گسترش   |  اقتصادی  |  

دو روی سکه بازار بورس

بازار سرمایه هفته گذشته پس از چند هفته رکود بالاخره با رشد ارزش معاملات همراه شد و به سبب افزایش انگیزه سرمایه‌گذاران برای خرید سهام برای دومین هفته متوالی صعودی شد.

دو روی سکه بازار بورس

این استقبال که پس از حدود دوماه افت تقریبا بی‌وقفه نماگرها در بورس و فرابورس رخ داد، اگرچه شدت و رونق ماه‌های ابتدایی سال را نداشت، دست‌کم سبب شد تا با افزایش خالص خرید حقیقی موجی از امید برای صعود بیشتر قیمت‌ها در هفته‌های پیش رو فراهم شود.

رشد 100 هزار میلیاردی بورس

بر این اساس معاملات هفته گذشته بورس تهران در حالی خاتمه یافت که مسیر طی شده شاخص کل بورس تهران از سطح یک میلیون و 540 هزار و700 در آخرین معاملات هفته دوم مهر ماه به پله یک میلیون و 561 هزار و 416 واحدی ختم شد. همین امر سبب شد تا در پایان معاملات روز چهارشنبه عملکرد هفتگی بورس با بازده 34/ 1 درصدی نسبت به هفته قبل خاتمه یابد. به موجب این تغییرات ارزش بورس در حدود 100 هزار میلیارد تومان نسبت به هفته قبل رشد داشت. این رقم اگرچه اختلافی 3 هزار و 900 میلیارد تومانی را با حداقل ارزش بازار از زمان ریزش قیمت‌ها در مردادماه نشان می‌دهد اما همچنان با سقف 7777 هزار میلیارد تومانی بورس در تاریخ 19 مرداد ماه اختلافی معنادار دارد. بازده یاد شده در شرایطی به ثبت می‌رسد که رشد بی‌وقفه قیمت ارز در نیمه نخست امسال که تاکنون نیز تداوم داشته و سبب شده تا اصلاح دلاری قیمت سهام در طول مدت یاد شده بسیار بیشتر از کاهش قیمت ریالی آنها باشد.

اختلافی که به چشم آمد

به دنبال همین رویداد بود که از ابتدای هفته جاری با مشاهده افزایش قابل‌توجه قیمت دلار امریکا که در نهایت به ثبت رکورد 32 هزار تومانی ختم شد، در حالی که بسیاری از فعالان بازار همچنان نسبت به ریسک‌های موجود در بخش از اقتصاد کشور با دیده تردید می‌نگرند و سایه قانون‌گذاری‌های یک‌شبه در کنار وعده و وعیدهای بی‌حاصل از سر بازار سهام برداشته نشده با این حال، جا ماندن بورس و فرابورس می‌تواند به نکته‌ای مثبت برای رشد این بازارها در میان بازارهای سرمایه‌پذیر بدل شود. آن‌طور که از آمار معاملاتی به ثبت رسیده برمی‌آید، ارزش سهام انتقال یافته از شاخص حقوقی به حقیقی‌های بازار سهام در طول یک هفته اخیر به هزار و 416 میلیارد تومان رسیده است. این مسئله در حالی محقق شده که تا پیش از این ریزش قیمت‌ها در بازار سهام نسبت یادشده منفی بود و سهامداران خرد بیشتر درصدد خروج از بورس و فرابورس به سوی بازارهای موازی برمی‌آمدند.

دو روی سکه بازار

اما نگاهی به عملکرد هفتگی صنایع بورسی حکایت از آن دارد که به‌رغم انتظارات موجود برای رشد قیمت در نمادهای دلاری بازار سهام، نمادهایی بیشترین بازده را طی یک هفته اخیر داشته‌اند که هم قیمت‌گذاری تولیدات آنها در داخل انجام می‌شود و هم صورت‌های مالی آنها در قبال افزایش نرخ ارز آسیب‌پذیر‌تر است. با این حال به نظر می‌آید که بازار سرمایه حداقل در طول یک هفته اخیر به انتخابی متناقض با تحلیل‌های عقلایی دست زده است. در حالی که به‌زعم بسیاری از تحلیلگران بازار سهام چشم‌انداز افزایشی قیمت ارز در کنار صادرات خوب بسیاری از نمادها به‌خصوص آنها که کالاهای پایه تولید می‌کنند، می‌تواند در آینده جریان امنی از سودآوری را برای سهامداران رقم بزند. اقبال فعالان بازار در هفته اخیر به نمادهایی بود که از اخبار داخلی اثر می‌پذیرند و حتی مانند «خودرو» زیان سازند.

بررسی تغییرات قیمت طی یک هفته اخیر حکایت از آن دارد که در طول این مدت سه صنعت «استخراج نفت و گاز»، ‌«فرآورده‌های نفتی» و «رایانه» بیشترین بازده را برای سهامداران خود به ارمغان آورده‌اند. بنا بر آنچه در طول این مدت به ثبت رسیده است، گروه استخراج نفت و گاز که تنها نماد معاملاتی شرکت حفاری شمال (حفاری) ‌را در خود جاری داده است، به سبب بازگشایی همین نماد با افزایش 4/ 23 درصدی مواجه شد. دلیل این افزایش تغییرات ناشی از افزایش ارزش ریالی 109 میلیون یورو دارایی این شرکت بود با قیمت 20 هزار و 186 تومانی تسعیر شده است. این قیمت در حالی برای محاسبه ارزش ریالی مبالغ افشاشده در نظر گرفته شده است که ارزش یورو در بازار آزاد طی آخرین روز کاری هفته قبل 37 هزار تومان بود. نگاهی دقیق به گروه‌های پربازده طی هفته اخیر حاکی از تمایل مجدد بازار به سمت نمادهایی است که به سبب تورم ارزش دارایی‌های آنها افزایش داشته و بازار در گذشته تجربه خوبی از افزایش قیمت در این نمادها داشته است. اما روی دیگر سکه عرضه و تقاضا در بازار سهام طی یک هفته اخیر افت قابل‌توجه قیمت سهام در سه گروه «محصولات چرمی»، «سایر معادن» و «حمل‌ونقل» بود که سبب شد این صنایع به ترتیب کاهشی 7/ 13، 8/ 9 و 1/ 9 درصدی را در قیمت سهام خود شاهد باشند.

منبع: دنیای اقتصاد

بورس تهران سرمایه گاز   اخبار برگزیده
  

افزایش قیمت خودروهای وطنی و فشار بیشتر بر مردم/ چرا کارگران امکان اعتراض به دستمزد 99 را ندارند؟!عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها با بیان اینکه روز به روز وضع معیشتی طبقه کارگر سخت‌تر می‌شود؛ خواستار توجه به معاش کارگران شد.
ایلنا افزایش قیمت قیمت تورم 

  

ریزش شدید دلارارزش دلار در مقابل تمامی رقبای اصلی‌اش کاهش یافت.
گسترش دلار بازار کار بازی 

  

خبر تازه ترامپ در مورد احتمال آغاز مذاکره ایران و آمریکارئیس جمهور آمریکا بامداد روز پنجشنبه در سخنرانی خود در ایالت کارولینای شمالی بار دیگر مدعی شد در صورت پیروزی در انتخابات، ایران اولین کشوری خواهد بود که با وی برای انجام مذاکره تماس می‌گیرد.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

مقام معظم رهبری:«بعضی ها جوری حرف می زنند، جوری اقدام می کنند که به اسم اینکه می خواهیم اوضاع را درست کنیم؛ در نقشه دشمن کار می کنند، خودشان ملتفت نیستند. اینهایی که خطاب می کنند به دولت که بایستی دولت برکنار بشود و از این قبیل حرف ها، اینها دارند در نقشه دشمن کار می کنند. نخیر، دولت باید با قوّت سرِ کار بماند، کارها را باید این دولت انجام بدهد.»
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی بازی 

  

قیمت خودرو تا کجا کاهش پیدا می کند؟روند کاهش قیمت خودرو که از ابتدای این هفته با شیب ملایمی آغاز شده بود از روز سه شنبه تند شد و قیمت خودروهای داخلی با سرعت زیادی کاهش یافت. هر چند به دلیل افزایش بی رویه هفته های گذشته شاید هنوز کاهش قیمت خودرو برای بسیاری محسوس نباشد. اما در این میان سوال این است که کاهش قیمت خودرو تا کجا ادامه پیدا می کند.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

قیمت پراید 2 میلیون تومان دیگر ارزان شد / پراید به زیر 100 میلیون برمی گردد؟روند کاهش قیمت خودرو در بازار که از روز سه شنبه شدت گرفته بود دیروز نیز ادامه یافت و قیمت پراید 2 میلیون تومان دیگر نیز کاهش یافت.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

هشدار حجاریان به همایون شجریان / شاید شما هم دچار مصائب پدر شوید!استاد شجریان در زندگی خود همواره جانب مردم را گرفتند و به این خاطر صدمه‌ها دیدند تا ‌حدی که ممنوع‌الصدا شدند و حتی ربنای‌شان را خاموش کردند. ایشان می‌گفتند «من صدای خس‌و‌خاشاکم». به‌ گمانم شما نیز به‌ مرور با این مصائب روبه‌رو خواهید شد!
اعتماد همایون شجریان محمدرضا شجریان پدر 

  

کار ترامپ تمام است؟بایدن در همه نظرسنجی‌های ملی با میانگین 8 تا 10 درصد پیشتاز است و این پیشتازی خود را در ایالت‌های موسوم به میدان نبرد همچون ویسکانسین، پنسیلوانیا، میشیگان، نوادا و... خارج از حاشیه خطای نظرسنجی‌ها حفظ کرده است.
اقتصادنیوز کارگر کار ترامپ 

  

بحران انسولین|چرا انسولین به دست مردم نمی‌رسد؟!شیخی مبارکه سخنگوی کمیسیون بهداشت گفت: پس از بررسی موضوع کمبود انسولین در کمیسیون بهداشت، واردات دوبرابری دارو از جمله داروهای داخلی نسبت به سال گذشته از سوی وزارتخانه و سازمان غذا و دارو به کمیسیون گزارش شد. درحال بررسی اتفاقاتی هستیم که باعث عدم رسیدن دارو به دست مصرف کنندگان شده است کمبود انسولین و موارد اینچنینی در کمیسیون و مراجع ذی‌ربط در حال بررسی و پیگیری است.
مستقل‌آنلاین انسولین واردات دارو 

  

جو بایدن نسبت به دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا 7 درصد پیشتاز استنظرسنجی مشترک روزنامه یو اس‌ای تودی- دانشگاه سوفلوک حاکی است جو بایدن نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا 7 درصد پیشتاز است. بر اساس این گزارش 49 درصد رای دهندگان گفته اند که از بایدن حمایت می‌کنند و این رقم برای ترامپ به 42 درصد رسیده است.
۵۵ آنلاین دونالد ترامپ ترامپ انتخابات ریاست جمهوری 

  

اقدام عجیب انگلیس برای آزمایش واکسن کروناقرار است یک کارآزمایی چالش انسانی برای واکسن استنشاقی بالقوه کووید19 در انگلیس انجام شود که طی آن 90 فرد سالم به ویروس کرونا مبتلا می شوند.
مملکت‌آنلاین انگلیس ویروس پوند 

  

اگر شکستی را به پای ما بنویسند دهانم را باز می‌کنم و نام تمام مقصران را خواهم گفتوزیر بهداشت: ایهاالناس بدانید که من به تنهایی نمی‌توانم اپیدمی را جمع کنم. اگر روزی شکستی را به پای ما بنویسند دهانم را باز می‌کنم و مقصران را خواهم گفت تا خون شهید سلامت پایمال نشود چند ماه است التماس می‌کنیم اما نمی‌دانم چه کسی باید مشکل‌های رعایت پروتکل‌ها را حل کند. کجای دنیا وزیر بهداشتش التماس می‌کند؟! آنجا وزیر نامه می‌زند و همه مکلف به اجرا هستند...
مستقل‌آنلاین بهاره رهنما ماه سلامت 

  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

پیش‌بینی قیمت خودرو/ چه خودروهایی ارزان شدند؟یک فعال بازار خودرو می‌گوید: با کاهش قیمت دلار قیمت خودروهای ایرانی بین 10 تا 30 میلیون تومان ارزان شدند. چنانچه قیمت دلار در هفته اول آبان کاهش یابد قیمت خودروها مجدد ارزان خواهد شد.
رویداد۲۴ قیمت خودرو خودروسازان 

  

بورس | حرکت منطقی بورس در گرو کاهش هیجان فروش سهامدارانیک کارشناس بازار سرمایه گفت: امیدواریم با کم شدن هیجان فروش در سهامداران، بازار به سمت روند منطقی حرکت کند و شاهد کاهش نوسان در معاملات بورس باشیم.
۵۵ آنلاین بورس کالا ایران خودرو خودرو 

  

سخنگوی وزارت بهداشت آخرین موارد بروز و فوتی ناشی از کروناویروس در کشور طی 24 ساعت گذشته را اعلام کرد و گفت: متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 335 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند.
صراط وزارت بهداشت قزوین تهران 

  

بدبیاری رحمتی در آستانه لیگ؛ / 5بازیکن شهرخودرو کرونایی شدندتست کرونای 5 بازیکن تیم فوتبال شهرخودرو خراسان مثبت اعلام شد.
ورزش۳ لیگ برتر فوتبال ورزش 

  

خطر عوارض بلندمدت کرونا!دانشمندان انگلیسی با انجام تحقیقات گسترده اعلام کردند خطر وجود علائم بلند مدت کووید 19 در بدن برخی افراد بیشتر است.
گسترش بارداری تندرستی ماه 

  

کرونا باز هم رکورد زد؛ شناسایی 6134 مبتلای جدید/ جانباختگان در مرز 32 هزار نفرسخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون 556 هزار و 891 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 335 نفر از بیماران کرونایی در 24 ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به 31 هزار و 985 نفر رسیده است.
اقتصادنیوز همدان درمان وزارت بهداشت 

  

تست کرونای 5 بازیکن شهر خودرو مثبت شدبا اعلام پزشک تیم فوتبال شهر خودرو، پنج بازیکن این تیم به کرونا مبتلا شده‌‌اند.
تسنیم خودرو فوتبال پزشک 

  

کشفی جدید برای نابودی ویروس کرونا با شامپو بچه!محققان دانشگاه پنسیلوانیا دریافته اند که شامپو‌های کودکان و برخی از دهانشویه‌ها می‌توانند به میزان 99/9 درصد ویروس کرونا را از بین ببرند.
رویداد۲۴ ویروس کودکان پژوهش 

  

با ثبت بالاترین شمار روزانه مبتلایان، زنگ خطر کرونا در روسیه به صدا درآمدبا شناسایی 17 هزار و 340 فرد مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته، شمار کل مبتلایان در مناطق مختلف این
خبرفوری درآمد روسیه وزارت بهداشت 

  

اجرایی شدن ردیابی هوشمند افراد مبتلا به کرونا از هفته آیندهمعاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: باید افراد مبتلا به ویروس کرونا را زود پیدا کرده و اطرافیان آنها را هم شناسایی کنیم و اگر این فرد جایی رفته و برگشته، باید ردیابی شده و افراد را پیدا کنیم که به همین منظور با هماهنگی وزارت ارتباطات، ردیابی هوشمند از هفته آینده اجرا می‌شود.
برنا وزارت بهداشت ویروس 

  

شناسایی 6134 بیمار جدیدکرونا در کشور/ جان باختن 335 بیمار دیگرسیما سادات لاری از 335 فوت بیمار کرونایی دیگر در کشور خبر داد.
برنا 

  

محدودیت‌های کرونایی پایتخت شدیدتر می‌شود + جزئیاتفرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به تعداد موارد مراجعه سرپایی و بستری بیماران در استان تهران، از اعمال محدودیت های بیشتر از هفته آینده خبر داد.
شما‌نیوز پایتخت نیروی انتظامی بانک مرکزی