ایلنا   |  فرهنگی  |  

خسارت 18هزار و 800 میلیارد تومانی کرونا به گردشگری آذربایجان شرقی/ تعطیلی 60 دفتر خدمات مسافرتی/ وضعیت تردد در مرز ارمنستان عادی و مرز ترکیه بسته است

معاون گردشگری استان آذربایجان شرقی با اشاره به بهبود فعالیت واحدهای گردشگری استان از خسارت 18هزار و 800 میلیارد تومانی کرونا به گردشگری این استان طی دو سال و چند ماه گذشته خبر داد و گفت: طی این مدت شاهد تعطیلی بیش از 60 دفتر خدمات مسافرتی بودیم و ارائه تسهیلات و وام به گردشگری در حد مُسَکن بود.

خسارت 18هزار و 800 میلیارد تومانی کرونا به گردشگری آذربایجان شرقی/ تعطیلی 60 دفتر خدمات مسافرتی/ وضعیت تردد در مرز ارمنستان عادی و مرز ترکیه بسته است

معاون گردشگری استان آذربایجان شرقی با اشاره به بهبود فعالیت واحدهای گردشگری استان از خسارت 18هزار و 800 میلیارد تومانی کرونا به گردشگری این استان طی دو سال و چند ماه گذشته خبر داد و گفت: طی این مدت شاهد تعطیلی بیش از 60 دفتر خدمات مسافرتی بودیم و ارائه تسهیلات و وام به گردشگری در حد مُسَکن بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا بایرامی (معاون گردشگری استان آذربایجان شرقی) با اشاره به آنکه این استان به تازگی از وضعیت قرمز کرونایی خارج و به وضعیت نارنجی رسیده‌است، درخصوص شرایط پذیرش گردشگر در زمان پرمسافر استان گفت: با وجود آنکه از شش ماه نخست سال به عنوان زمان پرمسافر استان یاد می‌شود اما شیوع ویروس کرونا سبب شد تا نتوانیم آنچنان که باید در حوزه گردشگری فعالیت داشته باشیم.

به گفته او، میانگین ضریب اشغال مراکز اقامتی استان آذربایجان شرقی طی شش ماه نخست سال جاری در حدود 30 تا 40 درصد بود. با توجه به آنکه در زمان پرمسافر به سر می‌بریم و هدف گردشگری استان‌های همجوار و بعضا کشورهای همجوار استان هستیم، می‌توان گفت حوزه گردشگری ما فعال است. این فعالیت در حوزه گردشگری سلامت و گردشگری فرهنگی پررنگ‌تر است. در شهریورماه به دلیل روز ملی شعر و ادب فارسی و گرامی‌داشت شهریار از یکسو و برگزاری مراسم پیرغلامان حسینی از دیگر سو بحث گردشگری فرهنگی فعال‌تر عمل کرده و برنامه‌های خاص با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تعریف شده است.

بایرامی با اشاره به برنامه‌هایی که برای دوران پساکرونا برای توسعه گردشگری استان در نظر گرفته شده است، گفت: این روزها هدف را بر معرفی جاذبه‌های گردشگری و تنوعی که در حوزه‌های مختلف گردشگری استان شاهد هستیم، گذاشته‌ایم. همچنین از ظرفیت سلبریتی‌های عرصه فرهنگ و هنر برای معرفی هرچه بیشتر آذربایجان شرقی استفاده می‌کنیم و درصدد تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی از اینستاگرام گرفته تا واتساپ برآمده‌ایم.

معاون گردشگری استان آذربایجان شرقی همچنین از استانداردسازی مراکز اقامتی استان خبر داد و گفت: ازجمله استان‌هایی بودیم که واحدهای بومگردی در آن فعال بودند و کمترین مشکل را در این حوزه داشتیم چراکه بیشتر افرادی که در این حوزه فعال هستند، شغل اصلی‌اشان بومگردی نیست و به صورت جانبی به این فعالیت می‌نگرند. برای مدتی فعالی کاری آن‌ها کم شد اما اکنون در فضای کرونایی، فعالیت خوبی دارند. در این میان بیشترین آسیب متوجه دفاتر خدماتی و آژانس‌ها بود چراکه نمی‌توانند تورهای زمینی خود را اجرا کنند.

خسارت کرونا به گردشگری

معاون گردشگری استان آذربایجان شرقی در ادامه از خسارت 18هزار و 800 میلیارد تومانی کرونا به گردشگری استان خبر داد و گفت: طی دو سال و چند ماهی که با کرونا روبه رو بودیم خسارت هنگفتی متوجه گردشگری استان شد. هرچند امسال با فعال شدن بیشتر بخش‌های گردشگری فشاری که سال گذشته به فعالان این حوزه وارد شد را شاهد نبودیم اما خسارت‌های کرونا، بیش از آن چیزی است که تصور می‌شود.

او ادامه داد: کرونا سبب تعطیلی بیش از 60 دفتر خدمات مسافرتی شد و در این میان هتل‌های 5 ستاره آسیب‌های جدی دیدند اما به تعطیلی نرسیدند. با توجه به خسارت‌های وارده، با دولت باید توان تامین و جبران این خسارت را داشته باشد که امکانش فراهم نیست. از دیگر سو شاهد تزریق مسکن‌هایی بودیم که از سوی فعالان گردشگری مورد استقبال قرار نگرفت. وام‌ها و تسهیلات ارائه شده بلاعوض نبودند و بازپرداخت با سود 12 درصد بودند. این امر هرچند با تنفس چند ماهه برای بازپرداخت همراه بود اما با توجه به ادامه شیوع کرونا و تعطیلی واحدهای گردشگری، امکان بازپرداخت این وام‌ها و تسهیلات فراهم نمی‌شد. افزایش زمان استراحت هم کمک حال گردشگری نخواهد بود. بهترین راه تجدیدنظر در پروتکل‌های بهداشتی است. تعطیلی رستوران‌های هتل‌ها آسیب‌های زیادی به این حوزه وارد می‌کند. می‌توان با تعریف دستورالعمل‌های جدید بهداشتی امکان فعال کردن رستوران‌ها را فراهم ساخت.

حضور گردشگرانی از جنس دانشجویان ایران‌شناسی

بایرامی در ادامه از حضور گردشگران خارجی در استان آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: گردشگرانی از کشورهای عراق، آذربایجان و ترکیه به این استان سفر می‌کنند و بیشتر آن‌ها در قالب گردشگران سلامت و تفریحی هستند. هرچند درحال حاضر ویزا برای گردشگران تفریحی صادر نمی‌شود اما گردشگران با استفاده از ویزاهای مختلف سفر می‌کنند. اکنون با آذربایجان لغو روادید هستند و ویزای T برای گردشگران صادر می‌شود. البته از سایر کشورها نیز گردشگر داشتیم هرچند ممکن است تعداد آن‌ها محدود بوده باشد. برخی تورهای آموزشی که دانشگاه‌های خارجی برگزار کردند را شاهد بودیم مانند تور آموزشی که دانشگاه بن آلمان برگزار کرد. حتا کشورهایی که دارای کرسی ایران‌شناسی هستند دانشجویانشان را به ایران آوردند.

به گفته او، بیشترین بازدید این گردشگران از آثار ثبت جهانی است. بازار تبریز هدف اصلی و کلیسای سنت استپانوس، جلفا و کلیساهای مسیر جلفا نیز در مسیرهای بعدی آن‌ها قرار دارد. بازدید از روستاهای هدف گردشگری از جمله روستای کندوان نیز در زمره مقاصد بازدید این گردشگران قرار دارد. در حوزه طبیعت‌گردی بخصوص روستای کلیبر در شش ماه نخست سال جاری دارای مسافر بودند.

از مرز ارمنستان و ترکیه چه خبر؟

او در ادامه درخصوص وضعیت تردد مسافران و گردشگران ایرانی در مرز ارمنستان، گفت: تردد انجام می‌شود البته هر از گاهی برخی مشکلات بین آذربایجان و ارمنستان بوجود می‌آید که در نهایت حل می‌شود. تردد مسافران ایرانی در مرز ارمنستان نسبت به نخستین ماه‌های سال جاری که برای تزریق واکسن و جشن آب به ارمنستان سفر می‌کردند، کمتر شده و حالت عادی به خود گرفته. سفرها در قالب تور و اتومبیل‌های شخصی به ارمنستان انجام می‌شود.

بایرامی درخصوص وضعیت تردد در مرز ایران و ترکیه نیز گفت: هرچند اوایل هفته جاری از بازگشایی مرز رازی بین ایران و ترکیه خبر داده شد اما این امر عملیاتی نشد و به طور رسمی اتفاق نیفتاد. روز گذشته نیز شاهد حضور تعدادی از مسافران ایرانی در مرز بودیم که به دلیل بسته بودن امکان تردد نداشتند.

انتهای پیام/

ویزا وام دولت   اخبار برگزیده
  

سهم‌ تهرانی ها از طرح نهضت ملی مسکنمدیرکل راه و شهرسازی استان تهران سهمیه این استان را در فاز اول طرح نهضت ملی مسکن 14 هزار و 488 واحد اعلام کرد.
اقتصادنیوز شهرسازی مسکن تهران 

  

سازمان پدافند غیر عامل مشکلات سایبری را به وزارت نفت اعلام کرده بودصدا و سیما/ دبیر شورای عالی فضای مجازی در برنامه دیشب گفتگوی ویژه خبری گفت که سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه شرکت پخش و پالایش دو مرتبه رزمایش سایبری انجام داده و اشکالات را به وزارت نفت اعلام کرده بود.
مثلث پدافند غیرعامل شورای عالی فضای مجازی وزارت نفت 

  

معمای جلیلیسه ماه از دولت گذشته و سعید جلیلی نه تنها پست نگرفته، بلکه تبدیل به یک معما هم شده است!
فردا سعید جلیلی ماه فضای مجازی 

  

واکنش طالبان به بیانات اخیر رهبری درباره افغانستانتسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه طالبان با اشاره به اظهارات روز یکشنبه مقام معظم رهبری درباره وحدت مسلمانان از این سخنان استقبال کرد.
نامه نیوز طالبان افغانستان وزارت خارجه 

  

دولت رئیسی در باره FATF بر سر دوراهی تصمیم و بلاتکلیفی استدولت سیدابراهیم رئیسی باید موضع خود را در قبال موضوع FATF روشن کند؛ اینکه تمایل دارد بررسی مجدد آن را از مجمع درخواست کند یا خیر؟
۵۵ آنلاین دولت سیدابراهیم رئیسی مواد مخدر 

  

دوئل سخت یحیی گل محمدی و الهامی ؛ فرداسرمربیان دو تیم پرسپولیس و نساجی در تقابل این هفته برای چهارمین بار روبروی هم قرار می گیرند.که سهم گل محمدی 2 برد و الهامی 1 برد می باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو فوتبال 

  

پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای عبدالناصر همتیوزیر امور اقتصادی و دارایی شائبه فروش گسترده اوراق بدهی دولتی در مهرماه و اعمال فشار به بانک‌ها و صندوق‌های بانکها جهت تامین بودجه را تکذیب کرد.
فردا اقتصاد بودجه دولت 

  

واکنش همتی به طرح مسأله «عدم استقراض از بانک مرکزی» توسط دولترئیس کل پیشین بانک مرکزی به انتشار یک توئیت به مسأله عدم استقراض دولت از بانک مرکزی واکنش نشان داد.
مثلث بهاره رهنما بازی بانک مرکزی 

  

میانجیگری عاقلانه سردار آزمون میان مهدی طارمی و اسکوچیچسردار آزمون در ماجرای طارمی و اسکوچیچ نشان داد رشد خوبی داشته است.
خانه فوتبال سردار آزمون مهدی طارمی پرسپولیس 

  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  اخبار داغ
  

نامه مهم عشقی درباره قیمت خودرورئیس سازمان بورس در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از قیمت گذاری دستوری خودرو پیشنهاد کرد محصولات خودرویی از شمول قیمتگذاری شورای رقابت خارج شود.
گسترش قیمت خودرو شورای رقابت 

  

قیمت طلا به 1 میلیون و 163 هزار و 100 تومان رسید| قیمت دلار امروز چهارشنبه 1400/08/05قیمت طلا 18 عیار امروز چهارشنبه 5 آبان 1400 بالا رفت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

قیمت دلار، یورو، پوند امروز چهارشنبه 1400/08/05| صعود قیمت دلار و یوروقیمت دلار در بازار ارز امروز صعود را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

قیمت سکه به 11 میلیون و880 هزار تومان رسید| قیمت دلار و یورو امروز چهارشنبه 1400/08/05قیمت سکه ، قیمت نیم سکه و ربع سکه امروز افزایش یافت.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

رشد بورس در ساعت دوم معاملاتشاخص کل بورس در دومین ساعت معاملات امروز 5 آبان 1400 با رشد 7 هزار و 143 واحدی روربرو شد و بر روی کانال 1 میلیون و 391 هزار و 595 واحدی قرار گرفت.
گسترش شاخص نویسنده فولاد 

  

تست کرونای علیرضا منصوریان سرمربی صنعت نفت دوباره مثبت شد تا او دیدار هفته سوم تیمش را نیز از دست بدهد.
ورزش۳ علیرضا منصوریان صنعت نفت 

  

با کد بورسی سیمان بخریدمعاملات گواهی سپرده سیمان از روز یکشنبه 9 آبان ماه با پذیرش 10 انبار شرکت سیمانی در بورس کالا راه‌اندازی می‌شود تا از این پس خریداران خرد سیمان فقط با در ا ختیار داشتن کد سهامداری از این طریق تامین نیاز کنند.
اقتصادنیوز سیمان ماه بورس کالا 

  

آمار کرونا در اکثر مناطق کشور رو به کاهش است به گزارش خبرگزاری مهر، پیام طبرسی در حاشیه جلسه کمیته علمی کووید 19 اظهار داشت: در حاضر حاضر، آمار کرونا و میزان مرگ و میر رو به کاهش است هرچند این موضوع، دلیل برداشتن محدودیت‌ها نمی‌شود چون هنوز متأسفانه احتمال بروز موج ششم وجود دارد. در جلسه کمیته علمی روز سه شنبه، درباره روش‌های تست و اینکه از چه کسانی تست گرفته شود، بحث شد. همچنین درباره الزامات هوشمندسازی که یکی از آن‌ها،…
مهر ویروس وزارت بهداشت واکسیناسیون 

  

پس چرا دولت از بورس حمایت نمی‌کند؟پس چرا دولت از بورس حمایت نمی‌کند؟ مگر وعده نداده بودند که بورس رونق می‌گیرد؟ حقوقی‌ها به فکر منافع خودشان هستند. فقط ما سهامداران خرد هستیم که ضرر می‌کنیم.
گسترش دولت سهام سرمایه 

  

دو الی سه ماه بعد از ابتلا به کرونا ریزش مو شروع می شودسلامت نیوز: یک متخصص پوست و مو درباره تاثیر دوره کرونا بر سلامت مو اظهار داشت: بیماری کرونا نیز برای بدن یک حادثه محسوب می شود و مو دچار ریزش می شود. ویروس در این مورد تاثیر گذار نیست بلکه حادثه ای که برای بدن رخ داده است اهمیت دارد...
سلامت‌نیوز ماه مو خاورمیانه 

  

جهش خیره کننده بورس های جهانیبیشتر شاخص‌های مهم بورسی جهان صعود کردند. در وال استریت همه شاخص‌ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.
اقتصادنیوز شاخص وال استریت 

  

مهمترین عامل آسیب به بورسبسیاری از تحلیلگران، این روزهای بازار را ارزنده می‌دانند، اما به علت عدم ثبات مدیران که نمی‌دانند در مقام خود باقی می‌مانند یا خیر دست به تصمیم گیری نمی‌زنند.
گسترش بورس کالا خودرو سرمایه 

  

آیا خستگی جزو علائم کرونا است؟سلامت نیوز: در صورتی که خستگی با دیگر علائم مربوط به بیماری کووید-19 همراه باشد می توان نتیجه گرفت که نشانه ای ابتلای بیماری کرونا است و دلیل دیگری ندارد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری صداوسیما، خستگی ممکن است به دلایل مختلف مانند کار زیاد، بی خوابی یا ابتلا به یک بیماری رخ دهد؛ به هر حال به منظور مقابله با خستگی باید ابتدا دلیل آن مشخص شود...
سلامت‌نیوز سلامت درمان رژیم غذایی 

  

اینفوگرافیک / واکسیناسیون کرونا در ایران و جهان تا 5 آبانسلامت نیوز:با ادامه واکسیناسیون علیه کووید-19، برخی نقاط جهان میزان بیشتری واکسن کرونا را میان شهروندان توزیع کرده اند و برخی کشورها نیز از این روند عقب مانده اند. از نظر تعداد واکسیناسیون کامل (دو دوز)، چین با اختلاف زیاد در رتبه نخست قرار دارد...
سلامت‌نیوز واکسیناسیون ایران وزارت بهداشت 

  

سقف قیمت دلار بسته شدیکی از دلایلی که موجب شده است معامله گران در نزدیکی کف قیمت ماه های اخیر وارد بازار ارز نشوند، بسته شدن سقف قیمت دلار بوده است. در واقع در ماه های اخیر بازار تنها در اوایل مهرماه توانست وارد کانال 28 هزار تومانی شود.
گسترش قیمت دلار ماه