گسترش   |  اقتصادی  |  

چرا با انتشار اوراق مخالفیم؟

همایون دارابی- کارشناس بازار سرمایه

چرا با انتشار اوراق مخالفیم؟

دولت سیزدهم در جوی از امیدواری به تغییر مناسبات اقتصادی در کشور به سر کار آمد اما در حال حاضر شاهد آن هستیم که برخلاف انتظارات اولیه دولت اندیشه ای جدیدی نداشته و تقریبا قصد ادامه دادن به روندهای گذشته را دارد عدم استفاده از زمان طلایی تحمل تغییرات پر هزینه سبب می شود تا پس از گذشته حداکثر یک سال انتظارات عمومی انباشته شده و دیگر نتوان تن به تصمیمات جدی داد.ترکیب بازیگران اقتصادی دولت و افراد طرف مشورت در حوزه تصمیمات اقتصادی نیز نشان دهنده عدم وجود تفکر جدید است که همین امر دولت سیزدهم را همانند دولت یازدهم به تله از دست دادن زمان دچار خواهد ساخت.روحانی در سال اول دولت خود فرصت جراحی یارانه ها و گرفتن تصمیمات سخت را داشت اما این کار را نکرد و در انتهای سال 92با افتادن در تله اقتصاد دولتی دیگر نتوانست به زمان طلایی را بدست آورد هر چند به اتکا به مسایل سیاسی به دور دوم رسید ولی در حوزه اقتصادی دست دولت خالی بود.

در اقتصاد کنونی ایران ما با دولتی مواجه هستیم که 70درصد تولید ناخالص ملی و شاید بیش از 99درصد ثروت ملی را در اختیار دارد منابع عظیم نفت و گاز،معادن،راهها و لجستیک،امتیازات و مجوزهاو همه زمینهای ثروت به صورت مستقیم در اختیار دولت است در این شرایط ناکارآمدی تاریخی و عدم بهره وری اقتصاد دولتی سبب شده است دولت حتی برای نگهداری این ثروت ،منابع کافی نداشته باشد و هزینه جاری یعنی حقوق پرسنل خود را با این وضعیت نداشته باشد.

در این شرایط پیشنهاد برخی از افراد انتشار اوراق برای گذران روزمره دولت است اوراقی که در جنبه شرعی می بایست با پیش بینی کاربرد و بازپرداخت صورت گیرد و در ابتدا نیز اینگونه بوده و الان کاملا رویکرد ربوی پیدا کرده است.حالا تجویز انتشار بدون پیش بینی بازپرداخت اوراق که در واقع قرض گرفتن بخش دولتی از بخش خصوصی است در شرایطی که دولت با داشتن ثروت بی اندازه قادر اداره هزینه های خود نیست تجویز درستی نیست.

از انجایی که بخش خصوصی در ایران فقیر بوده و اندک ثروت این بخش نیز به دلایل مختلف راه خروج از کشور را همواره طی می کند چرخه انتشار اوراق عملا به چرخه قرض گرفتن دولت از دولت (بانک مرکزی )تبدیل شده است و انباشت این اعداد موجب شده است تا دولت برای حفظ ظاهر هم که شده تلاش کند-با ابزار نرخ بهره یا اجبار قانونی-بخشی از اوراق را به بخش خصوصی بفروشد بالا رفتن نرخ بهره باعث می شود بخش خصوصی بیشتر فقیر و فقیر تر شود.

ما در اقتصاد کشور دچار مناسبات استثماری میان دولت و بخش خصوصی از عهد صفویه تا کنون است مناسباتی که منجر به نابودی دایمی بخش خصوصی و عدم شکل گیری ثروت پایدار در خانوادههای بزرگ شده است در حال حاضر نیز این مناسبات به شدت ادامه دارد و باید دانست بدون شکل گیری ثروت در بخش خصوصی نمی توان امیدی به رشد و توسعه اقتصادی داشت لذا انتشار اوراق،افزایش نرخ بهره،تحمیل مالیاتهای سنگین،انحصارها و واردات با ارز ارزان جز مناسبات استثماری دولت و بخش خصوصی است که می بایست به هر نحوه ممکن متوقف شود.

در حال حاضر دولت چاره ای ندارد که برای جبران کسری بودجه خود اقدام به واگذاری دارایی و سبک کردن بار خود کند دولت باید بر روی ارایه 4کالا عمومی ،امنیت،عدالت،بهداشت و آموزش متمرکز شده و تمام بخشهای اقتصادی خود را به بخش خصوصی واگذار کرده و در نهایت اجازه تشکیل ثروت در بخش خصوصی را بدهد.در کشورهای دیگر نیز به دلیل وجود این ثروت در بخش خصوصی است که دولتها می توانند از بخش خصوصی سالم قرض بگیرند وگرنه در حالتی که بخش خصوصی ثروتی ندارد قرض گرفتن از آن یا به فقر بخش خصوصی منجر می شود یا در نهایت به تورم ناشی از چاپ پول و در نهایت مجدد فقر بخش خصوصی.

هیچ کس به دولتی با سهم کنونی از اقتصاد کشور نباید قرض گرفتن را تجویز کند اقتصاد ایران از نزدیک 400سال پیش تا کنون به دنبال کشیدن مرز میان دولت و بخش خصوصی است تا روابط سالم اقتصادی را جایگزین روابط استثماری کند.

نویسنده: همایون دارابی

بانک مرکزی بانک سرمایه   اخبار برگزیده
  

اولیور کان: مسی لایق توپ طلا نبود !مدیر اجرایی باشگاه بایرن مونیخ معتقد است که مهاجم لهستانی باواریایی‌های باید به عنوان برنده توپ طلا در سال 2021 معرفی می‌شد.
خانه فوتبال لیونل مسی توپ طلا بایرن مونیخ 

  

پیش بینی قیمت دلار امروز از مسیر برجاماقتصادنیوز: قیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بیکاری فزاینده با هزینه 35 درصد منابع اشتغال در بخش‌های غیرمرتبطعضو هیأت رئیسه مجلس گفت: هزینه 35 درصدی منابع اشتغال در بخش‌های دیگر سبب بیکاری فزاینده در سال 99 شد.
ایلنا بیکاری بانک هزینه 

  

دولت گزارش عملکرد 100 روز ابتدایی را ارائه می‌دهدسخنگوی دولت گفت: دولت تعهدی برای ارائه گزارش عملکرد 100 روز ابتدایی نداشت اما وظیفه خودش می‌داند این کار را انجام دهد و از هفته آینده این کار را انجام خواهد داد.
ایلنا دولت سخنگوی دولت کار 

  

اولین موضع آمریکا پس از مذاکرات برجامی وینایسنا | جالینا پورتر معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره آغاز دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین و تحولات در رابطه با آن پاسخ داد...
مثلث مهناز افشار ازدواج غنی سازی 

  

هشدار وزیر نفت درباره افزایش مصرف فرآورده‌های نفتی کشوروزیر نفت با تاکید بر اینکه افزایش ظرفیت پالایشی از رسالت‌های مهم دولت سیزدهم است، درباره افزایش مصرف فرآورده‌های نفتی کشور هشدار داد و گفت: رئیس‌جمهوری هم در این باره مکاتباتی با مقام معظم رهبری داشته که اگر دغدغه‌ای در تامین خوراک باشد برطرف شود.
۵۵ آنلاین وزارت نفت نفت گاز 

  

امیرعبداللهیان:در تلاش برای دستیابی به یک توافق خوب هستیموزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد: علیرغم بد عهدی و بی‌عملی آمریکا و سه کشور اروپایی، تهران با حسن نیت و جدیت وارد مذاکرات هسته‌ای وین شده است و در تلاش بر دستیابی به یک توافق خوب است.
نامه نیوز سازمان ملل متحد سازمان ملل سازمان انرژی اتمی 

  

سرنوشت مذاکراتدر بسته پیش‌رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بخوانید.
فردا صادرات نفت حسن روحانی روزنامه 

  

دادستان تهران: اصلی ترین ماموریت دادستانی امر تعقیب استدادستان تهران نقش قضات ارجاع را در نظم دهی به امور دادسرا مهم و اساسی ارزیابی کرد و گفت: مهمترین ماموریت و وظیفه قضات ارجاع نقش مدعی العمومی است.
فردا تهران آموزش حوزه 

  

آیا واکسن‌ها روی سویه «اومیکرون» اثرگذار هستند؟ | شدت بیماری سویه اُمیکرون چه میزان است؟از زمانی که سازمان بهداشت جهانی(WHO) سویه اُمیکرون را به‌ عنوان یک سویه نگران‌کننده کووید 19 اعلام کرد، در سراسر جهان این دغدغه‌ شکل گرفته که کدام واکسن‌ها در برابر آن موثر عمل می‌کند.
۵۵ آنلاین سازمان بهداشت جهانی استرالیا آفریقای جنوبی 

  

کنایه‌های آتشین سرمربی پورتو به طارمی؛ خودخواه است!سرمربی تیم فوتبال پورتو بعد از پیروزی این تیم در هفته دوازدهم لیگ پرتغال به عصبانیت بازیکن تیمش از مهدی طارمی واکنش نشان داد و گفت: طارمی زمانی که باید پاس بدهد، شوت می‌زند!
خانه فوتبال مهدی طارمی فوتبال بازی 

  

سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی استرئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی است و تحولی عظیم به لحاظ نحوه ارائه خدمات به متقاضیان خلق خواهد کرد.
ایلنا قوه قضاییه اپلیکیشن 

  

ارزش سهام عدالت کم شد| جزئیاتی از آینده سهام عدالتارزش 60 درصد قابل فروش سبد 532 هزار تومانی سهام عدالت به 7 میلیون و 286 هزار تومان رسیده است.
نامه نیوز سهام عدالت سهام وام 

  

ثبت‌نام کارت سوخت المثنی آغاز شدسخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از آغاز دوباره ثبت‌نام کارت هوشمند سوخت المثنی در دفاتر پلیس +10 از امروز (دوشنبه، هشتم آبان‌ماه) خبر داد.
ایلنا پلیس ماه وزارت نفت 

  

تفویض اختیارات بیشتر به استانداران از اهداف اصلی دولت استوزیر کشور با اشاره به اینکه مهمترین هدف از دادن اختیارات بیشتر به استانداران و اختصاص صندوق توسعه استانی، توسعه استان‌ها در همه ابعاد است، افزود: برای تحقق این امر مصوبه‌ای به هیئت دولت ارائه خواهیم کرد.
مثلث هیئت دولت دولت یورو 

  اخبار داغ
  

رکوردشکنی قیمت دلار مقابل لیر ترکیهاقتصادنیوز ، روز گذشته اظهارنظر اردوغان درخصوص ادامه سیاست کاهش دستوری نرخ بهره منجر به رکوردشکنی دلار مقابل لیر شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار لیر ترکیه 

  

هراس بورسی از خوش‌بینی برجامیانتشار اخبار مثبت از خروجی دور جدید مذاکرات هسته‌ای و عقب‌نشینی دلار به کانال 28هزار تومان سبب شد تا در بورس تهران نیز گروه‌های کامودیتی‌محور با افزایش فشار فروش مواجه شوند.
اقتصادنیوز هسته ای بورس تهران دلار 

  

انهدام باند جعل تست کرونا در قمسردار سید محمود میرفیضی، فرمانده انتظامی استان قم از انهدام باند جعل تست کرونا در استان قم خبر داد.
اقتصادنیوز قم استان قم 

  

بورس کالای ایران و سوریه راه اندازی شدمحمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بورس کالای مشترک ایران و سوریه با همکاری مراجع ذیربط در دو کشور تاسیس و راه‌اندازی شود.
گسترش ایران ایران و سوریه مجلس شورای اسلامی 

  

راه‌اندازی بورس کالای مشترک ایران و سوریه!محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بورس کالای مشترک ایران و سوریه با همکاری مراجع ذیربط در دو کشور تاسیس و راه‌اندازی شود.
اقتصادنیوز ایران ایران و سوریه مجلس شورای اسلامی 

  

این افراد کرونای آفریقایی نمی گیرند!رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان گفت: گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی نیز حاکی از آن است که افرادی که واکسن را تزریق کرده باشند کمتر به این سویه تازه مبتلا شده‌اند.
برنا سازمان بهداشت جهانی 

  

چهارمین حضور بیمه کوثر در نمایشگاه بورس، بانک و بیمهشرکت بیمه کوثر در هشتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی‌سازی و سیزدهمین نمایشگاه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور که در جزیره کیش برگزار می‌شود توانمندی‌ها و خدمات خود را ارایه می‌دهد.
ایلنا بیمه بانک روابط عمومی 

  

با مصرف این نوع داروها جهش ویروس کرونا روز به روز بیشتر می‌شودتقریباً عمده تخت‌های بیمارستان و آی سی یوها توسط واکسن نزده‌ها اشغال شده است. بنابراین این موارد تهدیدی برای نظام سلامت و مشغول کردن پزشکان و از طرفی ظرفیتی برای جهش‌های ویروس هستند.
برنا ویروس بیمارستان سلامت 

  

بهنام بانی با قیمت قبل از کرونا کنسرت میدهد؟!محمد حاتم‌پور، تهیه‌کننده و کنسرت‌گذار می‌گوید سال‌های گذشته که در تالار هتل لاله پارک تبریز، محل کنسرت 17 آذرِ بهنام بانی کنسرت می‌گذاشته، 1200 تا 1300 صندلی در اختیار داشته و هم‌اکنون و در پی شیوع کرونا، مجوزی که گرفته 480 صندلی قابل فروش بوده و با احتساب بلیت‌های مهمان، 420 تا 430 صندلی با متوسط قیمت بلیت 150 هزار تومان در اختیار داشته است.
گسترش قیمت کنسرت موسیقی 

  

قیمت دلار در بازار متشکل امروز سه شنبه 1400/08/09قیمت دلار در بازار متشکل امروز گران شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

اختصاص 11 میلیارد دلار ارز ترجیحی به منظور واردات کالاهای اساسی و واکسن کرونادر هفت‌ماهه نخست سال جاری حدود 11.1 میلیارد دلار ارز با نرخ ترجیحی به صورت نقدی و اعتباری در راستای واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی و واکسن کرونا اختصاص یافته است.
برنا دلار ارز واردات 

  

تهیه کننده «نون.خ» همچنان در قرنطینه کرونایی!تهیه‌کننده «نون.خ» این روزها به دلیل ابتلاء به کرونا در قرنطینه به سر می‌برد و در حال گذراندن دوره درمان است.
گسترش درمان دارو تهران 

  

اختصاص 11.1 میلیارد دلار ارز ترجیحی به منظور واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی و واکسن کرونادر هفت‌ماهه نخست سال جاری حدود 11.1 میلیارد دلار ارز با نرخ ترجیحی به صورت نقدی و اعتباری در راستای واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی و واکسن کرونا اختصاص یافته است.
ایلنا دلار ارز واردات 

  

آمار کرونا در ایران سه شنبه 9 آذر | تعداد قربانیان کرونا کاهش یافتبر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، 4 هزار و 253 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند.
شما‌نیوز ایران پرسپولیس وزارت بهداشت