مهر   |  علمی  |  

خلاء مصوبات شورای عالی فضای مجازی در مدیریت راهبردی فضای سایبر

محمدرضا مرادی دانشجوی دکتری مدیریت راهبردی فضای سایبر در دانشگاه عالی دفاع ملی در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر اینکه دفاع همه‌جانبه از ارکان سایبری در همه سطوح، از مهم‌ترین وظایف حکومت است، به این موضوع پرداخت که دفاع از ارکان سایبری کشور نیازمند یک نظام یکپارچه منبعث از یک گفتمان نظری در عالی‌ترین سطوح مدیریت راهبردی کشور است. به گفته وی، دکترین سایبری حلقه مفقوده مدیریت…

خلاء مصوبات شورای عالی فضای مجازی در مدیریت راهبردی فضای سایبر

محمدرضا مرادی دانشجوی دکتری مدیریت راهبردی فضای سایبر در دانشگاه عالی دفاع ملی در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر اینکه دفاع همه‌جانبه از ارکان سایبری در همه سطوح، از مهم‌ترین وظایف حکومت است، به این موضوع پرداخت که دفاع از ارکان سایبری کشور نیازمند یک نظام یکپارچه منبعث از یک گفتمان نظری در عالی‌ترین سطوح مدیریت راهبردی کشور است.

به گفته وی، دکترین سایبری حلقه مفقوده مدیریت راهبردی فضای سایبر است.

ضرورت اعمال قدرت سایبری به عنوان یکی از مؤلفه‌های قدرت ملی

این پژوهشگر با بیان آیه مبارکه 39 سوره حج که می‌فرماید «أُذِنَ لِلَّذِینَ یُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَی نَصْرِهِمْ لَقَدِیرٌ» به کسانی که جنگ بر آنان تحمیل‌شده رخصت [جهاد] داده‌شده است. چراکه مورد ظلم قرارگرفته‌اند و البته خدا بر پیروزی آنان سخت تواناست؛ به بیانات مقام معظم رهبری در فروردین 1400 مبنی بر اینکه «همه کشورهای دنیا، بر فضای مجازی اِعمال مدیریت می‌کنند اما در کشور ما، برخی به رها بودن فضای مجازی افتخار می‌کنند. درحالی‌که این شیوه به‌هیچ‌وجه افتخار ندارد» اشاره کرد و گفت: انقلاب اسلامی از بدو پیدایش دچار هجمه‌های فراوانی در عرصه‌های گوناگون شده که این روند در فضای سایبر نیز امتداد یافته است. هرچند امروزه نمی‌توان از فضای سایبری اجتناب کرد اما باید بخش‌های تهدیدآمیز این فضا را با مطالعه هوشمند به فرصت تبدیل و به عنوان ابزاری جهت ارتقا امنیت ملی کشور استفاده کرد.

وی تاکید کرد: از مهم‌ترین آسیب‌های وارده به نظام در فضای سایبر می‌توان به حمله سایبری به تأسیسات نطنز (حمله سخت) و شعله‌ور کردن فتنه 1396 توسط کانالی در شبکه‌های اجتماعی (حمله نرم) اشاره کرد که نقطه کانونی این حوادث، به مخاطره افکندن امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران است. اخیراً نیز حمله سایبری به سامانه‌های هوشمند کارت سوخت، منجر به اختلال جدی در سامانه حمل‌ونقل کشور شد.

مرادی افزود: دفاع همه‌جانبه از ارکان سایبری در همه سطوح، از مهم‌ترین وظایف حکومت است که جهت انجام آن، نیازمند یک نظام یکپارچه منبعث از یک گفتمان نظری در عالی‌ترین سطوح مدیریت راهبردی کشور است تا در لوای این گفتمان مشترک بتوان قدرت سایبری را در مؤلفه‌های قدرت ملی اعمال کرده و با ارائه مدل‌های راهبردی برگرفته از این گفتمان مشترک و پیاده‌سازی آن در لایه‌های مختلف فضای سایبر به دفاع از تمامیت سایبری جمهوری اسلامی ایران بپردازیم.

وی گفت: از سوی دیگر متولیان و ذینفعان دفاعی در این فضا شامل دولت، سازمان‌ها، مردم در داخل و مجامع بین‌المللی در خارج از کشور باید همسو، هم‌افزا و هماهنگ در این فضا عمل کنند.

چالش‌های نهادهای امنیت سایبری در مدیریت منسجم فضای مجازی

دانشجوی دکتری مدیریت راهبردی فضای سایبر در دانشگاه عالی دفاع ملی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی، نهادهایی که وظیفه دفاع و امنیت سایبری را بر عهده‌دارند، با چالش‌هایی در خصوص مدیریت یکپارچه و منسجم فضای مجازی مواجه هستند که رفع آن‌ها نیازمند اقدام متقن، هماهنگ و مجدانه است.

وی در تشریح این چالش‌ها به موارد زیر اشاره کرد:

1- به دلیل گستردگی و فراگیر شدن فضای مجازی، این نهادها، دارای شرح وظایف متنوع و بعضاً مشابهی شده‌اند. لیکن دارای برداشت‌های یکسان و تعاریف استاندارد بومی در مفاهیم پایه نیستند.

2- به علت تعدد ذی‌نفعان و متولیان در این حوزه، روابط حمایت شونده / حمایت‌کننده مناسب نیست و مسئولان و کارشناسان باید چندین رابطه را که هریک آزادی‌ها و محدودیت‌های خاص خود را دارند درک و مدیریت کنند.

3- فقدان جهت‌گیری واحد و مواضع اصولی اقدام کنندگان در فضای سایبر موجب شده مسئولین ضمن انجام اقدامات سلیقه‌ای و حرکات موازی، ناخواسته مسبب پدید آمدن چالش در فرآیند دفاعی امنیتی سایبری شوند.

4- کارکنان عملیات سایبری، باید هدف فرمانده را به‌خوبی بشناسند و قادر باشند اثرات تصمیم‌ها و توصیه‌های خودی را به‌سرعت ارزیابی کنند. همچنین باید بدانند که اغلب ممکن است هنگام اتخاذ تصمیم‌ها فرصتی برای مشورت با مسئولان ارشد وجود نداشته باشد و زمانی که حفظ سرعت عملیاتی ضروری است و فرمانده اختیار عمل لازم را اعطا کرده، لازم باشد تصمیم‌ها به‌طور مستقل اتخاذ شوند.

مصوبات شورای عالی فضای مجازی رافع نیازمندی‌ها نیست

این پژوهشگر اظهار داشت: در سال 1390 شورای عالی فضای مجازی به تشخیص مقام معظم رهبری به‌عنوان بالاترین نهاد حاکمیتی، در شرایطی شکل گرفت که دستگاه‌ها دارای ناهماهنگی در مدیریت فضای مجازی کشور بودند. هرچند برخی از نهادهای دفاعی امنیتی عضو این شورا هستند اما مصوبات این شورا به‌تنهایی رافع نیازمندی‌های این حوزه نیست.

وی گفت: مدیریت راهبردی دفاعی امنیتی منسجم فضای سایبر، ضمن کسب بهره‌مندی حداکثری از فرصت‌های موجود در این فضا و ایجاد بازدارندگی در سطح منطقه و بین‌الملل، موجب می‌شود آمادگی دفاع و واکنش به هنگام و اثربخش در مقابل هر تهدیدی را داشته باشیم. عدم انسجام کافی و یکپارچگی در مدیریت این فضا، موجب نقصان در بهره‌برداری از فرصت‌های پدید آمده در آن و ناتوانی در پاسخگویی به تهدیدات فضای سایبر می‌شود.

دکترین سایبری؛ حلقه مفقوده مدیریت راهبردی فضای سایبر

مرادی تصریح کرد: در راستای برطرف کردن چالش‌های یادشده، ابزاری که در دنیا به‌عنوان اصول راهنمای جهت‌گیری یکپارچه اقدامات به کار می‌رود، «دکترین» است. تغییر شیوه مدیریت از وضعیت فعلی به مدیریت مبتنی بر دکترین و اصول فراتر از یک تاکتیک است. این‌یک روش جدید فکر کردن درباره مدیریت است.

به گفته وی، ایجاد یک دکترین مبتنی بر اصول برای دیگران، آن‌ها را قادر می‌سازد برای خود تصمیم بگیرند، به‌جای آن‌ها که برای آن‌ها تصمیم گرفته شود یا تصمیم‌های (سطح کلان) به آن‌ها تفویض شود. این‌یک مدل حکمرانی توزیع‌شده برای سازمان‌های شبکه است.

این پژوهشگر تاکید کرد: چابکی از طریق توانمندسازی تصمیم‌گیری، دستیابی به هماهنگی به همراه استقلال در سازمان، عملیاتی کردن راهبرد از طریق شبکه، سازگاری سریع با شرایط پیش‌بینی‌نشده از اثرات دکترین است. نقش اصلی دکترین ایجاد زبان واحد، هدف مشترک و وحدت رویه در اقدام‌ها و فعالیت‌ها است. دکترین هدایت‌گر اقدام‌ها در سطوح مختلف است و درک مشابهی در اذهان، بدون در نظر گرفتن جایگاه، رتبه و تخصص آن‌ها ایجاد می‌کند.

شورای عالی فضای مجازی فضای مجازی سایبر   اخبار برگزیده
  

امام جمعه قم: ما آمریکا را بی آبرو کردیمهشیاری مردم در این سال‌ها و جدا کردن صف خودشان از فتنه و آشوب‌ها عامل اصلی شکست فتنه گران و دولت‌های مستکبر بوده است و در حوادث اخیر نیز هشیاری و بصیرت مردم برای چندمین بار باعث بی آبرویی آمریکا، هم‌پیمانش و فریب‌خوردگان داخلی خواهد شد.
مستقل‌آنلاین امام حسین نماز جمعه قم 

  

علم الهدی: نظام و انقلاب برای مردم مهم‌تر از نان و آب است43 سال از پیروزی انقلاب می‌گذرد و مردم ثابت کرده‌اند که اصول انقلاب، رهنمودهای امام(ره) و مدیریت‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب بر همه چیز زندگی‌شان مقدم است.
مستقل‌آنلاین سید احمد علم الهدی رئیس جمهور جوانان 

  

سامانه‌ها در برابر حملات سایبری بیمه می‌شوندرییس بیمه مرکزی مطرح کرد: جدیدترین محصول صنعت بیمه، بیمه سامانه‌ها در برابر حملات سایبری است.
ایلنا بیمه بیمه مرکزی صنعت 

  

سیاست‌گذاری ما باز کردن دامنه نوسان استرئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: موضوع دامنه نوسان، ابعاد مختلفی دارد. اگر بخواهیم دامنه نوسان را حذف کرده و یا آن را افزایش دهیم، نوسانات بازار بیشتر خواهد شد. از آنجایی که تصمیمات با ثبات نیستند تلاطمات حاصل از آنها در بازار بورس قابل پذیرش نخواهد بود اما سیاست‌گذاری کلی ما باز کردن دامنه نوسان خواهد بود.
ایلنا بیمه تامین اجتماعی تامین اجتماعی ماه 

  

آغاز جنگ روایت‌ها از وین/ مذاکرات در هاله ابهام فرو رفتدور هفتم مذاکرات یا به روایت تیم مذاکره‌کننده جدید دور نخست، در حالی روز جمعه پس از 5 روز به پایان رسید که جنگ روایت‌ها بیش از هر موضوع دیگری توجه مخاطبان و دنبال‌کنندگان مذاکرات را به خود جلب کرده است.
اقتصادنیوز جنگ وین 

  

سکه در آستانه 13 میلیونی شدن؟قیمت سکه در صورت ادامه رشد دلار در روز جاری می تواند به سوی مقاومت بلندمدت 13 میلیون و 200 هزار تومان حرکت کند.
فردا قیمت دلار وین 

  

خشم آمریکا از رویکرد ایران در دور جدید مذاکراتسخنگوی کاخ سفید گفت: رئیس‌جمهوری آمریکا متعهد به بازگرداندن این کشور به پایبندی به تعهدات برجامی خود است.
نامه نیوز ایران کاخ سفید وین 

  

تحویل چهارمین محموله میعانات گازی ایران به ونزوئلاایران در راستای قرارداد با ونزوئلا برای صادرات میعانات گازی به این کشور و دریافت نفت خام، چهارمین محموله میعانات گازی خود را به این کشور تحویل داد.
۵۵ آنلاین ایران ایران و ونزوئلا ونزوئلا 

  

تمام مشکل کشور عدم توجه رئیس جمهور به مجلس انقلابی بود؟عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: تفاوت بین رئیسی و روحانی در تعامل با مجلس از زمین تا آسمان است.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

نتیجه دربی در دستان هافبک هایک پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید نقش هافبک‌ها در داربی 97 پایتخت بسیار می‌تواند در نتیجه مسابقه تاثیرگذار باشد.
خانه فوتبال دربی فرهاد مجیدی فوتبال 

  

منطق غیرمعقول تیم بایدن در مذاکراتجان گلاسر در توئیتی از منطق غیرمعقول تیم بایدن در مذاکرات گفت.
مثلث عکس گوشت ترامپ 

  

لایحه نظام جامع رسانه‌ای در حال بررسی برای تدوین استوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: لایحه نظام جامع رسانه‌ای در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال بررسی برای تدوین است.
ایلنا لایحه بودجه رسانه مجلس شورای اسلامی 

  

جدیدترین وضعیت حضور کمال کامیابی‌نیاوضعیت جدیدترین مصدوم پرسپولیس در آستانه دربی
خانه فوتبال پرسپولیس دربی فوتبال 

  

محمد صالح جوکار: یکی از مسائل بحث اقتصاد آب است که بسیار مهم استنماینده مردم یزد در مجلس گفت: صنایع آب‌بر که عمدتا در استان‌های کویری تاسیس شده‌اند نباید از آب‌های حوزه‌ای استفاده کنند بلکه باید آب این صنایع از طریق انتقال آب از دریا تأمین شود.
فردا اقتصاد انتقال آب مجلس شورای اسلامی 

  

صرفه‌جویی 13 میلیاردی شهرداری در یک مناقصه با ورود سازمان بازرسی​سرپرست سازمان بازرسی شهرداری تهران از ورود به موقع سازمان بازرسی ‌و صرفه جویی 13 میلیاردی شهرداری تهران در یک مناقصه خبر داد.
ایلنا صرفه جویی شهرداری تهران تهران 

  اخبار داغ
  

بورس اسیر تردید خریداران/ شاخص در مسیر نزولیاقتصادنیوز: در روز نخست در هفته جاری، بازار سهام اسیر تردید خریداران و فشار فروشندگان بودند.
اقتصادنیوز شاخص سهام 

  

روند صعودی قیمت دلار ادامه دارد؟قیمت رمزارزها در 24 ساعت گذشته کاهش بسیار زیادی را تجربه کرد و در مقابل در بازارهای داخلی قیمت طلا و دلار روند صعودی چشم‌گیری داشتند. بورس همچنان در روند نزولی شاخص قرار دارد.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

افزایش قیمت دلار و طلا ادامه دارد؟ +‌ فیلمقیمت رمزارزها در 24 ساعت گذشته کاهش بسیار زیادی را تجربه کرد و در مقابل در بازارهای داخلی قیمت طلا و دلار روند صعودی چشم‌گیری داشتند. بورس همچنان در روند نزولی شاخص قرار دارد.
گسترش قیمت دلار شاخص 

  

چرا افراد مسن در برابر کروناویروس آسیب‌پذیرتر هستند؟گروهی از پژوهشگران ایتالیایی و آمریکایی در بررسی جدید خود، به بررسی علت ابتلای افراد مسن به کووید-19 شدید و مرگ و میر ناشی از آن پرداخته‌اند.
مملکت‌آنلاین کودکان موش پژوهش 

  

رئیس سازمان بورس: خودرو‌های لاکچری وارد بورس می‌شوندرئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: در این مرحله خودرو‌های لاکچری که عمدتا داخلی و مونتاژی هستند و حساسیت قیمتی روی آن‌ها وجود ندارد به تدریج وارد بورس می‌شوند، اما برای بقیه خودرو‌ها برنامه‌ای نداریم.
اقتصادنیوز سازمان بورس و اوراق بهادار خودرو 

  

تاثیر دلار 30 هزار تومانی بر بورسامروز شاخص کل کف حمایتی یک میلیون و 340 هزار واحد را از دست داد. کارشناسان معتقدند این افت ممکن است تا یک میلیون و 310 هزار واحد ادامه یابد.
گسترش دلار شاخص بودجه 

  

واکنش عجولانه قیمت دلار به نتیجه مذاکراتقیمت دلار امروز و در واکنش به پایان دور جدید مذاکرات احیای برجام در حالی صعودی شده است که به اعتقاد کارشناسان احتمال بروز شوک ناگهانی به بازار ارز کشور بسیار بعید است.
فردا قیمت قیمت نفت دلار 

  

قیمت سکه امامی امروز شنبه 1400/09/13قیمت سکه امامی در بازار امروز گران شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

سرمایه گذاری در بازار رمزارزها بهتر است یا بورس؟مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس گفت: بازار رمزارزها با وجود آنکه قابلیت تحلیل ندارند و اطلاعاتی که بتوان بر اساس آن تحلیل قابل اتکاء ارائه داد و در دسترس نیست برای سرمایه‌گذاران و معامله گران جذاب است. در حالی که در بازار سرمایه شرکت هایی با اطلاعات شفاف و بنیاد قوی که برای تریدرها جذابیتی ندارد.
گسترش سرمایه دانش بنیان سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

آیا سویه اُمیکرون کرونا خطرناک است؟«سومیا سوامیناتان»، دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت، اعلام کرد: "نسبت به سویه اُمیکرون کرونا وحشت نکنید، زیرا شواهد اولیه نشان می‌دهد بسیاری از موارد ابتلا، خفیف یا بدون علامت هستند."
۵۵ آنلاین کانادا اورژانس آفریقای جنوبی 

  

تست‌های کرونا "امیکرون" را به راحتی شناسایی می‌کنندرییس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم با بیان اینکه تست های موجود کرونا این سویه را به راحتی شناسایی می کنند، گفت: تست کرونای افرادی که به سویه امیکرون مبتلا هستند هیچ تفاوتی با گونه های دیگر کرونا ندارد و قابل شناسایی است.
ایلنا بیمارستان کودکان آموزش 

  

آخرین تغییرات قیمت دلار (13 آذر)قیمت دلار و قیمت یورو برای تاریخ 13 آذر ماه 1400 اعلام شد.
گسترش قیمت دلار یورو 

  

بورس به کمک بخش خصوصی نیاز داردرئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید که این تشکل بخش خصوصی آمادگی دارد تا در تمامی بخش‌ها به بهبود شرایط بازار سرمایه کمک کند.
گسترش بخش خصوصی اتاق بازرگانی تهران 

  

ترجیح مردم برای ورود به بازار رمز ارز علی‌رغم وجود شرکت‌های قوی بورسی/ فعالیت 7 هزار سبد خرد بورسیمدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس گفت: بازار رمز ارزهای با وجود آنکه قابلیت تحلیل ندارند و اطلاعاتی که بتوان بر اساس آن تحلیل قابل اتکاء ارائه داد، ودر دسترس نیست برای سرمایه‌گذاران و معامله گران جذاب است. در حالی که در بازار سرمایه شرکت هایی با اطلاعات شفاف و بنیاد قوی که برای تریدرها جذابیتی ندارد.
ایلنا سازمان بورس و اوراق بهادار ارز اتریوم 

  

آخرین تحولات قیمت سکه در بازار تهراناقتصادنیوز: طبق ادعای کانال های تلگرامی قیمت تمام سکه طلا در بازار امروز 13 آذر 1400 وارد کانال 13 میلیون تومان شده است.
اقتصادنیوز قیمت بازار تهران تهران