماری پیشرفته ای است و می تواند به دلیل اسهال شدید باشد.

5. تغییرات ناخن

یکی دیگر از علائم در اواخر عفونت HIV تغییرات ناخن است، مانند ضخیم شدن و انحنا گرفتن ناخن، تقسیم شدت ناخن یا تغییر رنگش (خطوط سیاه یا قهوه ای به صورت عمودی یا افقی) است. اغلب این به علت عفونت قارچی مانند کاندیدا است.

6. عفونت های مخمر

یکی دیگراز عفونت های قارچی که در مراحل بعد رایج است، ریفلاکس، عفونت دهان ناشی از کاندیدا که یک نوع مخمر است،می باشد.

7. سردرگمی یا مشکل تمرکز

مشکلات شناختی می تواند نشانه ای از زوال عقل مرتبط با HIV باشد که معمولا در اواخر دوران بیماری رخ می دهد.علاوه بر سردرگمی و دشواری تمرکز، ضعف مرتبط با ایدز همچنین ممکن است شامل مشکلاتی برای حافظه شود.

8. زخم های سرد یا زخم هایی در قسمت های خصوصی بدن

(تبخال دهان) و تبخال بخش خصوصی می تواند نشانه ای از عفونت ARS و عفونت HIV در مراحل آخر باشد. و داشتن هرپس نیز می تواند یک عامل خطر برای ابتلا به این ویروس HIVمی باشد.

به این دلیل است که تبخال بخش خصوصی می تواند زخم هایی را ایجاد کند که در طول رابطه جنسی می تواند راحت به بدن شخص دیگر منتقل شود. و افراد مبتلا به HIV بیشتر در معرض ابتلا به شیوع هرپس های شدید قرار دارند زیرا HIV سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند.

9. سوزش و سوزن شدن و ضعف

اواخر HIV همچنین می تواند باعث ایجاد بی حسی و سوزش و سوزن سوزن شدن در دست و پا شود.این نوروپاتی محیطی است که همچنین در افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده اتفاق می افتد.

10. بی نظمی قاعدگی

لطفا بروید و وضعیت خود را بررسی کنید ؛ در هر صورت شما را در برابر این اتفاق آزار دهنده باید محافظت شوید.

علائم دیگر افراد مبتلا به ایدز:

     درد عضلات، درد مفاصل، گره های لنفاوی متورم

     گلودرد و سردرد

     تهوع، استفراغ، اسهال

     سرفه خشم

     پنومونی

     عرق شبانه

 

 

ایدز بیماری ایدز علایم بیماری ایدز علایم اولیه بیماری ایدز کپی شد

ایدز ویروس تورم   اخبار برگزیده
  

استان خوزستان در نتیجه انتصاب‌های شما به تابلوی بحران‌های کشور تبدیل شده استنماینده اهواز گفت: علت اینکه در هفته پایانی کار دولت دوازدهم این سوال را مطرح می‌کنم این است که یک پیام جدی به دولت آینده و وزرای آینده بدهیم که ما نمایندگان در کار نظارت اغماض نخواهیم کرد.
ایلنا استیضاح اهواز کار 

  

فرانسه: تعویق مذاکرات امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازدسخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران به خاطر به تعویق افتادن آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته ای انتقاد کرد.
فردا فرانسه ایران ایران و آمریکا 

  

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهرسخنگوی نشست فراکسیون مستقلین ولایی گفت: جهت بررسی مسائل اجتماعی و اعتراضات اخیر و گرانی‌ها، این فراکسیون خواستار جلسه اختصاصی به صورت علنی یا غیرعلنی در صحن برای بررسی این موضوع شدند.
مثلث وزارت بهداشت رئیس جمهور دولت 

  

توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیسی درباره چینش کابینهعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از توصیه رهبر انقلاب به ابراهیم رئیسی در چینش کابینه روایت کرد.
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب مجمع تشخیص مصلحت نظام محمد حسین صفار هرندی 

  

توضیح درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها"/ دولت‌ها باید علمدار و پیشگام تحقق آزادی‌های گروهی باشنداستاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها" توضیحاتی را ارائه کرد.
ایلنا وزارت کشور شورای نگهبان نیروی انتظامی 

  

خبرآنلاین/ عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: 200 کشور عضو FATF هستند، چگونه ایران خودش را با 2 کشور کاملا منزوی در عرصه بین الملل ، مقایسه می کند؟!
نامه نیوز ایران تهران اصولگرایان 

  

افشاگری درباره وضعیت زندگی و حقوق مخالفان برجامروزنامه آفتاب یزد به نقل ازفرجی راد سفیر اسبق ایران در بلژیک نوشت: «افرادی که مخالف برجام هستند و ادعاهایی را مطرح می‌کنند حداقلش این است که حقوق خوبی می‌گیرند و زندگی مطلوبی دارند»
اقتصادنیوز روزنامه ایران بلژیک 

  

اعلام خودروهای جایگزین برای دعوتنامه داران پژو 206 صندوقدار، تیپ 5 و تندر 90اگر خودروهایی مانند وانت آریسان ، پژو 206 تیپ 5 ، پژو 206 صندوقدار را ثبت نام کرده بودید باید به فکر تغییر علاقه خود باشید چرا که برنامه ای برای تولید و تحویل این خودروها وجود ندارد و جدول تبدیل این تعهدات از سوی ایران خودرو منتشر شده است.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

شعار این آقایان حل مشکل معیشت بود اما ببینید دنبال چه طرح‌هایی هستند!مبنای طرح ضد اینترنت مجلس به هیچ وجه «صیانت» نیست. کنترل «مرز دیجیتال» را نباید به نیروهای مسلح بدهند. می خواهید نیروهای مسلح را با مردم درگیر کنید؟! شعار این آقایان حل مشکل معیشت مردم بود اما ببینید دنبال چه طرح هایی هستند.
مستقل‌آنلاین اینترنت اینستاگرام کاربران اینترنت 

  

پای خودروهای دست دوم به لیزینگ باز شداز سال گذشته و به دنبال رشد دو برابری قیمت خودرو، شرکت های لیزینگ اعطای تسهیلات به خودروهای کارکرده را در سطحی وسیع دنبال کرده اند؛ تا پیش از این، تنها خودروهای صفر قابلیت لیزینگ داشت اما امروز خودروهای کارکرده و برخی خودروهای ساخت داخل نیز امکان لیزینگ دارد.
خودروتک خودرو قیمت 

  

برای تایید آزادی نماینده فیفا به ایران می آیدکامرانی‌فر:میزبانی تیم ملی در ورزشگاه آزادی قطعی نشده/2 نفر از فیفا و ای اف سی به ایران می‌آیند
خانه فوتبال ورزشگاه آزادی فیفا ایران 

  

احمدی‌نژاد هورالعظیم را بخاطر اکتشاف نفت خشک کردبه جهت بررسی شرایط فوق گفتگو کردیم با دکتر مهدی قمشی استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رئیس دانشکده مهندسی آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران که مشروح آن را می‌خوانیم‌:
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران تهران 

  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  اخبار داغ
  

رامبد جوان: مبارزه ‌ام با کرونا به راند خطرناک نرسید + عکسرامبد جوان، در پیامی اینستاگرامی، از بستری شدن خود در بیمارستان از چهار روز پیش خبر داد و تاکید کرد مبارزه‌اش با بیماری کرونا، به راندهای خطرناک نرسید.
گسترش رامبد جوان عکس درمان 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت 6 مرداد 1400/ شیب کاهشیاقتصادنیوز: ارزش سبد بورسی سهام عدالت در یک شیب کاهشی قرار گرفت.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

قبل و بعد واکسن کرونا، اینارو بخوریداین روزها که بسیاری از افراد برای جلوگیری از ویروس کرونا، واکسن تزریق می کنند باید اقدامات لازم و نکات تغذیه قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا را حتما بدانند.
اقتصادنیوز ویروس تغذیه 

  

هشدار جدی کرونایی یک کارشناس به آمریکا«اسکات گاتلیب»کمیسر سابق سازمان غذا و داروی آمریکا پیش‌بینی کرد این کشور احتمالاً چند هفته دیگر با بدترین خیزش کرونا از نوع دلتا مواجه خواهد شد.
۵۵ آنلاین سازمان غذا و داروی آمریکا دونالد ترامپ رئیس جمهور 

  

سناریوی جدید سازمان بورس و پایان عمر دولتمی توان گفت آزادسازی سهام عدالت یکی از بزرگترین و پرچالش ترین اتفاقاتی بود که بازار سرمایه در سال 1399 شاهد آن بود. داستانی که نه تنها پایان خوبی نداشت بلکه به یکی از عوامل ریزش بازار سرمایه هم تبدیل شد و هنوز تکلیف آن به طور کامل روشن نشده است.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار دولت سهام عدالت 

  

کدام نمادهایی بورسی متوقف شد + جدولمعاملات همه نمادها در بورس به تایید ناظر بازار نرسید.
گسترش جدول درآمد بورس تهران 

  

نمادهایی بورسی که متوقف شدند/ دستورالعمل عرضه عمومی پروژه + متن کاملاقتصادنیوز: معاملات همه نمادها در بورس به تایید ناظر بازار نرسید.
اقتصادنیوز دستورالعمل 

  

حذف پیامک نوبت‌دهی واکسیناسیون کرونا/ امکان انتخاب مکان و زمان تزریق واکسن فعال شدرئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت:امکان انتخاب محل، تاریخ و ساعت دریافت واکسن
خبرفوری پیامک واکسیناسیون وزارت بهداشت 

  

نوسانات دلار چه تاثیری بر صنایع بورسی می گذارد؟کارشناس بازار سرمایه گفت: شرکت‌های فعال در بازار سرمایه در سال مالی 1399 با نرخ تسعیر ارز حدود 18 هزار و 500 تومان به سود‌های فوق العاده‌ای دست یافتند.
گسترش دلار پتروشیمی سرمایه 

  

هیچ بستری را شفاف‌تر و عادلانه‌تر از بورس کالا نمی‌دانیمرضوانی فر گفت:در خرید و فروش، هیچ بستری را شفاف‌تر و عادلانه‌تر از بورس کالا نمی‌دانیم.
اقتصادنیوز بورس کالا 

  

آخرین آمار از معاملات سیمان در بورس کالاتالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران امروز چهارشنبه 6 مرداد میزبان معامله 506 هزار و 960 تن سیمان از سوی 36 شرکت سیمانی بود.
گسترش سیمان بورس کالا ارومیه 

  

باید هنگام تزریق واکسن کرونا سیر باشیداگر می خواهید واکسن کرونا بزنید هرگز ناشتا نباشید چون ممکن است دچار افت فشار خون شوید.
برنا فشار خون 

  

افزایش 21 درصدی مرگ و میر ناشی از کرونا در جهانسازمان جهانی بهداشت اعلام کرد مرگ و میر ناشی از بیماری کووید-19 در دنیا طی هفته گذشته 21 درصد افزایش پیدا کرده است.
۵۵ آنلاین مرگ دونالد ترامپ رئیس جمهور