گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت؛ پیشتازی سکه در کورس افزایشی/دوراهی انتظارات پس از پنج هفته صعودی

اقتصادنیوز؛ در هفته‌ای که گذشت بازار طلا و ارز به حرکت در مسیر صعودی ادامه داد تا پنجمین هفته متوالی افزایش نرخ‌ها را به ثبت برساند. در این میان سکه بیشترین بازدهی هفتگی را به ثبت رساند...

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت؛ پیشتازی سکه در کورس افزایشی/دوراهی انتظارات پس از پنج هفته صعودی

به گزارش اقتصادنیوز؛ در دومین هفته تابستان، سکه تمام بهار آزادی بیش از 13 درصد افزایش یافت و به 500 قدمی 8 رقمی شدن رسید. چنین بازدهی در بازار ارز به ثبت نرسید و سایر سکه های طلا نیز بازدهی کمتری داشتند.

سکه امامی در تمام طول هفته گذشته روندی مثبت داشت و در ادامه حرکت افزایشی خود، روز پنج شنبه 380 هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای 9 میلیون و 480 هزار تومان رسید. ثبت این رشد، بازدهی هفته گذشته سکه امامی را به 13.5 درصد رساند.

این  در حالی بود که در همین بازه زمانی، دلار علی رغم روند رو به رشد، زیر 10 درصد افزایش یافت. در آخرین روز هفته نیز شاخص ارزی 300 تومان رشد را تجربه کرد و به بهای 20 هزار و 750 تومان رسید. بازدهی دلار با در نظر گرفتن رشد روز آخر هفته به حدود 8.3 درصد رسید. درهم نیز در هفته گذشته کمی بیش از 8 درصد رشد کرد و یورو حدود 7.4 درصد افزایش داشت.

در واقع ارزهای مهم همگی بازدهی کمتر قابل توجهی نسبت به سکه امامی داشتند. در میان سکه ها و گرم طلای 18 عیار نیز هیچ کدام بازدهی بالاتری بیشتری نسبت به سکه امامی نداشتند، هر چند که خرید آن ها برای معامله گران سود بیشتری نسبت به بازار ارز داشت. 

هر گرم طلای 18 عیار در هفته گذشته نزدیک به 10 درصد رشد کرد و به آستانه مرز 900 هزار تومانی رسید. ربع سکه نیز حدود 5/12 درصد افزایش داشت و نیم سکه در حدود 5/8 درصدی بالا رفت.

برخی فعالان باور دارند، امید افزایشی بازیگران داخلی نسبت به رشد طلای جهانی موجب شده است که خریدها در بازار سکه نیز افزایش پیدا کند. این در حالی است که گروه دیگری باور دارند سکه بازان به پیشواز رشد قیمت دلار رفته اند. دسته دیگری هم باور داشتند، معامله گران به این دلیل خرید در بازار سکه را نسبت به دلار ترجیح می دهند که اعتقاد دارند خرید سکه محدودیت قانونی کمتری دارد.

تنها بازاری که در هفته گذشته توان رقابت با بازار سکه را داشت، بازار سهام بود، جاییکه شاخص کل بورس در حدود 13.6 درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند. دو هفته قبل رشد شاخص کل بورس بسیار بیشتر از بازار سکه بود.

انتظارات دو گانه در بازارها

6 افزایش متوالی در بازار ارز و سکه موجب شده است که انتظارات افزایشی در میان معامله گران تقویت شود. با این حال، قیمت ها نیز به سطوحی رسیده اند که خرید در آن ها برای برخی از افراد پرریسک به نظر می رسد. 

به گفته برخی تحلیل گران فنی، تثبیت دلار  بالای محدوده 20 هزار و 700 تومانی می تواند پایه ای برای رشد بیشتر قیمت شود و در بازار سکه همه چیز در وهله اول، بستگی به واکنش بازار نسبت به کانال 10 میلیونی خواهد داشت. 

این هفته می تواند از یک سو دامنه انتظارات افزایشی را با شکست کانال های مقاومتی جدید وسعت ببخشد و از سوی دیگر، می توان شاهد متوقف شدن روند افزایشی بازار بود؛ یکی از عواملی که می تواند زمینه ساز اتفاق دوم شود، سودگیری معامله گران از خریدهای گذشته است. 

سکه و دلار حدود 5 هفته است که روند افزایشی داشته اند و طبیعی است که گروهی از معامله گران انتظار داشته باشند با رسیدن به سطوح مقاومتی جدید، شاهد فروش بخشی از خریدهای گذشته افراد باشیم. با این حال، نمی توان این نکته را نادیده گرفت که سکه و دلار در هفته های گذشته تقریبا بدون اصلاح های بلندمدت، از سقف های جدید عبور کردند. این مساله می تواند تردیدها در مورد خرید و فروش های ارزی را افزایش دهد.

در این میان، یکی از مسائل مهمی که هم چنان انتظارات افزایشی را در بازار ارز بالا نگه داشته است، مربوط به سطح نرخ حواله درهم است که به 5 هزار و 800 تومان نزدیک شده است. با این سطح از نرخ حواله درهم، ارزش دلار به بالای 21 هزار تومان می تواند برسد. اگر نرخ حواله درهم نزولی شود، به احتمال زیاد قیمت دلار در بازار داخلی نیز تغییر مسیر خواهد داد.

 

 

پنج شنبه

شنبه

یکشنبه

دوشنبه

سه شنبه

چهارشنبه

پنج شنبه

تغییرات هفته

(درصد)

دلار(تومان)

19150

19700

19990

20100

20400

20450

20750

8.3

سکه تمام

8350000

8500000

8700000

8780000

8990000

9100000

9480000

13.5

نیم سکه

4330000

4370000

4450000

4440000

4500000

4600000

4700000

8.5

ربع سکه

2400000

2420000

2450000

2440000

2500000

2550000

2700000

12.5

اونس طلا(تا ساعت 3 بعدازظهر به دلار)

1763

1771

1771

1768

1767

1760

1770

0.4

 

 

 

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

بازار طلا و ارز پایتخت افزایش قیمت   اخبار برگزیده
  

آیا قرار است جهانگیری کاندیدای انتخابات 1400 شود؟یک فعال سیاسی اصولگرا بیان کرد: برخی تلاش دارند از آقای جهانگیری تصویر جدیدی خلق کنند تا او بتواند آبرومندانه در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 نامزد شود. سهم آقای جهانگیری از پاسخگویی وضع موجود کمتر از آقای روحانی نیست. او مسئول ارشد اجرایی در دولت محسوب می‌شود.
اعتماد انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری اسحاق جهانگیری 

  

تصویب قانون مالیات بر خانه‌های خالی + جزئیاتنمایندگان مجلس با تصویب تبصره های 10 گانه ماده 54 قانون مالیات های مستقیم، سازوکار اخذ مالیات از خانه های خالی را مشخص کردند.
ایلنا قانون قانون خدمات کشوری مالیات 

  

خبری خوش درباره واکسن کروناشرکت "نواواکس"(Novavax) اعلام کرد که واکسن کرونا ویروس ساخت این شرکت نتایج امیدوارکننده‌ای داشته است.
اقتصادنیوز ویروس سیستم ایمنی فناوری 

  

وعده دولت برای کنترل قیمت خودروصادقی نیارکی گفت: اکنون نوسانات زیادی در اقتصاد کشور وجود دارد اما قیمت خودرو را در سطح خودروسازان کنترل می‌کنیم.
خودروتک دولت قیمت افزایش قیمت 

  

رئیس جمهور چرا به دنبال حاشیه سازی است؟نماینده دلیجان گفت: رئیس جمهور می تواند یک نفر را برای وزارت صمت معرفی کند. بهتر بود مشاوران رئیس جمهور خبر می‌دادند که چقدر بازار آشفته است البته به صورت حضوری نه از پشت شیشه دودی ماشین!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قیمت موبایل 

  

شب ‌عزل ‌ در جماران / هاشمی : پیش امام گریه کردمدو روز بعد آیت‌الله امینی از قم به من تلفن کردند و گفتند امام به دبیرخانه خبرگان دستور دادند که جلسه خبرگان را تشکیل دهید که این مسئله را حل کنید و تمام کنید. من به ایشان گفتم خب حالا شما بیایید تهران، ما هنوز بر این مسئله حرف داریم.
مثلث محمدرضا گلزار گریه نوروز 

  

فارس/ معاون دفتر نشر آثار رهبر انقلاب به حاشیه‌سازی معدودی از نمایندگان مجلس واکنش نشان داد.
نامه نیوز رهبر انقلاب قیمت جنایت 

  

تحریف دوباره FATF/چرا چین و روسیه با ایران همکاری بانکی ندارند؟روایتی تازه از علت عدم همکاری بانکی کشورهای روسیه وچین با ایران طی هفته جاری موجب شد بار دیگر مساله تبعات عدم الحاق ایران به کنوانسیون‌های FATF مطرح شده و ضریب پیدا کند.
۵۵ آنلاین چین ایران و چین روزنامه 

  

ماجرای جنایت در ساختمان 118 چیست؟جوان 28ساله که سه سال قبل به دنبال لاف پولداری برای یک زن مطلقه، زن عمویش را برای سرقت طلا خفه کرده بود، صبح روز گذشته با گذشت فرزندان مقتول، از قصاص نفس نجات یافت.
مملکت‌آنلاین جنایت سرقت بازداشت 

  

احمدی‌نژاد: علاقه ندارم هیچکس در زندان باشد/ نظر من، نظر رسمی جمهوری اسلامی نیست‏محمود احمدی نژاد در گفتگو با ریچاد اسپنسر خبرنگار روزنامه تایمز لندن به پرسش‌های او در باره مسائل مختلف منطقه‌ای و بین المللی پاسخ داد.
رویداد۲۴ احمدی نژاد زندان یمن 

  اخبار داغ
  

ابتلای سخنگوی شورای شهر تهران به کرونااعطا از ابتلا اش به بیماری کرونا و مثبت شدن آزمایش خود خبر داد.
خبرفوری شورای شهر تهران تهران توئیتر 

  

انواع تست‌های کرونایک متخصص داخلی درباره انواع تست‌های تشخیص بیماری کرونا توضیحاتی را ارائه کرد.
مستقل‌آنلاین خبرنگار بیمارستان ویروس 

  

از دست رفتن قهرمانی به خاطر کرونا! + عکسمنچستریونایتد در حالی بازی برگشت خود در مرحله یک هشتم نهایی لیگ اروپا را برابر لاسک‌لینز اتریش برگزار می‌کند که این باشگاه پس از بحران شیوع ویروس کرونا روزهای عجیبی را سپری‌ کرده است.
برنا بازی عکس اتریش 

  

رویا نونهالی داور محبوب عصرجدید به کرونا مبتلا شد!؟ + فیلمعطسه رویا نونهالی داور محبوب و پر طرفدار عصرجدید همه را به فکر فرو برد که آیا وی به کرونا مبتلا شده است؟
شما‌نیوز جشنواره فیلم فجر تلویزیون ویروس 

  

سخنگوی شورای شهر تهران کرونا گرفتسخنگوی شورای شهر تهران از ابتلای خود به بیماری کرونا خبر داد.
مثلث شورای شهر تهران تهران ازدواج 

  

افزایش سرمایه شرکت‌ها در بورس در دستور کار مجلسمجلس با دوفوریت لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار و یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم موافقت کرد.
مثلث سرمایه سهام کار 

  

چند زندانی درمرخصی کرونایی به سر می برنداقتصادنیوز :‌غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه گفت: حدود 60 هزار نفر از زندانیان هم‌اکنون در مرخصی هستند.
اقتصادنیوز شبکه یک سیما حوزه سلامت 

  

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار روز چهارشنبه، 15 مرداد 1399براساس اعلام اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار امروز (چهارشنبه 15 مردادماه) به 11 میلیون و 360 هزار تومان رسیده و هر گرم طلای 18 عیار نیز یک میلیون و 111 هزار تومان قیمت دارد.
اعتماد قیمت افزایش قیمت سکه و طلا